1. Ana Sayfa
  2. Vize
  3. Vize Türleri Nelerdir ? 2021

Vize Türleri Nelerdir ? 2021

featured

Vize Türleri Nelerdir ? 2021

Vize Türleri Nelerdir ? 2021 : Ülkelerin yabancıların ülkeye giriş yapmaları için pasaportlarında yer aldığı ve bu şekilde ülkeye girebildiği şeye vize adı verilmektedir. Günümüzde yurtdışına çıkmak için vize almak gereklidir. Bazı ülkeler vize istemezken ülkelerin büyük bir kısmı giriş için vize almayı zorunlu tutmaktadır. Vize tek çeşit değildir. 6 çeşit vize bulunmaktadır. Bu vize türleri hem ülkeden ülkeye hem de duruma göre değişkenlik göstermektedir. Vize bir nevi ülkeye giriş izni sayıldığı için mutlaka gitmeden önce istenilen belgelerin toplanarak konsolosluklara gidilmesi zorunlu olmaktadır. Bu şekilde havaalanında ülkeye giriş yaparken bir sorun oluşmasından kaçınılabilmektedir.

 

vize türleri nelerdir ? 2021

 

Vize Çeşitleri Nedir?

Vize türleri Turistik vize, Transit vize, Öğrenci vizesi, Çalışma vizesi, Schengen vizesi ve Sınır kapısında Vize olarak 6’ya ayrılmaktadır. Bu vize türleri şu şekilde olmaktadır;

  • Turistik vize: Turistik vize bir ülkeyi gezmek istendiğinde alınan bir vize türüdür. Süresi her ülkeye göre değişse de genel olarak turistik vizelerin süresi 90 gün olmaktadır. 90 gün bitiminde vize süresi dolduğu için ülkeden çıkış yapılması gerekmektedir. Vize türleri içerisinde en kısa süreli vizelerden biri olan Turistik vize en çok kullanılanlar arasında yer almaktadır.
  • Öğrenci vizesi: Öğrenci vizesi dil kursları, Erasmus gibi değişim programları ya da akademik eğitimler için yurtdışına gidilecekken istenilen vize türüdür. Sadece bu programlar için yurtdışına gidecek öğrenciler için verilmektedir. Öğrenci vizesi gidilecek programın uzunluğuna bağlı olarak kısa ya da uzun süreli olarak verilmektedir.
  • Çalışma vizesi: Yurtdışında çalışmak isteyen kişilerin ülkeye girerlerken ellerinden bulundurmaları gereken bir vize türüdür. Fakat çalışma vizesini almak için öncelikle kişilerin gitmeden çalışacakları bir şirketi ya da işi kesinleştirip teklif almaları gerekmektedir. Aksi halde hiçbir şey belli olmadan yurtdışında iş bulmak kaidesi ile gitmek isteyenlere çalışma vizesi verilememektedir.
  • Transit vize: Transit vize genelde uzun süren aktarmalı uçuşlar için kullanılmaktadır. Bir ülkeye giderken başka bir ülke üzerinde uzun süren bir aktarma yapılacak ise bazı ülkeler transit vize isteyebilmektedir. Transit vize alan kişiler aktarmalı uçuşlarını transit alanında beklemektedir. Bu vize türünde aktarma yapılan ülkeye giriş yapılamamaktadır.
  • Schengen vizesi: Vize türleri arasında en çok bilinen ve kullanılan Schengen vizesidir. Bu vize ise Avrupa ülkelerine giriş yapılırken kullanılmaktadır. Almanya, İsveç, Fransa, Yunanistan ve Belçika gibi Avrupa ülkelerine girerken Schengen vizesi verilebilir. Schengen vizesi alanlar vizeyi aldıkları Avrupa ülkesine girişini yaptıktan sonra başka bir schengen üyesi ülkeye ayrı bir vize almadan giriş yapabilirler.
  • Sınır kapısında vize: Vize türleri içerisinde çok fazla kullanılmayan Sınır kapısında vize bazı ülkeler tarafından istenmektedir. Bu bazı ülkeler gelen yabancıların ülkeye geldiklerinde sınır kapılarında istedikleri vize türüne denilir. Bu ülkelere gelmeden önce herhangi bir vize almaya gerek yoktur. Öncesinde bir şey yapılmamasına gerek olmasa da gelenlerin havaalanlarında ya da sınır kapılarında herhangi bir problem ile karşılaşmamaları için otel rezervasyonu ve dönüş uçak bileti gibi belgeleri göstermeleri avantajlı olmaktadır.

Vize Nasıl Alınır?

Vize türleri arasında sınır kapısında vize dışındaki vizeleri almak için bazı belgelerin toplanması ve konsolosluklarda görüşme yapılması gerekmektedir. Örneğin bir öğrenci vizesinde öğrencinin ülkeye hangi program ile gittiği programın ne kadar sürdüğü ve kalacak yer gibi belgelerin konsolosluğa ibraz edilmesi gerekmektedir. Schengen vizesinde ise vize alacak kişilerden genelde gidilecek ülkede sorunsuz bir şekilde gezebilmesi ve yaşayabilmesi için hesaplarından belirli bir miktarda para olması istenmektedir. Vize türlerine bağlı olarak vizelerin alma şekilleri ve istenilen belgeler de farklılık göstermektedir.

 

vize nasıl alınır

Yorum Yap

Yorum Yap