1. Ana Sayfa
 2. Yurtdışı rehberi
 3. Tayland Gezi Rehberi 2021

Tayland Gezi Rehberi 2021


Tayland Gezi Rehberi 2021 Farklılıklar dünyası olarak bilinen Tayland’a dair her şeyi öğrenebileceğiniz yazımıza hoş geldiniz! Uzak Doğu denilince akla ilk gelen yerlerden birisi de hiç şüphesiz Tayland oluyor. Taraflı tarafsız herkesin hayran kaldığı eşsiz güzellikteki tropik adaları ve ihtişamlı Budist tapınakları ile beraber Uzak Doğu’nun cennetten farksız bu ülkesine gittiyseniz çok şanslısınız! Ancak, gitmediğiniz ve gitmeyi düşündüğünüz takdirde bu yazıyı okuyarak Tayland ile ilgili aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz. Hadi başlayalım!

Tayland denilince akla ilk olarak Bangkok gelir. Bu şehir; Tayland’ın başkenti olmakla beraber aynı zamanda en kalabalık şehridir. Tayland’ın geçmişine bakıldığında 1238 yılında Budist krallığın bu ülkeye dair ilk yerleşim yeri olduğunu söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, Tayland; birçok açıdan Uzak Doğu’nun en özel ülkesidir. Her şeyden önce, Avrupalılar ne kadar uğraşsalar da Tayland’ı sömürge haline getirememişlerdir. Yalnızca bu özelliği dahi Tayland’ın en özel Güneydoğu Asya ülkesi olmasını sağlamaktadır.

Tayland; ekonomisi güçlü olan bir ülkedir. Halkın geçim kaynaklarının başında tarım gelmektedir. Ancak, ülkede bulunan zengin maden yatakları sayesinde birçok kişiye istihdam olanağı sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, turizm, Tayland’ın varlıklı bir ülke olmasını sağlayan temel etkenlerden birisidir. Her geçen yıl daha çok dışa açılan bir ülke olan Tayland; ihracat imkanlarını da genişletmektedir. GSMH açısından dünyanın en büyük 20. ekonomisi olmaya hak kazanan Tayland’ın gelişimi ilerleyen yıllarda da devam edecektir.

Tayland; güçlü ekonomisinin yanı sıra din ve kültür açısından da birçok topluluğun etkilerini taşımasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Uzakdoğu Asya’nın farklı özelliklerini bünyesinde taşıyan Tayland; dini ve kültürel öğelerin bir arada olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Çin başta olmak üzere Myanmar ve Hindistan’a dair tüm kültürel etkiler; Tayland içerisinde kendisine yer bulmaktadır. Tay kültürüne uyum sağlamak son derece kolaydır. Bu yüzden, Asya’nın farklı ülkelerinden birçok insan Tayland’da yaşamaktadır. Tayland’a gelmeyi düşünüyorsanız hayatınızın belki de en doğru kararlarından birini vermiş olacaksınız. Ülkede her kültüre karşı son derece hoşgörülü bir ortam vardır. LGBTİ+ bireylerin hakları korunmaktadır.

Son olarak, Tayland’a geldiğiniz takdirde karşınıza çıkacak hem sizi şaşırtan hem de güldüren bir detaydan bahsetmeliyiz. Namaste olarak bilinen insanların birbiriyle selamlaşması ve birbirlerine saygı göstermesi bakımından önemli olan ritüelin çok benzeri olan wai; Tayland kültüründe son derece önem taşımaktadır. Başka bir insanın kafasına dokunmamak gibi genel geçer bir kural; diğer Asya ülkelerinde olduğu gibi Tayland kültürü içerisinde de kendisine yer bulmaktadır. Tayland halkı; çok pozitif ve güleryüzlü bir halktır. Bilhassa turistlere karşı yardımsever olmakla beraber canayakın tavırlar sergilerler. Hatta, misafirperverlik konusunda en az Türkler kadar iyi olduklarını söylemek gerekir.

Tayland’a gelmek için gerçekten çok fazla sebebiniz var! Ülkenin mutfağına kesinlikle hayran kalacaksınız. Bunun yanı sıra, diğer Avrupa ülkelerinin aksine Türk lirasının bu ülkede değerli olduğunu göreceksiniz. Otuz güne kadar vize istememesi, gezilecek görülecek yerlerin sayısının çokluğu ve daha birçok sebepten dolayı Tayland’a gelmek için acele etmelisiniz!

tayland gezi rehberi 2021
tayland gezi rehberi 2021

Tayland Nerededir?

Tayland; dünyadaki yedi kıtanın en büyüğü olan Asya kıtasında bulunmaktadır. Hatta, Asya kıtasının güneydoğu kısmında yer almaktadır. Tayland; ana kara parçasının yanı sıra Andaman Denizi ile Tayland Körfezi’nde bulunan adalardan meydana gelmektedir. Myanmar, Kamboçya, Laos ve Malezya ile sınır komşusudur.

Türkiye’den Tayland’a gitmek istiyorsanız bunun için dokuz saatlik bir uçak yolculuğu yapmanız gerekir. Uçak yolculuğunun ertesinde ülkenin başkenti olan Bangkok’a ulaşma şansına erişirsiniz. Ancak, belirli bir noktada aktarmalı olarak bu ülkeye uçmayı düşünüyorsanız ortalama 12 saatlik yolculuğu göze almanız gerekir. Türkiye ve Tayland arasında dört saatlik bir saat farkı bulunmaktadır. Bir başka deyişle, Tayland; Türkiye’deki yerel saate kıyasla dört saat daha ileridedir.

tayland gezi rehberi
tayland gezi rehberi

Tayland’da Konuşulan Diller

Tayland; tipik bir Asya ülkesi olarak son derece içine kapalı bir ülkedir. Ülkede resmi olarak Tayca konuşulmaktadır. Tay- Kaday dil ailesine mensup olan Tayca; aynı zamanda dünya üzerinde yalnızca Tayland’ın resmi dili olarak konuşulmaktadır. Bu noktada, bu dilin öğrenilmesinin son derece zor olduğunu eklemek gerekir.

Tayland dili oldukça karmaşık bir dildir. Öğrenmek için ciddi çaba göstermek gerekir. Bir turist olarak Tayland’a gitmeyi düşünüyorsanız bu dili öğrenme adına birkaç kalıbı muhakkak kullanmalısınız. Tayca bilen bir turist olarak Tayland’a gittiğiniz takdirde insanların bu dili bilmenizi büyük bir şaşkınlıkla karşıladığını göreceksiniz. Bu dili bilmenin en azından kısa vadede size çok faydası olabilir. Her şeyden önce, daha az kazıklanma vakasıyla karşılaşırsınız. Bunun yanı sıra, ülkede birçok mekana girerken bu dile ait kalıpları kullandığınız takdirde kapılar size sonuna kadar açılacaktır. Bu yüzden, isterseniz kursa giderek isterseniz akıllı telefonlara özgü birtakım uygulamalar sayesinde bu dili öğrenebilirsiniz. En azından derdinizi anlatacak kadar Tayca konuşmanız size birçok avantaj sağlayacaktır.

Tayland nüfusunun en az %95’i bu dili konuşmaktadır. Bunun yanı sıra, birçok Tayland şehrinde yöre halkının orta ve iyi seviyede İngilizce konuştuğunu söylemek gerekir. Tüm bunlara ek olarak, ülke tarafından Çince başta olmak üzere Laoca, Malayca, Khmerce dilleri tanınmaktadır. Ülkede birçok kabile dilinin varlığı keşfedilmiştir. Sonuç olarak, bir turist iseniz Tayland diline ait belirli kalıpları öğrenerek bu ülkeye gitmelisiniz. Gelişmişlik seviyesi az olan şehirlerde İngilizce konuştuğunuz takdirde birtakım sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Tayland Dini İnançları

Tayland’ın resmi bir dini bulunmamaktadır. Ancak, ülkede belki de yüzyıllardan bu yana Budizm inancı yaygındır. Halkın çok büyük çoğunluğu Budist olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra, Hinduizm başta olmak üzere Taoizm, İslam ve Hristiyanlık gibi farklı dine mensup insanlar da yer almaktadır. Tayland ile ilgili çok ilginç bir detay bulunmaktadır. Ülkenin anayasasında Tayland hükümdarının Budist olması gerektiğine dair bir açıklama vardır. Ülkede bulunan ve turistler tarafından sürekli olarak ziyaret edilen Budist tapınakları; Tayland halkının geçmişini en iyi yansıtan örneklerin başında gelmektedir.

Tayland nüfusunun ortalama %95’lik kısmının Budist olduğunu ifade etmek gerekir. Ancak, ülkede inanç özgürlüğünün olmasından dolayı birçok din ve inanç iç içe geçmiştir. Budizm, Hinduizm, Animizm ve Konfüçyanizm olmak üzere dini inanışların ülkede kendisine yer bulduğunu söylemek gerekir. Ülkenin geriye kalan %5’lik kısmı ise İslam inancına sahiptir. Müslümanlar; genel olarak ülkenin güneyinde yaşarlar. Buna ek olarak, Tayland’da ülkenin çok az bir kısmı Hristiyanlık ve Sihizm &Hinduizm dinine mensup olarak dikkat çekmektedir.

Tayland Budizm İnanışı

Budizm; Tayland’daki en yaygın inanış türü olarak dikkat çekmektedir. Nüfusun neredeyse tamamı bu dine bağlıdır. Ancak, Tayland sınırları içerisinde yaygın olan Budizm dininin Therevada koludur. Sri Lanka’dan Tayland’a uzanan bu dinin özellikleri biraz daha farklıdır.

Budizm dininin diğer kolu olan Mahayana’nın aksine Therevada’da yalnızca manastır hayatı yaşayanların nirvanaya ulaşacağına inanılmaktadır. Bunun yanı sıra, Wat adı verilen Budist tapınaklarının Tayland kültürü üzerinde son derece önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bu tapınaklarda ibadet eden insanlar, aynı zamanda gönüllü olarak çalışarak topluma hizmet ederler. Bu sayede, sevap kazandıklarını düşünürler. Ülkede bilhassa erkek çocukların hayatlarının birkaç yılını Budist manastırlarında geçirmesi ailelerine çok büyük bir sevap olarak dönmektedir. Buna ek olarak, bazı çocuklar ise hayatlarının devamını bir keşiş olarak geçirmeyi denerler. Budist keşişler; her sabah ellerindeki taslarla evlerin kapısını çalarak yemek toplarlar. Kadınların Budist keşişlere dokunması yasaktır.

Tayland Budizm anlayışının farklı bir özelliği daha bulunmaktadır. İnsanlar; hem şimdiki hayatlarında daha çok paraya, iyi bir sağlığa ve güzel bir hayata sahip olmak hem de bir sonraki hayatlarında ayrıcalıklı biri olmak adına sürekli olarak sevap işlerler. Buna merit making adı verilmektedir.

Tayland Hinduizm İnanışı

Tayland ve Hindistan’ın çok uzun yıllardan yana kültürel etkileşimde olmasının yanı sıra Budizm’in de Hindistan’da doğmuş olmasından mütevellit Hinduizm’in de Tayland’da önemli bir yeri bulunmaktadır. Tayland tarihinin önemli bir kısmını kaplayan Khmer İmparatorluğu’nun Budizm’den önce Hinduizm dinini benimsemiş olmasından dolayı bu din çok olmasa da bazı Taylandlılar tarafından kabul görmektedir.

Hinduizm inancına göre evren de dahil olmak üzere her şeyin sürekli olarak yok olduğuna ve ardından tekrar doğduğuna inanılmaktadır. İbadet etmek ve adak adamanın yanı sıra ölüleri yakmak ve kast sistemine sorgusuz sualsiz riayet etmek; Hinduizm dininin temel prensipleri arasında bulunmaktadır. Buna ek olarak, Hinduizm; çok tanrılı bir dindir. Ancak, Brahma, Shiva ve Vishnu; tek ve sonsuz mutlak güç olan Brahman’ın farklı özelliklerinin tek bir anlamda resmedilmesi olarak bilinmektedir.

Tayland Animizm İnanışı

Tayland halkının Budizm’den önceki inanışı olan Animizm’in etkilerini bilhassa günlük hayatta görmek mümkündür. Günümüzde, animist adetler ve Budizm aynı anda yaşamaya devam etmektedir. Bu noktada, Tayland’da birçok şehrin önemli noktalarında Ruh Evleri bulunmaktadır. Kuş kulübesine benzeyen yapılar; evlerin üzerine kurulduğu arazide daha önceden yaşamış olan ruhlar için tesis edilmektedir. Ruhlar kadar hayaletler de Tayland kültüründe önemli bir yer tutmaktadır. Phi adı verilen hayaletler; hem iyi hem de kötü huylu olabilirler. Birçok Tay hayaletinin türbesine giden Taylandlılar buralarda adak adayarak istediklerinin gerçekleşmesini dilerler.

Tayland Tapınak Mimarisi

Daha önce söylediğimiz gibi Budist keşişlerin Tayland kültüründe son derece önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu noktada, Budist keşişlerin yaşadığı tapınak kompleksi son derece ünlüdür. Wat adı verilen yerlerde Budist keşişler yaşamaktadır. Wat dışında Chedi, Prang, Ubosot, Mondop, Viharn, Ho Trai gibi mekanlar; Tayland tapınak mimarisi adına önem taşımaktadır. Ayrıca, tapınaklara ait birçok obje bulunmaktadır. Bu objelerin bir kısmı tanrısal varlık şeklinde resmedilmiştir.

Tayland Kısa Tarihi

Tayland’ın geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. Yapılan araştırmalarda 40 bin yıl öncesine dayanan mağara ve çizimler bulunmuştur. Türkiye için Osmanlı İmparatorluğu nasıl önemliyse Tayland için de Khmer İmparatorluğu bir o kadar önem taşımaktadır. Çünkü, günümüz Tayland kültürü ve inançlarının temeli bu imparatorluğun hüküm sürdüğü yıllarda atılmıştır. Hem Tayland’a hem de komşu ülkelere yüzyıllar boyunca hükmeden Khmer İmparatorluğu’nun Tayland açısından önemi son derece fazladır. Bunun yanı sıra, ülkenin Hindistan’a yakın olmasından dolayı Khmer İmparatorluğu’nun sosyokültürel açıdan etkilenmesini sağlamıştır. Bu sebeplerden dolayı, Tayland coğrafyasında Budizm yayılmıştır.

Khmer Devleti’nin 15.yy’a doğru zayıflamasıyla beraber Tayland toprakları üzerinde Lanna, Lan Xang, Ayutthaya gibi devletler kurulmuştur. Bu devletlerden bazıları prenslik olmakla beraber aralarındaki rekabetten dolayı birtakım savaşlar yaşanmıştır. Sonuç olarak, Ayutthaya Krallığı; diğer devletleri geride bırakarak topraklara hakim olmuştur. Aynı zamanda, bu dönemlerde coğrafi keşifler yapılmıştır. Asya topraklarına gelen Portekizliler, Hollandalılar ve İngilizlerle bu sebepten dolayı ilişkiler kurulmaya başlanmıştır. Tayland; sömürgeleşmemesini sağlayacak türden bir denge politikası izlemiştir. Avrupalı devletlerle kurulan bu güzel ilişkinin meyvelerini halen daha yiyen Tayland; 1917 yılında Birinci Dünya Savaşı’na katılmıştır. Galip devletler arasına adını yazdıran ülke; 1939 yılında isim değişikliğine uğramıştır. O tarihe kadar Siyam olarak bilinen Tayland’ın adı günümüzdeki halini almıştır. Ancak, Tayland; 1900’lü yıllarda kendi iç sorunlarıyla mücadele etmiştir. İkinci Dünya Savaşı’ndan başlayarak 20.yy sonlarına kadar devam eden süreçte askeri müdahaleler yüzünden hem ülke yönetimi hem de yerel halk olumsuz etkilenmiştir. Tayland; anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Ülkede kralın görevi ve yetkisi; anayasa ile kısıtlanmıştır.

Tayland’a Ne Zaman Gidilir?

Tayland’a gitmeyi düşünüyorsanız her şeyden önce tüm gezinizi en güzel şekilde geçirebileceğiniz bir zamanda orada olmalısınız. Çünkü, Tayland; bilhassa Avrupa ülkelerine kıyasla farklı bir iklime sahiptir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bir ülkeden Tayland’a gidiyorsanız bu ülkenin iklim koşulları sizi zorlayacaktır. Kötü hava şartları yüzünden tüm geziniz bir kabusa dönüşebilir. Peki, Tayland’a ne zaman gidilmeli?

Tayland; tropikal iklimin hüküm sürdüğü bir coğrafyada kuruludur. Bu noktada, ülkedeki hava durumu, muson yağmurlarına göre şekillenmektedir. Ülkede bilhassa Kasım ve Mart ayları arasında muson yağışlarına rastlanmamaktadır. Bu dönemde, hava sıcaklıkları da diğer aylara göre daha düşüktür. Bu yüzden, başkent Bangkok olmak üzere ülkenin geri kalanını ziyaret etmek istiyorsanız tercihiniz Kasım ve Mart ayları arası olmalıdır. Ülkede Haziran ile Ekim ayları arasında muson yağmurlarına rastlanmaktadır. Bu dönemde, bilhassa öğleden sonraları sağanak yağışlar görülmektedir. Ayrıca, bu aylar arasında ülkenin birçok adasına ulaşım sağlanmamaktadır. Sonuç olarak, Tayland’a gitmeyi düşünüyorsanız sıcak dönem olarak bilinen Haziran ila Ekim aylarını tercih etmemeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü, bu dönemde ülkedeki hava şartları sizi zorlayacaktır. Plan yaparken daha esnek olmalısınız.

Tayland Mevsimleri

Tayland’a ne zaman gidilir diye düşünenler için ülkenin mevsimleri hakkında bilgi vermeliyiz. Türkiye’deki mevsimlerin ilkbahar, sonbahar, kış ve yaz olarak dört gruba ayrıldığını biliyoruz. Fakat, Tayland’daki mevsimler ise serin, sıcak ve yağışlı olarak üçe ayrılmaktadır. Serin mevsim; ülkedeki Kasım ve Şubat ayları arasındaki dönemi kapsamaktadır. Bu dönemde, havanın ılık olmasının yanı sıra yağışın az ve nemin de düşük olduğunu söyleyebiliriz. Tayland’ı ziyaret etmek isteyen turistler için en uygun dönem serin mevsimdir. Ülkede turizm sezonunun en hareketli günleri bu dönemde yaşanmaktadır. Bu yüzden, bu dönemdeki, otel, uçak ve tur ücretlerinin yüksek olduğunu ifade etmek gerekir. Diğer dönemlerde indirimler olsa dahi turistlerin Tayland’a gelmek için tercih ettikleri dönem serin mevsim olmaktadır.

Sıcak mevsim ise Mart ila Haziran ayları arasındadır. Tayland’da sıcak mevsim gerçekten de oldukça bunaltıcı ve nemli şekilde gerçekleşmektedir. Sıcaklık değerlerinin bu mevsimde 40C’yi aşmasına rastlanmaktadır. Ancak, ülkenin kuzeyindeki yüksek kesimlerin sıcaklığı daha düşüktür. Temmuz ila Ekim ayları arasındaki döneme ise yağışlı mevsim adı verilmektedir. Bu dönemde tahmin edildiği gibi muson yağmurları etkili olmaktadır. Bilhassa Ağustos ve Kasım aylarında yağışlar son derece yoğundur. Birçok şehirde can kayıplarına yol açan su baskınları meydana gelmektedir. Zannedilenin aksine Tayland’ı sıcak mevsimde de ziyaret edebilirsiniz. Tayland Körfezi’ndeki Samui Takımadaları; Ekim ayına kadar az yağış olmasından mütevellit seyahat için uygun nitelikler taşımaktadır. Tayland’da yağışlı mevsimde nehir ve şelalelerin dolu olmasından mütevellit indirimli uçak ve otel bulma imkanı fazladır.

Tayland’a Nasıl Gidilir?

Tayland; neredeyse her ülkeden olduğu gibi yıl içerisinde Türkiye’den de birçok kişiyi ağırlamaktadır. Binlerce turistin hayali olan Tayland’a gitmek zannedildiğinden daha kolaydır. Tayland’a nasıl gideceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazımızın bu kısmını okumaya devam etmelisiniz.

Türkiye’den Tayland’a yıl içerisinde birçok uçuş düzenlenmektedir. Bangkok’a yapılan doğrudan ve düzenli seferler sayesinde insanlar kendilerini bir anda Tayland’da bulabilirler. Türkiye’den Bangkok’a yapılan uçuşlar; ülkenin en popüler ve işlek havalimanı olan Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanı’na yapılmaktadır. Daha önceden de söylediğimiz gibi yalnızca dokuz saatte Türkiye’den Tayland’a gitmek mümkündür. Ancak, aktarmalı uçuş tercih ettiyseniz bu sürenin 12 saate kadar çıkmasına karşı hazırlıklı olmalısınız. Buna ek olarak, benim vaktim çok ama bütçem az diyorsanız aktarma süresiyle beraber 18 saate kadar uzanan uçuşları tercih edebilirsiniz.

unnamed 1
tayland-türkiye

Tayland’a Ulaşım Seçenekleri

Tayland’a havayoluyla gitmek isteyebilirsiniz. Ancak, Türkiye’den Tayland’a uzanan havayolu ulaşımında ciddi uçak bileti parası talep edilmektedir. Bir başka deyişle, Türkiye’den direkt olarak Tayland’a gidebilmek için hatrı sayılır bir miktarı gözden çıkarmanız gerekir. Fakat, alternatif bir yöntem olarak Türk havayolu şirketlerinin yerine Ortadoğu ülkelerine ait olan havayolu firmalarının kampanyalarını takip edebilirsiniz. Bilhassa Katar Havayolları’nın yapmış olduğu kampanyalar ve indirimler sayesinde Türk havayollarına kıyasla neredeyse yarı yarıya fiyatlarla bilet alma şansına erişebilirsiniz. Bunun yanı sıra, ucuz uçak bileti bulmak adına arama yapmalısınız. Bilhassa gideceğiniz tarih önceden belliyse uçak biletinizi daha erken alarak avantajlı bir fiyat ödemiş olursunuz. 2020 itibariyle ortalama 2 bin 500 TL’den İstanbul Bangkok arası uçak bileti alabilirsiniz. Ancak, bu fiyatların ilerleyen dönemlerde daha da artacağını söylemek gerekir.

 • Tayland’a gitmek için en uygun mevsimin serin dönem olduğunu ifade etmiştik. Kasım ila Şubat ayları arasını kapsayan bu dönemde Tayland’a gelmek isteyen çok sayıda kişi olduğu uçak bileti fiyatları da daha yüksek olacaktır. Fakat, Eylül ayında Tayland’a gitmeyi planlıyorsanız en uygun uçak biletlerini bu dönemde bulabilirsiniz. Ancak, Eylül ayı; Tayland için muson yağmurlarının yaşandığı bir dönem olarak bilinmektedir. Bu yüzden, sırf ucuz uçak bileti bulmak adına seyahatinizi riske atmamalısınız.
 • Daha uygun uçak bileti bulmak istiyorsanız aktarmanın olduğu türden seyahatleri tercih etmelisiniz. Örneğin, Katar, Dubai ve Bahreyn gibi ülkelerden yapacağınız aktarmalar sırasında bu ülkeleri de gezme şansına sahip olabilirsiniz. Bilhassa Katar Havayolları; uzun aktarmalarda ücretsiz olarak Doha şehir turu sunmaktadır. Ancak, Dubai üzerinden aktarma yapmak istiyorsanız ve bu süre içerisinde ülkeyi gezmek gibi bir hedefiniz varsa e-vize almanız gerekmektedir. Buna ek olarak, Tayland’a ABD, İngiltere ve Kanada üzerinden aktarmalı olarak uçmayı düşünüyorsanız transit vize almanız şarttır.
 • Tayland’da daha yakın olan bölge ülkelerinden gelmeyi düşünüyorsanız uygun fiyatlı havayolu firmalarına göz atmalısınız. Bilhassa Singapur, Endonezya, Malezya ve Myanmar gibi ülkelerden gelmeyi tercih ettiğiniz takdirde Air Asia, Tiger Lion Air gibi firmaların uçak biletlerine göz atmalısınız. 100 dolara dahi uçak bileti bulabilirsiniz. Fakat, bu gibi durumlarda, uçak biletine bagaj parası dahil olmamaktadır. Bu hususa çok dikkat etmelisiniz.
 • İstediğiniz takdirde Tayland’a otobüsle de gidebilirsiniz. Bilhassa Tayland’a komşu olan Laos ve Kamboçya gibi ülkelerden Tayland’a otobüsle ulaşmanız mümkündür. Daha öncesinde bu ülkelerin otobüs firmalarının sitelerini incelemelisiniz. Ayrıca, Tayland ulaşımı hakkında aklınızda bulunan tüm soruları cevaplayacak ülkeye ait bazı siteler bulunmaktadır. Bu tür sitelerden herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadan kredi kartıyla otobüs ya da uçak bileti satın alabilirsiniz.

Tayland İklimi ve Hava Durumu

Tayland’ın tropikal bir iklimi bulunmaktadır. Sıcaklık değerleri yıl boyunca ortalama 30C civarındadır. Ülkenin aynı zamanda oldukça nemli bir havası bulunmaktadır. Tayland iklimi ile ilgili bir diğer detay ise muson yağmurlarıdır. Bu yüzden, yağmurların olmadığı Kasım ve Şubat ayları arası dönemde bu ülkeye gitmek doğru bir karar olacaktır. Bu aylar arasında nem oranı düşük olduğu için havanın fazla bunaltıcı olmadığını söylemeliyiz. Tayland ikliminde genel olarak muson yağmurları etkili olmaktadır. Hint Okyanusu’ndan başlayan rüzgarlar Himalayalar’a kadar esmektedir. Sonuç olarak, Haziran ayından başlayan ve Ekim ayına kadar devam eden muson yağmurları meydana gelmektedir. Ülkede en çok yağış ise Ağustos ve Eylül aylarında görülmektedir.

Tayland iklimi demişken muson yağmurlarına ayrı bir parantez açmak gerekir. Bu yağmurlar genellikle kısa sürelidir. Ancak, yoğun bir şekilde yağmalarından dolayı ciddi bir etki yaratırlar. Muson yağmurlarının etkili olduğu dönemde ülkenin en büyük turizm mekanları olarak bilinen Tayland adalarına ulaşım ciddi anlamda durmaktadır. Ülkede Kasım ve Mart ayları arasında daha serin ve kuru bir hava söz konusu olmaktadır. Yılbaşının da bu döneme denk gelmesinden dolayı Tayland; bu dönemde dünyanın her yerinden çok ciddi bir ziyaretçi akınına uğramaktadır. Nisan ila Mayıs ayları ise ülkedeki kuru dönemlerden bir diğeridir. Sıcaklıklar; bu dönemde ciddi anlamda artmaya başlamaktadır. Bilhassa bu dönemdeki sıcaklıkların 40C’ye kadar ulaştığını söylemek gerekir.

Kuzey Tayland

Bu bölgede kesin bir yağmur sezonu bulunmamaktadır. Yağışlar ise genel olarak kısa sürmektedir. Ancak, Ağustos ila Ekim ayları arasında yağışlar artmaktadır. Kuzey Tayland coğrafyasında en sıcak aylar Nisan ve Mayıs olarak bilinmektedir. Bu dönemde, sıcaklıklar, 34-35 dereceye kadar çıkmaktadır.

Bangkok ve Orta Tayland

Bu bölgenin yıl içerisindeki ortalama sıcaklığı 30 derece olarak bilinmektedir. Mayıs ila Ekim ayları arasında sıklıkla yağmur yağmaktadır. Ancak, yağışlar, bilhassa öğleden sonra azalmaktadır. Parçalı bulutlu bir gökyüzünün hakim olduğu Bangkok ve Orta Tayland’da 40 dereceyi bulan sıcaklıkların etkisinin azalması adına bahsettiğimiz yağışlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Güney Tayland

Tayland coğrafyasının belki de en garip bölgesidir. Çünkü, bu bölgedeki iklim, kendi içerisinde dahi farklılık göstermektedir. Örneğin, Tayland’ın diğer bölgelerine kıyasla buradaki yağmur sezonu daha uzun sürmektedir. Fakat, yağmur sezonunda oldukça güneşli günler veya havanın güneşli olduğu zamanlarda bir anda yağmur yağmasına rastlayabilirsiniz. Bu yüzden, Güney Tayland’ın iklimini doğu ve batı olarak incelemek gerekir.

Güneybatı Tayland

Bu bölgede Aralık ila Nisan ayları arasındaki dönemde yağış miktarı daha azdır. Ancak, bu bölgede dahi iki farklı yağmur dönemi bulunmaktadır. Muson dönemi Mayıs ayında başlamaktadır. Haziran ayının ortasına kadar devam etmektedir. Güneybatı Tayland’da bu dönemde önce yağmur yağmasına ardından da havanın bir anda güneş açmasına rastlanmaktadır. Bu durum, Güneybatı Tayland seyahat hayali kuruyorsanız sizi bir miktar düşündürebilir. Ağustos ayının ortalarında ise bu bölgedeki esas Muson dönemi başlamaktadır. Bu dönem; Ekim ayına kadar devam etmektedir. Bu bağlamda, Ağustos ila Ekim arasındaki dönem, ülkeyi ziyaret etmek için pek uygun değildir. Bölgede, Kasım ayından sonra güneşli günlerin sayısı artmaya başlamaktadır.

Güneydoğu Tayland

Ülkenin güneyinde ve Phuket Adası’ndan yalnızca 250 km uzakta olan bu bölgede yılın en güneşli dönemi yaz ayları olarak bilinmektedir. Bu dönemdeki sıcaklıklar 40 dereceyi geçmektedir. Bilhassa, Nisan ve Mayıs aylarında yılın en sıcak günleri yaşanmaktadır. Daha serin bir zamanda ziyaret etmeliyim diyorsanız Ocak ve Şubat ayları tam size göre! Haziran ve Eylül arası dönem ise tahmin edebileceğiniz gibi tropik yağmurların olduğu bir dönemdir. Ancak, Musonların en şiddetli halinin olduğu dönem ise Kasım ayı olarak dikkat çekmektedir. Kasım dışında Ekim ve Aralık aylarının da son derece yağışlı olduğunu söyleyebiliriz. Aralık ayının ortasından itibaren ise bölgedeki güneşli günlerin sayısı artmaktadır.

Sonuç olarak, Tayland’a gelmeyi düşünüyorsanız tatil planlarınızı kesinlikle mevsimlere göre yapmalısınız. Aksi takdirde, bilhassa Muson yağmurları, seyahatinizi kabusa çevirebilir!

Tayland Yemek Kültürü

Tayland; doğal güzellikleri, tarihi yapıları, içten ve samimi halkının yanı sıra yemek kültürü itibariyle de muhakkak görülmesi gereken bir ülkedir. Ancak, Taylandlıların yemek alışkanlıkları; Avrupa ülkelerine ve hatta komşu ülkelerine kıyasla bir hayli farklıdır. Bunun yanı sıra, ülke insanların gerçekten de çok farklı alışkanlıkları bulunuyor. Her şeyden önce, Tayland evlerinde mutfak bulunmuyor. Dış mekanlarda pişirilen yemekler evlere getiriliyor. Bunun yanı sıra, yemek yapmak, birçok ailenin geçim kaynağı olarak biliniyor. Taylandlılar; günlük olarak ihtiyaçlarından biraz daha fazla yemek pişiriyorlar. Kalan yemekleri ise küçük kaplar ve torbalara koyarak yolda geçenlere satıyorlar. Türkiye’de olsa bu yemekleri kimsenin almayacağını düşünebilirsiniz. Ancak, Tayland için durum biraz daha farklı! Çünkü, bu ülkede, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi üç öğün yemek yeme gibi alışkanlık yoktur. Aynı zamanda, günün belirli saatlerinde yemek yemek gibi bir adetleri de bulunmaz. Ülkede modern yaşamın kurallarına göre yaşayanlar da bulunuyor. Fakat, Tayland halkı; ne zaman acıkırlarsa o anda ve yerde yemek yemeyi tercih ediyorlar. Ülke insanının küçük öğünler halinde yemek yemesi son derece normal bir durum! Bu yüzden, ülkenin her yerinde yemek pişiren ve satan insanlara rastlamak mümkündür. Birçok Taylandlı vatandaş; diğer ülkelerdeki insanların günün belirli saatlerinde bir düzen içerisinde yemek yemesine çok şaşırırlar.

Tayland Yemeklerinin Genel Özellikleri

Tayland yemekleri; genellikle Hint ve Çin yemeklerine oldukça benziyor. Hindistan ve Çin kültüründen etkilenen Tayland; bu etkiyi yemek kültürüne de taşımış durumdadır. Taylandlılar; Asya ülkelerinde yaygın olduğu gibi çubukla yemek yemeyi tercih ediyorlar. Fakat, yine de Tayland’ın kuzeyi haricinde insanlar yemek yerken çatal ve kaşık kullanmayı seçiyorlar. Taylandlılar ile ilgili olarak çok şaşıracağınız başka bir bilgi daha var! Bu insanlar, çorba içerken iki farklı kaşık kullanıyorlar. İlk kaşık ile çorbanın suyunu ve içindekileri karıştırarak çorbayı içmek için hazır hale getiriyorlar. İkinci kaşık ile de çorbayı içmeye başlıyorlar.

Tayland mutfağının en belirgin özelliği ise acı, tatlı ve ekşiyi aynı anda kullanmalarıdır. Hindistanlılar kadar olmasa da acıyı ve baharatı seviyorlar. Kendilerine özgü birçok sosları bulunmaktadır. En popüler olanları ise yeşil köri ve kırmızı köridir. Bunun yanı sıra, her yemekte bol baharat ve sarımsak kullanıyorlar. Ayrıca, yemeklerin yanında taze sarımsak yediklerini de ifade etmek gerekir. Tayland mutfağında otların yeri de bir başkadır. Birçok otun çok tatsız olduğunu söylemeliyiz. Ancak, ıspanak türünde olanlarının tadı sevilmektedir. Kurutulmuş mantarların yanı sıra küçük cherry domatesleri, dilimlenen lahanalar, taze fasulyeler ve baharatlı taze otlar çok fazla tercih edilmektedir.

Tayland mutfağında ağırlıklı olarak tavuk ve kaz eti yenilmektedir. Ülkenin neredeyse her yerinde kurutulmuş deniz ürünleri görmek mümkündür. Bu bağlamda, karides, Tayland’ın belki de en popüler yemeğidir. Pilav, salata ve çorbalarda karides kullanılmaktadır. Tom Yam; ülkenin en meşhur baharatlı çorbası olmakla beraber içerisinde karides bulunmaktadır. Ancak, tatlı konusunda Tayland’ın çok başarılı olmadığını söylemek gerekir. Ülkede çok fazla tropikal meyve bulunmasından dolayı insanların tercihi meyve yönünde olmaktadır. Son olarak, bilhassa turistler için ülkenin birçok yerinde farklı lezzetler yapılıp sunulmaktadır. Muzlu pancake’lerin arasında nutella sürülüp satılmaktadır. Buna ek olarak, sıkma portakal suları, neredeyse her köşe başında satılır. Son olarak, ülkede Hindistan cevizi suyu içmenin de son derece popüler olduğunu söylemek gerekir.

Tayland Yemeği Tavsiyeleri

Tayland’a gitmeyi düşünüyorsanız neleri yemenize dair aşağıdaki tavsiyeleri okumalısınız.

 • Çorbalardan başlayalım! Ülkenin kendine özgü iki farklı çorbası bulunmaktadır. Tom Yum ve Tom Kha olmak üzere sunulan bu çorbalar sayesinde harika bir lezzetin tadına bakabilirsiniz. Tom Yam Khung içerisinde genellikle karides ve deniz ürünleri kullanılmaktadır. Ancak, isteyenler için tavuklu veya vejetaryen olarak da hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra, bu çorbayı satın alırken acılı veya acısız isteyip istemediğiniz sorulmaktadır. Tayland acısı; diğer ülkelerin acısına kıyasla son derece yoğundur. Bu yüzden, gerçekten acı isteyip istemediğiniz noktasında emin olmalısınız. Tom Yam çorbasının Tayland’ın en meşhur yemeği olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, Tom Kha olarak bilinen ve genellikle tavuklu olarak hazırlanan başka bir çorba çeşidi daha bulunmaktadır. Bu çorba; diğer çorbanın aksine acılı değildir. Yapılışı sırasında içerisine Hindistan cevizi sütü konulmaktadır. Türkiye’deki kremalı tavuk çorbasına benzediğini söyleyebiliriz.
 • Köriler ise Tayland mutfağının en çok dikkat çeken lezzetleri arasında bulunmaktadır. Ülkede birçok et yemeği baharatlı olarak hazırlanmaktadır. Tavuklu yeşil köri; ülkenin geleneksel lezzetleri arasında bulunmaktadır. Yeşil köri; buharda haşlanmış pirinçle beraber servis edilmektedir. Kırmızı köri de birçok yemekte kullanılmaktadır. Bilhassa karidesli kırmızı körinin çok lezzetli olduğunu ifade etmek gerekir.
 • Satay; Tayland’ın en meşhur lezzetleri arasındadır. Türkçe anlamı ise çöp şiş olarak bilinmektedir. Tavuk, dana ve domuz etlerinin yanı sıra sosisler, parça balık, tavuk kanadı, kalamar ve karides gibi birçok çeşidi yapılmaktadır. Ancak, bir turist olarak hangi eti yediğinizi mutlaka sormalısınız. Tavuk ayağı, tavuk poposu ve domuz işkembesi gibi Türk insanına ters düşebilecek türden çöp şiş alternatiflerinden uzak durmalısınız. Tayland’da çöp şiş satılırken yanında kızartılmış pirinç de sunulmaktadır.
 • Salatalar ve otlar; Tayland mutfağının en dikkat çeken lezzetleri arasında bulunmaktadır. Tayland halkı çok fazla salata tüketmektedir. Bunun yanı sıra, taze veya kızartılmış ya da kavrulmuş otlar halkın en sevdiği yiyecekler arasında bulunmaktadır. Noodle salatası; ülke halkının favorileri arasındadır. Karidesli, yengeçli, ızgara tavuklu, deniz ürünlü salatalar hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra, Papaya salatası; en meşhur yiyecekler arasındadır. Taze yeşil papayanın ince ince doğranması, içerisine balık sosu, sarımsak, tuz, kavrulmuş yer fıstığı, limon suyu ve acı biber eklenmesiyle yapılan bu salatanın tadına taraflı tarafsız herkes hayran kalmaktadır. Sonuç olarak, otlarla aranız iyiyse Tayland mutfağı tam size göre!
 • Deniz ürünleri denildiği zaman akla direkt olarak Tayland mutfağı gelmektedir. Jumbo karides başta olmak üzere böcek, ıstakoz, mavi yengeç gibi deniz ürünleri; Tayland halkının favorileri arasındadır. Bunun yanı sıra, kızarmış kırmızı balık çeşitleri, kızarmış kalamar yumurtası, sübye ve kum midyeleri de alternatif deniz ürünleri arasında yer almaktadır. Tayland’ın her yerinde deniz ürünleri bulmak mümkündür. Bilhassa adalarda ve deniz kenarlarında çok uygun fiyatlı ve taze ürünler bulunabilir.
 • Tayland denilince akla Tay noodle geldiğini söyleyebiliriz. Ancak, Çin noodle’larına kıyasla bol baharatlı olarak hazırlanmaktadır. Tay noodle; genel olarak çok acıdır. Ayrıca, yanında geleneksel Tayland soslarıyla beraber servis edilmektedir. Üzerine konulan kavrulmuş yer fıstığının da ekstra bir lezzet kattığını söyleyebiliriz.
 • Pirinç yemekleri de Taylandlıların en çok tercih ettiği yiyecekler arasında bulunmaktadır. Klasik Asya vatandaşı gibi Taylandlılar da pirinci her yerde kullanırlar. Bilhassa kavrulmuş pirinç şeklinde yaptıkları pilavları tüm Asya yemekleri arasında en iyilerden birisi olmasıyla dikkat çekmektedir. Kao Pad olarak bilinen bu pilavın içerisine yumurta kırılmaktadır. Ardından, tavuk, balık veya farklı deniz ürünleriyle beraber kavrulan pirinç; taze otlar ve sarımsakla beraber servis edilmektedir. Bu pilav; tıpkı diğer Tay yemekleri gibi acı soslarla ve üzerine konulan bir adet yağda kızartılmış yumurtayla servis edilmektedir. Tayland’a gittiğiniz takdirde ilk olarak pirinç yemeklerini denemelisiniz. Birçok ülke vatandaşının hayran kaldığı bu lezzet; her insanın damak tadına uygundur. Lezzetli olduğu kadar doyurucudur.
 • Daha önce de söylediğimiz gibi Tayland’da istediğiniz her an ve yerde yemek bulabilirsiniz. Ancak, turist olarak bu şehre gittiyseniz büyük ihtimalle otelde kalırsınız. Bu noktada, yemeklerinin lezzetiyle bilinen birkaç Tayland otelinden bahsetmeliyiz. Bangkok; birçok Avrupa ülkesi kadar olmasa da pahalı bir şehirdir. Ancak, uygun fiyatlı oteller de bulabilirsiniz. İlk olarak, The Continent Bangkok by Compass Hospitality’i tercihiniz olabilir. Bangkok’un en merkezi konumundaki otellerinden birisidir. İmkanları oldukça fazladır. Otel içerisinde Medinii Restoran yer almaktadır. Burada Asya mutfağına dair birçok lezzeti tadabilirsiniz. Aynı zamanda, bu otelin karşısında yine çok seveceğiniz Grande Centre Point Hotel Terminal21 bulunmaktadır. Bu otel de oldukça kaliteli olmakla beraber yukarıda bahsettiğimiz tüm Tayland yemeklerini önünüze sunmaktadır.
 • Tayland’da tıpkı Türkiye’de olduğu gibi alışveriş merkezlerinde de yemek yiyebilirsiniz. Siam Paragon ve MBK alışveriş merkezlerine toplu taşımayla yalnızca beş dakikada ulaşabilirsiniz. Burada da birçok alışveriş merkezinde olduğu gibi yemek reyonu bulunmaktadır. Tayland yemeklerini yiyebileceğiniz gibi fast food tarzında yiyecekler de tüketebilirsiniz.

Tayland Yemek Fiyatları

Tayland’a geldiyseniz bir turist olarak bütçenize uygun restoranlardan yemek yemeniz gerektiğini düşünmelisiniz. Tayland’da bilhassa Bangkok oldukça pahalı bir şehirdir. Ancak, genel olarak bu ülkenin fiyatlarıyla Avrupa ülkelerinin fiyatlarını bir tutmamak gerekir. Çünkü, Tayland; turistlere hitap eden daha ekonomik bir şehir olarak bilinmektedir. Tayland’da lüks restoranlara gitmeyi tercih ettiyseniz kişi başı ortalama 150 ila 400 Baht arası hesap ödersiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi sokak aralarında yemek satan çok fazla insan vardır. Tayland tatilinizi sokakta yemek yiyerek geçirmek istiyorsanız 50 ila 200 Baht arasında harcamanız olacaktır.

Ülkenin içecek fiyatları da aşırı yüksek değildir. Marketlerde yerel biralar 40 ila 80 Baht arasında satılmaktadır. Küçük boy su fiyatları 7-15 Baht olmakla beraber büyük boyları ise 13-30 Baht arasında farklılık göstermektedir. Tayland gece kulüplerine gitmeyi tercih ettiyseniz içecek fiyatlarının 150 ila 300 Baht arasında değiştiğini göreceksiniz. Sonuç olarak, tıpkı Türkiye’deki gibi lüks yaşamayı tercih ettiyseniz ödeyeceğiniz rakamlar da Türkiye’den farklı olmayacaktır. Ancak, uygun fiyatlı yerleri tercih ederseniz ve ara öğünleri sokakta yerseniz çok daha düşük maliyetli bir tatil yapmış olursunuz. İçki fiyatları da Türkiye’den çok farklı değildir.

Tayland’da yeme içme konusunda dikkat etmeniz gereken farklı bir unsur bulunuyor. Her ne kadar Hindistan ve Çin gibi ülkelere kıyasla daha hijyenik bir ülke olsa da şebeke sularından su içmeniz çok fazla tavsiye edilmez. Kendinizi garantiye almak adına kapalı sulardan içmeniz doğru olacaktır.

Ulaşım

Bangkok’ta iki farklı havalimanı vardır. Birincisi Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı olmakla beraber diğeri ise Don Mueang Havalimanı olarak bilinmektedir. Kamboçya veya Vietnam üzerinden aktarma yaparak Tayland’a ulaşıyorsanız iniş yapacağınız havaalanı Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı olacaktır. Havalimanına geldikten sonra otobüs kullanarak şehir merkezlerine ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, taksiler de havalimanı önünden sıklıkla hizmet sunmaktadır. Tayland taksi ücretleri; her ne kadar gideceğiniz yere göre değişse de Hindistan’da olduğu gibi sizi kazıklamaya çalışanlar veya Avrupa ülkelerindeki gibi ciddi fiyatlar söz konusu olmayacaktır. Bir başka deyişle, Tayland içi ulaşımda otobüs veya taksi kullanmak çok maliyetli değildir.

Bangkok’tan Tayland’ın diğer şehirlerine gitmek istiyorsanız önünüzde birden çok alternatif yer alıyor. En az üç farklı ulaşım seçeneği sayesinde bir yerden bir yere rahatlıkla gidebilirsiniz. Kısıtlı vaktiniz varsa ve hızlı bir şekilde gitmek istiyorsanız uçak kullanmanız faydalı olacaktır. Tayland’ın havayolu ulaşımı son derece gelişmiştir. Şehirlerarası ulaşımda tercih edebileceğiniz birçok havayolu firması bulunmaktadır. THAI Airlines başta olmak üzere Bangkok Air, Air Asia, THAI Smile, Nok Air ve Tiger Lion Air gibi seçenekleriniz var! Tayland adalarına gitmeyi düşünüyorsanız uçak bileti dışında otobüs ve feribot biletini de Nok Air ve THAI Smile ile alabilirsiniz. Ancak, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Tayland için de erken rezervasyon yaptırmak son derece önemlidir. Buna ek olarak, şehirlerarası ulaşımda otobüs veya tren kullanabilirsiniz. Her ikisinin de fiyatları son derece uygundur. Son olarak, Bangkok’un iki havalimanı arasında seyahat etmeyi düşünüyorsanız iki havalimanı arası hizmet veren otobüslere binebilirsiniz.

Tayland Şehir İçi Ulaşım Alternatifleri

Tayland’a geldiyseniz bilhassa Bangkok’ta ulaşım noktasında hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız. Bangkok şehir içi ulaşımında ağırlıklı olarak yerel otobüsler, taksi, metro, tuktuklar, skytrain ve UBER kullanılmaktadır. Ancak, Hindistan kadar olmasa da Tayland için de kazıklanma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bilhassa taksi ve tuktuklarda kazıklanmamak adına çok sıkı pazarlık yapmalısınız. Bunun yanı sıra, gideceğiniz mesafenin size ne kadar mal olacağını önceden öğrenmek istiyorsanız UBER kullanarak hesaplama yapabilirsiniz. UBER haricinde Asya’nın UBER’i olarak bilinen GrabCar uygulaması ile de mesafe hesabı yapmanız mümkün! Buna ek olarak, ulaşım adına pek alışık olmadığınız tuktuk tercihinde bulunabilirsiniz. Ancak, tuktuk kullanırken gitmek istediğiniz yeri şoföre kesinlikle söylemeniz gerekir. Aksi takdirde, sizi pazarlık yapmak adına anlaşmalı olduğu dükkanlara götürebilir.

Tayland içi ulaşımda tercihiniz taksi ise taksiye biner binmez taksimetre açtırmalısınız. Aksi takdirde, turist olduğunuzu anlayan kötü niyetli bir taksicinin sizi kandırmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Metro ve Skytrain kullanmayı tercih ediyorsanız akıllı telefonunuza güncel haliyle Bangkok Raylı Sistem programlarından birini indirmelisiniz. Fakat, yerel halk otobüsleri ve bilhassa tuktuk; Tayland gezinizi renkli hale getirmek adına tercih etmeniz gereken ulaşım seçenekleri arasında bulunmaktadır.

Kuzey Tayland’a gitmek istiyorsanız birçok yer için geçerli olduğu gibi önünüzde üç farklı ulaşım seçeneği vardır. Bunlar tahmin edebileceğiniz gibi otobüs, uçak ve trendir. Buna ek olarak, her şehirden Chiang Mai’ye uçak bileti bulmanız mümkündür. Kuzey Tayland’a geldikten sonra şehir içi ulaşımda otobüs kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Birçok şehir için özel olarak düzenlenen otobüs seferleri vardır. Bunun yanı sıra, günübirlik turlar ile de şehirlerarası seyahat edebilirsiniz. İstediğiniz takdirde kişisel olarak araç kiralamanız da mümkündür. Kuzey Tayland’a ulaştıktan sonra kaldığınız otel ile görüştükten sonra bütçenize uygun bir araç bulabilirsiniz. Hatta, birçok araç kiralama firması, kiralanan aracın yanında size şoför tahsis etmektedir.

Bangkok dışında Tayland’ın en önemli şehirlerinin başında gelen Pattaya’ya nasıl gidileceğini öğrenmek istemez misiniz? Pattaya’ya gitmek için ilk olarak Bangkok’a uçakla gelmeniz ardından özel araçlar veya otobüs ile bu şehre gelmeniz gerekmektedir. Pattaya’da havaalanı bulunmaktadır. Fakat, Türkiye’den Pattaya’ya direkt uçuş olmadığı için ilk olarak Bangkok’a gelmeniz gerekir. Bangkok’un ardından karayolu ile rahatlıkla Pattaya’ya gelebilirsiniz. Bu noktada, önünüzde birçok alternatif bulunmaktadır. Bangkok havalimanının hemen önünden Pattaya’ya kalkan otobüsler vardır. Bunun yanı sıra, istediğiniz takdirde havalimanından şoförlü özel araç kiralayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Pattaya havalimanına geldiyseniz şehir merkezine geçmek için otobüs veya taksileri kullanmalısınız. Pattaya’da gezilecek birçok yer yakın mesafede bulunmaktadır. Bu yüzden, bütçenize ve tercihinize bağlı olarak tuktuk, taksi ve özel araç ile dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Bu noktada, pazarlık yapmayı unutmamalısınız.

Phuket Adası Ulaşım

Tayland denilince akla ilk gelen yerlerden birisi de Phuket olmaktadır. Phuket’te yalnızca bir havalimanı yer almaktadır. Phuket Uluslararası Havalimanı’na gelmek için istediğiniz takdirde Türkiye’den direkt uçuşları kullanabilirsiniz. Ancak, uçak biletlerinin fiyatı son derece pahalıdır. Bu noktada, daha uygun fiyatlı uçak bileti bulmak adına daha önce söylediğimiz gibi Ortadoğu ülkelerine ait havayolu firmalarını tercih edebilirsiniz. Birçok havayolu firması; aktarmalı olarak Phuket’e uçuşlar düzenlemektedir. Fakat, burada da Bangkok’a kıyasla daha pahalı uçak biletleri söz konusudur.

Phuket Adası’na gidebilmek için önünüzde bir alternatif daha bulunmaktadır. Bangkok’tan 12 saatlik uçak yolculuğu yaparak da Phuket’e ulaşabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Air Asia veya Nok Air gibi düşük ücretlerle ulaşım sağlayan yerel havayollarını tercih etmek olmalıdır.

Yukarıdaki seçeneklerin bir tanesini seçerek Phuket Adası’na geldiğinizi düşünelim! Bu seferde, ada içerisinde ulaşımı nasıl sağlayacağınıza dair sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak, sıkıntı yapmanıza gerek yok! Phuket’e indiğiniz zaman konaklayacağınız yere gelmek için önünüzde üç farklı ulaşım alternatifi olacaktır. Phuket’e gelen birçok turist; uygun konaklama yerlerinin bulunmasından dolayı Patong bölgesini tercih etmektedir. Minibüs ile Patong merkezine düzenli olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra, otobüs fiyatları da son derece uygundur. Ancak, istediğiniz takdirde taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat, yazıda daha önce söylediğimiz gibi turist olduğunuzu anlayacak ve sizi kazıklamaya çalışacak taksiciler olacaktır. Bu noktada, TaxiMeter isimli firmayla irtibat kurmalısınız. Bu firma; gideceğiniz yer için ne kadar ödeyeceğinizi size net bir şekilde aktaracaktır. Son olarak, Phuket Adası’na gelenler için limuzin adı verilen farklı bir araçla ulaşım sağlanmaktadır. Ancak, tahmin edebileceğiniz gibi oldukça pahalı bir ulaşım alternatifidir.

Phuket Adası’nda kaldığınız yere sorunsuz olarak ulaşmak istiyorsanız yerel otobüsleri tercih etmelisiniz. Ulaşım konusundaki en uygun çözüm kesinlikle yerel otobüslerdir. Ancak, vaktim az diyorsanız taksi tutmanızı tavsiye edebiliriz. Uzakdoğu’nun UBER’i olarak bilinen GrabCar uygulamasını kullandığınız takdirde kazıklanmaktan kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Patong içerisinde ulaşım tuktuklar sayesinde sağlanmaktadır. Fakat, kısa mesafeler için dahi yüksek ücretler talep edilmektedir. Bu noktada, farklı bir ulaşım alternatifi olan mototaksileri kullanmalısınız. Bu araçlar ile gideceğiniz yere çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak, ara sokaklardan gittikleri için daha az ücret ödersiniz. Mototaksi; bilhassa tuktuka kıyasla daha ekonomik bir seçenek olarak dikkat çekmektedir. Bu bağlamda, Phuket Adası’ndan farklı adalara ve yakın noktalara geçişiniz aslında çok kolaydır. Az vaktiniz varsa her ne kadar pahalı olsa da uçak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Tayland Adaları Ulaşımı

Tayland’a gelen birçok kişinin görmek istediği yerler arasında Tayland Adaları bulunmaktadır. Ülkenin turizm açısından en önemli yerleri arasında bulunan Tayland Adaları’na gitmek istiyorsanız önünüzde birden çok alternatif bulunuyor. Her şeyden önce, Tayland’da bulunan bazı adalara uçak seferleri düzenlenmektedir. Ancak, uçak seferlerinin pahalı olduğunu düşünenler için farklı ulaşım alternatifleri de bulunmaktadır. Otobüs – feribot veya uçak- feribot gibi seçenekler ile daha ekonomik bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Tayland’da bulunan birçok adaya ulaşım bu kombinasyonlar ile sağlanmaktadır. Samui adası ise bu konuda istisna olma özelliğine sahiptir. Bu noktada, Tayland adalarına ulaşımın nasıl olacağına yakından bakalım!

Phi Phi adası; bilhassa Phuket adasına yakın olmasından dolayı tercih edilmektedir. Bu adaya Phuket veya Krabi üzerinden ulaşabilirsiniz. Bunun için istediğiniz takdirde kendi aracınızla ya da kiraladığınız araçla gitmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca, Phi Phi adasına günübirlik turlar düzenlenmektedir. Kendi imkanlarınızla gitmeyi düşünüyorsanız alternatif olarak feribot ile ulaşımı deneyebilirsiniz. Phuket, Krabi, Ko Lanta, Ao Nang ve Railay bölgelerinden düzenlenen feribotlar ile ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, feribot arayışında iseniz detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Kendiniz görüşerek ve pazarlık yaparak feribot bulduğunuz takdirde bu seçeneği çok daha ucuza getirebilirsiniz.

Samui adasına yakın olmasından dolayı tercih edilen Phangan ve Tao adalarına ise birçok farklı şekilde ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Bangkok, Phuket, Krabi veya Chiang Mai gibi yerlerden direkt olarak düzenlenen uçuşlar sayesinde bu adalara en kısa sürede ulaşabilirsiniz. THAI ve Bangkok havayollarının bu adalar için neredeyse her gün düzenlemiş olduğu seferler yer almaktadır. Phangan ve Tao adalarına istediğiniz takdirde feribotla da gidebilirsiniz. Ayrıca, Nok Air, Ferry Samui, Thai Smile Airlines gibi firmaların sitelerinden bu adalara nasıl gidebileceğinize dair bilgi alabilirsiniz. Direkt feribot haricinde feribot ve otobüs, feribot, otobüs ve uçak gibi seçenekleriniz bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, adalara geldikten sonra ada içerisindeki ulaşımı nasıl sağlayacağınız da önem taşımaktadır. Samui havalimanından indikten sonra paylaşımlı minibüs kullanarak Chaweng bölgesindeki otelinize ulaşabilirsiniz.

Tayland adalarında kısa ve hızlı bir şekilde ulaşım gerçekleştirmek istiyorsanız motor kiralamayı tercih edebilirsiniz. Her yere gitmek için tek tek otobüs kullanmak yerine motor kiraladığınız takdirde ciddi anlamda avantaj elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, gideceğiniz mesafeye göre 50 ila 200 baht arasında ücretler ile ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak, Lipe ve Lanta Adası’na nasıl gideceğiniz hakkında bilgi vermeliyiz. Lipe Adası; Tayland’ın en güneyinde, Malezya’ya yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu sayede, bu adaya hem Tayland hem de Malezya üzerinden ulaşabilirsiniz. Adaya gitmek için Tayland üzerinden uçak, feribot ve otobüs kombinesi yapabilirsiniz. Lipe adasına yakın olan birçok feribot bulunmaktadır. Bu feribotlar hakkında bilgi almak için internette araştırma yapmalısınız. Lanta adası ise Krabi bölgesinde yer almaktadır. Bangkok üzerinden bu adaya gelmek istiyorsanız ilk olarak Krabi’ye gelmelisiniz. Ardından, minibüs kullanarak bu adaya geçebilirsiniz. Ayrıca, istediğiniz takdirde feribot ve otobüs ya da feribot, otobüs ve uçak seçeneklerini kullanabilirsiniz. Ulaşım seçenekleri hakkında bilgi almak için Nok Air, Thai Smile Airlines ve Phuket Ferry’nin internet sitelerine bakabilirsiniz.

Tayland; gerçekten de birçok kişinin hayran kaldığı son derece güzel bir ülkedir. Onlarca adası bulunmaktadır. Bu adaların hepsine gitmek pek mümkün değildir. Bu yüzden, kendinize belirli bir rota belirledikten sonra hareket etmeniz doğru olacaktır. Ayrıca, Ocak ve Şubat aylarında gittiğiniz takdirde muson yağmurlarına yakalanmadan istediğiniz gibi feribot seyahatleri yapabilirsiniz.

Tayland Gezilecek Yerler

Yazımızın en çok merak ettiğiniz kısmına geldik! Buraya kadar Tayland ile ilgili olarak aklınızda bazı fikirlerin oluştuğunu biliyoruz. Nerede ne yapmanız gerektiğine dair birtakım şeyler öğrenseniz de bu ülkede nereleri gezmeniz noktasında bir rehbere ihtiyacınız olacak! O halde başlayalım!

Tayland; daha önce de söylediğimiz gibi Budist tapınakları ile tanınan bir ülkedir. Asya kıtasının belki de en merak edilen ülkesi olan Tayland’a her yıl dünyanın farklı yerlerinden binlerce insan gelmektedir. Başkent Bangkok en gelişmiş şehir olmakla beraber cennetin dünyadaki tasviri olan Phuket, eşsiz güzellikteki Pattaya, Ayutthaya, Chiang Mai, Sukhothai, Krabi, Satun gibi şehirlerin de mutlaka görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Gelin hep birlikte bu şehirlerde nerelerin görülmesi gerektiğini inceleyelim!

Bangkok Gezilecek Yerler

Bu şehrin isminin neden Bangkok olduğunu hiç düşündünüz mü? Dünyanın en zor dillerinden birisi olan Thai diline göre Bangkok; Melekler Şehri anlamına gelmektedir. Bangkok’un güzellik bakımından kendisine verilen bu ismi sonuna kadar hak ettiğini söyleyebiliriz. 1782 yılında kurulan bu şehir; Tayland’ın hem modern hem de geleneksel tarafını en iyi şekilde yansıtmaktadır. Dünyanın en güzel deniz tatili yapılacak şehirlerinden birisi olmasının yanı sıra doğu kültürünü ve Budizm’i yansıtan detaylar barındırmasından dolayı oldukça değerlidir. Bangkok’ta görkemli binaları ve tapınakların yanı sıra Avrupa’yı kıskandıracak türden modern binalar ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Şehrin merkezi olarak bilinen Siam Meydanı; AVM’lerin yanı sıra şehirdeki en güzel yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

Bangkok denilince akla ilk gelen yerlerden birisi de Wat Phra Kaew tapınağı olmaktadır. Tapınak kompleksinin içerisinde yüzden fazla yapı bulunmaktadır. 300 yıllık bir geçmişe sahip olan bu tapınak; taraflı tarafsız herkesin hayran kalacağı mimarisi ile göz kamaştırmaktadır. Bunun yanı sıra, tapınaktaki en değerli parçalardan birisi ise Zümrüt Buda heykeli olarak dikkat çekmektedir. Tapınağa girişin ücretli olduğunu da eklemeliyiz. Şehrin başka bir tapınağı ise Wat Traimit olarak dikkat çekmektedir. Tapınağın içerisinde bulunan 5.5 ton ağırlığındaki som altında Buda heykelini görünce çok heyecanlanacaksınız. Bu tapınak için ücret ödemeniz gerekir.

Bangkok denildiği zaman akla gelen yerlerden birisi de Çin Mahallesi olmaktadır. Bangkok’un inşa edilmesi sırasında aktif olarak görev yapan Çinliler; daha sonrasında bu mahalleye yerleşmişlerdir. Çin kültürüne ilgi duyuyorsanız bu mahalleyi bir kere gezmenizi tavsiye edebiliriz. Wat Arun Şafak Tapınağı; Bangkok’un Thonburi bölgesinde bulunmaktadır. Şafak tanrısına adanması için inşa edilen bu tapınağı görmek için yine ücret ödemeniz gerekmektedir. Bunların yanı sıra, Sri Guru Singh Sabha Tapınağı ile beraber Kral Rama tarafından inşa edilen Dusit; mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Bangkok’a gelmişken kesinlikle görmeniz gereken yerlerden birisi de Rattanakosin olmaktadır. Şehrin en ünlü tarihi eserlerini ve müzelerini içinde barındıran Rattanakosin’i gördüğünüz andan itibaren ben nereye geldim diyeceksiniz. Burada National Museum Tayland tarihine ait son derece değerli ve zengin bir koleksiyon bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, yine bölgede bulunan Wat Phao tapınağı; şehrin hem en büyük hem de yaşlılar tarafından en çok ziyaret edilen tapınağı olmasından mütevellit dikkat çekmektedir. Bunların yanı sıra, Şehir Sütunu Tapınağı ile Siriraj Medical Museum’u da muhakkak görmelisiniz.

Bangkok ile ilgili olarak sizlere tavsiye edebileceğimiz son yer ise şehrin merkezine son derece yakın bir konumda bulunan ve Amerikalı bir tüccar tarafından tasarlanan Jim Thompson House Museum olacaktır. Bu müzede, Uzak doğu kültürüne ait birçok değerli eseri görebilirsiniz. Bunun yanı sıra, doğunun farklı mimarisine görür görmez hayran kalacaksınız.

shutterstockrf 1116550892
bangkok

Phuket Gezilecek Yerler

Phuket denilince akla harika bir adanın geldiğini herkes biliyor! Tayland ile hiçbir alakası olmayan insanlar dahi Phuket’i bilmektedir. Burası, hiç tartışmasız, Tayland’ın en çok turist çeken bölgesidir. Tayland’a bir köprü ile bağlı olması son derece estetik bir görüntü oluşturmaktadır. Phuket’in sayısız özelliği bulunmaktadır. Herkesin hayran kaldığı doğal güzelliklerinin yanı sıra su altı zenginlikleri ve elbette çılgın gece hayatıyla Phuket herkesin görmek istediği bir şehirdir. Phuket adasını balayınızı geçirmek için de tercih edebilirsiniz. 2004 yılında yaşanan doğal felaketin ardından toparlanması biraz uzun süren Phuket; hayran kalacağınız detaylar ile aklınızı başınızdan alacak!

Phuket; Tayland adaları arasında konaklama başta olmak üzere eğlence mekanı ve restoran seçenekleri konusunda da birçok alternatife sahiptir. Burada birçok şey yapabilirsiniz. İstediğiniz takdirde her biri tarih kokan değerli mimari yapıları ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, dalış sporlarına katılarak harika vakit geçirebilirsiniz. Adanın plajları ise kaliteli olmakla beraber çok fazla kalabalık değildir. Kata, Patong, Karon, Surin, Kamala Bang Thao gibi plajları muhakkak görmelisiniz. Phuket yakınlarında bulunan Phang Nga Körfezi ise bilhassa kalker tepeleri ile son derece meşhurdur. Bunun yanı sıra, Leonardo Di Caprio’nun The Beach isimli filminin çekildiği eşsiz güzellikteki Koh Phi Phi adası; Phuket’e son derece yakındır. Adaya neredeyse her gün gemi seferleri düzenlenmektedir. Phuket’e gelmişken bu adayı görmeden dönmemelisiniz.

 • Chalong Bay; Phuket’e gelen herkesin muhakkak görmesi gereken son derece güzel bir yer! Adanın doğu tarafında yer almaktadır. Çok renkli bir atmosferi bulunmaktadır. Gezilecek yerlerin sayısı bir hayli fazla olmakla beraber eğlence ve alışveriş imkanlarının da çok iyi olduğunu söylemeliyiz.
 • Big Buddha; Chalong Bay’a gelen herkesin görmesi gereken bir yer olarak dikkat çekmektedir. Yerel halkın dua etmek için geldiği bu heykelin eşsiz tasarımına kesinlikle hayran kalacaksınız.
 • Karon Beach; adanın en uzun üçüncü plajı olmakla beraber harika bir görünüme sahiptir. Kaliteli otelleri, eşsiz mutfak lezzetleri, alışveriş fırsatları ile size hayal ettiğinizden çok daha fazlasını sunacaktır.
 • Patong Beach& Bangla Road; herkesin görmesi gereken detaylara sahiptir. Patong Beach; adanın en ünlü plajı olarak tanınmaktadır. Bunun yanı sıra, Bangla Road; gece hayatı konusunda harika imkanlara sahiptir. Plaj; doğa harikası olmakla beraber gündüz vakitlerinde turkuaz rengini alan denizi ve altın sarısı kumsalı ile buranın cennetten bir köşe olduğunu söylemeliyiz.
 • Kata Beach; Patong Beach kadar olmasa da size güzel imkanlar sunmaktadır. Plajın palmiye ağaçları ile çevrili olmasına hayran kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Mayıs ila Ekim ayları arasındaki dönemde buraya geldiyseniz sörf yapabilirsiniz. Kata Beach’in etrafında birbirinden kaliteli restoranlar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, eğlence mekanlarının sayısı da bir hayli fazladır.
 • Old Phuket; Phuket içerisindeki çok uluslu yapıyı gözlemlemek istiyorsanız buraya mutlaka gelmelisiniz. Burada, Taylandlılar dışında Çinliler, Hindistanlılar, Nepalliler, Malezyalılar ve farklı ülkelerden gelmiş insanlar yaşamaktadır. Burada Phuket adasının zengin kesiminin ikamet ettiğini söyleyebiliriz.
 • Phuket FantaSea; 60 dönümlük bir alanda faaliyet gösteren Phuket FantaSea; fillerin kullanıldığı birbirinden güzel gösterilerin olduğu bir mekandır. Yüzlerce fil ve farklı hayvanlar ile beraber insanların da dahil olduğu farklı türden şovlar yapılmaktadır. Tayland kültürüne ait geleneksel öğelerin fantastik unsurlarla bir araya getirildiği şovlara hayran kalacaksınız. Her yaş grubuna hitap eden etkinlikler düzenlenmektedir.
637110757284754328yr
phuket

Pattaya Gezilecek Yerler

Tayland’ın en çok görülmek istenilen yerlerinin başında Pattaya gelmektedir. Burası; başkent Bangkok’a 40 km uzaklıkta bulunmaktadır. Birbirinden güzel renkli plajlarının yanı sıra oldukça canlı ve enerjik bir gece hayatı vardır. Bu yüzden, Tayland’a geldiyseniz Pattaya’yı görmeden bu geziyi asla bitirmemelisiniz. Tayland’a geldikten sonra Pattaya’ya ulaşmak için taksi, minibüs veya otobüs ile ortalama iki saat sürecek bir yolculuk yapmalısınız. Toplu taşıma sayesinde yalnızca 10 liraya ulaşımınızı sağlarken taksi için ortalama 100 lira ödemeniz gerekli olabilir. Bangkok’tan Pattaya’ya olan ulaşımınızı ise otobüs sayesinde çok rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Şehir içerisinden ise mototaksilerin yanı sıra minibüs ve benzeri araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tayland’ın diğer bölgelerinde olduğu gibi Pattaya’da da sayısız Budist tapınak bulunmaktadır. Bilhassa, Pattaya’ya çok yakın mesafede bulunan Ko Chang ile Ko Samet adalarının kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, Koh Larn; Pattaya’nın eşsiz güzellikteki yerleri arasında bulunmaktadır. Bu adalara ulaşım için genellikle feribot kullanılmaktadır. Ayrıca, başka deniz araçlarını da kullanabilirsiniz. Bu iki adada da çok sayıda göz alıcı ve temiz kumsal bulunmaktadır. Pattaya’nın bilhassa erkekler tarafından tercih edildiğini söyleyebiliriz. Özellikle Haad Pattaya; çok fazla sevilmektedir. Bunun yanı sıra, aileniz ile beraber gidebileceğiniz yerler arasında Haad Jomtien ve Haad Naklua bulunmaktadır.

unnamed 6
pattaya

Ayutthaya Gezilecek Yerler

Bangkok öncesindeki başkent olmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Burası da tıpkı diğer Tayland şehir ve adaları gibi tapınaklar bakımından son derece zengindir. Bu şehrin asıl başkent olan Bangkok’a olan uzaklığı ise yalnızca iki saattir. Bunun yanı sıra, bu şehre düzenli olarak seferler gerçekleştirilmektedir. Turları tercih etmiyorsanız otobüsle de rahatça gidebilirsiniz. Otobüs ücretlerinin ortalama 50 baht olduğunu söyleyebiliriz.

Ayutthaya tapınakları; aynı zamanda Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır. Bu tapınaklarda bilhassa akşam saatlerinde gerçekleştirilen ışıklandırma sayesinde ortaya harika görüntüler çıkmaktadır. Bölgede bulunan en önemli tapınaklardan bahsetmek gerekirse;

 • Wat Chai Wattanaram; şehrin en eski ve dikkat çeken tapınakları arasında bulunmaktadır. 400 yaşındaki bu tapınağa giriş için belirli bir ücret ödenmektedir.
 • Wat Ratchaburana; 500 yaşında olmasıyla dikkat çekmektedir.
 • Wat Phu Khao Thong; Burmalılar tarafından inşa edilmiştir. Diğer tapınaklara kıyasla daha farklı özellikler taşımaktadır.
 • Wat Yai Chai Mongkol; 700 yıllık bir yapı olmasından dolayı beğeni toplamaktadır.
 • Wat Phra Mahahhat; köklerin arasında bulunan oldukça popüler Buda yüzünü içermektedir.
 • Tüm bunlara ek olarak, Wat Phanan Choeng, Wat Phra Sanphet, Viharn Phra Mongkol Bopit gibi tapınakların da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olduğunu söyleyebiliriz.
ayutthaya
ayutthaya

Chiang Mai Gezilecek Yerler

Tayland’ın kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Başkent Bangkok’a yaklaşık 650 km uzaklıkta bulunmaktadır. Tayland’ın en eski yerleşim yerleri arasındadır. Geçmiş dönemlerde Lanna krallığına başkentlik yapmış olması onu diğer şehirlerden farklı kılmaktadır. Chiang Mai’nin bünyesinde birçok tarihi tapınak ve değerli yapı bulunmaktadır. Bu şehir; aynı zamanda Tayland’ın en hareketli ve canlı şehri olarak bilinmektedir. Yıl içerisinde dilek feneri festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Tayland’ın belki de en geleneksel şehri olarak dikkat çekmektedir. Yerleşik olarak hayatlarını devam ettiren kabileler; varlıklarını ve kültürlerini devam ettirmek adına ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Siz de bu kabileleri ziyaret etmek istiyorsanız bunun için özel olarak düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Söz konusu kabileye Uzun Boyunlular adı verilmektedir. Bu kabilenin kadınları; beş yaşından itibaren boyunlarına taktıkları ve yıllar içerisinde sayısını arttırdıkları halkalar ile bilinirler. Kabilenin neden böyle bir şey yaptığına dair birçok inanış bulunmaktadır. Her şeyden önce, diğer kabilelere kıyasla daha farklı olmak istediklerini söylemek gerekir. Ayrıca, vahşi hayvanlardan korunmak adına bu halkaları taktıklarına dair farklı bir inanış da bulunmaktadır.

Chiang Mai’ye geldiyseniz gezip görebileceğiniz çok fazla yer bulunmaktadır. Daha önce de söylediğimiz gibi bu şehir tapınaklarıyla meşhurdur. Şehrin en önemli tapınağı ise Wat Phrathat Tapınağı olarak bilinmektedir. 700 yaşında olmasıyla dünya tarihine geçen bu yapıya ulaşmak için uzun bir merdiveni çıkmak gerekmektedir. İkinci bir tapınak ise Wat Chiang Tapınağı olarak geçmektedir. Şehrin geçmiş dönemdeki sahipleri olan Lanna halkının yaşantısına ve kültürüne ait izlerin bulunabileceği bu yapı ise Wat Vhedi Luang olarak bilinmektedir. Bu yapıya görür görmez hayran kalacaksınız. Chiang Mai’nin dünya çapındaki ünlü tapınağı ise Wat Rong Khun olarak bilinmektedir. Gezginler tarafından Beyaz Saray olarak nitelendirilmiş bu tapınağın da kendine has özellikleri bulunmaktadır.

Chiang Mai’de yukarıda bahsettiğimiz tapınakların haricinde çok sayıda park, müze ve bahçe yer almaktadır. İstediğiniz takdirde, bu yapıların her birini ziyaret edebilirsiniz. Bilhassa Dokmai Bahçesi; kesinlikle görmeniz gereken bir yerdir. Bitki çeşitliliği açısından son derece zengin olan bu bahçeyi ziyaret ederek kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Son olarak, Chiang Mai’de yerel hayvanları doğal ortamlarında ziyaret etmek için belirli turların düzenlendiğini de söylemeliyiz.

indir 2 1
chiang mai

Sukhothai Gezilecek Yerler

Görülmeye değer başka bir Tayland şehri ile karşınızdayız. Tayland’ın Budist tapınaklarıyla ünlü olan bu şehrinde görülmesi gereken birçok yapı bulunmaktadır. Başkent Bangkok’un 400 km kuzeyinde bulunan Sukhothai; geçmiş dönemlerde Siam İmparatorluğu’na başkentlik yapmıştır. 13.yy’dan itibaren varlığını devam ettiren Sukhothai’nin sahip olduğu yapılar; Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır. Şehirdeki tarihi park içerisinde bulunan bu yapıları görmek için belirli bir giriş ücreti ödemeniz gerekir.

Sukhothai; Tayland geçmişini merak edenler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Hem Tayland kültürü hem de Budizm hakkında birçok şey öğrenebileceğiniz yapılar burada bulunmaktadır. Sukhothai; yıl içerisinde düzenlenen festivalleriyle de beğeni toplamaktadır. Loi Krathong festivallerine denk gelirseniz mutlaka katılmalısınız. Diğer Tayland şehir ve adalarında olduğu gibi burada da görmeniz gereken tapınaklar yer almaktadır. Bu tapınakların başında Wat Mahahat ilk sırada gelmektedir. 13.yy’da inşa edilen bu yapının dışında ise oldukça büyük bir Buda heykeli yer almaktadır. Bu heykel sayesinde şehrin eski yerleşim yerinin dini merkezi olduğu tahmin edilmektedir.

Sukhothai’de mutlaka görülmesi gereken bir diğer tapınak ise çevresinde birçok fil heykelinin bulunduğu Trapang So tapınağı olarak dikkat çekmektedir. Buna ek olarak, 2.yy’dan kaldığına inanılan Phra Pai Luang tapınağı ise taraflı tarafsız herkesin hayran kaldığı muhteşem oymaları sayesinde beğeni toplamaktadır. Wat Si Chum tapınağında bulunan yaklaşık 15m boyundaki Buda heykelinin de görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Wat Sa Si; Sukhothai’nin önemli tapınaklarından birisidir. Yapay bir göletin ortasına inşa edilmesinden dolayı önem taşımaktadır. Diğer tapınaklarda olduğu gibi bu tapınağın girişinde de Buda heykeli bulunmaktadır.

Sukhothai’nin önemli yerlerinden bahsettikten sonra bu şehre nasıl gidileceğini de söyleyelim. Başkent Bangkok üzerinden bu şehre gelmek istiyorsanız havayolunu veya karayolunu kullanabilirsiniz. Ancak, otobüsle gelmek ortalama yedi saat sürmektedir. Buna ek olarak, Bangkok’un havalimanlarından birisi olan Suvarnabhumi’den bu şehre düzenli olarak uçak seferleri düzenlenmektedir. Hem otobüs hem de uçak fiyatları uygun olmakla beraber seyahat planınızı yaparken mesafeleri göz önüne almalısınız. Yine, şehir içinde de mekanlar arasında belirgin mesafeler yer almaktadır.

sukhothai unesco 01
sukhothai

Krabi Gezilecek Yerler

Tayland denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden birisi de Krabi olmaktadır. Deniz turizmi açısından Tayland’ın belki de en önemli bölgesidir. Oldukça temiz bir denizi ve plajları bulunmaktadır. Aynı zamanda, denizden ve karadan yükselen kalker tepeleri; taraflı tarafsız herkesin hayran kalacağı bir görünüm sunmaktadır. Krabi’ye geldiyseniz buradaki plajlara uğramadan kesinlikle dönmemelisiniz. En ünlü plajlar arasında Railay, Rai Leh East, Phra Nang, Khlonh Muang, Ao Nang ve Tub Kaek yer almaktadır. Burada bulunan plajlar sayesinde harika vakit geçirebilirsiniz.

Plajların yanı sıra Krabi nehrinin her iki yakasında bulunan ikiz tepeler; şehrin sembolü olarak kendisini göstermektedir. Bu tepeleri ziyaret etmek için düzenlenen tekne turlarına muhakkak katılmalısınız. Buna ek olarak, Prens Lagünü; Krabi’nin kesinlikle görülmesi gereken mekanları arasında bulunmaktadır. Lagünü gören herkes kendisini bir masal diyarında hissedecektir. Fakat, lagüne tırmanmak pek kolay değil! Bu yüzden, tırmanış sırasında size rehberlik edecek insanlara ihtiyacınız olacak. Phra Nang Mağarası ise Krabi’nin en ilginç yapıları arasında bulunmaktadır. Bu mağaraya aynı zamanda Elmas Mağarası adı verilmektedir. Bu mağarada bulunan ve başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz coğrafi oluşumlar sayesinde kendinizi çok şanslı hissedebilir ve çok şey öğrenebilirsiniz.

Elmas Mağarası’nın içerisine inşa edilmiş olan Wat Tham Seua Tapınağı da Krabi’nin değerleri arasında bulunmaktadır. Krabi; sahip olduğu coğrafi yapılar sayesinde yalnızca tek bir sporun yapılmasını ön plana çıkarmaktadır. Kaya tırmanışı konusunda istekli ve deneyimli olduğunuz takdirde bu sporu burada yapma şansına erişebilirsiniz. Krabi’ye yalnızca kaya tırmanışı için gelen birçok ziyaretçi bulunmaktadır. Buna ek olarak, sertifika sahibi ziyaretçiler için de yakın adalara dalış turları düzenlenmektedir. Krabi’nin hemen yakınında bulunan Koh Hang adası da buraya geldiğiniz takdirde dikkatinizi çekecek yerler arasında bulunuyor. Burada bulunan çok sayıda plaj sayesinde harika vakit geçirebilirsiniz. Krabi’deki diğer adaları kolay bir şekilde ziyaret etmek istiyorsanız kano kiralamayı tercih etmelisiniz.

Krabi hakkında bu kadar detay öğrendikten sonra aklınızda buraya nasıl ulaşabilirim sorusu bulunacaktır. Krabi’ye ulaşmak için Bangkok üzerinden yapılan uçak seferlerini tercih edebilirsiniz. Bangkok’tan Krabi’ye düzenli olarak uçak seferleri düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra, bütçem az ama vaktim çok diyorsanız yaklaşık 12 saat süren otobüs yolculukları sayesinde Krabi’ye gelerek bahsettiğimiz bu eşsiz güzelliklere tanıklık etme şansına ulaşabilirsiniz. Seçim tamamen size kalmış!

krabi.jpg
krabi

Satun Gezilecek Yerler

Tayland’a gelen herkesin kesinlikle görmesi gereken farklı bir yeri daha tanıtıyoruz. Güney Tayland’da bulunan Satun; dikkat çekici bir detay ile anılmaktadır. Bu bölgede Müslüman halk çoğunluktadır. Aynı zamanda, bu bölge, Malezya ile sınır oluşturmaktadır. Satun; Tayland sınırları içerisinde bulunan en turistik mekanlardan birisidir. Yemyeşil doğasının yanı sıra beyaz kumlu sahilleri ve berraklığına hayran kalacağınız denizi ile beraber size harika bir tatil seçeneği sunmaktadır. Bir Bangkok kadar olmasa da Satun’un da Tayland ziyaretçilerinin ilk tercihleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, şehre bağlı adalar da güzellikleri ve kalitenin adresi olmalarıyla dikkat çekmektedir.

Satun’a bağlı olan çok sayıda ada bulunmaktadır. Ko Tarutao, Ko Li Pe, Ko Khai ve Adnag; mutlaka görmeniz gereken adalar arasında yer almaktadır. Bu adalar arasında ilk sırayı Adnag’a ayırmalıyız. Yemyeşil doğası ve şırıl şırıl akan şelaleri ile Adnag adasında cennetten farksız bir gün geçirebilirsiniz. Buna ek olarak, Tarutao Ulusal Parkı; sahip olduğu doğal güzelliklerinden ötürü Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Tüm bunlara ek olarak, Tham Le Stegodon mağarası da çok büyük olmasıyla dikkat çekmektedir. Mağaranın içerisinde bir de nehir bulunmaktadır. Bu nehirde yapılan kano yolculuğu ile harika bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bilhassa yolculuk sırasında rastlayacağınız sarkıt ve dikitler sayesinde adını coğrafya derslerinden duyduğunuz bu yapılara yakından tanıklık etme şansı yakalayacaksınız. Satun denilince akla ilk gelen yerlerden birisi de belki de adanın sembolü olarak bilinen Lover’s Gate’dir. Taylandlıların farklı inanışlarının olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu noktada, yine bir Tayland inanışına göre Lover’s Gate’in altından geçen çiftlerin bir daha ayrılmayacaklarına inanılmaktadır.

Satun; yukarıda anlattığımız gibi çok güzel bir yer olsa da ulaşım konusunda biraz sıkıntılı! Çünkü, buraya doğrudan yapılan herhangi bir uçak ve tren seferi bulunmuyor. Bu yüzden, Bangkok üzerinden Satun’a ulaşmak istiyorsanız önünüzdeki tek alternatif şehirlerarası otobüslerden faydalanmak!

satun greenpearls travel thailand
satun

Tayland Ulusal Parkları

Tayland gezilecek yerlerden bahsederken ülkede bulunan ulusal parklara ayrı bir paragrafta değinmek gerekir. Ang Thong milli parkı başta olmak üzere Pai, Khao Yai milli parkı, Phetchaburi, Mae Hong Son, Phimai, Khao Sok milli parkı, Phraya Nakhon mağarası ve Khao Sam Roi Yot ulusal parkı vaktiniz varsa ve ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı çekmiyorsanız muhakkak görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

1565872581
tayland

Koh Samui Gezilecek Yerler

Güney Tayland’ın muhakkak görülmesi gereken yerleri arasındadır. Cennet adası olarak bilinmektedir. Kendi kendini yöneten bu ada; aynı zamanda Phuket adasının ardından Tayland’ın en büyük adası olarak bilinmektedir. Yıl içerisinde 1.5 milyondan fazla turiste ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Cennet kadar güzel bir ada olan Koh Samui; bilhassa kumlu sahilleri, mercan resifleri ve filmlerde gördüğünüz Hindistan cevizi ağaçlarıyla popülerdir.

Koh Samui’de gezip görebileceğiniz çok fazla yer bulunuyor. Mumyalanmış keşiş sayesinde Tayland kültürüne dair çok fazla şey öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra, oldukça dikkat çekici güzellikteki Na Muang şelaleri de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır. Ülkenin manzarasına hayran olanlar ve dini özellikleri hakkında bilgi almak isteyenler için Gizli Buda Bahçesi mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak listeye eklenmelidir. Büyük Buda; yalnızca mimari yapısıyla değil aynı zamanda etkileyici günbatımıyla da hayran kalacağınız detaylar taşımaktadır. Tüm bunlara ek olarak, Ang Thong Ulusal Deniz Parkı başta olmak üzere balıkçı kasabası Samui, Hin Yai ve Hin Ta kayaları, Wat Plai Laem, Maenam Beach, Koh Tao; vaktiniz varsa muhakkak görmeniz gereken yerlerden yalnızca birkaçıdır. Ilık havası ve palmiyeli plajları sayesinde bu cennet kadar güzel mekanı yıl içerisinde Muson yağmurlarının olmadığı her dönemde ziyaret edebilirsiniz.

koh samui.jpg
koh samui

Hua Hin Gezilecek Yerler

Tayland denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden birisi de Hua Hin olmaktadır. Hua Hin; kalabalıktan hoşlanmayan ve sakin bir şekilde tatil yapmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. İnsana huzur veren bir sahil şeridi bulunmaktadır. Ayrıca, Tayland’ın birçok yerinde bulamayacağınız kadar ılık ve temiz bir havası vardır. Geçmiş yıllarda değerli özelliklerinden dolayı kraliyetin yazlığı olarak kullanılan Hua Hin; Bangkok ile ulaşımının kolay hale gelmesi ve tren istasyonunun yapılması sayesinde gelişimini her geçen sürdürüyor.

Hua Hin’de kış ayları haricinde her dönemde yağışa rastlayabilirsiniz. Burası; bilhassa ailesiyle tatil yapmak isteyenler için son derece uygun bir yer! Hatta, Türkiye’nin bazı tatil kesimlerinde olduğu gibi Taylandlı emekli vatandaşların da tatil yapmak için Hua Hin’i tercih ettikleri biliniyor. Burada eşsiz güzellikteki sahil şeridinin yanı sıra birçok kişinin görmek için can attığı Budist tapınaklar da bulunuyor. Şehrin her yerinde Budist tapınakların olması bölgede Budist nüfusun fazla olduğunu gösteren detaylardan yalnızca birisi! Hua Hin; güzel olduğu kadar tehlikeli de bir yer! Çünkü, dikkatli olmadığınız takdirde bir maymun tarafından saldırıya uğrayabilirsiniz.

Hua Hin; daha önce de söylediğimiz gibi sahil şeridinin önemli bir yer kapladığı şehirdir. Bu yüzden, gezmek istediğiniz yerlerin çoğunun çevre bölgelerde olduğunu hatırlatmalıyız. Ulaşım konusunda sıkıntı çekmemek adına merkezden kiralayacağınız bir araçla çevrede bulunan tarihi bölgeleri, mağaraları, heykelleri ve tapınakları ziyaret edebilirsiniz. Yüz yıl öncesine kadar kraliyet ailesinin yaşam alanı olan Hua Hin’de o dönemden kalma son derece ihtişamlı eserler halen daha varlığını devam ettirmektedir. Huay Mongkol Temple, Phraya Nakhon mağarası, Hua Hin tren istasyonu, Maymun Dağı ve Khao Luang mağarası; Hua Hin’de kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır. Son olarak, Hua Hin’de konaklama seçeneklerinin son derece fazla olduğunu söylemeliyiz. Şehrin göbeğinde bulunan pansiyon, hostel ve daha birçok seçenek ile uygun fiyatlı konaklama şansına erişebilirsiniz.

1200px hua hin hotels
hua hin

Chiang Rai Gezilecek Yerler

Tayland coğrafyasında kesinlikle görmeniz gereken yerlerden birisi de Chiang Rai olmaktadır. 200 bin nüfusuyla Tayland’ın belki de en düşük nüfuslu şehirlerinden birisi olsa da bünyesinde son derece değerli yapılar bulunmaktadır. Bu yapıların başında şehrin saygın üniversiteleri ve tesisleri ilk sırada gelmektedir. Chiang Rai; bilhassa tarihsel ve kültürel mirasından dolayı beğeni toplamaktadır. Buna ek olarak, şehrin doğal güzellikleri de kesinlikle görülmeye değerdir. 1262 yılından bu yana Tayland coğrafyasında bulunan Chiang Rai; aynı zamanda Tayland toprakları içerisindeki en çok saygı duyulan Buda heykeline sahiptir. Bu heykelin içerisinde güzel bir yeşim taşının keşfedildiğini de söylemeliyiz.

Tayland’ın bu kadar şehri ve adası varken neden Chiang Rai’ye gitmeliyim diye düşünüyor olabilirsiniz. Fakat, burada başka hiçbir yerde bulamayacağınız çok farklı ve sakin bir ortamla karşılaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kentin oldukça etkileyici bir mimarisi bulunmaktadır. Tapınak mimarisi başta olmak üzere sanatsal mekanlar, müzikler ve çok hoşunuza gidecek yemek kültürü ile bu şehir; Tayland geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Ancak, Chiang Rai’nin kardeş şehri olarak bilinen Chiang Mai’ye kıyasla gece hayatı, eğlence ve alışveriş konusunda daha az seçeneğe sahip olduğunu ifade edebiliriz. Ancak yine de gece pazarı başta olmak üzere Caz Festivali ve Cumartesi Yürüyüş Gecesi gibi etkinlikler sayesinde bu şehrin de turizm açısından fena olmayan imkanlar sunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, şehrin rıhtım bölgesinde Tayland’ın belki de en lüks otelleri bulunmaktadır.

Chiang Rai’de nereleri görmeliyim diye düşünüyorsanız bu şehirde çok etkileyici cazibe merkezlerinin olduğunu söylemeliyiz. Ayrıca, şehrin rahat atmosferinden dolayı insanlar özgür olmanın tadını sonuna kadar çıkarırlar. Aynı zamanda, her ne kadar lüks oteller bulunsa da şehirdeki konaklama alternatifleri son derece uygun fiyatlıdır. Bütçenize uygun her çeşit konaklama seçeneğini bu şehirde bulabilirsiniz. Chiang Rai’ye mutlaka gelmenizi gerektiren detaylardan birisi de mutfak kültürü olmaktadır. Bilhassa yerel mutfak lezzetlerinin bu şehri farklı kılan detayların başında geldiğini söyleyebiliriz. Dürüst olmak gerekirse, Chiang Rai; gece hayatı bakımından size çok fazla bir şey vaat etmiyor. Ancak, yine de doğal güzellikler başta olmak üzere tarihi ve kültürel mirası yüzünden de bu şehri gezip görmek için vakit ayırmanız gerektiğini söylüyoruz.

chiangrai wat rong khun
chiang rai

Chumphon Gezilecek Yerler

Tayland’ın alternatif şehirlerinden birisi ile karşınızdayız. 40 bin dolaylarındaki nüfusu ile kalabalık olmayan son derece samimi ve sakin bir coğrafyayı temsil etmektedir. Ayrıca, bu bölgenin tamamıyla komünal bir yaşama sahip olduğunu söylemeliyiz. Burada birden çok boy yaşamaktadır. Bölge halkının temel geçim kaynağı ise tarımdır. Tarıma elverişli arazilerin çok olmasından mütevellit bölge halkı tarım sayesinde fena olmayan bir gelir elde ederler. Bangkok’tan 463 km uzaklıkta bulunan bu şehri ziyaret etmek için çok fazla sebebiniz olmayabilir. Fakat, yine de başka şehirlerden geçerken vakit bulduğunuz takdirde bu şehri de gezi listenize ekleyebilirsiniz. Ülkede birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Hem lüks hem de uygun fiyatlı seçenekler vardır. Son olarak, şehirdeki ortalama sıcaklıkların 25 ila 28C arasında olduğunu söylemeliyiz.

4 1157
chumphon

Trat Gezilecek Yerler

Tayland’ın ekonomik açıdan gelişmesinde önemli bir yere sahip olan şehirdir. Geçmişi çok eskilere dayanan bu şehir stratejik bir konuma sahiptir. Bunun yanı sıra, gezilip görülecek yerler bakımından zengindir. Ao Tan Khu; bilhassa yerel halkın dinlenmek ve tatil amacıyla tercih ettiği benzersiz kumsalıyla beğeni toplayan harika bir sahil şerididir. Buna ek olarak, Mu Ko Chang Ulusal Parkı; deniz ulusal parkı olmasından dolayı beğeni toplamaktadır. İçerisinde 52’den fazla ada bulunmaktadır. Parkta son derece temiz ve berrak deniz suyu vardır. Aynı zamanda, Ko Chang takımadaları koruma altındadır. Son olarak, Ko Mak adası; çok sevimli ve görülmesi gereken bir adadır. Hindistan cevizi ağaçlarının yanı sıra sık çalılık ve kauçuk adalarının bulunduğu bu adayı gördüğünüz takdirde çok seveceksiniz. Eşsiz güzellikteki koyunun yanı sıra kumlu plajı ve kristal şeklindeki suyundan dolayı dikkat çekici nitelikler taşımaktadır.

Bunun yanı sıra, KoPui; her dönem ulaşıma açık bir adadır. Yerel halkın rahatlamak ve dinlenmek adına tercih ettiği bir bölgedir. Ülkenin en büyük üçüncü adası olan Ko Chang ise yine bu topraklarda bulunmaktadır. Geçmişte yerleşime açık olmayan bu ada şimdilerde gemilerin muson yağmurlarından korunmak adına sığındıkları ve bu sayede yemek ve su buldukları bir adaya dönmüştür. Wat Phai Lom Tapınağı; Budistlerin herkese açık olan bahçesinde meditasyon yaptıkları bir yer olarak dikkat çekmektedir. Burada aynı zamanda Budist Anıtı Müzesi de bulunmaktadır. Wat Yotha Nimit içerisinde birçok antika saklanmaktadır. Sonuç olarak, Trat; yolu düşenlerin kesinlikle görmesi gereken mekanlara ev sahipliği yapmaktadır.

trat
trat

Trang Gezilecek Yerler

600 bini aşkın nüfusuyla Tayland’ın önemli şehirleri arasında bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar uzanan tarihinin yanı sıra doğal güzellikleri de beğeni toplamaktadır. Bunun yanı sıra, bu şehrin kendine has bir mutfak kültürü vardır. Taraflı tarafsız herkesin hayran kaldığı kumlu sahilleri ve yıl içerisinde düzenlenen yerel festivalleriyle Trang’ın turistler için önemli bir cazibe merkezi olduğunu söyleyebiliriz.

Trang görülecek yerler arasında ilk sırada Tham Morakot bulunmaktadır. Kalker tünelinin farklı bir güzelliği vardır. Aynı zamanda, milli park olarak kullanılmaktadır. Giriş için belirli bir ücret ödenmektedir. Turistler için düzenlenen turlarda mutlaka gidilen yerler arasında bulunmaktadır. Turistlerin çok olduğu yüksek sezonlarda kalabalık bir yer olduğundan bahsetmek gerekir. İkinci sırada ise Hat Chao Mai Ulusal Parkı bulunmaktadır. Geniş sahili ve çeşitli adaları sayesinde görülesi detaylar taşımaktadır. Bunun yanı sıra, bu parkta birçok hayvan türüne rastlamak mümkündür. Trang şehrinde yer alan Meunram Tapınağı; dikkat çeken yerlerden bir diğeridir. Tütsü dumanlarıyla bir Çin tapınağı olduğunu ifade etmek gerekir. Dış dekorasyonu oldukça sade iken iç dekorasyonunda birçok farklı detay kullanılmıştır.

Libong Archipelago Vahşi Yaşam Alanı; koruma altındaki bazı canlıların bulunduğu yer olarak dikkat çekmektedir. Nesli tükenmekte olan canlıları görebileceğiniz bu yaşam alanını ancak düzenlenen turlar ve size eşlik edecek rehberler sayesinde gezebilirsiniz. Ko Muk’ta bulunan Ko Cheuk Plajı ise yine hayran kalacağınız detaylar taşımaktadır. Şnorkelle yüzmek isteyenlerin buraya geldiğini söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, benzer özelliklere sahip bir diğer plaj olan Ko Waen’i de yolunuz düştüğü takdirde muhakkak görmelisiniz.

150717133549 islands of trang libong trang full 169
trang

Surat Thani Gezilecek Yerler

Tayland’ın güney kesiminin en geniş bölgesi olarak bilinmektedir. Stratejik açıdan önemli bir yer olsa da buraya gelen turistler için çok fazla alternatif sunmadığını söylemek gerekir. Ancak, Surat Thani’ye bağlı olan Ko Samui adası; mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Buna ek olarak, Surat Thani’nin farklı bir hikayesi bulunmaktadır. Bu bölgenin ismi; iyi insanların şehri gibi bir anlama sahiptir. Bu şehre böyle bir isim verilmesi ise halkın önemli bir kısmının Budizm inancına bağlı olmasından kaynaklanmaktadır.

Surat Thani’ye gitmek istiyorsanız bunun için en uygun zaman Kasım ila Nisan ayları arasında olacaktır. Bu aylar arasında hava koşullarının son derece uygun olmasından dolayı plajlar dahil olmak üzere şehrin her bir yanını gezmek mümkün olacaktır. Şehirde konaklama seçenekleri bir hayli fazladır. Hem ekonomik hem de lüks otel seçenekleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, bu şehre geldiğiniz takdirde bilhassa Ekim ayındaki Chak Phra festivaline katılmalısınız. Gezilecek önemli yerler arasında Khao Sok Ulusal Parkı, Cennet Park Çiftliği, Angthong Ulusal Deniz Parkı bulunmaktadır. Buna ek olarak, hem yerli halkın hem de turistlerin gerçekleştirmekten en çok zevk aldıkları aktivitelerin başında dalış aktiviteleri gelmektedir. Jeolojik yapısından dolayı şehrin dalış aktiviteleri için son derece uygun olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda, masaj ve terapi merkezlerini de gezmelisiniz. Khao Sok Ulusal Parkı’nda bulunan mağaraları gördüğünüz takdirde kendinizi çok şanslı hissetmelisiniz. Şehirde bilhassa turistler için çok sayıda şehir turu düzenlenmektedir.

rafting floathouses
surat thani

Ranong Gezilecek Yerler

Tayland’ın güneyinde bulunan farklı bir şehir olarak dikkat çekmektedir. Şehrin kendi ismiyle anılan bir havaalanı bulunmaktadır. Şehir merkezinin 24 km güneyinde bulunan bu havaalanı sayesinde şehre havayolu ile ulaşım söz konusu olmaktadır. Şehirde yapılacak çok fazla bir şeyin olmadığını söyleyebiliriz. Ancak, yine de buraya gelmeyi tercih ederseniz size hitap eden birçok konaklama seçeneği ile karşılaşabilirsiniz. 2Bedroom villa, A Day inn Ranong Hostel, Dream Cuisine, Montra Guesthouse gibi konaklama seçenekleri arasında tercih yapabilirsiniz.

ranong thailand 1024x576 1
ranong

Phi Phi Adası Gezilecek Yerler

Tayland’ın en meşhur adalarından birisi de Phi Phi adası olarak bilinmektedir. Krabi şehrine bağlı olmakla beraber çevredeki adaların en büyüğü olmasından dolayı önemlidir. Krabi şehrinden ve Phuket adasından kalkan botlarla bu adaya ulaşım sağlanmaktadır. Bu adanın kurulduğu ilk zamanlardaki nüfusunun çoğunluğu Müslümandır. Günümüzde de bu adada yaşayan Tayland vatandaşlarının en az yüzde 80’lik kısmının Müslüman olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada, Tayland gezinizde Müslüman bir yere gitmeyi tercih ediyorsanız bu adayı seçebilirsiniz.

Phi Phi adasında gezip görebileceğiniz çok fazla yer bulunmaktadır. Adanın plajları, berrak ve tertemiz denizi, geçmişten bu yana korunmuş olan doğası ile harika bir ulusal park olduğunu ifade edebiliriz. Bu adada görülmesi gereken ilk yer Phi Phi Vivewpoint olarak dikkat çekmektedir. Adanın tamamını görmenizi sağlayan bu yüksek tepeye ulaşım bir hayli zordur. 186 metre yüksekliğinde bulunan bu noktaya ulaşmak adına ortalama 20 dakika yokuş çıkmanız gerekecektir. Tepeye çıkmanızla beraber hamaklarda vakit geçirerek adayı en güzel noktadan izlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra, soğuk içecekler ve dondurma satışı da yapılmaktadır. Kled Kaeo enkazı; Phi Phi adasının farklı özellikler taşıyan mekanı olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Enkaz dalışı tutkunlarının bu adaya gelme sebebi Kled Kaeo enkazı ile yakından alakalıdır. Eşsiz güzelliğe sahip olan adada geçmişten bu yana batmış iki gemi enkazı bulunmaktadır. Enkaz dalışçıları için belki de dünyadaki en uygun ortam bu adada yer almaktadır. Bilhassa geminin en dip noktasının enkaz dalışçıları için eşsiz bir deneyime ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Bu spora yeni başlayanlar için son derece uygun bir mekandır.

Maya Koyu; Phi Phi adasına gelen herkesin hayran kalacağı kadar güzel bir yerdir. 1999 yılından bugüne kadar Phi Phi adasının ana çekim merkezi olmaktadır. Koy içerisinde sayısız plaj bulunmaktadır. Bazıları çok küçük olmakla beraber her birinin eşsiz güzellikte olduğunu söylemek gerekir. İpeksi ve bembeyaz kumlarından dolayı söz konusu plajların her birinin doğa harikası olduğunu ifade etmeliyiz. Buna ek olarak, suyun altındaki eşsiz mercan kayalıkları ve egzotik balık türleri sayesinde Tayland’ın doğa harikası yerlerinin başında geldiğini söyleyebiliriz. Maya Koyu’nda 1999 yılında Kumsal isimli film çekilmiştir. Bu filmin çekilmesinin ardından dünyanın her bir yanından turistlerin bu koya geldiğini söylemeliyiz. Ancak, bu koyu ziyaret etmek için en uygun dönem Kasım ila Nisan ayları arasıdır. Son olarak, Koh Bida Nok ve Koh Bida Nai isimli iki adanın Phi Phi adasını eşsiz kılan detaylar arasında olduğunu söylemeliyiz.

mayabay phiphiislands thailand
phi phi

Phangan Adası Gezilecek Yerler

Tayland’ın en büyük beşinci adası olarak dikkat çekmektedir. 1800’lü yıllarda Budist rahiplerin yerleşiminden bu yana varlığını sürdürmektedir. Bu ada; Tayland halkı için her zaman önemli olmuştur. Adada düzenlenen partiler sayesinde dünyanın her yerinden gelen insanlar eğlenme fırsatı yakalamışlardır. Sırt çantalı gezginlerin uğrak noktası olan bu ada; bilhassa Full Moon partisi ile adını duyurmaktadır. Buna ek olarak, adada kimsenin uğramadığı, sessiz, sakin ve huzurlu yerler bulmak da mümkündür. Dalış yapmak ve kano ile su yollarında gezmek; adada mutlaka yapılması gereken aktiviteler arasında bulunmaktadır.

koh phangan thailand 1n scaled 1
phangan

Lopburi Gezilecek Yerler

Tayland’ın en eski şehri olmakla beraber maymunlar şehri olmasından dolayı ayrı bir popülerliğe sahiptir. Ancak, oldukça küçük bir şehirdir. Bu yüzden, yalnızca bir gün içerisinde gezilmesi dahi mümkündür. Bunun yanı sıra, adanın kırsal bölgeleri de bulunmaktadır. Fakat, şehirdeki tapınakları gezmeyi planlıyorsanız bu tapınakların içerisinin maymunlar ile dolu olduğunu söylemeliyiz. Tayland’ın en eski Budist tapınaklarının olduğu bu şehirde maymunlara karşı dikkatli olduğunuz müddetçe herhangi bir sorun yaşamazsınız.

1 17762 02
lopburi

Koh Tao Gezilecek Yerler

Sularında hiç akım olmamasından dolayı dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, dalış alanlarının çok olması sayesinde turistler için cazibe kaynağı bir yer olmaktadır. Okulları ve tatil köyleri de bu adanın dikkat çeken yerleri arasında bulunmaktadır. Koh Tao adası; her yıl ortalama 100 bin turist tarafından ziyaret edilmektedir. Adaya günübirlik geldiyseniz Ko Nang Yuan, Freedom Beach, Leam Thian, Mango Bay gibi yerleri görmelisiniz. Bu yerlere ulaşım son derece kolaydır. Bunun yanı sıra, adada yapılabilecek çok fazla aktivite bulunmaktadır. Bisiklet kiralayarak istenilen her yere gidilebilir. Bunun yanı sıra, tüplü sualtı dalışı başta olmak üzere kaya ve dağ tırmanışı da buraya gelenlerin yaptıkları aktiviteler arasında bulunmaktadır.

125817938
koh tao

Tayland Gece Hayatı

Tayland gece hayatı; belki de görüp görebileceğiniz en çılgın gece hayatlarının başında gelmektedir. Avrupa ülkelerinden tutun da Güney Amerika ülkelerine kadar birçok yerde Tayland’da olduğu gibi aktif bir gece hayatı bulamazsınız. Bilhassa Bangkok, Pattaya ve Phuket gece hayatı; bu alanda dünyanın en iyi on seçeneği arasına girmektedir. Ancak, 18 yaşından küçükler için bu gece hayatının riskli tarafları da bulunmaktadır. Tayland gece kulüpleri, gogo barlar ve sahil partilerinin biraz sakıncalı noktaları da yer almaktadır.

Tayland’ın her bölgesinde son derece aktif, renkli ve eğlenceli bir gece hayatı bulunmaktadır. Gece kulüpleri kadar canlı müzik performanslarının da önemli bir yerinin olduğunu söylemeliyiz. Fakat, erkek ve kadınlara yönelik bazı taciz olayları ile gündeme gelen Tayland gece hayatında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar da bulunuyor. Peki, Tayland gece hayatı, gerçekten de çok mu çılgın? Hadi öğrenmeye başlayalım!

 • Tayland gece hayatında kulüpler, gogo barlar ve publar önemli bir yer tutmaktadır. Bunun yanı sıra, ülkenin tehlikeli şeyler turizmi olarak bilindiğini de eklemeliyiz. Ancak, birtakım tehlikeli şeylere dünyanın her yerinde rastlayabilirsiniz. Tayland’a çapkınlık yapmak için gidiyorsanız sizlere Bangkok’ta bulunan Nana Plaza’yı veya Pattaya şehrini tavsiye edebiliriz.
 • Gogo barlar; müstehcen eğlence anlayışının bulunduğu yerler olarak dikkat çekmektedir. Taylandlı kadınların çeşitli şovlar yaptığı mekanlardır. Striptiz club tarzında olduklarını söyleyebiliriz. Buna ek olarak, Ladyboy olarak bilinen trans bireylerin yer aldığı eğlence mekanları da bulunmaktadır. Bu insanların çoğu yerin aksine Tayland coğrafyasında büyük saygı gördüğünü söylemeliyiz. Özel dans, müzik ve sanat ağırlıklı şovlar yaptıklarını söyleyebiliriz.
 • Dolunay döneminde Tayland’a gittiyseniz sahil bölgelerinde yapılan özel partilere katılmalısınız. Moonlight party olarak bilinen bu organizasyonlar ile çok eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bu tarz partilerin en iyileri Koh Phangan adasında yapılmaktadır. İnternetten bu partilerin tarihlerini öğrenerek seyahat planlamanızı buna göre yapabilirsiniz.
 • Tayland gece hayatı için üç şehrin öne çıktığını söylemiştik. İlk olarak Bangkok’tan başlamalıyız. Melekler şehri olarak bilinen Bangkok’ta yerel halkın ve turistlerin uğrak noktası Khao San Road olmaktadır. Burası, her açıdan eğlence hayatının gözbebeğidir. Canlı müzik yayını yapan barların yanı sıra masaj salonları, alışveriş merkezleri, restoranlar ve sokak yemeği tezgahları olmak üzere farklı alternatifler bulunmaktadır. Bu caddede bilhassa gece 23.00’ten sonra eğlence başlamaktadır. Bangkok eğlence hayatının en önemli gece kulüpleri ise Sukhumwit bölgesinde yer almaktadır. Burada bulunan popüler mekanlar arasında Insanity, Levels Club&Lounge, Beam ve Glow bulunmaktadır. Buna ek olarak, Ce La Vi, Onyx, Route 66 gibi önemli gece kulüpleri de Bangkok gece hayatını şekillendirmektedir.
 • Pattaya gece hayatı ise belki de Tayland’ın en sakıncalı mekanlarını kapsamaktadır. Maalesef dünyanın çoğu yerinde suç olan eğlence anlayışına Pattaya’da sıklıkla rastlanmaktadır. Yasal olmayan birçok şeyin Pattaya’da yapıldığını söyleyebiliriz. Yine de Pattaya’daki eğlenmek isteyenler için Pattaya Walking Street üzerinde birbirinden güzel eğlence kulüpleri bulunmaktadır. Mixx Disco, Lima Lima ve Insomnia gibi güzel yerlerde isteyenler eğlenebilirler.
 • Phuket; Tayland’ın en güzel eğlence mekanlarının olduğu farklı bir bölgesi olarak dikkat çekmektedir. Phuket’in Walking Street’i olarak bilinen Bangla Road üzerinde birçok bar, gece kulübü, striptiz bar, disco, gogo bar ve canlı müzik yapılan yer bulabilirsiniz. Phuket gece kulüpleri arasında Illusion, Tiger, White Room ve Seduction bulunmaktadır.
 • Tüm bunlara ek olarak, Tayland’ın parti adası olarak bilinen Koh Phangan adasında da en güzel şekilde eğlenebilirsiniz.
 • Tayland gece hayatı çok pahalı değildir. Ancak, ülkede bilhassa turistleri kandırmaya yönelik olarak birçok faaliyet yapılmaktadır. Bu yüzden, herhangi bir yere girmeden veya bir şey satın almadan önce fiyat sormalısınız. İstediğiniz takdirde masaj yaptırabilirsiniz. Ayrıca, ladyboylar konusunda gerçekten çok dikkatli olmalısınız.

Tayland Festivalleri

Tayland; gece hayatında olduğu kadar festivallerinde de son derece renkli görüntüler sunmaktadır. Yılın hemen hemen her döneminde bir festival bulmak mümkündür. Festival dışında önemli bir dinsel ayin gününe denk gelmek kaçınılmazdır. Gelin hep birlikte, Tayland festivallerini aylara göre değerlendirelim!

 • İlk olarak Ocak ayıyla başlamalıyız. Tahmin ettiğiniz gibi 1 Ocak tarihinde Yeni Yıl kutlanmaktadır. Bunun yanı sıra, Ocak ayının ikinci cumartesi gününde Çocuk Bayramı kutlanır. Ülkede Çinlilerin yoğun olarak yaşadığı Çin mahallelerinde Çin yeni yılı kutlanmaktadır.
 • Şubat ayında ise ilk olarak Chiang Mai Çiçek Festivali yapılmaktadır. Şubat ayının ilk hafta sonunda düzenlenmektedir. Buna ek olarak, 2017 yılından beri Jai Thep Festivali düzenlenir. Makha Bucha günü, Sevgililer günü, Pattaya Motosiklet Haftası ve Phuket Uluslararası Blues Festivali; Şubat ayının önemli festivalleri arasında bulunmaktadır.
 • Mart ayında Ulusal Tayland Fil Günü başta olmak üzere Ulusal Muay Thai Günü, Pattaya Uluslararası Müzik Festivali düzenlenmektedir. Bilhassa müzik festivaline dünyanın her yerinden şarkıcı ve sanatçılar katılım göstermektedir.
 • Ülkede Nisan ayında da farklı festivaller düzenlenmektedir. Chakri günü başta olmak üzere Songkran Tayland Yeni Yılı Su Festivali, Phuket Motosiklet Haftası düzenlenir.
 • Mayıs ayında ise ilk olarak 1 Mayıs tarihinde İşçi Bayramı kutlanmaktadır. Bunun yanı sıra, Royal Ploughing Seramonisi düzenlenmektedir. Bu etkinlik ile pirinç yetiştirme sezonunun başlaması kutlanmaktadır. Isaan Roket Festivali, Koh Samui Yat Yarışları, Visakha Bucha günü olmak üzere farklı önemli günler kutlanmaktadır.
 • Haziran ayında ise yalnızca Hua Hin Jazz Festivali düzenlenmektedir. Bu festivale dünyaca ünlü gruplar ve solistler katılmaktadır.
 • Temmuz ayında ilk olarak Asahna Bucha günü kutlanmaktadır. Ubon Ratchathani Mum Festivali’nin yanı sıra Phuket Yat Yarışları da Temmuz ayının etkinlikleri arasında bulunmaktadır.
 • Ağustos ayında ise Por Tor Festivali düzenlenmektedir. Diğer ismi Aç Hayalet Festivali’dir. Adada bulunan Çin tapınaklarında düzenlenen bu festivalde birbirinden renkli görüntülere şahit olmak mümkündür.
 • Eylül ayında ise Taylandlı vatandaşlar için son derece önemli olan Tayland Bayrak Günü kutlanmaktadır. Tayland halkı; hem bayraklarına hem de ülkelerine son derece önem verirler. Bu yüzden, her yıl 28 Eylül tarihinde bayrak günlerini kutlarlar.
 • Ekim ayında ise birçok festival ve özel gün kutlanmaktadır. Awk Phansa, Bufalo Yarışları Festivali, Vejetaryen Festivali, Chulalongkorn günü gibi önemli günler sırasıyla kutlanmaktadır. Bilhassa Vejetaryen Festivali’ne dünyanın birçok yerinden insanlar katılmaktadır. Tayland’ın birçok şehrinde kutlanan bu festivalin tarihi şehirlere göre farklılık göstermektedir.
 • Kasım ayında Loy Krathong Festivali, Yi Peng Fener Festivali, Lopburi Maymun Ziyafeti Şenliği gibi etkinlikler bulunmaktadır. Bilhassa Yi Peng Fener Festivali’nin Tayland’ın en güzel festivallerinin başında geldiğini söyleyebiliriz. İnsanlar, bu festival sırasında dileklerini dilerler. Buna ek olarak, Lopburi Maymun Ziyafeti Şenliği’nde zannettiğiniz gibi herhangi bir maymun yeme olayı söz konusu değildir. Bu festivalde yalnızca Lopburi’de yaşayan yüzlerce maymuna teşekkür edilmektedir.
 • Aralık ayında ise Anayasa günü düzenlenmektedir. Her yıl 10 Aralık tarihinde Tayland’da resmi tatil olmaktadır. Bu tarihte, anayasanın kabul edilmesi kutlanmaktadır.

Uzun süren Tayland gezi rehberi yazımızın sonuna geldik. Bu yazı sayesinde güzel bir Tayland gezisi yapmanız dileğiyle!

Yorum Yap

Yorum Yap