1. Ana Sayfa
 2. Yurtdışı rehberi
 3. Sri Lanka Gezi Rehberi 2021

Sri Lanka Gezi Rehberi 2021


İçerikler

Sri Lanka Gezi Rehberi 2021 : Sri Lanka veya eski adıyla Hint Okyanusu’nun incisi olan Seylan, 65.610 kilometrekarelik bir alana sahip bir ada ülkesidir. Antik tapınakları, gökkuşağı renginde balıkçı tekneleri, palmiye ağaçlı plajları ve huzurlu yağmur ormanları ile bir doğa harikası olan ülke, 1972 yılına kadar İngiliz kolonyal kontrolü altındaydı. Pek çok din ve etnik kültürden insanın çok kültürlü yapısı ile bir araya geldiği coğrafya yapı bir parlamenter sistem tarafından yönetilmektedir.

sri lanka gezi rehberi 2021
sri lanka gezi rehberi 2021

Sri Lanka’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Başkenti Colombo olan Sri Lanka 9 eyaletten oluşmaktadır. Bu özerk devletler, Merkezi Devlet çay üretimi, şelaleleri ve vadileriyle büyüleyici bir doğaya sahiptir. Kuzey Merkez İl, aynı zamanda antik krallıklardan 2500 yıllık yapıları ile kültür mirasının da merkezidir. Başkentin bulunduğu Batı Eyaleti, plajlarıyla da ünlüdür. Manevi Kandy şehri aynı zamanda Buda’nın da evidir. Çay tarlaları ve dağlarla çevrili Nuwara Eliya, aynı zamanda ülkenin en havalı şehridir.

Sri Lanka Nerede?

Her tarafı denizlerle çevrili olan Sri Lanka, Hindistan’ın güneyinde, Hint Okyanusu’nda yer alan bir Güney Asya ülkesidir. Güneybatıda Maldivler’in bulunduğu ülke de İpek Yolu üzerindedir.

sri lankada ne oldu sri lanka nerede sri lanka nufusu ne kadar sri lanka haritasi h1555836632 b9c6db
sri lanka

Sri Lanka’da Konuşulan Diller

Sinhala ve Tamil‘in resmi diller olduğu Sri Lanka’da İngilizce eğitim, ticaret ve bilimsel amaçlarla da yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Portekizce konuşulan ülkede nüfusun yüzde 74’ü Sinlan konuşuyor.

Sri Lanka’da Din ve İnanç

Çok dinli bir ülke olan Sri Lanka’da nüfusun çoğunluğu Budisttir. Budizm ilk olarak M.Ö. Hinduizm, 2. yüzyılda Mahinda tarafından tanıtıldığı ülkede en yaygın ikinci dini inançtır. Hindu popülâsyonları, çoğunlukla Tamiller, ülkenin Kuzey Doğu ve Orta Eyaletlerinde daha yaygındır.16. yüzyılın başlarında batılı sömürge devletleri tarafından tanıtılan Hıristiyanlık, çoğunlukla Portekizli sömürgecilerin etkisi altındaki Katolik mezhebine bağlıdır. Son olarak küçük bir Müslüman nüfusa da sahip olan ülkenin günlük ve kültürel hayatında dinin büyük önemi vardır. Aslında dünyanın en sadık üçüncü ülkesi, memleket sıfatına sahip ülkede insanlar hayatlarını dine göre şekillendiriyor.

Sri Lanka’nın Kısa Tarihçesi

Sri Lanka’nın geçmişi 125.000 yıl öncesine, hatta muhtemelen 500.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Hindistan’ın mitolojik kaynaklarından biri olan Ramayana‘da da adı geçen ülke topraklarında M.Ö. Budizm, 380 yılında kurulan Anuradhapura İmparatorluğu ile de tanındı. Budist okullarının açıldığı ve Budizm’in yayıldığı bu dönemden Sigiriyafrescoes UNESCO Dünya Mirası Koruması altındadır. Anuradhapura İmparatorluğu‘nun yıkılmasının ardından başlayan Chola İmparatorluğu döneminde Polonnaruwa başkent ilan edildi ve ülke en güçlü yıllarını yaşadı. Erken modern dönemde, Portekizli kâşif Lourenço de Almedia ve oğlu Francisco de Almedia‘nın gelişiyle Portekizliler başkenti Colombo’yu inşa etti. 1517’deki bu olaydan sonra, Alman kâşifler ülkede Portekiz-Alman savaşlarına neden oldu. Napolyon Savaşları sırasında İngiltere’nin kontrolüne giren Sri Lanka, 1948’de bağımsızlığını kazandı. Ülkede 1983’te başlayan etnik savaşta yaklaşık 150.000 Tamil hayatını kaybetti. Asya’daki 2004 tsunami felaketinin 35.000 kişinin ölümüne neden olduğu ülkede, Tamillerle yapılan başarısız barış görüşmeleri hala sorun yaratıyor.

Sri Lanka’ya Ne Zaman Gidilir?

Güney ve batı kesimleri için mayıs – eylül arasındaki dönemin muson dönemi olduğu Sri Lanka‘nın kuzey ve doğusunda bu durum ekim – ocak arasında yaşanıyor. Bu nedenle, ülkeyi ziyaret etmek için önerilen dönem, yağışların doğu kıyılarında az olduğu nisan ve kasım ayları arasıdır; batı ve orta bölgeler için aralık ve mart ayları arasında. Ayrıca Noel ve Yeni Yıl dönemlerinde oldukça popüler olan ülke, temmuz ve ağustos ayları arasında festivallerle geçmektedir.

Sri Lanka’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 15 günlük gezi istemeyen direk uçuşlar Sri Lanka’ya gitmek için vize mevcuttur. Biraz pahalı, daha ucuz olabilen uçak bileti fiyatlarını yapmanın yollarından biri de elbette aktarmalı uçuşu tercih etmek. Maldivler ve Hindistan üzerinden transfer yapmak da çok kolay. Son olarak, Sri Lanka’ya turizm amacıyla seyahat ettiğinizde, varıştan önce veya varışta bir Elektronik Seyahat İzni (ETA) almanız gerekir.

sri lanka turkey locator
srilanka-türkiye

Sri Lanka’da İklim ve Hava Durumu

Sri Lanka, muson iklimine sahip tropikal bir bölgedir. Bu nedenle yılın her zamanı yağmur yağar. İki büyük yağış dönemi, ekim ve ocak arasındaki kuzeydoğu musonları ve mayıs ile temmuz arasındaki güneybatı musonlarıdır. Bir ada ülkesi olduğu için rüzgârlardan da etkilenen ülkede sıcaklıklar bölgeden bölgeye değişiyor. Ülkenin diğer bölgelerinde ortalama sıcaklık 30-35 derece arasında, yıl boyu ise merkeze yakın ve yüksek bölgelerde 5-20 derece arasında.

Sri Lanka Ekonomisi

Sri Lanka, çay, kauçuk, kahve ve şeker ticaretiyle öne çıkıyor. Bunlar arasında en önemli ihraç ürünü olan çay, özellikle 19. ve 20. yüzyıllarda bir tür ekim ekonomisine geçişle değer kazandı. Bu dönemde Seylan çayı, kauçuk ve tarçın, ülke ile özdeş bir marka haline geldi. İngiliz sömürge güçlerinin inşa ettiği modern limanların da büyük katkı sağladığı bu ticaret anlayışı 1948-1977 arası dönemde değişti, sosyalist rejim geri döndüğünde. Millileştirme politikasının izlendiği bu dönemin ardından, 1977 yılında serbest piyasa ekonomisine dönüşen ülke ekonomisi, özel teşebbüslere izin vermeye başladı. 2010 yılı itibari ile hizmet sektöründe büyük gelişmeler yaşayan ülke, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Sri Lanka Kültürü

Sri Lanka‘da size sunulan çayı reddetmek oldukça kaba bir davranış olarak algılanıyor. Zamanında olmanın da çok önemli olduğu bir ülkede geç kalırsanız, telafi etme şansınız olmayabilir. Bu nedenle bu konuda dikkatli olmalısınız. Birinin evine, ofisine veya bulunduğu yere giderken, küçük de olsa hediye almaya ve eli boş gitmemeye dikkat etmelisiniz. Bu yüzden bacaklarınız ve kollarınız çıplak kalmamalıdır.

Sri Lanka Mutfağı

Sri Lanka mutfağı denilince akla ilk gelen baharatlı yiyecekler elbette köri sosu olacaktır. Hint ve Güneydoğu mutfağının etkilerinin görüldüğü ülkede balık ve deniz ürünleri önemli bir yere sahiptir. Hemen her öğünle gelen pirinç, ülke halkının vazgeçilmezidir. Kurutulmuş ton balığı ve hindistancevizi, ülke mutfağının diğer vazgeçilmezleri arasındadır. Kahvaltı dâhil tüm öğünlerde baharatlı yemeklerle karşılaşmanın kaçınılmaz olduğu Sri Lanka’da Sokak yemekleri de çok lezzetli. Sri Lanka halkı yemek yerken sağ elini, parmak uçlarını bile kullanıyor. Hemen hemen her öğünde tükettikleri roti, hindistancevizi ile hazırladıkları bir çeşit gözleme türüdür. Ülkenin bir başka geleneksel yemeği olan kotti-roti‘yi çeşitli sebzeler, yumurtalar ve roti kullanarak hazırlarlar. Ülkeyi ziyaret ettiğinizde pirinç ve köri ile hazırlanan ve fırında muz kabuğuna sarılarak pişirilen köfteleri mutlaka denemelisiniz. Polsambol dedikleri çeşnilerini hindistan cevizi, balık, tuz kullanarak, biber ve soğanla harmanlayarak hazırlıyorlar. Yengeç, çeşitli sebzeler, karides, mürekkep balığı ile hazırladıkları bir diğer meşhur yemek olan Kool, lezzetini birlikte pişirildiği palmira palmiyesinin köklerinden alıyor. Sri Lankalıların ulusal içeceği çaydır. Ayrıca palmiye ağaçları, arak ve taze hindistancevizi suyundan yapılan likörleri de çok tüketirler. Palmtoddy‘yi fermente ederek yapılan orta alkollü içecekleri birçok yerde yasa dışıdır. Alkol tüketimi için asgari yaş sınırının 21 olduğu ülkenin yerli birası Lion. Sri Lanka’da dolunayda kutladıkları poya bayramlarında alkol tüketilmeyen bir yere gittiğinizde beklenen bahşiş miktarı yüzde 10 civarında.

Sri Lanka’nın Festivalleri

Sri Lanka’nın köklü tarihi ve çok kültürlü yapısı ülkenin geleneklerine de yansıyor. Pek çok dini bayram ve törenin yapıldığı ülkede 13 Nisan, Sinhala Tamil yerlileri tarafından yeni yıl olarak kutlanıyor. Sri Lanka’nın eşsiz sembollerinden biri haline gelen Kandyise, temmuz veya ağustos aylarının en büyük festivalidir. Festival, karnavalı andıran atmosferi, yerel dansları, kostümleri ve müziğiyle ülkenin en önemli etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Budist festivali Kandy‘de ateş dansçılarının yanı sıra ülkenin geleneksel Kandian dansı da sergileniyor. Aynı zamanda fillerin de kortejde yer aldığı etkinlik, Buda’nın evine bir yürüyüş şeklinde devam eder. Sri Lanka‘da her ay Poya günü kutlanmaktadır. Poya dolunay demektir. Budistler, bir Budist geleneği olan poya günlerinde yani dolunaya saygı duymak için her ayın dolunay gününde dini törenler düzenlerler.

Her temmuz veya ağustos ayında başkent Kolombo‘da düzenlenen festivalde Hindistan tapınağı Kovil‘e yürüyüş yapılıyor, yürüyüş sırasında yarışmacılara sembolik olarak şariyot ve silahlar eşlik ediyor. Bir başka Hint geleneği olan Deepawali‘ye ışık festivali de denir. Barış ve sağlık tanrıçası Lakshmi‘ye adanan festival, iyinin kötülüğe karşı zaferini kutluyor. İnsanlar yeni kıyafetlerini giyerler ve evlerini ışıklarla dekore ederler.

sri lankanin baskenti kolomboda bulunan gangaramaya tapinagindaki navam perahera sirasinda danscilar performans sergiliyor
sri lanka’nın festivalleri

Sri Lanka’dan Satın Alınacak Hediyelik Eşyalar

Canlı bir alışveriş dünyası olan Sri Lanka‘da birçok yerel üretici, tasarımcı mağazası ve butiğin yanı sıra büyük alışveriş merkezleri bulacaksınız. Bu nedenle hediye seçeneğiniz oldukça yüksek. Galle Yolu ve Cennet Yolu üzerinde, özellikle Colombo‘da pek çok alternatif bulacaksınız. Ambalangoda ve Galle Kalesi‘ndeki antika seçenekler başınızı döndürebilir. Günlük pazarların sıkça kurulduğu ülkede otantik yiyecekler, baharatlar ve çaylar almak da iyi bir fikirdir. Ülkenin kendine özgü el yapımı ürünleri arasında gümüş, kemik, seramik, ahşap, pişmiş toprak ve pirinç kullanılarak hazırladıkları nadir ürünler de orijinal hediyeler olacak. Ayrıca hasır ve hasır şapkalar oldukça popülerdir.

Ayrıca batik, pamuk, ipek ve koridordan yapılan el sanatları da yanınızda getirebileceğiniz hediyeler arasındadır. Pazarlığın çok yaygın bir alışkanlık olduğu Sri Lanka’da pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Ancak bu noktada agresif olmamaya dikkat edin. Ülkedeki alışveriş mekânları hafta içi her gün 09.00-17.30 arası, cumartesi günleri ise sabah 09.00’dan öğlen 13.00’e kadar açıktır.

Sri Lanka Gezilecek Yerler

 • Berwula
 • Dambulla
 • Galle
 • Habarana
 • Jaffna
 • Kandy
 • Colomba
 • Matale
 • Negombo
 • Nuwara Eliya
 • Pinnawala
 • Polonnaruwa
 • Ratnapura
 • Trincomalee

Beruwala

Sri Lanka’nın güneybatısında bulunan Beruwala, 15 km2 yüzölçümüne sahip küçük bir yerleşim yeridir. Kalutara Bölgesi‘nde yer alan kasaba, deniz tatili yapmak isteyenler için ideal destinasyonlardan biridir.

Beruwala, Sri Lanka’daki ilk Müslüman yerleşim yeri olma özelliğini taşıyor. 8. yüzyılda buraya yerleşmeye başlayan Arap tüccarlar hala yoğunlaşmış durumda ve mücevher tüccarlarının çoğu Çin Kalesi ve Maradana bölgelerinde yaşıyor. Ana geçim kaynağı balıkçılık olan Beruwala‘da yaklaşık 35 bin kişi yaşıyor.

Beruwala Nerede?

Hint Okyanusu’nda Sri Lanka‘nın güneybatısında yer alan Beruwala, ülkenin tropikal tatil bölgeleri. Kalutara Bölgesi‘nde bulunan Beruwala, başkent Colombo‘ya 60 kilometre uzaklıktadır.

Beruwala’ya Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklim özelliklerine sahip olan Beruwala‘da muson yağmurları mayıs ve eylül ayları arasında kendini gösterir. Sonbahar ve kış ayları Beruwala’yı ziyaret etmek için ideal zamandır. Yıllık ortalama sıcaklığın 30 derece olduğu Beruwala’da nem oldukça yüksektir. Beruwala’ya Nasıl Gidilir? Beruwala’ya en yakın havaalanı 92 kilometre uzaklıktaki Katunayake‘de bulunan Bandaranaike Uluslararası Havaalanı‘dır. İstanbul’dan direkt uçuş olsa da yolculuk süresi yaklaşık 11 saattir. Havalimanından Beruwala’ya ortalama iki saatlik bir sürüşten sonra ulaşabilirsiniz. Colombo’yu Matara’ya bağlayan sahil şeridinde yer alan Beruwala tren istasyonu, ilçeye ulaşım için bir başka seçenek de hem tren istasyonu hem de otogar ilçe merkezinde yer alıyor. Başkent Kolombo’dan Beruwala’ya gelmek isteyenler için yolculuğun ortalama üç saat süreceğini hatırlatmak isteriz.

Beruwala Para Birimi

Beruwala’da ülkenin resmi para birimi olan Sri Lanka Rupisi geçerlidir.

Beruwala Gezilecek Yerler

Sri Lanka’nın en ünlü plajlarından biri olan Bentota Plajı, Beruwala‘ya da oldukça yakın.  Palmiye ağaçlarının altında güneşlenmenin tadını çıkarabilirsiniz. Rüzgâr sörfü, su kayağı ve parasailing gibi su sporlarını bulabileceğiniz Beruwala plajı, yıl boyunca yüzme imkânları sunuyor. Dalış meraklısıysanız mercan resiflerini yakından inceleyebilir ve su altı dünyasının eşsiz güzelliklerine şahit olabilirsiniz. Beruwala International Lighthouse, Beruwala plajından 10 dakikalık bir tekne ile ulaşılabilen Barberyn Adası‘nda yer almaktadır. Deniz seviyesinden 20 metre yüksekte bir kayanın üzerine kurulmuş olan fenerine yürüyerek gidebilir, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Pek çok Hindu ve Budist tapınağının bulunduğu Beruwala‘daki 12. yüzyıl Galapata Budist tapınağını ziyaret etmenizi öneririz. Beruwala’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden biri Keçchimalai Camii. Arap tüccarlar tarafından şehre bakan bir yarımadada inşa edilen cami, Sri Lanka’daki en eski cami olduğu tahmin ediliyor. Nesillerdir kuyumculuk ticareti yapan Arap tüccarların yaşadığı China Fort‘ta kıymetli mücevherlere göz atabilirsiniz. Beruwala, Sri Lanka’daki çılgın tedavilerin merkezidir. Burada bulunan büyük otellerin birçoğunda çok uygun fiyatlarla masaj yaptırabilirsiniz. Beruwala’ya 7 kilometre uzaklıkta bulunan plajları ile ünlü Bentota bölgesini ziyaret listenize ekleyebilirsiniz.

Dilerseniz Bentota’dan araçla beş dakika uzaklıkta bulunan Kosgoda Deniz Kaplumbağaları Merkezine gidebilir, yeni doğan kaplumbağaları görme ve farklı bir deneyim yaşama şansı elde edebilirsiniz. Fazladan vakti olanlar Beruwala‘nın güneyindeki Aluthgama balıkçı köyünü ziyaret edebilir ve yerel halkla birlikte bir gün geçirebilirler.

beruwala beach
beruwala

Dambulla

Dambulla, Sri Lanka‘nın Matale ilçesinde bulunan bir şehirdir. Colombo şehrinin 148 kilometre kuzeydoğusunda bulunan bu şehir, Kandy şehrinin 72 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Bu şehrin en önemli özelliği, Sri Lanka’nın en büyük ve en iyi korunmuş tapınak kompleksine ev sahipliği yapması. Sadece 167 günde inşa edilen ünlü Rangiri Dambulla Uluslararası Stadyumu da bu şehirde bulunuyor. Bu şehir aynı zamanda Güney Asya’daki en büyük kuvars dağına sahiptir. Dambulla mağara tapınaklarının yakınında bulunan Ibbankatuwa tarih öncesi mezarlık alanı da bu alanda yer almaktadır. Ve bu Dambulla’da bulunan son arkeolojik sit alanıdır.

Dambulla İklimi ve Hava Durumu

Dambulla’da tropik iklim etkilidir. Genel olarak 3 mevsimden bahsedilebilir. Aralıktan nisana kadar olan dönem, şehrin en kurak mevsimidir. Bu dönemde hava sıcaklıkları 22-30 derece arasında değişmekte olup, mayon yağmurları mayıs ayında başlayıp ağustos ayına kadar devam etmektedir. Bu dönemde hava sıcaklığı 25-29 derece civarındadır. Eylül-Kasım döneminde çok yoğun olmasa da tekrar yağmur yağar. Bu dönemde hava sıcaklıkları 24 – 29 derece civarındadır. En yüksek sıcaklıklar 30 derece civarında marttan mayısa kadar yaşanır.

Dambulla’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Dambulla’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Ayrıca Dambulla’da havaalanı bulunmuyor. Bu nedenle Dambulla’ya gitmek için önce Colombo‘ya uçabilirsiniz. İstanbul’dan Colombo’ya Emirates, Dubai Etihad Havayolları,  Abu Dabi Etihad Havayolları, Amman Royal Jordanian, Doha ve Katar Havayolları ile uçabilirsiniz. Kandy’ye, Colombo havalimanından kalkan otobüslerle 3,5 saatte, taksilerle ise 3 saatte ulaşabilirsiniz. Kandy-Dambulla arası yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arası sürmektedir. Dambulla’ya Kandy’den kalkan otobüs veya servis taksileri ile ulaşabilirsiniz. Colombo ile Dambulla arası yaklaşık 150 km.

Dambulla’ya Ne Zaman Gidilir?

Mart ve mayıs ayları arasında sıcaklıklar artar. Ancak bu sıcaklıklar rahatsız edici düzeyde değildir. Muson yağmurları mayıs ayında başlayıp ağustos ayı sonuna kadar sürdüğü için bu dönemi seçmemeniz önerilir. Dambulla’yı ziyaret etmek için en iyi zaman, kasım sonu ile mayıs başı arasındaki kurak mevsimdir.

Dambulla ile Nerede Kalınır?

 • Dambulla Hostels MPS Village,
 • Saman Rest Dambulla Lüks Otelleri
 • Heritance Kandalama
 • Cinnamon Lodge Habarana
 • Wild Grass Nature Resort
 • JetwingVil Uyana
 • Amaya Lake Dambulla
 • Chaaya Village Habarana
 • Dambulla Budget Hotels
 • Thilanka Resortand Spa
 • Hotel PalveheraVillage
 • Kassapa Lions Rock
 • Boulder Range Resort
 • Hotel Eden Garden

Dambulla Yemek Kültürü

Sri Lanka mutfağı çoğunlukla baharattır. Meyveler de oldukça tüketilmektedir. Ülke mutfağı birçok dünya mutfağını içerir. Bunlardan bazıları Malay, Hint, Avrupa ve Çin mutfaklarıdır. Bu şehirde tercih edebileceğiniz restoranlar:  BBH Restaurant Gimanhala Transit Hotel: Genel olarak otellerde dünya mutfağından çeşitler bulabilirsiniz. Ayrıca sokak satıcılarından taze meyve satın alabilirsiniz.

Dambulla Gezilecek Yerler

 • Kraliyet Kaya Tapınağı (mağara tapınakları),
 • Demir Ormanı ve Gül Kuvars Dağı (kuvars dağı),
 • Altın Tapınak (tapınak, mağara),
 • Sigiriya Kayası ve yerleşim bölgesi,
 • Ibbankatuwa tarih öncesi mezarlık alanı,
 • Rangiri Dambulla Uluslararası Stadyumu

Dambulla şehri büyük olsa da şehirde görülmesi gereken noktalar küçük bir kısımda toplanmıştır. Şehrin sokaklarını gezerek birçok önemli noktayı ziyaret edebilirsiniz. Dambulla şehri, Sri Lanka‘nın en büyük ve en iyi korunmuş mağara tapınağı kompleksidir. Çevreleyen düzlüklerde uzunluğu 160 metreyi bulan kaya kuleleri var. Buradaki mağara tapınaklarına (Altın Tapınak) ulaşmak için çok sayıda basamak çıkmanız gerekiyor. Bu basamakları tırmanırken maymunlar size eşlik edecek. Bu nedenle elinizde yiyecek bulundurmamaya özen göstermelisiniz. Şehir, konumu gereği UNESCO tarafından koruma altına alınan 5. yüzyıl Sigiriya bölgesi ve kaya tapınağına da yakındır. Bu alana da gidebilirsiniz. Sigiriya çok etkileyici bir yer. Ancak bu kaya tapınağının tepesine tırmanmak için yaklaşık 1 saat merdiven çıkmanız gerekiyor. Bu yolculuk sırasında mutlaka yanınızda içecek bir şeyler bulundurmalısınız. Çok zorlu bir destinasyon.

Dambulla Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Dambulla’da gece hayatı kültürü çok gelişmemiş. Otellerin barları alternatifler oluşturuyor. Bu otellerden en popülerleri Kandalama Otel, Amaya Lake Otel ve Palwehera Village Resort.

Dambulla Alışveriş / Dambulla’dan Ne Alınır?

Alışveriş kültürü çoğunlukla hediyelik eşya dükkânlarına ve el işi ürünler satan dükkânlara dayanmaktadır. Bu dükkânlarda ahşap oymacılığı ile ilgili daha fazla ürün bulabilirsiniz.

Dambulla Festivali / Fuar

En önemli festival Mart ayında kutlanan “Balon Festivali” dir. Ayrıca Hinduizm ve Budizm’e özgü birçok dini bayram da kutlanmaktadır.

Dambulla Tatilleri / Ziyafetler / Önemli Günler

Srilanka’da kutlanan tüm Budist festivalleri aynı zamanda resmi tatillerdir.

Dambulla Önemli Bilgiler

Şehir genel olarak güvenli olsa da olası hırsızlığa karşı özellikle geceleri önlem almanız önerilir. Şehirde çok sayıda maymun var. Bu nedenle gece otelinizde yatarken mutlaka pencere ve kapıları kapatmalısınız.

istock 000091236175 dambulla cave temple
dambulla

Galle

Galle şehri, Sri Lanka‘nın güneybatı ucunda yer almaktadır. Ülkenin başkentlerinden Colombo‘ya 119 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Hint Okyanusu’na, Laccadive Denizi‘ne kıyısı vardır ve çok önemli bir liman kentidir ve tarih boyunca böyle olmuştur. Galle, sömürge mimarisi, doğal limanı, muhteşem plajları ve şehirde hala sıkça görülen Hollanda ve Portekiz sömürge dönemlerinden kalma doğası ile her yıl birçok turisti çeken güzel ve küçük bir şehir. 2011 nüfus sayımına göre 16,52 kilometrekarelik alanda 99.478 kişi yaşıyor. Colombo’dan tren veya otobüsle ulaşılabilen şehre gidiş, yol boyunca muhteşem bir deniz manzarası eşliğinde, şehre gitmeyi bir zevk haline getiriyor. Tropikal ikliminde çoğu dönem yağışlı geçse de özellikle yağışların azaldığı ocak ve şubat aylarında deniz tatili için tercih edilmektedir. İlde yıllık ortalama sıcaklık 26 derecedir.

Galle’ye Ne Zaman Gidilir?

Galle şehrinde tropikal iklim hâkimdir. Yağmur ormanlarının etkisiyle şehirdeki kurak mevsim neredeyse yok denecek kadar azdır. Yalnızca Ocak ve Şubat aylarında yağış azdır. Yıllık ortalama sıcaklık 26 derecedir.

Galle’ye Nasıl Gidilir?

Galle’de havaalanı yok. Ülkenin başkentlerinden biri olan Colombo üzerinden kesintisiz tren ve otobüs seferleri yapılıyor. İkisi de deniz yoluyla seyahat ettiği için yolculuk çok keyifli. 2,5 ile 4 saat arasında ulaşım mümkündür.

Galle’de Nerede Kalınır?

Galle’de pansiyonlardan 5 yıldızlı otellere kadar farklı bütçe ve zevklere hitap eden birçok otel seçeneği bulunuyor. Kolonyal mimariye ait binalarda yer alan otellerin fiyatları biraz daha yüksektir.

Galle’de Şehir İçi Ulaşım

Galle, yürüyerek gezilebilecek bir şehir. Ancak birçok Asya ve Uzakdoğu ülkesinde olduğu gibi burada da “tuk-tuklar” var. Arkası koltuklu bu 3 tekerlekli motosikletler ile şehrin içinde de uygun fiyata gezebilirsiniz. Otobüs ile Matara, Unawatuna veya Hikkaduwa konumuna ulaşmak daha kolay olacak.

Galle Mutfağı

Aslında, Sri Lanka yemek kültürü, Budist felsefesinden dolayı ağırlıklı olarak vejetaryendir. Bildiğimiz birçok kök sebze, köriler olarak pişirilir. Pancardan balkabağına, zencefilden pırasaya kadar pek çok sebzenin yetiştirildiği ülkede hemen her şey yemeklerde de görülüyor. Ancak öğünlerin çoğunun çok baharatlı ve baharatlı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle lokantalarda sipariş verirken konudan rahatsızlık duyuyorsanız garsonu uyarmakta fayda var. Hindistan’da ve güneydoğu etkilerinin görüldüğü ülkede balık ve diğer deniz ürünleri sıkça bulunuyor. Pilav hemen hemen her öğünde tüketilmektedir. Diğer vazgeçilmezler kurutulmuş ton balığı ve hindistancevizi… Yemeklerin yanı sıra basmamıza benzer ama hindistancevizi ile hazırlanan “roti” adlı bir ekmek çeşidi de tüketiyorlar.“Kottu” çeşitli sebzelerin, yumurtaların, etlerin, peynirlerin ve rotinin ızgara veya kızartılmasıyla hazırlanan geleneksel bir yemektir. Pek çok yemekte rastlanan “polsambol” adı verilen çeşniler hindistan cevizi, balık, tuz, acı biber ve soğan ile hazırlanır.

Galle Gece Hayatı

Galle, Fort Bölgesi‘nde güzel manzaralı mekanlar var ama burada alkol içmek mümkün değil. Nedeni ise bölgede çok sayıda okul ve dini yapı olmasıdır. Şehrin her yerinde gece hayatı olduğu söylenemez. Yerliler ve turistler restoran ve kafelerde daha fazla zaman geçiriyor. Örneğin, Koha Surf Lounge hem canlı müzik dinleyebileceğiniz hem de bir şeyler yiyip içebileceğiniz bir mekândır. Hikkaduwa Plajı yakınlarındaki Blue Note bar tercih edilmesi gereken yerlerden biridir.

Galle Festivalleri

 • Galle Edebiyat Festivali (Ocak)
 • Galle Çocuk Festivali (Ekim)
 • Müzik Festivali (Mayıs)

Galle’de Alışveriş

Sri Lanka’da alışveriş denilince akla yerel ürünler gelmelidir. Mağazalarda, açık marketlerde veya butik alışveriş merkezlerinde daha çok yöresel ürün bulacaksınız. En çok görülecek ürünler arasında seramik, ahşap heykel ve maskeler, bambu ve hasırdan sepetler, kamış hasır, gümüş takılar, batik tekstil ürünleri olacak. Dantel giysiler veya kapaklar ve pirinç aksesuarlar.

Galle’de Gezilecek Görülecek Yerler

Galle, ülkenin dördüncü büyük şehridir. Tarihte Portekiz ve Hollandalılara hâkim olduğu bilinen şehir, özellikle Asya’da Avrupalılar tarafından yapılan en büyük kale duvarları ile dünya mirası listesinde kendine yer bulmuştur. Aynı zamanda 2004 Hint Okyanusu depremi ve ardından gelen tsunami sonucunda ülkede en büyük kayıp olan şehir olarak biliniyor. Eski Şehir (Galle Kalesi), Ulusal Galle Müzesi, Galle Plajı, Mirissa Galle’de görülmesi gereken diğer yerlerdir

Old Town (Galle Fort): İç sur ya da iç kale olarak tanımlayabileceğiniz eski şehir, tarihi Galle surlarının içinde yer alıyor ve oldukça turistik. Bu binalarda restoranlar, kafeler, çay, baharat ve hediyelik eşya dükkanları, sanat ve el sanatları galerileri, yoga ve meditasyon merkezleri gibi pek çok ilginç yer sıralanıyor. Galle sokakları son derece bakımlıdır. Bu dar sokaklarda ulaşım aracı olarak genellikle bisiklet veya tuktuklar kullanılmaktadır. Sokaklar çok temiz ve eski gibi görünen büyük ağaçlar meydanları süslüyor. Özellikle bu tür yaşlı ağaçlar şehre güzellik katar. Kasabada ayrıca bir müze vardır. Kale kıyısında, kale duvarlarının hemen yanında şirin bir deniz feneri ilginizi çekecek. Bunun karşısında farklı mimariye sahip bir cami var. Kalabalık cemaatten de görebileceğiniz gibi şehrin bu kısmı Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bir bölge. Müslüman erkekler beyaz cüppeler ve sakallar giyerler; kadınları çarşaflarıyla kolayca ayırt edebilirsiniz. Bu sokaklara körü körüne girip çıkmadan. Burada yakalayacağınız güzel kareler size zamanın nasıl geçtiğini unutturacak. Kalenin dört bir yanını çevreleyen surları dolaştıktan sonra sahile inin; Derin denize dalmayı unutma. Burası zıtlıklar şehri diyebiliriz, ilk adımı attığınız caddede kanalizasyon kokusu alırken, ikinci adımda tütsünün kokusunu alacaksınız.

Bir sokakta binaları havaya uçurursanız yıkılır, en lüks butik oteller ve SPA’lar yan sokakta sıralanır. Burada, sömürge döneminin neden olduğu bu zıtlıklar içinde, Sri Lanka‘nın dördüncü büyük şehri Galle, Avrupa’daki bir Eski Şehir’den farksızdır.

National Museum of Galle (Ulusal Galle Müzesi): Bu müzede Galle şehrini kolonileştiren Portekizli, Hollandalı ve İngilizlere ait eşyalar sergileniyor. Gaffa adında bir adam koleksiyonlarını, eşyalarını ve kalıntılarını toplayarak bu müzeye yerleştirdi. Ne yediklerini, ne içtiklerini, ne okuyup yazdıklarını görebilirsiniz. Elbette müzedeki bazı eşyalar gerçekten kan ürpertici, buraya kim gelirse gelsin, özellikle Portekizliler ayrım gözetmeksizin tam bir katliam yaptı. Fildişi ve kaplumbağa kabukları, eşya yapımında kullanılan en yaygın eşyalardan ikisidir. Bu nedenle o dönemde ciddi bir hayvan katliamı yaşandı. Müzedeki rehberlerin çoğu Müslüman olduğu için Türk olduğunuzu duyduklarında size ekstra ilgi gösterecekler. Örneğin Sri Lanka’da evlilik geleneklerinin neredeyse bizimkinin tam tersi olduğunu, isteyen kişinin kız tarafı olduğunu ve hatta erkeğin ailesine para verildiğini öğrenebilirsiniz. Ülkede düğün masrafları da kızlar tarafından karşılanıyor. Müzede bu geleneği simgeleyen resimler var.  Sri Lanka‘da ciddi bir Müslüman nüfus olduğu da söylenmelidir. Arapların Hindistan ve Sri Lanka ile sıkı bir ticari ilişkileri vardı. Arap tüccarlar, nüfuzlarını artırmak ve bölgedeki ticareti kolaylaştırmak için Sri Lankalı kadınlarla evlenip yerleştiler. Müzeye giriş ücretsiz ama sonra sizi müzenin içindeki kuyumcuya yönlendiriyorlar ve oradan bir şeyler almanızı bekliyorlar. Böyle durumlarda, “Yarın tekrar geleceğiz, ne kadar açıksınız?” En iyi çözüm, sorarak kaçmaktır.

Meeran Mosque (Meeran Camii):  Galle şehrinin en hareketli bölgesi diyebiliriz. Turistler özellikle gün batımını yakalamak için sokaklarda koşup sahile ulaşmaya çalışıyor. Ama buna gerçekten değer. Gün boyunca yerliler kendilerini uçurumlardan aşağı atarlar. Suyun burada daha sakin ve berrak bir görünümü var ama ilginçtir ki burada yüzen turistleri göremezsiniz. Galle sahilinde kalabalık restoranlar ve sokak satıcıları var, kavurucu sıcakta serinlemek için Hindistan Cevizi Suyu almanızı tavsiye ederiz. Sadece üzerindeki Arapça yazıtlardan anlayabileceğiniz Meeran Camii, Galle şehrinin sembolü haline gelen deniz feneri ve cami olduğu için de burada yer alıyor.

Galle’yi fethetmeye gelen sömürge güçlerinin gemilerinden haritalar, pusula ve gemi kalıntıları eşliğinde bölgenin tarihini anlatan bir müze burası. Buradaki eserlerin yaklaşık yüzde yirmisi 2004 tsunamisinde ağır hasar gördü ve bina aynı. Binanın ve eserlerinin tamamen yenilenmesi ve müzenin halka yeniden açılması sadece 2010’du.

Mirissa: Bol kumsal ve bol bol dinlenme ile bir gün geçirmek istiyorsanız bu şehirdeki adresiniz Mirissa. Galle’den yaklaşık bir saat uzaklıktaki bu sahil kasabası, Sri Lanka‘nın en güney ucunda yer almaktadır. Burada iki tane plaj var. Okyanusa açık olduğu için son derece dalgalı. Zamanla boyunuzu aşan dalgalardan kaçamazsanız kendinizi suda bir gemi tekerleği gibi dönerken bulabilir, ayağa kalktığınızda bile mayonuzu bulamayabilirsiniz. Diğer plaj daha çok koy gibi olduğu için su daha temiz. İki kumsal arasında büyük bir kayadan oluşan küçük bir yarımada var. Bu kayaya tırmanarak plajı ve gün batımını izleyebilirsiniz. İlginç bir şekilde, suyun temiz olduğu sakin sahilde yerlileri ve sadece son derece dalgalı sahilde yüzen turistleri göreceksiniz. Yerli ve turist arasındaki bu ilginç ayrım son derece ilgi gördü. Uzun ve dalgalı sahil boyunca onlarca restoran hizmet veriyor. Bu nedenle burası akşamları gündüze oranla daha da hareketli.

original 257f690912cb23806c7ade7b9b406cd9
galle

Habarana

Habarana, Sri Lanka’nın Anuradhapura bölgesinde bulunan küçük bir şehirdir. Bu şehir aynı zamanda birinci sınıf turizm hizmetleriyle de tanınır. Habarana, safari severler için değişmez bir yerdir. Özellikle safariye yeni başlayanlar için çok önemli bir alan olabilir. Bu şehirde bulunan Minneriya Ormanı hem safari hem de doğa ile iç içe olması açısından şehrin en popüler yerlerinden biridir. Habarana’daki safari alanları çoğunlukla filleriyle tanınır. Habarana şehri, tarihi kalıntıların şehri Sigiriya‘ya yakın. Ancak ülkenin önemli şehirleri olan Colombo, Trincomalee ve Polonnaruwa‘ya buradan ulaşmak çok kolay. Bu şehrin nüfusunun 5000 – 10000 arasında olduğu biliniyor. Habarana kenti, uygun safari alanlarının yanı sıra ülkenin önemli otellerini de barındırıyor. Ancak Sri Lanka’nın önemli yeşil alanları da bu şehirde bulunuyor. Colombo’dan düzenlenen turlarla, Habarana şehrine gidebilirsiniz.

1491648223 20160123 sri lanka 3708 crop habarana srgb 25470184460.jpg
habarana

Jaffna

Bu şehir merkezi 1824 yılına kadar Waligama adını almış ve bu yıllardan sonra bugünkü adını almıştır. Bölge, Sri Lanka‘nın en kuzey noktasında yer almaktadır. Ayrıca ülke 9 eyaletten oluşmaktadır. Bölge, Sri Lanka’nın dokuz eyaletten oluşan 25 bölgesinden birini oluşturmaktadır. Bölge, 1815-1948 yılları arasında İngiliz kolonisinin kontrolü altındaydı ve bölge Seylan adını aldı. Portekizliler bölgenin tarihi temellerini attı. 1621 yılında sömürge yönetimini kontrollü bir şekilde yürütmek isteyen Portekizli denizciler Jaffna şehrini kurdular. Öyle ki sınır girişine Jaffna Fortun‘un girişi olarak büyük bir kapı yapıldı. Portekizli tüccarların ve Katolik din adamlarının şehrin kalkınmasında ve ekonomisinde önemli bir paya sahip olduğu söylenebilir. Bölge birçok kez yerel isyancılar tarafından saldırıya uğramasına rağmen, askerler defalarca Portekizliler tarafından püskürtüldü. Ancak şehir 1658’de Hollanda’nın işgali ile Portekizlilerden alınmıştır. Portekizliler bu kuşatmaya ancak 3 ay direnebildi. Hollanda hükümetinin idaresi ile hem dini hem de ekonomik gelişmeler hız kazandı. Öyle ki insanlara Portekizlilerden daha sağduyu ve hoşgörü ile davrandılar. Savaşta yıkılan Hindu tapınaklarının çoğu restore edildi. 1980’lere kadar ayakta kalan ancak sonraki iç savaş sırasında hasar gören veya yıkılan Presbiteryen kiliseleri de yeniden yapılandırıldı. Ayrıca Hollanda tarıma önem verdikçe çiftçi haklarının önemi artmış ve tarımsal ürünler daha verimli üretilmeye başlanmıştır. Hollanda yönetim modeli, başka bir kolonyal yönetim modeline kadar devam etti. Napolyon savaşları sırasında ülke hükümeti İngiliz kuvvetlerinin eline geçti. Hollandalılar adayı bu büyük işgal pahasına savunsa da 1796’da Büyük Britanya bölgeyi işgal etti. Ancak bölgedeki yerel krallıklar ile İngilizler arasında sürekli bir çatışma vardı. Kral, bölgenin soylularını arkasına almak ve İngiliz kuvvetlerini bölgeden çıkarmak için çok mücadele etti. Elbette zamanla artan çatışmalar, krallığın zayıflamasına ve İngilizlerin işgale zemin bulmasına neden oldu. 1815 yılı, ülkenin işgali hakkında resmi olarak konuşabileceğimiz bir tarihtir, çünkü bu, krallıkların ve Britanya egemenliğinin Sri Lanka üzerindeki gücünün tamamen kaybedilmesinin resmi dayanağıdır. Kapitalist tarım sistemi bölgenin hemen her köşesinde belirmeye başladı. Her şeyden önce hükümet tüm tekelleri ortadan kaldırarak rakip yaratmayacak bir ortam yarattı. Ülkede bol miktarda kahve ve şeker kamışı tarlaları kurulmuş ve zamanla kahve üretimi bölgenin en önemli gelir kaynağı haline gelmiştir. 1880’lere denk gelen zamanlarda kauçuk ve hindistancevizi üretimi başladı. Bu gelişme ve ihracatın rakipsizliği bir anlamda ekonomik reforma neden oldu. Ancak 19. yüzyılın sonlarına doğru ülkede ulusal hareket bilinci ortaya çıkmaya başladı. Hinduizm ve Budizm’in bölgeye yeniden yayılması, Hıristiyan diniyle küçük bir sürtüşmeyi beraberinde getirdi. Milliyetçilik bilincinin yeniden ortaya çıkmasının en büyük nedeni, Birinci Dünya Savaşı ile birlikte küresel ölçekte yükselen milliyetçi hareketlerdir. II. Dünya Savaşı’nda Seylan milliyetçi liderlerinin baskısı altında, 1947’de İngiliz hükümeti altında kendi içinde özerk bir yönetim elde edildi. Ülkenin tam bağımsızlığı 4 Şubat 1948’de sağlandı.

Bu bağımsızlık aynı zamanda bazı yerel güçler arasındaki ilişkilere de zarar verdi. Sinhala (Seylan grupları) ve Tamiller arasındaki çekişme giderek şiddetleniyordu. Bir zamanlar birlikte İngiliz sömürge yönetimine meydan okuyan bu yerel gruplar, bir süre sonra karşı karşıya geldi. İki farklı etnik grup arasındaki bu çatışma, Jaffna belediye başkanının öldürülmesiyle alevlendi ve Temmuz 1983’te başlayan “Kara Temmuz” sloganıyla tam anlamıyla bir iç savaşa dönüştü. Bu kanlı savaşın can kaybının, yıllardır devam eden 60.000 ile 100.000 arasında değişiyordu. Binlerce insanı hayatından koparan bu iç savaş, Sri Lanka ordusunun geniş çaplı müdahalesi ile 2009 yılında sona erdi. Bugün bunu bir iç savaş olarak tanımlamasak da, hâlâ dinsel ayrımcılık sonucu katliamlar yapılıyor. Bunun en önemlisi, Budist rahiplerin bölgedeki Müslüman tebaalara uyguladığı işkence ve katliamdır. Kuşkusuz bölgenin bu tür iç savaşlara ev sahipliği yapmasının sebeplerinden biri de etnik yapıdaki çeşitliliktir. Çünkü Jaffna şehrinin sakinleri Tamiller, Moors (Müslümanlar), Sinhala, Avrupalılar ve Avrasya Burghers‘dır. Zamanla Tamiller ve Müslümanlar bölgeye hâkim olmaya, Avrupalı ve Avrasya toplulukları asimile olmaya başladı. Özellikle 1990’dan sonra Sinhales hızlı bir göç dalgasıyla Jaffna Bölgesi‘ne yayılmaya başladı. Sömürge döneminde, Jaffna şehri ülkenin ikinci en önemli kentinin üssü idi. Bununla birlikte, Jaffna’nın nüfusu, diğer bölgeler gibi, iç savaştan büyük ölçüde etkilendi ve Tamil sakinlerinin çoğu şehri terk ederek batıya göç etmeye başladı. Geri kalan Müslümanlar ve Sinhalalar sürgüne gönderildi veya kaçmak zorunda kaldı. 1891’de 118.224 kişilik nüfus, ancak iç savaşların tetiklediği göçten sonra 88.138’e çıkabildi.

Dört tarafı denizlerle çevrili bir ada ülkesi olan Sri Lanka, Hindistan’ın güneyinde yer alan ve Hint okyanusu ile çevrili bir Asya ülkesidir. Sri Lanka’nın ada ülkesi, İngiliz yönetimi altındayken Seylan olarak adlandırılır. Ancak bugünkü ismini ancak 1972’den sonra almıştır. Ada ülkesi olduğu için sınır komşusu yoktur. Söyleyebileceğimiz tek şey, ülkenin kuzeyinde bulunan Hindistan eyaleti ile sınır geçişi. Başkenti Colombo olan bu küçük ada ülkesinin nüfusu 21 milyon civarındadır. Bu düşük nüfusun bir diğer nedeni de yıllardır ülkede yaşanan iç çatışmalardır. Ülkenin kuzey kanadında yer alan Jaffna şehrinin nüfusu son rakamlara göre 88.138 civarındadır. Sömürge döneminin en kalabalık ikinci şehri olan Jaffna, göçler ve çatışmaların da etkisiyle bugün ülkenin en büyük 12. şehrine geriledi.

Jaffna’ya Ne Zaman Gidilir?

Sri Lanka, muson iklimine sahip tropikal bir bölgedir yani adada hâkim olan iklim türleri arasında tropikal ve muson iklimleri yer almaktadır. Yıl boyunca sıcaklıklardaki farklılıklar önemli bir artış veya düşüş göstermez. Ancak bölgeyi gezmek için kriter olarak alacağımız nokta yağış miktarıdır. Muson iklimine sahip bölgede yıl boyunca neredeyse her gün şiddetli yağışlar yaşanıyor. Jaffna ilinde ise en sıcak ay ortalama 31 derece sıcaklığa ulaşan mart, en soğuk ay 27 derece olan ocak diyebiliriz.

Eylül ve Aralık ayları ortalama yağış miktarının en az olduğu aylar olduğu için bölgeyi gezmek için en uygun seçenek. Ekim ve Kasım kaçınılması gereken ana aylardır. Öyle ki bu aylarda neredeyse 30 günün 25 günü yağmurlu. Yıl boyunca bölge genelinde ortalama sıcaklık 27,7 derecedir. Bölge genelinde yılın 154 günü yağmurlu.

Jaffna’ya (Sri Lanka) Nasıl Gidilir?

Asya’nın en popüler ülkelerinden Sri Lanka‘ya, Türkiye’den başkent Colombo’ya direkt uçuşlar vardır. Ülkemiz üzerinden İstanbul Havalimanından Colombo Bandaranayake Uluslararası Havalimanı‘na ortalama 11 saatte ulaşabilirsiniz. Bu direkt ulaşım rotası için bilet fiyatları 300 $ ile 800 $ arasında değişiyor. Yüksek maliyetli gelenler için uçuşlar var. Maldivler veya Hindistan üzerinden aktarmalı uçuşlarla bölgeye ulaşmak mümkün. Ancak maliyet düştükçe aktarmalı uçuşlara bağlı olarak ulaşım süresinin arttığı unutulmamalıdır. Zamandan tasarruf etmek isteyenler için bu pek uygun bir alternatif değil. Jaffna’da yerel uçuşların dışında uluslararası uçuşlar sağlayan bir havalimanı bulunmuyor. Başkentteki Ratmalana Havalimanı‘ndan Jaffna bölgesine direkt uçuşlar var, ancak gidişler oldukça maliyetli ve seyrek, bu yüzden onlar için ortak bir ulaşım aracı değil bölgeyi ziyaret etmek isteyenler. Seyahat severlerin en çok tercih ettiği ulaşım yolu demiryolu taşımacılığıdır. Şehre 8 saat gibi kısa bir sürede ulaşmak mümkün. Daha küçük bir meblağ karşılığında Jaffna şehrine ulaşmak isteyenler bölgeye ulaşabilir. Gördüğünüz gibi şehre, bölgeler arası ve ülkemiz üzerinden birçok kolay ulaşım alternatifi bulunmaktadır.

Jaffna’da Görülecek Yerler

Nallur Kandaswamy Tapınağı: Sri Lanka’daki Jaffna‘nın önemli türbe yerlerinden biri olan bu tapınak, 948 yılında kurulmuş ve 1734 yılında restore edilmiş bir Hindu tapınağıdır. İki ana yol ve dört tapınağa sahip olan yapı, oldukça büyük kare bir duvarla çevrilidir. Yerlilerin genellikle tapınağın etrafında alışveriş yaptığı Muthirai Santhai adlı bir pazar yeri de var. İçerideki bu dört tapınağın üçüncüsü 1624’te Portekizli Katolikler tarafından tahrip edildi ve bazıları 1995’te Sri Lanka silahlı kuvvetleri tarafından tahrip edildi. Orijinal tapınağın içinde sadece iki tapınak varken, üçüncü ve dördüncü tapınaklar Hollandalılar tarafından inşa edildi. Tapınağın ana girişinde, Dravid mimarisi tarzında süslü bir şekilde oyulmuş beş katlı bir bina var. Bu Hindu tapınağının kuzey kanadında da kutsal bir gölet ve bahçe var. Tapınak, Sri Lanka Tamilleri için Hindu kimliklerini korumak için büyük önem taşıyor. Ayrıca tapınak için 6 Ağustos’ta başlayıp 1 Eylül’de biten ve son 25 gün süren festivaller de düzenleniyor. (Savaş ve düğün şenlikleri) Manevi bir deneyimin harikulade bir şekilde harmanlandığı bu tapınağa girişte bazı kıyafet kuralları var. Öncelikle tapınağı ziyaret etmek isteyen erkekler tapınakta bel hizasından başka bir kıyafet giyemezler. Bu, Hindu dininin geleneksel giysisidir ve erkeklerin üst kaslarını örtmesine izin verilmez. Kadınların şort ve kısa pantolon giymesi hoş karşılanmaz. Tapınakta fotoğraf çekmek de yasaktır. Tapınak, zengin bir meditasyon deneyimi yaşamak, Hindu dinini ve mimarisini öğrenmek ve giriş için herhangi bir ücret ödemek isteyenler için Jaffna Bölgesi‘nde bulunan en büyük ibadet yeridir.

Casuarina Plajı: Jaffna şehrine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta bulunan plaj, Hint okyanusunun masmavi rengi ve beyaz kumuyla tropik bir cennetin kapılarını aralıyor. Taze okyanus esintisinde kokteylinizi yudumlarken palmiye ağaçlarının gölgesinde kitaplarınızı okuyabilir, şehirden taksiyle ortalama 28 dakikada plaja ulaşabilirsiniz. Sahilde içecek ve yiyecek alabileceğiniz küçük dükkanlar da var. Erkekler ve kadınlar için de değişen kabinler var. Plajdaki tuvaletlerden de az bir miktar yararlanabilirsiniz. Yerli halkın, şehirlerarası ziyaretçilerin ve turistlerin tercih ettiği bölgenin en ünlü plajları mevcuttur.

Jaffna Kalesi: Kanlı sahneler dâhil olmak üzere tarihin tüm istilalarına şahitlik eden bu kale, aslen Portekizliler tarafından inşa edilmiş ve 1680 yılında Hollandalılar tarafından yenilenmiştir. Kilise, kalenin adı Meryem Ana Mucizeleri Kalesi olarak bilinmeye başlandı. 1658 yılında Hollandalılar tarafından ele geçirilen kale, 1795 yılında İngilizler tarafından ele geçirilmiş ve 1948 yılına kadar İngiliz garnizonu tarafından yönetilmiştir. Ülkedeki tek büyük askeri üs olan bu kale, askeriye nedeniyle garnizon ilan edilmiştir. Sri Lanka iç savaşı sırasında, kaleyi işgal etmek için birkaç girişimde bulunuldu ve bu işgal girişimleri sırasında kalenin belirli kısımları tahrip edildi. 95 yılında yaklaşık 50 gün süren kuşatmadan sonra ağır hasar gören kale, halkın evlerini yeniden inşa etmeye başlamasıyla giderek arttı. Günümüzde bu kale için sınırlı sayıda müze şeklinde restorasyon çalışmaları yapılıyor. Kalenin içinde; Kral ve Kraliçe’nin Evi, Kruys Kilisesi, Garrison Geçit Töreni, Polis mahallesi ve Portekiz döneminden birkaç bina var.

Nainativu Nagapooshani Amman Tapınağı: Günde 1000 ziyaretçiye ev sahipliği yapan bu tapınak, Hindular için oldukça önemli olan bir başka türbedir. 16 hac bölgesinden biri sayılan yer alan bu tapınağa, şehir üzerinden ortalama 25 dakika süren feribot seferleri ile ulaşabilirsiniz. Palkboğaz’ın ortasında yer alan bu tapınak, Hindu kültüründe tanrıça sayılan “Naga Pooshani” için inşa edilmiş ve adını buradan almıştır. Her yıl doğum yapan binlerce kadın Naga Pooshani’yi ziyaret etmektedir. Dua için doğum ve sağlık tanrıçası olarak kabul edilir. Hindu kıyafet kuralları bu tapınak için de geçerlidir. Tapınağa çıplak ayakla, erkekler için beli aşmayan elbise, kadınlar için dizkapağı altı etekle girmek zorunludur. Yine birçok Hindu tapınağında olduğu gibi bu tapınakta da şapka takmak ve fotoğraf çekmek yasaktır. Haziran ve temmuz ayları arasında “Mahostavam” (Thiruvizha festivali) adlı festivalle dünyanın dört bir yanından Hindu rahiplerine ev sahipliği yapıyor. Tapınakta her gün ücretsiz öğle yemeği de var. Tapınağa giriş ücretsizdir. Tapınağı ziyaret etmek isteyen çocuklu ve yaşlı aileler için vapurların oldukça kalabalık ve sıcak olduğunu hatırlamakta fayda var, bu nedenle yüksek tansiyon hastaları veya küçük çocuklu ailelerin bölgeyi gezmek için daha tenha saatler izlemesinde fayda var.

Neduntheevu Delft Adası: Yerel dilde Neduntheevu olarak adlandırılan ada, Hollandalılar tarafından Delft adası olarak anılmaktadır. 8 kilometre uzunluğundaki bir alanda yer alan adanın iklim tipi yarı tropikal ve yer yer kurak bir bitki örtüsüne sahip.

Palmyra Palms: Palmyrapalms olarak adlandırılan birçok ağaç türünün bulunduğu adanın çoğunluğu adada yaşayan Tamil halkıdır. Ayrıca adanın batı şeridinde Chola Hanedanlığı tarafından yaptırılan 1000 yıllık bir tapınağın kalıntıları ve bölgeye ayak basan Hollandalıların kolonyal kaleleri var. 2008’deki Sri Lanka İç Savaşı sırasında, adanın sahili de yerel güçlerin yaptığı bir deniz savaşına tanık oldu. Hollanda zamanında adaya yerleştirilen çok sayıda midilli vardır. Bölgede çok sayıda restoran ve yemek mekânı bulunmadığından, ziyaretinizden önce bir şeyler atıştırmanızı tavsiye ederiz. Bölgeye ulaşmak için önce Pungudutivu adasındaki Kurikadduwan İskelesi‘nden kalkan feribotlara binmeniz gerekiyor. Şehir merkezinden arabayla yaklaşık yarım saatte Pungudutivu Adası‘na ulaşmak mümkün. Buradan feribot yolculuğu sizi 20 dakika gibi kısa bir sürede adaya götürecektir.

Keerimalai Kaplıcaları:  Aile boyu benzersiz bir deneyim yaşamak isteyenler için okyanus kıyısındaki bu tatlı su havuzu, bölgedeki en iyi alternatiflerden biridir. Tarihi önemi de büyük olan bu kaplıcalar, ibadet etmek isteyenlerin Shivan Tapınağı olan Naguleswaram‘a gitmeden önce arınacağı yerdir. Yani Hindu halkı için bu kaplıcalar aslında bir eğlence yerinden çok kutsal bir oluşumdur. Havuzda bay ve bayanlar için ayrı giriş yerleri ve hamamlar oluşturulmuştur. Havuzda sandalet ve şampuan giyilmesi de yasaktır. Dolunayın ilk günlerinde havuzdaki su, okyanus suyuna karışarak tuzlu suya dönüşür. Diğer günlerde su sürekli tatlıdır. Bu kaplıcaya girmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Bu ada şehrine özgü görülmesi gereken diğer yerler:

 • Nagadeepa Rajamaha Vihara,
 • Fil Geçidi,
 • Dambakola Patuna Sangamitta Tapınağı,
 • Nagadipa Purana Vihara,
 • Kayts Geçidi,
 • Jaffna Halk Kütüphanesi,
 • Maruthanamadam Anjaneyar Tapınağı,
 • Thalaiyadi Plajı,
 • Jaffna Arkeoloji Müzesi

Jaffna Nerede Kalınır?

Jetwing Jaffna: Merkeze sadece 500 metre mesafede bulunan bu tesis, mimari açıdan da göz alıcı bir keyif sunuyor. Jafna halk kütüphanesine 400 metre yürüme mesafesinde ve ünlü Jaffna Kalesine 1 kilometre uzaklıkta yer alan tesis, oldukça lüks bir hizmet anlayışına sahip. 24 saat açık resepsiyonu, ücretsiz wifi erişim sistemleri, oda hizmetleri ve daha birçoğu ile her yıl binlerce konforseveri ağırlıyor. Her odada klima, televizyon sistemleri, çalışma masaları ve özel duş kabinleri bulunmaktadır. Ayrıca tesisin tepesindeki geniş teras güneşin tadını doyasıya çıkarmak isteyenler için mükemmel bir fırsattır. Birçok hizmetin bir arada bulunduğu en çok rezerve edilen otellerden biri olan bu tesisin fiyatı kişi başı 368 ile 610 TL arasında değişiyor.

Valampuri Lüks seçeneklerle hizmet veren Jaffna şehrinin bir diğer gözdesi The Valampuri Hotel. Otel tesisin açık yüzme havuzuna sahiptir. Ayrıca yapı, Jaffna Kalesi’ne 2,1 km ve Nallur Kandaswamy Tapınağı‘na 2,3 km uzaklıktadır. Özellikle genç çiftler arasında popüler olan bu tesiste özel banyo ve duşa kabin sistemlerinin yanı sıra düz ekran televizyonlar ve çalışma masaları bulunuyor. İsteğe bağlı olarak bahçe manzaralı odalar için biraz daha fazla ödeme yapabilirsiniz. Standart ve lüks oda seçeneklerine sahip olan tesisin fiyatı gecelik 216 ile 400 TL arasında değişiyor.

North Gateby Jetwing: Tam olarak otel olarak tasarlanan bu tesis, açık yüzme havuzu ve bar / restoranları ile kusursuz bir hizmet sunuyor. 4 yıldızlı konaklama birimleri arasında yer alan otel ayrıca oldukça büyük bir restorana da sahiptir. Özellikle boğazına düşkün olanlar için cazip bir seçenek olarak tercih edilme sebeplerinden biridir. Jaffna Halk Kütüphanesine 1,2 kilometre, Jaffna Kalesi‘ne 1,7 kilometre mesafede yer alan bu tesisin kişi başı ücreti 216 Türk Lirası’ndan başlıyor. Seyahat severlerin en çok tercih ettiği ve en olumlu yorumları alan diğer tesisler:

 • Jaffna Heritage Hotel,
 • Fox Jaffna By Fox Resorts,
 • The Thinnai,
 • Green Grass Hotel,
 • Allai Samudra Beach Resort,
 • Asr Hotel.

Jaffna (Sri Lanka) Umuma Mahsus, Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaportların Vize Politikası Sahipleri vizeye tabidir ve vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülke girişinde turistik geziler için 30 güne kadar sınır kapılarından alabilirler. Kısacası Sri Lanka, vize gerektiren ancak vize alma sırasında herhangi bir zorluk çıkarmayan ülkelerden biridir.

200227 talty big world feature jaffna srilanka tease krxldn
jaffna

Kandy

Kandy, Sri Lanka‘nın orta bölgesindeki en büyük ikinci şehirdir ve neredeyse ortasında. Kandy Yaylası‘nda dağlık bir alanın ortasındadır. Şehir merkezinde muhteşem bir manzara oluşturan Kandy Gölü var.

Kandy Nerede?

Kandy, Sri Lanka’nın orta bölgesinin neredeyse ortasında bulunan bir şehirdir. Kandy Yaylası‘nda dağlık bir alanın ortasındadır. Kandy Gölü, şehir merkezinde yer almaktadır.

Kandy’ye Ne Zaman Gidilir?

Kandy şehrine tropikal iklim hâkimdir. Yağmur ormanlarının da etkisiyle kentte yağışlı dönemler sık görülür. Ayrıca yüksek bir konumda yer alması nedeniyle ülke içindeki diğer şehirlere göre daha soğuk hava koşullarına sahiptir. Ocak – nisan arası yağmur yağmaz. Bu dönemde hava sıcaklıkları 22-30 derece arasındadır. Muson mevsimi mayıs-temmuz ve ekim-aralık ayları arasında yaşanır. Şehirdeki en soğuk ay ocak, en sıcak ay ise temmuz.

Kandy’ye Nasıl Gidilir?

Kandy’de havaalanı bulunmamaktadır. En yakın havaalanı Colombo’ya 32 kilometre mesafede bulunan Bandaranaike Uluslararası Havaalanı‘dır. Buradan tuk-tuklarla otobüs durağına gidebilir ve Kandy’ye gidebilirsiniz. Aynı şekilde trenle ulaşım da mümkündür. Yolculuk 2,5 ile 4 saat arasında sürüyor.

Kandy’de Nerede Kalınır?

Kandy’de pansiyonlardan 5 yıldızlı otellere kadar farklı bütçe ve zevklere hitap eden birçok otel seçeneği bulunuyor. Kolonyal mimariye ait binalarda yer alan otellerin fiyatları biraz daha yüksektir. Otellerin çoğu şehir merkezinde olduğu için ulaşım kolaydır.

Kandy’de Ulaşım

Ulaşım Kandy‘de şehir merkezi geniş bir alana yayılmadığı için birçok noktaya yürüyerek ulaşmak kolay ve rahattır. Ama tabi ki şehirde çalışan bir otobüs hattı da var. Pek çok Asya ülkesinde olduğu gibi, arkada koltuklu üç tekerlekli motosikletler yani “tuk-tuk” da ulaşım amacıyla kullanılmaktadır.

Kandy Mutfağı

Aslında, Sri Lanka yemek kültürü, Budist felsefesi nedeniyle ağırlıklı olarak vejeteryandır. Bildiğimiz birçok kök sebze ve sebze, köriler olarak pişirilir. Pancardan balkabağına, zencefilden pırasaya kadar pek çok sebzenin yetiştirildiği ülkede hemen her şey yemeklerde de görülüyor. Ancak öğünlerin çoğunun çok baharatlı ve baharatlı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle restoranlarda sipariş verirken konudan rahatsız olursanız garsonu uyarmakta fayda var. Hindistan’da ve güneydoğu etkilerinin görüldüğü ülkede balık ve diğer deniz ürünleri sıklıkla bulunur. Pilav hemen hemen her öğünde tüketilmektedir. Diğer vazgeçilmezler kurutulmuş ton balığı ve hindistancevizi… Yemeklerin yanı sıra basmamıza benzer ama hindistancevizi ile hazırlanan “roti” adlı bir ekmek çeşidi de tüketiyorlar. Kottu, çeşitli sebzelerin, yumurtaların, etlerin, peynirin ve rotinin ızgara veya kızartılmasıyla hazırlanan geleneksel bir yemektir. “Lamprais“, pirinç ve köri ile hazırlanan ve muz kabuğunda pişirilen bir köfte türüdür. Pek çok yemekte rastlanan “polsambol” adı verilen çeşniler hindistan cevizi, balık, tuz, acı biber ve soğan ile hazırlanır. Popüler restoranlar:

 • Peradeniya Resthouse,
 • Rams,
 • Devon,
 • Avanhala,
 • Sriram,
 • Flower Song.
 • İpucu Restorandaki hizmetten memnunsanız, hesabın yüzde 10’luk bir bahşiş bırakmanız yeterli olacaktır.

Kandy Gece Hayatı

Kandy şehri Kolombo’dan sonra en çok ziyaret edilen yer olsa da gece hayatı gelişmemiştir. Kentin ana caddesi sayılan Dalada Vidaya‘da iki popüler mekân var: ThePub ve The Pub Royale. Şehir merkezinin çevresindeki ara sokaklarda da küçük barlar var. Bar kültürünün yanı sıra Kandy’de akşam şovlarını izlemeye de gidebilirsiniz. Örneğin ateş dansı şovları ülke genelinde çok yaygındır, özellikle dini bayramlarda sıkça yapılan bir şovdur.

Kandy Festivalleri

 • Kandy Esala Perahera (Temmuz-Ağustos)
 • Divali Işık Festivali (Ekim)
 • Vesak Festivali (Mayıs)

Kandy’de Alışveriş

Sri Lanka’da alışveriş denilince akla yerel ürünler gelmelidir. Mağazalarda, açık pazarlarda veya butik alışveriş merkezlerinde daha fazla yerel ürün bulacaksınız. En çok görülecek ürünler arasında seramik eserler, ahşap heykeller ve maskeler, bambu ve hasırdan yapılmış sepetler, kamış hasır, gümüş takılar, batik tekstil ürünleri, dantel giysiler veya örtüler ve pirinç aksesuarlar yer alacak.

Kandy’de Gezilecek Görülecek Yerler

Kandy, Sri Lanka adasının Colombo‘dan sonra ikinci büyük şehridir. Şehrin temel önemi, tüm dünyadaki Budist topluluğu tarafından bilinmesi ve kutsal kabul edilmesidir. Bu nedenle 1988 yılında “Dünya Miras Listesi” ne alınarak UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Sri Lanka adasının en büyük ikinci şehrinde baharat kokuları, egzotik meyveler, portakal kokusu tadacaksınız. Renkli Budist rahipler ve renkli elbiseler içindeki yerel kadınlar görmeniz de yüksek ihtimaldir.

Diş Tapınağı: Dünyadaki tüm Budistler tarafından kutsal kabul edilen bu tapınak, Kandy’deki Palace Sq E Bölgesi‘nde yer almaktadır. UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Antik çağlardan beri, kalıntı yerel siyasette önemli bir yer işgal etti. Çünkü bu kalıntıları koruyan kişinin ülkenin yönetimini koruyacağına inanılıyor. Tapınakta “Gautama Buddha’nın diş” kalıntısı var. Lankapattana yılında, kral Kirthi Sri Meghavana (301-328) adaya geldi ve “diş kalıntısını” Kral Meghagiri Vihara‘ya teslim etti. Bu kalıntı, ilerleyen zamanlarda krallar ve yöneticiler arasında birbirlerine teslim etmekten sorumlu oldukları bir kalıntı haline geldi. Kral Dharmapala döneminde diş kalıntıları Diyawadana Rala ve Devanagala Rathnalankara Thera tarafından Kandy şehrine getirildi. Kralın diş kalıntıları için inşa edilmiş iki katlı bir binası vardır. 1603’te Kandy şehri Portekizliler tarafından işgal edildi.

Sri Vikrama Rajasinha Tapınağı: Aynı dönemde Sri Vikrama Rajasinha Tapınağı, Vira Narendra Sinha tarafından yaptırılmıştır. Tapınak, başlangıçta krallar tarafından eğlence faaliyeti olarak kullanılmasına rağmen, “diş” kalıntıları daha sonra burada korunmuştur. Günümüzde diş kalıntılarının saklandığı bu yer kütüphane olarak kullanılmaktadır. Tapınak, 1989 ve 1998 yıllarında iki kez saldırıya uğramıştır. Rahipler tapınağı geniş bir alana yayılmıştır ve iki bölümden oluşmaktadır. Bunlar:

 • Malwatte,
 • Asgariya.

Tapınağın iç odasında sabah, öğlen ve akşam günlük namaz kılınır. Çarşamba günleri, mis kokulu çiçekler ve bitki özleriyle mis kokulu suyla kutsal “Relic” hamam töreni yapılır. Bu kutsal suyun iyileştirici güçlere sahip olduğuna inanılıyor. Tapınağın bodrum katında ziyaretçi dileyenlere vejetaryen yemekler servis ediliyor. Dış hendek ve göl boyunca uzanan ve su dalgaları duvarı olarak bilinen bir tuğla duvar, bu duvardaki delikler hindistancevizi kandillerinin yerleştirilmesi için yapılmıştır. Ana giriş kapısı “Mahawahalkada” hendek üzerindedir. Yanında mimari tarzda oyulmuş bir “ay taşı” vardır. Taş oymalar 1998 yılındaki saldırıda hasar görmesine rağmen daha sonra tamir edildi. Girişin her iki yanında ve üzerinde fil tasvirleri görülmektedir. Diş kalıntılarının bulunduğu oda “Handunkunama” olarak bilinir. Buradaki diş kalıntıları, değerli taşlarla süslenmiş yedi katlı altın kaplama bir çekmecede saklanıyor. Çekmece bir stupa şeklindedir. Esala Perahera törenleri sırasında bu hücrede ziyaretçilere diş kalıntıları gösterilir. Ayrıca, her yıl temmuz-ağustos aylarında, kutsal geçit töreninde Buda’nın dişi altın çekmecelerde törene katılır. Ana türbe ve ana türbeyi çevreleyen altın çitin üzerine 1987 yılında yapılmış altın bir gölgelik bulunmaktadır.

Kandy Perahera: Tapınaklar Kutsal Diş Tapınağı‘nın hemen yanında bulunan dört büyük Hindu tapınağından üçü, Kandy Perahera adlı bir tapınak alanı oluşturur. Tapınaklar, Vishnu ve Natha tanrıları ile tanrıça Pathini‘ye adanmıştır. Bunlar Hindu tapınakları olsa da, buradaki tapanların çoğu Budisttir. Çünkü yüzyıllardır Sinhala ve Tamiller dostane bir şekilde birlikte yaşıyorlar. Aslında, son Sri Lanka krallarından dördü Güney Hindistan kökenlidir.

Lankatilaka Tapınağı: Şehirdeki diğer tapınaklardan biri olan Lankatilaka Tapınağı, geleneksel Seylan tapınak mimarisinin en iyi korunmuş örneklerinden biridir. Tapınak bir kayanın üzerine inşa edilmiştir. Tapınağın içi zengin çiçek desenleriyle süslenmiştir. İki yan duvar ve tavan da muhteşem güzel tablolarla süslenmiştir. Tapınağın içinde oturmuş devasa bir Buda anıtı var.

Gadaladeniya Tapınağı: Bir diğer tapınak olan Gadaladeniya Tapınağı‘nın mimari özellikleri Güney Hindistan dönemi tarzındadır. Şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta olan tapınağın ana odasında bir Buda heykeli bulunuyor ve Gampola dönemine ait bazı resim kalıntıları da ilgi çekici. Stupa yüksek bir taş platform üzerindedir.

Embekke Tapınağı: Tanrı Kataragama‘ya adanmış yerel bir Budist tapınağıdır. Tapınağın 14. yüzyılda yapılan ahşap oymaları dikkat çekiyor. Tüm bu ahşap oymalar: müzisyenler, dansçılar, güreşçiler, efsanevi hayvanlar ve kuşlar dekorasyon için kullanıldı.

Kandy Kraliyet Sarayı: Kraliyet Sarayı, Kutsal Diş Tapınağı‘nın kuzeyinde yer almaktadır. Çünkü cetveller diş kalıntılarının korunması için diş kalıntılarının bulunduğu yerlerin yakınına kendi konutlarını inşa etmişlerdir. 1784 yılında yapılan parlamento odaları, Kandy dönemi ahşap mimarisinin en güzel örnekleri arasında yer alıyor. Saray şimdi Kandy Ulusal Müzesi olarak adlandırılan bir arkeoloji müzesi olarak kullanılıyor. İngiliz sömürge yönetimi ve Kandy krallık dönemlerinden kalma geniş bir eser koleksiyonu var.

Seyirci Salonu: Krak Sri Vikrama döneminde tamamlandı. Ahşap çatıyı destekleyen ahşap direkler oymalarla süslenmiştir. Yapının 1783 yılında inşa edildiği düşünülmektedir. 1872 yılında yenilenmiştir. Başlangıçta 58 x 36.5 metre boyutlarında olan salon, tadilattan sonra 31 metre uzatılmıştır. 1815’te İngilizlerle Kandy Sözleşmesi bu salonda hazırlanmış ve imzalanmıştır. Salon günümüzde yüksek mahkeme olarak kullanılmaktadır. Ayrıca burada devlet törenleri yapılıyor. Müzeye giriş ücretli. Müze, kraliçelere ayrılmış eski sarayda bulunuyor. Yani diş tapınağının hemen arkasındadır. Müze, kraliyet Kandy döneminden kıyafetler içeriyor. 1815’te İngilizlerle Kandy anlaşmasının bir kopyası sergileniyor.

Kraliyet Botanik Bahçesi (Botanical Garden of Peradeniya): Burası şehrin en yeşil alanlarından biri ve aynı zamanda doğal koruma alanı ve tabiat parkı. Park alanına giriş ücretlidir. Peradeniya Parkı, şehir merkezinin 5 km batısındadır. Yılda 2 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Park alanı 150 dönümdür ve 4000’den fazla bitki türüne sahiptir. İngiliz sömürge döneminde bahçenin görünümü değişmiş olsa da bahçenin bazı özellikleri hala eski krallık zamanlarına kadar uzanmaktadır. Park alanında görebileceğiniz şeyler arasında: Büyük Hint incir ağacı, orkide, ev, asma köprüler, yarasalar vardır. Dünyanın en büyük orkide çiçekleri koleksiyonunun burada yetiştirildiği söyleniyor. Ayrıca II. Dünya Savaşı’ndaki işgal yıllarında müttefik kuvvetler komutanının komuta merkezinin burada yapıldığı bilinmektedir. Kandy şehir merkezine bir saat uzaklıkta, Kegalle Bölgesi’nde fil bakım evi var. Burası şehrin ikinci doğal sit alanıdır. Buraya taksi ya da otobüs ile ulaşabilirsiniz. Yaşlı ve uysal filler bu kutsal alanda özgürce dolaşıyor. Özellikle beslenme ve banyo ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Kaudulla Ulusal Parkı: Ulusal Parkı, Sri Lanka’nın en büyük şehri olan Colombo‘da 197 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 2002 yılından beri ziyaret edilebilen milli park, aynı özelliklere sahip bölgenin 15. parkıdır. 2004-2005 yılları arasında 10 binden fazla kişinin ziyaret ettiği park, önemli bir kuş habitatı olarak tanımlandı. Parka giriş ücretlidir.

Kaudulla Milli Parkı‘nda büyük memeliler, balıklar ve sürüngenlerden oluşan çok çeşitli fauna var. Kuzeydoğudan muson yağmurlarından etkilenen Kaudulla Milli Parkı’nın iklimi, yılda 1500-2000 milimetre yağış almaktadır. Sıcaklık 20,6 ile 34,5 derece arasındadır. Muson yağmurları dışındaki kurak dönem nisandan ekime kadar sürer. Birçok bitki türü, çayırlar ve otoburlar yağışlı mevsimde iyi büyür. Çok sayıda otçul memeli, kurak mevsimde bile yiyecek ve su bakımından zengin olan Kaudulla Ulusal Parkı‘na akın ediyor. Parkın zengin bitki örtüsü, her mevsim yeşil olan Sri Lanka’nın tropikal ormanıdır. Bu ormanlar genellikle tik, abanoz, demir ve arka odun gibi çok değerli keresteli ağaçları içerir. Dünyanın en eski kaya parçalarından biri olan Sri Lanka’daki çeşitli toprak yapıları adayı zengin bir yaşam alanı haline getirmiştir. Parkta Sri Lanka’nın 3000’den fazla bitki türünün yanı sıra 24 memeli türü, 25 sürüngen türü, 26 balık türü, 160 kuş türü bulunuyor. Buradaki bazı nadir kuş türleri kuş gözlemcilerinin ilgisini çekmektedir. Mavi delici kuş, alacalı ardıç, minion kuşu, yeşil arı kuşu, sinekkuşu, börülce, Kızılderili kuşu, büyük gaga, yeşil imparator güvercini, muhabbet kuşu, sinekkuşu, siyah tavuk, tavus kuşu, balıkçıl ve Flaman kuşu nadir görülen kuş türleri arasındadır ancak Sri Lanka da bol kuş türleri mevcut diyebiliriz.

Kuraklık sırasında Sri Lanka filleri su ihtiyaçlarını beslemek ve karşılamak için Minneriya Parkı’na gidiyor. Eylül ayında filler daha fazla su ve yiyecek bulmak için Kaudulla Parkı’na döner. İnsanların filler üzerindeki olumsuz etkisine rağmen, kurak bölgedeki fillerin sayısı artıyor. 2008’deki son nüfus sayımında, bölgede 211 kişi kayıt altına alındı. Sri Lanka sambar geyiği, yaban domuzu, Sri Lanka leoparı, Kaudulla Ulusal Parkı‘nda bulunan yerli memelilerdir. Ayrıca Sri Lanka Kaudulla Ulusal Parkı, içinde albino eksen geyiği barındıran tek milli parktır. Endemik amfibi türleri, tatlı su kaplumbağası, Kızılderili kaplumbağası ve Hint kara kaplumbağası parkta bulunan önemli türlerdir. Ayrıca piton yılanı, kobra ve engerek yılanı gibi sürüngenler de ormanlar dışında şehirde oldukça bol miktarda bulunmaktadır. Sri Lanka’nın 22 milli parkından biri olan Kaudulla Park, Minneriya ve Wasgomuwa Ulusal Parkları arasındaki 6656 hektarlık fil koridorunun bir parçasıdır. Safari amaçlı kullanılmak üzere burada çok sayıda jeep turu düzenleniyor. 2 saatlik jeep fil safarisinde 70’den fazla fil görmek mümkün. Doğal ortamlarında gördüğünüz bu canlılar çok aktif bir sürü gibi hareket ederler. Safari sırasında, çoğu Sri Lanka adasına özgü bufalo, çeşitli maymunlar, tavus kuşları ve kuş türlerini gözlemleyebilirsiniz.

Kaudulla Milli Parkı ziyaretiniz sırasında 20 kilometre uzaklıkta bulunan Habarana kasabası en yakın konaklama seçeneğiniz olabilir. Diğer seçenekler Sigiriya veya Polonnaruwa kasabalarıdır. Nerede kalırsanız kalın, kalın jeep safarisi oldukça kolay bir şekilde düzenlenebilir. Polonnaruwa’daki Nature Park Guest House, konaklama için iyi bir alternatiftir. Bu tesis, bir tarafında küçük bir orman alanı ve diğer tarafında göl manzarası ile sade ve güzel bir konaklama sunmaktadır. Tarihi Polonnaruwa şehrinde bulunan Kaudulla Ulusal Parkı, gezginlere Sri Lanka’nın en popüler memelisi olan filleri ve görkemli vahşi yaşamı görme fırsatı sunuyor. Bölgeye en yakın havaalanı Sigiriya‘da ve Kaudulla Milli Parkı‘na 45 kilometre uzaklıkta. Parka ulaşmak için Habarana’dan kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Şehirlerarası otobüsler Colombo’dan 190 RS’ye her saat kalkıyor ve yolculuk 5 saat sürüyor.

jpeg
kandy

Colombo

Güney Asya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Colombo, Sri Lanka’nın başkentidir. Adanın batı kısmında yer alan, hem ülkenin hem de bölgenin en önemli liman kenti olan Colombo, ilginç ve güzel gezilecek yerleri, sosyal hayatı ve dost canlısı insanlarıyla her yıl birçok turisti ağırlıyor.

Colombo Nerede?

Sri Lanka’nın başkenti Colombo, Hint Okyanusu kıyısında yer alan bir Güney Asya şehridir. Ayrıca Kelani Nehri‘nin ağzında yer alır.

Colombo ‘ya Ne Zaman Gidilir?

Colombo tropikal muson iklimine sahiptir. Şehir, yıl boyunca ortalama sıcaklıklar yaşar. En yüksek sıcaklık mart ve nisan ayları arasında 31 derecedir. Yıllık ortalama sıcaklık 28-31 derece arasındadır. İlde en önemli hava değişimi mayıs-ağustos ayları arasında düşen muson mevsiminde gerçekleşir. Sıcaklıklar 22 dereceye kadar düşebilir.

Colombo’ya Nasıl Gidilir?

Colombo’ya hava ulaşımı için kullanılan havalimanı, şehrin 35 kilometre kuzeyinde bulunan Uluslararası Bandaranaike Havalimanı‘dır. Havalimanı ile Colombo şehir merkezi arasında 15 dakikada bir hareket eden servisler vardır. Aynı şekilde şehir merkezine de hızlı trenler var. Türkiye’den Colombo’ya direkt uçuşlar planlanıyor. Bunun dışında Kiev, Singapur, Doha, Riyad, Dubai, Hong Kong, Viyana veya Amsterdam gibi merkezlerden direkt uçuş bulmak mümkün. Colombo liman kenti ile Hindistan’ın Tuticorin şehirleri arasında deniz seferleri de var.

Colombo’da Nerede Kalınır?

Tarih boyunca stratejik konumu ile önemli olan Colombo, küçük bir Güney Asya ülkesi olan Sri Lanka’nın başkentidir. Bölgeye Müslümanlar, Portekizliler, Hollandalılar ve İngilizler hâkim olduğu için farklı din ve kültürler Colombo’yu etkilemiştir. Bugün Colombo’da Müslüman, Hindu ve Çinli nüfusun yanı sıra az sayıda Avrupalı yaşıyor.

Colombo Otelleri

Akla ilk gelen şehir Güney Asya olmasa da Sri Lanka’nın başkenti Colombo, bölgenin turistleri ağırlayan önemli şehirlerinden biri. Doğal ve insan yapımı birçok güzelliğe sahip olan şehir, aynı zamanda bir limana sahip olduğu için de yüzyıllardır önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Zamanla Müslümanların, Portekizlilerin, Hollandalıların ve İngilizlerin bölgeye gelişi ve iktidarı ile bölgede farklı dini ve kültürel etkiler görülebilmektedir.

 • İpucu: Seyahatinizden iki veya üç ay önce otel rezervasyonu yaparsanız, çok daha uygun fiyatlı yerler bulabilirsiniz.

Colombo İçi Ulaşım

Kolombo’da şehir içi ulaşım için otobüs, taksi, minibüs veya üç tekerlekli Tuk Tuk / trisov adı verilen araçları kullanmak mümkündür. Dilerseniz yerli ve yabancı markalardan da araç kiralayabilirsiniz.

Colombo Mutfağı

Kolombo mutfağı. Sri Lanka ise Hint, Çin ve Malay mutfaklarından büyük ölçüde etkilenmiş ancak kendine has tatları olan bir kültürün ürünü.

Colombo Gece Hayatı

Daha önce gece hayatından yoksun olan Colombo’da eğlenmek için pek çok alternatif var. Artık şehrin rahat barlar ve kumarhanelerle renkli bir gece hayatı var. Hem turistlerin hem de göçmenlerin tercih ettiği şık mekanlar otellerin içinde yer alıyor. Birçoğu teraslarda bulunan bu mekanlarda şehrin güzel manzarası eşliğinde gecenin tadını çıkarmak mümkün.

Colombo’da Alışveriş

Colombo’da alışveriş için büyük bir açık hava pazarı olan Pettah bölgesine mutlaka gitmelisiniz. Burada aklınıza gelebilecek her şeyi bulabilirsiniz. Cinnamon Gardens denen bölgede Sri Lanka’da üretilen özel ürünlerin satıldığı dükkânlar bulunuyor. Özellikle tekstil ve tasarım ürünleri meraklıları için idealdir.

Colombo Gezilecek Görülecek Yerler

Kolombo’da görülmesi gereken yerler arasında

 • Beira Gölü,
 • Galle Face,
 • Viharamahadevi Parkı
 • Colombo Ulusal Müzesi bulunmaktadır.

Bunun dışında gezmek ve şehri tanımak isterseniz Colombo Kalesi‘ni ziyaret edebilir, alışveriş için Pettah bölgesini ziyaret edebilirsiniz.

Beira Gölü: Kolombo şehrinin merkezinde yer alan Beira Gölü, şu anda 65 hektarlık bir alan üzerinde yer almasına rağmen tarihinde yaklaşık 100 yıl önce 165 hektarlık şehrin bir bölümünü oluşturuyordu. Ayrıca geçmişte Portekiz ve İngiliz sömürge dönemlerinde göl kargo taşımak için kullanılıyordu. Çünkü gölde çok sayıda kanal var. Günümüzde hala kullanılmakta olan bu kanallar sayesinde özellikle göl çevresinde bulunan işletmeler için ulaşım kolaylaşmaktadır. Fazla suyu kanallar vasıtasıyla Hint Okyanusu‘na akan Beira Gölü, leylek, pelikan, dev kertenkele ve birçok balık türüne ev sahipliği yapıyor ancak yüzyıllardır kullanılan göl, kirlilikle de baş etmeye çalışıyor. Özellikle yağışlı mevsimlerde ve sıcak yaz aylarında buharlaşmadan dolayı kötü kokular da duyulabilir. Ancak elbette belediye tüm bu sorunları çözmek için bir temizlik projesi başlatmayı planlıyor.

Galle Face: 1.5 kilometre uzunluğa sahip olan Galle Face, ekonomiye ve iş dünyasına ait binaların bulunduğu bölgede yer alsa da muhteşem doğası ile insanların ziyaret edip dinlenmeye geldiği bir yer. Geçmişte daha geniş bir alana yayılan ve “Galle Face Green” olarak adlandırılan alan, 1859 yılında Sir Henry George Ward tarafından organize edilmişti. O zamanlar at yarışı, kriket, polo, futbol,   tenis, ragbi veya golf gibi oyunlar oynamak için kullanılıyordu.  At yarışları ilk olarak 1820’lerde İngiliz Vali Sir Edward Barnes (1776-1838) döneminde yapıldı. Günümüzde mesire yeri olan meydan, o zamanlar bataklık gibiydi. Ancak içi toprakla doldurulmuş ve at yarışları için kullanılmaya başlanmıştır. 1879’da İngiltere’den bir grup çalışan Sri Lanka halkını Galle Face’te golf oynamaya tanıttı. Burada yerel halka da kurslar verildi. Sri Lanka’nın ilk rugby maçı 30 Haziran 1879’da Galle Face‘de yapıldı. İlk kriket maçının tarihi 15-17 Temmuz 1879’du. Şu anda Colombo’nun en büyük açık alanı olan Galle Face, çocuklar, turistler, gençler, sevgililer, uçurtma sevenler veya evlenmek için ideal bir alan yaratıyor. Cumartesi ve pazar akşamları bankların açıldığı bölgede manzara eşliğinde vakit geçirmek oldukça keyifli bir altarnetiftir.

Colombo Ulusal Müzesi: Sir Marcus Fernando bölgesinde, Viharamahadevi Parkı‘nın yanında bulunan Colombo Ulusal Müzesi, Sri Lanka Ulusal Müzesi olarak da bilinir. Şehrin en büyük müzesi. 1 Ocak 1877’de İngiliz yönetimi sırasında Sri Lanka valisi Sir William Henry Gregory tarafından kurulan müzede, tarih öncesi dönemlerden kolonyal döneme kadar birçok tarihi eseri sergiliyor. Müzede büyülü olduğuna inanılan maskelerden kralların eşyalarına kadar pek çok eser görmek mümkün. Müzede Budizm’in önemli sembollerinden biri olan Tara Heykeli‘nin aslen British Museum‘da sergilenen replikası dikkat çekiyor. Kandyam krallarına ait 17. yüzyıla ait eserler, tahtlar ve mücevherler de turistlerin ilgisini çekiyor. Colombo Ulusal Müzesi’nin en önemli özelliklerinden biri kütüphanesi. 500 binden fazla kitabın bulunduğu kütüphanede en ilginç olan Dr. Kütüphanede ayrıca HCP Bell (1851 – 1937) ve Hugh Nevill‘in (1847 – 1897) özel koleksiyonları da sergilenmektedir. 1885 yılından bu yana ülkede basılan ya da yazılan her belgenin kopyalanması kuralı bu arşivin oluşturulmasındaki en önemli kaynaktır. Bu sayede kütüphanede 12 milyon başlık altında eser veya makale bulmak mümkün. Ülkenin kültür mirası olan kukla sanatı ile ilgili olarak müze bünyesinde kukla ve çocuk müzesi bulunmaktadır.

Colombo Kalesi: Şehrin kalbi olarak bilinen bu bölüm, Colombo‘nun kuzey ve güney yönünde, Beira Gölü lagününe doğru hareket ediyor. Özellikle Portekiz sömürge döneminde buradaki kale genişletildi. Daha sonra Hollandalılar tarafından kullanılan kale, 19. yüzyılda İngilizlerin ülkeyi fethi sırasında yıkıldı. Colombo Kalesi bugün şehrin finans ve ticaret merkezi olarak kullanılıyor. Turistler için çok iyi oteller var. Ayrıca görülebilen önemli yapılar da vardır. 19. yüzyıldan kalma saat kulesi bir zamanlar deniz feneri olarak kullanılmış, ayrıca neoklasik mimari tarzda bir saray ve Sri Lanka cumhurbaşkanının konutu olan Başkanlık bahçeleri de bulunmaktadır. Daha önce halka açık olan bu bahçeler artık cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılıyor.

Pettah Beira Gölü‘nü dış limandan ayıran kanal boyunca uzanan bu alan, sokakları ve sokaklarının şeklinden dolayı bir labirenti andırıyor. Bu nedenle özellikle fotoğrafçıların dikkatini çekiyor. Bu caddelerde tekstil, altın, gümüş ürünler ve kolonyal dönem eserleri için depolar var. Fotoğrafçılar dışında alışveriş tutkunları da burayı sık sık ziyaret ediyor. Çünkü Pettah, “aradığınızı bulabileceğiniz bir yer” denen bir tür alan. Baharatçılar, meyve ve sebze tezgahları, teknolojik ürün ve ekipman mağazaları, kurutulmuş balık satıcıları ve giyim için alışveriş yapılabilecek birçok yer var. Ayrıca Pettah’ın caddelerinden biri olan Sea Street‘te gezinebilir, kuyumcuları ve Hindu tapınağını görebilirsiniz. Bu tapınak kraliçe ile Hindu Tanrısı Murugan‘ın evliliği için inşa edildi. Ağustos ayında şehre giderseniz sokakta düzenlenen bir Hindu geleneği festivaline de rastlayabilirsiniz. Sri Lankalı Müslümanlar için en önemli cami sayılan Jami Ul Affar da bu bölgede yer almaktadır. Modern Arap mimarisinin eseri olan ve “Kızıl Cami” olarak da bilinen bu ibadethaneyi de ziyaret edebilirsiniz.

Pettah’ta Wolvendaal Kilisesi, Cayman Kapısı, Colombo Eski Belediye Binası, Hollanda Colombo Müzesi ve Han Saat Kulesi gibi özel yerler de görülebilir.

Viharamahadevi Parkı: Viharamahadevi Parkı, Colombo şehrinin cennet köşelerinden biridir. Okaliptüs ve maun ağaçlarıyla kaplı, doğa ile iç içe olabileceğiniz bu alan farklı şeyler de içeriyor. Colombo Ulusal Müzesi‘nin yanında bulunan park, turistik gezinizin ardından dinlenmek için ideal bir yer. Adını Sri Lanka‘da hüküm süren eski etnik gruplardan biri olan Dutugamun kralının annesi Kraliçe Viharamahadevi‘den alan park, Colombo limanında bulunuyor. Bölgenin en eski ve en büyük parkıdır.

colombo sri lanka
colombo

Matale

Sri Lanka’nın dağlık bölgelerinde yer alan bir şehirdir. Bu şehir, Sri Lanka’nın kalabalık şehirleri Colombo‘ya 142 kilometre ve Kandy‘ye 26 kilometre uzaklıktadır. Matale şehri bugün, tarihi ve kırsal yaşamın en önemli temsilci şehirlerinden biridir. Matale şehri, kayalarıyla da tanınır. Bu kayaların bir kısmı Sigiriya kayalarından. Şehirde çok sayıda mağara var. Ancak tarıma uygun birçok alan var. Burada yetiştirilen başlıca ürünler çay, baharat ve çeşitli sebzelerdir.

Matale’nin kuzey kesiminde Aluvihara Tapınağı bulunur. Bu, Matale’deki en popüler yerlerden biridir. Burada bulunan ilk yazılı eserler Pali Canon‘a aittir. Matale’nin de büyük bir tarihi önemi var. Bu şehir aynı zamanda 1848’de Matale İsyanı ile başlayan bir savaşa da tanıklık etti. Burası aynı zamanda ülkenin bazı tarihi milli kahramanlarının doğup büyüdüğü yer olarak lanse ediliyor. Bunlardan bazıları Monarawila Keppetipola, Gongalegoda Banda ve Weera Puran Appu.

Matale şehri turizm açısından oldukça ilginç bir şehir. Özellikle buradaki tapınaklar ve tarihi yerler turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Özellikle Aluvihare Tapınağı, Rangiri Dambulu Tapınağı, Segiriya kayalık alanları, Kawatayamuna Tapınağı, Matale’nin en ilgi çekici noktaları. Kandy’den günübirlik turlarla Matale şehrine ulaşabilirsiniz.

1c4e408d008a9227bcab4c1a2c48943e 600
matale

Negombo

Sri Lanka‘da bulunan bir şehirdir. Bu şehir, ülkenin en kalabalık şehri olan Colombo’nun yaklaşık 37 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Şehre de adını veren “Negombo” kelimesi bölgede ilk olarak Portekizliler tarafından kullanılmıştır. Negombo şehri, Negombo Gölü‘nün ağzında yer almaktadır. Ayrıca şehir içinde Bandaranaike Uluslararası Havalimanı‘na 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Negombo şehri, tarih boyunca büyük öneme sahip bir şehirdir. Bu, Portekiz ve Hollanda kolonizasyon dönemlerinde kullanılan önemli bir bağlantı noktasıydı.

Negombo’nun ana ekonomik kaynağı turizmdir. Ancak balıkçılık sektörü de bu bölgede gelişmiştir. Ancak bu kentteki tarçın ağaçları, seramik kaynakları ve pirinç, şehrin önemli gelir kaynakları arasındadır. İlk Müslümanlar, altıncı ve yedinci yüzyıllarda Colombo‘ya geldi. Özellikle şehrin Seylan bölgesinde bu Müslüman halkın etkileri halen gözlemlenmektedir. 1500’lere gelindiğinde bölgede bariz bir Portekiz egemenliği öne çıkmaktadır. Özellikle tarçın ve buradaki üretimi Portekizlileri cezbetmiş ve bu alanda oldukça fazla üretim yapmışlardır. 1800’lerin başında bölgeye hâkim olan toplum İngilizlerdi. Negombo şehri, turizm açısından da çok önemli bir şehir. Özellikle havalimanına ulaşımda sorun olmamasını önemseyenler için oldukça tercih edilen bir şehir. Negombo şehri hem kültür turları hem de doğa turları için uygundur.

1 10136 02
negombo

Nuwara Eliya

Nuwara Eliya, Sri Lanka’nın merkezi dağlık bölgesinde yer alan bir şehirdir. Bölge ılıman bir iklime sahiptir. 1.868 metre rakıma sahip olan şehir, Sri Lanka için en önemli çay üretim alanı olarak kabul ediliyor. Nuwara Eliya, Sri Lanka’nın en yüksek dağı olan Pidurutalagala‘da yer almaktadır. Bu şehir, Albert Gölü‘nü de keşfeden Samuel Baker tarafından 1846’da kuruldu.

Nuwara Eliya İklim / Hava

Şehirde iklim ılıman hâkimdir. Ortalama sıcaklık ocak-nisan aylarında 14-21 derece, mayıs-ağustos aylarında 16-18 derece ve eylül-aralık aylarında 15-18 derece arasında değişmektedir. Geceleri hava sıcaklığında ani düşüşler meydana gelebilir.

Nuwara Eliya’ya Nasıl Gidilir?

Nuwara Eliya’ya, özellikle Türkiye’den gitmenin en pratik yolu, tren veya karayolu ile Colombo ve Nuwara Eliya’ya uçmaktır. Colombo ile NuwaraEliya arasındaki mesafe yaklaşık 180 km’dir. Bu rotayı özel taksilerle alabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 4,5 – 5 saat sürer. Diğer alternatif ise demiryoludur. Colombo ile Nuwaraeliya arasındaki demiryolunun uzunluğu yaklaşık 120 kilometre. Trenle ulaşım yaklaşık 4 saat sürüyor.

Nuwara Eliya’ya Ne Zaman Gidilir?

Nuwara Eliya, yüksekliği nedeniyle bol yağış alan bir konumdadır. Şehri ziyaret etmek için en iyi zaman, hava koşullarının uygun olduğu ve çeşitli festivallerin yapıldığı Nisan ve Ağustos ayları arasıdır.

NuwaraEliya Nerede Kalınır?

 • Nuwara Eliya Hostels Vioelta
 • Hvar Apartments
 • Ivanka Apartments
 • Tasha House
 • Haracic Apartmani
 • Tanja Villa
 • Popovic Apartments
 • Zlata Biba Apartments

Nuwara Eliya Ucuz Oteller

 • Vera Apart Hotel
 • Pharia Apartments
 • Desa Petric Apartments
 • Radonic Apartmensts
 • Julija Apartments and Rooms
 • Bonkon Hvar Apartments
 • Buzolic Apartmani
 • Huljic Villa
 • M&M Apartments
 • Rogosic Villa
 • Seputic Apartments
 • Jakic Adriatiq Resort
 • Fontana Deflin
 • Harbourcourt Hvar Hotel

NuwaraEliya Lüks Otelleri

 • Amfora Hvar Grand Beach Resort
 • Hotel Fortuna
 • Apartments Lavanda
 • Adriana Hvar Spa Hotel
 • Apartments Mario Tudor
 • Apartmani Marinka Viskovic
 • Apartmani Maslina

Nuwara Eliya Yemek Kültürü

Ülkenin geleneksel yemekleri olan Pittu ve Wattalapam‘ı burada rahatlıkla bulabilirsiniz. Pittu, taze pirinç ve hindistancevizi konsantrasyonu içeren bir yemek iken, Wattalapam bir Malay tatlısıdır. Nuwara Eliya başta İngiltere ve Hollanda olmak üzere pek çok turist çektiğinden bu bölgede batı tarzı restoranlar bulmak mümkün. Lüks restoranlar çoğunlukla otellerde bulunur. Seçebileceğiniz restoranlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • St Andrews Hotel
 • The Hill Club
 • Indian Cafe
 • Milano Restaurant
 • Grannd Indian King
 • Karides Restoranı
 • De Silva Yemek Merkezi

Nuwara Eliya bölgesi Sri Lanka‘daki ünlü Seylan çaylarının merkezidir. Bu bölgedeki çayları mutlaka denemelisiniz.

NuwaraEliya Önemli Yerler / Gezilecek Görülecek Yerler

 • Hakgela Bahçeleri
 • Seetha Amman Tapınağı,
 • Victoria Parkı, Pedro Çay Fabrikası (çay üretim tesisi),
 • Çay tarlaları,
 • Rambuta Şelaleleri

Nuwara Eliya’da Neler Yapabilirim?

Çay üretimi Nuwara Eliya şehrinin vazgeçilmez ekonomik kaynağıdır, bu nedenle şehirde çok sayıda çay tarlası bulunmaktadır. Bu çay tarlalarını gezerek hem bu kaliteli çayların nasıl toplandığını görebilir hem de Ağaç Dağı’ndan şehrin muhteşem manzarasını izleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Özellikle son zamanlarda çay üretimini turizmle birleştirdiler. Son yıllarda başlayan çay turları büyük ilgi görüyor. Bazı butik oteller size hem konaklama hem de çay tarlalarında çalışma imkânı sunuyor. Sabah mahalli ile hasat yaparsınız, daha sonra fabrikada topladığınız çayı işleyerek topladığınız çayı içersiniz. Şehir daha önce İngiliz ve Hollandalıların egemenliğinde olduğu için burada çok sayıda Viktorya tarzı evler var. Bu evlerin çoğu hala İngiliz ve Hollandalılara aittir. Şehirde çok sayıda park alanı da bulunuyor. Bunlardan en önemlileri Victoria Park ve Hakgala Bahçeleri. Ayrıca şehirdeki en önemli spor Golf’tur.Şehirde çok sayıda önemli golf sahası bulunmakta ve burada zaman zaman turnuvalar düzenlenmektedir. Doğal güzellikleriyle öne çıkan şehrin çevresinde çok sayıda şelale bulunuyor. Bu şelalelerden en önemlisi Rambuta Şelaleleri‘dir.

Nuwara Eliya Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Gece hayatı kültürü Nuwara Eliya şehrinde çok gelişmemiştir. Lawson Caddesi ve çevresinde daha çok yerler var. Bu yerlerin çoğu büyük otellerin barlarıdır. Yine Lawson Caddesi üzerinde bulunan Lion Pub en çok tercih edilen yerlerden biridir. Bu kulüp çok sevimli ve ucuz. Lion Pub 11: 00’e kadar açıktır. Öte yandan gece kulübü Sambar da şehirde oldukça popüler.

Nuwara Eliya’da Alışveriş / Nuwara Eliya’dan Ne Alınır?

Buradaki marketlerde hem kişisel hem de günlük ihtiyaçlara yönelik her türlü ürünü bulabilirken, Nuwara Eliya‘ya ait çok güzel hediyelik eşya dükkânlarında sevdiklerinize için satın alabilirsiniz. Bu mağazalar çoğunlukla şehrin Yeni Çarşı Caddesi bölgesinde yer almaktadır. Ancak, Nuwara Eliya’dan şüphesiz “Çay” satın alınması gereken ürünlerden biridir. Bu çayları çay tarlaları boyunca sıralanmış fabrikaların satış mağazalarından da satın alabilirsiniz.

15979547 female worker at tea plantation nuwara eliya sri lanka
nuwara eliya

Pinnawala

Pinnawala, Sri Lanka’da bulunan bir şehirdir. Bu şehir, ülkenin Kegalle Bölgesi’nde yer almaktadır. Başkent Sri Jayawardenapura’dan 90 kilometre uzaklıktadır. Pinnawala‘da bulunan ve bu şehrin en bilinen yeri buradaki fil yetimhanesi. Burada koruma altında 88 fil var. Burası turistler için çok ilginç bir alandır. Ayrıca gün içinde çok sayıda Sri Lankalı ve turist tarafından ziyaret edilmektedir. Burası dünyadaki en büyük tutsak fil sürüsü olarak gösteriliyor. Bu fillerin 37’si erkek, 51’i kadındır. Bu fillerin hepsi toplamda 3 farklı kuşaktan geliyor. Colombo ve Kandy gibi büyük şehirlerden Pinnawala‘ya düzenlenen turlarla şehre ulaşabilirsiniz.

pinnawala elephant
pinnawala

Polonnaruwa

Polonnaruwa, Sri Lanka’nın kuzeyinde yer alan bir şehirdir. Bu aynı zamanda tarihi bir krallıktır. Şehri 7 ilçe oluşturuyor. Sri Lanka’nın ikinci en eski tarihi krallığı olan bu şehir, 1070 yılında Kral Vijayabahu tarafından ülkenin başkenti ilan edildi. Sonraki yıllarda başkent oldu. Tarih kitaplarında Kral Vijayabahu ve oğlu Parakramabahu, Polonnaruwa’nın kahramanı olarak gösterilir. Bu çift Polonnaruwa’ya altın çağını yaşattı. Özellikle Kral Vijayabahu’nun oğlu Parakramabahu, Polonnaruwa‘yı hükümdarlığı döneminde çok önemli yerlere getirdi. Polonnaruwa, bugün Sri Lanka’daki planlanmış en önemli tarihi kalıntı anıtıdır. Bugün bu bölgedeki kalıntıların birçoğu, kralın zamanında buradaki hakimiyetini göstermektedir. Bu bölge artık UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine dâhil edilmiştir. Sri Lanka’nın en eski şehirlerinden biri olan Polonnaruwa, kültür turları için uygun bir şehir.

sri lanka 2014 229 feat
polonnaruwa

Ratnapura

Ratnapura, güneybatı Sri Lanka‘da 52.000 nüfuslu bir şehirdir. Jewels Şehri olarak bilinen Ratnapura, Adem Tepesi‘nin eteğindeki Sinharaja yağmur ormanının yakınında yer almaktadır. Aynı zamanda Sabaragamuwa Eyaletinin başkentidir. 20. yüzyılın başlarında sadece 4 bin kişinin yaşadığı bu şehir, bugün başta Budistler, Hindular, Hıristiyanlar ve Müslümanlar olmak üzere birçok dinden insana ev sahipliği yapmaktadır. Ratnapura’nın adını oluşturan kelimelerden biri olan ‘ratna’ Sanskritçe‘de değerli taş, ‘pura‘ ise kasaba anlamına gelir. Burası Sri Lanka’da geleneksel bir mücevher ticareti merkezidir. Bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın ana ihraç ürünleri çay, baharat ve fildişi iken, Ratnapura’da halkın çoğu kuyumculuk ve işlemeyle uğraşıyor. Enfes işçilikle üretilmiş safir, yakut ve ametist gibi değerli taş örneklerini burada görebilirsiniz.

Ratnanpura, pirinç ve meyve tarlalarının yanı sıra madencilikle de tanınır. Şehir aynı zamanda kendi turizm endüstrisini de yaratmıştır. Dünyanın el değmemiş ender ormanlarından biri olan Sinharaja, akarsuları, şelaleleri, yaban hayatı ve otlarıyla doğa turizminin odak merkezlerinden biridir. Sri Lanka’nın kutsal dağı Adem Zirvesi de muhteşem manzarasıyla gezginleri etkileyen başlıca destinasyonlardan biridir. Cennet gibi bir tatil isteyenler için harika bir yer olan Ratnapura‘da doğanın tadını çıkarmak için çok sayıda aktivite bulabilirsiniz. Ziyaretçilerine bambaşka bir kültürü takip etme fırsatı veren bu şehirde bölge halkı ile birlikte keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Ratnapura’yı ziyaret etmek için en iyi zaman ocak ve mart ayları arasıdır. Şehri haziran ve temmuz aylarında ziyaret edebilirsiniz. Bu aylarda sıcaklıklar 30 dereceyi bulabilirken yağışlar da ortalamanın altında.

Ratnapura Gezilecek Yerler

Çok sayıda yürüyüş rotasına sahip doğal bir şehir olan Ratnapura, her biri farklı keşif fırsatlarıyla dolu birçok cazibe merkezine sahiptir. Burada binlerce metre yüksekliğindeki ve kutsal sayılan Adem Zirvesi‘ne gidebilir, Sinharaja Yağmur Ormanı‘nda doğanın gizli yüzünü keşfedebilir, mücevher müzesinde Ratnapura’nın değerli taş koleksiyonlarını görebilirsiniz.

Adem Zirvesi:  Adam’s Peak olarak da bilinen 2243 metre yüksekliğindeki bu dağın eteğinde kurulmuştur. Bölgede yaşayan dört büyük din onu kutsal kabul ediyor. Budistlere göre Sri Pada olarak da bilinen bu dağ, Buddha’nın kutsal ayak izini bıraktığı yerdir. Hindular ise burayı Tanrıça Shiva‘nın yeryüzüne ilk ayak bastığı yer olarak kabul ederler. Müslümanlar ve Hıristiyanlar da Âdem için aynı şeyi düşünüyor. Bin yıldır hac merkezi olarak kullanılan bu devasa dağa tırmanmanın çeşitli yolları var. Bu doğa tırmanışı sırasında çeşitli canlıları görebilir ve muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Sinharaja Yağmur Ormanı: UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Sinharaja Yağmur Ormanı S, yaklaşık 11 bin hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Ratnapura‘ya çok yakın bir konumda bulunan bu doğal park, inanılmaz derecede çeşitli flora ve faunaya sahiptir. Buradaki bitkilerin% 60’ından fazlası endemiktir. Birçoğunu ilk kez göreceğiniz birçok vahşi memeliye ev sahipliği yapan bu orman rezervinde yüzlerce kuş türü yaşıyor. Sinharaja’ya günübirlik turlarla katılabilirsiniz. Tur kapsamında birbirinden güzel derelere ve şelalelere ulaşabilir, unutulmaz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Sinharaja Yağmur Ormanı’ndan Ratnapura’ya arabayla 1 saat uzaklıktadır.

Dhanaja Gem Müzesi: Mücevher müzesi, yakut, safir ve ametist gibi değerli ve yarı değerli taşların nefes kesici sergilerine sahiptir. İlginç taşların rengarenk manzaralarına kapılmamak mümkün değil. Mücevher müzesi şehir merkezine 2,5 km uzaklıktadır.

Ratnapura Nerede?

Ratnapura, Hindistan’ın güneyinde bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın güneybatı kesiminde yer almaktadır. Sabaragamuwa Eyaleti‘nin başkenti Ratnapura, ülkenin başkenti Colombo’ya 101 km uzaklıktadır. Şehir, Kara Nehir (Kalu Ganga) üzerinde yer almaktadır.

Ratnapura’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den oradaki havalimanına direkt ulaşımda Ratnapura mümkün değildir. Şehre ulaşmak için önce başkent Colombo’ya gitmelisiniz. İstanbul’dan Colombo’ya bağlantılı uçuşlar vardır. Colombo’dan Ratnapura’ya gitmek için en uygun yöntem belediye otobüslerini kullanmaktır. 3 saatlik bir yolculuktan sonra her saat başı kalkan bu otobüsler ile şehre ulaşabilirsiniz.

saints peter and paul cathedral ratnapura sri
ratnapura

Sigiriya

Sri Lanka’nın Dambulla bölgesindeki Matale’deki Sigiriya adının gerçek anlamı “aslan kayası” anlamına geliyor. Tarihte çok önemli bir yere sahip olan bölgeye 200 metre yüksekliğinde bir kaya hakimdir. Kayalık bir alanda kurulan yerleşimin MÖ 477 yılında kurulduğu bilinmektedir. Buradaki kayalar deniz seviyesinden yaklaşık 370 metre yüksekliktedir. Antik kent planlamasının en iyi korunmuş örneklerinden biri olan kent, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.

Sigiriya Nerede?

Sigiriya, Hint Okyanusu‘ndaki bir ada ülkesi olan Sri Lanka, Dambulla yakınlarındaki Kuzey Matale bölgesinde yer almaktadır. Kayalık bölgede yer alan şehir, başkent Sri Jayawardenapura‘ya yaklaşık 161 km uzaklıktadır.

Sigiriya’ya Nasıl Gidilir?

Sigiriya’nın bulunduğu ve havalimanı bulunmayan Dambulla şehrine ulaşmak için İstanbul’dan yaklaşık 15 saatlik bir uçak yolculuğu ile Colombo’ya ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise daha uzaktaki Diyawanna Oya şehirlerine uçup oradan gitmek. Sigiriya’ya bir tren ve taksi ile ulaşabilirsiniz.

Sigiriya’ya Ne Zaman Gidilir?

Sigiriya’ya gitmek için en uygun zaman aralık, ocak ve şubat; ancak bu dönemlerde ülke turist akınına uğrar ve fiyatlar biraz daha artar. Güneş, deniz ve kum hayal ediyorsanız bu aylar sıcaklıkları yaklaşık 30 derece olan bölge için ideal zamanlardır. Tropik fırtınalar genellikle kasım ayında yoğunlaşır. Eylül ayında biraz da olsa geziye engel olmayacak. Kalabalıktan uzakta daha rahat bir gezi tercih edenler, ekim-nisan dönemini düşünebilirler.

Sigiriya’da Nerede Kalınır?

Sigiriya’da birçok otel seçeneği var. Turistik bir bölge olduğu için bazı pahalı seçenekler var. Daha uygun fiyatlı konaklama için bölgeye en yakın şehir olan Colombo’da konaklayabilirsiniz. Bu sayede hem daha rahat ve güvenli bir konaklama sağlanmakta hem de Sigiriya sonrası ziyaret edilebilecek diğer alanlara ulaşım da daha rahat olmaktadır.

Sigiriya’da Ne Yapılır?

Sigiriya’da görülebilecek tarihi yerler ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni Sigiriya Aslan Kayasıdır. Terk edilmiş Sigiriya Tapınağı da görülmeli. Antik kentte görebileceğiniz Buda tapınakları, çeşitli oymalar içindeki kayalar, yazıtlar görülebilir. Ayna duvarları bu alanın en önemli özelliklerinden biridir. O sırada kral kayaları cilalayarak onun yansımasını görmek istedi. En eski yazıtlar 8. yüzyıla aittir. Şehir planlaması, su mühendisliği, bahçecilik ve sanatın harika bir bileşiminin ürünü olan antik kent görülmeye değer. Kayanın batı kısmındaki kanallar, köprüler, göller ve çeşmeler farklı bir teknolojiye ve karmaşık bir hidrolik sisteme sahiptir. Sigiriya bahçeleri, dünyanın en eski peyzajlı bahçeleridir. Yapısındaki birçok eski fresk büyük ilgi görüyor. Antik kentin bir diğer önemli özelliği de Budizm’in merkezi olarak gösterilmesidir.

beauty of sigiriya by binuka
sigiriya

Trincomalee

Trincomalee, Sri Lanka‘nın doğusunda bir liman kentidir. Adanın doğu kıyısındaki Jaffna‘dan 113 mil uzanan bir şehirdir. Bu şehir, iç ve dış limanları ayıran bir yarımada üzerine kurulmuştur. Şehir aynı zamanda ünlü antik tapınak Koneswaram Tapınağı‘na da ev sahipliği yapıyor. Burada yaşayan insanların çoğunluğu Tamil halkına ait. Bu nedenle Tamil dili şehirde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Trincomalee İklim / Hava

Trincomalee’de tropikal iklim etkilidir. Kentte mart-temmuz ayları arasında kurak bir dönem yaşanırken, yılın diğer zamanlarında yağışlı bir mevsim yaşanmaktadır. Yıllık ortalama yağış miktarı 1650 mm’dir. Yıllık ortalama sıcaklık 25 derece civarındadır. En yüksek sıcaklıklar genellikle mayıs ayında görülür. Bu ay sıcaklıklar 33-38 derece arasında seyreder.

Trincomalee ‘ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Trincomalee’ye direkt uçuş yoktur. Trincomalee’ye ulaşmak için önce Colombo’ya uçabilirsiniz. Türk Hava Yolları’nın Colombo’ya direkt uçuşu bulunmamaktadır. Trincomale’ye Colombo’dan karayolu ile ulaşabilirsiniz. Colombo ile Trincomalee arası 259 km’dir. Ancak yol şartlarından dolayı yaklaşık 5-6 saat sürer.

Trincomalee’ye Ne Zaman Gidilir?

Mart-temmuz arası dönem, iklim koşullarının en elverişli olduğu dönemdir.

Trincomalee Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Sri Lanka yemekleri baharatlarda ağırlıklıdır, meyve oldukça fazla tüketilir. Günümüzde Sri Lanka mutfağında Hint, Çin, Arap, Avrupa ve Malay lezzetlerini rahatlıkla tadabilirsiniz. Ülkenin geleneksel yemekleri Pittu ve Wattalapam denilen yemeklerdir. Pittu, bambuda Hindistan cevizi ile taze pirinç unu pişirilerek veya buharda pişirilerek yapılan bir yemektir. Wattalapam, Malay kökenli bir tatlıdır. Bu tatlar Trincomalee‘nin de ön saflarında yer almaktadır. Bu şehirde seçebileceğiniz restoranlardan bazıları şunlardır:

 • Sunflower Bake House
 • Family Needs
 • Welcombe Hotel
 • Gem Hotel
 • Gren Park Beach Hotel
 • Trincomalee

Öne Çıkanlar / Görülecek Yerler

 • Dutch Fort (kale),
 • Seruwila Tapınağı (Budist Tapınağı),
 • Sri Gajaba Mağara Tapınağı (Budist Tapınağı) ,
 • Tiriyay Tapınağı (Budist Tapınağı),
 • Welgam tapınağı (Budist Tapınağı),
 • Konesvaram Tapınağı (Hindu Tapınağı),
 • St Mary Katedrali (katedral),
 • Güvercin Adası Mermer Plajı (plaj)

Trincomalee Ne Yapmalı?

Trincomalee’ye giderseniz Pigeon Island‘da şnorkelli yüzme turu yapmadan dönmemelisiniz. Şnorkelli yüzme gezileri düzenleyen uygun fiyatlı tekneler var. Bu şnorkelli yüzme gezileri, deniz yaşamını burada yaşarken görmenin harika yollarından biridir. Ancak burada bazı yerlerde ani derinliklerden dolayı bu şnorkel turlarında dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Bunların yanı sıra Trincomalee‘de çok güzel plajlar var. Birçok tarihi Budist ve Hindu tapınağına da ev sahipliği yapan kentin en önemli tapınakları Konesvaram tapınağı (Hindu), Seruwila Tapınağı (Budist), Sri Gajaba Mağara Tapınağı (Budist). Şehirdeki bir diğer önemli nokta ise Hollanda Kalesi kalesidir.

Trincomalee Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Trincomalee gece hayatı kültürü çok gelişmemiştir. Birkaç yeri var. Şehirde seçebileceğiniz yerlerden bazıları:

 • Arak ve Toddy
 • French Gadren
 • Guesthouse Downtown
 • Trincomalee

Trincomalee ‘de Alışveriş / Trincomalee’den Ne Alınır?

Şehirde Ana Cadde olarak bilinen bölge alışverişin en önemli merkezidir. El işi ürünler satan dükkanlar daha çok liman çevresinde bulunuyor. Şehrin çok büyük alışveriş merkezleri yok. Buradaki mağazalardan mal teslim aldıktan sonra herhangi bir makbuz alamazsınız. Birçok dükkân nakit alışverişe izin verir ve kredi kartı kullanımı çok düşüktür. Pazarlık da şehirde alışverişin önemli bir parçasıdır.

Trincomalee Festivali / Fuarı

En önemli festival ocak ayında kutlanan Thiruvembavai Festivali‘dir. Ayrıca Hinduizm ve Budizm’e özgü birçok dini bayram da kutlanmaktadır.

trincomalee sri lanka
trincomalee

Sri Lanka gezi rehberine dair bilinmesi gerekenleri bu şekilde sizlere aktardık. Sri Lanka’ya daha önce hiç uğramamış bireylerin daha hazırlıklı olması ve nitelikli bir gezi deneyimini duyumsaması adına tüm önemli destinasyon noktaları ve Sri Lanka’da işinize yarayacak bilgileri sizlerin istifadesine sunduk. Bu rehber doğrultusunda harika bir gezi tecrübesi yaşayacağınızı temenni ediyor ve iyi tatilleri diliyoruz. Bir sonraki gezi turunuzda görüşmek üzere!

 

Yorum Yap

Yorum Yap