1. Ana Sayfa
 2. Yurtdışı rehberi
 3. Sırbistan Gezi Rehberi 2021

Sırbistan Gezi Rehberi 2021

featured

İçerikler

Balkanlar’da yer alan Sırbistan’ın sınırları, kuzeyde Macaristan, doğuda Romanya ve Bulgaristan, güneyde Makedonya ve Arnavutluk, batıda Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Karadağ ile çizilmiştir.

sırbistan gezi rehberi 2021
sırbistan gezi rehberi 2021

Sırbistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Parlamenter bir cumhuriyet tarafından yönetilen Sırbistan, beş istatistik bölgesi, 24 şehir, 29 ilçe ve 150 belediyeden oluşan idari bölümlere ayrılmıştır. Başkenti Belgrad‘dır.

Sırbistan’da Konuşulan Diller

Sırbistan’ın resmi dili,Sırpçadır. Rus dili benzer olduğu için anlaşmayı kolaylaştıran dillerden biridir. İngilizce yaygın olarak konuşulmaktadır. Özellikle genç nüfus ile okullarda öğretilen Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca veya İtalyanca dillerini konuşma şansı denenebilir.

Sırbistan’da Din ve İnanç

Ülke, Sırbistan Anayasası ile geniş bir din özgürlüğünü tanıyor. Bu ülkeyi laik bir devlet olarak tanımlıyor. Nüfusun yüzde 85’i Ortodoks Hristiyan, yüzde 6 Katolik, yüzde 1 Protestan, yüzde 3 Müslüman. Kalan yüzde Yahudilik, Ateizm ve diğer inançlara ayrılmıştır.

Sırbistan’ın Kısa Tarihi

420 yıldır Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetinde olan Sırbistan, 1878 Berlin Antlaşması ile tam bağımsızlığını kazandı. Balkan Savaşları ve I.Dünya Savaşı’nda çok sayıda zayiat verdi. Birinci Dünya Savaşı, Yugoslavya Krallığı (Sırplar, Hırvatlar ve Slovenler Krallığı) kuruldu. II. İkinci Dünya Savaşı sırasında Yugoslavya topraklarında acımasız bir soykırım yaşandı. Slovenya, Hırvatistan, Makedonya Cumhuriyeti ve Bosna Hersek 1992 yılında Yugoslavya’dan ayrılmış ve Sırbistan ve Karadağ ile birlikte Federal Yugoslavya Cumhuriyeti adı verilen bir ülke haline gelmiştir. Bu, Bosna Savaşı’nı ateşledi. 4 Şubat 2003 tarihinde ülkenin resmi adı Sırbistan-Karadağ olarak değiştirildi. Karadağ 2006 yılında bağımsızlığını ilan etti, Sırbistan mevcut konumunu şekillendirdi.

Sırbistan’a Ne Zaman Gidilir?

Sırbistan genel olarak yıl boyunca çok yüksek sıcaklıklara sahip değildir. Güney ve kuzey kesimlerin hava koşulları değişiklik gösterir. Ocak oldukça soğuk geçerken, yaz aylarında hava ısınıyor. Festival tarihlerine bakıldığında daha keyifli bir tatil geçirme şansı yaratılabilir.

Sırbistan’a Nasıl Gidilir?

Sırbistan’dan Türkiye’ye seyahat etmek istiyorsanız, hem Atatürk Havalimanı hem de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan direkt uçuş yok. Ülkenin başkenti Belgrad’daki Nikola Tesla Havalimanı‘na uçuşlar gerçekleştiriliyor.

İstanbul Esenler Otogarından otobüs ile gidebilirsiniz. TCDD’nin İstanbul-Kapıkule-Sofya-Bükreş hattında faaliyet gösteren Bosfor Ekspresine binerek Bulgaristan-Sofya’yı trenle geçmek mümkün. Ancak transit vize alma zorunluluğu vardır.

serbia turkey locator
sırbistan-türkiye

Sırbistan Vizesi

Vizesiz ziyaret edilen ülkelerden Sırbistan, Umuma Mahsus Pasaport sahiplerinin söz konusu ülkeye seyahatlerinde 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartıyla vizeden muaftır. Hizmet, Hususi Diplomatik Pasaport hamilleri, söz konusu ülkeye seyahatlerinde 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. Türkiye’de vize zorunluluğu olmayan Sırbistan gibi ülkeler hakkında bilginizi artırmak istiyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Sırbistan’da İklim ve Hava Durumu

Doğu Avrupa’da bulunan Sırbistan’da, karasal iklim etkisini korumaz. Avrasya kara, Atlantik Okyanusu ve Akdeniz’in etkisi altındadır. Ocak ayında sıcaklıklar sıfır dereceye düşerken, Temmuz ayında 22 dereceye yükseliyor. Güney kesimlerde iklim daha karasaldır. Yaz ve ilkbahar ayları kurak, kış ayları oldukça soğuk geçer. Dağlık bölgelerde kar görülür. Kuzey kesimlerinde ise kışın soğuk rüzgârlar yazın yağmur, sıcak ve çok nemli hava ile daha karasal bir iklime sahiptir. Sırbistan, Avrupa ülkeleri arasında doğal afet riskinin en yüksek olduğu ülkelerden biridir.

Sırbistan’ın Ekonomisi

Sırp ekonomisi, ağırlıklı olarak yabancı sermaye destekli imalat sektörüne ve ihracata dayanmaktadır. Ülke ekonomisinin temeli tarımdır. Mısır, buğday, arpa, ayçiçeği, soya fasulyesi ve şeker pancarı yetiştirilen ürünlerin başında gelmektedir. Sırbistan’daki fabrikaların yüzde elliden fazla üretilirken geliştirilmesi gerekiyor. Sırbistan’ın demir, kömür ve bazı metaller açısından zengin yatakları var. 2000 krizinden ciddi şekilde etkilenen ülkede ambargolar, yaptırımlar ve işsizlik, ülke ekonomisinin en önemli sorunu olmaya devam ediyor.

Sırp Kültürü

Sırbistan halkının çok cana yakın ve dost canlısı olduğu biliniyor. Bir yer veya bilgi öğrenmeleri istendiğinde çok yardımcı olurlar. Bununla birlikte, eşcinsellere karşı yaygın bir hoşgörüsüzlük var. Renkli bir gece hayatı, birçok müzesi ve sanat galerisi, genç nüfusu, güzel mimarileri ve gelişmiş bir sağlık sektörü olan bir ülkedir. Günün her saati çok güvenilir bir ülke. Yine de turistik ve kalabalık alanlarda hırsızlığa dikkat etmekte fayda var. Noel Arifesi, Sırbistan’daki sosyal yaşamın en yoğun zamanıdır. Tüm restoranlar ve sokaklar insanlarla dolu ve her yerde canlı müzik kulakları dolduruyor. Sırbistan’dan biri tarafından evinize davet edildiğinizde yanınızda küçük bir hediye getirmeniz önemlidir. Ayakkabı çıkarmak ise saygı olarak görülüyor. Özellikle savaş hakkında konuşulmaktan hoşlanmıyor. Bu nedenle Yugoslav Savaşları, Kosova Savaşı ve 1990’lardaki NATO bombalı saldırısından bahsetmemek iyi bir seçim olacaktır. Şehir içi ulaşımda otobüs ağı oldukça yaygın olmakla birlikte çoğu yere ulaşım sağlanabilmektedir.

Sırp Mutfağı

Sırp mutfağı; Orta Avrupa, Balkan mutfağı ve Yakın Doğu yemeklerinin tipik bir karışımından oluşur. Sırplar mutfaklarıyla gurur duyuyorlar ve et severler. Izgara et ve sosis, yöresel peynir ve ekmek ana yemekleridir. Sırp evine gelen bir misafire geleneksel olarak ekmek ve tuz ikram ediyor. Sırp restoranlarının çoğu, çeşitli ızgara etlerden oluşan büyük bir tabak olan rostilj (domuz pastırmasına sarılmış ve peynirle doldurulmuş ızgara tavuk) sunuyor. Ayrıca aranan her yiyeceği bulmak da mümkündür. Kajmak (krem peynir ve tereyağı ile yapılan bir yemek) ve ajvar (közlenmiş kırmızıbiber) hem vejeteryanlar hem de et yiyenler tarafından mutlaka denenmeli. Fast food restoranlarında bulunan bir Sırp hamburgeri olan Pljeskavica, alışılmış burgerlerden farklı bir tada sahip. En meşhur Sırp yemeklerinden biri de Telesekreter‘dir. Balkanların yöresel yemeklerinden biri olan Answerercici, küçük sosislerde domuz ve dana etinin karıştırılmasıyla yapılan ızgara et çeşididir.KaradordevaSnicla, tatmadan dönmemesi gereken lezzetlerden biridir. Kajmak ve domuz eti ile yapılan yemek kızartılarak servis edilir. Sadece vejeteryan yemekleri olan pek çok restoran yok. Ancak vejeteryan yemekleri restoranlarda rahatlıkla bulunabilir.

Sırbistan’da çok gelişmiş bir kahve kültürü ve tatlısı var. Palacinke (çikolatalı krepler) oldukça lezzetli ve meşhurdur. Rakija, Sırbistan’ın ulusal içeceğidir. Konyak Rakija‘nın pek çok çeşidi varken en ünlüsü erik aromalı olanıdır. Ülkenin bağlarından yapılan şaraplar oldukça lezzetli. Musluk suyu içmek çoğu ülkeye kıyasla oldukça güvenli ve kalitelidir. Su bulanıksa, içindeki hava kabarcıklarından kaynaklanmaktadır. Temizlenen hava kabarcıkları bir dakika bekledikten sonra tehlike oluşturmaz.

Sırbistan Festivalleri

Sırbistan birçok film, yemek ve müzik festivaline ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en popüler olanı EXIT Festivali. Her Temmuz ayında ülkeyi canlandıran festivalde dünyanın birçok önemli sanatçısı sahne alıyor. Bu altı festivalin arenaları kalelerin içindedir. Doğu Avrupa’nın en büyük festivali olan EXIT’de açık hava sineması, teknolojik alanlar ve doğa sporları alanları bulunuyor.

GucaTrumpetFestivali, en ilginç müzik festivallerinden biridir. Her Ağustos, dünyanın her yerinden 600.000 trompet sever, Belgrad’dan Guca’ya üç saatlik bir otobüs yolculuğu yapıyor. Ve burada dünyanın en iyi rüzgâr grupları yarışıyor.

Akrobatların, dansçıların ve oyuncuların yer aldığı Sokak Müzisyenleri Festivali‘nde, eylül ayında birçok ülkeden en başarılı 150 sokak sanatçısı sahne alıyor.

Belgrad Müzik Festivali, her Ekim ayında düzenlenen bir klasik müzik festivalidir. Festival, geleneksel Balkan müziğine odaklanıyor. Pek çok orkestra ve performans sanatçısı Belgrades’inKolaracHall, Yugoslav Drama Tiyatrosu ve Belgrad’daki seçkin mekânlarda performans sergiliyor. Sanatçılar, Sırbistan’ın en iyi sanatçılarıyla çalışma fırsatına sahip.

LeskovacGrillFestival, her Eylül ayında kutlanan bir ızgara et festivalidir. Ana cadde beş gün boyunca motorlu trafiğe kapalı ve festival, birçok karnaval, defileler, konserler ve bol et ile ülkeyi canlandırıyor.

BelgradBiraFestival her yıl ağustos ayında kutlanmaktadır. 2004 yılında 75.000 olan katılım 2010 yılında 900.000’e ulaştı. 30’dan fazla yerli ve yabancı birayı tatmaya gelenler, dört gün süren festivalde çok sayıda canlı müzik konseri dinleme ve eğlenme şansı buluyor.

CinemaCityFilmFestival, her Haziran sinemaseverler için cennetin kapısını açıyor. 8 günlük bu etkinlikte 150’den fazla film gösterimi ve atölye çalışması düzenleniyor. Açısı şehrin tarihi Petrovaradin kalesinde canlı bir konserle tutulur. NoviSad‘da dört açık ve beş kapalı alanda film gösterimleri ve galalar yapılıyor.

Sırbistan’dan Satın Alınacak Hediyelik Eşyalar

Saatler, bayraklar, şapkalar, mıknatıslar, anahtarlıklar, kahve fincanları, resimler, çantalar oldukça tercih edilmektedir. Lider (zencefilli veya ballı kek) kalpleri, sevgi ve şefkat gösterisi için hoş hediyeler olacaktır. Rakija (bir tür erikli konyak) en çok aranan yerel içkidir. q

Sırbistan’daki Tatiller / Tatiller / Önemli Günler

 • Yılbaşı (01-02 Ocak)
 • Noel (Julian Ortodoks Noeli) (07 Ocak)
 • Sırbistan Ulusal Günü (15-16 Şubat)
 • Ortodoks Hayırlı Cuma (29 Nişan)
 • Ortodoks Paskalyası (1 Mayıs)
 • İşçi Gün (01-02-03 Mayıs)
 • Avrupa Günü (9 Mayıs)
 • Ortodoks Paskalya Pazartesi (02 Mayıs)
 • Aziz Vitus Günü (28 Haziran)
 • Anma Günü (21 Ekim)
 • Ateşkes Günü (11 Kasım)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

 • Ocak 1 derece
 • Şubat 2 derece
 • Mart 7 derece
 • Nişan 12 derece
 • Mayıs 17 derece
 • Haziran 20 derece
 • Temmuz 22 derece
 • Ağustos22 derece
 • Eylül 18 derece
 • Ekim 13 derece
 • Kasım 6 derece
 • Aralık 2 derece

Sırbistan’da Gezilecek Yerler

 • Belgrad
 • Donji Milanovac
 • Niş
 • Kopaonik
 • Zlatibor
 • Gamzigrad

Belgrad

Momo Kapor‘un düşük bütçeli Paris dediği Belgrad; Sırbistan’ın en kalabalık şehri ve başkentidir. İstanbul ve Atina’dan sonra Avrupa’nın en eski yerleşim yeri burada kurulmuş ve şehir stratejik konumu nedeniyle defalarca işgal edilmiştir; yakıldı, yıkıldı ve sonra yeniden inşa edildi. 115 savaşa ve 44 yıkıma tanıklık eden şehir, MÖ 6. yüzyılda Vinca kültürünün doğum yeriydi. Trak-Dak kabilesinin bir üyesi olan Singiler’den sonra Keltlerin yaşadığı yer haline gelen şehir; Roma İmparatoru Augustus tarafından fethedildi ve 520’lerde Slavlar tarafından işgal edildi. Şehrin kaderi burada bitmedi. Şehir, Bizans İmparatorluğu, Franklar, Birinci Bulgar Devleti, Macar Krallığı, Sırp Despotluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altındaydı. Osmanlı ile Avusturya-Macaristan arasında Belgrad’ın hâkimiyeti için şiddetli savaşlar yaşandı; şehir iki büyük gücün gurur meselesi haline geldi. Daha sonra zayıflayan Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesinde Sırpların isyanıyla bağımsızlığını kazanan şehir, bölgede kalıcı bir barış ortamı sağlanamamıştır. Tito komutasındaki Sovyet Ordusu tarafından Alman işgalinden kurtulan şehir, Yugoslavya’nın başkenti iken krallık ve iç savaşta yaşanan sorunlar nedeniyle bir parçalanma izlemiş ve özerk yönetilen Sırbistan ve Karadağ’ın başkenti olmuştur. 2006 yılında bu dağılmanın bir sonucu olarak doğmuştur. Bugün ülkenin eğitim, kültür, ekonomi ve bilim merkezi olmasının yanı sıra, Sırbistan’a turistlerin en çok ilgi gösterdiği yer Belgrad’dır.

Belgrad, Sırbistan’da özel bir idari statüye sahip olan Sırbistan’ın beş istatistik bölgesinden biridir. Büyükşehir bölgesi 17 belediyeye bölünmüştür, her belediyenin kendi yerel meclisi vardır. Belgrad şehri, Sırbistan topraklarının% 3,6’sını oluştururken, ülke nüfusunun% 22,5’i Belgrad sınırları içinde yaşıyor. Belgrad, Beta küresel şehir olarak sınıflandırılmıştır. Sırpçada adı “Beyaz Şehir” anlamına gelen bu huzurlu ve aydınlık şehir, karanlık günleri geride bırakarak, istilalar sonucunda tanıştığı ve kaynaştığı kültürlerle birlikte aydınlık günlere ve yarınlara gelerek kozmopolit bir yapıya kavuştu. Bugün Belgrad, 2 milyon nüfuslu, güler yüzlü insanları, güzel kızları, yemyeşil parkları, pitoresk doğal güzellikleri ve eğlenceli geceleri ile Sırbistan’ın seçkin bir şehridir. Sınırsız eğlence vaat eden gece hayatı, bütçelere zarar vermeyen bir tatil kenti olması, canlı ve dinamik yapısı ile önemli bir turistik mekandır. Üstelik Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Coşkulu eğlence ve aktivitelerin yanı sıra şehrin tarihi dokusu da büyüleyicidir.

Belgrad Resmi Dili

Resmi dil Sırpçadır. Belgrad’da konuşulan diğer diller Macarca, Makedonca, Boşnakça, Hırvatça ve Karadağcadır, ancak bu dillerin kullanılması Sırp hükümeti tarafından yasaklanmıştır.

Belgrad Saat Farkı

Sırbistan ile Türkiye saati arasında 1 saatlik zaman farkı var. Sırbistan’a göre Türkiye saati 1 saat ileri.

Belgrad Vize İşlemleri

Sırbistan ve Türkiye hükümetleri, vize almaları gerekmeyen şehre gitmeden önce karşılıklı olarak vizeyi kaldırdılar. Elbette bu girişler 90 günü geçmemek kaydıyla 180 gün içinde mümkün olup gidecek kişilerin pasaportlarının en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Pasaportunda 1 adet boş vize sayfası bulunmalıdır.

 • Sırbistan kapısına girerken başvuru yapacağınız için yanınızda seyahat sigortası, otel rezervasyonu gibi belgeler bulundurmanız gerekmektedir.

Belgrad’da Nerede Kalınır?

Belgrad, Orta Avrupa’nın gözbebeğidir. Türkiye’den vizesiz gidebileceğiniz bu şehir, hem tarih hem de doğa gezginleri için eşsiz bir destinasyon. Şehrin popüler, merkezi ve uygun fiyatlı olması da yıl boyunca binlerce ziyaretçiyi ağırlamasına olanak sağlıyor. Belgrad şehrinde çok sayıda otel var. Şehirde yaklaşık 2000’in üzerinde konaklama tesisi bulabilirsiniz. Bu noktada nerede kalacağınıza karar vermekte zorlanabilirsiniz ancak Belgrad’da öne çıkan konaklama türü genellikle apartman tipi apart seçenekleridir. Bu tesisler de otellerden daha fazla sayıdadır ve çok uygun fiyatlı ve konforludur. Bunların yanı sıra oteller merkez çevresinde ve nehir kıyısında yer alsa da merkezden uzakta tesisler bulabilirsiniz. Ancak şehir merkezinde kalmak size her yönden fayda sağlayacaktır.

 • İpucu: Seyahatinizden iki veya üç ay önce otel rezervasyonu yaparsanız, çok daha uygun fiyatlı yerler bulabilirsiniz.

Belgrad’da Nerede Kalınır – Belgrad’ın Bölgeleri

Belgrad’da gezilecek yerlerin çoğu birbirine yakın. Bu anlamda tüm şehri yürüyerek gezmek mümkündür. Bu, mutlaka görülmesi gereken noktaların toplandığı şehir merkezinde konaklamanızı seçmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu noktada Belgrad’daki en ideal konaklama yerleri eski şehrin nehir kıyısında yer alan Stari Grad, Novi Beograd, Savski Venac, Vracar ve Paluilula bölgeleridir ve yeni merkezdir. Belgrad yürüyerek gidebileceğiniz bir şehir olsa da şehir içi ulaşım; otobüs, troleybüs ve tramvay seçenekleriyle gelişmiş bir şehirdir. Geceleri gece kuyrukları çalışmaya başlar. Şehir içinde taksi de kullanabilirsiniz. Belgrad’ın taksi ücretleri çok pahalı değil. Ancak navigasyonunuz varsa bisiklet kiralamak da sağlıklı bir alternatif olabilir. Ayrıca şehri gezebilir ve özellikle turistler için tekne turları ile yer değiştirebilirsiniz. Diğer şehirler gibi Belgrad da bölgelere ayrılmıştır. Popüler noktalar özellikle nehir kıyısında yoğunlaşmıştır. Hem eski şehir buradadır hem de turistik noktaların etrafında yükselen yeni şehir, canlı gece hayatı ile lüks mekânları birleştirir. Belgrad genellikle güvenli bir şehirdir. Bu konuda özellikle kaçınmanız gereken bir ilçe olmasa da, ulaşım ve gezi açısından merkeze uzak olmayan konaklama noktalarında kalmanızı tavsiye ederiz.

Stari Grad-Dorcol Bölgesi’ndeki Belgrad Otelleri

Belgrad şehir merkezi Stari Grad, eski şehrin bazı kısımlarını kapsayan bir bölgedir. Bölge Tuna Nehri’nin güneyinde ve Sava Nehri’nin doğusundadır. Yani Belgrad’ın tam merkezinde, Kalemegdan Kalesi‘nin hemen yanında ve Tuna kıyısında yer alan eski bir bölge. Başlıca turistik yerlerin ve ilgi çekici yerlerin çoğu burada bulunmaktadır. Stari Grad ayrıca ticari ve idari bölgeler, kültürel mekânlar, kulüpler, barlar ve restoranlarla doludur. Bugün bölge, çağdaş Türk mimarisi ve Avusturya dönemine ait çeşitli dağınık anıtların yanı sıra bazı modern mimari şaheserleriyle bir açık hava müzesi gibidir. Şehrin kalbinin attığı bu bölgede birbirinden farklı ve güzel birçok konaklama tesisi bulabilirsiniz.

Square Nine Hotel Belgrade Özellikleri:

 • 5 yıldız, havaalanı servisi, aile odaları, spa ve sağlık merkezi, havuz, 2 restoran, evcil hayvanlara izin verilmektedir.
 • Fiyat: 171 € – 278 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)

Belgrade Hotel Moskva Özellikler:

 • 4 yıldız, havaalanı servisi, aile odaları, restoran, spa ve sağlık merkezi.
 • Fiyat: 91 € – 156 € (Standart oda için ortalama fiyatlar baz alınmıştır).

Five Points Square Şehir Merkezi Özellikleri:

 • 3 yıldız, havaalanı servisi, manzara, aile odaları, evcil hayvanlara izin verilir.
 • Fiyat: 38 € – 113 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)

Daire Kalamegdan Özellikleri:

 • Havaalanı servisi, temiz odalar, ücretsiz internet, evcil hayvanlara izin verilmektedir.
 • Fiyat: 90 € (Başlangıç ​​fiyatları)

Envoy Hotel Özellikleri:

 • 4 yıldız, havaalanı servisi, spa ve sağlık merkezi, fitness center, restoran.
 • Fiyat: 92 € – 309 € (Standart oda için ortalama fiyatlar esas alınmıştır)

Novi Beograd Novi Beograd’daki Belgrad Otelleri

Belgrad‘da, Sava Nehri‘nin batı kıyısında, eski Belgrad ile Zemun‘u birbirine bağlayan bir bölgedir. Burası 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren büyük gelişme gösteren bir yer. Bugün, çok sayıda alışveriş merkezi ve rekreasyon alanı ile Belgrad’ın en büyük ticaret bölgesine ev sahipliği yapmaktadır. Çevrenizde konaklayabileceğiniz birçok kaliteli konaklama tesisi bulabilirsiniz.

Tulip Inn Putnik Belgrad Özellikleri:

 • 3 yıldız, havaalanı servisi, aile odaları, spa ve sağlık merkezi, restoran.
 • Fiyat: 47 € – 67 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır).

Tulip Inn Putnik Belgrad Adresa Suites Özellikleri:

 • 4 yıldız, havaalanı servisi, spa ve sağlık merkezi, restoran, evcil hayvanlara izin verilmektedir.
 • Fiyat: 40 € – 73 € (Standart oda için ortalama fiyatlar esas alınmıştır)

B Oteller Özellikleri:

 • 4 yıldız, havaalanı servisi, aile odaları, manzara.
 • Fiyat: 69 € – 103 € (Standart bir oda için ortalama fiyatlar esas alınmıştır)

Hotel Admiral Arena Özellikleri:

 • 4 yıldız, havaalanı servisi, aile odaları, evcil hayvanlara izin verilmektedir.
 • Fiyat: 46 € – 118 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
1482910304 belgrade serbia
belgrad

 

 

Holiday Inn Belgrade Özellikler:

 • 4 yıldız, havaalanı servisi, spa ve sağlık merkezi, restoran, evcil hayvanlara izin verilir
 • Fiyat: 67 € – 124 € (Standart bir oda için ortalama fiyatlar esas alınmıştır)

Savski Venac Savski Venac’daki Belgrad Otelleri

Belgrad şehir merkezini oluşturan bölgelerden biri. Kültürel ve sportif olarak gelişmiş ve Belgrad’ın en önemli turistik noktalarından biri haline gelmiştir. Ayrıca bölgede toplu taşıma oldukça gelişmiştir. Savski Venac, kafeleri, restoranları ve gezilecek yerleri ile konaklama açısından değerlendirebileceğiniz bölgeler arasında.

Feel Belgrade Luxury Apartments Özellikleri:

 • 4 yıldız, havaalanı servisi, aile odaları, fitness merkezi, teras, veranda.
 • Fiyat: 46 € – 71 € (Standart oda için ortalama fiyatlar esas alınmıştır)

Feel Belgrade Luxury Apartments Apartment Queen Natalie Özellikler:

 • 2 yıldız, havaalanı servisi, ücretsiz internet, evcil hayvanlara izin verilir.
 • Fiyat: 80 € – 102 € (Standart oda için ortalama fiyatlar esas alınmıştır)

Hotel Srbija Garden Ex Garni Özellikler:

 • 4 yıldız, havaalanı servisi, aile odaları, restoran
 • Fiyat: 63 € – 91 € (Standart bir oda için ortalama fiyatlar esas alınmıştır)

Vila Senjak B&B Özellikleri:

 • 4 yıldız, havaalanı servisi, aile odaları, evcil hayvanlara izin verilir.
 • Fiyat: 34 € – 58 € (Standart oda için ortalama fiyatlar esas alınmıştır).

Hotel Mint Özellikleri:

 • 4 yıldız, havaalanı servisi, oda servisi, evcil hayvan girebilir.
 • Fiyat: 46 € – 80 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)

Vracar Bölgesi’ndeki Belgrad Otelleri

Hem Balkan hem de Dünya Savaşları’nın yaralarını taşıyan Vracar, küçük ama tarihi açıdan önemli bir semt. Yaşamak ve kalmak için çok hoş bir mahalle olan bu yer, küçük ve gölgeli sokaklar, birçok dükkanlarla dolu. Bölgedeki keyifli restoranlarda vakit geçirmenin yanı sıra burada kaldığınızda birçok müzeyi ve daha birçok önemli noktayı rahatlıkla gezebilirsiniz. Bölgede çok sayıda otel ve daire bulunmaktadır.

Nomad Luxury Suites Özellikler:

 • 4 yıldız, havaalanı servisi, şık odalar, manzara.
 • Fiyat: 49 € – 115 € (Standart oda için ortalama fiyatlar esas alınmıştır)

Nomad Luxury Suites Hotel Argo Özellikleri:

 • 3 yıldız, havaalanı servisi, manzara, bar, evcil hayvanlara izin verilmektedir.
 • Fiyat: 57 € – 162 € (Standart oda için ortalama fiyatlar esas alınmıştır)

Hotel Tesla- Smart Stay Özellikleri:

 • 4 yıldız, havaalanı servisi, aile odaları, evcil hayvan kabul edilir.
 • Fiyat: 75 € – 115 € (Standart bir oda için ortalama fiyatlar esas alınmıştır)

NV Luxury Suites & Spa Özellikleri:

 • 4 yıldız, havaalanı servisi, temiz odalar, evcil hayvanlara izin verilir.
 • Fiyat: 67 € – 81 € (Standart oda için ortalama fiyatlar esas alınmıştır)

Central Park City View Daire Özellikleri:

 • 4 yıldız, havaalanı servisi, şehir manzarası, teras.
 • Fiyat: 46 € – 55 € (Standart oda için ortalama fiyatlar esas alınmıştır)

Paluilula Bölgesi’ndeki Belgrad Otelleri

Şehrin en büyük bölgelerinden biri olan Paluilula, nehir kıyısında oldukça popüler bir nokta. Gezilmesi gereken yerlerin yanı sıra aqua parkı, golf sahaları ve eğlence merkezleriyle de oldukça hareketli bir yer burası. Ayrıca bölgede güzel restoranlar ve alışveriş merkezleri bulabilirsiniz. Tüm bu özellikleri ile Paluilula bölgesi, konaklama için oldukça elverişli bir merkezdir. Burada çeşitli bütçelere uygun farklı konaklama tesisleri bulabilirsiniz.

99 Muses Apartmanı Özellikleri:

 • 3 yıldız, havaalanı servisi, oda servisi, evcil hayvan girebilir.
 • Konum: Palilula
 • Fiyat: 55 € – 119 € (Standart oda için ortalama fiyatlar esas alınmıştır)

99 Muses Apart Hotel Metropol Palace, Lüks Koleksiyon Oteli Özellikler:

 • 5 yıldız, havaalanı servisi, spa ve sağlık merkezi, havuz, restoran, evcil hayvanlara izin verilmektedir.
 • Konum: Palilula
 • Fiyat: 90 € – 173 € (Standart oda için ortalama fiyatlar esas alınmıştır)

Otel Constantine the Great Özellikler:

 • 4 yıldız, havaalanı servisi, evcil hayvan girebilir, restoran.
 • Fiyat: 76 € – 121 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)

Hotel Elegance Özellikleri:

 • 3 yıldız, havaalanı servisi, aile odaları, restoran, evcil hayvanlara izin verilmektedir.
 • Fiyat: 34 € – 49 € (Standart oda için ortalama fiyatlar esas alınmıştır)

Holiday Inn Express Belgrad-City Özellikleri:

 • 4 yıldız, havaalanı servisi, evcil hayvan girebilir, engelli konuklar için olanaklar.
 • Fiyat: 52 € – 74 € (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır).

Belgrad’a Ne Zaman Gidilir?

Belgrad, karlı kışlar, sıcak yazlar ve yağmurlu ilkbahar ve sonbaharın olduğu bir şehirdir. Aralık-Mart arası sıcaklıklar ortalama 3-4 derece, yazın ise 26-27 derece arasındadır. Şehir, yağışlı ilkbahar ve sonbahar günlerinde misafirlerini karşılar; Eğlence ve gece hayatı nedeniyle daha çok yaz aylarında ziyaretçi ile buluşmaktadır. Şehri gezmek için en güzel zamanlar mayıs ve eylül ayları arasındaki aylardır.

Belgrad Otelleri

1521’de Sırbistan’dan dönerken yanında birçok Sırp tutsağı da getiren Kanuni Sultan Süleyman, tutukluların ormandaki bir köye yerleştirilmesini istedi. Bu köy “Belgrad Köyü” olarak adlandırılır. İstanbulluların her hafta sonu akın ettiği Belgrad Ormanı’nın adı buradan gelmektedir. Uzun yıllar Osmanlı idaresi altında kaldıktan sonra Sırbistan’ın himayesine giren Belgrad, bugün Balkanların merkezi ve Sırbistan’ın başkenti. İstanbul’da bir orman için bile isimlendirilmekten kaçınılmayan ve uçakla sadece bir buçuk saat uzaklıkta olan şehir, ülkemiz insanlarının gözde gezi rotalarından biridir. Sırbistan’ın Türkiye’ye vizesiz seyahat hakkının yanı sıra tarihi ve doğal güzelliği de özellikle şehrin neden bu şehirde olduğumuzla tanınması, bunu çekici kılıyor. Türklerin çoğu geçen yıl Belgrad’a gitti. Belgrad gezilecek yerler ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi için Belgrad gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz. Belgrad, yurt dışındaki birçok şehre göre daha uygun fiyatlarla konaklama alternatifleri sunuyor. Ayrıca Sırbistan’ın para birimiSırp Dinarı olduğu için euro veya dolar gibi kur farklarına maruz kalmıyorsunuz. Burada her bütçeye hitap eden ve önceden rezervasyon yaptırmanıza bile gerek kalmayan otellerden, rengârenk hostellere kadar birçok alternatifiniz var. Ancak özellikle yaz sezonunda turistlerin yoğun olarak etkilediği Belgrad’a gelmeden önce işinizi güvence altınaaldığınızdan ve rezervasyonunuzu yaptırdığınızdan emin olun.

Belgrad’da şehir eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrılıyor. Beklenildiği gibi, Eski Şehir (Stari Grad) daha fazla tarihi binaya ev sahipliği yaparken, Yeni Şehir (Novi Beograd) Belgrad’ın modern yüzünü temsil ediyor. Her iki bölgede de tamamen sizin tercihiniz olan birçok konaklama alternatifi bulunuyor. Tarihin tozlu sayfalarında gezinmek ve güne bu duygularla başlamak istiyorsanız, daha modern bir atmosfer solumak istiyorsanız bu sefer Eski Şehir veya Yeni Şehir’de kalmayı tercih edebilirsiniz. Fiyatların kısmen de olsa farklılık gösterdiğine özellikle dikkat edilmelidir. Örneğin, Eski Şehir’de, Yeni Şehir’e göre çok daha uygun fiyatlarla birçok pansiyon, 3 ve 4 yıldızlı otel bulabilirsiniz.  Otel ya da pansiyon tercih etmiyorum diyorsanız uygun fiyatlarla özel bir daire de kiralayabilirsiniz. Bu dairelerin fiyatları yaklaşık 20 Euro’dan başlıyor. Yeni Belgrad (Novi Beograd) bölgesinde çoğunlukla zincir ve lüks sınıfta oteller yer almaktadır. Bunlardan birkaçı Hyatt Regency Belgrade, Crowne Plaza Hotel ve Holiday Inn‘dir. Yeni Belgrad, geniş caddeleri, alışveriş merkezleri, sinema kompleksleri, spor sahaları ve geniş parkları ile rahat bir yerleşim yeridir.Belgrad çok renkli bir şehir, Belgrad gece hayatı da oldukça zengin ve keyifli. Eski Kent’e sadece 2 km uzaklıkta olan bu bölge, önceliği konfor ve alışveriş olan okurlarımız için doğru seçim olabilir. Son olarak, gitmeden önce Belgrad hava durumu bilgilerine ulaşırsanız tatilinizi çok daha sorunsuz planlayabilirsiniz.

0x0 1562583634650
belgrad

Belgrad’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Belgrad’a günlük karşılıklı uçuşlar vardır. Ayrıca Sirkeci’den kalkan trenle ülkeden ülkeye seyahat ederek ve günde iki kez Bulgaristan üzerinden şehre giderek Belgrad’a ulaşabilirsiniz. Belgrad Tren İstasyonu şehir merkezine yakındır. Şehre karayolu ile gitmek isterseniz özel aracınız veya otobüsünüz ile E-70 ve E-75 karayollarına gidebilirsiniz. Yine Avrupa şehirlerinden geliyorsanız kara ve deniz yollarını kullanarak Belgrad’a ulaşabileceksiniz.

Belgrad Şehir İçi Ulaşım

Orta büyüklükte bir şehir diyebileceğimiz Belgrad’da kaldığınız süre boyunca çok fazla toplu taşıma kullanmanıza gerek kalmayacak. Çünkü şehirde gezilecek yerler her zaman birbirine yakın. Yine de yürümek veya şehri biraz daha tanımak istemediğiniz seyahatler için taksi veya toplu taşıma kullanabilirsiniz. Şehirde taksi ücretleri çok uygundur, ancak turist olduğunuzu gösterirseniz dolandırılma ihtimaliniz vardır. Bu nedenle dikkatli olmanızı veya havalimanından ulaşım bölümünde belirtilen plug-in sistemini kullanmanızı tavsiye ederiz. Şehir içi toplu taşıma alternatifleri tramvay, otobüs ve minibüse dayanıyor. Otobüs veya küçük otobüs diyebileceğimiz minibüsler, şehir içinde tercih edilen ulaşım araçları olsa da genellikle bakımsız ve yıpranmış durumda. Buna kalabalık da eklendiğinde turistlerin tercih etmediği bir toplu taşımaya dönüşüyorlar. Eğer tramvayla seyahat etmek istiyorsanız bu hizmet şehrin herhangi bir yerine gidecek kadar gelişmemiş diyelim ama bazılarına gidebilirsiniz. Önemli yerleri tramvayı kullanarak veya bu aracı şehri tanımak için yolculuğunuzda kullanabilirsiniz. Şehirdeki tüm ulaşım araçları için geçerli olan bir BusPlus kartı satın alırsanız daha konforlu ve dağınık olmayan bir rota seçmiş olursunuz. Türkiye’nin birçok yerinde bulunan akbil bayileri bu kartı temin edebilir.Kart 1, 3 ve 5 gün süreyle kullanılabilir.

Şehirde pek çok kişi parasız toplu taşıma kullanıyor ancak onları görüp bu rotayı seçerseniz dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü turist olduğunuzu fark ederseniz ve yakalanırsanız para cezasına çarptırılırsınız. Havalimanından, şehir merkezine ulaşım Şehrin 12 km batısında bulunan Belgrad Nikola Tesla Havalimanı‘ndan şehir merkezine otobüs, minibüs veya taksiyle gidebilirsiniz. Otobüsü tercih ederseniz; Havalimanından 72 numaralı otobüse binerek çoğu otobüsün ilk veya son durağı olan Zelena Venac Meydanı‘na gidebilirsiniz. Bu yolculuk yaklaşık 40 ila 50 dakika sürer. Minibüsü tercih ederseniz; Sizi şehir merkezine otobüse göre daha hızlı götürecek olan A1 numaralı aracı tercih edebilirsiniz. 30 dakikalık bir yolculuktan sonra şehir merkezine ulaşacaksınız. Şehir merkezine taksi ile gidecekseniz; öncelikle şehir içinde kullanılan fişli taksi hizmeti ile turistlerden fazla para almanın önüne geçildiğini belirtmek gerekir. Taksiye binmeden önce özel taksi bilgileri bölümünden size ait miktarı gösteren makbuz alırsınız. Gideceğiniz yere göre ödeme yapacak ve sonra taksiye bineceksiniz. Böylelikle taksiye binmeden ne kadar ödeyeceğinizi öğrenirken taksiciler de onlardan fazla ücret almayacaktır. Servis araçları ile merkeze gidecekseniz havayollarının bir hizmeti olan hizmet; sabah 07: 00’den akşam 22: 00’ye kadar hizmet vermektedir. Her saat başı kalkan bu servisler sizi 30 dakikada şehir merkezine ulaştırıyor. Bazı otellerin servis hizmetleri de vardır. Gitmeden önce, rezervasyonunu yaptırdığınız otelin böyle bir hizmeti olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehirdir.

Kalemegdan: Şehrin en turistik bölgesi olan Kale Meydan, şehir merkezine yakın konumu sayesinde rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir yer. Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktada yer alan Belgrad Kalesi, şehrin en önemli simge yapılarından biridir ve ayrıca şehrin en büyük parkı Kalemegdan Parkı da bulunmaktadır. Savaş sırasında askeri üs olarak kullanılan kaleyi çevreleyen geniş plato üzerine kurulan bu park, aynı dönemlerde düşmanı gözlem altında tutmak için kullanılmıştır. Kalemegdan’ın tarihi, Belgrad tarihi ile örtüşüyor ve kentin ülkenin en eski kısmı. Yakın zamana kadar Kale Megdan surlarının içinde insanlar çalıştırılıyordu. Adı Türkçe olan “Kale Meydanı” ndan gelen Kalemeydan, 1571 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı topraklarına eklenmiş ve Belgrad bir Osmanlı hakimiyeti altına girmiştir. Eski Şehir’de bulunan kale, savaş dönemlerinde askeri üs olarak hizmet vermiştir. Şehrin en yeşil alanı olan parkta yürüyüş ve koşu için parkurlar, tarihi kapılar ve heykeller bulunuyor. Ayrıca kaleden güzel bir yeni şehir manzarası izlenebiliyor. Şehrin en büyük parkı olan Kalemegdan Parkı‘na da ev sahipliği yapan Kalemegdan’da ayrıca Askeri Müze, Sanat Merkezi, Şehir Enstitüsü, Hayvanat Bahçesi ve birçok restoran bulunuyor. Ayrıca Fransa’ya şükran anıtı, bir balıkçı çeşmesi ve savaş öncesi ve sonrası bir dansçı heykeli gibi birçok heykele ev sahipliği yapıyor. Kaleye gidip Belgrad manzarasını seyredebilir, çevredeki parkta güzel bir yürüyüş yapabilir ve buradan hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Park ziyaretiniz sırasında birçok ünlü ismin heykellerini göreceksiniz. Ayrıca parkta askeri müze, sanat merkezi, şehir enstitüsü, hayvanat bahçesi, çocuk parkı, spor alanı ve restoranlar bulunmaktadır. Anahtar teslimi anıt, Fransa’ya şükran anıtı, balıkçı çeşmesi, savaş öncesi ve sonrası dansçılar gibi heykel ve anıtlar kalede görülmelidir. Kaleden muhteşem Yeni Belgrad manzarasını da izleyebilirsiniz. Bunların dışında hakkında korkunç hikâyeler anlatılan Roma Kuyusu da kaledeki ilginç yerler arasında yer alıyor.

 • Ziyaret Saatleri: Pazartesi-Pazar 11.00-19.00
 • Adres: Kalemegdan, 11000 Belgrad, Sırbistan
 • Giriş Ücreti: ücretsiz (içerideki müzeler için ayrı biletler satın alınır.) Kaleyi gezmek ücretsizdir, ancak askeri müzeyi ziyaret etmek için 150 RSD ödemeniz gerekmektedir. Park. Askeri müze Pazartesi günleri kapalı olup, diğer günler 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 • Web sitesi: http://www.beogradskatvrdjava.co.rs/

Aziz Sava Katedrali: Balkanların en büyük Ortodoks kilisesi olarak biliniyor. Teknik açıdan bir katedral niteliği taşımasa da büyüklüğünden dolayı öyle kabul edilmektedir. Şehrin simgelerinden biri olan ve Sırp Ortodoks için önemli bir yere sahip olan bu kilise – tapınak, muhteşem mimarisi ile Helsinki Katedrali’ne benzetiliyor. Görünüşte Ayasofya’yı andıran kilise, Ortodoks dünyasının Belgrad’daki en ünlü dini tapınağıdır. Şehrin en işlek yeri olan Slavija Meydanı‘na çok yakın. Katedral’i,Terazije Meydanı‘ndan da rahatlıkla görebilirsiniz. 1935 yılında başlayan kilisenin inşası, bazı siyasi olaylar ve savaşlar nedeniyle bugün bile tamamlanamamıştır. Aziz Sava Kilisesi’nin içinde onarım çalışmaları devam etmektedir. Sırp Ortodoks Kilisesi‘nin 800. yılı olan 2019’da tamamlanması beklenen kilisenin içindeki mozaiklerin tamamlanması bekleniyor. Şehrin en önemli simgelerinden biri olan yapının 1594 yılında Osmanlı paşalarından Sinan Paşa tarafından yakıldığı rivayetler arasındadır.1894 yılında, kilise kalıntılarının yakılmasından 300 yıl sonra restorasyon çalışmaları yavaş yavaş başlamış, ancak iki dünya savaşı ve değişen dengeler zaman zaman durma noktasına gelmiştir. Sırp-Bizans mimari tarzında inşa edilen Aziz Sava Kilisesi, 10 bin kişilik kapasitesiyle Balkanlar’ın en büyük Ortodoks kilisesi unvanına sahip olacak.

 • Adres: Svetosavski Meydanı | Karadjordje Parkı, Vracar, Belgrad 011, Sırbistan
 • Yakın Yerler: Nikola Tesla Müzesi, Kalenic Pijaca
 • Web sitesi: http://www.hramsvetogsave.com

Nikola Tesla Müzesi: Belgrad’da gezilecek yerler listesine Nikola Tesla Müzesi ile devam ediyoruz. Alternatif akımın mucidi, Sırp asıllı önemli bilim adamı Nikola Tesla‘nın aNişına inşa edilen bu küçük ama ilginç müzede Tesla’nın deneylerini görme ve icatlarını deneyimleme şansına sahip olacaksınız. Sırp kahramanı olarak kabul edilen Tesla’nın neler yaptığını görmek ve daha iyi anlamak için Belgrad Üniversitesi öğrencilerinin verdiği rehberlik hizmetinden yararlanarak müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Böylece, onun neler başardığının daha iyi farkına varacak ve hakkı mağlup edilen bilim adamına olan saygınızı artıracaksınız. 1952 yılında kurulan müze, Tesla’nın kişisel eşyalarını sergilemeyi hedefliyor. Yaklaşık 160.000 kişisel belge ve 5700 kişisel eşya müzede sergileniyor ve Tesla’nın icatlarını yakından görebiliyorsunuz. Tesla, hayatımıza katkıda bulundu; Floresan lambalar, neon ışıklar, hızölçerler, elektron mikroskopları, mikrodalgalar gibi önemli eşyalarla, zamanının çok ötesinde bir dehanın icatlarına şahit olacaksınız. Tesla, bu iki katlı binanın zemin katında heykeliyle sizi karşılayacak. Tesla, 1856’da eski Yugoslavya’nın bugünkü Sırbistan bölgesinde doğdu. Mühendislik yapmak istediği için önce Graz’daki politeknik okuluna gitti, ardından Prag’da üniversiteye gitti. Buarada ana dili Sırpçanın yanı sıra Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca öğrendi. Zor bir hayat yaşayan Tesla, Edison ve Westinghouse gibi girişimcilerle mücadele ettiği ve icatlarını başkalarına kaptırdığı için en çok mağlup edilen bilim adamları arasında kabul ediliyor. Müzede gösterilen kısa videolar sayesinde bu icatların hikayelerini öğrenebilirsiniz. Tesla’nın külleri de bu müzede cam arkasında bir kapta saklanıyor. Müze, Belgrad’ın en merkezi yeri olan Cumhuriyet Meydanı‘na 15 dakika uzaklıktadır ve kesinlikle Belgrad’da görülmesi gereken yerlerden biridir. Vejeteryan, kadınlarla hiçbir ilişkisi olmayan, titizlik hastalığı olan Tesla, hayatının son döneminde maddi sıkıntılar yaşadı. Tesla, 1943’te Amerika’da bir otel odasında 86 yaşında geçirdiği kalp krizinden öldü. Öldüğünde bir silah teknolojisi üzerinde çalışan ünlü dâhinin tüm belgelerine ABD tarafından el konuldu.

 • Giriş ücreti: 500 RSD’dir. Rehberlik hizmeti de fiyata dâhildir.
 • Müze Ziyaret Saatleri: 10: 00-18: 00.
 • Web sitesi: http://www.tesla-museum.org/

Sırbistan Ulusal Müzesi: Avrupa ve Yugoslavya’da yetişen önemli ressamların eserlerinin bulunduğu Sırbistan Ulusal Müzesi, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunuyor. Bu müzede Picasso, Gustav, Klimt, Van Gogh, Rubens, Kandinsky ve daha pek çok eserin eserlerini göreceksiniz. Sırbistan’ın ilk sanatçılarından Nadezeta Petrovic‘in eserlerinin de yer aldığı müzede hem ulusal hem de büyük bir Avrupa sanat koleksiyonuyla karşılaşacaksınız. Eski Yugoslavya ve Sırbistan’ın en eski ve en büyük müzesi olan ulusal müze, başkent Belgrad’ın kalbindeki Cumhuriyet Meydanı’nda bulunuyor. 1844’te kurulan ulusal müzede 5600’den fazla resim ve 8400’den fazla çizim, toplamda 400.000’den fazla eser bulunuyor. Bu eserler aynı zamanda Miroslav İncili gibi çok önemli parçalar içermektedir. Sırbistan’ın ilk kadın sanatçılarından Nadezeta Petroviç’in eserlerinin de müzede çok güzel bir sunumu var. Ulusal müzeye bağlı bir Fresk Galerisi de bulunmaktadır. Galeri, duvar resimleri ve ortaçağ heykelleri ile zengin bir içeriğe sahip. Ulusal Müze’nin 3. katında bulunan sanat galerisinde Picasso ve Monet gibi eserler sergileniyor. Dünyaca ünlü sanatçıların yanı sıra, Yugoslavyadağılmadan önce burada doğmuş önemli sanatçıların eserlerini sergiliyor. Müzede Sırbistan’ın ilk kadın sanatçılarından Nadezeta Petroviç’in eserleri sergileniyor. Sırbistan Ulusal Müzesi, mimari, iç tasarım ve hacim açısından oldukça anıtsal bir kamu binasıdır. Özellikle ikiz kuleleri ve muhteşem kubbesi ile giriş alanında ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Taş Meydan: Yaklaşık 2 bin yıl önce Romalılar Singidunum‘u inşa etmek için bugün Taş Meydan denilen alandan taş çıkarıyorlardı. Osmanlı döneminde de çalışmalarına devam etmiş ve bu dönemde tüm alan Türk adı olan Taş Meydan adını almıştır. Şehir merkezine yakınlığı nedeniyle şehirdeki tüm taş binalar ve duvarlar taştan yapılmıştır.

Mezarlık mevcut uygulamaların aksine uluslararası olarak tasarlanmış, Sırp mezarlıklarının yanı sıra Macarca, Almanca, İtalyanca, Fransızca ve Yunanca için bir mezarlık ayrılmıştır. Bu mezarlığın batı kısmına Katolikler ve Protestanlar, meydanın ortasına Sırplar, Modern Sismoloji Enstitüsü çevresinde ise askerler, intiharlar ve boğulanlar gömüldü. 1835 yılında küçük Palilulska kilisesi inşa edildi. Bu dönemin en önemli Sırp politikacıları; Toma Vučić Peršić,Stojan Simić ve Stevan Knićanin, dilbilimci Đura Daničić, Sırbistan Bilim ve Sanat Akademisi‘nin botanikçi ve ilk başkanı Josif Pančić, hayırsever Ilija Milosavljević Kolarac gibi insanlar bu küçük kilise bahçesine gömüldü. Belgradlılar, daha önceki tarlalar, bahçeler ve üzüm bağları üzerine inşa edilen bu yeni mezarlık şehir merkezine uzak olduğu için 1850’lerde mezarlığı çevreleyen alan tamamen kentleştiği için bu durumu protesto etti. Şehir yönetimi mezarlığı 1882’de satın aldı ve mezarların kademeli olarak kısıtlanması 1901’de tamamen kapatılıncaya kadar devam etti. 1886’dan itibaren mezarlık doğuda Novo Groblje‘ye (yeni mezarlık) taşındı ve park 1927’de eski mezarlık. 1999’da Sırbistan’a yapılan NATO bombardımanı sırasında, Taş Meydan çevresindeki alan ağır hasar gördü. Bombardımanda hayatını kaybeden çocuklar için, meydanda Belgrad şehrinin yaptırdığı kalp benzeri bir anıt var. Bu anıtın üzerinde İngilizce ve Sırpça “Biz sadece çocuktuk” yazıyor.

Belgrad Mutfağı

Bizans, Akdeniz, Avusturya, Macar ve Türk mutfakları ile benzer ve daha karışık olan Sırp mutfağı çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Baharatlara özel bir yer verilen bu kültürde sofraların üzerinde “kırmızıbiber” adı verilen acı kırmızıbiberleri görmek çok mümkün. Et tüketimine büyük önem verilen kültürde kırmızı et kadar olmasa da balık tüketimi yaygındır. Şehirdeki yemek fiyatları çok uygun olsa da restoranların çoğu Knez Mihailova, Strahinjica ve Skardarlija caddelerinde bulunuyor. Geleneksel tatlar: Kajmak denilen kremaya benzer krema ile servis edilen geleneksel Sırp et yemeği, farklı meyve tatları ile atış olarak servis edilen Rakija, İnegöl köftemize benzer yanıt kebabı, Sırp salatası ve riblja çorbası denilen balık çorbası geleneksel lezzetler arasındadır. Şehirde lezzetli pizza yapan yerler de var. Belgrad’da yemek yerken dikkat etmeniz gereken konu, yiyeceğiniz yemeklerde domuz eti olup olmadığı. Domuz eti tüketmiyorsanız, şehirdeki yemeklere domuz etinin dâhil edilmesi çok yaygın olduğu için danışmak ve ona göre sipariş vermek iyi bir fikirdir.

Belgrad Gece Hayatı

Avrupa’nın en iyi gece hayatına sahip şehirleri listesinin başında gelen Belgrad gece hayatı,Belgrad; canlı ve oldukça hareketli bir gece hayatına sahiptir. Her yaştan insanı gece geç saatte sokaklarda görebileceğiniz bu şehrin enerjisi çok yüksek. Yorucu, yorucu coşkulu Belgrad gece hayatı şehrin tarihi dokusu, rengi ve ışıklarıyla bütünleştiğinde müthiş bir eğlenceye şahit oluyorsunuz. Üstelik alkollü içeceklerin ve kaliteli mekânların oldukça ucuz olduğu bu ülkede diskolardan pub’lara, striptiz barlardan sokaklara taşan eğlenceyi yaşayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında eğlencenin dozunun düşmediği bu şehirde akşamınızı nehir kıyısındaki mekânlardan birinde geçirebilirsiniz. Buradaki yüzen kulüpler ve barlar çok popülerdir, ancak çoğu akşam canlı müzik hizmeti için çok beğenilirler. Şehirde bar ve gece kulüplerinin yanı sıra kumarhaneler ve tavernalar da bulunuyor. Daha kültürel bir eşik ve sessiz bir gece yaşamak istiyorsanız tiyatro veya müzik konseri rezervasyonu yapabilirsiniz. Her kesimden insanı Belgrad gece kulüplerinde bir arada bulabilirsiniz. Eğlence, dans ve alkolün etkisiyle herkes çok sıcak ve dinamiktir. Gece yarısından sonra Belgrad sokaklarının ritmini dinlediğinizde kendinizi şehrin en hareketli gece kulüplerinde bulabilirsiniz. Bazımekânlar rezervasyon gerektiriyor ama Sırp bir arkadaşınız varsa çok kolay girebilirsiniz. Yine de mekânlara gitmeden önce rezervasyonunuzu yaptırdığınızdan emin olun. Sava Nehri üzerindeki gece kulüpleri, Belgrad’ın gece hayatına yön veren belki de en seçkin kulüpler. En iyi DJ’leri burada bulabilir ve burada en büyük elektro house partilerine katılabilirsiniz. Belirli günlerde canlı performansların ve defilelerin sergilendiği bu kulüpler gerçekten davetkârdır.

Bütün gece eğlenip sabah işe gidenler, çevre ülkelerden gelenler geceleri sırf eğlenmek için, bu şehre aşık olanlar…Belgrad gerçekten baş döndürücü bir şehir.

Tüm bunlar göz önüne alındığında Belgrad paha biçilemez bir eğlence merkezidir. Belgrad’a gitmeden önce gece etkinliklerine göz atmak ve bir plan oluşturmak istiyorsanız, gece aktivitelerinin girildiği http://belgradeatnight.com/ web sitesine göz atmakta fayda var. Bu ülkenin insanları bakımlı, entelektüel ve coşkuludur. Sırp erkekleri büyük, sağlıklı ve koruyucudur; kızları esmer, uzun boylu, renkli gözlü ve bakımlıdır. Kulüpler, barlar ve diskolar; Eğlenmek, dans etmek ve müziğin tadını çıkarmak için sabahın ilk ışıklarına kadar canlıdır. Kulüp Önerileri;

Club Plastic: Perşembe ve cumartesi günleri açık olan mekân, şehrin merkezinde yer alıyor ve şehrin en popüler gece kulüplerinden biri.

 • Adres: Dalmatinska ve Takovska caddelerinin köşesi,

Club Angels: Pariska caddesinin en sevilen yeri. RnB, Hip-Hop, 80’ler, 90’lar ne arıyorsan burada bulmak mümkün. Çarşamba günleri 300-400 kişilik özel etkinlikler var. Giriş ücretsiz olmasına rağmen, rezervasyon yapılmadan içeri alınmamaktadır.

 • Adres: No: 1 Pariska Caddesi, Belgrad.

Belgrad’da Alışveriş

Birçok farklı alışveriş seçeneğinin olduğu bu şehirde Türkiye’den hatıra olarak bir şeyler satın almak istiyorsanız Aleksandra Bulvarı‘na gitmenizi tavsiye ederiz. Birçok ünlü markanın mağazaları ve butikleri var. Yöresel ürünleri bulabileceğiniz bu caddeden hediyelik eşyalar da satın alabilirsiniz. Yine Terazije Caddesi’nde Aleksandra Bulvarı’ndakilere benzer mağazalar var. Knez Mihailova, İstanbul İstiklal Caddesi gibi alışveriş yapabileceğiniz, oturup yemek yiyebileceğiniz veya kahve içebileceğiniz bir yer. Şehrin en önemli alışveriş merkezleri Sava Center ve City Passage‘dır. Acne, Melissa, Cutler ve Gross, Marc by Marc Jacobs, Lomography, S’NOB, Converse ve sayısız dünyaca ünlü markanın da aralarında bulunduğu Belgrad’ın tüm butiklerinin en iyileri şüphesiz süpermarketteki ürünlerdir. Akşam saatlerinde suşi servisi; kahvaltıda omlet ve simit satışı var.Ayrıca modası hiç geçmeyen birbirinden güzel ürünlerin bulunduğu vintage meraklıları için bir bölüm de bulunuyor. Belgrad’ın uygun fiyatlarının bu mağazada geçerli olmadığını ve Avrupa standartlarına yakın olduğunu belirtmekte fayda var. Šlic adlı yerel tasarımcıların tasarladığı kıyafetler, Belgrad’da alışveriş listenize eklenecek yerler arasında. Fermuar anlamına gelen dükkânda her şey birkaç örnek olarak tasarlandı bu yüzden beğendiğiniz şeyler vücudunuza uymuyorsa dikmek zorunda kalabilirsiniz. Şehirde vintage ürünler satan birçok dükkan var. Bunlardan en ünlüsü Kapetan MiNişa’daki Jane Doe Vintage Shop.

Belgrad Festivalleri

 • Gitar Festivali
 • Uluslararası Film Festivali (Şubat)
 • Dans Festivali (Nişan)
 • Şarap Festivali (Mayıs)
 • Yaz Festivali (Temmuz)
 • Uluslararası Caz Festivali
 • Bira Festivali (Ağustos)
belgrade iz balona
belgrad

Donji Milanovac

Donji Milanovac, Tuna Nehri kıyısında yer almaktadır. Sırbistan’ın Bor bölgesinde, Đerdapa‘nın merkezinde, M 25/1 ana yolu (Požarevac – Kladovo) ve bisiklet yolu “Euro velo 6” üzerinde bulunan bir köydür. Büyük bir şehir parkı ve Tuna Nehri boyunca uzanan gezinti yolu ile modern bir görünüme sahiptir. Merkezinde uluslararası bir liman ve uluslararası yolcu trafiği için bir sınır kapısı var. Donji Milanovac‘ın hemen yakınındaki arkeolojik alan “Lepenski vir” yıl boyunca ziyaretçi çekiyor. Kasabanın nüfusu yaklaşık 2.410 kişidir. Kasabanın adı “Aşağı Milanovac” anlamına gelir ve kasabanın adı “100.000 gül Kasabası”dır. Đerdap Milli Parkının idari ofisi buradadır.

Donji Milanovac Gezilecek Yerler

Lepenski Vir: Lepenski vir arkeolojik sit alanı 1965 yılında Tuna Nehri kıyısında keşfedilmiştir ve Donji Milanovac’a 15 km uzaklıktadır.Sırbistan topraklarındaki bu keşif, arkeoloji alanındaki en önemli buluntulardan biriydi.

Lepenski Vir sakinleri, bu bölgedeki ilk şehir planlamacıları ve inşaatçılardı; tahta iskeletli evler, yapraklar ve vahşi hayvan derileri ama yamuk biçimli evler inşa ettiler. Evlerde şömine, küçük bir sunak ve tanrılarını temsil eden taş heykeller vardı. Bu mimari, Lepenski Vir’i dünyada tanınan bir arkeolojik alan haline getirmiştir çünkü Avrupa’daki en eski mimari sanat örneğini temsil etmektedir. Lepenski Vir, günümüzün en büyük ve en önemli Mezolitik ve Neolitik arkeolojik alanlarından birini temsil eder ve Djerdap Boğazı‘nda Tuna Nehri’nin sağ kıyısında yer alır. Adını Tuna’dan alan bu bölge, tarih öncesi çağların en önemli ve en karmaşık kültürlerinden birine ev sahipliği yapmıştır. Kazılarda, birbirini izleyen yedi yerleşim yeri ve MÖ 6500 ile 5500 yılları arasında inşa edilen 136 bina keşfedildi.

 • Lepenski Vir Ziyaret Saatleri: Ocak: 10 – 15.00, Şubat: kapalı; Mart: 9 – 17.00; Nişan: 9.00 – 19.00, Mayıs – Ağustos: 9.00 – 20.00; 9-19.00 Eylül; Ekim: 9-18.00; Kasım: 9-17.00; Aralık: 10 – 15.00 arası.

Rajko Mağarası:Rajko’nun mağarası, 19. yüzyılın sonunda ünlü Sırp coğrafyacı Jovan Cvijić tarafından keşfedildi. Rajko Mağarası‘nın şu an bildiğimiz kadarıyla koridorları 2 km’den daha uzundur. Mağara içinde; Nehir ve kuru seviye olarak ikiye ayrılır. Somut yol, Hung Hajduk Rajko‘dan Küçük ve Büyük Bedenler ve Küvet Salonunu geçen geniş Konser ve Kirpi Salonlarına götürür. Daha sonra Altar, Ghosts, Waterfall Hall, Tombs Hall, Winter’s Tale ve Crystal Hall adlı bölümlerden oluşur. Rajko mağarası, Majdanpek‘e 2,5 km uzaklıktadır. Mağaraya Mali Pek Nehri kıyısı ve Veliki Zaton yapay gölü boyunca uzanan asfalt yolla ulaşabilirsiniz. Belgrad’dan 200 km uzaklıktadır. Otobüs hattı 6, Belgrad – Majdanpek güzergâhında her gün çalışmaktadır.

Beli İzvoraç: Beli İzvoraç, doğal bir anıt; ‘Tüf birikimi’ sonucu oluşan jeomorfolojik bir yapıdır. Bu, doğal mükemmelliğin korunması nedeniyle çok önemlidir. Beli İzvoraç vadisinde, farklı yaş çökellerine sahip birbiri ardına iki tüf yatağı bulunmaktadır. Bu tabiat anıtı oluşturan suyolunun Beli İzvoraç’ın akış aşağısında oluşan tüf tabakalarında birçok şekil, olgu ve süreç görülebilir. Nişpeten küçük bir alanda oluşmuş 16 m yüksekliğinde bir şelale vardır. Şelalenin altında 13 m uzunluğunda ve 4 m genişliğinde her iki tarafı açık bir mağara kanalı oluşumu vardır. Mağaradaki tüf birikimi saf beyaz sarkıtlar oluşturmuştur. Jeomorfolojik verilere göre, bu bölge “Sırp coğrafi miras envanterine”dâhil edilmiştir.

2345 17cab7d9160
donji milanovac

 

Niş

Niş (Niš), ülkenin güney Sırbistan’daki üçüncü büyük şehridir. Belgrad ve Novi Sad‘dan sonra Sırbistan’ın şehri Niş, Nişava ilçesinin merkezidir. Şehrin nüfusu 190 bin civarındadır. Niş, Bulgaristan sınırına yakın bir konumdadır. Balkanların tarihi ve büyük şehirlerinden biri olan şehir, uluslararası karayolu güzergâhı üzerinde yer almaktadır. Bulgaristan’dan doğuya giden otoyol Niş’te kesişiyor ve buradan iki uca ayrılıyor. Niş, bugünkü İstanbul’un kurucusu ve ilk Bizans Kralı Büyük Konstantin olan Konstantinopolis’in doğum yeridir. Tarihsel öneme sahip Niş’te Grand Constantine Uluslararası Havalimanı ve Niş Üniversitesi var. Üniversitenin 13 fakültesi ve yaklaşık 28.000 öğrencisi vardır. Sırbistan’ın önemli bir sanayi kenti olan Niş, 7 ve 12 Mayıs 1999’da misket bombalarıyla saldırıya uğradı. 2000 yılında, Hollanda ve ABD savaş uçaklarının saldırısında hayatını kaybeden 134 kişinin aNişına Niş’te bir anıt inşa edildi.

Niş’te Gezilecek Görülecek Yerler

Niş’te 10 ana cazibe merkezi vardır ve hepsini görmek için bir tam güne ihtiyaç vardır. Niş’in merkezi, ana meydanı, eski şehri ve en hareketli gündüz ve gece hayatı Kral Milan Meydanı’dır. King Milan Meydanı’ndan direk gittiğimizde veya kalabalığı takip ettiğimizde Niş Kalesi‘ne ulaşabilirsiniz. Neo-rönesans yapıları ve ortasındaki farklı kafeleriyle şehrin en popüler caddesi olan Obrenoviceva Caddesi de gezilecek yerler arasında.

Skull Tower: Kafatası Kulesi‘nin (Cele kula) Mayıs 1809’da Niş yakınlarındaki Cegar savaşında öldürülen askerlerin kafataslarından inşa edildiği bilinmektedir. Dikdörtgen kafatasları, yaklaşık 3 m yüksekliğinde, Hurşid Paşa‘nın emriyle önce pamuk, ardından kireç ve kumla dolduruldu. Kulenin her iki yanında kafataslarının gömülü olduğu 17 açıklıklı 14 sıra vardır. Başlangıçta, kuledeki 952 kafatasından sadece 58’i bugün kalmıştır. Geri kalanlar cenazeye çıkarıldı veya zamanla ortadan kayboldu. Belgradlı mimar Dimitrie T. Leko‘nun tasarımına göre 1892 yılında Kule’nin etrafına bir şapel inşa edilmiş ve kafatasları dört cam duvardan oluşan küçük şapelin içine yerleştirilmiştir.

Niş Kalesi: Niş Kalesi 18. yüzyıldan beri varlığını sürdürüyor. 18. yüzyılın başlarında Türkler tarafından Nišava nehri kıyısında, Roma askeri kampının kalıntıları üzerine inşa edildi. Roma şehri Naissus ve nihayet yıkılmış bir Bizans surlarının kalıntıları. Bu kalenin yapımı 1719-1723 yılları arasında devam etti.

Mediana: Büyük İmparator Konstantin’in doğum yeri olan Niška Banja (Spa) karayolu üzerindeki bu antik tarihi yer, imparatorluk Naissus’un zenginliği ve ihtişamının bir kanıtıdır. İmparatorluk sarayının kalıntıları, çevreleyen sütunların aralıkları sayesinde keşfedildi. Mozaik zeminli lüks evler, vaftiz odası, pithoslu tarımsal yapılar, Roma hamamları, su depoları ve kale kalıntılarından oluşmaktadır. Konstantin, İmparatorlukta Hıristiyanlığı tamamen yasallaştıran 313’teki Milano Fermanı ve 325’teki İznik Konseyi nedeniyle unutulmaz bir imparatordu. Bu eylemlerin artık Hıristiyan dininin yayılmasına büyük katkı sağladığı düşünülüyor.

Kral Milan Meydanı:Niş’in merkezi, ana meydanı, eski şehir ve en aktif gündüz ve gece hayatı Kral Milan Meydanı. Niş Kalesi ve şehrin en popüler ve yaya caddesi “Obrenoviceva” bu meydanın bitişiğinde. Yani bu meydan, şehrin en popüler caddesi ile en popüler yer olan kaleyi birbirine bağlıyor. Kral Milan, yeni yüzyılın ilk Sırp kralı, büyük bir koleksiyoncu ve Kral Aleksandar’ın babası olarak biliniyor. Kral Milan Obrenović‘in koleksiyonunda çok sayıda resim, Sırp ressamların başyapıtları ve diğer önemli sanat eserleri vardı. Ancak bu eserler ondan sonra yok edildi, çalındı ​​veya ortadan kayboldu. Milan Obrenović muhtemelen izlenimcilikle ilgilenen tek Avrupalı ​​hükümdardı. Milan Obrenović döneminde, Sırbistan bağımsızlığını 1878’de Berlin Kongresi’nde kazandı ve modern bir Avrupa devleti oldu. Şehre bir demiryolu inşa edilmiş, Ulusal Banka ve Sırp Kraliyet Akademisi kurulmuş, ordu yeniden düzenlenmiştir. Bu bakımdan Kral Milan, şehirde ve ülke tarihinde büyük önem taşımaktadır.

Kızıl Haç Toplama Kampı: 1941 yılında inşa edilen Kızıl Haç Toplama Kampı, eski Yugoslavya’daki ilk Nazi toplama kampıdır. Avrupa’da 1944’ten beri neredeyse hiç bozulmamış ve tamamen korunmuş olan birkaç toplama kampından biri olan “Lager Niş”, Şubat 1942’de yaklaşık 100 mahkûmun yaşadığı dramatik bir yerdi. Toplama kampı Kalenin arkasında, şehir merkezinde, merkez otobüs terminalinin yakınında yer almaktadır.

Kazandzijsko sokace: Kazandzijsko bugün Kopitareva Caddesi‘ndeki eski şehir bölgesi. 18. yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiştir. Türk evlerinin yanı sıra mekanik ve diğer ustalarla dolu bir caddedir. Ne yazık ki, bugün sadece bir kısmı devlet tarafından korunmaktadır. Sokak, son zamanlarda kafelerle dolu ziyaretçilerin gözde mekânı haline geldi.

Niška Banja:Niş’in güneydoğusunda ve şehir merkezine birkaç kilometre uzaklıkta Nişka Banja‘da geniş bir park ve vadi manzarasına eşlik edecek restoranlar var. Bu Spa alanı, romatizmal rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olan ılımlı radyoaktif kaplıcalarıyla ünlüdür. Ortamdaki kalp rahatsızlıkları da başarıyla tedavi edilmektedir.

Bubanj Tepesindeki Holokost Anıtı: Holokost anıtı, şehir merkezinin güneyindeki Bubanj tepesindeki üç büyük yumruktan oluşan anıtsal bir heykeldir. 1963 yılında, 2.Dünya Savaşı sırasında burada idam edilen çoğu Sırp ve Rumen olmak üzere yaklaşık 10 bin kişinin onuruna inşa edildi. Anıt, heykeltıraş Ivan Sabolic‘in imzasını taşıyor.

Obrenoviceva Caddesi: Niş ana meydanından (Kral Milano Meydanı) sağa giderseniz Obrenoviceva caddesine ulaşabilirsiniz. Neo-rönesans binaları ve ortasındaki farklı kafeleriyle şehrin en popüler caddesi burası. Ancak tek sorun, kafelerin tentelerinden dolayı binaların güzelliğini görememenizdir. Bu popüler cadde geceleri de oldukça hareketli ve bazılarında canlı müzik yapılıyor. Gün içinde kahve içmek için ideal bir mekândır. Sokakta bir alışveriş merkezi de var.

Lapidarium: Roma forumunun karşısındaki bölümde bulunan “Lapidarium“; Eski, antik anıtların bulunduğu bir alandır.Bu alanda 1. ve 4. yüzyıllar arasındaki döneme ait taş mezar taşları, lahitler ve heykellerden oluşan toplam 41 adet tarihi eser sergilenmektedir. Bu eserler ilk olarak 1887’de kalede sergilenmiş olsalar da 1980’den beri Lapidarium’da ziyaretçilerini beklemeye devam ediyorlar.

Niş Nerede?

Niş , Sırbistan’ın güneyinde bulunan bir şehirdir. Belgrad ve Novi Sad’dan sonra Sırbistan’ın en büyük şehridir.

Niş’e Ne ZamanGidilir?

Sırbistan genel olarak yıl boyunca çok yüksek sıcaklıklara sahip değildir. Güney ve kuzey kesimlerin hava koşulları değişiklik gösterir. Ocak oldukça soğuk geçerken, yaz aylarında hava ısınıyor. En uygun zaman bahardır bu sebepten.

Niş’e Nasıl Gidilir?

Sırbistan’ın Niş şehrine ulaşmak için direkt veya aktarmalı uçuşlarla Belgrad’a ulaşmak gerekiyor. Niş’e gitmek için Belgrad Otobüs Terminali‘nden Niš Ekspres otobüslerini kullanabilirsiniz. Bu yolculuk 3 saat 20 dakika sürüyor.

Niş’te Nerede Kalınır?

Niş’te konaklamak isteyebileceğiniz her bütçeye uygun otel ve pansiyonlar var.Nişka Banja‘da Özren gibi büyük ve güzel oteller bulabilir, tek kişilik oda kahvaltı dâhilmakul fiyatlara konaklayabilirsiniz. Alternatif olarak, Niška Banja‘da çok uygun fiyatlarla kısa süreli bir ev kiralayabilirsiniz. Ancak, bu konum şehrin merkezi olarak kabul edilmiyor (kasabadan birkaç kilometre uzakta), bu nedenle merkeze gitmek için otobüs veya taksi kullanmanız gerekiyor.

Şehir merkezinde bulunan Hostel Niş, şehrin kalesine, merkez otogarına ve şehir merkezi meydanına 1 dakika uzaklıktadır. Yatakhanede oda başına 4 ve 8 yatak bulunmakta olup ayrıca 2 yataklı ve özel banyolu odalar mevcuttur.İnternet (WiFi, masaüstü) burada hızlı ve ücretsizdir. Kahvaltı dâhil değildir, ancak yemeğinizi hazırlamak veya yiyeceklerinizi saklamak için mutfağı (her katta bir tane) kullanabilirsiniz. Kahve, çay veya ev yapımı brendi ücretsizdir. Ayrıca, arabanız / bisikletinizle seyahat ediyorsanız, güvenli park yeri ücretsiz olarak mevcuttur.

Sweet-Hostel Niş adlı başka bir hostel şehir merkezinde bulunur ve King Milan Meydanı’na (ana şehir meydanı) sadece 5 dakika uzaklıktadır. Tam donanımlı mutfak ve TV, internet erişimli ortak oda, sıcak su ve ücretsiz havlular da mevcuttur.

Downtown Hostel Niş, Nišava nehrinin kıyısındaki yaya bölgesinde yer almaktadır. Downtown Hostel, şehrin sembollerinden birini temsil eden en eski şehir binalarından birinde yenilenmiş bir dairede yer almaktadır. Oda başına 3 ve 8 yataklı iki yatakhane bulunmaktadır. Bir veya iki kişilik 3 yatak odası kiralamak mümkündür. Hostelin sunduğu imkanlar; 24 saat resepsiyon, tüm hostel olanaklarını 24 saat kullanma imkanı, odalarda ücretsiz kilitli dolaplar, ücretsiz çarşaf ve havlular, tüm odalarda ücretsiz internet ve WI-FI, ücretsiz kahve, çay ve karşılama içkisi, full eşyalı mutfak kullanımı, kablo TV ve sigara içme alanları bulunan lounge alanı.

Niş Şehir içi Ulaşım

Niş şehir merkezine otobüs veya tren istasyonlarından ya da çoğu otel ve hostelden yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Tüm şehirde herhangi bir yönde yürümek en az iki veya üç saat sürebilir. Niş’in küçük bir vadide yer aldığını ancak tepelerle çevrili olduğunu unutmamak önemlidir. Şehir otobüslerini kullanmaya karar verirseniz, Niš’in iyi bir otobüs hattı vardır. Çoğu otobüste yönlerini gösteren net işaretler vardır ve neredeyse hepsinin merkez şehir meydanında bir noktada, Kalenin yakınında veya Kral Alexander Meydanı‘nda beş dakika uzaklıkta, Hukuk Fakültesi ve Ordu Karargâhı yanında durakları vardır. Otobüslerde bilet satıcısı olduğu için ücreti ödemek zorunda kalacağınızı unutmayın. Çoğu otobüs durağının yakınında bulunan küçük bilet dükkanlarında indirimli fiyatlar için haftalık ve aylık biletler de mevcuttur. Kendi arabanızla geliyorsanız veya araba kiralamayı planlıyorsanız, otel veya pansiyon otoparklarını kullanmanız tavsiye edilir.. Şehirde park için üç bölgeyi ayıran açık trafik işaretleri vardır

Sürücülerin bu park kurallarına dikkat ederek tarih ve saati işaretlemesi ve trafik görevlisinin görmesi için kartı arabanın ön camına bırakması beklenmektedir. Bu kart için herhangi bir gazete mağazasında ödeme yapabilirsiniz. Alternatif olarak, cep telefonunuzu kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Sarı işaretli otoparka park ederseniz (engelli, polise ayrılmış vb.) Aracınız 100 Euro’ya kadar ceza ile çekilebilir.

Niş Mutfağı

Niş bir yemek cennetidir. Niş’in Balkan yarımadasında popüler olan bir tür yağlı, peynir veya kıyma dolgulu yufka böreği meşhurdur. Cheesecake’e benzer ancak daha yağlı ve daha güçlü bir tada sahiptir. Bazı satıcılar ayrıca elma, ıspanak veya patates köftesi gibi başka çeşitleri de satarlar. Yani et ve peynir sadece bir kombinasyon. Shopskasalatası, geleneksel bir Bulgar salatası, ancak Niš’te bulunabilen sıra dışı ama basit bir yemektir. Doğranmış domates, salatalık, soğan, yağ, az miktarda tuz ve bol beyaz peynirden oluşur. Kullanılan yerel beyaz peynir, genellikle batı beyazları, peynirden daha az keskindir. Tariflere sahip çoğu siteye basitçe koyun peyniri turşusu denir ve Fransızların benzer beyaz peynir yaptığı bilinmektedir. Bir diğer yerel marka ise ‘kaos’ veya ‘pandemonium‘ anlamına gelen ”Urnebes salatası”; Çoğunlukla karabiber, sarımsak ve bazen susamla karıştırılmış tereyağlı krem ​​peynirden oluşur. “Balkan Burger” adı verilen Pljeskavica da her yerde bulunur. Genellikle baharatlı kıyma, domuz eti ve kuzu eti karışımı içerir. Bulunduğu yere bağlı olarak bir çörek, pide veya tek başına bir tabakta servis edilebilir. Genellikle soğan, acı biber bazlı sos eşlik eder ve fast food satıcıları söz konusu olduğunda, ona eşlik edecek çeşitli soslar bulabilirsiniz. Chevapchichi benzer şekilde baharatlı kıyma, domuz eti ve kuzu etinden yapılır. Karışım, 2 ila 3 inç uzunluğunda bir sosis haline getirilir ve bir soğan ve acı biber bazlı sos ile servis edilir. Bazen elle tüketilmesi için pide arasında servis edilir. Diğer favoriler arasında Sırpların harika bir iş çıkardığı pizza ve çeşitli makarnalar bulunur. Yakın zamana kadar vejeteryanlar Sırbistan’da neredeyse tamamen ihmal edilmişti, ancak şimdi çoğu restoran vegan menüler sunuyor. Genellikle yerel restoran sahiplerinin yardımıyla veganlar Niş’te daha az yaşayabilir. Geleneksel oruç dönemlerini, özellikle de Nişan ayındaki Ortodoks Paskalya tatillerinde, birçok restoranın bazı spesiyaliteler de dâhil olmak üzere balık ve hayvansal olmayan yiyecekler sunduğu akılda tutulmaya değer.

Niş’te Gece Hayatı

Niş’teki gece hayatı aktivitesinin Belgrad’dakinden aşağı olmadığı söylenmelidir. Miroslav ile Kral Milano Meydanı çevresinde Nišava Nehri boyunca gezerek gece hayatına katılabilirsiniz. Nišava Nehri çevresinde gruplar halinde sohbet eden ve eğlenen binlerce genci görebilirsiniz. Bu, Niş’teki en ucuz gece hayatı aktivitesidir. Ayrıca bu aktivite nedeniyle meydanda gece geç saatlere kadar açık büfeler bulabilirsiniz. Bunun dışında şehirde önerebileceğimiz eğlence mekânları da var. Nišava Nehri üzerinde bulunan gemi şeklindeki bir işletme olan Porto Bello da bunlardan biri. Yerel grupların canlı performanslarını izlemek istiyorsanız Sunset Bar ideal bir yerdir. Dušanova Caddesi üzerinde bulunan mekân, yerel gece hayatını tanımak isteyenler tarafından tercih edilebilir. Ayrıca kalede bulunan hamamların yanındaki kafeler akşamları disko veya barlara dönüşüyor.

Niş Festivalleri

 • Nişville Uluslararası Caz Festivali, her Ağustos ayında Castle’ın Yaz Sahnesinde düzenlenir. Çok sayıda uluslararası katılımcıyla, yirmi yıldır şehrin ticari markası olmuştur ve özellikle son yıllarda öne çıkmıştır. (Http://www.Nişville.com/)
 • Niş Choral Festival, iki yılda bir (Temmuz ayında) Yaz Sahnesi’nde düzenlenen uluslararası bir koro müzik festivalidir.
 • Niş Oyunculuk Festivali, bir zamanlar eski Yugoslavya’nın en büyük film festivali olan (şimdi Hırvatistan olan Pula festivaliyle birlikte) uluslararası bir film oyunculuk festivalidir ve şu anda uluslararası üne kavuşmaktadır. Geleneksel olarak her yıl Ağustos ayının son haftasında yapılır. (http://www.fsNiş.org.yu/ – Sırpça)
 • Nimus, sonbaharın sonlarında (Ekim-Kasım) düzenlenen bir klasik müzik festivalidir.
 • Niş, aynı zamanda büyüyen Sanat Akademisi ve ülkedeki en büyük ikinci Filarmoni Orkestrası ile Sırbistan’ın bu bölgesinde klasik müziğin merkezidir. Klasik Müzik Festivali, Senfoni Orkestrası binası ve Ulusal Tiyatro binasında konserler, oda, senfonik müzik ve opera performanslarını içermektedir. (Http://www.nimusfest.com/, Sırpça)
 • Uluslararası Nişomnia Popüler Müzik Festivali, eylül ayında düzenlenmektedir.

Niş’te Alışveriş

Niş’te, neredeyse her türden mağazanın bulunduğu devasa, üç katlı bir bina ve giysi, ayakkabı, müzik, kırtasiye, bilgisayar donanımı, cep telefonu gibi birçok eşyaya erişebilirsiniz. Ayrıca, harcama çılgınlığınızdan sonra dinlenebileceğiniz birkaç bar, kafe ve bir veya iki restoran bulunmaktadır. Şehir merkezinde bir de ‘yeraltı geçidi’ var. Her türden küçük dükkânlar burada bulunabilir. Hediyelik eşya almak isteyenler Kale’de küçük dükkânlarda, şehrin merkezi meydanlarında ya da tarihi yerlere yakın dükkânlarda aradıklarını bulabilirler. Yerel para birimi dinarı, tüm satın alımlar için geçerli tek para birimidir. Sırp yasaları, mağazalarda euro, dolar veya başka bir para birimi ile ödeme yapmanıza izin vermez; Dolayısıyla nakit kullanırsanız parayı dinara çevirmeniz gerekiyor, neyse ki bu herhangi bir banka veya döviz bürosunda yapılabilir ve şehir merkezinde çok sayıda döviz bürosu var. Ayrıca, çoğu şehirdeki mağazalarda çeşitli kredi kartları kabul edilmektedir. Günlük yaşamda oteller gibi birçok tesis Euro banknotlarını kabul etmektedir.

church in nis.img 3832
niş

Kopaonik

Kopaonik, Sırbistan’ın en büyük kayak merkezi ve aynı zamanda Avrupa’nın doğu kesimindeki en iyi kış tatil beldelerinden biridir. Ayrıca Sırbistan’ın en güzel dağlarından biri olan Kopaonik yıl boyunca karla kaplı olup, güneş ışığı altında inanılmaz ve doğal bir güzelliğe sahiptir. Kopaonik Kayak Merkezi, alp disiplini ve 18 kilometre kros kayak için düzenlenen yaklaşık 55 millik bir rotaya sahiptir. Sadece gündüz değil gece de kayak yapmayı sevenler için aydınlatmalı parkurları bulunuyor. Kayak eğitimi verilen merkezlerin de bulunduğu Kopanik, suni karla kaplı parkurları ile yılın her döneminde ziyaret edilebilen bir kış sporları alanı. Buz pateni, kayak, yamaç paraşütü ve kar kızağı gibi birçok seçeneği bulunan Kopaonik, tatilinizi unutulmaz kılacak pek çok seçeneğe sahip. Aktif gece hayatıyla ünlü Kopaonik, özellikle gençler arasında en çok tercih edilen alternatiflerden biri. Çok sayıda kafe, bar, disko, kulüp, restoran ve turizm merkezinin bulunduğu bölge, sabahın erken saatlerinde gerçekleşen devriye kayağı ile ünlüdür. Tarihi mirası oldukça zengin bir bölgede yer alan Kopaonik, özellikle Orta Çağ’da bir maden merkezi olarak işlev görüyordu.O günlerde, Ragusa, Dubrovnik ile yoğun ticari ilişkilerin olduğu bölgede, bölgeyi yöneten Sırp hanedanları tarafından inşa edilen birkaç ortaçağ ve ortaçağ öncesi kalenin yanı sıra eski kiliseler ve manastırlar var. Kopaonik’e en yakın Orta Çağ kalesi olan Maglič, o dönemden kalma birçok yapıya sahip Maglič ve aynı dönemdeki Studenica Manastırı da bölgenin zengin tarihi geçmişinin bir göstergesidir.

Kopaonik’e Ulaşım

Hem yerli hem de yabancı turistler, özellikle hafta sonları oldukça kolay. Havayolu ile gelecekseniz buraya Sırbistan veya Rusya üzerinden bağlanarak gelmeniz mümkün. Burada çalışan her iki noktanın havalimanlarından otobüs bulabilirsiniz. Ancak buraya gelmek için tercih edilen seçenek karayolu. Çünkü Kopaonik’in konumu gereği buraya birçok noktadan bağlanan yolları var. Bunlar arasında ziyaretçilerin en çok tercih ettiği rota Belgrad üzerinden buraya gelmek. Belgrad ile Kopaonik arası yaklaşık 290 kilometredir. Ayrıca burada Novi Sad, Niş, Podgorica ve Üsküp üzerinden ulaşım var.Kopaonik’e turistik bir gezi yapmak istiyorsanız tavsiyemiz Ljubljana’dan başlayıp, Zagreb’i gezdikten sonra Belgrad’dan geçip buraya giden bir rota planlamanız olacaktır. 817 kilometre kadar olan bu uzun yolculuk, diğer Doğu Avrupa şehirleri ve bu eşsiz yolculuğun ardından bunu çok keyifli bir kar tatili ile noktalamak. Selanik’e 479 kilometre uzaklıkta olan şehre, diğer bir deyişle birçok Doğu Avrupa şehrinden araba veya otobüsle ulaşım sağlandığını söylemek mümkün.

Kopaonik’in Doğası

Yaprak dökmeyen ağaçlar ve doğal iğne yapraklı ormanlık alanlarla çevrili şehir, çok zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Balkan kayın, köknar, porsuk, akçaağaç, çam ve meşe gibi birçok bitki türüne ev sahipliği yapan Kopaonik, aynı zamanda birçok kuş türünün yaşam alanıdır. Kaya kekliği, baykuş, kırmızı sırtlı kerevit ve larka gibi birçok kuşun bir arada yaşadığı şehir, kuş gözlemcileri için de ilginç bir kampüs.

Kopaonik’de Görülecek Yerler

Suvo Rudiste: Bir dağ ovası olan Suvo Rudiste, Kopaonik Dağı’na ait bölgede ve 1876 metre yükseklikte yer almaktadır. Geçmişte Kopaonik Milli Parkı’nın merkezi olan bu ova, muhteşem manzarası ve huzurlu atmosferi ile unutulmaz bir manzara sunuyor.

Semetesko Jezero: Kopaonik’te yaklaşık 850 metre yüksekliğindeki bu göl ve çevresini mutlaka ziyaret edin. Göl içinde ve çevresinde yer alan dağ evleri, restoran ve kafelerin bulunduğu, tarifsiz bir manzaraya sahip, bölgenin güzelliğini ikiye katlayacak şekilde tasarlanmış ve tasarlanmış olan bu bölgenin en özel lokasyonlarından biridir. Konaklama, huzur ve sükunet arayanlar için doğru adres.

274031890
kopaonik

Zlatibor

Gerekenler Bölge, Sırbistan’ın en gözde yerleşim yerlerinden biridir ve ülkenin batısında yer almaktadır. Adını dağlık Zlatibor kasabasından alır. 2011 yılında yapılan nüfus sayımı ile bölge nüfusu 286.549 kişi olarak belirlendi. Zlatibor dilimize “Altın Çam” olarak çevrilmiştir. Bu ismi vermenin muhtemel nedeni dağlarda nadir bulunan çam türlerinin varlığıdır. Bu dağlık bölgenin kuzeyinde Tara Dağı, Veliki Rzav Nehri; batı ise Bosna Hersek ile çevrilidir. Bölgenin merkezi Uzice şehridir. Bölgeyi yön olarak ayırmak gerekirse; Başkenti Sirogojno olan Doğu Zlatibor bölgesinde ünlü bir köy ve onu çevreleyen özel bir açık hava müzesi var. Eski Köy Müzesi olarak adlandırılan bu müze, Zlatibor’un eski evleriyle çevrili merkezi bir konumda yer almaktadır.Batı Zlatibor bölgesinde, tarım ve hayvancılık için daha fazla faaliyetin yürütüldüğü Jablanica ve Dobroselica adlı köylerden oluşmaktadır ve ayrıca çok misafir ve dost canlısı insanlara ev sahipliği yapmaktadır. Zlatibor’un üç ilçesinin en eski ahşap kiliselerinden ikisi burada bulunmaktadır. Son bölgeye, Kuzey Zlatibor kampüsüne gelelim. Tarabiç’in ünlü peygamberlerinin yaşadığı bir köy olan Kremna ve eski demiryolu ile ünlü bir köy olan Mokra Gora, bölgenin en önemli yerleşim yerleri arasında yer alıyor.Targan tepesinde sekiz numara şeklinde tasarlanan Sarganska Osmica adlı eski bir demiryolu da var. Bölge, iklim koşulları ve coğrafi konumu ile zengindir. Yazlar ılık ve serinken kışlar dondurucu soğuk değildir. Doğa harikaları ile taçlandırılan bu kasaba, özellikle astım ve nefes darlığı çekenler arasında popüler. Temiz havanın yanı sıra çok saf su kaynakları da vardır. Pek çok büyüklükte doğal akarsuların varlığına rağmen bölgede maalesef sadece yapay göller bulunmaktadır.Mineral yönünden oldukça zengin olan bu doğal kaynaklar her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Pek çok tarihi savaşa ev sahipliği yapan bu bölge, adını sık sık değiştirmiştir. Eskiden Kalusevac olarak bilinen bölge, 1893’te Kral Alexander Obrenovich şehir merkezinde bir çeşme inşa ettiğinde Kraljeva Voda (Kral Suyu) olarak yeniden adlandırıldı. 1946’da Naziler tarafından öldürülen vatandaşların isimlerini saklamak için 1995 yılında nesli tükenmekte olan çam ağaçlarının adı Zlatibor (Altın Çam) olarak adlandırıldı. Günümüzde bölgedeki en önemli gelir kaynağı turizmdir. Şehir, ziyaretçilerine doğal güzelliklerin yanı sıra birçok konaklama imkânı da sunuyor. Ek olarak, Zlatibor kasabasında, şehirden yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan küçük bir kayak merkezi bulunmaktadır.

Zlatibor Nerede?

Doğusunda Romanya ve Bulgaristan, batıda Bosna Hersek ve Hırvatistan, güneyde Makedonya ve Arnavutluk ile çevrili olan Sırbistan, bir Doğu Avrupa ülkesidir. Başkenti Belgrad olan bu ülkenin şu anki nüfusu 7 milyon civarında. Oldukça dağlık olan Zlatibor ilçesi, Sırbistan’ın batı kesiminde yer almaktadır. Zlatibor, Uzice ilinin ana ilçelerinden biridir.

Zlatibor’a Ne Zaman Gidilir?

Kuzeyde karasal iklimin görüldüğü Sırbistan’da, güney bölgelerde Adriyatik Denizi’nin etkisi altında Adriyatik ve Akdeniz iklim türleri görülmektedir. Karasal iklimin kuzey kesimlerinde kışlar karlı ve soğuk geçerken, güney kesimlerde kışlar çoğunlukla ılık ve yağışlıdır. Zlatibor bölgesi tam batı kanadında yer aldığından karasal iklim daha yoğundur. Bölgede en soğuk ay Ocak olurken, Ağustos en sıcak aydır. Kasım ve Şubat ayları çok yağışlı, yağmurdan hoşlanmayanlar bu aylarda bölgeyi ziyaret etmekten kaçınmalıdır. Bir diğer önemli detay ise özellikle yaşlıların ve hastaların yılın en kurak ayı olan Mart’ı tercih etmemesi gerektiğidir. Bölgeyi ziyaret etmek için en ideal aylardan biri; Haziran, Temmuz ve Eylül. Bu aylarda yıl boyu sıcaklık ortalamadır.

Zlatibor’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Sırbistan’a direkt uçuşlar var. Bölgeye hem İstanbul hem de Sabiha Gökçen Havalimanından aktarma yapmadan ulaşmak mümkündür. Peki bölgeye nasıl gidebiliriz? THY, Atlas jet ve Pegasus Havayolları ile ülkenin başkenti Belgrad’a ortalama iki saatte varabilirsiniz. Bilet fiyatları 742 ile 1825 TL arasında değişiyor. Elbette ulaşım için sadece havayolu alternatifi yok. Bölgeye tren ve karayolu ile ulaşım seçenekleri de mevcuttur. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dan alacağınız vize ile doğrudan Sofya üzerinden Belgrad’a ulaşabilirsiniz. İstanbul Esenler Otogarı’nda başkent Sofya’ya ulaşım sağlayan otobüsler var. Trenle gitmek isteyenler ise Bulgaristan sınırını geçecekleri için vize almak zorunda. Vizesiz gitmenin tek yolu hava taşımacılığıdır.

Başkentten bu bölgeye ulaşım için pek çok seçenek olsa da maalesef bu seçenekler için hava yolu taşımacılığı yok. Öncelikle demiryolunu kullanarak bölgeye yaklaşık 42 Türk Lirası karşılığında 5 saatte ulaşabilirsiniz. Bir diğer ulaşım aracı olan otobüs ile ilçeye ortalama 4 saatte ulaşabilirsiniz.Bölgeye üç saat gibi kısa bir sürede ulaşma imkanı sağlayan taksi seçeneği, diğer yollara göre biraz daha pahalı olduğu için tercih edilmiyor. Ancak bu ulaşımdan yararlanmak isteyenlerin en az 700 Türk Lirası fedakârlık yapması gerekiyor.

Zlatibor (Sırbistan) Görülmesi Gereken Yerler

Sirogojno Açık Hava Müzesi: 19. yüzyıl Sırp döneminden kalma bu müze, yüksek bir çatı ve tamamen ahşap bir mimari ile tasarlanmıştır. Sırp köyünde kullanılan eski yaşam tarzını ve kullanılan el ve mutfak aletlerini merak edenler için müzede göz dolduran tarihi kalıntılar sergileniyor. Ethno Köyü‘nün ortasına inşa edilen bu müzede yerel lezzetler sunan bir restoran da bulunuyor. Ayrıca çömlekçilik eğitimi almak için atölyelere kaydolabilirsiniz. Dönemin en güzel mimari örneklerini ziyaretçilerine açan müze, yaklaşık kişi başı 11 Türk Lirası, çocuklar için 8 Türk Lirası. Aziz Havariler Peter ve Paul Kilisesi‘nin hemen yanında bulunan bu müze, sabah 9’dan akşam 5’e kadar hizmet veriyor.

Stopica Mağarası: Sirogojno Açık Hava Müzesi‘ne 4 kilometre uzaklıkta bulunan bu mağara, Sırbistan’da hayat bulan bu büyüleyici doğal güzelliğin bir şeklidir. Mağara bölgenin en önemli turizm beldelerinden biridir. Renkli aydınlatmaları, içinden geçen nehirler, sıra dışı şelaleleri ve havuzları ile gezginlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yer. Mağara dik yamaçlardan oluştuğu için rahat ayakkabılarla bölgeyi gezmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca mağarada oldukça fazla yarasa popülasyonu bulunmaktadır. Mağara yaklaşık 1000 yarasaya ev sahipliği yapıyor. Bölgeyi ziyaret edenler için kaçırılmayacak bir doğal güzellik olan bu mağarayı gezi listenizin en üstüne ekleyebilirsiniz.

Gostilje Şelalesi: Zlatibor’un eteklerinde yer alan bu şelale, kendinizi doğanın şefkatli kollarına atmak için mükemmel bir seçenek. 20 metre yüksekliğindeki bu şelalenin el değmemiş güzelliği karşısında özlediğiniz doğal yaşamı bulacaksınız. Bölgeyi arabayla ziyaret edenler için ücretsiz ve yeni yapılandırılmış park yerleri de mevcuttur. Bu, ulaşım kolaylığı açısından bölgenin en önemli avantajlarından biridir. Suyun büyülü serenatında yürüyüş yapmak isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir doğal kaynaktır. Gostilje köyünde bulunan ve adını köyden alan bu şelale, Zlatibor kasabasına 25 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca Gostilje Köyü, işçi sosyal hareketinin lideri Dimitrije Tucovic‘in eviyle ünlü. Yöredeki diğer ünlü turistik yerler:

 • Tornik Dağı
 • Dino park Zlatibor (Dinozor) Park),
 • Prerast u Dobroselici,
 • Başkalaşım Kilisesi,
 • Aziz Havariler Peter ve Paul Kilisesi

Zlatibor’da Nerede Kalınır?

Öncelikle bölgede hemen hemen her bütçeye uygun konaklama yerleri olduğunu söyleyelim. Bu nedenle bölgeyi ziyaret etmek isteyenler için birçok alternatif fırsat olduğu için çok fazla zorlukla karşılaşmayacaklarını belirtmek gerekir.

Grand Hotel Tornik: İlçe merkezine sadece 800 metre uzaklıkta bulunan bu tesis, diğer alternatiflerin yanı sıra lüksü ve hizmetleriyle bölgenin en klâs otellerinden biridir. Tesis sunduğu imkânlar açısından tatilinizi rahat bir şekilde tamamlamanıza olanak sağlar. Otel bünyesinde restoran, bar ve teras seçeneklerinin yanı sıra 24 saat açık kabul yeri bulunmaktadır. Derin bir uyku vaat eden ses yalıtımlı odalarıyla bu beş yıldızlı tesis, çok olumlu geri bildirimlerle booking.com rezervasyon sitesinde örnek olarak 9,3 puan aldı. Bu muhteşem otelin fiyatı kişi başı gecelik 980 TL’den başlıyor.

Zlatibor Hills LUX: Yazlık şeklinde inşa edilen bu tesis lüks olarak değerlendirebileceğimiz konaklama mekânları arasında yer alıyor. Daire mimarisine sahip bu otel restoranında özel Avrupa yemekleri servis edilmektedir. Tesisin tam merkezinde, balkon ve teras seçeneklerinin yanında açık yüzme havuzu da bulunmaktadır. Mangalınızı yaparken Sırbistan’ın sıcacık güneşinde güneşlenme imkanı sunan terasları ile bu otelin fiyatı kişi başı gecelik 406 ile 480 TL arasında değişiyor.

Casa De La Montana: Daha uygun fiyata konaklamak isteyenler için bu tesis hem merkeze yakınlığı hem de uygun fiyatları ile oldukça iyi bir seçenek. Sigara içilmeyen odaları, ücretsiz wifi erişimi, sıcak su sistemleri ile bu otel, lüks otellerin sunduğu birçok hizmeti daha uygun fiyata sizlere sunuyor. Ayrıca tesis çevresinde kayak ve bisiklet aktiviteleri için alternatifler bulunmaktadır. Tüm bu ayrıcalıklara az da olsa sahip olmak isteyenler için kişi başı fiyat 65 TL’den başlıyor.

Konaklama için birçok alternatif bulunmaktadır. 200’den fazla tesis bulabileceğiniz bu bölgede en çok tercih edilen oteller:

 • Alibi Zlatibor Inn,
 • Hotel And Spa Idila,
 • Hotel Dijamant Zlatibor,
 • Apartment Vila Jezero,
 • Vila Monix Club Zlatibor,
 • Vila Bajka, Hotel President,
 • Vila Barovic & Spa ,
 • Vip Casa Club Apartmanları.

 

Zlatibor (Sırbistan) Vize Politikası

Ekim 2010’da Türkiye Cumhuriyeti arasında vize şartlarının karşılıklı olarak kaldırılması anlaşmasının imzalanmasıyla birlikte ülkeden mUştUrlAr vize kaldırıldı. Bu antlaşma ile her iki ülke vatandaşları da normal (bordo) pasaportları ile ülkeye vizesiz giriş yapabilirler. İlk 6 ay 90 gün vizesiz kalabilirsiniz. Ancak gümrüklerde pek çok yasal işlem yapılmaktadır. Bu nedenle gidiş-dönüş biletinizi, seyahat sigortanızı, rezervasyon yaptığınız otel bilgilerinizi ve biraz nakit parayı yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun.

1200px zlatibor vazdusna banja 006
zlatibor

Gamzigrad

Gamzigrad, Sırbistan’da bulunan bir arkeolojik site, spa merkezi ve dünya kültür mirası alanıdır. Tuna Nehri’nin güneyinde, Zaječar şehri yakınlarında yer almaktadır. İmparator Galerius tarafından Dacia Ripensis’te inşa edilen Felix Romuliana, antik Roma saray ve tapınak komplekslerinin bulunduğu yerdir. Ana alan 40 kilometre karedir.

Felix romuliana Zaječar kenti yakınlarındaki Gamzigrad’ın geniş yaylasında Galerius Maximianus’a ait bir imparatorluk sarayı olarak inşa edilen Felix Romuliana, Roma saray mimarisinin sadece Tetrarşi dönemine ait özel bir kategorisine ait ve bu tarzın en iyi korunmuş örneğidir. Saray, kasabayı dış saldırılardan koruyan duvarlarla çevrilidir. Kalıntıların on yıllık bir süre içinde inşa edildiği düşünülüyor. Doğuyu batı kapısına bağlayan cadde, duvarların içindeki boşluğu farklı işlevlerle ikiye böler. Kuzey yarısı, küçük tapınağı ve anıtsal sunağı ile imparatorluk sarayı kompleksini içerir. Güney yarısında halka açık binalar (dikdörtgen plan ve hamamda iki kubbeli büyük bir tapınak) ve saraya hizmet etmek için kullanılan binalar (bir horeum ve revaklı tek katlı bir bina) bulunmaktadır. Binalar zengin figürler ve yer mozaikleri ile süslenmiş fresklerle dekore edilmiştir. 4. yüzyılın ilk on yılından itibaren 6. Yüzyılın ortalarına kadar, adı görünümü ve birincil işlevi ile birlikte birkaç kez değişti.

Gamzigrad’daki saray, 11. yüzyılda bir Slav yerleşimi olarak hatırlandı.2007’den beri arkeolojik sit alanı Felix Romuliana, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Sarayın iki tapınağı var, 4. yüzyıldan kalma bir Hristiyan bazilikasında, Galerius ve annesi Romula gömüldü. Ayrıca sarayda hamam ve türbeler bulunmaktadır. Hayatta kalan en ilginç yer mozaikleri, şarap tanrısı Dionysos’u tasvir ediyor ve bu mozaik, Zaječar Ulusal Müzesi’nde sergileniyor. Gamzigrad, doğu Sırbistan’daki Zaječar’ın 11 km batısındadır. Zaječar’dan yerel otobüsler her saat Gamzigrad’a gitmektedir veya kasabadan 15 dakikalık bir taksi yolculuğu ile oraya gidebilirsiniz. Belgrad’dan Zaječar’a giden otobüsler günlük 1400 Sırp Dinarı tutar ve günlük 10 araç hareket eder.

Gamzigrad’da Yapmadan Dönme

 • Gamzigrad’a geldiyseniz ve tüm mükemmel arkeolojik alanları ziyaret ettiyseniz, çevrede keşfedilecek daha çok şey olduğunu unutmayın.
 • Gamzigradska banja, bölgedeki en önemli spa merkezidir, Felix Romuliana ve Mt. Rtanj’ın kuzeyinde kalır. Vahşi doğasıyla sizi şaşırtacak Sokobanja’ya gidebilirsiniz.
 • Muhteşem Djerdap Geçidi’ni mutlaka görmelisiniz. Bölge, Tuna’nın Demir Kapıları olarak da bilinir.
 • Djerdap Milli Parkı ve taş devri arkeolojik alanı Lepenski Vir de keşfedilmeli. Bu rota boyunca Tuna Nehri üzerinde ortaçağ kaleleri de bulabilirsiniz: Kladovo yakınlarındaki Fetislem ve diğer iki kale Golubac ve Smederevo Kaleleri ilginizi çekebilir. Gamzigrad bölgesinde iki şarap rotası olduğundan bir kadeh şarap içmeyi unutmayın: Knjaževac şarap rotası ve Negotin şarap rotası.
gamzigrad 0 1280x768 1
gamzigrad

 

Sırbistan gezi rehberine dair bilinmesi gerekenleri bu şekilde sizlere aktardık. Sırbistan’a daha önce hiç uğramamış bireylerin daha hazırlıklı olması ve nitelikli bir gezi deneyimini duyumsaması adına tüm önemli destinasyon noktaları ve Sırbistan’da işinize yarayacak bilgileri sizlerin istifadesine sunduk. Bu rehber doğrultusunda harika bir gezi tecrübesi yaşayacağınızı temenni ediyor ve iyi tatilleri diliyoruz. Bir sonraki gezi turunuzda görüşmek üzere!

Yorum Yap

Yorum Yap