1. Ana Sayfa
 2. Yurtdışı rehberi
 3. Portekiz Gezi Rehberi 2021

Portekiz Gezi Rehberi 2021


Portekiz gezi rehberi : Avrupa’nın en güzel ülkelerinin başında gelen Portekiz’e dair aradığınız her şeyi bulabileceğiniz yazımızla karşınızdayız! Güneybatı Avrupa’nın en güzel ülkelerinin başında gelen Portekiz’e gitmek için gerçekten çok fazla sebebiniz var! Her şeyden önce, bu ülkenin köklü tarihine hayran kalacaksınız. Aynı zamanda, eşsiz kültürel mirasıyla iyi ki buraya gelmişim dedirtecek türden bir ülkedir. Portekiz; sahip olduğu doğal güzelliklerle de dünyanın birçok ülkesinden geri kalmamaktadır. Atlantik Okyanusu’nun kıyısında bulunan Portekiz’in bir diğer avantajı ise iklimidir. Ülkede yılın 300 günü güneşlidir. Tüm bu sebeplerden dolayı, Portekiz, her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Portekiz’e gelmeniz için o kadar çok neden var ki… Her şeyden önce, bu ülke, Avrupa’nın belki de en eski yerleşim yeri olma özelliğini taşıyor. Bu yüzden, başka hiçbir yerde bulamayacağınız kadar renkli bir kültüre sahiptir. Fenikelilerden başlayarak Yunanlılar, Romalılar, Cermenler ve Endülüs Emevileri’ne kadar birçok devlet bu topraklarda hüküm sürmüştür. Bu noktada, Portekiz, müziğinden mutfağına, sanatından mimarisine kadar birçok noktada Avrupa’nın diğer ülkelerinden ayrılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra soğuk iklime sahip Rusya ve Norveç gibi ülkeler size hitap etmiyorsa Portekiz’in iklimine yüzde yüz hayran kalacaksınız. Bu ülkeye Akdeniz iklimi hakimdir. Yaz aylarında hava sıcaklıkları oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra, bahar ve kış aylarında insanların sokaklarda rahatça gezmesini sağlayacak türden ılık havaya rastlanmaktadır. Bu yüzden, Portekiz’i yılın dört mevsiminde rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Portekiz; daha önce de belirttiğimiz gibi doğal güzellikleri başta olmak üzere tarihi yapıları, zengin bir kültürüyle de öne çıkmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı ülkedeki her şeyin çok pahalı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, zannedilen aksine her şeyin son derece ucuz olduğu bir ülkedir. Moskova, Oslo, Paris gibi şehirlerdeki inanılmaz rakamları burada asla göremezsiniz. Bilhassa konaklama yerleri hem son derece ucuz hem de birden çok alternatife sahiptir. Bunun yanı sıra, restoran ve kafe fiyatları çok uygundur. Hediyelik eşya satan dükkanlarda da uygun rakamlara birçok şey satın alma şansına erişebilirsiniz. Yazımızın diğer kısımlarında ayrıca bahsedeceğimiz gibi Portekiz mutfağı; hayran kalacağınız nitelikler taşımaktadır. Deniz ürünlerinden tutun da lezzetli et yemeklerine, iştah kabartan tatlılara ve hamur işlerine kadar birçok yemeği yeme şansına erişebilirsiniz. Portekiz mutfağı; geniş menü seçenekleri barındırmasına rağmen fiyatlar son derece ekonomik!

Şarap denildiği zaman akla hemen Portekiz gelmesi tesadüf değil! Dünyanın en güzel kırmızı ve beyaz şarapları Portekiz’de bulunan şarap bağlarından çıkmaktadır. Şarap üretimi son derece gelişmiş olduğu için ülkedeki şarap fiyatları da son derece uygundur. Portekiz; Avrupa’nın diğer ülkeleriyle kıyaslandığında capcanlı ve enerjik bir gece hayatına sahiptir. Bilhassa Porto ve Lizbon’da çok hareketli bir gece hayatı bulunmaktadır. Tüm bu kriterler ilginizi çekmiyorsa ve aklınızda halen daha neden Portekiz’i ziyaret etmeliyim sorusu bulunuyorsa bu ülkenin doğasına yakından bakmalısınız! Ülkede dünyanın en güzel plajlarına rastlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, deniz mağaraları ve Avrupa’nın en milli parkları da bu ülkede bulunmaktadır. Bu bağlamda, hem tatil yapmak hem de eşsiz doğa manzarasında harika vakit geçirmek isteyenlerin tercihi Portekiz olmaktadır. Portekiz’e gitmenin son derece basit olduğunu da eklemek gerekir. Günün birçok saatinde İstanbul’dan Portekiz şehirlerine direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçak bileti fiyatları da son derece uygundur. Gelin hep birlikte, Portekiz’in özelliklerine yakından bakmaya devam edelim!

portekiz nerededir
Portekiz

Portekiz Nerededir?

Portekiz; Avrupa kıtasının en batısında yer almaktadır. İspanya ve Atlas Okyanusu arasında bulunan bu ülke; birçok açıdan son derece elverişli bir coğrafi konuma sahiptir. Ülkenin yalnızca İspanya ile kara sınırı bulunmaktadır. Ancak, ülke kıyılarının tamamı Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Bunun yanı sıra, ülkeye bağlı özerk yönetime sahip Madeira ve Azor Adaları; Orta Atlas Okyanusu’nda bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ise Lizbon’dur. Yüzölçümü; 92.082km olarak bilinmektedir. Resmi dili; dünyanın birçok ülkesinde konuşulan Portekizcedir. Ülkenin dini Hristiyan olarak bilinmektedir. Esküdo para birimine sahiptir. Kuzeyden güneye uzunluğu 560km olmakla beraber genişliği de 215km’dir.

Portekiz; Avrupa’nın en önemli ülkeleri arasında bulunmaktadır. 2020 yılının Eylül ayının verilerine göre ülkede 10 milyon 196 bin 709 kişi yaşamaktadır. Ülkenin yaş ortalaması ise 46’dır. Nüfus bakımından tüm dünya ülkeleri arasında 89. sırada bulunmaktadır.

portekizin komşuları
Portekiz

Portekiz’de Hangi Dil Konuşulur?

Ülkenin resmi dili; daha önce de söylediğimiz gibi Portekizce’dir. Bu dil; Hint Avrupa dil ailesinin bünyesinde bulunmaktadır. Aynı zamanda, Latin alfabesi kullanılmaktadır. Portekizce; yalnızca 10 milyonluk Portekiz nüfusu tarafından konuşulan bir dil değildir. Dünya üzerinde 200 milyondan fazla insanın bu dili konuştuğu bilinmektedir.

Portekizce; Portekiz dışında Brezilya, Angola, Doğu Timor, Mozambik ve Ekvator Ginesi’nde resmi dil konumundadır. Portekizce ve İspanyolca arasında birçok benzerliğin olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden, bu iki dili karıştıranların sayısı az değildir. Aynı zamanda, Portekiz’de yaşayan insanların ciddi bir kısmı İspanyolca konuşmaktadır. Portekiz’e gitmek istediğiniz takdirde illaki Portekizce öğrenmek zorunda değilsiniz. Ülkedeki insanların önemli bir kısmı İngilizce bilmektedir. Buna ek olarak, İtalyanca ve Almanca konuşanlar da bulunmaktadır. Sonuç olarak, Portekiz’de gezmek, toplu taşıma kullanmak, alışveriş yapmak, halkla diyalog kurmak adına İngilizce bilmeniz yeterlidir. Bunun yanı sıra, ülkeye gittiğiniz takdirde işinize yarayacak bazı Portekizce cümlelerden bahsedelim!

 • Merhaba, nasılsın? = Ola, como vai voce?
 • Adın nedir? = Qual e o seu nome?
 • Sana adres sorabilir miyim? = Posso te perguntar um endereço?

Portekiz’de Dini İnanç

Portekiz vatandaşları için dinin bir hayli önemli olduğunu söyleyebiliriz. Ülke nüfusunun yüzde 81’lik kısmı kendilerini Katolik olarak tanıtmaktadır. Bunun yanı sıra, yüzde 6.8’lik kısmı ise ateist olduğunu yani herhangi bir dini inancının olmadığını ifade etmektedir. Geriye kalan kısım arasında Protestan, Hristiyan, Sih, Doğu Ortodoks Kilisesi mensubu, Budistler, Yahudiler, Yehova Şahitleri ve ruhlara inananlar bulunmaktadır.

Portekiz; Katolik inancına mensup bir ülkedir. Ancak, birçok Avrupa ülkesinin aksine Müslümanlar başta olmak üzere diğer dine mensup insanlara son derece ılımlı bir tavır sergilenmektedir. Bu durumun en önemli sebepleri arasında Müslüman kesimin eğitimli olması bulunmaktadır. Portekiz; çok eski zamanlarda bir dönem Müslümanların hakimiyeti altına girmiş bir ülkedir. Ancak, ülke, geleneksel olarak Katolik Kilisesi’ne mensuptur. Portekiz’in kültürel açıdan İslam’dan etkilendiği iddia edilmektedir. Ancak, birkaç mimari yapı dışında ülkede İslam’a dair herhangi bir iz bulmak mümkün değildir. Günümüzde ise Portekiz’de 50 bin kadar Müslümanın yaşadığı tahmin edilmektedir.

Portekiz’in Kısa Tarihi

Portekiz’in bir ülke olarak tarih sahnesine çıkması 1143 yılına denk gelmektedir. Yüzölçümü küçük olan Portekiz; buna rağmen 900 yılı aşkın tarihiyle dikkat çekmektedir. Halen daha aynı sınırlara sahip olan Avrupa’nın en eski ülkesi olmasından dolayı önem taşımaktadır. 15. ve 16.yy içerisinde yeni dünya keşifleri sayesinde dünya tarihinde önemli bir pozisyona sahiptir. Hindistan’a deniz yolunun bulunmasının yanı sıra Afrika başta olmak üzere Güney Amerika, Asya ve Okyanusya’da kolonize bir imparatorluk kurulmasına ön ayak olmuştur.

1143 yılında bağımsız bir ülke olarak kurulan Portekiz’in ilk zamanlardaki ülke sınırı; şimdiki halinin yarısı bile değildi. Ancak, yıllar geçtikçe Endülüslüler’den daha fazla toprak koparabilmek adına sınırlarını genişletme faaliyetlerine başlanmıştır. 1249 yılında ise fetih sürecini tamamlamışlardır. Bunun yanı sıra, Portekiz tarihinde birçok ayaklanma bulunmaktadır. 1383-1385 krizi önemli bir ayaklanma olarak dikkat çekmektedir. Portekiz’in 1373 yılında İngiltere ile yapmış olduğu ittifak halen daha devam etmesiyle dünya tarihinin en uzun süren ittifakı olma özelliğini taşımaktadır. Bu ittifak sayesinde 1373 ve sonrasında Portekiz’in dünya keşifleri yapmasına ön ayak olunmuştur. Hatta, Keşif Çağı, Portekiz sayesinde başlamıştır. Portekiz’in dünyanın farklı yerlerini keşfetme arzusu; şu anki dünya sınırlarının çizilmesini sağlamıştır. Sömürgecilik faaliyetlerinin başlamasında da Portekiz’in önemli bir yeri bulunmaktadır.

Portekiz tarihindeki en önemli olaylardan birisi de 1498 yılında Vasco da Gama’nın deniz yoluyla Hindistan’a ulaşması olmuştur. Bu olay sayesinde o dönemde bir milyon olan Portekiz nüfusu; ciddi bir refah seviyesine ulaşmıştır. 1500 yılında ise Portekiz İmparatorluğu’nun temellerini atan gelişmeler yaşanmıştır. Brezilya’nın Portekiz topraklarına katılmasının ardından Hint Okyanusu ve Güney Atlas Okyanusu’ndaki ticaret yolları Portekiz hakimiyetine girmiştir. 1580 ila 1640 yılları arasında Portekiz’in bağımsızlığı ciddi anlamda zedelenmiştir. Portekiz Kralı’nın savaş sırasında ölmesi ve ardında varis bırakmaması dolayısıyla İspanya kralı taht üzerinde hak iddia etmiştir. Bu durum yüzünden bölgedeki Osmanlı hakimiyeti güçlenmiştir. Bunun yanı sıra, yaşanan ayaklanmalardan dolayı Brezilya bağımsızlığını kazanmıştır. Sonuç olarak, bu dönemde Portekiz, ciddi zarar görmüştür.

Portekiz; 20.yy’a kadar devam edecek bir çöküş dönemi yaşamıştır. Ancak, 1910 yılındaki cumhuriyetçi devrim sayesinde Portekiz monarşisi ortadan kalkmıştır. Fakat, halk arasındaki kaos ortamının devam etmesi ve Birinci Dünya Savaşı’nın vermiş olduğu tahribattan dolayı ülkede askeri darbe meydana gelmiştir. Bu gelişmelerin ardından Salazar; faşist bir diktatörlük kurmuştur. Uzun süre varlığını devam ettiren bu yönetim anlayışı; bilhassa İkinci Dünya Savaşı’nda İttifak Devletleri’ne yardımlar yapmıştır.

Portekiz; 1960’lı yıllarda ise bağımsızlık savaşları yüzünden çok ciddi zararlar görmüştür. Sırasıyla Angola, Portekiz Ginesi ve Mozambik’te meydana gelen bağımsızlık hareketleri yüzünden Portekiz Sömürge Savaşları meydana gelmiştir. 1974 yılındaki kansız askeri darbe sayesinde hem Afrika devletleri bağımsızlığını kazanmıştır hem de günümüzdeki demokratik rejimlerin kurulmasına ön ayak olunmuştur. Bu sürecin ardından kısa sürede gelişmeye devam eden Portekiz; 1986 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur. 1999 yılından bu yana ülkede Euro kullanılmaktadır.

Portekiz’e Ne Zaman Gidilir?

Portekiz; uygun iklim şartlarından dolayı yılın her döneminde ziyaret edilmeye uygundur. Bir başka deyişle, hem kış hem de yaz aylarında bu ülkeye gelebilirsiniz. Çünkü, ülkedeki sıcaklık değerleri son derece normaldir. Bunun yanı sıra, Akdeniz ikliminin özelliklerini taşıyan ülkede yılın her mevsiminde gezmek mümkün olmaktadır. Portekiz’in bilhassa Rusya ve Norveç gibi ülkelere kıyasla bu açıdan avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Ziyaret etmek adına yılın belirli dönemlerini beklemenize gerek yoktur. Yüksek dönem diye tabir edilen belirli aylarda yoğun turist ziyaretinin söz konusu olmamasından dolayı ülkede konaklama yerleri yıl içerisinde her zaman uygun fiyatlıdır.

Ancak, yine de aklınızda Portekiz’e ne zaman gitmeliyim sorusu bulunuyor olabilir. Bu noktada, bahar aylarına öncelik tanıyabilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında güneşli olan ülkede kış ve sonbahar aylarında ise yağmurlu ve rüzgarlı hava şartları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, ilkbahar aylarında çiçeklerin açması ve temiz havadan dolayı ziyaretçiler adına çok daha uygun bir ortam meydana gelmektedir. Portekiz’de insanların Haziran ayının başından Eylül ayının sonuna kadar denize girmesi mümkündür. Bu açıdan, Türkiye ile benzerlik taşımaktadır. Ancak, sonbahar dönemi son derece sessiz geçmektedir.

Portekiz’de Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ise sıcaklıklar genel olarak 30C’nin üzerinde olmaktadır. Güneşin yakıcı etkisine karşı dikkatli olunmalıdır. Yine bu aylarda sahiller son derece kalabalıktır. Ağustos ayı dışında ülkede tatil yapmanın çok yüksek maliyetlerde olmadığını söylemeliyiz. Erken rezervasyon sayesinde Ağustos ayında da son derece ekonomik şartlarla tatil yapma şansına erişebilirsiniz. Son olarak, bireysel olarak gitmek istemiyorsanız Türkiye’den Portekiz’e düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Gideceğiniz döneme bu şekilde karar vermeniz de mümkündür.

Portekiz’e Nasıl Gidilir?

Avrupa’nın en batısı ve Kuzey Atlantik sahilleri gibi eşsiz bir coğrafi konuma sahip olan Portekiz; birçok kişinin gitmek istediği bir ülke olarak dikkat çekmektedir. Ancak, bu noktada, her ülke için geçerli olduğu gibi Portekiz’e gitmek için de geçerli bir sebebe sahip olmalısınız. Hangi nedenden dolayı bu ülkeye gitmek istediğinize göre belirli prosedürleri yerine getirmeniz istenecektir. Türkiye’den Lizbon veya farklı bir Portekiz şehrine ortalama beş saatlik sürede varabilirsiniz. Ancak, her şey, uçak bileti almakla sınırlı değil!

Bu yazıyı okuyan birçok kişinin yapmak istediği gibi turist olarak Portekiz’e gitmek istiyorsanız sizinle aynı düşüncede olan binlerce insanın olduğunu bilmelisiniz. Portekiz; turistik anlamda Avrupa’nın en çok tercih edilen ülkelerinden birisi olmaktadır. Porto ve Lizbon başta olmak üzere Cascais ve Faro gibi birçok güzel şehir Portekiz sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bu noktada, Portekiz’in masallardan fırlamış bir ülke olduğunu söylemek mümkündür. Turist olarak Portekiz’e gitmek istiyorsanız her şeyden önce iyi bir planlama yapmanız şarttır. Uçak biletleri biraz pahalı olduğu için erken rezervasyon yaptırmalı veya indirim ya da kampanya dönemlerini takip etmelisiniz. Bunun yanı sıra, vize ve konaklama yeri sorunlarını çözmeniz gerekmektedir.

Portekiz’e istediğiniz takdirde tek başınıza gidebilirsiniz. Ancak, düzenlenen turları da incelemenizde fayda var. Bilhassa Endülüs turlarının çok rağbet gördüğünü biliyoruz. İspanya ve Fas gibi ülkeleri dahi içerisine katan son derece kapsamlı turlar bulunmaktadır. Üstelik bu turların tek başınıza yapacağınız gezilere kıyasla daha ekonomik olacağını da söylemeliyiz. Bir diğer seçeneğiniz ise öğrenci olduğunuz takdirde Erasmus olacaktır. Birçok Türk öğrencinin Erasmus sayesinde Portekiz’e gitmek istediği bilinmektedir. Portekiz’de yer alan birçok okulun Türk okullarıyla anlaşması bulunmaktadır. Bu sayede, hem alacağınız hibeyle ekonomik açıdan zorluk yaşamazsınız hem de bu ülkede eğitim alarak burada yaşamanın ve dil becerinizi geliştirmenin tadını çıkarırsınız.

Portekiz’e yalnızca dil öğrenmek için dahi gidebilirsiniz! Dünya üzerinde 200 milyondan fazla insanın konuştuğu Portekizce’yi yerinde öğrenmek size birçok avantaj sağlayacaktır. Bu dili öğrendiğiniz takdirde bilhassa iş hayatında özel sektör için oluşturulan pozisyonlarda avantaj elde edersiniz. Bunun yanı sıra, Portekiz’de yüksek lisans yaptığınız takdirde Avrupa Birliği diploması alma şansına erişirsiniz.

Ben Portekiz’de kalmak istiyorum diyorsanız farklı prosedürlerle karşılaşacaksınız. Avrupa Birliği üyesi olan Portekiz’de diğer Avrupa ülkelerine benzer prosedürler işlemektedir. Ancak, küçük bütçelerle iş kurma şansına sahip olabilirsiniz. Portekiz; belirli bir yatırım karşılığında vatandaşlık veren AB ülkelerinden birisi olmaktadır. Buna ek olarak, Portekiz vizesi konusunda çok sorun yaşamazsınız. Daha doğrusu, Portekiz’e giderken standart Schengen vizesi almanız gerekmektedir. 2020 yılının Eylül ayında olduğumuz şu günlerde 80 euro gibi bir ücret ödeyerek bu vize için başvuru yapabilirsiniz. Portekiz; diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Schengen vizesi verme konusunda daha cömert davranmaktadır.

Bu paragrafta da turistik Portekiz gezinizin ne kadar tutacağı hakkında bilgi verelim! 2020 için konuşacak olursak bu ülke için en az 3-4 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Uçak biletlerinin pahalı olması ve Schengen vizesi başvuru ücreti; maliyetleri arttıran unsurlar arasında bulunmaktadır. Ancak, yeşil pasaport sahibi iseniz bu maliyeti biraz daha azaltabilirsiniz. Çünkü, istediğiniz takdirde önce Avrupa’nın farklı bir ülkesine gidebilir, buradan da daha düşük maliyetteki bir uçuş bileti fiyatıyla da Portekiz’e geçebilirsiniz. Bu sayede, ekstradan bir ülkeyi gezmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Portekiz; Fransa, İspanya veya Hollanda gibi ülkelerle kıyaslandığında daha ucuz bir ülkedir. Avrupa’nın popüler başkentlerine kıyasla her şeyin fiyatı neredeyse yarı yarıyadır. Ancak, Türkiye ile kıyaslandığında her şeyin bir kat daha pahalı olduğunu söylemeliyiz. Son olarak, burada yaşamanın bir Akdeniz insanı olarak sizi hiç zorlamayacağını hatta size büyük bir zevk vereceğini ifade etmeliyiz. Portekizliler; tıpkı Türkler gibi son derece sıcakkanlıdır. Bu sayede, bu ülkeye çok rahat bir şekilde uyum sağlayabilirsiniz. Portekiz; yaşam standartları bakımından bir Norveç veya Almanya değildir. Gelir düzeyi biraz daha düşüktür. Ancak, halkı, yine de fena olmayan standartlarla yaşamını sürdürmektedir. Ülkede Türklere olan bakış açısının son derece olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Bilhassa Türkiye’de oynamış Quaresma, Pepe, Simao, Almeida, Fernandes gibi futbolculardan dolayı Türkiye’nin tanınırlık seviyesi yüksektir.

portekize nasıl gidilir
Portekiz – Türkiye

Portekiz İklimi ve Hava Durumu

Portekiz; Avrupa’nın en batısında bulunan coğrafi konumu dolayısıyla avantajlı iklim özelliklerine sahiptir. Ülkede Akdeniz ikliminin etkileri görülmektedir. Avrupa’nın en sıcak ülkelerinden birisi olması dolayısıyla yaz turizmine son derece elverişlidir. Yaz ve bahar dönemlerinde oldukça sıcak bir havası bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, kuru ve güneşli bir coğrafyaya sahiptir. Ancak, sonbahar ve kış mevsimlerinde durum biraz değişmektedir. Yağmurlu ve rüzgarlı günlerin sayısı artmaktadır. Fakat, yine de ülkenin kış aylarında dahi çok soğuk olduğunu söylemek mümkün değildir. Portekiz’de yıllık ortalama sıcaklıklar sekiz ila 12 derece arasında değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra, dağlık iç kuzey bölgelerde ise 16 ila 19 derece arasında sıcaklıklar söz konusu olmaktadır.

Portekiz’in kuzey bölgelerinde ılıman bir iklim yer alırken ülkenin güneyinde ise sıcak iklim hüküm sürmektedir. Kış ayları boyunca batıdan yağmur taşıyan soğuk rüzgarlar esmektedir. Ancak, yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber güneyden sıcak kuru hava dalgası ülkeye ulaşmaktadır. Bu dönemde, ülkedeki yağış miktarı son derece düşüktür. Ülkenin kuzey kısmı ise güney kısmına kıyasla daha soğuk bir iklime sahiptir. Ayrıca, yılın birçok döneminde batıdan esen okyanus rüzgarlarından dolayı bu bölgeler ciddi miktarlarda yağış almaktadır. Tagus nehrinden başlayarak güneye doğru gidildiği zaman yağış miktarı da azalmaktadır. Bunun yanı sıra, ülkede, sıcak ve kuru yaz dönemi uzun süre devam etmektedir. Portekiz kıyısında ise sıcaklıklar genel olarak aynıdır. Batı kıyısının ortasında yer alan Lizbon şehrinde sıcaklıklar; Ocak ayında yedi ila 15C arasında değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra, Temmuz ayında ise 18 ila 28C arasında değişen sıcaklıklara rastlanmaktadır.

Portekiz coğrafyasının %35’lik kısmı ormanlıktır. Aynı zamanda, ormanların yüzde 90’lık kısmı meşe ağaçları ile kaplıdır. Buna ek olarak, incir, kestane, badem ve keçiboynuzu ağaçları bulunmaktadır. Portekiz’de sanayinin çok fazla gelişmemesinden dolayı tarım en önemli ekonomik faaliyet olarak dikkat çekmektedir. Hatta, ülkedeki bitki örtüsü ve yer şekilleri dahi bu faaliyete yardım etmektedir. Örneğin, meşeden şişe mantarı yapma konusunda Portekiz dünyada ilk sıralarda bulunmaktadır. Ülkenin vahşi hayvanlar bakımından zengin olmadığını ifade etmek gerekir. Yabani tavşan ve tilki gibi türlerin ülkede yer alması söz konusudur. Ülkenin dağlık kısımlarında ise geyikler bulunmaktadır. Portekiz’in yeraltı zenginlikleri ise bakır, demir, tungsten, mermer, granit ve arduvaz olarak dikkat çekmektedir.

Portekiz Mutfağı

Yazımızın en çok merak ettiğiniz kısmı ile karşınızdayız! Portekiz; farklı kültürlerin bir araya geliş noktası olmasından dolayı birçok konuda çeşitliliğe sahiptir. Portekiz mutfağı da ülkedeki bu çeşitliliğin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bu noktada, Portekiz yemek kültürü; bir Meksika veya Hindistan kadar olmasa da güzel detaylar taşımaktadır. Yemeklerin güzelliği kriterine göre dünyada ilk ona girmesine kesin gözüyle bakılmaktadır. Portekiz mutfağı denildiği zaman akla baharatlar gelmektedir. Gelin hep birlikte bu ülkeye geldiğiniz takdirde muhakkak tatmanız gereken lezzetlerden bahsedelim!

 • Sardinhas Assadas: Portekiz mutfağı; bilhassa deniz ürünleri konusunda çok iddialıdır. Belki de görüp görebileceğiniz en lezzetli deniz ürünleri yiyecekleri bu coğrafyada bulunmaktadır. Bilhassa sardalya ile yapılan ızgaranın son derece farklı bir tadı vardır. Ancak, Portekiz pişirme tekniklerine göre balığın kafası ve kemiği sağlam bırakılmaktadır. Izgara balıklar; gerçekten de kaliteli bir şekilde pişirilmektedir. Sardinhas Assadas yemek adına özellikle Lizbon’a gitmelisiniz.
 • Francesinha: Lizbon için Sardinhas Assadas demişken Porto için Francesinha’dan bahsetmeliyiz. Portekiz usulü son derece doyurucu bir sandviçtir. İki parça ekmeğin arasına biftek, sosis, jambon ve chorizo konmaktadır. Buna ek olarak, isteyenler için sandviçin üzerine yumurta kırılması da söz konusudur. Francesinha’nın yanında özel bir sos ve patates kızartması sunulmaktadır.
 • Cozido a Portuguesa: Ülkenin farklı noktalarında farklı şekillerde pişirilen bir yemektir. Portekiz lezzetleri arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Etin yavaş yavaş pişirilmesinin yanı sıra yemeğin içerisinde farklı sebzeler yer almaktadır. Yemeğin Türkiye’de pişirilen yahni çeşitlerine benzediğini söylemek gerekir. Ancak, bazı bölgelerde bu yemeğin içerisine tavuk, kuzu ve domuz eti konmasına da rastlanmaktadır.
 • Açorda: Portekiz’de bilhassa köylerde yapılmaktadır. Günlük olarak hazırlanmaktadır. İçerisinde ekmek ve haşlanmış yumurta bulunmaktadır. Çörek otu suyunda hazırlanmaktadır. Bazı bölgelerde içerisine av etleri de konmaktadır.
 • Peixinhos de Horta: Portekiz mutfağı; genel olarak et ağırlıklıdır. Ancak, bazı yemeklerin özellikle vejetaryenlere hitap ettiğini söylemek gerekir. Peixinhos de Horta; kızartılmış yeşil fasulyelerden meydana gelmektedir. Görünüm olarak kızarmış balık gibi durmaktadır.
 • Feijoada: Aynı zamanda Brezilya mutfağında da sıklıkla tüketilmektedir. Kuru fasulyenin içerisine dana veya domuz eti konmaktadır. Bunun yanı sıra, yemekte birçok baharat bulunmaktadır. Kimyon, kırmızı biber, sarımsak ve karanfil tatlarının olduğunu söylemeliyiz. Damak tadınıza pek uymayabilir. Ancak, yine de bu yemeği bir kez olsun tatmanız tavsiye edilmektedir.
 • Sopa de Pedra: Portekiz halkının geçmiş dönemlerde yaşamış olduğu yoksulluğu anlatan bir çorbadır. Taş çorbası olarak bilinmektedir. İçerisinde birçok şey bulunmaktadır. Sebzeler ve kuşbaşı et ile çorbadan ziyade bir yemek görünümüne sahiptir.
 • Alheira de Mirandela: Alheira; tavuk sosisi olarak bilinmektedir. Bu yemek; bilhassa uygun fiyatlı olmasından dolayı tercih edilmektedir. 1500’lü yıllardan bu yana Portekiz mutfağında yer alan bu yemek; geçmişte gizlice yenmesiyle meşhurdur.
 • Arroz de Tamboril: Maymun balığı ve pirincin kullanıldığı geleneksel Portekiz yemeğidir.
 • Bacalhau: Deniz ürünlerinden faydalanmasını çok iyi bilen Portekiz halkı; özellikle morina balığından çok lezzetli ve farklı yemekler yapmaktadır. Ülkede birçok restoranda yalnızca bu balıktan yapılan özel yemeklere rastlanmaktadır.
 • Caldeirada de Enguias: Portekiz’de ülkenin neredeyse her bölgesinde yoğun bir şekilde balık tüketilmektedir. Bu noktada, Aveiro bölgesinde yılan balığının son derece popüler olduğunu söylemek gerekir. Biber ve safran kullanılarak hazırlanan yılan balığı yahnisi zevkle yenilmektedir. Ancak, bu yemeğin çorba statüsünde sunulduğunu eklemeliyiz.
 • Cataplana de Marisco: Deniz ürünleri yahnisi olarak dikkat çekmektedir. Birçok deniz ürününün pişirilmesi ve yanına pilav ya da patates cipsi konmasıyla servis edilmektedir. Portekiz’in Algarve bölgesinde sıklıkla yapılmaktadır. İyi bir şarapla beraber çok iyi bir lezzet kombini olacağını söyleyebiliriz.
 • Porco Preto: Portekiz coğrafyasında sıklıkla rastlanabilecek bir tür domuzdur. Portekiz mutfağında bu hayvanın etiyle birçok yemek hazırlanmaktadır. Hatta, fakir Portekiz halkı için altın değerinde bir lezzet olduğu ifade edilmektedir.
 • Polvo a Lagareiro: Ahtapotun doğrudan ateşte pişirilmesiyle hazırlanmaktadır. Üzerine biraz limon ve bazı baharatlar eklenmektedir. Bu sayede, ülkedeki birçok vatandaşın hayranlık duyduğu bir lezzet haline gelmektedir. Sonuç olarak, Portekiz’de ne yenir diye düşünüyorsanız ilk olarak bu yemeğin tadına bakmalısınız.
 • Posta Mirandesa: Kalın bir dana bonfilenin yoğun bir ateşte pişirilmesiyle hazırlanmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde hazırlanan bu yemeğin Portekiz’e özel tarafı ise etinden kaynaklanmaktadır. Etin yalnızca Portekiz’de yetişen mirandesa ineklerinden alınmış olması yemeği farklı kılmaktadır.
 • Sopa de Caçao: Köpekbalığı etinin kişniş, sarımsak ve limonla beraber marine edilmesiyle hazırlanmaktadır. Etin haşlanması neticesinde ortaya son derece lezzetli bir çorba çıkmaktadır. Mısır unu ile hazırlanan bir ekmekle beraber yenen bir çorbadır.
 • Piri Piri Chicken: Hem Portekiz’de hem de Portekiz dışında son derece popüler bir yemektir. Ülke genelinde çok fazla tüketilmektedir. Ancak, ülkenin farklı yerlerinde değişik şekillerde hazırlanmaktadır.
 • Bifana: Portekiz; deniz ürünleri ve et yemekleri konusunda oldukça özel bir mutfağa sahiptir. Ancak, bilhassa sandviçlerinin de çok popüler olduğunu söyleyebiliriz. Bifana ise insanların çok aç olmadıkları bir zaman diliminde tercih edecekleri bir lezzet olarak dikkat çekmektedir. Hem sığır etiyle hem de domuz etiyle yapılan versiyonları bulunmaktadır.
 • Terylene Sandwich: Atıştırmalık olarak kendisine yer bulan bir sandviç türüdür. Fakat, hazırlanması son derece uzun sürmektedir. Sandviçin içerisinde kullanılan et; yaklaşık bir gün öncesinden marine edilmektedir.
 • Porto Şarabı: Portekiz; yukarıda da söylediğimiz gibi şarap üretimi konusunda dünyada ilk sıralarda bulunmaktadır. Bu noktada, yemeklerin yanında ne içilmeli sorusuna ilk olarak Porto şarabı cevabını vermeliyiz. Ticaret ve liman ülkesi olan Portekiz’de istediğiniz takdirde sayısız farklı şarap alternatifine rastlayabilirsiniz. Bu noktada, ilk tercihiniz Porto şarabı olmalıdır.

Portekiz mutfağında genel olarak pirinç, patates ve yeşil sebzeler kullanılmaktadır. Brezilya ve Afrika yerlileri ile kültürel etkileşimde bulunan Portekiz halkı; aynı zamanda sömürgelerden kültürlerine katmış oldukları bilgi birikimini mutfaklarında da kullanmaktadırlar. Bu noktada, kahvaltı ve akşam yemeklerine ayrı bir önem verdiklerini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, ağır ve zor hamur işleriyle de dikkat çekerler. Portekiz mutfağı denildiği zaman akla genel olarak doyurucu lezzetler ve farklı baharat ya da soslarla karıştırılan soslar gelmektedir. Eldeki malzemelere birçok ekleme yapılmaktadır. Bilhassa et ve balık yemeklerine birçok sos ve baharat konmaktadır. Hatta, kırmızı et yemeklerinin içerisine tavuk veya balık konmasına dahi rastlanmaktadır.

Portekiz’de çorba kültürü pek gelişmiş değildir. Olanlar ise daha çok etli veya sebzeli çorba şeklindedir. Ayrıca, bu tür çorbaların çorba olarak değil de ana yemek olarak servis edilmesine rastlanmaktadır. Tatlı konusunda seçeneklerin çok olduğunu dile getirebiliriz. Bilhassa ülkenin en meşhur pastanesi olarak bilinen Elem Pastanesi; 175 yılı aşkın bir süredir faaliyetlerine devam etmektedir. Hatta, bu pastanenin kendine özgü bir tatlısı bulunmaktadır.

Portekiz’de Ulaşım

Portekiz; diğer Avrupa şehirleri kadar olmasa da vatandaşlarına ve bu ülkeye gelmek isteyenlere ulaşım konusunda birçok seçenek sunmaktadır. Ülkede genel olarak otobüs, tramvay, metro ve füniküler kullanılmaktadır. Porto veya Lizbon gibi şehirlerde şehir merkezine gitmek istiyorsanız tramvay kullanmanız doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, daha küçük bölgelere gitmek adına ise metro ve otobüs kullanmanız gerekmektedir. Buna ek olarak, bir Hollanda kadar olmasa da ülkede bisiklet kullanımının yaygın olduğunu söylemeliyiz. Özellikle turistlerin yaz aylarındaki tercihi bisiklet yönünde olmaktadır.

Porto’da bulunan tramvay hatlarının birçoğunda otobüsler hizmet vermektedir. Tramvayın yalnızca üç hattının olduğu bilinmektedir. Ancak, bu üç hat dahi turistler için yeterli olmaktadır. Bu noktada, günlük veya tek seferlik olarak otobüs ya da tramvay bileti alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Andante biletlerinden satın almanız da tavsiye edilmektedir. Bu bilet sayesinde Portekiz’in birçok şehrindeki toplu taşıma hizmetinden ücretsiz olarak faydalanma şansına erişebilirsiniz. Andante bilet ücreti; tıpkı İstanbul kart gibi son derece uygundur. Bitmesinin ardından tekrar doldurulmasına rastlanmaktadır. İstediğiniz takdirde şoförden temin etmeniz mümkündür.

Porto ulaşım seçeneklerinden bahsetmek gerekirse 601, 602, 604 numaralı otobüslerin bütün gece boyunca hizmet veren otobüsler olduğunu bilmeniz gerekir. Buna ek olarak, Porto şehrinde daha önce söylediğimiz gibi füniküler hizmeti bulunmaktadır. Ancak, füniküler, yalnızca Porto’nun Batalha ve Ribeira semtleri arasında gitmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz Andante sayesinde fünikülere binmeniz mümkündür. Porto’da metro seçenekleri de son derece gelişmiştir. Altı farklı metro hattı bulunmaktadır. Metro sistemlerinin eski olmadığını ve son derece kullanışlı olduğunu dile getirmeliyiz. Bir turist olarak Porto’ya geldiğiniz takdirde toplu taşıma dışında yürümeyi de tercih edebilirsiniz. Çünkü, gezilecek yerler arasında çok fazla mesafe farkı yoktur. Porto başta olmak üzere Portekiz şehirlerinde taksi seçeneğinin çok fazla tercih edilmediğini ifade etmek gerekir. Yalnızca havaalanına gitmek isteyenlerin veya yanında çok fazla valizi olanların taksi tercih etmesi doğru olacaktır. Bilhassa şehir merkezlerinde taksi kullanımı çok fazla tavsiye edilmez. Bunun sebebi ise taksicilerin turist olduğunu anladıkları kişilerden çok fazla ücret talep etmeleridir. Bu noktada, durumunuzdan dolayı taksiye binmek zorunda kaldıysanız şoförden fiş veya fatura talep etmelisiniz.

Portekiz’de toplu taşıma araçlarının yeterli olup olmaması noktasında ciddi endişeleriniz olmamalıdır. Çünkü, ülkede neredeyse her türlü ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Otobüs başta olmak üzere tramvay, metro, tren, taksi, havaalanı servisi gibi ulaşım seçenekleri yer almaktadır. Çok fazla valizinizin olmadığı durumlarda metroya binmeyi tercih etmelisiniz. Lizbon ve Porto’da metro kullanımı son derece yaygın olmakla beraber bir Moskova metrosu kadar olmasa da gelişmiş metro sistemlerinin olduğunu söylemeliyiz.

Portekiz’de tren sistemlerinin de son derece gelişmiş olduğu bilinmektedir. Ülkedeki her büyük şehri birbirine bağlayan son derece gelişmiş bir ağı bulunmaktadır. Ana tren servisi; Caminhos de Ferro Portugueses olarak bilinmektedir. Güzergah ve ücretleri resmi sitede yer almaktadır. Buna ek olarak, tüm tren biletleri; tren istasyonlarında satılmaktadır. Ülkedeki toplu taşıma araçları son derece büyüktür. Bu yüzden, büyük şehirlerde gezmek son derece kolaydır. Portekiz denilince akla ilk gelen şehir olan Lizbon’da ulaşım Carris tarafından yürütülmektedir. Bunun yanı sıra, bütün büyük şehirler arasında faaliyet gösteren ara ulaşım hizmetleri de bulunmaktadır.

Taksi konusunda ise farklı renkteki taksilere rastlayabileceğinizi söylememiz gerekir. Bej, yeşil ve siyah renkteki taksilere rastlamak mümkündür. Son olarak, büyük şehirlere rahatlıkla ulaşabileceğiniz on farklı uluslararası havalimanı bulunmaktadır.

Portekiz Gezilecek Yerler

Portekiz ile ilgili bu kadar çok şey öğrendikten sonra sıra bu güzel ülkenin gezilecek yerlerini öğrenmeye geldi! Bu noktada, Portekiz gezilecek yerler konusunu şehirler olarak incelememiz doğru olacaktır. İlk olarak Lizbon ile başlayalım!

Lizbon Gezilecek Yerler

Portekiz’in başkenti olarak bilinen Lizbon; tıpkı İstanbul gibi dünyanın iki yakası bulunan şehirlerinden birisi olmaktadır. Aynı zamanda, AB üyesi olan şehirler arasında nüfus yoğunluğu bakımından 11.sırada bulunmaktadır. Lizbon’un toplam nüfusu üç milyondur. Portekiz nüfusunun yüzde 30’luk kısmının Lizbon’da yaşadığı tahmin edilmektedir. Lizbon’da bulunan Humberto Delgado Havaalanı; yıl içerisinde binlerce yolcunun uğrak noktası olmaktadır. Lizbon’un Paris, Madrid, Roma gibi şehirlerle beraber Avrupa’nın en çok turist çeken şehirleri arasında olduğunu ifade etmeliyiz.

Lizbon; Batı Avrupa’nın köklü tarihe sahip olan şehirleri arasındadır. Fenikelilerden başlayarak Antik döneme ve sonrasında Romalılar, bir dönem İspanyollara kadar uzanan hakimiyet sürecinde Portekiz’in bağımsızlığını kazanması Lizbon açısından dönüm noktası olmuştur. Lizbon; tarihi açıdan son derece köklü bir geçmişe sahip olmakla beraber dünyanın en değerli şehirleri arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, bu şehirde göreceğiniz her bir turistik yer sizi büyüleyecektir.

 • Lizbon Katedrali: Lizbon’daki en eski kilise olmakla beraber Azize Meryem Katedrali olarak bilinmektedir. Bu katedrali önemli kılan detaylar arasında ise birden çok mimari yapının barınması yer almaktadır. Gotik, barok, romanesk, neo-klasik, rokoko mimarilerinin yer aldığı Lizbon Katedrali; dünyadaki en özel dini yapılar arasında bulunmaktadır. Lizbon’a gelen turistlerin ilk olarak burayı görmek istediği bilinmektedir. Buna ek olarak, 1910 yılından bu yana Portekiz milli eserleri arasında bulunmaktadır.
 • Gulbenkian Müzesi: Lizbon’da Berna Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Bu müze; 20.yy’da yaşamış en zengin insanlardan birisi olan Calouste Gulbenkian’ın hatırası adına açılmıştır. Müzeyi Salı günlerinin dışında her gün ziyaret edebilirsiniz. İki farklı kısmı bulunmaktadır. İlk kısımda Gulbenkian’ın dünyanın birçok yerinden toplamış olduğu sanat eserlerinden meydana gelen kişisel koleksiyonunun görülmesi mümkündür. İkinci kısımda ise daha çok modern sanat eserlerine rastlanmaktadır. Bu müzeyi muhakkak görmelisiniz. Çünkü, bu kadar geniş içeriğe sahip olan müzeyi dünyanın başka hiçbir yerinde bulamazsınız. Gulbenkian’ın sanata vermiş olduğu önemi göstermesi açısından son derece önemlidir.
 • Belem Kulesi: Bu kulenin inşaatına 1515 yılında başlanmıştır. Portekiz tarihi açısından son derece önemlidir. Bunun sebebi, Portekiz’in dünya tarihine damga vuran ve ülkenin Altın Çağ’ı olarak bilinen Coğrafi Keşifler döneminde inşa edilmesi olmaktadır. Bu kule; Lizbon Limanı’nda bulunmaktadır. 1755 yılında meydana gelen depremden etkilenen kulede yıllar içerisinde birtakım restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Şehir merkezinden yaklaşık 2.5km uzaklıkta olmasından dolayı ulaşımı zor olsa da Lizbon ziyaretçilerinin kesinlikle görmesi gereken bir yerdir. Bilhassa kulenin en yüksek noktasına çıkmak ve şehir manzarasını izlemek; mutlaka yapılması gereken aktiviteler arasında bulunmaktadır. 14 yaş altı ücretsiz olmakla beraber yetişkinler için belirli bir giriş ücreti vardır.
 • Jeronimos Manastırı: Belem Kulesi’ni ziyaret etmişken hemen yanında bulunan Jeronimos Manastırı’nı da mutlaka görmelisiniz. Portekiz ile özdeşleşen Manuelin süslemelerine burada rastlanmaktadır. Burası; aynı zamanda Unesco Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır. Dünya tarihine damga vurmuş kaşif Vasco de Gama’nın mezarı burada yer almaktadır. 2020 yılında olduğumuz şu günlerde manastır binasının bir kısmında Denizcilik Müzesi, bir kısmında ise Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır. Bu bağlamda, manastır ve müzenin ziyaret saatleri değişkenlik göstermektedir. Fakat, isteyenler, kombine bilet satın alarak burayı daha ekonomik bir şekilde ziyaret etme şansına erişebilirler.
 • Lizbon Fado Müzesi: Fado; çok şaşıracağınız bir şekilde aslında bir müzik türüdür. Aşk acısı çeken ve en sonunda yalnız kalan kadınların müziği olarak bilinmektedir. 1998 yılında Lizbon’a Fado Müzesi açılmıştır. Bu müzede Fado müziği yapılan enstrümanlar başta olmak üzere bestelerin orijinal haline, bu müzikle uğraşan müzisyenlerin bugüne kadarki fotoğraflarına ve prova odalarına kadar birçok şeyi bulmak mümkündür. Buna ek olarak, bu müzede, Fado müziği öğrenmek isteyenlere özel kurs verilmektedir. Bunun yanı sıra, müzede iki farklı sergi türü bulunmaktadır. Kalıcı ve geçici olmak üzere iki farklı sergi türü ziyaretçilere sunulmaktadır. Bayram günleri dışında yılın her günü; 10.00 ila 18.00 saatleri arasında ziyaret edilmektedir.
 • Rossio Meydanı: Ortaçağ’a kadar uzanan köklü geçmişinden dolayı beğeni toplamaktadır. Buna ek olarak, bilhassa 13 ve 14.yy’da halkın ortak hareket etmek amacıyla toplandığı bir yer olmuştur. Bir başka deyişle, soylu sınıfından olmayan insanların burada toplanmasına rastlanmaktadır. Rossio Meydanı denildiği zaman akla şenlikler, konserler, ziyafetler gelmektedir. Turistler için de ayrı bir öneme sahip olan bu meydanda birçok restoran ve kafe yer almaktadır.
 • Antik Sanat Müzesi: Lizbon Chiado bölgesinde bulunmaktadır. Avrupa’nın en önemli müzelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. 14.yy’dan başlayarak 20.yy’a kadar uzanan birçok değerli sanat eserini burada görebilirsiniz. Bilhassa Portekiz Kraliyet Ailesi’ne ait eserler sayesinde köklü Portekiz tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra, 16.yy’da Portekizli kaşiflerin Japonya’ya ayak basması sırasında oluşturulan eserler dünya üzerindeki birçok noktadan gelen kişilerin görmek istediği şeyler arasındadır.
 • Ajuda Sarayı: Portekiz tarihi dikkate alındığında bu sarayın hiçbir zaman tamamlanamamış olması dikkat çekmektedir. Fransız ordularının 1800’lü yılların başında Portekiz’i işgal etmesi üzerine Portekiz Kraliyet Ailesi’nin kaçmasından dolayı bu saray tamamlanamamıştır. Ancak, bu sarayın mimarisine hayran kalmamak elde değildir. Çünkü, son derece romantik bir dekorasyonu bulunmaktadır. Sarayın içerisinde son derece görkemli kanepe ve koltuk takımları vardır. Bunun yanı sıra, dekoratif biblo ve sanat eserlerinin yanı sıra Brezilya’dan getirilen ve işlenen pırlantalar bilhassa turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Yemek ve taht salonu da bu sarayın dikkat çeken özellikleri arasında olmaktadır.
 • Fronteira Sarayı: Lizbon’un en şık saraylarından birisi olarak dikkat çekmektedir. Şehrin kuzeybatısındaki Benfica bölgesinde bulunmaktadır. 1640 yılında inşa edilmiştir. 17. ve 18.yy’a ait iç ve dış mimari özelliklerini taşıyan bu saraydaki her bir odanın güzelliği muhakkak dikkate alınmalıdır. Geçmişteki Portekiz krallarının büstleri de burada yer almaktadır. Ancak, bu saray, günümüzde özel mülk konumundadır. Bu yüzden, yalnızca rehber eşliğinde gezilmesine rastlanmaktadır. Fakat, bir iki gün öncesinden rezervasyon yaptırılması şarttır.
 • Cristo Rei Heykeli: Lizbon denildiği zaman akla Hz. İsa heykeli gelmektedir. Hz. İsa’nın kollarını açmış bir şekilde Lizbon şehrini kutsadığı iddia edilmektedir. Bu heykel; İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesini kutlamak adına inşa edilmektedir. Tanrı’ya şükretme amacı taşımaktadır. Bu heykeli görmenin yanı sıra heykele çıkarak şehrin manzarasına yakından tanıklık edebilirsiniz. Bilhassa Hristiyan turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. 82 metre yüksekliğe sahip olan heykelde asansöre binme ücreti için yetişkinlerden ve çocuklardan farklı bir miktar talep edilmektedir. Yaz döneminde 09.30 ila 19.00, kış döneminde ise 09.30 ila 18.00 saatleri arasında heykelin görülmesi mümkündür.
5a097b2b7af5077b14cd44a1
Lizbon

Porto Gezilecek Yerler

Porto denildiği zaman birçok Türk için güzel düşüncelerin akla geldiğini söylemek mümkündür. Lizbon’un ardından Portekiz’in en büyük ikinci şehri olarak bilinmektedir. Ülkenin kuzeyinde bulunmaktadır. Porto; bilhassa şarabıyla son derece popülerdir. Bunun yanı sıra, Porto Borsası; dünyanın ilk açılan borsası olmasından mütevellit önem taşımaktadır. Porto; 4.yy’da Roma İmparatorluğu döneminde kurulmuştur. Çok eski zamanlardan bu yana ticaret limanı olarak kullanılan Porto’nun uluslararası ticaret adına belirleyici bir konumunun olduğunu söyleyebiliriz.

Porto’da görülmesi gereken birçok tarihi ve turistik nokta bulunmaktadır. Ancak, bu noktaların ne kadar önemli olduğunun yanı sıra bugüne kadar nasıl özenli bir şekilde korundukları da son derece önemlidir. Sonuç olarak, bu şehre en az iki üç gün ayırdığınız takdirde ne kadar mükemmel özelliklere sahip olduğunu siz de göreceksiniz.

 • Soares Dos Reis Ulusal Müzesi: Portekiz gibi müzelerle dolu bir ülkede ilk ve en önemli sanat müzesi olmasından dolayı dikkat çekmektedir. 1833 yılında açılmıştır. Sahip olduğu ismini Portekizli ünlü sanatçı Antonio Soares dos Reis’ten almaktadır. Dünyanın belki de en farklı özelliklere sahip eserlerini taşıyan bir müzedir. İçerisinde yağlı boya tablolarından tutun da heykellere, seramik dekorasyon ürünlerine, antika parçalarına kadar çok sayıda eser bulunmaktadır. Buna ek olarak, 19.yy’dan bugüne kadar ulaşmış olan eserlerin bu müzede sergilendiğini söylemeliyiz. Geçmişteki konumundan farklı bir yere taşınan müze; 1940 yılından bu yana Carrancas Sarayı’nda ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Neo klasik bir mimari tarzıyla inşa edilen bu sarayın ayrı bir güzelliğinin olduğunu ifade etmeliyiz. Bu müzeyi Pazartesi günü dışında haftanın her günü 10.00 ila 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda, her ayın ilk Pazar günü ücretsiz giriş imkanı sunmaktadır.
 • Porto Şarap Müzesi: Porto denildiği zaman akla daha önce de söylediğimiz gibi Porto şarapları gelmektedir. Dünyadaki şarap üretiminin önemli bir kısmı Portekiz’in Porto şehrinde gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra, Porto Şarap Müzesi; birçok turistin gitmek istediği ilk mekan olarak dikkat çekmektedir. Bu müze sayesinde Porto’nun tarih içerisinde nasıl bir yükselişe geçtiğine tanıklık edebilirsiniz. Şarap ihracatı sayesinde Porto’nun hem ekonomik hayatı hem de sanatsal ve kültürel faaliyetleri yükselişe geçmektedir. Douro Nehri’nin tam kıyısında bulunan Porto Şarap Müzesi; yalnızca hafta sonlarında ücretsiz girişe imkan tanımaktadır. Bunun yanı sıra, bu müzede, Porto şarabının yapımını anlatan kitapları satın alarak okuyabilirsiniz.
 • Romantizm Müzesi: Sahip olduğu özelliklerle yalnızca Portekiz’in değil dünyanın en ilginç müzeleri arasında bulunmaktadır. Portekiz’in en görkemli parkı olarak bilinen Kristal Saray Bahçeleri içerisinde bulunan bir malikanede yer almaktadır. Dünya edebiyatında önemli bir yere sahip olan Romantizm akımının etkisinde kalınarak inşa edilmiş bir saraydır. Saray içerisinde son derece ilgi çeken odalar bulunmaktadır. Bilhassa kralların bir zamanlar kullandığı odaların turistler tarafından dikkat çektiğini söyleyebiliriz.
 • Serra Do Pilar Manastırı: Hem Porto hem de Portekiz tarihinde son derece önemli bir yeri bulunan ibadethanedir. Aynı zamanda, 1996 yılından bu yana Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Manastırın hem içi hem de dışı son derece dikkat çekicidir. Ancak, bu manastır, 1800’lü yıllardan bu yana Portekiz ordusuna aittir. Ancak, rehberli turlar sayesinde ziyaret edilmesi mümkündür.
 • Guindais Füniküleri: Bir Moskova metrosu kadar etkileyici olmasa da Porto’nun dikkat çeken ulaşım araçları arasında bulunmaktadır. Cedofeita adındaki mahallede yer alan bu füniküler; 1993 yılından bu yana hizmet vermektedir. Her biri 25 kişilik olan iki araçtan meydana gelmektedir. Yalnızca üç dakika süren yolculukta Porto’nun nasıl bir tarihi şehir olduğunu görmek mümkündür.
 • Bolhao Pazarı: Porto’ya geldiyseniz bu pazarı ziyaret etmeden kesinlikle dönmemelisiniz. Türkiye’deki pazarlarda olduğu gibi yerli çiftçilerin kendi yetiştirdikleri ürünleri bu pazarda satması söz konusudur. Rua Fernandes Tomas Caddesi’nde bulunmaktadır. Pazarda sebze, meyve ve çiçeklerin haricinde hediyelik eşyalar ve şarküteri ürünleri de yer almaktadır. Pazarda alışveriş yapmanızın ardından çevrede bulunan kafe veya restoranlarda vakit geçirebilirsiniz. Pazar günü dışında haftanın her günü 07.00 ila 17.00 saatleri arasında bu pazarı görmeniz mümkündür. 19.yy’dan bu yana hizmet vermesinden dolayı kesinlikle görülmesi gereken bir pazardır.
 • Sao Bento Tren İstasyonu: Aziz Bento; yalnızca Portekiz’in değil Avrupa’nın en güzel istasyonları arasında bulunmaktadır. Sıradan bir tren istasyonu olmamakla beraber turistler için kesinlikle görülmesi gereken bir alanı temsil etmektedir. Gören herkesin hayran kalacağı bir iç dekorasyona sahiptir. 1800’lü yılların sonlarından bu yana tren seferleri yapılmaktadır. Mavi beyaz renklere sahip seramiklerin bu istasyona harika bir anlam kattığını söyleyebiliriz. Tren ile seyahat etmeyi düşünmeyenlerin dahi bu istasyonu görmesi ve fotoğraf çektirmesi tavsiye edilmektedir.
 • Sao Francisco Kilisesi: Francis tarikatı tarafından 1245 yılında açılmıştır. Yıllar içerisinde birçok düzenlemeden geçen kilisenin günümüzdeki halinde Barok ve Gotik mimarisinin etkilerine rastlanmaktadır. Kilisede dini nikahların gerçekleştirilmesinin yanı sıra vaftiz törenleri de yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, klasik müzik konserleri de verilmektedir. Bu kiliseyi ziyaret etmek istiyorsanız her gün 09.00 ila 17.30 saatleri arasında orada olmanız gerekir.
 • Clerigos Kulesi: Porto şehrinin en dikkat çeken kulesi olduğunu söylemeliyiz. 18.yy’ın ortalarında İtalyan mimar tarafından inşa edilmiştir. 76 metrelik bir kule olarak dünyadaki ilgi çeken yapılar arasında bulunduğunu söylemeliyiz. Kilise olarak inşa edilmesine rağmen günümüzde kule olarak varlığını sürdürmektedir. 225 adımlık merdivenlerini çıkmak zor olmakla beraber en yüksek noktaya çıkılmasının ardından görülen manzarayla buna değecek bir aktivite olacağını ifade edebiliriz. Düşük bir giriş ücreti olmakla beraber her gün 09.00 ila 19.00 saatleri arasında ziyaret edilmesi mümkündür.
 • Palacio da Bolsa: 19.yy’da inşa edilmiştir. Aziz Francis Kilisesi’nin hemen yakınında bulunmaktadır. Porto Borsası binası olarak kullanıldığını söylemeliyiz. Neo klasik mimari tarzında inşa edilmesi ciddi bir avantaj olarak dikkat çekmektedir. Porto piyasasının kalbi burada atmaktadır. Aynı zamanda, Porto’nun milli yapıları arasında bulunmaktadır. Hem dış hem de iç mimarisinin son derece etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Yarım saatlik rehberli turlara katılarak bu bina hakkında daha geniş bilgi alabilirsiniz.
clerigos tower porto
Porto

Braga Gezilecek Yerler

Braga; oldukça küçük bir şehir olduğu için günübirlik bir gezi sayesinde bu şehri gezebilirsiniz. Katedralleri, kiliseleri, tarihi yapıları ve önemli dükkanlarıyla Lizbon ve Porto’nun ardından Braga’da da eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

 • Braga Katedral: Portekiz tarihinin ilk katedrali olmasından dolayı önemlidir. Üçüncü yüzyıla kadar uzanan bir tarihi bulunmaktadır. Roma İmparatorluğu dönemine ait olmasına rağmen bugünlere kadar gelmeyi başarmıştır. Romanesk stiliyle varlığını devam ettirmektedir. Gotik, Barok ve Manuelin tarzlarına burada rastlamak mümkündür. Günümüze gelene kadar birçok restorasyon çalışmasından geçmesine rağmen halen daha değerini korumaktadır.
 • Santa Barbara Bahçesi: Braga’ya gelen herkesin mutlaka görmesi gereken ve aynı zamanda Portekiz’in tarihini öğrenmek isteyenler için ayrı bir öneme sahip olan bahçedir. Konumu son derece elverişlidir. Ana meydan başta olmak üzere katedrale ve Braga mekanlarına kolayca ulaşmasını sağlamaktadır. Bu bahçenin şimdiki görünümünün ise 1955 yılına dayandığını söylemeliyiz. O dönemden bu yana romantik tarzıyla varlığını sürdürmektedir. Buna ek olarak, bu bahçeyi ziyaret etmek için herhangi bir zaman aralığının olmadığını söylemeliyiz. İstediğiniz zaman rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.
 • İdolo Çeşmesi: Roma Dönemi’nden kalma bir tapınak olmakla beraber üzerinde yazıtlar ve oyulmuş figürler bulunmaktadır. Eski Roma şehirlerinde görkemli doğasıyla bilinen yerler arasındadır. Salı gününden başlayarak Cuma gününe kadar açık olmaktadır.
 • Porta Nova Kemeri: Eski Braga kasabasının batısında bulunmaktadır. 1512 yılında inşa edilmesine rağmen 18.yy’a kadar birçok kez restorasyon çalışmalarına maruz kalmıştır. Rokoko dekorasyonlarına sahip olan bu kemer; bilhassa turistler için önünde fotoğraf çektirme konusunda avantaj sunmaktadır. Kemerin üzerinde yer alan figürler; Braga şehrinin kinayeli bir gösterimi olarak dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, kentin reklamının yapılmasında sıklıkla bu kemere yer verilmektedir.
 • Dağların İsa’sı Kilisesi: Mimarisi bakımından Portekiz’in en etkileyici dini yapısı olarak dikkat çekmektedir. Kente kuşbakışı olarak bakmak isteyenlerin buraya gitmesi tavsiye edilmektedir. Portekiz’deki en önemli hac yollarından birisi olduğunu söylemeliyiz.
 • Arcada da Lapa: Braga’nın kalbi olarak tabir edilebilir. Daha çok kentin çarşısı anlamına gelmektedir. Birçok tüccarın burada ürününü satmasına rastlanmaktadır. Şehir ekonomisine katkıda bulunan malların ticarileştirilmesi sayesinde önemli bir işleve sahip olmaktadır. Aynı zamanda, hayvanların ve malların alım satımı noktasında sergi alanı niteliği taşıdığını söyleyebiliriz.
 • Circo Tiyatrosu: Sahip olduğu bin 500 kişilik kapasitesiyle Portekiz’in en büyük ve görkemli tiyatrosu olduğunu söyleyebiliriz. 1999 yılında yapılan yenileme çalışmaları sayesinde şimdiki modern görünümüne sahip olmuştur. Aynı zamanda, geçmişten günümüze kadar bu sahneye çıkmış tiyatrocuların isimlerine sahnenin arkasında yer verilmektedir. Bu tiyatroyu görmek için herhangi bir tiyatro gösterisine bilet alma zorunluluğu yoktur. Sahne arkasını merak edenler Pazartesi ve Cumartesi günleri düzenlenen rehberli turlara katılabilirler.
 • Raio Sarayı: Binanın 10 odası; 500 yılı aşkın tarihe sahip olan koleksiyonun sergilenmesi adına kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, yıl içerisinde burada birçok etkinlik düzenlenmektedir. Resimler, heykeller, belgeler, giysiler, kutsal sanatlar olmak üzere birçok şey burada bulunmaktadır. Yarım saatte gezilebilecek olan bu saray; geçmiş yıllarda hastane olarak da kullanılmıştır.
 • Bischainhos Müzesi: Portekizli soylu ailelerin günlük hayatlarındaki dekorasyonun nasıl olduğunu merak edenlerin muhakkak görmesi gereken bir müzedir. Bu müzede soylu ailelerin evlerinin sahip olduğu olağanüstü dekorasyona yer verilmektedir. Eşsiz güzellikteki bahçeleri bulunmaktadır. Mobilya, mücevher, seramik ve müzik aletleri koleksiyonları müzenin önemli bir kısmını meydana getirmektedir. Bunun yanı sıra, görkemli İberik boyalı fayanslara burada rastlanmaktadır. Bischainhos Müzesi; iki asırlık bir binada bulunmaktadır. Pazartesi günleri kapalı olmasının dışında istenilen her gün ziyaret edilebilir.
braga
Braga

Guimares Gezilecek Yerler

En az Porto ve Lizbon kadar görülesi bir şehirdir. Hatta, Portekiz’in doğduğu yer olarak kabul edilmektedir. Köklü tarihinin yanı sıra mimari yapıları ve doğal güzellikleriyle de bilhassa turistler için son derece önemli bir cazibe noktasıdır. Bunun yanı sıra, endüstriyel açıdan da önemli bir şehirdir. Özellikle tekstil üretimi son derece yaygındır. Guimares’e gelmek son derece kolaydır. Porto’dan trenle yalnızca yarım saatte buraya gelinmektedir. Burada özellikle hafta sonu kutlamalar yapılmaktadır.

 • Guimares Kalesi: Şehrin sembolü olarak dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, Portekiz’in en eski kaleleri arasında bulunmaktadır.
 • Nossa- Senhora da Oliveira Kilisesi: 14.yy’dan bu yana ziyaretçilere açıktır. Gotik tarzda inşa edilmiştir.
 • Sao Miguel de Castelo Kilisesi: Romanesk yapıdadır. Büyük taşlardan yapılmış olmasından dolayı çok fazla ilgi görmektedir.
 • Martins Sarmento Müzesi: Avrupa’nın en eski ve ilginç müzeleri arasında bulunmaktadır. Oldukça ilginç bir kurumdur.

Tüm bunların yanı sıra, Guimares; çok sayıda alışveriş merkezi ve butiklerin yer aldığı caddeleri sayesinde bilhassa turistlere güzel bir seyahat noktası olma özelliğini taşımaktadır.

the story of portugal in guimaraes 02
Guimares

Fatima Gezilecek Yerler

Fatima; 10 bin nüfuslu oldukça küçük bir şehirdir. Ancak, yine de bu şehre uğramanız tavsiye edilmektedir. Bir manastırın etrafında kurulmasından dolayı önem taşımaktadır. 1917 yılında yaşanan Meryem Ana Efsanesi ise bu şehri özel kılan detaylar arasında bulunmaktadır. Fatima’da bulunan Büyük Meydan; bilhassa bu hikayenin geçmesinden dolayı önem taşımaktadır. Meydana hakim konumda yer alan Ana Kilise’nin inşa süreci ise 1954 yılında tamamlanmıştır. Bunun yanı sıra, bahsettiğimiz meydanda son derece büyük bir mum yakma alanı bulunmaktadır. Dileklerin gerçekleşmesi adına mumlar yakılmaktadır.

Fatima; Portekiz’in kutsal şehri olarak dikkat çekmektedir. Buraya geldikten sonra bilhassa merkezde bulunan çok sayıda otel sayesinde konaklama ile ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız.

fatima portugal 48916886317
Fatima

Coimbra Gezilecek Yerler

Küçük bir şehir olmasına rağmen gezilecek birçok yer barındırmaktadır. Eski kiliseler başta olmak üzere meydanlar ve dolambaçlı sokaklar sayesinde bu şehrin güzel taraflarını keşfedebilirsiniz. Dünyanın en eski binaları arasında bulunan Coimbra Üniversitesi binası; uzun süredir Unesco Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır. Üniversitenin kütüphanesi olarak bilinen Joanina Kütüphanesi’nin de ayrı bir yerinin olduğunu söylemeliyiz.

 • Coimbra Üniversitesi: Dünya üzerindeki en güzel kampüse sahip üniversiteler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ancak, yukarıda belirttiğimiz gibi bu üniversitenin bir de kütüphanesi bulunmaktadır. Bu kütüphaneye giriş herkes için ücretlidir. Okulun içinin çam kokması ise farklı bir güzellik olarak dikkat çekmektedir.
 • Portugal dos Pequenitos: Küçükler için Portekiz anlamına gelmektedir. Bir minyatür müzesi olduğunu söylemeliyiz. Aynı zamanda, ülkenin ilk tematik parkları arasında bulunmaktadır. Pedagojik bir oyun alanı olan müzede son derece keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. Çocukların kendi boyutlarına göre tasarlanmış evlere ve anıtlara girip çıkması ise onların buradan %100 keyif almasını sağlayan bir unsur olmaktadır.
 • Eski Katedral: Romanesk tarzda inşa edilmesiyle dikkat çekmektedir. Şehrin ilk dini yapısı olması dolayısıyla önemli olduğunu ifade etmeliyiz. Ancak, 1772 yılında şehrin dini merkezi unvanı bu katedralden alınarak yeni yapılan katedrale verilmiştir.
 • Yeni Katedral: Eski Katedral’e kıyasla son derece geniş, ferah ve dikkat çekici olduğunu ifade etmeliyiz.
464668787 full
Coimbra

Leiria Gezilecek Yerler

Atlantik Okyanusu’nda bulunan plajlardan dolayı şehirde turizm endüstrisinin son derece gelişmiş olduğu bilinmektedir. Oldukça güzel bir kasabaya ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin merkezi caddesine ise Marques de Pombal adı verilmektedir. Tren istasyonu ve otobüs terminali; bu caddeye son derece yakındır. Bunun yanı sıra, Leiria’da hoşunuza gidebilecek türden birçok kafenin, restoranın ve mağazanın olduğunu söylemeliyiz. Son olarak, bu şehirde bulunan Buda Parkı’nı ziyaret ederek son derece keyifli bir şekilde zaman geçirebilirsiniz.

1200px leiria 25746536508 cropped
Leiria

Obidos Gezilecek Yerler

Oldukça şirin bir Portekiz kasabası olduğunu söylemeliyiz. Vaktiniz varsa bu kasabaya kesinlikle uğramalısınız. Tarihi kent merkezi son derece dikkat çekicidir. Bunun yanı sıra, labirent gibi parke taşlı sokaklarında gezmek dahi son derece zevklidir. Burada 3100 civarı kişinin yaşadığı bilinmektedir. Ancak, yine de turistler için tasarlanmış son derece kaliteli konaklama merkezleri bulunmaktadır. Obidos denildiği zaman akla tepede yer alan surlarla çevrili tarihi kent bölgesi gelmektedir. Bu özelliğinden dolayı Portekiz’in ilginç bir Ortaçağ kasabası olarak dikkat çektiğini ifade etmeliyiz.

obidos 1
Obidos

Sintra Gezilecek Yerler

Portekiz’in güneybatısında yer almaktadır. Aynı zamanda, Lizbon bölgesinde yer aldığını söylemeliyiz. Bu açıdan, Lizbon’a trenle yarım saat uzaklıkta olmasından dolayı turistlerin tercihi olmaktadır. Lizbon gezinizin ardından vaktiniz kaldıysa buraya da yarım gün ayırabilirsiniz. Romantik döneme ait mimari anıtları ve binalarından dolayı birçok kişinin beğenisini toplamaktadır.

6741931b fcef 4618 ac45 ac9e17962848
Sintra

Portekiz Gece Hayatı

Portekiz; yazının başında da söylediğimiz gibi gece hayatı konusunda sizlere çok fazla alternatif sunuyor. Ancak, gece hayatı noktasındaki tüm alternatiflerin Lizbon ve Porto’da olduğunu söylemeliyiz. Bu yüzden, gelin hep birlikte, Lizbon gece hayatına yakından bir göz atalım!

Lizbon Gece Hayatı

Lizbon’da havanın kararması yaşamın bittiği anlamına gelmez. Bilhassa yaz aylarında bu şehirde yaşam yedi gün 24 saat devam etmektedir. Lizbon; birçok defa dile getirdiğimiz gibi turistlerin Avrupa’daki önemli seçenekleri arasında bulunuyor. Haziran ayında havaların ısınmasının bir sonucu olarak birçok festival yapılmaya başlanıyor. Ayrıca, eğlence mekanlarının sayısı ve faaliyetleri de her geçen gün artıyor. Lizbon gece hayatı demişken burada kendinizi Latin Amerika sokaklarındaymış gibi hissedeceğinizi söylemeliyiz. Barlar ve gece kulüplerinin yanı sıra birçok sokakta eğlenceler de bulunmaktadır. Hatta, gece yarısından itibaren sokakların dolmaya başladığını ifade etmeliyiz.

 • Fado: Portekiz halk müziği türü olarak bilinen Fado; Lizbon sokaklarına son derece hakim bir müzik türüdür. Denizcilik ülkenin başlıca geçim kaynağı olarak bilinmektedir. Denizci bir eşe sahip olanların eşlerine duymuş oldukları özlemden dolayı ortaya son derece duygusal bir müzik türü olan fado çıkmıştır. Dünyanın başka hiçbir yerinde dinleyemeyeceğiniz bu müzik türünü özellikle Lizbon’da bulunan herhangi bir barda dinlemeniz tavsiye edilmektedir.
 • Lizbon gece hayatı son derece güzeldir! Ancak, yine de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Her şeyden önce, birçok sokakta hatta meydanda uyuşturucu satıcısı bulunmaktadır. Ancak, bu satıcıların insanlara karşı herhangi bir zorlaması yoktur. Lizbon’da bazı gece kulüplerinde casino bölümü vardır. Gece hayatı ise daha çok barların bulunduğu sokaklarda yaşanmaktadır. İnsanların barların içinden ziyade daha çok dışında vakit geçirdiğini ifade etmeliyiz.
 • Lizbon’da alkol fiyatları son derece ucuzdur. Bu yüzden, istediğiniz kadar alkol alabilirsiniz. Tüm gece içip eğlendikten sonra sabahın ilk ışıklarına doğru kendinizi serin sulara bırakabilirsiniz.
 • Bairro Alto bölgesi; Lizbon gece hayatının merkezi olarak dikkat çekmektedir. Bu bölgede bulunan dar sokaklarda gece yarısından itibaren çok ciddi kalabalık bulunmaktadır. Herhangi bir yerden alkol satın alıp burada eğlenmeyi tercih edebilirsiniz.
 • Dock’s Club: Lizbon’un en popüler gece kulüplerinden birisi olarak dikkat çekmektedir. Ancak, burası, yalnızca Cuma ve Cumartesi günleri açıktır. Açık olduğu günlerde ise içerisinde son derece büyük bir kalabalık bulunmaktadır. Ayrıca, Cuma ve Cumartesi günlerinin dışında Perşembe günleri de yalnızca kadınlar için açık olmaktadır.
 • Lux Fragil Club: Lizbon’un en önemli gece kulüpleri arasında bulunmaktadır. Üç katlı ve son derece büyük olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Girişin kolay olduğunu söyleyebiliriz. Sabahın ilk saatlerine kadar buraya akın akın insanlar gelmektedir. Tüm bu özelliklerinden dolayı, Lizbon’da görülmesi gereken gece kulüpleri arasında ilk sırada bulunmaktadır.
 • Incognito: Rock müzik dışında elektronik ve pop müzik dinlemek isteyenler için önemli bir mekandır. Bilhassa öğrenci ve genç kesimin popüler mekanı olmaktadır.
 • Main Lisbon: Main; özellikle son dönemde Lizbon’un en yaygın mekanları arasında bulunmaktadır.
 • OpArt Cafe: Burası aslında bar olarak hizmet vermektedir. Ancak, hafta sonları için özel DJ performansları sergilenmektedir. Oturup bir Portekiz şarabı denemek isteyenler için ideal bir mekandır.
lizbon36
Lizbon Gece Hayatı

Porto Gece Hayatı

Portekiz’de gece hayatı denildiği zaman birçok kişinin aklına Lizbon gece kulüpleri ve barlar gelmektedir. Ancak, yine de Porto’nun da gece hayatı konusunda son derece ihtişamlı bir şehir olduğunu söyleyebiliriz.

 • Baixa Bar: Hem dans hem de sohbet etmek adına ideal bir mekandır. Akşamüstü saatlerinde kapılarını açan bu bar; sabahın ilk ışıklarına kadar varlığını devam ettirmektedir. Pop ve rock ağırlıklı müzik çalınmaktadır.
 • Hard Club: Modern ve klasik karışımlı mimarisinden dolayı tercih edilmektedir. Sabah dörde kadar kapılarını açık tutmaktadır.
 • Passos Manuel: Geçmişte tiyatro sahnesi olan bu mekan; günümüzde DJ performansları sayesinde beğeni toplamaktadır.
 • Hot Five: Bilhassa canlı performanslardan dolayı dikkat çekmektedir. Burada birçok müzik grubu sahne almaktadır.
 • Plano B: Elektronik müzik sevenler için ideal bir mekandır. Kaliteli müzik seçeneklerinin yanı sıra göze hoş gelen tasarımıyla da beğeni toplamaktadır.
 • Porto’da barların yanı sıra son derece eğlenceli gece kulüpleri de bulunmaktadır. Lizbon’da olduğu gibi eğlence genel olarak sokaklara taşmaktadır.
porto gece hayati
Porto Gece Hayatı

Portekiz Festivalleri

Portekiz; eğlenceli gece hayatının yanı sıra farklı özelliklere sahip festivalleri ile de beğeni toplamaktadır. Kültürel temalı, dini temalı, klasik veya modern müzik konulu, kum heykellerini anlatan birçok festival bulunmaktadır. Sonuç olarak, siz de Portekiz kültürünü yakından tanımak istiyorsanız mutlaka bu festivallere katılmalısınız. Bilhassa Portekiz gezinizi bu dönemlere denk getirdiğiniz takdirde kendinizi çok avantajlı hissedeceksiniz.

 • Fatima Töreni: Portekiz’in en ünlü Hac festivali olarak dikkat çekmektedir. Her yıl 13 Mayıs tarihinde gerçekleşmektedir. Fatima gezilecek yerler başlığında da anlattığımız gibi 1917 yılında gerçekleştiğine inanılan Meryem Ana mucizesinin anılması noktasında burada bir anma töreni gerçekleştirilmektedir.
 • Rock in Rio- Lisboa: Brezilya merkezli bir organizasyondur. Lizbon kentindeki en geniş açık alanlardan birisi olan Bela Vista Park’ta düzenlenmektedir. Avrupa’nın en büyük rock festivallerinin başında gelmektedir. 2018 yılındaki organizasyonda Katty Perry, Muse ve Bruno Mars gibi dünyaca ünlü şarkıcı ve müzik grupları da sahne almıştır. Festivale katılmak için belirli bir ücret talep edilmektedir. Ancak, birden çok gün bu festivale katılmak isteyenlere son derece avantajlı bilet seçenekleri sunulmaktadır.
 • Boom Festivali: İki yılda bir olmak üzere Portekiz ile İspanya sınırında düzenlenmektedir. Sanat ve müzik faaliyetlerinin yanı sıra insanların birbiriyle iletişiminin sağlanması noktasında son derece önemli bir organizasyondur. Dünyanın birçok yerinden katılımcıların yer aldığı organizasyonda sanat galerilerinin yanı sıra sirk gösterileri ve sokak tiyatrosu gibi etkinlikler düzenlenmektedir.
 • The BPM Festival: 20 ila 23 Eylül tarihleri arasında düzenlendiğini söyleyebiliriz. 84 saat süren bir festivaldir. Bilhassa maceracı ruha sahip olan insanların tercihi olmaktadır. 72 farklı ülkeden insanlar bu organizasyona katılmaktadır. Yüzlerce DJ’in yer aldığı organizasyonda insanlar müziğin en keyifli noktasını yaşamaktadır.
 • International Sand Sculpture Festival: Kumdan Heykeller Festivali olarak bilinmektedir. Alvara bölgesindeki Pera kasabasında düzenlenmektedir. 15 bin m2’lik bir alanı kapsamaktadır. 40 bin ton kuma biçim verilmesi amacıyla usta heykeltıraşlar ve uzmanlar burada becerilerini sergilerler. Bunun yanı sıra, festivalin teması her geçen yıl değişmektedir. 2003 yılından bu yana düzenlenen festivalde çocuklar için özel alanlar da bulunmaktadır.
 • Festival of the Trays: Hiç şüphesiz, Portekiz’in en önemli festivalleri arasında bulunmaktadır. Dört yılda bir düzenlenmesinden dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Haziran veya Temmuz aylarında düzenlenmektedir. Tomar kentine gittiğiniz takdirde siz de bu festivale katılma şansına erişebilirsiniz. Tepsi üzerinde bulunan otuz somun ekmeği; mısır başakları veya gelinciklerden oluşan renkli çiçekler taşıyan kadınların kentin merkezinde yürümesiyle ilerlemektedir. Yürüyüş sırasında evlerin pençeleri de birçok farklı şekilde süslenmektedir. Portekiz’in zengin kültürel çeşitliliğini görmek isteyenler için harika bir organizasyon olduğunu söyleyebiliriz.
s f83de88e0227ef0682ded6c85b0bb975d6f0c0ec
Portekiz Festivalleri

Portekiz ile ilgili olarak sayısız bilgiye ulaşabileceğiniz yazımızın sonuna geldik! İyi bir Portekiz gezisi geçirmeniz dileğiyle!

Yorum Yap

Yorum Yap