1. Ana Sayfa
 2. Yurtdışı rehberi
 3. Peru Gezi Rehberi 2021

Peru Gezi Rehberi 2021


Peru gezi rehberi : Güney Amerika‘nın doğu kıyısında bulunan 30 milyon nüfuslu Peru, Machu Picchu antik kenti ile hepimizin bildiği bir ülke. Ancak Peru Gezi Rehberi yazısının devamında da görebileceğiniz gibi ülke turizmi sadece Machu Picchu’dan ibaret değil. On binlerce yıllık tarihe sahip Peru, kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneyde Şili ve Bolivya ve batıda Pasifik Okyanusu ile çevrilidir. Veya başka bir deyişle; Batıda okyanus ve kıyı şeridi, ortada And Dağları, vadiler ve kanyonlar, doğuda Amazon Ormanları ile kaplı bir ülkedir. Bu coğrafi çeşitlilik binlerce yıllık bir tarihle birleştiğinde, aylarca ziyaret ederseniz sıkılmayacağınız turistik bir destinasyon haline gelir.

peru nerededir
Peru Bayrağı

Peru’da İklim ve Hava Durumu

Peru, yer yer keskin bir şekilde değişen bir hava durumuna sahiptir. Dünyadaki 32 hava koşulundan 30’unun Peru’da görülebildiği söyleniyor. Bu çeşitliliğin nedeni And Dağları ve iki okyanus akıntısı olan El Nino ve Humboldt akıntılarıdır. Subtropikal, kıyı kesiminde daha az yağışlı; Andes Dağları bölgesinde, yazlar yağışlı ve kurak bir kış vardır. Doğu bölgelerinde ekvator iklimi (yıl boyunca yağışlı ve sıcak) yaşanır. Bu iklim çeşitliliği ve farklı coğrafi koşullar nedeniyle, Peru geniş bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. 2003 yılında edinilen bilgilere göre Peru’da 21 bin 462 bitki ve hayvan türü yaşıyor. Bunların 5 bin 855’i endemiktir.

Peru’nun Ekonomisi

Peru ekonomisi, Dünya Bankası tarafından üst-orta gelir olarak sınıflandırılmıştır ve dünyanın 39. en büyük ekonomisine sahiptir. Başta altın ve bakır olmak üzere zengin yer altı kaynaklarına sahiptir.

Peru Kültürü

Perulular genellikle arkadaş canlısıdır. Ne zaman başınız sıkışsa veya yardıma ihtiyacınız olursa soru sormakta tereddüt etmemelisin. Turistik yerler ve Lima dışında, İngilizce alışılmadık bir dildir, bu yanıltıcı olabilir. Yani yanınızda bir sözlük taşımak hayat kurtarır. Gitmeden önce birkaç İspanyolca kelime öğrenmek, seyahatinizi daha rahat hale getirecektir.

Peru’da Ulaşım

Peru seyahatinde bahsetmek istediğimiz bir başka konu rehber ulaşımdır. Bunu üçe ayırabiliriz: Peru’ya ulaşım, Peru’da şehirlerarası ulaşım ve Peru’da şehir içi ulaşım.

Peru Şehirlerarası Ulaşım

Peru’da şehirlerarası ulaşım için en rahat ve en hızlı seçenek uçaktır. Bu nedenle özellikle sınırlı zamanı olanların bütçelerini artırmalarını ve bu yolu tercih etmelerini tavsiye ederiz. Uçakla seyahat ederken sadece kabin bagajınız varsa, uçak biletlerinde önemli bir maliyet avantajı olduğunu da ekleyeyim. Bilet fiyatlarına bu gözle bir göz atın. Peru’da şehirlerarası ulaşım için ikinci seçenek tren. Ancak bu yöntem tüm destinasyonlar için geçerli değildir çünkü ülkeyi kapsayan demiryolu hattı yok. Yine de, kalkış ve varış noktalarınıza göre bir tren hattı olup olmadığını öğrenmek, maliyetlerini kontrol etmek ve bilet satın almak için ülkenin resmi demiryolları Peru Demiryolları web sitesini (perurail.com) araştırabilirsiniz. Peru’da şehirlerarası ulaşım için son seçenek otobüs yolculuğu. Ülkedekişehirlerarası mesafeler uzun ve yolların çok iyi olmadığı düşünüldüğünde bu biraz yorucu ama çok daha düşük maliyetli bir seçenek. Biraz daha fazla zamanı olan gezginler bundan yararlanabilir.

Peru’da Şehir İçi Ulaşım

Peru’da şehir içi ulaşım, normal Avrupa ve Amerika şehirlerine göre biraz daha zor. Lima‘da bir toplu taşıma projesi olmasına rağmen henüz hayata geçirilmedi. Bu nedenle tüm şehirlerde toplu taşıma için belediye otobüsleri ve taksi seçenekleri mevcuttur. Taksiler, aracın eski veya yeni olmasına göre farklı tarifeler uyguluyor ve tahmin edebileceğiniz gibi eski taksiler daha uygun fiyatlı. Bir taksimetre olmanıza rağmen, hareket etmeden önce sürücüyle yolculuğun ortalama ne kadara mal olacağı hakkında konuşmanızda fayda var. Turist olduğunuz için zaman zaman ekstra ücret alınabilir. Daha güvenli bir taksi yolculuğu isteyenler için Uber; Lima, Cusco ve Arequipa‘da da hizmet veriyor.

Peru’dan Türkiye’ye Ulaşım

Türkiye’de ne yazık ki Peru’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Elbette Türk Hava Yolları ile uçabilirsiniz ama bu şekilde bile Havana, Bogota veya Panama‘da aktarma yapmanız gerekiyor. Toplamda 23-26 saat süren yolculuğun fiyatı sezona ve kaç ay öncesinden bilet aldığınıza göre değişmekle birlikte, İstanbul – Peru uçuşları 1.300 ile 3.500 USD arasında değişiyor. Ayrıca Peru’dan Türkiye’ye ulaşım ve farklı havayolları ile aktarmalı uçuşlar sağlayabilirsiniz. Bu durumda maliyet çok daha avantajlı olabilir. Biletinizi kaç ay önceden aldığınıza bağlı olarak 1.000 – 2.000 USD arası bir ücretle Lima‘ya, Cusco‘ya (çünkü biraz daha pahalı) gitmek mümkündür veya farklı Peru şehirlerine bu tutar 1.000 – 2.500 USD civarındadır. En uygun bileti bulmak isteyenler için Peru’daki havalimanlarının listesi:

 • Andahuaylas,
 • Anta, Arequipa,
 • Ayacucho,
 • Cajamarca,
 • Chachapoyas,
 • Chiclayo,
 • Cusco,
 • Huanuco,
 • Ilo, Iquitos
 • , Jaen,
 • Jauja,
 • Juliaca,
 • Lima,
 • Piura,
 • Pucallpa,
 • Puerto Maldonado,
 • Tacna,
 • Talara,
 • Tarapoto,
 • Tingo Maria,
 • Trujillo ve
 • Tumbes Havaalanları.
peruya nasıl gidilir
Peru Türkiye

Peru’da Yapılacak Şeyler

Peru’da çeşitli otobüs firmalarıyla tek tek şehirlerarası otobüs yolculuğunu organize edebilirsiniz ya da ülke içinde birkaç şehri kapsayan bir tur yapacaksanız, şehirlerarası Hop On‘u yapmanızı size kolaylık sağlayacaktır.

Hop Off Turları: Peru Hop tarafından sunulan bu hizmet ile 159 USD’den 228 USD’ye kadar değişen güzergâhlar için bilet alıyor ve güzergâh üzerindeki bir şehirde otobüse biniyorsunuz. Daha sonra istediğiniz güzergâh üzerindeki şehirlerden hangisinde inebilir, orada istediğiniz kadar kalabilir ve dilediğiniz zaman o şehirden tekrar otobüse binip bir sonraki şehrinize geçebilirsiniz. Perulu Hop otobüsleri her gün (bazı günler birkaç kez) hareket ettiği için rezervasyon yaptırma ya da yer bulamama gibi zorluklarla karşılaşmazsınız.

Peru Mutfağı

Peru; Yerli Amerikan ve İspanyol geleneklerinden, Asya, Afrika, Avrupa ve diğer etnik gruplardan etkilenmiştir. Bu, geniş bir mutfak yelpazesine yol açtı.

Peru’da Yeme-İçme

Alpaka etinin ulusal yemek olduğu Peru’da yeme-içme kültürü,Latin Amerika ve deniz mahsulü kültürü ile şekilleniyor. Ülkenin milli yemeği karides, ahtapot ve deniztarağından yapılan Ceviche‘dir. Diğer popüler yemekler arasında patates ve yumurta ile yapılan Papas a la Huancaina ve soslu biftek Lomo Saltado sayılabilir. Peru Gezi Rehberi yazısında bahsetmek istediğimiz bir diğer konu ise Inca Cola. Coca Cola’nın isminde “Cola” kullanarak ürettiği Coca Cola dışı tek içecek olan Inca Cola, lezzet açısından normal koladan farklıdır. Gazlı bitki çayı gibi tadı olan içeceği herkes beğenmeyebilir ama tadı farklı olduğu için denemeye değer. Peru’da yeme-içme maliyetlerini düşürmek için restoranların “turist menüsü” veya “fiks menü” adı altında sattığı menülere bakmanızı öneririm. Normalde tek bir yemeğin 15-30 PEN civarında olduğu restoranlarda çorba, ana yemek ve tatlıdan oluşan bu menüleri toplam 20-30 PEN fiyatına almak mümkün.

Peru’dan Ne Alınır?

Peru gezi rehberi yazısında bahsetmek istediğimiz son şey, ülkeden hediyelik, hatıra ve uygun fiyat olarak alabileceğiniz şeyler. Alpaka yünü ve bu yünden yapılan her türlü ürün hazır giyim de dâhil olmak üzere en çok hediye ve hatıra ürünleri arasında yer almaktadır. Çoğunlukla şal, atkı ve bere gibi ürünlerden yapılan alpaka yünü biraz pahalı ama sıcak tutması ve seyrek olması nedeniyle Peru seçeneği. Coca yapraklarından elde edilen her türlü yiyecek de Peru’ya özgü lezzetlerdir. En basit Coca şekerini alabilirsiniz. İnka haçı, takı olarak satın alabileceğiniz zarif hediyelerden biridir.

Peru Festivalleri

Pek çok festivali olan Peru’ya giderken nerede ve ne zaman eğlenebileceğinizi bilmek sizi renkli bir maceraya götürebilir. Şubat ve mart ayları arasında süren “Karnaval“, ülkenin en önemli festivallerinden biridir. Bu festivalde haftalarca süren su savaşları, renk patlamaları yaşayabilir ve kendinizi bol bol dans, ziyafet, parti, kostüm, geçit töreninde bulabilirsiniz. Bu kutlamalardan en popüler olanı Cajamarca‘da.

Mart ayındaki bir başka festival de Fiesta de la Vendonia. Peru’nun güney kıyısındaki küçük Ica kasabası, her Mart ayında geleneksel bir meyve ziyafeti düzenler. Birçok geçit törenine, yarışmalara ve üzümün ayakla ezilmesine şahit olabileceğiniz bu vintage festivali şarabınızı içerek kutlayabilirsiniz.

Peru’nun en dini festivallerinden biri olan Semana Santa, Paskalya Pazarından bir hafta önce düzenleniyor. Ülkenin en çok ziyaret edilen festivalidir. Bu geçit törenlerine mart ve nisan aylarında rastlayabilirsiniz.

Haziran ayında Peru’daysanız mutlaka görmeniz gereken bir diğer festival ise Güneş Festivali olan Fiesta del IntiRaymi‘dir. Bu eski festival, Cuzco‘nun kuzeyindeki Sacsayhuaman‘da İnka ritüelleri ve yerel danslarla kutlanmaktadır.

Son olarak kasımı renklendiren Puno Haftası‘na değinmek gerekiyor. Bu festival, İspanya tarafınca keşiflerinin bir festivalini ve Titicaca Gölü‘nden İnka İmparatorluğu‘nun kurucuları MancoCapac ve Mama Ocllo‘nun görünümlerinin fantastik canlandırmalarını içeriyor.

peru festivalleri
Peru Festivalleri

Peru’dan Alınacak Hediyelik Eşya

Peru’da el yapımı ürünler çok yaygındır ve hediyelik eşyalar beklenenden oldukça ucuzdur. Bunların başında alpaka yün ürünleri, tekstil ürünleri ve duvar halıları gelmektedir. Taş, tahta ve balkabağı oymaları çok yaygın hediyelik eşyalar arasındadır. Gümüş ve altın takılar, aksesuar takmayı sevenler için güzel bir hatıra olacaktır. Hediyelik eşya almak için pan flütler ve deri davullar iyi bir fikir olabilir. Peru’nun iki yerel içeceği olan Pisco ve Inca Cola, eve götürmek için en iyi seçenekler arasında.

Peru’daki Tatiller / Önemli Günler

 • Şubat / Mart aylarında her Pazar Karnavalı
 • Üç Bilge Adam Günü (6 Ocak)
 • Kutsal Perşembe (24 Mart)
 • Friday of God (25 Mart)
 • Paskalya (24-25-26-27 Mart)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Bayrak Günü (7 Haziran)
 • Çiftçiler Günü (24 Haziran)
 • IntiRaymi Günü – Güneş Festivali (24 Haziran)
 • Aziz Petrus ve Aziz Paul Günü (29-30 Haziran)
 • Ulusal Bağımsızlık Günü (28-29 Temmuz)

Peru’da Yıllık Ortalama Sıcaklık

 • Ocak 11.1 derece
 • 10.8 derece Şubat
 • Mart 10.9 derece
 • Nisan 10.7 derece
 • 10 Mayıs 5 derece
 • Haziran 9.8 derece
 • Temmuz 9.4 derece
 • Agu 10 derece
 • Eylül 10.2 derece
 • Ekim 10.6 derece
 • Kasım 11 derece
 • Aralık 11 derece

Peru’nun Kısa Tarihi

Peru tarihi, sık sık ülkenin tarihine hâkim olmasına rağmen aslında ülke tarihinde küçük bir dönemi kapsayan İnka Krallığı ile ilişkilendirilir. Bölgedeki ilk yerleşim MÖ 20.000’lerde başlamış ve bu ilkel göçmenler MÖ 4.000’lerde tarıma başlamıştır. Ancak çok fazla mirasın ayakta kalmadığı bu topluluklar hakkında bilinenler sınırlıdır. MÖ 800’lerden itibaren Chavin de Huantar, Tiahuanaco, Mochica ve Chimu topluluklarının kentleşmesiyle yönetilen Peru’da İnka egemenliği 1200’lerde başladı. Ülke tarihine damgasını vuran İnka Krallığı sadece 400 yıl içinde yayıldı ve o dönemde Güney Amerika‘nın en güçlü ve en zengin devletlerinden biri haline geldi. 1532’de İspanyollar tarafından mağlup edilen krallık, bugün Peru’da yer alan kültürel miras ve turistik faaliyetlerin en önemli sahibidir.

 • Post-kolonyal yönetim, bağımsızlık savaşları ve 1821’de bağımsızlığını ilan ettikten sonra mevcut Peru Cumhuriyeti.
 • Nüfus ve Sosyal Yapı: 30 milyon nüfusa sahip Peru, Güney Amerika’da% 45’i Yerli olan 3 ülkeden biri Amerikalı ve halkın% 37’si Avrupa, Hintliler ve diğer yerli halkların melezi.
 • Konuşulan Diller: Aymara ve Quechua gibi çok az yerel dil konuşulsa da, ülkenin resmi ve en çok konuşulan dili İspanyolcadır.
 • Para birimi: Ülkenin para birimi PEN veya S kısaltması ile temsil edilen Nuevo Sol‘dur ve Ocak 2020 itibariyle 1 PEN 0,30 USD değerindedir.
 • Saat Farkı: GMT-5 saat diliminde Peru yaz saat dilimine göre ülkemizin 8 saat gerisindedir.

Peru için İdeal Sezon Turu

Peru gezi rehberinde bu ülkeye seyahat etmek için en iyi zamanlamadan bahsedelim. Okyanus ve sahil şeridi, dağlık alanlar ve Amazon Ormanları üzerine kurulmuş olması nedeniyle, Ülkede farklı iklim özellikleri gözlenmektedir. Bununla birlikte, en genel haliyle, sıcaklıklar yıl boyunca 15 ila 35 derece arasında değişmektedir. Ülkede ise yaz kış ayrımı sıcak ve soğuk olarak yapılmamaktadır. Peru’da “Yaz” kuru mevsim, “Kış” ise yağmurlu ve nemli mevsim anlamına gelir. Buna göre, bir Peru turu için ideal zaman, oradaki kurak mevsim; haziran, temmuz, ağustos veya eylül aylarıdır. Öte yandan, sadece Machu Picchu’nun Eski Harabeleri‘ni görmek için ülkeye gidecekseniz ideal zaman, nemli, yağmurlu ancak sıcaklıkların biraz daha yüksek olduğu aralık, ocak veya marttır (Machu Picchu 1 saat kapalıdır).

Peru’da Nerede Kalınır?

Peru gezi rehberinde bahsedeceğimiz tüm şehirlerde konaklama hakkında ipucu verebilecek birkaç öneri verelim.

Peru’da Gezilecek Yerler

Peru Gezi Rehberi‘nde, bölge veya şehir hakkında konuşalım. Böylece seyahat sürenize bağlı olarak sizi en çok ilgilendiren bölgelere odaklanabilirsiniz.

 • Lima
 • Cusco
 • Arequipa
 • Huacachina
 • Peru Amazon Ormanları
 • Paracas

Lima’da Nerede Kalınır?

Peru’nun başkenti Lima‘da lüks otellerden pansiyonlara kadar geniş bir konaklama seçeneği var. Peru gezi rehberi yazısında, bir otelde konaklamak isteyen turistlere ve hostellerde uygun fiyatlı konaklamayı tercih eden sırt çantalı gezginlere bikaç örnek verelim . Kendi bütçenize veya tercihlerinize göre yüzlerce alternatif bulabilirsiniz:

 • Pariwana Hostel Lima: Hostela’da kalan 1.500 misafirden 9,2 puan alan Pariwana Hostel’de bay ve bayan karma yatakhaneler bulunmaktadır. Miraflores’de hostelde servis edilen zengin bir kahvaltı da fiyata dâhildir. Hostelde ayrıca gezginlerin sosyalleşebileceği bir restoran, bar ve salon vardır.
lima3 770x375 1
Lima

Cusco’da Nerede Kalınır?

Cusco, çiftler, arkadaş grupları, yalnız gezginler ve kaba gruplar için çeşitli fiyat seviyelerinde yüzlerce konaklama alternatifi sunuyor. Cusco’da nerede kalacağınıza dair sadece iki örnek vermek gerekirse:

 • MOAF Cusco Boutique Hotel: Otelde kalan yaklaşık 400 misafir 9,6 puan verdi ve tesis şehir merkezinde yer alıyor. Tüm turistik yerlere yürüme mesafesinde bulunan otel fiyatlarına kahvaltı dâhildir.
 • Nao Victoria Hostel: Cusco şehir merkezinde bulunan ve tüm turistik mekânlara yürüyerek ulaşılabilen Nao Victoria Hostel, özel odaların yanı sıra zengin kahvaltı seçenekleri, kadın ve karma yatakhaneler sunan bir tesis. Burada konaklayan 1000’den fazla misafir 9,4 puan verdi.
cusco
Cusco

Arequipa’da Nerede Kalınır?

Arequipa’da nerede kalınır sorusuna cevap vermek için yüzlerce seçenek bulunuyor. Farklı kişisel tercihler ve farklı fiyat seviyeleri için iki alternatif:

 • Hotel Casona Solar: 400 misafir tarafından 9,4 puan alan Hotel Casona Solar, şık olduğu kadar temiz ve konforlu tarihi bir binada yer almaktadır. Ayrıca tüm turistik yerlere yürüme mesafesindedir.
 • Way Kap Hostel: Daha önce burada konaklayan misafirlerin 9,4 olarak değerlendirdiği Wap Kap Hostel, şehir merkezinde yer alıyor. Hostelde kahvaltının fiyata dâhil olduğu karma ve kadın yatakhaneleri bulunmaktadır.
arequipa catedral 1
Arequipa

Huacachina’da Nerede Kalınır?

Her şeyden önce Huacachina‘da nerede kalacağına bakarken, otelin merkezi konumunun diğer şehirlere göre daha az önemli olduğunu hatırlamakta fayda var. Çünkü burada (aslında bir şehir değil, bir köy bile) gezilecek yerlere turla gidebileceğiniz için yerleşimde turistik yerler olduğu söylenemez. Bu nedenle lokasyondan çok tesisin kalitesine, fiyatına ve imkânlarına odaklanmak daha faydalı olacaktır.

 • Hotel El Huacachinero: Otelde konaklayan 1.200 misafirin 8,4 puan verdiği tesiste ayrıca restoran ve yüzme havuzu da bulunuyor. Fiyata dâhil zengin bir kahvaltı bir diğer avantajdır. Bilgi ve rezervasyon için tıklayınız.
 • Banana’s Adventure Hostel: Yaklaşık 2.000 konuk tarafından 8,9 puanla ödüllendirilen Banana’s Adventure Hostel’de açık yüzme havuzu, tesis genelinde WiFi ve fiyata kahvaltı dâhildir. Yurt dışında özel odalar da bulunuyor.
d737ea3c df57 4023 a123 56b7505227c0 istock 523788265
Huacachina

Peru Amazon Ormanları Konaklama Seçenekleri

Ülkede Amazon Ormanları gezisi için Iquitos ve Puerto Maldonado olmak üzere iki farklı destinasyon olduğundan bahsetmiştik. Bu yerlerdeki konaklama seçeneklerine bir örnek vermem gerekirse:

 • La Habana Amazon Rezervi: Puerto Maldona’daki Amazon konaklama seçeneklerinden biri olan La Habana, Amazon Ormanları’nın kalbinde uygun fiyatlı bungalovlardan oluşuyor. Açık yüzme havuzuna da sahip olan tesis, şu ana kadar konaklayan misafirlerinden 9,2 puan aldı.
 • Amazon Oasis Lodge: Iquitas‘taki Amazon Oasis Lodge, ünlü Amazon Nehri‘nin şubelerinden birinin kıyısında yer almaktadır. Şimdiye kadar misafirlerinden 9,7 puan alan tesis, küçük ama son derece konforlu ve keyifli bir seçenek.

Paracas’ta Nerede Kalınır?

Paracas, Peru Gezi Rehberi yazısında konaklama önereceğimiz son şehirdir. Buranın turistik cazibe merkezi olan Bellestas Adaları‘na gezerek giderken hiç kalamayabilirsiniz. Ancak hala ilgilenenler için:

 • Pisco Mar Peru: Okyanus manzaralı otelde kalan 400’den fazla misafirin puanı 8,4. Kahvaltının fiyata dâhil olduğu otel, mütevazı ama konforlu bir seçenek.
297487 61e0a1ce56b5453ca3e251c55316cf6a mv2
Peru Amazon Ormanları

Lima Gezilecek Yerler

Peru’nun başkenti Lima 1 günün yeterli olduğu bir şehir ama eğer vaktiniz varsa 2 gün geçirip gönlünüzce gezebilirsiniz. Buradaki en önemli turistik yerler aşağıdaki gibidir.Lima’da gezilecek yerler listesi:

 • Miraflores Bölgesi,
 • Tarihi şehir merkezi ve bu bölgenin merkezi olan Plaza de Armas Meydanı ve tarihi
 • Huaca Pucllana Piramidi.
 • İnka Mirasından Pachacámac Arkeolojik Kalıntıları.
 • Lima’nın en gözde ve biraz bohem bölgesi Barranco.
 • Sighs Köprüsü.
 • Su çeşmeleri ve lazer ışıklarıyla etkileyici gösteriler sunan Sihirli Su Devresi.
ad1216a6 ade5 4767 8a0d 1eb9fa09214c
Lima

Huacachina Gezilecek Yerler

Lima’nın yaklaşık 4 saat güneyinde bulunan Huacachina, aslında bir çöl destinasyonu. Ancak Güney Amerika‘nın en doğal ve en büyük çöllerinden biridir. Nüfusu 1.000 bile olmayan Huacachina’da gezilecek yerler listesi kısa ama çok etkileyici yerler var.

 • Çölde Safari (kum arabası)
 • İnkalardan önce yapıldığı bilinen Nazca Lines turu; çiçekler, böcekler, maymunlar ve kuşlar gibi birkaç kilometre uzunluğunda zemine çekilmiş figürlerdir. Bu çizgiler aslında gökyüzünden daha net görülüyor, yanlarına gittiğinizde ne olduğunu anlamak imkânsız çünkü devasa resimler var. Ama Nazca Lines‘ı ilginç ve popüler yapan da budur. Çünkü o günkü teknolojide bu figürleri, bütünü çok yüksekten, gökten bile görmeden çizmek imkânsızdır. Nazca Hatlarını gezmek için yapılan turlar doğal olarak helikopter veya uçak turları şeklindedir.
overview of huacachina
Huacachina

Arequipa’da Gezilecek Yerler

Peru’nun ikinci büyük şehri Arequipa, aynı zamanda ülkenin en güzel şehridir. 2335 metre yükseklikte yer alan şehir, Machu Picchu‘ya giden gezginler için de bir iklimlendirme noktası niteliğindedir. Arequipa’da gezilecek yerlerlistesi:

 • UNESCO Kültür Mirası,Sömürge Dönemi Santa Catalina de Siena Manastırı arasında yer alan manastırlar, kiliseler ve diğer tüm tarihi yapıların bulunduğu tarihi şehir merkezi ve binlerce turistin şehre gelmesinin en önemli nedenidir.
 • 4.000 metre derinliğinde bir kanyonu da içeren Colca Vadisi yürüyüşü.
plaza de armas arequipa
Arequipa

Cusco’da Gezilecek Yerler

Cusco, bir zamanlar İnka Krallığı‘nın başkentiydi. Bunun nedeni, Machu Picchu da dâhil olmak üzere ülkedeki en önemli turistik yerlerin Cusco içinde veya çevresinde olmasıdır. PekiCusco’da gezilecek yerler ve yapılacak şeyler nelerdir:

 • İnkaların en önemli mirası Machu Picchu Harabeleri,
 • Turlar Cusco’nun bulunduğu Kutsal Vadi içerisindeki Antik İnka şehirleri
 • Eski İnka kalıntılarının ancak tarımsal açıdan önemli yerlerin ziyaret edildiği Moray & Moras Gezileri
 • Renkli yapısı ile sıra dışı bir görünüme sahip olan Gökkuşağı Dağı,
 • Ünlü Titicaca Gölü Gezileri
 • 194 kilometre uzunluğunda, 3.800 metre yükseklikte, ulaşım faaliyetlerinin gerçekleştirildiği en yüksek göl diyebileceğimiz, İnkalar’ın tarihi şehir merkezi Coricancha Tapınağı,
 • Eski Şehir,
 • Plaza San Cristobal gezisi.

Listede yer alan günübirlik geziler ve Machu Picchu göz önüne alındığında Cusco’ya en az 4-5 gün ayırmalı, zamanınız çok kısıtlı değilse, rahat bir şekilde seyahat edebilmek için 6-7 güne çıkarmalısınız.

image processing20180424 4 1ekq9ka
Cusco

Amazon Yağmur Ormanları

Peru Gezi Rehberi’nin bir diğer önemli durağı Amazon Ormanları. Hatta Brezilya, Ekvador, Kolombiya gibi Amazon Ormanlarının bulunduğu her ülkede Amazon turu yapabilirsiniz. Ormanın neresinde olduğunuza bağlı olarak, maliyetler ile görebilecekleriniz arasında sadece küçük farklar vardır. Peru’daki Amazon Ormanları turu için ülkede 2 farklı bölge var: Iquitos ve Puerto Maldonado.

 • Iquitos, Lima veya Cusco’dan uzak. Uçakla bile karada 2-2,5 saat yolculuk yapmak mümkün değil (sadece mesafeden değil, coğrafi yapıdan da).
 • Puerto Maldonado ise Cusco’ya daha yakın. Biraz daha uzun sürse de uçakla ya da otobüsle gitmek mümkün. Her iki destinasyonda, Amazon Ormanları turu, Amazon’da bir tür otel olan “localarda” bir veya birkaç günlük konaklama içerir, bu süre zarfında, ormanın derinliklerini keşfetmek için nehirde tekne gezintileri ve yürüyüşler ( Iquito ve Puerto Maldonado Bölgeleri için konaklama, yeme-içme, günübirlik tur gibi maliyetler pek de farklı değil) yapılabilir. Bu iki bölgenin en önemli farkı ulaşım maliyetidir. Iquito’ya sadece uçakla ulaşılabildiğinden, sınırlı bütçeli turistler otobüsle Puerto Maldonado‘ya gitmeyi seçebilirler.
Amazon Yağmur Ormanları

Paracas Gezilecek Yerler

Peru Gezi rehberine eklemek istediğimiz bir diğer turistik destinasyon da ülkenin güneyindeki sahil kenti Paracas. Aslında şehir tipik bir sahil kasabasıdır, ancak “Peru’nun Galapagos” olarak da bilinen Bellestas Adaları, burayı turistik bir cazibe merkezi haline getirmektedir. Bu adalar aynı zamanda Paracas’ta gezilecek yerler listesindeki en önemli ve tek maddedir. Galapagos Adaları ile aynı biyolojik çeşitliliğe ve doğal güzelliğe sahip olan Bellestas Adaları, maliyet açısından son derece popüler ve turistik Galapagos’tan çok daha avantajlı. Dolayısıyla bütçeniz ya da Güney Amerika’da geçirdiğiniz zaman kısıtlıysa buradan Paracas’a gelerek Bellestas Adaları’na gidebilirsiniz

1200px paracas national reserve. ica peru
Paracas

Peru gezi rehberine dair bilinmesi gerekenleri bu şekilde sizlere aktardık. Peru’ya daha önce hiç uğramamış bireylerin daha hazırlıklı olması ve nitelikli bir gezi deneyimini duyumsaması adına tüm önemli destinasyon noktaları ve Peru’da işinize yarayacak bilgileri sizlerin istifadesine sunduk. Bu rehber doğrultusunda harika bir gezi tecrübesi yaşayacağınızı temenni ediyor ve iyi tatilleri diliyoruz. Bir sonraki gezi turunuzda görüşmek üzere!

Yorum Yap

Yorum Yap