1. Ana Sayfa
 2. Yurtdışı rehberi
 3. Norveç Gezi Rehberi 2021

Norveç Gezi Rehberi 2021


Norveç gezi rehberi : Mutluluklar diyarı olarak bilinen Norveç’e dair aradığınız her detayı bulabileceğiniz Norveç gezi rehberi yazımıza hoş geldiniz! Norveç; tek kelimeyle aşık olacağınız bir ülkedir. Dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz doğal güzelliklerinin yanı sıra kuzey ışıkları, taraflı tarafsız herkeste hayranlık uyandıran fiyortları, yaşam standartları, Türkiye’ye kıyasla dikkat çekici noktada yüksek refah seviyesi, dışarıdan soğuk gözükseler de son derece anlayışlı ve eğitimli insanları, kendinizi bir masal diyarında gibi hissetmenize sebep olabilecek evleri ve daha birçok özelliğiyle Norveç; dünyanın sayısız ülkesi arasında imkanı olanların muhakkak görmesi gereken bir ülke olarak ilk sırada yer almaktadır.

Norveç’e gitmeniz için son derece geçerli sebepleriniz bulunuyor! Her şeyden önce, bu ülke, son derece sakin ve huzurludur. Ülkede yalnızca fiyortların uçlarında aksiyon yaşanmaktadır. Suç oranının en düşük olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Ülkenin en büyük şehirlerinde dahi istediğiniz her zaman diliminde sorunsuz olarak gezebilirsiniz. Sakin, huzurlu, güvenli, hoşgörülü, barışçıl ve özgür bir ülke olarak Norveç’te kendinizi insan gibi hissedeceksiniz. Bunun yanı sıra, ülkenin mimarisi ise masallardan fırlamış gibidir. Eski çiftlik evlerinin yanı sıra üçgen çatılı tuğla evler, Norveç köyleri, antik yollar, katedraller, kiliseler ve daha birçok yapının mimarisine hayran kalacaksınız.

Norveç; aklınızı başınızdan alacak özellikleriyle dikkat çekmeye devam ediyor! Yemyeşil bir ülke olmanın hakkını sonuna kadar veren Norveç’te bilhassa fiyortların güzelliğine hayran kalacaksınız. Aynı anda sade ama dikkat çekici olmayı başarabilen doğal güzelliklerinin arasında kendinizi kaybolmuş gibi hissedeceksiniz. Dünyanın en uzun fiyortu olan Sognefjord ve Unesco dünya mirası listesine girmiş olan Naroyfjord; mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Tüm bunlara ek olarak, Harry Potter tarzındaki filmlere ve onların geçtiği ütopik dünyaya hayransanız Norveç’te bu dünyanın kendisini bulabilirsiniz. Çünkü, yönetmenler ve yapımcıların senaryolarına ilham verecek türden mekanlarla dolu bir ülke! Şatolar, kiliseler, katedraller ve daha birçok yapının sizlere Disney dünyasının kapılarını sonuna kadar açtığını söyleyebiliriz. Norveç Kraliyet Sarayı’nı görmeyi tercih ettiğiniz takdirde kendinizi bir masal dünyasının prensi veya prensesi olarak hissedeceksiniz.

Norveç; soğuk ikliminin ve coğrafyasının özelliklerini çok iyi kullanan bir ülkedir. Ülkede yer alan buzdan otellere hayran kalacaksınız! Yapım aşamasında uluslararası heykeltraşların görev aldığı farklı bir şekilde tasarlanan buzdan heykellerin yanı sıra ziyaretçilerinin sıcak kalmasını sağlamak için kullanılan uyku tulumları, kar safarisi, Ren geyikleri derken bu coğrafyaya hayran kalmak için geçerli çok fazla sebebiniz bulunuyor. Norveç; herkesin bildiği gibi Kuzey ülkesi! Bu yüzden, bu ülkede, doğanın bütün güzelliklerine yakından tanıklık edebilirsiniz. Kuzey Işıkları’nın yapmış olduğu dansı izlemek sizi büyülenmiş gibi hissettirecektir. Sonuç olarak, yurtdışı tatili yapmayı düşündüğünüz takdirde Norveç’i de ilk alternatifleriniz arasında bulundurmalısınız. Emin olun, size birçok Avrupa ülkesinin sunmuş olduklarından çok daha fazlasını verecektir!

norveç nerededir
Norveç Bayrağı

Norveç Nerededir?

Resmi adı Norveç Krallığı olmakla beraber ülke; İskandinav Yarımadası’nın batısında bulunmaktadır. Tahmin edilebileceği üzere Finlandiya, Rusya ve İsveç’e komşu bir ülkedir. Norveç; zor bir coğrafyada yer alsa da yılın kış dönemlerinde sokağa çıkmak dahi bazen imkansız hale gelse de yapılan araştırmalar neticesinde dünyanın en çok yaşanmak istenilen ülkeleri arasındadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra kişi başına düşen gelir son derece yüksektir. Bu sebepten dolayı, bilhassa son yıllarda dünyanın her yerinden göçler almaktadır. Norveç; Dünya Mutluluk Raporu’nda en üst sıralarda bulunmaktadır. Sağlık, özgürlük ve sosyal destek hizmetleri bakımından vatandaşlarına en iyisini sunan bir devlettir. Norveç; gelişmiş özellikleri ve coğrafi konumu dolayısıyla Avrupa Birliği seviyesinin üzerinde yer almaktadır. Ancak, halkın bu birliğe üye olmayı istemediği bilinmektedir. Anayasal monarşiyle yönetilen ülkede petrol rezervlerinin sayıca fazla olması ciddi bir coğrafi avantajdır. Bunun yanı sıra, ülkenin en büyük geçim kaynakları arasında balıkçılık bulunmaktadır.

Norveç; komşu olduğu İsveç, İsviçre, Lihtenştayn ile beraber Avrupa Serbest Ticaret Birliği’ne üyedir. NATO, Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler’in kurucu ülkeleri arasında yer alan Norveç; aynı zamanda Schengen bölgesi içerisinde bulunmaktadır. Bu durum; ülkeye girişte vize problemlerinin halledilmesinde etkili olmaktadır. Ülke nüfusu ise 5,2 milyon civarındadır. Norveç konumu ile alakalı olarak vereceğimiz son bilgide ise ülkenin batısında Atlas Okyanusu’na kıyısının olduğunu ve yüzlerce fiyorda sahip olduğunu da belirtmeliyiz.

norveçe nasıl gidilir
Norveç

Norveç’te Hangi Dil Konuşulur?

Norveç’te resmi dil tahmin edildiği üzere Norveççe’dir. Ancak, bu dilin geçmişinin çok eskilere dayandığını söyleyemeyiz. 19.yy’a kadar Norveç’te resmi olarak konuşulan dil Danca idi. Ancak, Norveç dilinin oluşturulmasıyla beraber ülkede resmi dil olarak Norveççe konuşulmaya başlandı. Norveççe; Hint- Avrupa dil ailesine ait olan İskandinav dili olarak dikkat çekmektedir. Bu dil; günümüzde beş milyona yakın insan tarafından konuşulmaktadır. Latin alfabesini kullanan bu dilin bilhassa son yıllarda birçok insanın Norveç’te yaşamak istemesi sebebiyle daha çok tercih edildiğini söylemek gerekir.

Norveççe dışında Bokmal ve Nynorsk dilleri de Norveç halkı tarafından konuşulan diller arasında bulunmaktadır. Farklı lehçelerde konuşulmalarıyla bilindiklerini söylemek gerekir. Ancak, bir turist olarak Norveç’e geldiğiniz takdirde dil konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Çünkü, ülkedeki insanların büyük bir çoğunluğu İngilizce bilmektedir. Hindistan’a veya Tayland’a gittiğiniz takdirde yerel halk ile anlaşma noktasında işiniz zor olacaktır. Ancak, Norveç’te bu tip bir sorunla kesinlikle karşılaşmazsınız. Tüm bunlara ek olarak, Norveç’te dil eğitimine son derece önem verilmektedir. Ülkede İngilizce’nin yanı sıra Almanca, Fransızca ve İspanyolca da öğretilmektedir.

Norveççe; hem Danca hem de İsveççe dilleriyle birçok ortak özellik taşımaktadır. Bir başka deyişle, bu dillerden herhangi birisini bilen birisi diğerini de anlayabilir. Bunun yanı sıra, bir Danimarka vatandaşı ile Norveç vatandaşının da çok iyi bir şekilde anlaşacağını ifade edebiliriz. Norveç’te turistler tarafından en çok konuşulan cümlelerden bahsetme gerekirse;

 • Snakker du engelsk?= İngilizce biliyor musun?
 • Hvor gammel er du?= Kaç yaşındasın?
 • Hva heter du?= Adın ne?
 • Hvor vil du ga?= Nereye gitmek istiyorsun?

Bu ve bunun gibi cümleleri öğrendiğiniz takdirde ülkede rahat bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. Ancak, daha önce de söylediğimiz gibi İngilizce bildiğiniz takdirde ülkedeki neredeyse herkesle anlaştığınızı göreceksiniz.

Norveç’te Dini İnanç

Norveç; insanların din ve inanç özgürlüğüne büyük saygı duyduğu ülkelerin başında gelmektedir. Bunun yanı sıra, ülkedeki yaşayan yaklaşık beş milyon insanın en az dört milyonluk kısmının dini önemsemediği yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir. Ancak, din ve devlet işlerinin ayrılması noktasında Norveç’in birtakım sıkıntıları bulunmaktadır. Ülke nüfusunun yüzde 80’lik kısmının kiliseye kayıtlı olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra, 2012 yılına dek devam uygulanan sistemde parlamento üyelerinin Lüteriyen Kilisesi’nden olması zorunlu tutuluyordu. Aynı zamanda, meclisteki bakanların en az yarısının Norveç Devlet Kilisesi’nden olması şartı yer alıyordu. Ülkede 1845 yılına dek Hristiyanlık haricinde farklı bir din kabul edilmiyordu. Bu noktada, Norveç’te halen daha din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmadığını söylemeliyiz.

Norveç’in resmi dini Protestan Lutherist olarak bilinmektedir. 11.yy’dan itibaren ülkede Hristiyanlığın yayılması söz konusudur. Bunun yanı sıra, yazının başında belirttiğimiz gibi kaliteli hayat standartlarından dolayı Norveç; dünyanın her yerinden göçler alan bir ülkedir. Bu durum; farklı dine sahip insanların ülkeye giriş yapmasına olanak sağlamaktadır. Norveç ve Müslümanlık arasındaki ilişki ise 1200’lü yıllara dayanmaktadır. 1970’li yıllardan başlayan Müslüman nüfusun Norveç’e göç etme isteği; bilhassa 1990’lı yıllarda artarak devam etmiştir. Yaşam standartlarının iyi olması ve iş imkanlarının fazla olmasından dolayı günümüzde de din olarak Müslümanlığı seçenlerin tercihi Norveç olmaktadır.

Norveç’te bulunan Müslümanların sayısı ile ilgili net bir bilgi vermek mümkün değildir. Ancak, 2020 itibariyle 200 binden fazla olduklarını söyleyebiliriz. Bir başka deyişle, Müslüman vatandaşlar; ülke nüfusunun en çok yüzde üçlük kısmını meydana getirmektedirler. Bilhassa başkent Oslo’da Müslüman nüfusun yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, Norveç yerel halkından binden fazla kişinin kendi isteğiyle Müslümanlığı seçtiği tahmin edilmektedir. Norveç’te bulunan göçmenlerin önemli bir kısmı İslam ülkelerinden gelmektedir. Norveç; hem çalışanlara hem de çalışmayanlara iyi imkanlar sağlayan bir ülkedir. Bu yüzden,  burada yaşayan göçmen halkın hayat kalitesi de en üst seviyededir. Müslüman halkın çocuklarını Norveçlilerle beraber aynı okullara gönderdiği bilinmektedir. Ülkede Müslümanlara karşı herhangi bir önyargı veya negatif ayrımcılık söz konusu değildir. Bunun yanı sıra, Müslümanların çoğunlukta olduğu Oslo’nun doğu bölgesinde yalnızca Müslüman çocukların gidebileceği bir ilkokul açılmıştır.

Norveç’in Kısa Tarihi

Norveç tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Son buzul çağının sona ermesinin ardından MÖ 12000 yılı civarında Norveç topraklarına gelindiği tahmin edilmektedir. Finlandiya taraflarından kutup ayısı avcılarının buraya geldiği ve kışın denizin donmuş olduğu bölgelerde bulunduğu tahmin edilmektedir. Yürüyerek gelen Finlandiyalıların günümüz Norveç topraklarının kuzeyine ve hatta kuzey kutbuna yakın bir bölgeye yerleştiği bilinmektedir. Norveç; ilk defa Sarışın Harald tarafından bir topluluk altında bir araya getirilmiştir. 9.yy başlarında Norveç; çok sayıda küçük krallıktan meydana geliyordu. 872 yılında ise Harald tarafından tüm bu küçük krallıklar tek bir bayrak altında toplanarak devlet kurulmuştur.

Ortaçağ dönemine denk gelindiğinde ise Norveç’te Vikingler tarafından bilinen kavim yer almaktaydı. Vikingler; günümüzde dizilerinin dahi çekildiği bir topluluk olarak son derece savaşçıydılar. Britanya, İzlanda ve hatta Kuzey Amerika’ya kadar uzanan sömürgeler kurmuşlardır. Hatta, bu dönemde, İngiltere’nin önemli bir kısmı Viking egemenliği altında kalmıştır. Hristiyanlığın yayılmaya başladığı bu dönemde Danimarka ve Norveç’in evlilik sayesinde aynı bayrak altında toplandığı da bilinmektedir.

Norveç; 1821 yılına kadar Danimarka ile beraber yönetilmekten rahatsızlık duymasa da Martin Luther tarafından Almanya’da başlatılan Protestan Reformu ülkeyi etkileyen gelişmeler arasında yer almıştır. 19.yy başlarında ise Danimarka’nın Napolyon Savaşları’nı kaybetmesiyle beraber Norveç yönetimi İsveç’e devredilmiştir. Norveç hakkındaki en önemli gelişmelerden birisi de 1814 yılında meydana gelmiştir. Bu yılda ilk anayasa kabul edilmiştir. İsveç yönetiminde yaşamaktan memnun olmayan Norveçliler; isyanlar başlatarak bağımsızlık aramışlardır. Bu durumun bir sonucu olarak 1905 yılında İsveç; Norveç’in bağımsızlığını tanımıştır. Danimarka prensi VII. Haakon Norveç kralı ilan edilmiştir.

Norveç; barışçıl bir ülke olmasının sonucu olarak Birinci Dünya Savaşı’nda tarafsız kalmıştır. Ancak, İkinci Dünya Savaşı’nda tarafsız kalmak istese de Almanya tarafından işgal edilmiştir. Norveç’in kaderini değiştiren olay ise 1960’lı yıllara dayanmaktadır. Norveç sularında keşfedilen petrol ve doğalgaz sayesinde ülkenin günümüzde sahip olduğu refah seviyesinin temelleri atılmıştır. İkinci Dünya Savaşı döneminde tam beş yıl boyunca Almanlar tarafından işgal edilen Norveç; bu durumun bir sonucu olarak ciddi bir sefalet döneminden geçmiştir. Ancak, petrol ve doğalgaz rezervlerinin bulunması sayesinde tüm bu durumları atlatarak Avrupa’nın belki de tüm dünyanın en kıskanılacak, refah seviyesi yüksek ve huzurlu ülkesi olma şansına erişmiştir.

Norveç’in günümüzdeki haline bakıldığında kuzey denizi petrollerinin yalnızca ülke ulaşımı ve emeklilik fonları için kullanıldığını söyleyebiliriz. Buna ek olarak, balık ihracatı noktasında Çin’in ardından ikinci sırada bulunmaktadır. Balıkçılık ile ilgili son derece büyük yatırımları vardır. Buna ek olarak, AR-GE çalışmaları, balık işleme fabrikaları, okul eğitimleri konusunda dünyanın en iyi ülkelerinin başında gelmektedir. Son olarak, Norveç’te Müslüman ülkelerden gelenler kadar İrlanda, İngiltere, ABD ve İskoçya’dan gelen sayısız insanın yaşadığını söyleyebiliriz. Kültürel çeşitlilik yüzünden ülkede çok iyi derecede İngilizce konuşulmaktadır.

Norveç’e Ne Zaman Gidilmeli?

Norveç; doğal güzelliklerinin yanı sıra film ve müzik festivalleri sayesinde de beğeni toplayan bir ülkedir. Bu yüzden, yılın dört mevsiminde de gidilebilecek bir ülke olma özelliği taşımaktadır. Tahmin edebileceğiniz gibi Norveç’te kış ayları son derece soğuk ve sert geçmektedir. Ancak, yerel halkın kar ve soğukla başa çıkma noktasında son derece başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada, siz de kış aylarında Norveç’e gitmek gibi bir düşünce içerisindeyseniz mutlaka önlemlerinizi almalısınız. Ülkeyle özdeşleşmiş Kuzey Işıkları’nın altında açık hava konserlerine katılabilirsiniz. Bunun yanı sıra, film seansları ve daha birçok ev aktivitesiyle de kış aylarında güzel vakit geçirebilirsiniz.

Norveç’e kış aylarında gitmek güzel olsa da ülkeye dair doğal güzellikleri keşfetmek, ülkenin dağlarında, nehirlerinde ve kanyonlarında vakit geçirmek adına yaz aylarında gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Norveç’te yılın her mevsiminde farklı bir güzellik keşfedebilirsiniz. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında sıfırın altında seyreden sıcaklıklar sayesinde eşsiz bir kayak tatili yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz ve bisiklet turlarına katılabileceğiniz Nisan ve Mayıs aylarında ülkeye gitmeniz de farklı bir seçenek olacaktır. Ülkede yaz aylarında sıcaklık değerleri 20C civarında seyretmektedir. Rahatsız edici bir sıcaklık olmamasından mütevellit bu dönemde Norveç’e giderek harika bir tatil yapabilirsiniz. Norveç’in ihtişamlı fiyortlarını, göllerini ve ormanlarını görmek adına yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Eylül ila Mart ayları arasında ise Norveç ile özdeşleşmiş olan Kuzey Işıkları’na tanıklık edebilirsiniz. Nisan ila Ağustos ayları ise Beyaz Geceler’in tadını çıkarmak adına iyi bir seçenek olacaktır. Yüksek enlemlerde bulunan Norveç’te yazın dünyanın en uzun gündüz süreleri yaşanmaktadır. Tromso’da 20 Mayıs ila 20 Temmuz tarihleri arasında güneş batmamaktadır.

Norveç’e Nasıl Gidilir?

Dünyanın en güzel ülkelerinden birisi olan Norveç’e gitmenin zannedildiği kadar zor ve prosedürlerle dolu bir süreç olmadığını söylemeliyiz. İstanbul üzerinden her gün aktarmalı veya direkt olarak Oslo’ya giden uçuşlar bulunmaktadır. Buna ek olarak, Avrupa Birliği’ne üye olmayan Norveç; Schengen statüsünde yer almaktadır. Bir başka deyişle, umuma mahsus yani bordo pasaport sahibi olan vatandaşlardan vize talep etmez.

 • Norveç’e gitmek istiyorsanız her şeyden önce neden bu ülkeye gitmek istediğinize dair net bir kararınız olmalıdır. Kış aylarında öğleden sonra batan güneşi, soğuk iklimi ve neredeyse kutup dairesinde yer alan konumundan dolayı bu ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız tercihiniz kış aylarında gitmek olmalıdır. Ancak, Norveç’e turist olarak gitmek kadar bu ülkede çalışmak, öğrenim görmek gibi hedefleriniz varsa farklı gidiş yolları üzerinde durmalısınız. Turist olarak bu ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız buna uygun bir seyahat planı oluşturmanız gerekir. Bütçenizin ne kadar olduğu, pasaport ve vize yeterliliklerinizin ne durumda olduğuna dair net bir konumda olmalısınız. Norveç’in en büyük avantajlarından birisi Interrail ile ulaşılabilen ülkelerden birisi olmasıdır. Ancak, kuzeyde bulunması ve yuvarlak rotalar için elverişsiz olmasından dolayı Interrail seçeneğini tercih edenlerin sayısı oldukça azdır. Ancak, siz yine de Interrail ile Norveç’e gitmek istiyorsanız Danimarka ve Oresund Köprüsü üzerinden ilk olarak İsveç’in Malmö şehrine gitmelisiniz. Hemen ardından ise başkent Oslo’dan ülkenin en kuzeyinde yer alan Kiruna’ya kadar bu yöntemle gidebilirsiniz.
 • Norveç’e gitmek için önünüzde bir seçenek daha bulunuyor. Bilhassa lise ve üniversite öğrencisi iseniz gençlik kampları sayesinde Norveç gezinizi hem daha eğlenceli hem de daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Söz konusu kamplara katılmakla beraber Norveç’teki sosyal sorumluluk projelerine destek vermiş sayılıyorsunuz. Bu sayede, günlük harcamalarınızın yanı sıra konaklama ücretleriniz de onlar tarafından karşılanmaktadır. Bu noktada, acente ücreti ve ülkeye giriş masraflarının haricinde ekstra bir masraf ile karşılaşmazsınız. Bu program; en başta Norveç kültürünü öğrenmek ve yabancı dilini geliştirmek isteyenler için son derece uygundur.
 • Tüm bunlara ek olarak, Erasmus sayesinde Norveç’te bir veya iki dönem okuyabilirsiniz. Her ne kadar hibe alıyor olsanız da yine de beş ila on bin Euro arasında harcama yapmanız gerekecektir. Norveç üniversitelerinde İngilizce eğitim verildiği için derslerde zorlanmazsınız.
 • Norveç gezi rehberinde genel olarak bu ülkeye turist olarak gelmek isteyenler için bilgi versek de Norveç’e kalıcı olarak yerleşmeyi düşünenler için birkaç bir şey söylemeliyiz. Her şeyden önce, bu ülkede kalmak istiyorsanız iş bulmanız gerekir. Akademik olarak kendinizi geliştirdiğiniz takdirde Norveç’te çok kolay bir şekilde yer edinebilirsiniz. Ancak, herhangi bir yetkinliğiniz yoksa ancak mülteci olarak yaşama şansına erişebilirsiniz.
 • Biraz da maliyetlerden bahsedelim! Norveç’e gitmek zannedildiği kadar pahalı değil! Vizesinin tüm Avrupa ile aynı olması çok ciddi bir avantajdır. Bunun yanı sıra, uçak bileti fiyatları da son derece ucuzdur. 2020 yılının Eylül ayında olduğumuz şu günlerde İstanbul Norveç arası uçak bileti fiyatlarının indirim ve kampanyalardan yararlandığınız takdirde 770 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, aktarmalı olarak gittiğiniz takdirde biraz daha yüksek ücretler ödeyebilirsiniz. İstanbul’dan Oslo’ya yaklaşık dört saat 19 dakikada ulaşabilirsiniz. Aktarmalı olarak ise bu süre altı saate kadar çıkmaktadır.
 • Norveç’te bir hafta kalmayı düşünüyorsanız ve bu süre içerisinde Oslo, Bergen, Tromso gibi şehirleri gezmeyi planlıyorsanız konaklama, ulaşım, vize ve diğer harcamalar dahil olmak üzere 4 bin ila 8 bin TL arasında bir bütçe belirlemeniz gerekecektir. Yalnızca Oslo’ya gitmeyi düşünüyorsanız en çok üç bin TL harcama yaparsınız. Tabi bu noktada Euro kurunun Türk lirası karşısındaki değerinin her geçen gün arttığını da ifade etmek gerekir. Bir başka deyişle, yılın son ayında gittiğiniz takdirde daha çok para harcamanız söz konusu olabilir.
 • Son olarak, Norveç vizesinden bahsetmeliyiz. Daha önce de söylediğimiz gibi Norveç’e gidebilmeniz için Schengen vizesine sahip olmanız yeterlidir. 2020 yılı için konuşacak olursak havalimanı transit vizesi için 80 euro ve 90 günden az kısa süreli Schengen vizesi için ise yine 80 euro ödemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra, sigorta, konaklama parası ve yeri gibi hususların başvuru sırasında halledilmesi gerekmektedir.
unnamed 3
Norveç-Türkiye

Norveç İklimi ve Hava Durumu

Aslında yazımızın başından bu yana Norveç’in iklimi ve hava durumu hakkında size kısa da olsa bilgiler vermiştik. Norveç’te ülkenin kuzey ve doğusu ile güney ve batısında farklı iklim koşulları yer almaktadır. Ülkenin doğusunda yer alan dağlık bölgelerde yağış miktarı batı bölgelerine kıyasla son derece düşüktür. Başkent Oslo ve çevresinde bulunan yükseltisi düşük bölgelerde ise yazlar sıcak ve güneşli geçmektedir. Ancak, kış aylarında ise yoğun kar yağışlarına rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra, bahar aylarında yoğun yağmur yağışı görülmektedir.

Norveç’in doğu ve kuzey kesimlerinde durum böyle olsa da batı ve güney bölgelerde ise kar yağışı daha azdır. Bu noktada, ülkenin doğu ve kuzey bölgelerine gittiyseniz yılın neredeyse her döneminde karlarla kaplı bir coğrafyaya tanıklık edeceksiniz. Aralık ayından Nisan ayına kadar karlarla kaplı Norveç coğrafyası; bu özelliğinden dolayı birçok filme ve Netflix’te yayınlanan dizilere dahi konu olmuştur. Tüm bunlara ek olarak, Norveç; gece ve gündüz süreleri arasında belirgin farklarla tanınmaktadır. Bilhassa yaz aylarında ülkenin kutuplara yakın bölgelerinde güneş hiçbir şekilde batmamaktadır. Ülkenin kalan kısmı ise yaklaşık 20 saatlik gün ışığını almaktadır.

Coğrafya ile yakından ilgili olan herkesin bildiği gibi Norveç’in bir kısmı; Kuzey Kutup Dairesi’nde bulunmaktadır. Bu noktada, okyanusal iklim başta olmak üzere sert karasal iklim ve tundra iklimi hakimiyeti söz konusudur. Yazlar kısa ve serin olmakla beraber kışlar oldukça uzun ve soğuktur. Gulf Stream sıcak su akıntılarının etkisinden dolayı batı kıyılarındaki sıcaklık; aynı enlemler arasında bulunan kıyılara göre daha yüksek olmaktadır. Ülkenin batısında ise Batı rüzgarlarından dolayı her mevsim yağış görülmektedir. Bu noktada, batı bölgelerde okyanusal iklimin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Norveç’in doğal bitki örtüsü ormandır. Ancak, ülkede yer alan ormanlar; soğuğa dayanıklı iğne yapraklı ağaçlardan meydana gelmektedir. Kuzey bölgelerde ise tundralar hakim olmaktadır.

Norveç Mutfağı

Yazımızın heyecanla beklediğiniz kısımlarından birisi olan Norveç mutfağı ile devam ediyoruz. Norveç yemek kültürü; tahmin edebileceğiniz gibi başta balık olmak üzere deniz ürünleri ağırlıklıdır. Buna ek olarak, patates ve kök sebzelerin de çoğunlukla tüketildiğini söylemeliyiz. Norveç; kahvaltı kültürü bakımından son derece gelişmiştir. Birçok ürünle beraber oldukça zengin bir kahvaltı yapabilirsiniz. Balığın ve etin en lezzetlisini bu coğrafyada yiyebilirsiniz. Atıştırmalıklar konusunda da size çok fazla alternatif sunulmaktadır. Her şeye rağmen deniz ürünlerinden hoşlanmıyorum diyenler için ülkede dünya mutfaklarına ait çok fazla restoranın bulunduğunu söylemek gerekir. Bir başka deyişle, hiç ummadığınız bir anda Türk restoranı ile de karşılaşabilirsiniz. Gelin hep birlikte, Norveç’te ne yenir diye düşünenlere birtakım tavsiyeler verelim!

 • Brunost: Kahverengi bir peynir türü olduğunu söylemeliyiz. Norveç’e özgü olmakla beraber kahvaltılarda sıklıkla tüketilmektedir. Bilhassa turistlerin ülkelerine götürmek adına çok fazla satın aldıkları bir üründür.
 • Flatbrod: Atıştırmalık kültürünün bir hayli gelişmiş olduğu Norveç’te gevreklerin üzerine ekşili krema, reçel ve isteyenlerin et koymasıyla hazırlayabilecekleri bir aperatiftir.
 • Polse: Norveç’in sosislisi olduğunu söyleyebiliriz. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi ekmek arasına kızartılan sosis ve ketçap, mayonez gibi farklı soslar eklenerek hazırlanmaktadır.
 • Lefse: Norveç mutfağı ile Türk mutfağı arasında ortak lezzetlerden birisi de Lefse olmaktadır. Bu nedir diye düşünenlere krep olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de olduğu gibi kahvaltılarda tüketilmektedir.
 • Rokelaks: Balık çeşitleri denildiği zaman ilk akla gelen ülke olan Norveç’te denizden taze çıkan somonlardan hazırlanan Rokelaks’ın enfes lezzetine hayran kalacaksınız. Maydanoz veya farklı baharatlar ekleyerek bu lezzete lezzet katabilirsiniz.
 • Norveç Kahvesi: Çok bilinmedik bir lezzet olmasa da bu ülkeye gittiğiniz takdirde Türk kahvesine kıyasla farklı bir aroması olan bu kahveyi mutlaka içmelisiniz.
 • Orret: Alabalık; Norveçlilerin en çok tükettiği yiyecekler arasında bulunmaktadır. Buradaki denizlerden çıkan alabalıkların somona kıyasla daha tatlı olduğunu söyleyebiliriz.
 • Ringa Balığı: Bu balık türü; Norveç topraklarının hamsisi olarak bilinmektedir. Denizden çıktığı gibi pişirilebilen bu balık; bilhassa turistlerin restoranlardaki bir numaralı tercihi olmaktadır.
 • Syltetoy: Norveç’te kahvaltıların son derece önemli olduğunu söylemiştik. Bu noktada, Türk kahvaltılarında olduğu gibi reçel çok fazla tüketilmektedir. Syltetoy ise ev yapımı reçel olarak bilinmektedir. Bu reçeli beğendiğiniz takdirde satın alabilir ve ülkeye getirebilirsiniz.
 • Balina Eti: Türk damak tadına biraz aykırı olsa da balina etinin Norveç için bir klasik olduğunu söyleyebiliriz. Görünüş itibariyle dana ciğerine benzediğini söyleyebiliriz. Ancak, tadıyla da birçok kişi tarafından bonfileye benzetilmektedir. Fakat, balinaların avlanmasından etik olarak rahatsızlık duyuyorsanız yememeyi tercih edebilirsiniz.
 • Ren Geyiği Eti: Türkiye’de pek bulamayacağınız lezzetlerden birisi olan ren geyiği eti; Norveç’te hem özel günlerde hem de yılbaşı kutlamalarında tüketilmektedir. Türk olarak tadını pek bilmemeniz doğal! Ancak, yine de tadanların söylediğine göre oldukça yumuşak ve harika bir lezzetinin olduğu ifade ediliyor.
 • Havyar: Türkler için son derece pahalı ve lüks bir lezzet olan havyar; Norveç topraklarında sıradan insanlar tarafından tüketilmektedir. Hatta, çok yaygın bir lezzet olmasından dolayı marketlerde tüp halinde satışa sunulmasına rastlayabilirsiniz. Kahvaltılarda ekmeğin üzerine sürülen havyarın damak tadınıza uygun olup olmadığını test edebilirsiniz.
 • Farikal: Türkler için kuru fasulye ve pilav neyse Norveçliler için farikalin de aynı anlama geldiğini söyleyebiliriz. Kuzu etinin önce haşlanması, ardından lahanayla beraber güveç içerisinde fırınlanmasıyla beraber harika bir lezzete dönüştüğüne tanıklık edeceksiniz.
 • Kjottboller: Köfte seviyorsanız bu lezzetin sizin için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, biraz farklı bir köfte türü olduğunu söyleyebiliriz. Köfte harcının baharatlarla yoğrulmasının ardından küçük toplar haline getirilmesi söz konusudur. Pişmesinin ardından ise haşlanmış patates ve balıkla beraber servis edildiğini söyleyebiliriz.
 • Grot: Norveç mutfağının en çok hazırlanan yemekleri arasında bulunmaktadır. Lapa yemeği olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, klasik lapa yemeklerinden daha lezzetlidir. Hem kahvaltılarda hem de öğle yemeklerinde tüketilmektedir.
 • Aquavit: Yemekler dışında içki önerisi arıyorsanız Aquavit tam size göre! Alman markası olan bu içkiyi Norveç’in birçok restoranında deneyebilirsiniz. Sert bir içki olmasının yanı sıra halk tarafından çok fazla tüketilmektedir. Hava sıcaklığının çok düşük olmasından dolayı ülkede sert ve iç ısıtan içkiler tercih edilmektedir.
 • Lagerol: Norveç’in en çok tüketilen birası olarak dikkat çekmektedir. Diğer biralara kıyasla son derece hafiftir.
 • Waffle: Türkiye’de bilinen bir lezzet olsa da Norveç’te waffle hazırlanırken biraz daha farklı detaylar eklenmektedir. Ancak, her halükarda çok lezzetli bir tatlı olduğunu söylemeliyiz. Norveç’e geldiyseniz waffle yemeden dönmemelisiniz.

Norveç’te Ulaşım

Norveç; yemek kültürü başta olmak üzere birçok konuda size sayısız alternatif sunmaktadır. Bu noktada, ulaşım konusunda da birçok seçeneğinizin olduğunu bilmelisiniz. Tıpkı Rusya’da olduğu gibi Norveç’te de demiryolu ulaşımı çok fazla tercih edilmektedir. Birçok yere trenler sayesinde gidebilirsiniz. Tren yolculuğunun bu kadar popüler olmasının sebeplerinden birisi de hiç şüphesiz Norveç’in eşsiz güzellikteki coğrafyasıdır. Tren seyahati sırasında bir taraftan da Norveç sokaklarını, yer şekillerini seyretmek harika bir deneyim olacaktır. Belki de hayatınızın o gününe kadar hiç görmediğiniz güzelliklere tanıklık edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, otobüs seferlerinin de en az tren seferleri kadar gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Tüm bunlara ek olarak, Norveç’te araba kiralama da son derece gelişmiştir. Ülkede kurumsal seviyede hizmet sunan birçok araç kiralama şirketi bulunmaktadır. Araç kiralamak size biraz pahalıya patlayabilir. Ancak, konforlu bir tatil yapmak istiyorsanız ve bütçeniz buna elveriyorsa bu seçeneği mutlaka değerlendirmelisiniz.

Oslo Şehir İçi Ulaşım

Norveç’in başkenti olan Oslo’da şehir içi ulaşım noktasında herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Toplu taşıma halk tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Otobüsler başta olmak üzere tramvaylar, metrolar ve trenler sayesinde şehir içi ulaşımda hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız. Bunun yanı sıra, bir liman kenti olan Oslo’da feribotlar da kullanılmaktadır. Deniz yolculuğu sırasında gerçekten de bu ülkeye iyi ki gelmişim dedirtecek türden güzellikler ile karşılaşabilirsiniz. Farklı alternatif arıyorsanız taksiyle yolculuk yapabilirsiniz. Hindistan, Tayland veya Rusya’da olduğu gibi pazarlık yapacağınız ve sizi kazıklamaya çalışacak türden taksicilerin Norveç’te olmadığını söylemeliyiz. Oldukça modern ve insancıl olan Norveçlilerin turistlere karşı herhangi bir kasıtlı davranışı olmayacaktır.

Oslo’daki şehir içi toplu taşıma ağına Ruter adı verilmektedir. Aynı zamanda, T-bane adı verilen metrolardaki sistem ile yolculuk yapılmaktadır. Şehrin en uzak noktalarına dahi ulaşım sağlayabileceğiniz metro sistemleri bulunmaktadır. Buna ek olarak, tramvayların numaralandırılmış hatlarının da düzenli ulaşım noktasında tercih edilebileceğini söyleyebiliriz. Bir Hollanda kadar olmasa da Norveç’te de bisiklet çok fazla tercih edilmektedir. Hava durumunun pek müsait olmamasından dolayı bisiklet ile bir yerden bir yere gitmek kolay olmayacaktır. Ancak, yine de bilhassa yaz aylarında ulaşım veya en azından keyifli bir gezinti için bisiklet tercih edilebilir.

Norveç; her ne kadar belirli bir gelir seviyesinin üzerindeki insanların yaşadığı ülke olsa da sosyal devlet olmanın hakkını vererek toplu taşımada vatandaşlarına birçok ayrıcalık sunmaktadır. İstanbul’da olduğu gibi Oslo’da da günlük veya haftalık bilet satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, tek kullanımlık biletlerle de işinizi görebilirsiniz. Günlük veya haftalık bilet aldığınız takdirde çok ucuza geleceğini bilmelisiniz. Bunun yanı sıra, biletin hangi hatlar için geçerli olduğuna bakılarak bilet fiyatları da değişkenlik göstermektedir.

Oslo havaalanından şehir merkezine gelmek istiyorsanız önünüzde birçok seçenek bulunuyor. Oslo’da bulunan Gardermoen havalimanı; uluslararası uçuşlar için tercih edilmektedir. Bu havaalanı; şehir merkezinden yaklaşık elli km uzakta olmasıyla bilinmektedir. Ancak, başka ülkelerde olduğu gibi havaalanından şehir merkezine gelmek zor ve maliyetli değildir. Bu noktada, Oslo’ya indikten sonra şehir merkezine gelmeliyim diye düşünüyorsanız sizin için en uygun seçenek trenler olacaktır. Trenler sayesinde yaklaşık 20 dakikada şehir merkezine gelerek güzel vakit geçirmeye başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, SAS otobüsleri sayesinde de şehir merkezine ulaşmanız mümkündür.

Çok fazla bütçem yok diyorsanız havalimanı çıkışlarında yer alan shuttlelar sayesinde ekonomik ve hızlı bir şekilde şehir merkezine gelebilirsiniz. Daha hızlı ulaşmak adına ise havalimanı çıkışında sizi bekleyen taksilerden faydalanabilirsiniz. Ancak, taksi seçeneği, size biraz pahalıya patlayabilir. Daha önce de söylediğimiz gibi araba kiralama seçeneği de birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Oslo’da Gardermoen havalimanı dışında kullanılan birkaç havalimanı daha bulunmaktadır. Ancak, şehirde uluslararası seviyedeki tek havalimanının Gardermoen olduğunu söylemeliyiz. Yolunuz bir şekilde diğer havaalanlarına düştüyse de şehir merkezine ulaşmak adına otobüs ve tren seferlerinden yararlanabilirsiniz.

Son olarak, Oslo Pass adı verilen son derece avantajlı bir karttan sizlere bahsetmeliyiz. Bu kart biraz pahalı olsa da bilhassa turistler için çok şey vaat ediyor. Bu kart ile toplu taşıma araçlarına bedava binebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, otuz müzeye giriş hakkı elde ediyorsunuz. Ayrıca, açık yüzme havuzlarına da bedava giriş yapabiliyorsunuz. Oslo şehir içi ulaşım biletini neredeyse her köşe başından temin edebilirsiniz.

Norveç Gezilecek Yerler

Norveç ile ilgili birçok şeyi öğrendikten sonra şimdi en merak ettiğiniz kısım hakkında bilgi almaya hazır mısınız? Norveç gezilecek yerler denildiği zaman aklınıza yalnızca Oslo gelmemeli! Ülkede başkent Oslo’nun haricinde de görülmesi gereken birçok şehir bulunmaktadır. Hadi başlayalım!

Oslo Gezilecek Yerler

1049 yılında kurulan Oslo; yaşam standartları bakımından üst sıralarda bulunmaktadır. Şehrin bol oksijen almaya elverişli bir coğrafyası yer almaktadır. Bunun yanı sıra, bir liman kenti olmasından dolayı ziyaretçilerine birçok şey vaat etmektedir. Oslo’nun aynı zamanda dünyanın en pahalı şehirlerinden birisi olduğunu dile getirmeliyiz. Şehir ekonomisi son derece gelişmiştir. Oslo’ya geldiğiniz takdirde ulaşım açısından da herhangi bir sıkıntı yaşamayacağınızı söylemek gerekir. Tren, otobüs, tramvay, metro ve daha birçok toplu taşıma alternatifi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, istediğiniz takdirde turistik yürüyüşler de yapabilirsiniz. Oslo’da birçok yaşam organizasyonunun ve festivallerin olduğunu da söylemeliyiz. Bilhassa yaz aylarında şehir çok daha hareketli hale gelmektedir.

Oslo geziniz sırasında size çok şey vaat eden liman bölgesini baştan sona kadar gezmelisiniz. Bunun yanı sıra, bu bölgede, birçok mekanda huzur bulabilirsiniz. Tarihi ve modern yapıları sayesinde sizi bir anda kendisine bağlayacak olan bir şehirdir. Doğal alanları, manzarası, ilgi çekici müzeleri derken Oslo’da nereye gideceğinize karar vermekte bir hayli zorlanacaksınız.

 • Akershus Fortress: 1299 yılında inşa edilmiş harika bir manzaraya ve mimariye sahip olan bir kaledir. Oslo’yu başka ülkelerin saldırılarına karşı korumak amacıyla inşa edilmiştir. İlk zamanlarda tek bir binadan meydana gelen yapının ilerleyen yıllarda genişletme çalışmaları sayesinde günümüzdeki haline getirildiğini söylemek gerekir. Akershus Kalesi; geçmiş dönemlerde hapishane olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise Norveç Silahlı Kuvvetler ve Norveç’in Direnişi müzelerine ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin manzarasını izlemek istiyorsanız bu kaleyi kesinlikle görmelisiniz. Bunun yanı sıra, rehberli turlara katılmayı da düşünmelisiniz.
 • Vigeland Sculpture Park: İçerisinde 212 eserin bulunduğu bu park; 1949 yılından bu yana ziyaretlere açıktır. Ancak, tek bir heykeltıraşa ait çalışmaların yer aldığı dünyanın en büyük parkı olmasından mütevellit ayrı bir öneme sahiptir. Köprü, monopolit ve çeşme olmak üzere üç bölümü yer almaktadır. Vigeland tarafından şekil verilen 58 farklı heykelin ise köprünün dışarıdan görünümü noktasında son derece önemli olduğunu söylemek gerekir.
 • Oslo Opera Binası: 2008 yılından bu yana ziyaretçilerini kabul eden Oslo Opera Binası; dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz eşsiz bir mimariye sahiptir. Oslo’nun önde gelen kültürel merkezi olmasının yanı sıra aynı zamanda gören herkesin hayran kalacağı doğal bir güzelliktir. Üç farklı sahnede izleyicilerle buluşan performansları seyretmek isteyenlerin geldiği bu binada aynı zamanda farklı sanatçılar tarafından tasarlanmış eserleri de incelemek mümkündür.
 • Viking Gemi Müzesi: Vikingler döneminde iki uzun geminin karaya çekilmesinin bir sonucu olarak bu gemilerin büyük cenaze törenlerinde kullanıldığı bilinmektedir. Bu müze; bilhassa Vikingler hakkında bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır. Mücevherler, mobilyalar, içecek ve yiyecek kapları ve başka kalıntıları da yakından görmek mümkündür. Şehrin en popüler müzesi olması dolayısıyla yılın her döneminde sayısız ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Gitmeden önce internetten bilet rezervasyonu yaptırılması gerekmektedir.
 • Fram Museum: Norveç tarihinde ayrı bir öneme sahip olan kutup keşiflerinin ilk dönemine dair birçok bilgi edinmek mümkündür. Fram Museum; o dönemin keşiflerde kullanılan en güçlü gemisinin adıyla anılmaktadır. Aynı zamanda, keşif gezilerinde kullanılan aygıtlara ve o döneme dair fotoğraflara göz atmak mümkündür.
 • Royal Palace: Şehrin belki de en görkemli yapısı olarak dikkat çekmektedir. 172 farklı odası bulunmaktadır. Çok eskilere dayanan bir tarihi olsa da yılın belirli dönemlerinde modernize edilmektedir. Kraliyet ailesinin halen daha burada ikamet ettiği bilinmektedir. Burayı gezmek istiyorsanız yalnızca yaz aylarında ziyaretçi girişine izin verildiğini bilmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra, tek başına gezmeniz mümkün değildir. Düzenlenen rehberli turlara katılmalısınız.
 • The National Gallery: Hem Oslo’nun hem de ülkenin en büyük modern ve geleneksel sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Picasso başta olmak üzere El Greco ve Gauguin gibi isimlerin dünya çapında popüler olan çalışmaları burada bulunmaktadır.
 • City Hall: Oslo’nun dünya çapında popüler olan mekanlarının başında gelmektedir. Burada her yıl boyunca Nobel Barış Ödülü töreni düzenlenmektedir. Oslo Belediye Binası olarak bilindiğini de söyleyebiliriz. Harikulade bir mimari yapı olduğunu söyleyebiliriz. Bilhassa yaz dönemlerinde düzenlenen rehberli turlara katılarak çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Rehberli turların ücretsiz olmasının yanı sıra burada her yılın ilk Çarşamba günü konser düzenlenmektedir.
 • Oslo Katedrali: Buraya kadar şehrin tarihi ve doğal yapılarını gezdikten sonra Oslo kentiyle özdeşleşmiş olan Oslo Katedrali’ni gezmelisiniz. Burada dini faaliyetlerin gerçekleştirilmesinin yanı sıra halka açık olarak düzenlenen birçok etkinliğe ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Barok tarzı bir mimariye sahip olmasının ise dikkat çekici olduğunu ifade edebiliriz.
 • Karl Johans Caddesi: Oslo’nun İstiklal Caddesi olduğunu söyleyebiliriz. Başkentin ana caddesi olduğu için üzerinde birçok restoran, kafe, hediyelik eşya satan dükkan yer almaktadır. Klasik işlek caddelerin tam aksine yemyeşil doğasıyla dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, birçok eğlence mekanına ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz.
 • Munch Museum: Edvard Munch; Norveç’in yetiştirdiği en önemli sanatçıdır. Bu noktada, Munch ile ilgili bir şeyler öğrenmek istiyorsanız bu müzeyi muhakkak gezmelisiniz. Müzede, Munch tarafından bağışlanmış olan 30 bine yakın eseri bulabilirsiniz. 10.00 ila 17.00 saatleri arasında açık olan müzeye girişin ücretli olduğunu söylemeliyiz.
 • Aker Brygge: Oslo’nun batısında bulunmaktadır. Başlı başına saygın bir şehir olan Oslo’da buranın standartların üzerinde nezih bir ortam olduğunu söylemeliyiz. Geçmişte sanayi bölgesi olan Aker Brygge; şimdilerde ise birçok alışveriş merkezine ev sahipliği yapmaktadır.
 • Norveç Halk Müzesi: Her ne kadar modern bir şehir olsa da Oslo’da kırsal yaşam son derece ilgi görmektedir. Bu noktada, halkın kırsal yaşamına dair ipuçlarının bulunabileceği bir müzedir. Ülkenin en büyük açık hava müzesi olmasının da ayrı bir önem taşıdığını ifade etmeliyiz.
 • Kon-Tiki Museum: 1950 yılından bu yana ziyaretçilere açıktır. Bir şeyler keşfetme arzusunda olan ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır. Özellikle çocuklar tarafından büyük bir istekle gezildiğini bilmelisiniz. Adını ise Thor Heyerdahl isimli bir kaşiften almıştır. Onun yol ve sal hikayelerine dair çok fazla şeyi bu müzede bulabilirsiniz.
 • Nobel Barış Merkezi: Kültürel mekan bakımından son derece zengin olan Oslo’da 2005 yılından bu yana faaliyet gösteren Nobel Barış Merkezi’nin ayrı bir önemi bulunmaktadır. Nobel Barış Ödülü başta olmak üzere bu ödülün temsil ettiği değerlere vurgu yapılmaktadır. Nobel Barış Merkezi’nde ödülün geçmişi hakkında bilgi almak mümkündür. Ziyaretçilerin ziyareti sırasında sesli rehberlik hizmeti de sunulmaktadır.
 • Astrup Fearnley Museum of Modern Art: 1980’li yıllarda ABD’li sanatçılara ait eserlerden meydana gelmektedir. Tom Sachs başta olmak üzere Jeff Koons ve Cindy Sherman gibi sanatçıların eserlerini görmek mümkündür. Kalıcı koleksiyon dışında dönemsel sergiler de bulunmaktadır.
 • Grünerlokka: Oslo’nun muhakkak görülmesi gereken yerleşim bölgeleri arasında bulunmaktadır. Bu bölgede keyifli vakit geçirmeniz mümkündür. Geçmişte sanayi sektörünün merkezi olan Grünerlokka; günümüzde ise daha canlı bir sosyal hayata ev sahipliği yapmaktadır. Bağımsız sanat galerilerini ziyaret edebileceğiniz gibi cadde üzerinde bulunan restoranlar ve kafelerde de güzel vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda, şehrin en popüler sanat okullarına ev sahipliği yapmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz Munch Müzesi başta olmak üzere Botanik Bahçesi ve daha birçok önemli kurum bu bölgede yer almaktadır.
 • Botanical Garden: 1814 yılında kurulan Botanical Garden; daha önce de söylediğimiz gibi Grünerlokka’da yer almaktadır. Bu bahçenin bünyesinde sayısız farklı tür bulunmaktadır. Burayı özellikle yaz aylarında gezebilirsiniz. Botanical Garden’a gelmişken Palmiye Evi’ni ve Doğa Tarihi Müzesi’ni de ziyaret etmeyi unutmamalısınız.
 • Damstredet& Telthusbakken: Tipik bir Norveç bölgesi olan Damstredet; Arnavut kaplı kaldırımı sayesinde ancak masallarda görebileceğiniz kadar güzel bir ortam vaat etmektedir. Bunun yanı sıra, Telthusbakken ise sahip olduğu bahçeleri sayesinde beğeni toplamaktadır. Burada hem doğal güzellikler görmenin keyfini yaşayabilir hem de sevgilinizle ya da eşinizle romantik anlar geçirebilirsiniz.
 • Holmenkollen Ski Museum& Tower: Alanında dünyanın en eskisi olmasından dolayı ayrı bir öneme sahip müze olarak dikkat çekmektedir. 1923 yılında kurulduğu günden bu yana önemli bir kültürel tesis olarak bilinmektedir. Kayak sporuna ilginiz varsa bu müzeyi muhakkak ziyaret etmelisiniz. Bu sayede, bu sporun tarihiyle ilgili birçok bilgi edinebilirsiniz. Aynı zamanda, bu müzeyi Mart ayında ziyaret etmeyi tercih ettiyseniz Holmenkollen Ski Festival’i yerinde izleme şansına erişebilirsiniz. Bu festivalde bilhassa dünyanın en ünlü kayak sporcuları birbirlerine meydan okumaktadır. Buna ek olarak, kuleden halatla atlamak veya golf oynamak gibi farklı aktivitelerle de vakit geçirebilirsiniz.

Oslo’da Konaklama Seçenekleri Nasıldır?

Oslo; konaklama imkanları bakımından size çok fazla seçenek vaat etmektedir. Gamle Oslo, Grünerlokka, Frogner, Sentrum ve Majorstuen çevresinde kalmayı tercih edebilirsiniz. Bu noktada, şehrin tam ortasında bulunan Radisson Blu Palaza Hotel; dört yıldızlı bir otel olarak birçok kişinin hizmet kalitesinden dolayı tercihi olmaktadır. Aynı zamanda, Oslo Merkez İstasyonu’na 100 metre mesafede olmasının ulaşım imkanları bakımından çok iyi olduğunu ifade etmeliyiz. Oslo’daki en iyi puana sahip olan otel konumundaki Radisson Blu Palaza Hotel; bilhassa genç çiftlerin tercihi olmaktadır.

saunas oslo eastern norway photo didrick stenersen 2 1 f30d686b 75cf 4b07 a631 da4dd326db8d
Oslo

Bergen Gezilecek Yerler

En az Oslo kadar güzel bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Köklü tarihinin yanı sıra interaktif bir şehir olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Bu özelliklerinden dolayı, şehre gelmeyi düşünen sayısız turist bulunmaktadır. Bergen evleri; dünya çapında bir üne sahiptir. Bu evler arasında güzel yürüyüşler yaparak bol oksijen alabilirsiniz. Şehrin liman tarafına geldiğinizde ise sizi kucaklayan kaleleri sayesinde kendinizi çok değerli hissedeceksiniz. Bunun yanı sıra, şehrin fiyortlarını da muhakkak görmelisiniz.

 • Bryggen: Bergen’in oldukça meşhur liman bölgesi olduğunu söylemeliyiz. Günümüzde korunan bir bölge olmakla beraber Unesco Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır. Yüzyıllar içerisinde birçok kez çıkan yangınlardan dolayı hasarlar gören Bryggen; her defasında yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde yepyeni bir görünüme sahip olmuştur. Burada bulunan binalar; bahçeli yapı geleneklerine uygun olarak ahşaptan tasarlanmıştır. Bölgenin Ortaçağ kent yapısının tüm özelliklerine rastlamak mümkündür. Kısaca ifade etmek gerekirse; Bryggen liman bölgesi; Bergen’in geçmişten bu yana sahip olduğu tarihi ahşap şehrinin günümüzdeki temsilcisi olarak bilinmektedir.
 • Bergen Fiyortları: Norveç’e gelmeyi düşünen herkesin bir numaralı tercihi olan Bergen; özellikle tarihi fiyortlarından dolayı gözde bir mekan olmaktadır. Hatta, fiyortların geçidi olarak anıldığını ifade etmek gerekir. Doğa ile yakın olmasından dolayı şehirdeki kısa ve uzun tur gezileri için ideal bir bölge olmaktadır. Aynı zamanda, Norveç’in doğa ve deniz manzaralarına yakından tanıklık etmek için en uygun özellikleri taşımaktadır. Naeroyfjord fiyordu başta olmak üzere Flam Demiryolu gibi muhakkak görülmesi gereken yerlere sahiptir. Bergen; dağlarla çevrili olan doğasından dolayı insanlara yürüyüş ve bisiklet turu imkanları sunmaktadır.
 • Gamlehaugen: Kral’ın Bergen’de kaldığı yer olarak ayrı bir öneme sahiptir. Oldukça görkemli bir binadır. Fransız ve İskoç mimarisi dikkate alınarak tasarlansa da Norveç’e dair birçok şeyi yapıda bulmak mümkündür. Dekorasyon konusunda Roma Barok ve Neo Barok tarzlarına yer verilmiştir. Aynı zamanda, Rokoko ve Neo- Rönesans mobilyalarının aristokrat bir kaleyi anımsattığını söyleyebiliriz. Tüm bunlara ek olarak, binada kütüphanenin yanı sıra kış bahçesi ve müzik odası da bulunmaktadır.
 • Dekoratif Sanatlar Müzesi: 1887 yılında kurulmuştur. Rönesans dönemine ait bir yapıdır. Koleksiyonlar arasında cam, gümüş, mobilya, porselen ve tekstil türünde oldukça eski eserler yer almaktadır. Müze binasında güvenlik önlemlerinin takip edilmesi şarttır. Bazı alanlarda fotoğraf çekilmesine izin verilmektedir. Ancak, ziyaretçilerin çantalarıyla giriş yapmasına izin verilmez. Kurallara uymayanların müzede bulunan özel koleksiyonları görmesine izin verilmemektedir.
 • Bergen Katedrali: Bergen Belediyesi’ne ait olmakla beraber tek seferde binden fazla kişiyi ağırlayacak kapasiteye sahiptir. Çıkan yangınlardan dolayı yıllar içerisinde defalarca kez restorasyon çalışmasına uğramıştır. Bergen Katedrali; son derece geniş yeşil alanlar içerisinde bulunmaktadır. Mimarisi incelendiğinde bir şaheser olduğunu söylemek mümkündür. Günümüzde ibadethane görevi görmesinin yanı sıra turistik gezilerin bir numaralı adresi olmaktadır. Aynı zamanda, geceleri, müzik konserleri verilmektedir.
bergen 1200x675 1
Bergen

Flam Gezilecek Yerler

Dik dağları, gürleyen şelaleleri ve oldukça dar vadileriyle dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, oldukça küçük ve sevimli bir Norveç köyü olduğunu söylemeliyiz. Bilhassa 19.yy sonlarından itibaren Norveç’in turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgesi olmayı başarmıştır. Buna ek olarak, dünyanın en derin ve en uzun ikinci fiyorduna sahip olmasıyla öne çıkmaktadır. Flam’a geldiğiniz takdirde bu küçük köyün heybetli dağlarına hayran kalacaksınız. Yer şekillerinden dolayı buraya ulaşım çok zor gibi gözükse de otobüs, metro veya tramvay kullanarak gelebileceğiniz bir yer olduğunu söylemeliyiz.

 • Flam Railway Museum: Mühendislik harikası olarak nitelendirilebilecek olan bu sistem; aynı zamanda Avrupa’nın en dik demiryolu oluşuyla da dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra, demiryolunun tarihi hakkında bilgi alabileceğiniz bir müze bulunmaktadır. Müzenin hediyelik eşya satan dükkanına göz atmayı da unutmamalısınız!
 • Naeroyfjord: Kartpostallarda dahi göremeyeceğiniz son derece büyüleyici bir yerdir. Son derece gösterişli ve dar bir fiyorttur. Turistler tarafından Mini Norveç olarak ifade edilmektedir.
 • Stalheimsfossen: Şehrin hatta Norveç’in en güçlü şelalesi olarak dikkat çekmektedir. Karların eridiği Temmuz ayının başında bu şelaleyi ziyaret etmelisiniz. Burası; aynı zamanda Norveç’in en önemli turistik bölgelerinin başında gelmektedir.
 • Brekkefossen: Şehrin en dikkat çeken şelaleleri arasında bulunmaktadır. Burada düzenlenen yürüyüş turlarına katılabilirsiniz. Limanda başlayan ve en tepeye kadar uzanan Brekkefossen’e kadar çıkan bir saatlik yürüyüşte çok eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Haziran ve Temmuz ayları başında ziyaret ettiğinizde size eşsiz bir deneyim sunacaktır.
 • Rjoandefossen: Şehrin bir diğer şelalesi olarak dikkat çekmektedir. Buraya doğa yürüyüşü sayesinde karadan ulaşabileceğiniz gibi bisiklet yolundan devam ederek de ulaşabilirsiniz.
 • Kjosfossen: Küçük bir elektrik santralinin de bulunduğu şelale; aynı zamanda Norveç’in en çok ziyaret edilen bölgeleri arasındadır. Flam Hattı’nın varlığı ve doğal güzellikler birleşince ortaya harika bir demiryolu deneyimi çıkmaktadır.
 • Flam Hawn: Flam Limanı olarak Türkçe’ye çevrilmekle beraber liman bölgesi içerisinde kalan bir alanı temsil etmektedir. Yıl içerisinde tüm yolcu bölgelerinin uğrak noktası olmaktadır. Norveç kıyılarını gezmek isteyen neredeyse her turistin yolunun düştüğü bir yer olmaktadır. Yalnızca bir liman bölgesinden ibaret olmamakla beraber restoranlar, kafeler, hediyelik eşya dükkanları, sinema, bankalar ve postane bulunmaktadır. Bir başka deyişle, Flam Hawn’a geldiğiniz takdirde hem doğal güzelliklerin tadını çıkarabilir hem de aradığınız her konuda hizmet alabilirsiniz.
cruise port of flam norway
Flam

Geiranger Gezilecek Yerler

Taraflı tarafsız herkesin hayran kalacağı doğa manzaralarına ev sahipliği yapmaktadır. 2005 yılından bu yana Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. Birçok kez İskandinavya’daki en iyi seyahat rotası olarak seçilmiştir. Norveç sınırları içerisindeki en güzel fiyortlardan birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eşsiz güzellikteki şelalelerinin yanı sıra yemyeşil doğası, karla kaplı olan tepeleri gibi özelikleri bulunmaktadır. Grenger coğrafyası sayesinde kendinizi bir masal dünyasında hissedebilirsiniz. Norveç’in en çok turist barındıran fiyortları arasında ilk sırada bulunmaktadır.

Geiranger’e geldiğiniz takdirde yapılabilecek sayısız aktivite sizleri bekliyor! Her şeyden önce, fiyort çevresini bisiklet ile dolaşabilirsiniz. Başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz doğa manzarasında kamp kurabilirsiniz. Aynı zamanda, uygun bir bütçeniz varsa kano kiralayabilirsiniz. Bu sayede, fiyortların tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Geiranger; daha önce de söylediğimiz gibi turistlerin bir numaralı adresi olmaktadır. Bu yüzden, bölgede üç veya dört yıldızlı otellerle beraber birçok kamp yeri bulunmaktadır.

 • Geiranger Skywalk: Deniz seviyesinden bin 500 metre yukarıda bulunmaktadır. Şehrin manzarasına yakından tanıklık etmek isteyenlerin adresi olmaktadır. Fiyortları tepeden görmek istiyorsanız buraya çıkmalısınız. Bunun yanı sıra, Mayıs ila Ekim ayları arasında açık olduğunu söylemeliyiz. Ornevegen fiyortları da şehre tepeden bakabileceğiniz bir başka manzara noktası olarak dikkat çekmektedir. Deniz seviyesinden 620 metre yükseklikte bulunmaktadır. Burada da tıpkı Geiranger Skywalk’ta olduğu gibi fiyortlara yakından bakabilir ve aynı zamanda birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.
 • Yedi Kızkardeş Şelalesi: 250 metre yükseklikten akan yedi şelalenin yer aldığı bölge; harika manzarası sayesinde dikkatleri üzerine çekmektedir. Mayıs ila Temmuz ayları arasında karların erimesinden dolayı şelalelerin daha gürültülü bir şekilde aktığını söylemeliyiz. Geiranger’den tekne turu yaparak şelale bölgesine ulaşabilirsiniz. Flydalsjuvet fiyordu bilhassa manzara hayranı olanlar için son derece uygundur.
 • Skagefla: Şelaleler dışında yeşilliklerle dolu bir alan arıyorsanız burası sizin için son derece uygun! Dağ çiftliği olmasından dolayı bol oksijene sahip bir ortamdır. Ancak, yokuş yukarı tırmanarak ulaşabileceğiniz kadar zor bir konumda bulunmaktadır. Hem şelale hem de fiyort manzarası seyredebileceğiniz harika bir yerdir.
 • Herdalssetra Çiftliği: Deniz seviyesinden 520 metre yükseklikte bulunmaktadır. Göl boyunca uzanmasının yanı sıra sahip olduğu özelliklerle tam bir Ortaçağ köyü gibidir. Oldukça köklü bir geçmişi bulunmaktadır. Tarihçiler tarafından burada bulunan eski döneme ait kalıntılara önem verilmektedir. Çiftlikte koyun, keçi, inek ve fiyort atı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Sonuç olarak, hem eski hem de görkemli olan çiftlik evlerinin arasında yürüyüş yaparak doğayla baş başa kalmak ve mis gibi dağ havasını içinize çekmek istiyorsanız bu çiftliğe mutlaka uğramalısınız.
unesco geirangerfjord skagefla waterfall 2 1 6cc6a64a a204 432e 8753 01ef2080f24e
Geiranger

Tromso Gezilecek Yerler

Tromso denildiği zaman akla 2005 yılında Galatasaray’ın Avrupa kupalarında bu şehrin temsilcisi ile oynamış olduğu maç gelse de bilhassa turistler için bu şehrin görülmeden dönülmemesi gereken bir yer olduğunu söylemeliyiz. Norveç’in kuzeyine açılan bir kapı olarak dikkat çekmektedir. Ülkenin kuzeyinin gayri resmi başkenti olmakla beraber şehirde yıl içerisinde sayısız kültürel etkinlik yapılmaktadır. Kuzey’in Paris’i olarak adlandırılan Tromso; bu sıfatı hak edecek güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Uluslararası ticaret açısından Norveç’in en gelişmiş şehridir. Kutup bölgesine çok yakın olmasına rağmen iklimi zannedildiği kadar sert değildir.

 • Arktik Katedral: Buzdağı görünümünde olmasıyla bilinmektedir. Aynı zamanda, kilise olarak kullanılmaktadır. Tromso şehir limanına gittiğiniz takdirde bu katedrali de görme şansına erişebilirsiniz. Bir dini yapı olmasıyla beraber bilhassa yaz aylarında burada orkestra konserleri ve midnight sun konserleri düzenlenmektedir. Kış aylarında ise Kuzey Işıkları konserleri ile tanınmaktadır.
 • Kutup Müzesi: Kutba açılan kapı olarak bilinen Tromso’da Kutup Müzesi içerisinde sayısız sergi bulunmaktadır. Bu sergi sayesinde şehirdeki avcı ve tuzakçıların nasıl zorlu şartlar altında hayat mücadelesi verdiklerine yakından tanıklık edilmektedir. Aynı zamanda, kutup kaşiflerinin gezilerine dair birçok şeyi görebilirsiniz.
 • Floya Dağı’na Teleferik Turu: Bu tip etkinliklere Türkiye’de rastlayabilirsiniz. Ancak, Tromso topraklarında teleferik turu yapmanın tadı bir başka olacaktır. Bilhassa Floya Dağı’na teleferik ile çıktığınız takdirde çok farklı bir deneyim yaşamış olacaksınız.
 • Kuzey Işıkları: Tromso sayesinde tüm dünya çapında popüler olan Kuzey Işıkları’nı yakından görme şansına erişebilirsiniz. Hatta, kent merkezinde bulunan herhangi bir yerden veya kaldığınız otelin penceresinden dahi bu ışıkları görme şansı elde edebilirsiniz. Ancak, şehir dışından görmeniz daha doğru bir tercih olacaktır. Çünkü, tahmin edebileceğiniz gibi şehir dışında sokak ışıkları veya farklı bir yapay ışık ile karşılaşmazsınız.
 • Bukta Plajı: Yaz aylarında Tromso’ya geldiyseniz bu plajı mutlaka görmelisiniz. Şehirde güneş ortaya çıktığında ve sıcaklık 15C’ye ulaştığında halkın bir numaralı adresi bu plaj olmaktadır. Çevrede bulunan adaların, dağların ve denizlerin güzelliğine şahit olmak ve fotoğraf çekmek için ideal bir konumdur.
 • Tromso Arktik- Alpin Botanik Bahçesi: Birçok farklı bitki türünün burada yer aldığını söyleyebiliriz. Himalayalar’dan veya Falkland Adaları’ndan gelen oldukça güzel çiçekleri yerinde görme şansını elde edersiniz.
 • Tromso Katedrali: Ahşaptan yapılmış olması ve gotik mimari tarza sahip oluşundan dolayı dikkat çekmektedir.
 • Köpek Kızağı: Tromso gibi bir coğrafyada köpek kızakları sayesinde yolculuk yapmak son derece doğaldır. Ancak, siz bir turist olarak buraya geldiğinizde bu eylemi gerçekleştirerek çok eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Aynı zamanda, şehrin vahşi yaşamını da yerinde görmeniz söz konusu olacaktır.
tromso8
Tromso

Trolltunga Gezilecek Yerler

Çok ilginç bir kaya formu olduğunu söyleyebiliriz. Deniz seviyesinden bin 100 metre yükseklikte yer alan bu uçurum; her yıl ortalama 80 bin kişiyi ağırlamaktadır. Hem büyüleyici hem de son derece korkutucu bir görünümü bulunmaktadır. Buraya tırmanmak gerçekten kolay değildir. Ancak, yine de bu aktiviteyi yapmak adına yıl içerisinde Trolltunga’ya gelen birçok insan bulunmaktadır. Kar ayakkabılı, kayaklı ve rehberli turların Mart ayından itibaren düzenlendiğini söyleyebiliriz.

trolltunga norway.jpg.optimal
Trolltunga

Stavanger Gezilecek Yerler

Norveç’in en büyük dördüncü şehri olmakla beraber ticaret faaliyetleri sıklıkla yapılmaktadır. Balık endüstrisinin dışında birçok sanayi faaliyetinin de bu topraklarda yapıldığını söylemek gerekir. Ancak, ekonomik aktiviteler dışında kültür şehri olduğunu da söylemeliyiz. Hatta, 2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiştir. Stavanger Konser Salonu’nda yıl içerisinde birçok etkinlik düzenlenmektedir. Tüm bunların yanı sıra, dağlarının ve fiyortlarının da görülesi olduğunu ifade edebiliriz.

637118193162014077vp
Stavanger

Trondheim Gezilecek Yerler

Ekonomik açıdan gelişmiş olmasının yanı sıra kültürel faaliyetlerin sayısı da bir hayli fazladır. Hem kültür hem de alışveriş şehri olarak tanınmaktadır. Aynı zamanda, öğrencilerin en çok bulunduğu şehir olarak bilinmektedir. Nordre, Olav ve Munkagata caddelerinin mutlaka görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

nidelva utlop trondheim
Trondheim

Norveç Gece Hayatı

Norveç; daha önce de söylediğimiz gibi oldukça soğuk bir ülkedir. Bu yüzden, insanlar, bilhassa kış aylarında dışarı çıkmak yerine evde oturmayı tercih ederler. Ülkenin bazı bölgelerinde kış aylarında sokakların karlarla kaplı olmasından dolayı insanlar isteseler de dışarı çıkamazlar. Fakat, ülkede, yaz aylarının gelmesiyle beraber sosyal hayat canlanmaktadır. Bir başka deyişle, insanların gece hayatı için dışarı çıkmalarına rastlanmaktadır. Sonuç olarak, bir Hollanda veya Rusya kadar olmasa da Norveç’in gece hayatının da iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Oslo Gece Hayatı

Oslo; birçok konuda olduğu gibi gece hayatında da Norveç’in temsilcisi olmaktadır. Oslo gece hayatının son derece hareketli olduğunu söyleyebiliriz. Şehirde birçok gece kulübü, bar, disko ve farklı eğlence mekanları bulunmaktadır. Aynı zamanda, şehirde kendi birasını üreten barlara rastlanmaktadır. Oslo’da bilhassa turizmin canlandığı dönemlerde sabaha kadar açık olan birçok mekan bulabilirsiniz. Özellikle, Karl Johan Gate; güzel restoranlara ve tarihi mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanı sıra, şehrin birçok noktasında gece hayatı için popüler mekanlar bulabilirsiniz. Oslo gece hayatı için önerilen bölgeler arasında Karl Johans, Aker Brygge, Majorstua ve Grünerlokkeat bulunmaktadır. Bu yerlerde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenme şansını yakalayabilirsiniz. Oldukça canlı ve eğlenceli bir atmosferi bulunmaktadır. Oslo’da insanların birbirine her konuda saygı göstermesinden ve sınırsız bir özgürlük anlayışının olmasından dolayı istediğiniz gibi eğlenme şansına sahip olabilirsiniz.

 • Club Bla: Başkent Oslo’da bulunan hiç şüphesiz en iyi caz gece kulübü olarak bilinmektedir. Kulüp içerisinde birçok farklı özel şovlara ve aktivitelere rastlanmaktadır. Pop veya elektronik müzik dışında alternatif arıyorsanız bu mekanı tercih edebilirsiniz.
 • Club Fugazi: Norveç gece hayatı denildiği zaman akla ilk gelen mekanlar arasında bulunmaktadır. Şehir merkezinde yer almasından mütevellit son derece popülerdir. Bunun yanı sıra, ülkenin hatta dünyanın farklı yerlerinden DJ’ler performans sunmak adına buraya kadar gelmektedir. Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebileceğiniz bir yerdir. Elektronik müzik sevenlerin dans etmesi için son derece uygun bir ortamdır.
 • Club Jaeger: Başkent Oslo’da bulunan son derece samimi bir eğlence merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Aktif bir çalışma hayatına sahip olanların günün stresini atmak adına sürekli geldikleri bir mekan olmaktadır. Bunun yanı sıra, siz de bir turist olarak gününüzün büyük çoğunluğunu gezerek geçirdikten sonra eğlencenin sınırlarını keşfetmek adına buraya gelebilirsiniz. Her gün açık bir mekan olduğu için çok fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Bunun yanı sıra, her gün farklı bir DJ’in performans sergilediğini ifade etmek gerekir.
 • Hard Rock Cafe: Norveç kültüründe rock ve metal müziğin önemli bir yeri bulunmaktadır. Siz de bu müzik türüne hayran iseniz yolunuz Hard Rock Cafe’den geçmelidir. Oslo’nun canlı kent merkezinde bulunan bir mekandır. Aynı zamanda, tren istasyonuna yürüme mesafesindedir. Ulaşım imkanının kolay olmasından dolayı her gün dopdoludur. Klasik Hard Rock seviyorsanız burayı tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra, modern İskandinav tasarımına sahip olan bu mekanda eğlendiğiniz kadar görsel açıdan da son derece kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, müzik dinlerken bir şeyler yiyip içmeyi sevenler için son derece kaliteli menüleri bulunmaktadır.
 • Parkteatret Bar &Scene: Yine başkent Oslo’da bulunan bir mekan ile karşınızdayız. Burada yıl içerisinde birçok konser etkinliği düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra, partiler, film gösterimleri, komedi şovları ve tiyatro oyunları olmak üzere birçok etkinliğin yer aldığını söyleyebiliriz. 2003 yılından bu yana hizmet veren mekanın bilhassa hafta sonlarında son derece kalabalık olduğunu hatırlatmak gerekir.
unnamed 1 2
Oslo Gece Hayatı

Norveç Festivalleri

Aslında yazımızın başından beri Norveç’in ne kadar kültürel bir şehir olduğuna değindik. Bu noktada, ülkenin her bölgesinde yıl içerisinde birçok festival düzenlenmektedir. Gelin hep birlikle Norveç’in festivalleri hakkında konuşalım!

 • Kuzey Işıkları Festivali: Her yıl Ocak ayında düzenlenmektedir. Tromso şehrinde yaklaşık 25 yıldır düzenlenen bir etkinlik olduğunu söylemeliyiz. Farklı müzik türlerinden yüzlerce sanatçının bir araya geldiği bir organizasyondur. Caz başta olmak üzere opera, senfoni orkestrası, oda müziği ve daha birçok müzik türünün tanıtımı yapılmaktadır. Kuzey Işıkları’nın çıplak gözle izlenmesinden dolayı yalnızca Norveç’te değil dünyanın her ülkesinde takip edilen bir organizasyon olmaktadır. Bu aktivitenin yanı sıra sergiler, konserler, seminerler ve açık hava etkinlikleri söz konusudur.
 • Trondheim Caz Festivali: 1979 yılından bu yana her yıl Mayıs ayında düzenlenmektedir. İskandinav ve Çağdaş Avrupa caz eserlerinin ağırlıklı olduğu bir organizasyondur. Bunun yanı sıra, her yıl, yetmişten fazla etkinlik düzenlenmektedir. Bilhassa genç sanatçılar için kendilerini tanıtma yönünde çok önemli bir organizasyon olmaktadır. Norveç halkının dolu dolu üç gün geçirmesine rastlanmaktadır.
 • Ekstrem Sporlar Haftası: Her yıl Haziran ayında düzenlenmektedir. Bu kategoride düzenlenen Avrupa’nın hatta dünyanın en büyük organizasyonu olduğunu söyleyebiliriz. Voss şehrinde 1998 yılından bu yana düzenlenmektedir. Tırmanma, dağ bisikleti, rafting, yelken kanat, paraşütle yüksek atlama gibi aktivitelerin yapıldığını söyleyebiliriz. Her yıl binlerce insanın katıldığı bu organizasyonu izlemek adına dünyanın her yerinden insanlar gelmektedir.
 • Bollywood Festivali: Bollywood; size Hindistan’dan tanıdık gelebilir. Ancak, Norveç’te de aynı isimle film festivali düzenlenmektedir. Norveç’in en büyük film festivali olduğunu söyleyebiliriz. 2003 yılından bu yana düzenlenmektedir. Adından da tahmin edilebileceği üzere Hint film kültürünün ve sinemasının ele alındığı bir organizasyondur. Aynı zamanda, yeni yapımcıları ve yönetmenleri desteklemek amacıyla yapılmaktadır. Buna ek olarak, eğlence sektörüne farklı bir bakış açısı kazandırmak amacıyla düzenlendiğini söylemeliyiz. Bu festival sayesinde Hint sinemasının en iyi filmlerinin Norveçlilerle buluşturulması söz konusudur. Yazımızın en başında da söylediğimiz gibi Norveç’te birçok göçmen yaşamaktadır. Bu açıdan, ülkenin her yerinden insanların akın ettiği bir organizasyon olmaktadır.

Norveç’te düzenlenen diğer festivallerden bahsetmek gerekirse;

 • Nisan ayında düzenlenen Ultima Çağdaş Müzik Festivali
 • Haziran ayında düzenlenen Norwegian Wood Müzik Festivali
 • Haziran ayında düzenlenen Bergen Müzik Festivali
 • Eylül ayında düzenlenen Hell Blues Festivali
 • Ekim ayında düzenlenen Bergen Yağmur Festivali

Sonuç olarak, Norveç; festivaller bakımından son derece zengin bir ülkedir. Gidiş tarihlerinizi bu dönemlere ayarladığınız takdirde siz de bu festivallere katılma şansını elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Norveç’te düzenlenen birçok farklı organizasyon olduğunu söyleyebiliriz. Noel; diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Norveç’te de büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. Büyük ölçekli bir tatil olmakla beraber Noel’in Norveç’teki isminin Yule olduğunu söylemeliyiz. 25 Aralık tarihinde kutlanmaktadır. Aynı zamanda, Noel tatili; 13 Ocak tarihine kadar sürmektedir.

Noel dışında farklı bir organizasyon olarak dikkat çeken Shrove; ülkede Salı günü düzenlenen bir aktivitedir. Maslenitsa; bir Norveç karnavalı olmakla beraber yalnızca Hristiyanların değil aynı zamanda pagan geleneklerini de emretmektedir. Paskalya; Norveç’te kutlanan bir diğer bayramdır. Sarı tavuk; Paskalya’nın Norveç’teki sembolü olarak dikkat çekmektedir. Tüm bunlara ek olarak, 17 Mayıs tarihinde Norveç Anayasa Günü kutlanmaktadır.

25t91r8
Norveç Festivalleri

Çok uzun bir Norveç gezi rehberi yazımızın sonuna geldik! Bu yazıdaki bilgilerin işinize yaraması umuduyla!

Yorum Yap

Yorum Yap