1. Ana Sayfa
 2. Yurtdışı rehberi
 3. Meksika Gezi Rehberi 2021

Meksika Gezi Rehberi 2021


Meksika gezi rehberi : Dünyanın en çok merak edilen ülkelerinden birisi olan Meksika’ya dair aradığınız her detayı bulabileceğiniz yazımız ile karşınızdayız! Birçok kişinin aklında Avrupa ülkeleri dururken neden Meksika’ya gitmeliyim sorusu bulunabilir. Ancak, tarihi yapıları, köklü geçmişi, mutfağı, görülmesi gereken yerleri, sıcakkanlı insanları ve daha birçok sebepten dolayı bu ülkeyi muhakkak ziyaret etmelisiniz. Meksika; her ne kadar çete cinayetleri ile gündeme gelen bir ülke olsa da ülkedeki turistlerin her zaman el üstünde tutulduğunu söylemeliyiz.

Meksika’ya gitmek için sebep arıyorsanız ilk olarak şehrin zengin arkeolojik mirasından sizlere söz etmeliyiz. Teotihuacan’dan başlayarak Yucatan Yarımadası’na kadar devam eden Meksika sınırları içerisinde bilhassa Kolomb öncesi döneme ait merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Latin Amerika coğrafyasındaki en zengin arkeolojik mirasa sahip olan yerler arasında bulunan Chichen Itza başta olmak üzere Tulum, Palenque, Monte Alban gibi yerlerin kesinlikle görülmesi gerektiğini söylemeliyiz.

Yalnızca bir yerler görmek için değil farklı lezzetler tatmak için de bu ülkeye gelebilirsiniz. Yazımızın ilerleyen kısımlarında detaylı olarak bahsedeceğimiz gibi Meksika mutfağı; sizlere gerçek bir ayrıcalık sunuyor. Unesco tarafından manevi miras listesine alınması bu mutfağın ne kadar değerli olduğunu gösteren hususlardan yalnızca birisi! Hem lezzetli hem de etkileyici bir yemek kültürüne sahip olan Meksika; aynı zamanda domates, vanilya ve çikolatanın ana vatanı olmasından dolayı önem taşıyor. Gastronomi denildiği zaman akla ilk gelen unsurlardan birisi de Meksika mutfağı oluyor. Şimdiden söyleyelim bu ülkenin yemeklerinden dolayı Meksika tatilinizi birkaç kilo alarak tamamlayabilirsiniz.

Meksika; deniz tatili yapmak isteyenler için dünya üzerindeki belki de en uygun seçenek! Karayipler’e veya Pasifik’e karşı plajları ve eşsiz güzellikteki sahilleri dolayısıyla burada gerçek bir deniz keyfi yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, sahilde yapacağınız yürüyüşler sayesinde hayat ne kadar güzelmiş hissi yaşayacağınız noktasında herhangi bir şüpheniz olmasın! Bunun yanı sıra, konaklama noktasında hem birden çok seçenek hem de uygun fiyatlar sunuluyor. Bu ülkede her bütçeye uygun sofistike tatil köylerine rastlayabilirsiniz. Aynı zamanda, küçük butik oteller sayesinde de tatilinizi ucuza getirebilirsiniz. Bilhassa Kasım ila Nisan ayları arasında bu ülkeye gittiğiniz takdirde bahsettiğimiz tüm bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Meksika; bu anlattığımız hususların dışında da bilinmeyen bir yüze sahip! Başkentin kuzeyinde bulunan şehirler ve doğal alanlar; kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Ülkede birden çok tarihi şehir var! Bunun yanı sıra, mavi agave plantasyonlarıyla ünlü Jalisco bölgesi ve Canyon del Cobre’nin eşsiz güzellikteki manzarasının da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Deniz tatili dışında kültürel aktivite olarak da bir şeyler yapmak istiyorsanız ülkenin her bir yanında birçok müze bulunmaktadır. Antropoloji Müzesi başta olmak üzere çok fazla insanın bilmediği Folklorik Sanat Müzesi gibi yerlerin de kesinlikle görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, Merida’da bulunan Gran Museo del Mundo Maya’ya da gitmeniz son derece doğru bir karar olacaktır.

Meksika’ya gideceğim ancak bütçem sınırlı diyenlerin dahi yapabileceği o kadar çok aktivite var ki… Los Cabas coğrafyasında son derece ekonomik bir şekilde gezebilirsiniz. Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek veya at sırtında çöl gezisi yapmak gibi birçok aktivite burada sizleri bekliyor. Yucatan’da bulunan antik Maya’nın kutsal olarak sayıldığı büyüleyici cenote’lere ve yer altı nehirlere dalarak güzel vakit geçirebilirsiniz. Ülkenin tarihi yerlerine ileride detaylı olarak değineceğiz. Ancak, son derece etkileyici bir mimarisi bulunan Puebla başta olmak üzere renkli evleri sayesinde dikkat çeken Oaxaca, barok tarzı yapılarıyla ünlü Campeche, sisal dönemine ait çiftliklerin bulunduğu Merida gibi yerleri kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Bunun yanı sıra, ülkenin son derece büyüleyici köyleri bulunmaktadır.

Meksika’ya geldiğiniz takdirde bu ülkeden sevdiklerinize birçok şey satın alma şansına erişebilirsiniz. Çünkü, ülkede, hediyelik eşya satan birçok dükkan bulunmaktadır. Üstelik ülkenin çok pahalı bir ülke olmadığını da söylemeliyiz. Talavera de Puebla’da seramik başta olmak üzere yerli Huichol ve Cora’nın birbirinden renkli heykelleri, Campeche’de dokuma bir hamak ve birbirinden değerli gümüş mücevherler başta olmak üzere birçok şey satın alabileceğinizi söyleyebiliriz. Meksika’da turistlere çok iyi davranıldığını söylemiştik. Bunun sebebi, ülkede turizme verilen önemdir. Gerçekten de turizm gelirleri Meksika adına son derece önem taşımaktadır. Bu ülkeye geldiğiniz takdirde en başta kaliteli bir karşılama ve sonrasında aradığınız tüm hizmetleri yerli yerinde bulma şansına erişeceksiniz.

Meksika’ya neden gitmeniz gerektiğine dair sizlere fikir verdik. Ancak, bu daha başlangıç! Gelin hep birlikte, ülkeyi yakından tanımaya devam edelim!

meksikaya nasıl gidilir
meksika gezi rehberi

Meksika Nerededir?

Meksika; tanınan bir ülke olmasına rağmen insanların nerede olduğunu bilmediği bir ülke olarak dikkat çekiyor. Bunun sebebi biraz da ülkenin sahip olduğu kötü imaj ile alakalı! Ancak, Kuzey Amerika’nın güneyinde yer alan bu ülkede daha önce de belirttiğimiz gibi turistlere karşı hiçbir kötü davranışa rastlanılmıyor. Tipik bir Kuzey Amerika ülkesi olan Meksika’nın kuzeyinde Amerika bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, ülkenin güneydoğusunda ise Guatemala ve Belize yer almaktadır. Ülkenin güney ve batı kıyılarında ise Pasifik Okyanusu bulunurken güneybatısında ise Karayip Denizi uzanmaktadır. Sonuç olarak, Meksika, zannedilenin aksine son derece değerli bir coğrafi konuma sahiptir. Bu ülkeye geldiğiniz takdirde hiçbir şekilde zorlanmadan Karayip tatili de yapabilirsiniz.

meksika nerededir
Meksika

Meksika’da Hangi Dil Konuşulmaktadır?

Meksika’da resmi olarak kabul edilmiş herhangi bir dil yoktur. Ancak, ülkede en çok konuşulan dilin İspanyolca olduğu bilinmektedir. İspanyolca; nüfusun büyük çoğunluğu tarafından konuşulan bir dildir. Bunun yanı sıra, birçok dilin de Meksika toprakları üzerinde konuşulduğunu söylemeliyiz. Bu noktada, 68 bölgesel dilin varlığından söz edilmektedir. Meksika’da yaşayan insanların birçoğunun İngilizce bildiği söylenmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı, İspanyolca’nın ardından İngilizce’nin ülkede en çok konuşulan ikinci dil olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Meksika hükümeti; 63’ü yerli dil olmak üzere bu dillerin yaklaşık 350 lehçesiyle beraber 68 ulusal dili tanımaktadır. Göçmen ve yerli halkın iki dil konuştuğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra, yerli halkın kendi arasında tek dil konuşmasına rastlanmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, Meksika işaret dilinin de sağır nüfus tarafından konuşulduğunu söylemeliyiz. Bir veya iki yerli işaret dilinin olduğu bilinmektedir.

Meksika hükümeti; İspanyolca’yı resmi dil olarak kabul etmese de resmi amaçlar doğrultusunda bu dili kullanmaktadır. Bunun yanı sıra, yukarıda bahsettiğimiz yerli dillerin varlıklarının artık tehlikede olduğunu söylemeliyiz. Çünkü, birçok dil, marjinalleştirilmektedir. Bu yüzden, bazı dillerin yıllar veya on yıllar içerisinde ortadan kalkacağı tahmin edilmektedir. Katalanca başta olmak üzere Romanca, Chipilo Venedik lehçesi bilhassa ülkedeki azınlıklar tarafından konuşulmaktadır. Son olarak, çok az sayıda da olsa ülkede Almanca, Çince, Arapça ve Japonca konuşulduğuna rastlayabilirsiniz.

Meksika Dini İnancı

Meksika nüfusunun önemli bir kısmı Roma Katoliklerinden meydana gelmektedir. Katolik nüfusun ülkenin yüzde 89’luk kısmına denk geldiği bilinmektedir. Buna ek olarak, ülkede yüzde beş oranında Protestan yaşamaktadır. Meksika’nın dini inanç konusunda diğer Latin Amerika ülkelerinden herhangi bir farkının olmadığını söylemeliyiz. Katolik ağırlıklı Hristiyanlık; daha önce de söylediğimiz gibi son derece yaygındır. Buna ek olarak, yerli toplumların da kendine has inanış tarzları bulunmaktadır. Ülkedeki yüzde 89’luk Hristiyan kısmın içerisinde yüzde beş oranında Evanjelizme inananların olduğu tahmin edilmektedir.

Meksika; dini inanç konusunda son derece katı bir ülkedir. Bu ülkeye turist olarak gittiğiniz takdirde neredeyse her köşe başında bir kiliseye rastlayabilirsiniz.

Meksika’nın Kısa Tarihi

Meksika; birçok farklı halkın yaşadığı bir devlet olarak bilinmektedir. Meksika tarihinde İspanya’nın olumsuz anlamda bir öneminin olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü, 1519 yılında İspanyol vatandaşları, Meksika’nın yerli uygarlıklarını keşfettiler. Ancak, bu bölgelerde ciddi bir soykırım uyguladılar. 1521 yılında ise Aztek kavminin başkenti olarak bilinen Tenocgtitlan alındı. Bunun yanı sıra, 1517 yılında Francisco Hernandez de Cordoba’nın Güney Meksika kıyılarını keşfetmesi; çok önemli bir gelişme olarak dikkat çekmekteydi. Bu keşif; 1518 yılında Juan de Geijalva tarafından devam ettirilmiştir.

Meksika’nın erken dönem kolonileri arasında bulunan 1519 yılında kıyı yerleşimi bölgesi olarak bilinen Hernan Cortes’tir. Bu bölgenin günümüzdeki ismi ise Veracruz olarak geçmektedir. Bunun yanı sıra, 1521 yılında Aztek başkenti olarak bilinen Tenocgtitlan’ın fethedilmesiyle beraber Meksika tam olarak fethedilmese de önemli bir gelişme yaşanmış olarak kabul edilmektedir. Bu noktada, Meksika’nın fethinin ortalama 200 yıl sürdüğünü ifade etmeliyiz. Bu dönemde, yerli halklarla birçok savaş yapılmıştır. Aynı zamanda, isyanlar durdurulmaya çalışılmıştır. Meksika’nın günümüzdeki haline bakıldığında ise bir federal yönetimin yanı sıra 31 eyaletin de bulunduğunu ifade etmeliyiz.

Meksika halkına bakıldığında ise halkın yüzde 60’lık kısmının melez olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra, %10’luk kısmı beyaz olmakla beraber %30’luk kısmı ise yerli halktan meydana gelmektedir. Meksika’nın tarihine genel olarak bakıldığında bu coğrafyaya Avrupa’dan gelenlerin burada bulunan yerli halkı katlettiği gerçeği göze çarpmaktadır. Ancak, yerli halklar ise kendilerinden olmayan başka yerli halkları katletmişlerdir. Söz konusu katliamlar; Meksika’nın neredeyse her bölgesinde yüzyıllar boyunca devam etmiştir. Toxcarl katliamının yanı sıra Birinci ve İkinci Magdalena Katliamı, Crabb Katliamı olmak üzere tarihe damga vuran ciddi katliamların varlığından bahsedebiliriz. Sonuç olarak, Meksika, bir devlet olana kadar ciddi badireler atlatmıştır. Birçok farklı kökenden yerli halkın olmasından dolayı tüm bu olayların gerçekleştiği iddia edilmektedir.

Son olarak, Meksika’daki karteller hakkında bilgi vermeliyiz. Tüm dünyanın gündeminde bulunan kartellerin en az devlet kadar güçlü olduğu bilinmektedir. Ülkede dokuz büyük kartelin varlığının yanı sıra bu kartellerle ilişkili olan 80 alt grup ve çete yer almaktadır. Kartellerin geçmişi ise son derece eskidir. 1930’lu yıllarda başlayan silah ve uyuşturucu kaçakçılığının Latin Amerika coğrafyasında bilhassa Pablo Escobar tarafından yaygın hale gelmesinin bir sonucu olarak Meksika; önce bir pazar, ardından da dağıtım ve üretim merkezi haline gelmiştir. Kartellerin başında ise eski polislerin olması bu çeteyi durdurulamaz hale getirmektedir. Son olarak, El Chapo’nun oğlunun yakalanmasının ardından kartel üyelerinin şehirleri savaş alanına çevirmesinden dolayı devlet bu kişiyi serbest bırakmak zorunda kalmıştı. Sonuç olarak, güncel tarih itibariyle, Meksika’nın çok ciddi bir kartel sorunuyla mücadele ettiğini ifade edebiliriz.

Meksika’ya Ne Zaman Gidilir?

Meksika’nın yüzölçümü iki kilometrekareye yakındır. Dünyanın en özel ülkelerinden birisi olduğu yönünde herkes görüş birliğindedir. Ancak, ülkenin son derece gizemli yönleri de bulunmaktadır. İçine kapanık bir ülke olan Meksika’nın keşfedilmesi gereken yönleri olduğunu söylemeliyiz. Bu noktada, Meksika’nın eğlence dünyasının kapılarını aralayabilirsiniz. Aynı zamanda, ülkenin meşhur soslarının da tadına bakabilirsiniz. Bembeyaz kumsalının yanı sıra masmavi denizinin de bu ülkeyi özel kılan detaylar arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye’den Meksika’ya gitmek biraz sıkıntılı olabilir. Çünkü, güncel tarih itibariyle, Türkiye’den bu ülkeye direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak, ilk olarak Miami’ye gittikten sonra aktarmalı olarak Meksika’ya gidebilirsiniz. Meksika; birçok kişinin tahmin ettiğinden daha büyük bir ülkedir. Bu yüzden, iklimi ve hava durumu hakkında net konuşmak mümkün değildir. Ülkenin herhangi bir bölgesinde kar yağışına rastlanırken başka bir bölgesinde ise güneşli havalara denk gelinmesi son derece normaldir. Fakat, aklınızda Meksika’ya ne zaman gidilir sorusu bulunuyorsa buna cevap olarak Ocak ila Mayıs aylarının ziyaret ve tatil için son derece ideal olduğunu ifade edebiliriz. Bu dönemde hava sıcaklıkları ideal olduğu için turistlerin gezi dönemi tercihi olurlar. Bunun yanı sıra, ülkedeki şehir içi ulaşımın pek fazla gelişmediğini söyleyebiliriz. Ancak, yine de ülkenin her bölgesinde rahatlıkla taksi bulabilirsiniz. Cancun; ülkenin hem turizm hem de gezilecek yerler bakımından en önemli şehri olarak dikkat çekmektedir. Su altı müzesine sahip olan ve aynı zamanda turistik yapısıyla dikkat çeken Cancun; Meksika şehirlerinin hiçbirisine benzememesinden dolayı önemlidir.

Cancun; daha önce de söylediğimiz gibi Meksika gezinizin ilk sırasında bulunmalıdır. Bu şehrin en güzel sezonu Kasım ila Mayıs ayları arasında olmaktadır. Türkiye’de kış aylarına denk gelen Aralık, Ocak ve Şubat aylarının bu ülkedeki en güzel dönem olduğunu söyleyebiliriz. Cancun kadar Tulum’un da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında olduğunu ifade etmek gerekir. Pasifik ve Karayipler kıyıları; Kasım ila Şubat ayları arasında son derece sıcak ve güneşli olmalarından dolayı ziyaret için uygun olurlar. Dünyanın birçok yerinden turistlerin bu bölgeleri bu dönemde ziyaret ettiğini söylemeliyiz. Haziran ila Ağustos ayları arası ise son derece sıcak ve nemli olduğu için ziyaret edilmek adına pek uygun değildir. Tulum’u ziyaret etmek isteyenler için Ekim ve Kasım aylarının ideal olduğunu ifade edebiliriz.

Meksika’ya Nasıl Gidilir?

Meksika’ya gitmek istiyorsanız daha önce de söylediğimiz gibi Türkiye’den bu ülkeye direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak, THY ile ABD’nin Chicago, New York, Miami, Houston veya Los Angeles şehirlerinden Aeromexico havayolunu kullanarak Meksika’ya gelmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra, Avrupa üzerinden de Meksika’ya gelmeniz mümkündür. Lufthansa ile Frankfurt başta olmak üzere AirFrance sayesinde Paris aktarmalı olarak Meksika’ya gidebilmenizin imkanı bulunmaktadır. Sonuç olarak, aktarmalı olarak seyahat ettiğiniz için yolculuk süreniz 14 saatin biraz üzerine çıkabilir. Ancak, aktarma sayesinde arada başka bir ülkeyi de görme şansına erişebilirsiniz. Meksika ile Türkiye arasında sekiz saatlik bir fark bulunmaktadır.

Meksika’ya gitmeyi düşünüyorsanız her şeyden önce hangi sebeple bu ülkeye gitmek istediğinizi belirlemelisiniz. Çünkü, her bir gidiş sebebinize bağlı olarak uygulamanız gereken prosedürler farklı olacaktır. Eğitim veya kalıcı olarak bu ülkeye yerleşme gibi sebeplerden dolayı gitmek istiyorsanız bu hususların Avrupa ülkelerine kıyasla daha zor olduğunu dile getirmeliyiz. Ancak, turistik amaçlı olarak gitmek gibi bir hedefiniz varsa işiniz daha kolay olacaktır. Bu noktada, turistik vize konusunda Türk vatandaşlarına önemli bir ayrıcalık sağlanmaktadır. Meksika’ya havayolu ile gitmeniz şartıyla otuz gün geçerli olacak şekilde tek girişlik vize başvurusu yapabilirsiniz. Hatta, bu başvurularınız online olarak yapılmaktadır.

Vize konusunda farklı bir prosedür daha bulunmaktadır. Karayolu, denizyolu veya başka bir ülkeden aktarmalı olarak Meksika’ya gitmek istiyorsanız Meksika’nın Ankara Büyükelçiliği’ne veya İstanbul Başkonsolosluğu’na Meksika vize başvurusu yapmanız şarttır. Bunun yanı sıra, Meksika vizesi için başvuru yapan kişinin pasaportunda geçerli bir ABD vizesi olduğu takdirde bu yönde herhangi bir başvuru yapmasına gerek kalmayacaktır.

Tüm bunlara ek olarak, Meksika’nın pahalı bir ülke olup olmadığı merak edilmektedir. Ancak, The Economist dergisinin Big Mac endeksine göre Meksika’nın Türkiye’den daha ucuz olduğu tespit edilmiştir. Ülkedeki hayat şartları çok yüksek olmasa da turistleri ekonomik açıdan çok zorlamayacak bir coğrafya olduğunu dile getirebiliriz. Bunun yanı sıra, bu ülkede herhangi bir restoran veya kafeye gittiğiniz takdirde sizden bahşiş beklentisi olacağının farkında olmalısınız. Genel olarak, yüzde on civarında bahşiş beklentisi vardır.

Meksika’ya nasıl gidilir sorusuna cevap bulmaya çalışırken bir taraftan da ülkenin ne kadar güvenli olduğundan bahsetmeliyiz. Bilhassa Amerika sınırına yakın olan bölgelerde bulunan uyuşturucu satıcılarından dolayı bir miktar güvenlik problemleri yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra, kıyı şeridi başta olmak üzere belirli turistik yerlerin haricinde özellikle iç bölgelere gidilmemesi yönünde tavsiyeler bulunmaktadır. Şehir merkezinde gezerken yanınıza altın ve para gibi değerli eşyalarınızı almamaya gayret etmelisiniz. Cep telefonu veya fotoğraf makinenizi çok dikkat çekmeyecek şekilde kullanmalısınız.

Acapulco ve Ixtapa’nın güvenli turistik bölgeler olduğu birçok kişi tarafından ifade edilmektedir. Fakat, bu bölgelere karayolu yerine havayolu veya denizyolu ile ulaşım daha doğru olacaktır. Baja California Sur eyaletinin başkenti olarak bilinen La Paz; suç oranının en yüksek olduğu bölgeler arasında bulunmaktadır. Todos Santos ve eyaletin geri kalan kısmı ise daha güvenli olarak bilinmektedir. Ülkenin en bilindik şehirleri arasında bulunan Mexico City; turistik yerleri gezmek ve keşfetmek adına son derece doğru bir tercih olacaktır. Bilhassa havanın aydınlık olduğu zaman dilimlerinde herhangi bir korku yaşamadan burada gezebilirsiniz.

Meksika’da ne kadar güvendeyim diye merak ediyorsanız sizleri The Economist dergisi tarafından yapılan bir araştırmayla tanıştırmalıyız. Kişisel güvenlik açısından dünya şehirlerini objektif olarak karşılaştıran The Economist’in yapmış olduğu araştırmaya göre şiddet olayına maruz kalma, kriminal veya illegal olayla karşılaşma, polis sayısı, polislerin olaylara müdahale etmesi gibi kriterler bakımından 2015 yılının verilerine göre 37. sırada bulunmaktadır. İstanbul’un bu listede 18. Sırada olduğu hesap edildiğinde durumun yorumunu kendinize göre yapabilirsiniz.

meksika hangi kitada
Meksika Türkiye

Meksika İklimi ve Hava Durumu

Meksika; tropikal bölgede yer almaktadır. Nemli ve sıcak bir iklime sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, yüksekliğe bağlı olarak farklı iklim özelliklerine rastlanmaktadır. 750 ila 900m’den daha alçak tropikal araziler; ülkenin en sıcak bölgeleri olarak dikkat çekmektedir. Bu yerlerde ortalama sıcaklık değerleri ise 24C’nin üzerinde olmaktadır. Ilıman bölgede ise 18 ila 24C arasında değişen yıllık sıcaklık ortalaması bulunmaktadır. Bu yerlerin yükseklik değeri 1850m’ye ulaşmaktadır. Meksika yüksek arazilerinin önemli bir kısmı bu tür bölgelerde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, ülkedeki daha düşük sıcaklıklara sahip olan bölgelerde ise 13 ila 18C arasında sıcaklıklar söz konusu olmaktadır. 3000 ila 3300m arasında 10C, 4200 ila 4500m’nin üzerinde ise 0C’nin altında sıcaklık değeri bulunmaktadır.

Ülkenin güneydoğu kısmında yaz aylarında meydana gelen son derece nemli Atlantik- Karayip sıcak hava akımının bir sonucu olarak mevsimlik yağış 1016mm’yi aşmaktadır. Ancak, bu noktadan başlayan yağış; ülkenin kuzey ve kuzeybatıya doğru azalarak son olarak kuzeybatı ucunda 130mm’ye kadar düşmektedir. Kış aylarında ise özellikle ülkenin kuzey kısımlarında atmosfer basıncı yüksektir. Bunun yanı sıra, nisbi nemlilik azdır. Ekim ve Kasım aylarında ise Kanada merkezli olarak Meksika’nın içerisine ve Meksika Körfezi üzerine doğru soğuk hava dalgası esmektedir. Bahsettiğimiz kuzey fırtınalarının olduğu zamanlarda kıyı ovalarında don görülmektedir.

Yaz aylarında Meksika’nın kuzey ve kuzeybatı kısmının sıcak ve kurak oluşu dikkat çekmektedir. Kaliforniya Körfezi’nin başlangıcına daha yakın olan arazilerin son derece sıcak olmasına rastlanmaktadır. Meksika’da yılın en az bir gününde sıcaklığın 43C ve üzeri olması doğal karşılanmaktadır. Kuzey ve kuzeybatı bölgeleri; Meksika’nın en sıcak yerleri olmalarından dolayı dikkat çekerler.

Ülkenin iklim özelliklerinin değişken olmasından dolayı bitki örtüsü de çeşitlilik göstermektedir. Güney ve güneybatı bölgesinde tropikal ormanların yanı sıra otlaklar ve gür çalılıklar bulunmaktadır. Ancak, kuzey ve kuzeybatı kısmında ise bozkır ve yine gür çalılıklar yer almaktadır. 4000m yüksekliğin olduğu noktalarda ise tundraya rastlanmaktadır. Meksika’da birçok tropikal orman vardır. Bu ormanların birçoğu Meksika Körfezi kıyı ovasındadır. Aynı şekilde, Yucatan Yarımadası’nın güney kısmında veya bu bölgelere komşu olan yüksek arazilerin aşağı yamaçlarında bulunmaları da söz konusudur. Bahsettiğimiz ormanların ekonomik değer taşıyan ağaçları da vardır. Bilhassa sedir, bakkam ağacı, kopal gibi ağaçların kokuları ve güzellikleriyle dikkat çektiklerini söyleyebiliriz.

Son olarak, Meksika’da birçok hayvan türünün yer aldığından bahsetmeliyiz. Demir, gümüş, altın, petrol ve kömür gibi zengin yeraltı kaynakları da bulunmaktadır.

Meksika Mutfağı

Buraya kadar Meksika ile ilgili çok fazla şey öğrendiniz! Özellikle bazı bilgiler canınızı sıkmış dahi olabilir. Meksika’nın güvenli bir ülke olmadığı ve zaman zaman iç karışıklıkların olduğunu ifade ettik. Ancak, bu ülkede güzel şeyler de var! Bu güzel şeylerin başında da hiç tartışmasız Meksika mutfağı geliyor! Türk damak tadına son derece benzer olan Meksika yemekleri sayesinde iyi ki bu ülkeye gelmişim diyeceksiniz! Hadi bu ülkenin mutfağını sizlere tanıtmaya başlayalım!

Meksika mutfağı; binlerce yıllık kültürel etkileşimin bir sonucu olarak İspanyol, Arap, Karayip ve Fransız mutfaklarından esintiler taşımaktadır. Unesco; Meksika mutfağını yalnızca lezzetlerinden dolayı değil sahip olduğu pişirme teknikleri, ritüel uygulamalar ve geçmişten gelen lezzetlere sahip çıkılmasından dolayı kapsamlı bir kültür modeli olarak tanımlamıştır. Bunun yanı sıra, Meksika’da yemeklerin farklı bir anlamı da bulunmaktadır. Kasım ayının ilk Pazar gününde Ölüler Günü kutlanmaktadır. Bu günde Meksika vatandaşları; hayatını kaybetmiş olan sevdiklerinin anısına onların en sevdikleri yemekleri yaparlar.

 • Türkiye’de olduğu gibi Meksika’da da günde üç öğün tüketilmektedir. Kahvaltılarda çok fazla bir şey yenmemekle beraber kakao ve mısır unundan yapılan galeta tüketilmektedir. Öğle yemeği ise günün en önemli öğünü olarak kabul edilmektedir. Hatta, bu öğüne diğer öğünlerden daha uzun süre ayrılmaktadır. Çorbanın yanı sıra pirinç, sebze, meyve ve kızarmış yumurta tüketilmektedir. Akşam yemeklerinin ise daha hafif ve sade olmasına dikkat ederler. Meksika yemek kültüründe tatlı yerine daha çok meyve tüketilmektedir.
 • Meksika mutfağında mısır ve fasulyenin yanı sıra sebze ve meyveler de büyük yer kaplamaktadır. Ülkenin kuzeyinde İspanyol ve Arap mutfağının etkisi hakim iken güney kısmında ise yerli mutfağın özellikleri yer almaktadır. Kuzey Meksika’da buğday ürünlerinin yanı sıra dana, keçi ve sığır eti tüketilmektedir. Güney kısmında ise mısır ve kümes hayvanları yemeklerde kullanılmaktadır. Kıyı şeridinde ise balık eti ve deniz mahsulleri yoğunlukla tüketilmektedir.
 • Mısır; Meksika mutfağı için vazgeçilmez özelliktedir. Ancak, mısırın yanı sıra domates, kış armudu, pirinç, fasulye, sarımsak, balkabağının da vazgeçilmez olduğunu söylemeliyiz.
 • Margarin yerine bitkisel yağların kullanıldığı Meksika mutfağında bol baharatlı ve acılı yemeklere rastlanmaktadır. Ayrıca, ülke, biber tüketiminde ilk sırada bulunmaktadır.
 • Meksika’da hamur işlerine çok fazla yer verilmektedir. Ayrıca, hazır yemek alışkanlığı da yoktur.
 • Meksika mutfağında birçok sos türü bulunmaktadır. Biberli, salçalı, soğanlı ve sarımsaklı sosların kullanıldığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda, çorba çeşitliliğinin bol olması dolayısıyla dikkat çekmektedir. Yaz aylarında soğuk, kış aylarında ise sıcak çorbalar tercih edilmektedir.

Meksika Yemekleri

Meksika mutfağının genel özellikleri hakkında bilgi verdikten sonra bu ülkenin mutlaka tadılması gereken lezzetlerine yakından bakmaya ne dersiniz?

 • Tortilla: Meksika mutfağında çok fazla kullanılan mısır veya buğday unundan yapılmaktadır. İçerisine farklı et ve sebze türleri konularak servis edilmektedir. Türkiye’deki Meksika restoranlarına yalnızca tortilla yemek için giden sayısız insan bulunmaktadır.
 • Fajita: Hiç şüphesiz Meksika mutfağı denildiği zaman akla ilk gelen yemek olmaktadır. Türkiye’deki birçok restoranda ve hatta kafelerde bile sipariş üzerine yapıldığı bilinmektedir. Etli, tavuklu veya balıklı olarak pişirildiğini söylemeliyiz. Etin yanı sıra kızarmış sebzeler de sunuma eşlik etmektedir. Bunun yanı sıra, dürümün içerisine konularak da tüketilmektedir.
 • Quesadilla: Yumuşak iki tortilla ekmeğinin arasında kızarmış et, ve sebze konmasıyla hazırlanmaktadır. Ayrıca, ekşi krema, salsa ve guakamole ile beraber servis edildiğini de söylemeliyiz.
 • Enchilada: Başrolünde tortillanın olduğu farklı bir yemektir. Tortilla ekmeğinin içerisine birçok malzeme konulmaktadır. Et veya tavuk konulmasının yanı sıra farklı soslar dökülmektedir. Ardından, üzeri peynir ile kaplanarak fırına verilmektedir. Yapım aşaması ve tarifinden dolayı İtalyan mutfağına özgü cannelloniye benzemektedir.
 • Burrito: Türk mutfağına özgü dürümün Meksika versiyonu olarak dikkat çekmektedir. Ancak, bizden farklı olarak içerisine pilav konmasına da rastlanmaktadır. Kırmızı et ve tavuğun yanı sıra salsa ve peynir konularak hazırlanmaktadır.
 • Taco: Yine Tortilla ekmeğinin kullanıldığı bir yiyecektir. İçerisine birçok şey konmaktadır. Kırmızı et veya tavuk etinin yanı sıra salsa konduğunu da söylemeliyiz.
 • Meksika Çorbası: Tortillanın her yemekte kullanıldığını söylemiştik. Bu çorbanın içerisine de garnitür olarak girmektedir. İçerisinde yer alan malzemelerin Türk damak tadına son derece uygun olduğunu ifade edebiliriz. Doğranmış soğan, sarımsak, haşlanmış kırmızı fasulye, havuç, tane mısır, doğranmış domates, Meksika biberi konulan bu çorbanın son derece lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.
 • Guacamole: Avokado ile hazırlanan bu sosa hem Meksika yerel halkı hem de ülkeye gelen turistler hayran kalmaktadır. Dürümlerin veya cipslerin yanında servis edildiğini söylemeliyiz. Avokadonun ezilmesinin ardından içerisine domates ve tuz eklenmesiyle yapılmaktadır.
 • Nachos: Cipsin veya tortilla ekmeğinin üzerine türlü türlü etlerin, sebzelerin, bol bol erimiş peynirin konularak pişirildiği bir yemek türüdür. Bunun yanı sıra, yanında birçok sos ile beraber servis edilmektedir. Bu durum; yemeğin lezzetini iki kat arttırmaktadır.
 • Chili Con Carne: Türk mutfağı için vazgeçilmez bir lezzet olan kuru fasulyenin Meksika versiyonudur. Ancak, içerisinde çok fazla malzeme bulunmaktadır. Bilhassa kış günlerinde çok fazla tüketilen bu yemeğin içerisine istediğiniz takdirde sucuk dahi ekleyebilirsiniz.
 • Tamale: Mısır yaprakları içerisinde pişmektedir. Mısır üretimi konusunda dünyada ilk sıralarda bulunan Meksika toprakları için son derece uygun fiyatlı bir yemektir. İçerisinde tavuk etinin olduğunu söylemeliyiz.
 • Salsa Sos: Türk mutfağında yer alan çoban salatasını andıran bir sostur. Ancak, klasik soslardan ziyade daha yoğun parçacıklı olduğunu ifade etmeliyiz.
 • Margarita: Meksika gece hayatında veya gittiğiniz herhangi bir restoranda size ikram edilmesine rastlayabilirsiniz. Tekila bazlı harika bir kokteyl olarak dikkat çekmektedir.
 • Churros: Türk mutfağında bulunan Tulumba tatlısına benzemektedir. Ancak, şerbetin yerine tarçın ve şeker kullanılmaktadır. Aynı zamanda, çikolata sosuyla beraber servis edilmektedir.

Meksika’da Ulaşım

Meksika’ya aktarmalı uçak yolculuğunun ardından geldikten sonra bu ülkede bir yerden bir yere nasıl gidebileceğinizi öğrenmek sizin de hakkınız! Ancak, yazının belirli kısımlarında söylediğimiz gibi Meksika; bazen gerçekten çok tehlikeli bir ülke olabiliyor. Bu yüzden, nerede ve nasıl toplu taşıma kullandığınıza çok dikkat etmelisiniz.

Birçok ülkede olduğu gibi Meksika’da da otobüsler çok fazla tercih edilmektedir. En ucuz ve kullanışlı ulaşım türü olmasından dolayı tercih edildiğini ifade etmeliyiz. Aynı zamanda, Türkiye’de olduğu gibi metrobüsler ve metrolar da bulunmaktadır. Metro kalitesi ve hizmeti konusunda bir Avrupa ülkesi kadar beklenti içerisinde olmamalısınız. Ancak, yine de sizi istediğiniz yerden başka bir yere götürecek kadar işleve sahiptir. Metrobüs bilet ücreti altı, metro bilet ücreti ise beş Meksika pesosudur. Aynı zamanda, metro için toplam 12 hat bulunmaktadır. Ülkedeki diğer ulaşım seçeneklerine kıyasla en hızlı ulaşımı sağlamasından dolayı tercih edildiğini söylemek gerekir.

Meksika’da istediğiniz takdirde taksiye de binebilirsiniz. Ancak, Hindistan, Tayland gibi ülkelerde olduğu gibi bu coğrafyada da kazıklanma ihtimaliniz bir hayli fazladır. Bu yüzden, çok dikkatli davranmalısınız. Taksi durakları başta olmak üzere belirli taksi firmalarını arayarak taksi hizmeti alabilirsiniz. Ancak, Türkiye’de olduğu gibi elinizi kaldırıp durmasını isteyerek herhangi bir taksiden hizmet almayı asla düşünmemelisiniz. Çünkü, ülkede, taksilerin gasp edilmesi son derece popülerdir. Bu yüzden, bilhassa geceleri taksiye binmeyi çok fazla düşünmemelisiniz. Gece saatlerinde bir yerden bir yere gitmek zorunda kaldıysanız daha çok toplu taşıma kullanmayı tercih etmelisiniz. Taksimex veya Servitaxis gibi taksi firmalarının bilhassa Mexico City’de son derece popüler olduğunu ifade edebiliriz.

Meksika’da istediğiniz takdirde bisiklet ile de ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. EcoBici adı verilen sistem sayesinde şehirdeki bisiklet ulaşımı sağlanmaktadır. 275 istasyonu bulunmaktadır. Aynı zamanda, 45 dakikaya kadar kullanımı ücretsiz olarak bilinmektedir. Günlük kullanım için son derece düşük bir ücret talep edilmektedir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak adına EcoBici’nin resmi internet sitesini ziyaret etmelisiniz.

Meksika’ya gelen birçok kişinin aklında havaalanından şehir merkezine nasıl giderim sorusu bulunmaktadır. Mexico City üzerinden açıklamak gerekirse şehrin en doğu kısmında Benito Juarez Uluslararası Havalimanı vardır. Bu yüzden, havalimanından şehir merkezine ulaşım noktasında birden çok seçeneğin olduğunu söyleyebiliriz. Metro ve metrobüs gibi seçeneklerin yanı sıra dünyanın birçok yerinde olduğu gibi shuttle servisleri sizi istediğiniz yere götürecektir. Buna ek olarak, taksiler ve araba kiralama gibi seçeneklerin de olduğundan bahsetmeliyiz. Mexico City’de havaalanı; şehrin merkezine 12km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu bağlamda, yalnızca yarım saatte şehir merkezine gitmeniz mümkündür.

Mexico City’de metrobüs dördüncü hattının ve metro beşinci hattının da şehir merkezine kolay ve hızlı bir şekilde gidilmesi noktasında işe yaradığını söyleyebiliriz. İstasyonda bulunan makineler sayesinde biletinizi rahatlıkla alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, havalimanından şehir merkezine taksiyle gitmeyi tercih ettiğiniz takdirde daha önce de söylediğimiz gibi son derece dikkatli olmalısınız. Çünkü, günde yaklaşık 60 bin taksi trafiğe çıkmaktadır. Dünyadaki en büyük taksi filosunun olduğu şehirde bilhassa lisanslı taksileri tercih etmeniz gerekir. Taksi ücretleri ise Türkiye’ye kıyasla benzer niteliktedir.

Meksika’da gezilip görülecek yerler genellikle birbirleriyle yakın mesafede olmaktadır. Bu yüzden, araba kiralamanız doğru bir seçenek olacaktır. Bir günlük turlar yerine daha uzun süre istediğiniz yerde kalmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, araba kiraladığınız takdirde yollardaki tehlikelerden de korunma şansına erişirsiniz.

Meksika Gezilecek Yerler

Meksika mutfağı, vizesi, ulaşımı ve daha birçok konu hakkında bilgi aldığınız yazımızın bu kısmında sizlere Meksika gezilecek yerler ile ilgili önemli detaylar vereceğiniz. Daha önce de söylediğimiz gibi Meksika gezilip görülmesi gereken birçok mekana sahiptir. Ancak, her şehrin ortalama bir Avrupa şehri kadar güvenli olmadığını söylemeliyiz. Bu yüzden, şehirleri gezerken dikkat etmeniz gereken hususlar bulunuyor. Gelin hep birlikte bu hususları ve Meksika şehirlerini yakından inceleyelim!

Antik Maya kültürünün etkisiyle bugünlere kadar ulaşan Meksika’da son derece renkli bir hayatın olduğunu ifade edebiliriz. Dünyanın en büyük set resiflerinden birisi olması bu ülkeye ayrıcalık katan hususlardan yalnızca birisidir. Bunun yanı sıra, dünyanın belki de en güzel sahilleri, Meksika sınırları içerisinde bulunuyor. Sonuç olarak, Meksika, her şeyi içerisinde barındıran son derece popüler bir tatil ülkesidir. Hem renkli bir hayatın hem de zıtlıkların bir arada bulunduğu bu topraklarda kalabalık sahillerden tutun da tenha sömürge dönemi kasabalarına kadar birçok şeye rastlayabilirsiniz. Taraflı tarafsız herkesin hayran kaldığı muazzam dağların yanı sıra bu dağların arkasında yer alan ücra çöllere denk geldiğiniz takdirde kendinizi son derece şanslı hissedeceksiniz. Dünyanın her yanında olduğu gibi Meksika’da da son derece modern metropoller bulunuyor. Ancak, bu metropollerin hemen dışında antik Maya şehirlerinin kalıntıları yer almaktadır.

Mexico City Gezilecek Yerler

Meksika’nın başkenti olarak bilinen bu şehir; aynı zamanda 2250m rakımla dünyanın en yüksek başkentleri arasında bulunmaktadır. Vahşi hayat şartlarının hükmettiği zannedilen Meksika’da başkent Mexico City; tüm bu düşüncelerin aksine son derece kültürel mekanlara ve faaliyetlere ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde sayısız müze bulunmaktadır. Her şeyden önce, bu şehirde bulunan Antropoloji Müzesi’ni kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Bu müzenin yalnızca Meksika için değil tüm dünya açısından son derece önemli bir kültür merkezi olduğunu dile getirmeliyiz. Bunun yanı sıra, Mexico City’nin Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan mekanları da bulunmaktadır.

Mexico City; birkaç bölgeye ayrılmıştır. Ancak, turistik açıdan Zocalo başta olmak üzere dört beş bölgenin görülesi olduğunu ifade etmeliyiz. Polanco, Roma, Condesa bölgesi gibi yerler bilhassa turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Bunun yanı sıra, daha önce de ifade ettiğimiz gibi müzeleri kesinlikle görmelisiniz. Metro, metrobüs, otobüs ve taksiler sayesinde istediğiniz her yere en kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

 • Zocalo Meydanı: Tarihi meydan, kraliyet meydanı gibi farklı isimlere sahiptir. Şehrin merkez bölgesidir. Unesco Dünya Mirası listesinde bulunmaktadır. İspanyol koloni dönemine ait birçok eser burada bulunmaktadır. Bilhassa 8000 yıllık tarihi bir medeniyet olan Azteklerden kalma Metropolitan Katedrali de burada yer almaktadır. Bunun yanı sıra, National Palace adı verilen Başkanlık Sarayı’nın bu meydanda son derece görkemli bir şekilde yer aldığından bahsetmeliyiz. Aztekler tarafından kurulmuş olan bu meydan; turistik açıdan şehrin simgesi olarak bilinmektedir. Yılın her döneminde gruplar halinde buraya gelen turistleri görmek mümkündür.
 • Metropolitan Katedral: Yukarıda bahsettiğimiz gibi barok mimarisinin öne çıktığı Zocalo Meydanı’nda yer alan son derece önemli bir dini yapıdır. 1573 ila 1813 yılları arasında inşa edilmiştir. Şehrin en önemli dini yapılarının başında gelmektedir. Bilhassa zenci İsa heykelinin mutlaka görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Metro kullanarak Zocalo istasyonunda indiğiniz takdirde bu dini yapıya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 • Kraliyet Sarayı: Zocalo Meydanı’nda bulunan en dikkat çekici yapıların birisidir. Son derece görkemli bir mimarisi bulunmaktadır. Geniş bir cepheye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dış mimarisi kadar iç mimarisi de eşsiz nitelikler taşımaktadır. Aynı zamanda, dekorasyonun da harikulade olduğunu söylemeliyiz. Sarayın duvarlarında bulunan Diego Riviera’nın birbirinden güzel duvar resimlerini de kesinlikle incelemelisiniz. 10.00 ila 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebildiğini de eklemeliyiz.
 • Ulusal Antropoloji Müzesi: Yukarıda da söylediğimiz gibi dünyanın en büyük antropoloji müzesidir. Diego Riviera’nın duvar resimlerinin yanı sıra Aztek takvimi ve Maya medeniyetine dair eserlerin burada bulunduğunu ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra, Tenochtitlan şehrinin maketi de ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir.
 • Chapultepec Park: Şehirdeki bol oksijenli ve yeşil alanların başında gelmektedir. Aztekler tarafından Çekirge Tepesi olarak adlandırılmaktadır. Tepenin ortasında bulunan havuzun ve yapıların güzelliğinin şehre de ayrı bir güzellik kattığını ifade edebiliriz. Hayvanat bahçesi başta olmak üzere birkaç müzenin de burada bulunduğundan bahsetmeliyiz. Aynı zamanda, Chapultepec Kalesi; yeşilliklerle dolu ortamdan sıyrılarak ön plana çıkmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz Antropoloji Müzesi de bu parkın içerisindedir.
 • Temple Mayor Müzesi: Bu müzede Aztek piramitlerine dair kalıntılara rastlayabilirsiniz. Zacolo Meydanı’nda yer alan bu müzenin klasik bir gezi sırasında birkaç dakika ayrılarak görülmesi gereken bir yer olmadığını söylemeliyiz. Bu müzeyi ve burada bulunan Aztek piramiti kalıntılarını görmek adına bir gün ayırmanız doğru olacaktır.
 • Meksika Güzel Sanatlar Sarayı Müzesi: Zıtlıklarla dolu Meksika coğrafyasında Mexico City’nin en önemli opera ve tiyatro binasının burası olduğunu ifade etmeliyiz. Dış mimarisi; dışarıdan bakıldığında ciddi bir hayranlık uyandırmaktadır. Bunun yanı sıra, sanatsal anlamda dopdolu ve enerjik bir yer olduğunu ifade edebiliriz. Diego Riviera başta olmak üzere dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine burada rastlayabilirsiniz. Müzeye giriş yalnızca Pazar günleri ücretsiz olmaktadır. Metro kullanarak Bellas Artes durağında indiğiniz takdirde kolaylıkla müzeye ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Xochimilco Kanal Turu: Mexico City’nin belki de turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgesi olarak bilinmektedir. Hatta, bu bölge için Meksika’nın Venedik’i diyebiliriz. Bölgede kanalların ve yapay adacıkların da yer aldığını söyleyebiliriz. Şehrin güneyinde yer almaktadır. Bu yüzden, Mexico City’nin güneyine gitmeyi planlarınız arasına yazmalısınız. Xochimilco’da kanallar arasında gezerken Chinampas yüzen evlerini kesinlikle görmelisiniz. Bunun yanı sıra, tekne trafiği sizi kesinlikle korkutmamalı! Buraya geldiyseniz kanal turunu yapmadan kesinlikle dönmemelisiniz.
 • Paseo de la Reforma: Mexico City’nin simgesi haline gelmiş bir yapıdır. Yüksek bir kule üzerine yapılmış melek şeklinde bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. 1910 yılında inşa edilen bu yapı; özgürlük ve barış gibi kavramların öneminin vurgulanması noktasında önem taşımaktadır. Metrodan Sevilla durağında indiğiniz takdirde kısa sürede bu kuleyi görme şansına erişebilirsiniz.
 • Notre Dame de Guadelupe Bazilikası: Mexico City’nin en önemli dini merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Vatikan’ın ardından en çok ziyaret edilen kilise olduğunu ifade etmek gerekir. Bir yıl içerisinde 17 milyon ziyaretçinin varlığından söz edilmektedir.
 • Garibaldi Meydanı: Hem Mexico City’nin hem de genel olarak ülkenin en ilginç meydanı olarak dikkat çekmektedir. Bu şehri tanımlayan bir meydan olduğunu dile getirebiliriz. Bilhassa çalan müzikler eşliğinde Meksika’nın karmaşıklıklarla dolu coğrafyasında keyifli vakit geçirmek söz konusu olmaktadır. İstanbul’daki Taksim Meydanı’na benzer bir alan olduğunu ifade edebiliriz. Bu meydanda sayısız müzisyen sizleri beklemektedir. Son derece düşük bir ücret karşılığında keyifli bir şekilde müzik dinleme şansına erişebilirsiniz. Orkestranın büyüklüğünün tamamen ziyaretçilere bağlı olması ise meydanı farklı kılan detaylar arasında bulunmaktadır. Garibaldi Meydanı’na gelmek son derece basittir. Metro kullanıp Garibaldi istasyonunda indiğiniz takdirde kendinizi meydanda bulacaksınız. Çevredeki restoran ve kafelerde de vakit geçirebilirsiniz.
sobrevuelos cdmx img 5982 39488832615
Mexico City

Tijuana Gezilecek Yerler

Tijuana; Meksika’nın kuzeybatısında bulunan Baja California eyaletinin en büyük şehri olmasından dolayı dikkat çekmektedir. İki milyona yakın nüfusunun yanı sıra ABD sınırında olmasından mütevellit bilhassa ABD’den gelen turistlerin ilk durağı olmaktadır. Sınır noktasından yılda 50 milyondan fazla insanın ve 14 milyondan fazla aracın geçtiği yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Tijuana; bilhassa yarı kurak ikliminden dolayı birçok kişinin tercih ettiği şehir olmaktadır. Yıl boyunca çok yüksek veya çok düşük sıcaklıklara rastlanmaz. Bir başka deyişle, rahatça gezmek adına son derece ılıman bir iklime sahiptir. Ağustos ayında dahi en yüksek sıcaklığın 25C oluşu çok ciddi bir avantajdır. Bu şehirde her yaz plajların dolup taştığına asla şaşırmamalısınız. Kasım ila Mart ayları arasında yağışlara rastlanmaktadır. Tijuana’ya geldiğiniz takdirde özellikle Ekim ila Mayıs ayları arasında düzenlenen festivallere katılma şansını elde edebilirsiniz. Tijuana; aynı zamanda kötü bir imaja sahip olan Meksika’nın sanata en çok önem verilen şehirlerinin başında gelmektedir. Şehirde Meksika adına önemli olan birçok sanatçının yaşadığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, her yıl Ekim ayında Tijuana Sanat Festivali düzenlenmektedir. Şehrin ekonomisinde turizmin önemi son derece fazladır. Ancak, bunun yanı sıra, üretimin de yüksek seviyelerde yapıldığını dile getirmeliyiz. Uluslararası teknoloji firmalarının birçoğunun bu şehirde olması son derece ciddi bir avantajdır.

 • Devrim Meydanı: Tehlikeli sokaklarının olduğuna dair bir önyargı bulunan Tijuana’da bu meydanı mutlaka görmeniz gerektiğini söylemeliyiz. Bu şehir bilhassa halen daha 90’lar kültürünü yaşamasından dolayı beğeni toplamaktadır. Dükkanların vitrinlerinden tutun da sokaklarda yer alan afişlere kadar her şey sizi 90’lara götürecektir. Devrim Meydanı’nın aynı zamanda şehrin merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Hediyelik eşya dükkanlarının ve restoranların sayısı bir hayli fazladır. Bunun yanı sıra, şehirdeki fiyatlar da son derece uygundur.
 • Tijuana Cultural Center: 1982 yılında açılan Tijuana Kültür Merkezi; şehrin sanata vermiş olduğu önemi göstermesi bakımından değerlidir. Yılda bir milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Museo de Las Californias başta olmak üzere içerisinde birçok değerli yapının olduğunu ifade etmeliyiz. Aynı zamanda, OMNIMAX teknolojiye sahip olan sinema salonuna hayran kalacaksınız. Bu sinema salonuna gelen izleyiciler; kendilerini izledikleri filmin içerisinde bulma şansına erişirler.
 • Fronton Palacio Jai Alai: Meksika’ya ait yerel bir oyunun oynanabilmesi adına tasarlanmış barok mimarisine sahip olan bir binadır. Bu oyun; squash ile tenis arası bir oyun olarak adlandırılmaktadır. 20.yy’ın ilk yarısında son derece popüler olan bu oyunun zamanla değerini kaybetmesine karşı çıkan bazı yardımseverler; Tijuana tarihinin korunması noktasında bu binanın restorasyon çalışmalarını yapmışlardır. Binanın düzenleme işlemlerinin bitmesinin ardından ise konser salonu olarak hizmet vermesine rastlanmaktadır.
zona rio tijuana
Tijuana

Cancun Gezilecek Yerler

Yucatan yarımadası üzerinde bulunmaktadır. Tüm dünyada Meksika’nın Karayipler’i olarak bilinen popüler tatil merkezi Quintana Roo eyaletinde yer alan Cancun; hiç şüphesiz Meksika’ya gelen turistlerin uğrak noktalarının başında gelmektedir. Şehrin Karayip denizine kıyısının olması son derece cezbedicidir. Bu şehre ne zaman gelmeliyim diye düşünüyorsanız yüksek sezonun Aralık ila Nisan ayları arasında olduğunu söylemeliyiz. Ancak, tahmin edebileceğiniz gibi bu aylar arasında hem otel hem de uçak biletleri fiyatları son derece düşüktür. Mayıs ila Kasım ayları arasında gittiğiniz takdirde ise ekonomik olarak kendinizi daha avantajlı hissedeceksiniz.

 • Calakmul: Maya döneminden günümüze kadar uzanan en büyük şehir olarak dikkat çekmektedir. Sit alanında dünya tarihinde bilinen en uzun ve büyük piramit yer almaktadır. Burada geçmiş dönemlerde elli binden fazla insanın yaşadığı tahmin edilmektedir.
 • Gran Museo del Mundo Maya: Büyük Maya Müzesi olarak Türkçe’ye çevrilebileceğini söylemek gerekir. Bu müze; kendisini tahmin edilebildiği gibi Maya kültürüne adamıştır. Döneme ait 1100’den fazla kalıntının burada sergilendiği bilinmektedir. Daimi koleksiyon haricinde bazı zamanlarda dönemlik sergilere de burada yer verilmektedir. Maya dönemine dair son derece değerli kalıntıları görebileceğiniz bir müzedir. Sonuç olarak, Maya kültürüne dair özel bir ilginiz varsa bu müzeyi ziyaret etmeden asla dönmemelisiniz.
 • Parque de las Palapas: Palapas Meydanı olarak Türkçe’ye çevrildiğini söylemeliyiz. Burası; tahmin edebileceğiniz gibi Cancun halkının buluşma noktasıdır. Hatta, birçok kişi tarafından şehrin kalbi olarak adlandırılmaktadır. Meydanın ortasında her zaman kurulu olan bir sahne bulunmaktadır. Bu sahnede canlı müzik konserleri başta olmak üzere sayısız farklı etkinliğe yer verilmektedir. Akşam saatlerinde ise meydanda harika bir aydınlatmanın etkisi altında vakit geçirilmektedir. Palapas Meydanı; özellikle yeme içme konusunda sayısız alternatife sahip olmasından dolayı tercih edilmektedir. Hem bir şeyler yiyip içebilir hem de müzik dinleyip sohbet ederek harika vakit geçirebilirsiniz.
 • Okyanus ve Plajlar: Cancun plajlarına ayrı bir başlıkta değinmek zorundayız! Dünyanın belki de en nadide doğal kumsallarından birisi de Cancun’da yer almaktadır. Bu noktada, okyanusta yüzme deneyimi yaşamak istiyorsanız Cancun’dan iyisini bulamazsınız. Bunun yanı sıra, okyanusta yüzmekten korkuyorsanız tercihiniz koya benzeyen oyuntuların kenarındaki plajlar olmalıdır. Bu tür yerler genel olarak sahil bandının Mujeres Adası’na nazır olan kısımları olarak dikkat çekmektedir.
 • San Juan Kilisesi: Şehirdeki en önemli dini yapı olarak dikkat çekmektedir. Aziz John’a adanmış olmasından dolayı önem taşımaktadır. Gören herkesin hayran kalacağı mimarisi ve iç dekorasyonuyla tüm beğenileri üzerine toplamaktadır. Aziz John’a verilen önemden dolayı kilisenin içerisinde Hz.İsa’dan daha çok Aziz John resimleri görmek mümkündür.
cancun
Cancun

Yucatan Gezilecek Yerler

Meksika’nın güneydoğusunda bulunan bir şehirdir. Bu bölge; bilhassa Maya bölgesine adanmış yapı ve mabetleri sayesinde dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, şehirdeki yerel halkın halen daha Maya kültürüyle iç içe yaşadığını ifade etmeliyiz.

 • Cancun şehri: Yukarıda da anlattığımız gibi Meksika’nın Yucatan yarımadası üzerinde yer almaktadır. Hem Yucatan bölgesinin hem de Meksika’nın en önemli tatil merkezleri arasında bulunmaktadır. Bu şehirde aynı zamanda bir oteller bölgesinin varlığından söz etmeliyiz. Bu bölgede her şey dahil olarak hizmet veren birçok otel bulunmaktadır.
 • Maya Anıtları: Meksika tarihi için son derece önemli olan Maya dönemine ait olan Calakmul; Yucatan yarımadasında bulunmaktadır.
 • Merida şehri: Yucatan eyaletinin başkenti olarak bilinmektedir. Ancak, bu şehir, hem düşük hem de yüksek bütçeye sahip olanlar için son derece uygun fırsatlar sunmaktadır. Şehirde bulunan insanların önemli bir kısmı Maya halkı olarak bilinmektedir. Merida; bünyesinde birçok tarihi yapıyı barındıran bir şehirdir. Bunun yanı sıra, son derece temiz bir bölge olmasından dolayı Beyaz Şehir olarak adlandırılmaktadır. Müzelerinin yanı sıra sanat galerileri, tiyatro salonları, görkemli ve uygun fiyatlı restoranları, hediyelik eşya satan dükkanları ve daha birçok özelliğiyle hem yerli hem de yabancı turist için harika bir şehir olma özelliği taşımaktadır.
 • Plaza Grande: Merida şehrinin en dikkat çeken noktası olduğunu ifade edebiliriz. Hem yerli hem de yabancı turistlerin burada buluşması sayesinde her daim capcanlı konumdadır. Şehrin tarihi kısmının merkezi olması ise ayrı bir güzellik olarak dikkat çekmektedir. Buna ek olarak, bu meydanın çevresinde katedral adı verilen önemli bir dini yapı da bulunmaktadır.
cenote yucatan mexico gettyimages matteo colombo
Yucatan

Teotihuacan Gezilecek Yerler

Meksika için son derece önemli bir şehirdir. Daha doğrusu sit alanı olduğunu söylemeliyiz. Tanrıların doğduğu yer olarak adlandırılması ise ülkenin neden sırlarla dolu bir ülke olduğunu ifade etmektedir. Başkent Mexico City’nin 40km kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Bu bölge; bilhassa dünyanın en büyük antik piramitlerinin bulunmasından dolayı birçok tarihçi ve arkeolog için bulunmaz bir kaynaktır. 1987 yılından bu yana Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Teotihuacan; gezmek için kesinlikle birkaç gün ayırmanız gereken bir şehirdir. Şehirde yapılan kazılarda çıkartılan eserlerin Mexico City’de bulunan Ulusal Antropoloji Müzesi’nde sergilendiğini söylemeliyiz. Teotihuacan’a son derece kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Başkent Mexico City’den 20 dakikada bir olmak üzere otobüsler kalkmaktadır. Bunun yanı sıra, 45 dakikada Teotihuacan’a ulaşmak mümkündür. Tüm bunların yanı sıra, seyahat acenteleri tarafından düzenlenen otobüs turlarıyla da buraya gidebilirsiniz.

 • Teotihuacan’a girmek için belirli bir ücret ödüyorsunuz. Ancak, bu ücretin içerisinde müze ücreti de bulunuyor. Ancak, Mexico City’den gelenler için Pazar günleri herhangi bir giriş ücreti alınmamaktadır. Teotihuacan’a tahmin ettiğinizden de geniş bir alandır. Bu yüzden, yürüyerek gezmeniz mümkün değildir. Araç kiralayarak son derece rahat bir şekilde burada gezebilirsiniz.
 • Teotihuacan’ın simgeleri arasında ise Güneş Piramidi ve Ay Piramidi bulunmaktadır. Buna ek olarak, Quetzalcoatl Piramidi de bu bölgenin en kutsal piramidi olarak dikkat çekmektedir. Etrafının taştan yılan başlarıyla çevrili olması sizi biraz korkutabilir!
 • Teotihuacan’a geldiyseniz piramitlerin üzerinde sıcak hava balonlarına binmek; yapabileceğiniz en güzel aktiviteler arasında bulunmaktadır. Balona bindikten sonra burada satılan lezzetli tostlardan yemeyi asla unutmamalısınız. Bölgede uçuş yapılan balonlara Cameron balonları adı verilmektedir.
 • Teotihuacan Müzesi; kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır. Bu müzenin içerisinde aynı zamanda tüm arkeolojik parkın minyatürü yer almaktadır. Buna ek olarak, istediğiniz takdirde müzedeki lavaboları kullanabilir veya makinelerden yiyecek bir şeyler satın alabilirsiniz. Aynı zamanda, Teotihuacan Parkı’nın içerisinde keyifli bir piknik yapabilirsiniz.
 • Teotihuacan içerisinde konaklama alternatifi olarak yalnızca Hotel Villa Arqueologica of Teotihuacan bulunmaktadır. Ana girişe beş dakika uzaklıkta bulunan bu hotelde konaklayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, Restaurante La Gruta başta olmak üzere Hotel Villa Arquelogica of Teotihuacan gibi yerlerde yemek yiyebilirsiniz. Bilhassa Restaurante La Gruta; derin bir mağarada yer almasından dolayı son derece etkileyici bir dekorasyona sahiptir.
ssa41434
Teotihuacan

La Paz Gezilecek Yerler

Meksika’nın Baja California Sur bölgesinin başkenti olarak dikkat çekmektedir. Meksika’da tatil yapacak uygun bir yer arıyorsanız ilk sıralara La Paz’ı yazmalısınız. Dünyaca ünlü tatil beldesi Los Cabos’a son derece yakın olmasından dolayı dikkat çektiğini söylemeliyiz. La Paz; bilhassa eşsiz güzellikteki sahil şeridinin yanı sıra turistlerin hayran kalacağı plajlarıyla da beğeni topluyor.

La Paz; daha önce de söylediğimiz gibi Meksika ana bölgesinin hemen karşısında yerleşik bir konumda bulunmaktadır. Taraflı tarafsız herkesin hayran kalacağı plajları ve kanyonları sayesinde çok göz önünde olmayan bu bölgede unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. La Paz’a dünyanın her yerinden turistler gelmektedir. Özellikle yaz aylarında denizin, güneşin ve birtakım el değmemiş güzelliklerin tadını çıkaran turistler bu bölgeden son derece memnun ayrılmaktadır.

La Paz’a geldiyseniz istediğiniz takdirde birçok su sporunu da deneme şansına erişebilirsiniz. Bunun yanı sıra, çöl iklimine sahip olmasından mütevellit yaz sezonunun biraz daha uzun sürdüğünü ifade etmeliyiz. Ayrıca, sahile son derece yakın konumda bulunan adalarını da muhakkak ziyaret etmelisiniz. İstediğiniz takdirde anakaraya düzenlenen feribot seferlerine katılabilirsiniz.

costa baja resort
La Paz

Zinacantan Gezilecek Yerler

Tam adının San Lorenzo Zinacantan olduğunu ifade etmeliyiz. Bir şehirden ziyade Meksika’da bulunan bir belediyedir. Ancak, belediye sınırları içerisinde bulunan Zinacantan kasabasının görülesi bir yer olduğunu söylemek gerekir. Burada yaşayan insanların yüzde 98’lik kısmını Maya kültürüne bağlı olan Tzotzil adı verilen etnik grup meydana getirmektedir. Kasaba halkının gelenek ve göreneklerine son derece bağlı olması dikkat çekmektedir. Giymiş oldukları geleneksel kıyafetler beğeni toplamaktadır. Çiçekli kumaş üretiminin yapıldığı coğrafyada elbiselerde de bu kumaşlara yer verilmektedir. Hatta, kasabadaki kıyafetlerin renklerinin altı yılda bir değiştiriliyor olması dikkat çekmektedir.

 • Zinacantan’da görülecek çok fazla yer olmadığını söyleyebiliriz. Ancak, yine de Dominikliler tarafından inşa edilen 1546 yılına ait San Lorenzo Kilisesi’ni mutlaka görmelisiniz. Bu kilisenin bilhassa yerel çiçeklerle süslenmiş olmasından dolayı dikkat çektiğini belirtmeliyiz. Bunun yanı sıra, kilise, kasabanın tam meydanında yer almaktadır. Çiçeklerle süslenmiş olması sayesinde buraya gelen turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Zengin çiçek süslemeleri sayesinde beğeni toplayan kilise için halkın devamlı olarak taze çiçeklerle yepyeni dekorasyonlar yaptığını ifade etmeliyiz.
zinacantan chiapas mexico 2
Zinacantan

Acapulco Gezilecek Yerler

Büyük Okyanus kıyılarında yer alan son derece dikkat çekici bir tatil şehridir. 1960’lı yıllarda popüler olmaya başlayan bu şehir; günümüzde eski popülaritesini kaybetse de halen daha dışarıdan gelen turistler için önemli bir destinasyon olarak dikkat çekmektedir. Acapulco’nun aynı zamanda ülkenin en güzel ve büyük plajlarına sahip şehirlerinden birisi olduğunu ifade etmeliyiz.

Acapulco’nun en büyük sorunu özellikle 2014 yılından bu yana artışa geçen suç olayları olmaktadır. Çetelerin bu bölgeye sıçramasının bir sonucu olarak turistlerin buraya gelmekten korktuğunu söyleyebiliriz. Ancak, yine de şehirdeki en büyük faaliyet turizm olmaktadır.

 • La Quebrada: 115m yüksekliğinde bir uçurum olması ve dalgıç şovlarının burada yapılması sayesinde dikkat çekmektedir. Ancak, suya atlamanın tehlikeli bir aktivite olduğunu dile getirmeliyiz.
 • Playa Icacos: Bölgenin en dikkat çeken plajları arasında bulunmaktadır. Su kayağı veya deniz paraşütü gibi sporlar için son derece uygun bir merkez olduğunu ifade etmeliyiz. Kentin en güzel sahillerinden birinde yüzme keyfi yaşamak istiyorsanız vakit kaybetmeden buraya uğramalısınız.
 • Barış Şapeli: Her ne kadar dini bir yapı olsa da sahip olduğu görkemli mimari yapısı sayesinde birçok kişinin gezip görmek istediği nitelikler taşımaktadır. Minimalist yapıda oluşuyla dikkat çeken şapelin çevresinde bulunan bahçelerin güzelliğine kesinlikle hayran kalacaksınız. Bilhassa körfezdeki günbatımını izlemek adına buraya gelmeyi tercih edebilirsiniz.
Acapulco

San Cristobal Gezilecek Yerler

Barok, Neo klasik veya Magripli gibi mimari stillerin barındığı şehir olarak dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra, İspanya koloni döneminden kalma yapıların da burada bulunduğunu ifade etmeliyiz. San Cristobal; birçok özelliğinden dolayı dikkat çekmektedir. Her şeyden önce, geleneksel kültüre sahip olan evleri, şömineli dükkanları, mahalle kültürü, farklı ve güzel nakış işleri olmak üzere birçok özelliğinden dolayı bu şehrin görülmesi gerektiğini ifade edebiliriz.

San Cristobal sınırları içerisinde bulunan katedrali de muhakkak görmelisiniz. 1528 yılında yapımına başlanan bu katedral; yıllar içerisinde gerçekleşen doğal afetlerin bir sonucu olarak uzun süre yenileme çalışmalarına maruz kalmıştır. Bunun yanı sıra, Maya Tıp Müzesi; bu şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Yerel halkın tıbbi uygulamalarını geliştirmek adına bu müzenin kurulduğunu söylemeliyiz. Müzenin bir de bahçesi bulunmaktadır. Bu bahçede şifalı bitkiler sergilenmektedir. Aynı zamanda, tıp bilim insanları tarafından üretilen bitkisel ilaçların satıldığı bir dükkanın varlığından söz etmek mümkündür. Şifacıların varlığından dolayı bu bölge çok fazla dikkat çekmektedir.

img 20190713 152030 01 scaled 1
San Cristobal

Meksika Gece Hayatı

Meksika; görülmesi gereken tarihi yerleri başta olmak üzere müzeleri, katedralleri, Maya kültürü ve daha birçok özelliğiyle eşsiz bir coğrafyayı temsil etmektedir. Ancak, tüm Meksika tatilinizi sürekli gezerek geçirmemelisiniz. Eğlenmek sizin de hakkınız! Bu noktada, Meksika gece hayatı; size güzel şeyler vaat etmektedir. Ancak, Meksika’daki gece hayatının başkent Mexico City merkezli olduğunu ifade etmeliyiz. Bir başka deyişle, genel olarak, burada bulunan gece kulüplerine ve barlara giderek eğlenebilirsiniz.

Mexico City’de birbirinden renkli diskolar ve kulüpler bulunmaktadır. San Angel başta olmak üzere Polanco, Coyoacan, Condesa ve La Zona Roza gibi ilçelerde son derece prestijli gece hayatı tesisleri yer almaktadır. Bunun yanı sıra, popüler gece kulüplerinin genel olarak otellerin hemen yakınında olduğunu ifade etmeliyiz. Bir başka deyişle, kaldığınız otelin hemen yanındaki gece kulübüne giderek herhangi bir ulaşım sıkıntısı çekmeden eğlenmenin tadını çıkarabilirsiniz. Bildiğiniz gibi, Meksika’da belirli bir saatten sonra toplu taşıma veya taksiyle bir yerden bir yere gitmek risklidir.

Mexico City’de birbirinden güzel barların olduğunu ifade ettik. Bunun yanı sıra, restoranların birçoğunda da canlı müzik yapılmaktadır. Özellikle Club Zinco; şehrin tarihi bölgesinde bulunmaktadır. Ancak, bu mekan, bilhassa caz tutkunları için idealdir. Popüler müzik gruplarının eşsiz güzellikteki performansları ve konserleri sayesinde insanlar son derece keyifli vakit geçirirler. Buna ek olarak, Club Rioma; eğlence arayanlar için son derece uygun bir adrestir. Farklı müzik türlerine yer verilen bu ortamda özellikle ünlüler yer almaktadır. Burada sabahın ilk ışıklarına kadar dans eden insanlara rastlayabilirsiniz. Şafak vaktine kadar süren eğlencelerin ardından kendinizi yorgun hissedeceksiniz. Aynı zamanda, son derece kaliteli kokteyllerin de bu mekanlarda sunulduğunu ifade edebiliriz.

Tüm bunlara ek olarak, Rexo kulübü son derece popülerdir. Son derece büyük bir dans pisti bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, rahat bir barı ve salonu yer almaktadır. Kulübün zemininde ise yüksek sesle müzik yayını yapılmaktadır. Aynı zamanda, yerel şefler tarafından hazırlanan son derece lezzetli yemekleri de tadabilirsiniz. Cafeina kulübü ise Brezilya tarzına göre dekore edilmiştir. Samba ve salsa yapmayı seviyorsanız bu mekanlarda aradığınızı bulabilirsiniz. Egzotik içeceklerin ve renkli dans gösterilerinin tadını çıkarmak istiyorsanız adresiniz bu gece kulüplerinden birisi olmalıdır. Bar Fly Club; son derece renkli bir Küba diskosu olarak dikkat çekmektedir. Latin Amerika dansçıları arasında son derece popüler bir mekan olduğunu söylemeliyiz.

Mexico City; asla uyumayan ve sizi de uyutmayan bir şehir olarak dikkat çekmektedir. Turist olarak eğlenmek adına ilk tercihiniz bu şehir olmalıdır. Bunun dışında, biraz da Meksika gece hayatı için mekan tavsiyesinde bulunmalıyız.

 • Loot: Zihuatanejo’da bulunan ve mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Bir sanat galerisi olarak ikiye ayrılan şık çatı barı sayesinde dikkat çekmektedir.
 • Bosforo: Mexico City’nin merkezinde bulunanlar için önemli bir mekandır. Az ışıklı bir mekanda bulunmasına rağmen son derece güler yüzlü bir hizmet söz konusudur. Bunun yanı sıra, bu mekanın mezelerine de hayran kalacaksınız.
 • Momposina: Bohem bir bar olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Canlı müzik sahnesine sahip oluşu da beğeni toplayan unsurlar arasında yer almaktadır. Chihuahua gece hayatının tüm kalbi burada atmaktadır.
 • Cantina Tio Pepe: Bilhassa beatnik yazarı William Burroughs’un favori mekanı oluşuyla da bilinmektedir.
 • Dirty Martini Lounge: Burası bilhassa eşsiz martiniler servis etmesinden dolayı dikkat çekmektedir.
 • Traspatio: Açık hava bira bahçesinin varlığıyla beğeni toplamaktadır.

Meksika Festivalleri

Meksika; gerçekten de farklı bir kültürü temsil ediyor! Bu ülkede eğlenceye dair aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Gece hayatına dair birçok bilgiyi verdikten sonra gelin hep birlikte bu ülkedeki festivallere yakından bir göz atalım!

 • Festival de Mexico: Mexico City sınırları içerisinde düzenlenmektedir. Operasyonel anlamı son derece büyüktür. Şehrin her bir noktasına yayılmış elli mekan sayesinde müzik, dans, opera ve tiyatro gibi yerel ve turistik eylemler bir araya gelmektedir. Her yıl Mart ayında düzenlenen bir organizasyon olarak bilinmektedir. Mexico City’nin şehir merkezinde yer alan tarihi merkezde gerçekleşen bir aktivite olarak dikkat çekmektedir.
 • Oğul Jarocho Müzik Festivali: Her yıl Şubat ayının başında organize edilmektedir. Binlerce insan bataklığın nehirden aşağıya doğru süzülerek görkemli bir görüntü elde ettiği Candlemas’ı kutlamak adına Tlacotalpan kasabasına gitmektedir.
 • Festival Internacional Cervantino: Ekim ayında düzenlenen bu festival sayesinde harika bir etkinliğin yapıldığını ifade etmeliyiz. İspanyol roman yazarı olarak bilinen Miguel Cervantes’in eserlerine adanmış bir festival olarak dikkat çeken bu organizasyon; her ne kadar küçük çaplı da olsa dikkat çekici nitelikler taşımaktadır.
 • Morelia Uluslararası Film Festivali: 2003 yılından bu yana düzenlenmektedir. Ekim ayının ikinci haftasında gerçekleştirilen bir organizasyondur. Belgesellerin yanı sıra farklı film çalışmaları sayesinde Meksika halkının yaşantısına farklı bir açıdan bakılmaktadır. Yeni nesil film yapımcılarının bakış açılarını ortaya koyduğu bu organizasyon için dünyanın birçok yerinden insanlar gelmektedir.
 • Carnival Huejotzingo: 1868 yılından bu yana düzenlenen bu organizasyon sayesinde insanların eğlenmesi sağlanmaktadır. Puebla kentinde düzenlendiğini söylemeliyiz. Bu karnavalda tarihi olayların canlandırılması yapılmaktadır.
 • Iztapalapa Karnavalı: Meksika topraklarındaki en eski topluluklara adanan bir festival olarak bilinmektedir. 200 bin katılımcının bu organizasyonda yer aldığını söylemeliyiz. Karnaval içerisinde dansların yanı sıra performanslar ve çeşitli müzikler de bulunmaktadır.
 • Acafest: Meksika’nın en büyük müzik festivallerinden birisi olduğunu ifade etmeliyiz. Her yıl Mayıs ayında Acapulco’da düzenlenmektedir. 24 saat boyunca kesintisiz müzik yapılan bu organizasyonun yalnızca Meksika sınırları içerisinde değil tüm Latin Amerika coğrafyasındaki en büyük festivallerden birisi olduğunu ifade edebiliriz.
 • Gulaguetta Festivali: Meksika mutfağının ne kadar eşsiz bir mutfak olduğunu belirttik. Bu noktada, bu kadar güzel yemeklerin olduğu bir coğrafyada yemek festivalinin olmaması mümkün değildir. Son derece geniş çaplı bir yemek festivali olmakla beraber binlerce kişinin değişik lezzetteki yemekleri tatmasına rastlanmaktadır.
 • Puerto Vallarta: Her yıl Kasım ayında düzenlenmektedir. Gurme festivali olarak bilinmektedir. Peynir ve şarap tadımları yapılmaktadır. Ortalama 35 bin kişinin katıldığı bir organizasyon olarak dikkat çekmektedir.
 • Ölüler Günü Festivali: Mexico City’de gerçekleştirilmektedir. Ancak, son birkaç yıla dayanan bir organizasyondur. İspanyol ve Meksikalı vatandaşlar tarafından ölülerini anmak adına düzenlenen bir organizasyondur. Hatta, bu özel gün ve günlerde ölülerin en sevdikleri yemekler onlar için hazırlanmaktadır. Ancak, Cadılar Bayramı gibi korkutma amaçlı bir organizasyon değildir. Çeşitli şekillerde süslenmiş iskeletlerin insanları korkutmak gibi bir amacı bulunmaz. Yalnızca ölüleri anmak hedeflenmektedir.
 • Noel: Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Meksika’da da Noel; 25 Aralık tarihinde kutlanmaktadır. Noel ağaçları; şehrin birçok yerinde zengin ve görkemli bir şekilde dekore edilmektedir. Bunun yanı sıra, Meksikalı vatandaşlar, bu özel güne dair kıyafetler giyerler. Aileleri ile beraber şenlikli bir sofrada oturarak bir yandan yemek yiyip bir yandan da yeni yıla dair heyecanlarını paylaşırlar.
cover image for festivals in
Meksika Festivalleri

Meksika gibi dünyanın en çok merak edilen ülkesi hakkında hazırlamış olduğumuz yazının sonuna geldik! Güzel bir Meksika tatili geçirmeniz dileğiyle!

Yorum Yap

Yorum Yap