1. Ana Sayfa
 2. Yurtdışı rehberi
 3. Maldivler Gezi Rehberi 2021

Maldivler Gezi Rehberi 2021


Maldivler gezi rehberi : Cennetin yeryüzündeki karşılığı olan ve birçok kartpostala ilham veren Maldivler’e gitmeyi düşünüyorsanız bu yazı tam size göre! Resmi adıyla Maldivler Cumhuriyeti; Hint Okyanusu’nda bin 192 adadan meydana gelen bir devlettir. Bu adaların 281 tanesinde insan yaşamaktadır. Yaklaşık bin adada ise yerleşim yoktur. Bunun yanı sıra, 281 adanın 195 tanesinde Maldivliler yaşarken 86 ada ise otel ada şeklinde kullanılmaktadır. Birçok tatil meraklısının hayalini kurduğu Maldivler hakkında bu bilgileri verdikten sonra gelin hep birlikte bu cennetten farksız yeri tanımaya başlayalım!

Birçok adanın otel ada olarak kullanıldığı Maldivler coğrafyasında tatilcilerin ve balayı için Maldivler’i tercih etmeyi düşünenlerin işine yarayacak en ünlü otellerden bahsetmeliyiz. One and Only Reethi Rah Resort başta olmak üzere Naladhu Resort, The Beach House at Manafaru, Ayada Resort, Sheraton Resort, Banyan Tree Resort, Huvafen Fushi Resort gibi adalar; bilhassa tatilcilerin ilk tercihleri arasında bulunmaktadır. Maldivler otelleri; kaliteleri ve sunulan hizmetler bakımından dünyanın en iyileri arasında bulunmaktadır. Bu otellerde kalmayı düşünüyorsanız hayatınızın belki de en güzel tatilini yapacağınız noktasında hiçbir şüpheniz olmasın. 

Maldiv halkının yüzde 97’lik kısmının Müslüman olması bu ülkeye gitmek isteyen diğer Müslüman vatandaşlar açısından ciddi bir avantajdır. Yeme içme, eğlence ve daha birçok hususta Türk gelenek ve göreneklerine uygun detaylar barındıran Maldivler; kendisi hakkında yapılan tüm övgüleri hak etmektedir. Bu devlet; başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir. Maldivler; her ne kadar eşsiz bir coğrafyayı temsil etse de ilerleyen yıllarda ciddi riskler ile karşılaşması söz konusu olabilir. Bu noktada, küresel iklim değişikliklerinden dolayı Maldivler’in ortalama yüz yıl içerisinde sular altında kalacağı tahmin edilmektedir. Ancak, bu duruma bir önlem olarak, 15 Kasım 2005 tarihinde Maldivler halkına Avustralya’ya sığınma hakkı verilmiştir. Bunun yanı sıra, Maldivler’de 31 adet tabii koruma alanı yer almaktadır.

maldivler nerededir
Maldivler

Maldivler Nerededir?

Maldivler; Güney Asya’da Hindistan’ın güneyinde yer almaktadır. Aynı zamanda, Sri Lanka’nın 750 kilometre güneybatısında bulunmaktadır. Hindistan’ın güney sahillerine ise 350 kilometre uzaklıkta olmasıyla bilinmektedir. Maldivler’de ortalama 300 bin insan yaşamaktadır. Maldivler; Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın batısında Laccadive Denizi olarak bilinen bölgede yer almaktadır. En yakın yerleşim birimi olarak ülkenin kuzeyinde kimsenin pek haberdar olmadığı Minicoy Adası bulunurken güneyde ise İngiltere’ye ait olan Chagos takımadaları bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, Maldivler; GMT +5 saat diliminde yer alır.

Coğrafi açıdan son derece elverişli bir konumda olmasından ve tatil, balayı gibi sebeplerden dolayı dünyanın en çok tercih edilen yerlerinden birisi olmasından dolayı dünyanın her yerinden Maldivler’e doğrudan uçuş bulunmaktadır. Türkiye’den Maldivler’e Türk Hava Yolları ile beraber sekiz saatte gitmek mümkündür. Bunun yanı sıra, Emirates Hava Yolları ile Dubai aktarmalı olarak yaklaşık 10 saatte ulaşım söz konusudur. Qatar Hava Yolları ile Doha aktarmalı olarak yine 10 saatlik bir uçuşun ardından Maldivler’e ulaşım sağlanmaktadır.

Sonuç olarak, Maldivler; konumundan dolayı tatil ve balayı için insanların ilk tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Vaktim az bütçem uygun diyorsanız THY ile yalnızca sekiz saatte Maldivler’e ulaşabilirsiniz. Ancak, diğer havayollarının uçuşları sayesinde daha uzun sürede ama daha uygun fiyatlarla gitme şansınız bulunmaktadır.

Maldivler’de Konuşulan Diller

Maldivler’in resmi dili Maldivce olarak bilinmektedir. Maldivce; aynı zamanda Divehi veya Dhivehi olmak üzere farklı isimlere sahiptir. Hint- İran dil ailesinin Hint koluna ait olan bu dil; ülkede en çok konuşulan dildir. Fakat, bu dilin dışında İngilizce de konuşulmaktadır. Bu yüzden, Maldivce bilmeden ülkeye gidiyorsanız çok fazla endişe etmenize gerek yok! Çünkü, ülkeye turist olarak gelenlerle rahatlıkla İngilizce iletişim kurulmaktadır.

Maldivce; Maldivler’in resmi dili olmakla beraber aynı zamanda Hindistan’ın Minicoy adalarında da konuşulmaktadır. Dünya üzerinde yaklaşık 300 bin kişinin bu dili konuştuğu tahmin edilmektedir. Maldivce’nin yüzyıllar içerisinde geliştiğini söylemek gerekir. Bu dilin gelişimine katkı sağlayan çok fazla faktör bulunmaktadır. Aynı zamanda, bu dilin gelişmesinde Arapça’nın da önemli etkisi olmuştur. Bunun yanı sıra, Fransızca ve İngilizce’nin de Maldivce’nin gelişimine katkı sağladığı bilinmektedir. Maldivce ile Hintçe arasında birçok ortak yön bulunmaktadır. Güneybatı Hindistan kökenli olan bu dil; Hint dilleriyle yakından alakalıdır. Sonuç olarak, Maldivler’e gittiğiniz takdirde yerel halkın Maldivce konuştuğuna şahit olacaksınız. Hindistan ve Tayland gibi ülkelere kıyasla Maldivler’de kazıklanma oranınız daha düşüktür. Ancak, yine de gitmeden önce ülkenin yerel diline ait bir şeyler öğrendiğiniz takdirde insanların size olduğundan yüksek fiyatlarla ürün satması söz konusu olmayacaktır. Bilhassa, temel iletişim cümlelerini öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır.

maldivlerde tatil yapmak
Maldivler

Maldivler Dini İnançları

Daha önce söylediğimiz gibi Maldivler nüfusunun yaklaşık yüzde 97’lik kısmını Müslümanlar oluşturmaktadır. Ancak, Maldivler; uzun süreli bir Budist dönemin ardından İslam’a geçmiştir. Ülkenin tamamını Müslümanların oluşturduğu bu ülkede aynı zamanda Sünnilik inancı son derece yaygındır.

Maldivler’in resmi dini İslam olmakla beraber halk; dini açıdan üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmektedir. Maldiv halkını İslam ile ilk tanıştıran Ebu-l Bereket Yusuf el-Berberi olmuştur. Maldivler adalarında 1154 yılında krallık sistemi bulunuyordu. Ancak, kendilerini İslam ile tanıştıran sufinin etkisiyle kral da Müslüman olmayı tercih etmiştir. Bu sayede, İslam dini, adada hızla yayılmaya başlamıştır.

Maldivler’in Müslüman olmasının ardından Maldivler kralı; ismini Muhammed el-Adil olarak değiştirmiştir. Kralın Müslüman olmasından dolayı halkın da bu dini benimsediğini söylemek mümkündür. Bunun sebebi ise halkın krala tapması ve onun tüm isteklerini yerine getirmesidir. Bunun yanı sıra, dönemin ünlü Arapları arasında bulunan İbnu Batuta’nın Maldivler’i ziyareti sırasında kralın kızıyla evlenmesi; Maldivler’in Müslümanlığa geçiş sürecinde son derece etkili olmuştur. İbnu Batuta’nın İslam dinini Maldivler’e anlatma şansı sunması ciddi bir avantaj olmuştur. Bir başka deyişle, Batuta sayesinde İslam dini, Maldivler coğrafyasında en kısa sürede yayılmıştır. Batuta; aynı zamanda bir seyyahtır. Seyahatnamesinde Maldivler’in Müslüman olma sürecinden detaylı olarak bahsetmiştir. Bu dönemde, bir yandan da Portekizlilerin baskısı altında olan adalar; yaklaşık 20 yıllık sürede Portekizlilerin egemenliği altında bulunmuştur.

Sonuç olarak, Maldivler’in nüfusunun neredeyse tamamına yakını Müslümandır. Bu noktada, İslam’a dair birçok detayın Maldivler coğrafyasında hüküm sürdüğünü söyleyebiliriz.

Maldivler Tarihi

Maldivler; verimli topraklar üzerinde bulunmasından dolayı yüzyıllar boyunca sömürge haline getirilmek istenmiştir. Bu noktada, Maldivler tarihi boyunca birçok ülkenin sömürgesi olmuştur. Sömürge altında geçen yıllar Maldivler halkının acı dolu yılları olarak önem kazanmaktadır. Fakat, Maldivler halkı; sömürge oldukları dönemde hiçbir ülkeyi ve kültürü benimsememişlerdir. Bunun yanı sıra, sömürge statüsünde olması, Maldivler’e ciddi anlamda zarar vermiştir. Her şeyden önce, tsunami tehlikesi altında olan bu ülkenin tanınması çok geç olmuştur. Çok uzun olmayan bir zaman diliminden bu yana tatil ve cazibe merkezi haline gelen Maldivler’in tatil açısından keşfedilmesi de tüm bu sebeplerden dolayı bir hayli geç olmuştur.

Maldivler’in tam anlamıyla bağımsız olması ise 1965 yılına dayanmaktadır.

Maldivler Üzerindeki Portekiz Hakimiyeti

Maldivler; Portekizliler tarafından 20 yıl boyunca yönetilmiştir. Bu noktada, Portekizlilerin Maldivler tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, bu ülke ve kültürü; Maldivliler tarafından hiçbir zaman benimsenmemiştir. Portekiz hakimiyeti altındayken adalara vali belirlenerek yönetim sağlanmıştır. Bunun yanı sıra, o tarihe kadar Maldivlilerin kralı olan Muhammed Tukrufan; Portekizliler tarafından ülkeden çıkarılmıştır. Maldivlilerin yaklaşık 20 yıl boyunca kendilerini yöneten Portekizlileri hiçbir zaman benimsemediğini tekrar hatırlatmak gerekir. Maldiv halkı; o tarihe kadar Hint okyanusunda sıradan ama mutlu bir hayat sürerken Portekizliler kendilerine birçok acı çektirmiştir. Bir başka deyişle, Maldiv halkının hayatı; Portekizliler yüzünden cehenneme dönmüştür. Ancak, 20 yıllık sürenin ardından Maldivler üzerindeki hakimiyet Hollandalıların olmuştur.

Maldivler Üzerindeki Hollanda Hakimiyeti

Maldivler coğrafyasına Hollanda’nın hakim olması; 1675’li yıllara dayanmaktadır. Hollandalılar; Portekizlilerden farklı bir yöntem izlemeyerek Maldiv halkına her türlü zulmü yapmaya devam etmiştir. Maldiv halkı; bu dönemde de eziyet çekmeye devam ederken Hollandalıların hakimiyeti ise çok fazla sürmemiştir. Hint yarımadasındaki üstünlüğünü kısa süre içerisinde kabul ettiren İngilizlerle başa çıkamayan Hollandalılar; bölgeden çekilmek zorunda kalmışlardır. Sonuç olarak, Maldivlerin hakimiyeti İngilizlerin eline geçmiştir.

Maldivler Üzerindeki İngiliz Hakimiyeti

Maldivler tarihindeki son sömürge dönemi İngilizler tarafından başlatılmıştır. 1887’li yıllara gelindiğinde Maldivler coğrafyasına o dönemin en güçlü ülkesi İngiltere hakim olmaktaydı. Zorla imzalatılan anlaşmanın neticesinde bölgeye hakim olan İngilizler; güçlerini kısa zamanda hissettirmişlerdir. Ancak, yapılan anlaşmada, Maldivlerin hakimiyeti İngilizlerin elinde iken ülkenin iç işleri ise Maldivliler tarafından yönetiliyordu. Bir başka deyişle, ülkenin yarı bağımsız olduğunu söyleyebiliriz.

1965 yılına gelindiğinde ise İngilizler Maldivler üzerindeki hakimiyetlerini kaybetmişlerdir. O tarihe kadar sultanlık yönetimine sahip olan Maldivler; yönetimi devirerek tam bağımsızlıklarını sağlamışlardır. Bu olay; yüzyıllar boyunca sömürge olarak yaşayan Maldivler için bir dönüm noktası olmuştur. Bu olayın hemen ertesinde ise İbrahim Nasır; cumhurbaşkanı olmuştur. Nasır; iki dönem boyunca cumhurbaşkanı olurken sonrasında bu görevi Me’mun Abdülkayyum’a devretmiştir.

Tüm bunların yanı sıra, Maldivler; tarihi boyunca birçok arbedeye maruz kalmıştır. Verimli ve eşsiz bir coğrafyaya ait olan bu topraklar; tarihin her döneminde sömürge olarak görülmüştür. Çok uzun yıllar boyunca sömürge olarak yaşayan Maldiv halkı; ancak 1965 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Maldiv topraklarının sürekli işgal altında olması; halkın inançlarını da yakından etkilemiştir. Maldiv halkı; bu sebeplerden dolayı İslam’a inanmayı tercih etmiştir. Halkın bu zulme son verip kardeşlik duygularını benimsemesine vesile olacak bu dini kendilerine en yakın din olarak görmüşlerdir.

Maldiv halkı; Avrupa devletlerinden görmüş oldukları zulümlerden dolayı İslam’ı tercih etmiştir. Halkın yüzde 97’lik kısmının inancı olan İslam; bu topraklarda kendisine yer bulmuştur. Maldiv halkı; her namaz saatinde camiye gitmeyi tercih etmektedir. İbadetlerin yapılmasının ardından insanlar günlük hayatlarına dönerler. Namaz saatlerinde esnaflar dükkanlarını kapatırlar. Bunun yanı sıra, Maldivlerde herhangi bir dükkana girdikten sonra Selamın Aleyküm demek gerekmektedir. Bir turist olarak bu şekilde selam verdiğiniz takdirde insanların sizi kabul edeceğini bilmelisiniz. Hatta, sizin de Müslüman olduğunuzu anlamaları sayesinde size yapacağınız alışverişler sırasında indirim uygulayabilirler.

Maldivler tarihi; ülkenin mimari yapısını da etkilemiştir. İslam inancının yaygın olmasından dolayı ülkede sayısız İslami otel bulunmaktadır. İslam dininin bütün güzelliklerini taşıyan, İslam kültürüne uygun olarak tasarlanan oteller ile gerçekten de İslam dini en iyi şekilde yaşatılmaktadır. Bilhassa Arap yarımadasından gelen turistlerin bu otelleri tercih ettiğini söylemek gerekir. Sonuç olarak, Avrupalı devletlerin tarih boyunca zulümleri ile mücadele etmeye çalışan Maldivler; İslam coğrafyasıyla yakın ilişki halindedir.

Maldivler’e Ne Zaman Gidilir?

Maldivler; hiç şüphesiz, herkesin gitmek istediği yerlerin başında geliyor. Ancak, birçok kişinin aklında Maldivler’e ne zaman gidilir sorusu bulunmaktadır. Bu eşsiz coğrafyayı uygun olmayan bir zaman diliminde ziyaret etmek son derece yanlış bir karar olacaktır. Maldivler; tıpkı Tayland gibi mevsimsel olarak uygun bir zaman diliminde ziyaret edilmelidir. Bu noktada, Maldivler’e gitmek için en uygun zamanın Mayıs ila Kasım ayları arası olduğunu söyleyebiliriz. Güneybatı Muson dönemi; Mayıs ila Ekim aylarına arasına denk gelmektedir. Bu noktada, bu ülkeye bu tarihlerde gittiğiniz takdirde çok daha uygun ekonomik şartlarla tatil yapma şansına erişebilirsiniz. Buna ek olarak, bahsettiğimiz dönemde uçak fiyatları da bir hayli düşüktür.

Maldivler’e Aralık ila Nisan ayları arasında gitmek pek doğru bir tercih olmayacaktır. Çünkü, bu dönem, daha kuru olan Kuzeydoğu Muson dönemi olarak bilinmektedir. Yüksek mevsim olarak tabir edilen bu dönemde Maldivler’e gittiğiniz takdirde çok daha yüksek ücretler ödemek zorunda kalacaksınız. Uçak bileti fiyatları; yılın diğer dönemlerine kıyasla daha fazladır. Bunun yanı sıra, otel ve diğer konaklama yerlerinde çok daha yüksek ücretler talep edilmektedir. Bunun sebebi ise bu dönemin mevsimsel etkiden dolayı daha az nem ve daha sıcak havaya sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Sonuç olarak, Mayıs ila Kasım ayları arasında bu ülkeye gittiğiniz takdirde hem daha uygun fiyatlarla tatil yapma şansına sahip olursunuz hem de mevsimsel açıdan kendinizi çok sıcak ve nemsiz bir havanın içerisinde bulmazsınız. Bunun yanı sıra, Türkiye’de yaşayan birisi olarak kışın yaz tatili yapmak isterseniz Maldivler’e Aralık ayından sonra gitmelisiniz. Birçok Avrupalı turist bu dönemde Maldivler’e gitmeyi tercih etmektedir. Güneşin oldukça dik ve yakıcı olduğu aylarda Maldivler’e gitmeyi tercih ettiyseniz yanınıza cildinizin zarar görmemesi adına etkili kremler almalısınız. Aksi takdirde, Maldiv adalarında güneşin yakıcı etkisinden dolayı birtakım cilt sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunların ilerlemesi halinde cilt kanseri gibi hastalıkların riski söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra, Muson yağmurlarının olduğu bir dönemde gittiyseniz yağmurlar sırasında piyasaya çıkan tropikal böceklerin de sizi zorlayacağını ifade etmemiz gerekir.

Maldivler; aslında her dönem için tatil yapma fırsatını sizlere sunmaktadır. Fakat, bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Her şeyden önce, ülkedeki sıcaklık ortalamaları; yıl boyunca belirli bir seviyenin altına düşmemektedir. İklim özellikleri farklı olan adaların bulunduğu ülkede en yüksek sıcaklıkların görüldüğü ay ise Nisan olarak bilinmektedir. Ocak ve Şubat ayları en soğuk aylar olsa dahi bu aylarda bile sıcaklık ortalaması 30C’nin üzerine çıkmaktadır. Ocak ve Nisan arasının yağışların en az olduğu dönem olmasından dolayı dikkat çektiğini söylemek gerekir. Aslına bakıldığında, Maldivler; yılın 12 ayı boyunca ziyaret edilebilir. Fakat, bilhassa Temmuz ve Ağustos aylarında daha dikkatli olmak şarttır. Çünkü, bu aylarda, Maldivler’e düşen yağış miktarı bir hayli fazla olmaktadır. Bu noktada, tatilinizi yağmurdan dolayı otel odasında veya bir saçağın altında geçirmek istemiyorsanız Temmuz ve Ağustos aylarından uzak durmalısınız. Son olarak, kasırga ve aşırı rüzgarların ülkede görülmediğini eklemeliyiz.

Maldivler’e Nasıl Gidilir?

Maldivler hakkında bilgi almaya çalışırken bu ülkeye nasıl gideceğiniz konusuna ayrı bir önem vermeniz gerekmektedir. Konforlu bir uçuş talep ediyorsanız buna uygun seyahat seçeneklerini değerlendirmelisiniz. Bu noktada, istediğiniz takdirde size yolculuğunuzun başından sonuna kadar eşlik edecek bir turla anlaşabilirsiniz. Sizi havaalanında karşılayacak ve tatil köyünüze kadar götürecek bir tur veya rehber ile bu süreci sorunsuz olarak atlatabilirsiniz.

Maldivler’e ulaşmak için önünüzde üç farklı seçenek bulunmaktadır. İlk olarak, Türk Hava Yolları’nın Maldivler’e düzenli uçuşunun olduğunu söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, Qatar Havayolları ile İstanbul, Ankara kalkışlı ve Doha aktarmalı olmak üzere ikinci bir alternatif bulunmaktadır. Son olarak, Emirates Havayolları ile İstanbul kalkışlı ve Dubai aktarmalı üçüncü bir seçenek yer almaktadır.

Maldivler; dünyanın cennet köşelerinin başında gelmektedir. Bilhassa balayı turizmi noktasında insanların en iyi seçenekleri arasında bulunmaktadır. Masmavi suları ve bembeyaz kumsalları ile beraber el değmemiş su altı ve su üstü yaşamının dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Birçok kişinin aklında Maldivler’e nasıl gidilir sorusu yer almaktadır. Ancak, yukarıda belirttiğimiz gibi bu ülkeye gitmek son derece kolaydır. Her ne kadar Türkiye ile Maldivler arası 5.500 km olsa da neredeyse her gün direkt uçuş olmasından dolayı bu seyahat sıklıkla ve kolaylıkla yapılmaktadır. Seyahatinizin zamanına ve bütçesine göre direkt veya aktarmalı olarak söz konusu seçeneklerden birisini değerlendirebilirsiniz. Buna ek olarak, daha önce belirttiğimiz gibi kişiye özel Maldivler turları bulunmaktadır. Oteller ve havayolları ile yapılan anlaşmalar neticesinde Maldivler’e gitmek isteyen insanların işleri daha kolay hale gelmektedir. Turlar sayesinde bilhassa uçak biletleri; bireysel satın almalara kıyasla daha ucuza gelmektedir.

İstanbul’dan Maldivler’e yapılan direkt uçuşlar; ortalama sekiz saat sürmektedir. Bu sayede, çok yorulmadan ve aynı gün içerisinde kendinizi Maldivler’de bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bütçeniz az ise aktarmalı seyahatler gerçekleştirebilirsiniz. Katar Havayollarının Katar üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştirmiş olduğu Maldiv seferleri bulunmaktadır. Aktarmalı seyahatler ise 11 veya 12 saat sürmektedir.

Tüm bunlara ek olarak, Maldivler’e gitmek isteyenlerin aklında havaalanı ile otel arasındaki mesafenin nasıl gidileceğine dair sorular bulunmaktadır. Bu noktada, deniz uçağı ve hız tekneleri sayesinde havaalanı otel ulaşımı gerçekleştirilebilir. Ancak, istediğiniz takdirde yukarıda bahsettiğimiz gibi size Maldivler’de eşlik edecek bir tur ile anlaşabilirsiniz. Bu sayede, sizi havaalanından alacak olan rehber veya başka bir görevli; otelinize kadar size eşlik edecektir.

maldivlere nasıl gidilir
Maldivler-Türkiye

Maldivler İklimi ve Hava Durumu

Maldivler organizasyonu sırasında sizi en çok merak ettiren hususların başında Maldivler’deki iklim ve hava durumu şartlarının geldiğini tahmin edebiliyoruz. Ancak, bu konuda herhangi bir endişeniz olmamalı! Çünkü, dünyanın her yerinde tropikal bir cennet olarak bilinen Maldivler; tahmin edebileceğiniz gibi tüm yıl boyunca sıcaktır. İklim özelliklerine bakıldığında bu coğrafyaya Ekvator ve Muson ikliminin hakim olduğunu söylemek mümkündür.

Maldiv adalarında iki farklı iklim tipine rastlanmaktadır. Ancak, iklim tipleri arasında sıcaklık farkları son derece azdır. Ocak ila Mart ayı arasında kuru sezon hakimdir. Bu döneme Kuzeydoğu Masonu adı verilmektedir. Bunun yanı sıra, Nisan ayından itibaren ise yağışlı sezon hakim olmaktadır. Bu döneme de Güneybatı Musonu adı verilir. Fakat, Tayland coğrafyasının aksine Muson yağmurları; en çok birkaç saat sürmektedir.

Maldiv adalarında sıcaklık ortalamaları son derece yüksektir. Gündüz için 31 derece ve gece için 23 derece sıcaklık ortalaması bulunmaktadır. Maldivler iklimi ile ilgili son derece dikkat çekici detaylar bulunmaktadır. Ülkede üçten daha çok yağmurlu gün bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, ölçülen en yüksek sıcaklık 1991 yılına ait olmakla beraber 36,8 derecedir. En düşük sıcaklık ise 1978 yılına ait olmakla beraber 17,2 derecedir.

Yukarıdaki verilerden anlaşılacağı üzere Maldivler coğrafyasına tropikal iklim hakimdir. Yılın 12 ayında sıcaklık ortalamaları 26 ila 32 derece arasında değişmektedir. Sıcaklık ortalamalarının her sezon yüksek olmasından mütevellit Maldivler; her dönem yoğun talep görmektedir. Fakat, Maldivler’de tropikal iklim ve küresel ısınma ile ilgili tahminler doğru yapılamamaktadır. Geçmiş yıllarda Maldivler’deki iklimi takip etmek adına Nakai takvimi kullanılmaktaydı. Bu takvim; bir yılı her biri iki hafta olmak üzere 27 kısma bölmekteydi. Bu sayede, tahminler, bu dönemlere göre yapılmaktaydı. Fakat, bu durum, yanlış tahminlerin yapılmasına sebebiyet verdiği için Maldivler’e gitmek isteyenlerin işini daha zor hale getirmektedir.

Maldivler; iklimi ve hava durumu açısından size sıkıntısız bir tatil yapma imkanı sunmaktadır. Bu yüzden, hangi dönemde giderseniz gidin, işinizin biraz şansa kaldığını söylemek gerekir. Nisan ila Kasım ayları arasında rüzgarın güneybatı yönünde esmesinden dolayı yağmur yağma ihtimali daha fazladır. Ancak, son yıllarda, belki de küresel ısınmanın etkisiyle Aralık ila Mart arasında da tahmin edilemeyecek türden farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Fakat, Maldivler; hava nasıl olursa olsun, inanılmaz atmosferi ve renkli dünyası sayesinde size aradığınız tatil ortamını fazlasıyla sunacaktır. Maldivler’de yağmurların çok kısa sürmesi ve ardından kısa sürede güneşin açmasından dolayı iki farklı ve güçlü tonda renkler tüm yıl boyunca görülmektedir.

Maldivler’de Ne Yenir?

Maldivler’e geldiyseniz iklim ve genel olarak coğrafya konusunda oldukça şanslısınız. Ancak, Maldivler mutfağı; dünyanın birçok mutfağından geri kalmayacak kadar güzel yemekler barındırmaktadır. Ada ülkesi olan Maldivler’de bilhassa balık konusunda birçok alternatif bulmak mümkündür. Ton balığının en lezzetli halini Maldivler’de yiyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Maldivler’de bulunan tropikal meyvelere kesinlikle hayran kalacaksınız. Aynı zamanda, Uzakdoğu yemekleri konusunda da önünüzde birçok seçeneğin olduğunu eklemeliyiz. Hint mutfağı başta olmak üzere birçok mutfağa dair lezzetleri Maldivler mutfağında da tadabilirsiniz. Kurutulmuş Maldiv balığı, Male Atolünde ve daha birçok Maldivler’e özgü lezzeti yakından incelemeye ne dersiniz?

Maldivler Yemekleri

Yazının en çok merak ettiğiniz kısımlarından birisinin de Maldivler yemekleri olduğunu biliyoruz. Maldivler mutfağının okyanus ve deniz mahsulleri ağırlıklı olduğunu söylemeliyiz. Hem Uzakdoğu’nun hem de en yakın komşusu olan Sri Lanka’nın yemek kültürüne dair özellikleri bünyesinde taşıyan Maldivler mutfağında baharatlar ve soslara yoğun olarak rastlanmaktadır. Hint ve Uzakdoğu mutfağının etkileri çok daha özgün bir şekilde insanlara sunulmaktadır.

Maldivler mutfağında Hindistan cevizinden yapılan yemeklere rastlayabilirsiniz. Her yemeğin yanında vazgeçilmez lezzet olarak pilav sunulmaktadır. Karanfil, zencefil ve kimyon gibi baharatların hakim olduğu bu mutfakta yemeklerin sahip olduğu ağır baharat tadını dengelemek adına pilav takviyesi yapılmaktadır. Baharat sevmiyorsanız Maldivler mutfağı sizin için biraz sıkıntı yaratabilir. Ancak, farklı şekilde terbiye edilmiş balıklar sayesinde damak tadınıza uygun bir lezzet bulabilirsiniz. Baharatlar ile tatlandırılan balıklar; ayrı bir lezzete sahip olmaktadır.

Maldivler mutfağının bir diğer özelliği ise her yemeğin ardından Hindistan cevizi servisinin yapılması olarak dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, bazı restoranlarda Hindistan cevizi yemeklerin yanında meze olarak sunulmaktadır. Bu noktada, Maldivler mutfağı; aslında ülkenin kültürüne dair ipuçları sunmaktadır. Ülkedeki en önemli geçim kaynağı balıkçılık olmaktadır. Aynı zamanda, baharat köklerinin ve Hindistan cevizi ağaçlarının sayısının çok olmasından mütevellit neredeyse her yemekte kullanıldıklarını ifade etmek gerekir. Bu bağlamda, Maldivler’de ne yenir sorusuna balık cevabını verebiliriz. Yerel halkın sürekli olarak balık tüketmesinin yanı sıra turistlerin de kurutulmuş balık merakı bir hayli fazla olmaktadır. Bilhassa orkinos balığından yapılan kurutulmuş balıkların birçok kişinin favori lezzeti olduğunu söyleyebiliriz. Balık çorbası olarak bilinen Garudhiya; balık yemeklerinin yanında servis edilmektedir. Garudhiya ile beraber ana yemekten bağımsız olarak soğan, pilav ve limon servisi de yapılmaktadır.

Maldivler mutfağının deniz ürünleri ağırlıklı olduğunu söylemiştik. Bu noktada, Türkiye’deki balıklardan ziyade daha farklı balık türleri kullanılmaktadır. Okyanus balıkları ve cinslerinin kullanıldığı Maldivler mutfağında damak tadınıza uygun olmayan lezzetlerle karşılabilirsiniz. Ancak, kısa süre içerisinde buradaki tatlara uyum sağlayacaksınız. Deniz ürünlerinin yanı sıra Mas Huni yemeği de sıklıkla servis edilmektedir. Hindistan cevizinin yanı sıra soğan, ton balığı ve limon ile beraber sunulan bu yemek; hem Maldivler’in yerel halkı hem de ülkeye gelen turistler tarafından büyük bir iştahla tüketilmektedir. Mas Huni; yerleşim yeri bulunan tüm adalarda buharıyla beraber oldukça taze bir şekilde servis edilmektedir. Yalnızca Mas Huni için Maldivler’de özel bir restoranın bulunması dahi bu yemeğin ülkede ne kadar sevildiğini gösteren bir detay olmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, balık ezmesi ve garnitür şeklinde ana yemeklerin ortasında veya öncesinde servis edilen en lezzetli balık ezmesi olarak bilinen Rihaakuru da Maldivler’e gelen herkesin tatması gereken lezzetler arasında bulunmaktadır.

Maldivler Mutfağına Dair Bilinmesi Gerekenler

Daha önce de söylediğimiz gibi Maldivler nüfusunun yüzde 97’lik kısmı Müslümandır. Bu yüzden, ülkede alkol yasaktır. Kafe ve restoranlar başta olmak üzere ülkedeki açık alanların hiçbirisinde alkol bulunmaz. Bu noktada, alkolsüz olarak hizmet sunan birçok restoran ve kafede vakit geçirebilirsiniz. Ancak, Maldivler; herkesin bildiği gibi bir turizm cennetidir. Bu yüzden, otellerde ve otel restoranlarında alkol satışı yapılmaktadır. Daha doğrusu, konakladığınız otellerde istediğiniz takdirde alkol tüketebilirsiniz. Ülkeye sıklıkla gelen İngiliz, Fransız ve Almanların kültürlerinde alkol kullanmak son derece yaygın olduğu için Maldivler yönetimi böyle bir karar almıştır. Ayrıca, turizmin sekteye uğramaması adına hükümetin almış olduğu bu karara yüzde 97’si Müslüman olan halk da destek vermiştir.

Maldiv adalarının günlük ve turizm hayatı için alkol kullanımı serbest hale getirilmiştir. Alkollü içeceklerde olduğu gibi domuz eti ve benzeri ürünler için de benzer kural uygulanmaktadır. Müslüman halk tarafından asla tüketilmeyen domuz eti gibi ürünler; turistlerin yemesi adına otellerde ve otel restoranlarında bulundurulmaktadır. Maldivler; birçok kişinin sandığının aksine son derece hoşgörülü bir coğrafyadır. Bu noktada, halkın büyük çoğunluğunun Müslüman olduğunu bilen turistlerin de domuz eti yeme konusunda çok ısrarcı olmadığı tahmin edilmektedir.

Maldivler mutfağı; birçok noktada Türk mutfağı ile benzer özellikler göstermektedir. Örneğin, yemeklerin servis edilmesinin ardından tatlı servisi yapılmaktadır. Bilhassa balık yemeklerinin ardından tıpkı Türk kültüründe olduğu gibi tatlı yenilmektedir. Maldivliler tarafından çok fazla tüketilen bu tatlıya Bodibaiy adı verilmektedir. Şeker ve pirinç kullanılarak yapılan bu tatlı; hem Maldivler halkının hem de turistlerin çok sevdiği bir muhallebi türü olmaktadır. Bodibaiy ismine sahip olan bu muhallebiye isteğe bağlı olarak muz, papaya ve mango türü taze meyve ilavesi de yapılmaktadır. Bodibaiy dışında popüler olan bir tatlı ise Foni Boakibaa olarak geçmektedir. Bu tatlı ise muhallebiye kıyasla daha farklı bir lezzet olduğu için tercih edilmektedir.

Maldiv coğrafyasında tropikal iklim ve coğrafi şartların etkisiyle geniş meyve seçenekleri bulunmaktadır. Dünyanın başka hiçbir yerinde bulamayacağınız meyveleri Maldivler’de yiyebilirsiniz. Ananas, Hindistan cevizi, mango ve nar gibi meyveler; Maldivler’de çok fazla tüketilmektedir. Hatta, bu tür meyvelerden oluşan kokteyller; ana yemeklerin ardından sofraya getirilmektedir. Bunun yanı sıra, Maldivler’de komşusu Sri Lanka’da olduğu gibi çok fazla çay tüketilmektedir. Bilhassa Seylan çayının ülkede çok fazla tüketildiğini ifade etmek gerekir. Türk kültüründe olduğu gibi akşam çayları veya günbatımının ardından demlenen çaylar ile keyifli vakit geçirilmektedir. İnsanların sosyal hayatında çayın önemli bir yeri bulunmaktadır.

Maldivler mutfağında çayın yanında tüketilen bazı yiyecekler de bulunmaktadır. Un, pirinç ve hamur ile karışım haline getirilen ve yağda kızartılan balık toplarının çok lezzetli olduğunu söylemek gerekir. Gulha adı verilen bu lezzet; hem kolay hazırlanması hem de çok sevilmesi dolayısıyla beğeni toplamaktadır. Buna ek olarak, Kulhi Boakibaa; ton balığı yemeği olmasından dolayı lezzet taşımaktadır. Köri yaprağının yanı sıra zencefil, sarımsak ve limon parçaları kullanılarak yapılan bu yemek; birçok kişinin tercihi olmaktadır. Bunun yanı sıra, bol baharatlı Bajiyaa; ülkenin sevilen lezzetleri arasında bulunmaktadır. Bajiyaa; Hindistan cevizi ve yufka ile yapılmaktadır. Aynı zamanda, yağda kızartılmaktadır.

Maldivler’in genel olarak balık ve deniz mahsulleri türünde bir mutfak kültürü bulunmaktadır. Buna ek olarak, Maldivliler, her ne pişirirseler pişirsinler, bol baharat kullanmaya özen gösterirler. Sonuç olarak, çeşitleri çok fazla olmasa da lezzet açısından Maldivler mutfağının diğer ülkelerin mutfaklarından herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, Avrupa başta olmak üzere dünyanın diğer mutfaklarına dair yemekleri de burada bulabilirsiniz. Çünkü, birçok otelin işletmecisi Avrupalıdır.

Maldivler Restoranları

Maldivler; bilhassa kaliteli ve lüks otelleriyle beğeni toplamaktadır. Ülkeye gelen turist sayısının çok olduğunun farkında olan otel sahipleri; restoranların menüsünü turistleri dikkate alarak Batılı tarzda oluşturmaktadır. Bir başka deyişle, otellerde, Avrupa’nın birçok yerinde yiyeceğiniz türden yemekleri bulabilirsiniz. Bilhassa Fransız ve İtalyan mutfaklarına ait birçok restoran Maldivler sınırları içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda, uzun yıllar boyunca İngilizlerin sömürgesi olmuş Maldivler’de İngiliz kültürünün değişmez bir parçası olan çay kültürü yer almaktadır. Bu noktada, akşam çayı; neredeyse her otelin seçenekleri arasında bulunmaktadır. Söz konusu çaylar ile beraber aperatif olarak poğaça ve çörekleri tüketebilirsiniz. Bu noktada, geleneksel yemeklerden sıkıldıysanız fast food tarzı yiyecek arayışına girebilirsiniz. Ancak, bu tarz restoranları bulmanız pek kolay olmayacaktır. Bu bağlamda, tam anlamıyla fast food olmasa da balık ekmek tüketerek güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Maldivler’de çok fazla kaliteli restoran olduğunu söylemiştik. Bu restoranların bazılarını saymak gerekirse;

 • Belle Amie Bistro
 • Sala Thai Restoran
 • Shell Beans
 • Thai Wok
 • Pool Side
 • Olive Garden
 • Jade Bistro
 • Saffron
 • Cafe Marine Dive
 • The Hilve Restoran
 • Khun Thai
 • The Sea House
 • Pine Cafe
 • Symphony Restoran

gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz restoranlar arasında bulunmaktadır. Buna ek olarak, Maldivler’de isteğe bağlı olarak garsonlara veya bulunduğunuz mekana bahşiş bırakabilirsiniz. Fakat, yemeklerin ardından gelen hesaba dikkatli bir şekilde göz atmanız doğru olacaktır. Çünkü, birçok restoranda siz vermeseniz dahi %10 bahşiş faturaya eklenmektedir.

Maldivler Ulaşım

Sizlere Maldivler hakkında bilgi vermeye çalıştığımız bu yazımızda sıra  en çok merak ettiğiniz detayların birisine geldi. Maldivler; 1200 adadan meydana gelen bir ada ülkesidir. Türkiye’den Maldivler’e gitmek için direkt uçuş başta olmak üzere birçok seçenek yer almaktadır. Bunun yanı sıra, aktarmalı olarak da gidebilirsiniz. Türkiye’den Maldivler’e ulaşım konusundan daha önce bahsetmiştik. Ancak, Maldivler’e geldikten sonra Male’de bulunan Uluslararası İbrahim Nasır Havalimanı ilk durağınız olacaktır. Ada ülkesinde ulaşıma bağlı olarak birçok detay değişkenlik göstermektedir.

Maldivler otel fiyatları; otelin yıldız sayısına göre değil de havaalanına uzaklığına göre belirlenmektedir. Bunun sebeplerinden birisi de otele ödediğiniz para kadar ulaşım ücretlerine de para ödeme ihtimalinizdir. Maldivler tatilinde sıkıntı çekmemek adına bazı hususlar önceden belirlenmektedir. Birçok turist; kalacağı adaya gitmeden önce otele ulaşım almak istediğini belirtmektedir. Bu yüzden, otel görevlileri; turistleri alan çıkışında karşılamaktadır. Otelin uzaklığına bakılarak çeşitli ulaşım alternatifleri arasından tercih yapılmaktadır. Özel bot, paylaşımlı bot veya deniz uçağı ile turistlerin kalacakları otele gitmesi söz konusu olmaktadır. Fakat, bu noktada, birçok kişinin aklında ulaşım işinin tek çözümünün otel olup olmadığına dair sorular bulunmaktadır. Bir başka deyişle, istenildiği takdirde daha ucuza gezmek mümkün müdür? Gelin, hep birlikte, bu soruyu cevaplandıralım!

Maldivler tatili denildiği zaman birçok kişinin aklında başkente vardıktan sonra deniz uçağı ile kalacağı otele gitmek bulunmaktadır. Fakat, deniz uçağı; son derece konforlu bir ulaşım seçeneği olmasına rağmen bir o kadar da pahalıdır. Bu yüzden, turistlerin birçoğu kalacakları yerleri planlarken ciddi sıkıntılar yaşarlar. Havaalanına uzakta olan oteller daha lüks ve kalitelidir. Fiyatları da yakında olanlara kıyasla daha ekonomiktir. Ancak, söylediğimiz gibi, kişi başı 500 doları geçen deniz uçağı fiyatlarından dolayı insanların tercih edecekleri otel konusunda kafaları karışmaktadır.

Maldivler’de istediğiniz takdirde deniz uçağı dışındaki farklı seçenekleri de kullanabilirsiniz. Bilhassa daha yakındaki otellere hız teknesi ile gitmeniz mümkündür. Ancak, hız teknesi konusunda da iki farklı seçenek bulunmaktadır. İsteyenler; hız teknesinin günlük kalkış saatini umursamayarak kendilerine özel bir tekne kiralayabilirler. İsteyenler ise önceden rezervasyon yaptırarak bir hız teknesine kayıt olabilirler. Bu noktada, paylaşımlı hız teknesinin çok fazla tercih edildiğini söylemeliyiz. Ulaşım seçenekleri konusunda avantajlı olmasından dolayı birçok kişinin tercihi paylaşımlı hız teknesi olmaktadır. Bu noktada, Maldivler’e gider gitmez Male Havaalanı’ndan çıkmadan solda bulunan information kabinine gitmek gerekir. Burada bulunan görevlilere paylaşımlı tekne istediğinizi söylemelisiniz. Ardından, ortalama 20 dakikalık bir yolculuktan sonra ve uygun bir fiyatla ilk otelinize gitme şansına sahip olacaksınız. Ayrıca, daha Maldivler’e gitmeden önce sosyal medya uygulamaları sayesinde güzergahlar ve fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Maldivler Ulaşım Seçenekleri

Maldivler ulaşım seçenekleri hakkında bilgi almak adına Maldives Transfer Information isimli siteden faydalanabilirsiniz. Deniz uçağını ve paylaşımlı sürat botunu ise kendiniz organize edebilirsiniz. Buna ek olarak, adalar arasında ulaşımı sağlamak adına public ferry isimli motorlar kullanılmaktadır. Bu motorlar sayesinde havaalanından başkent Male’ye uygun fiyatlarla gitmek mümkün olmaktadır. Bu site sayesinde public ferry rotalarını bularak kalacağınız otelleri Male’de veya Male’ye yakın resort adalarda seçmeniz mümkün olacaktır. Halk motorları; oteller arası ulaşım dışında da kullanılabilir. Bu noktada, kalacağınız resort adaya yakın bir yerel adaya halk feribotuyla ulaştıktan sonra otelinize buradan alınmak istediğinizi bildirdiğiniz takdirde Maldivler tatilinizi belki de en avantajlı şekilde tamamlamış olursunuz.

Maldivler halk motorlarında yolculuk mesafeye göre dört veya beş saat sürebilmektedir. İçerisinin ise Üsküdar- Beşiktaş veya Kadıköy- Beşiktaş motorlarına benzediğini söyleyebiliriz. Ancak, sefer saatleri bir hayli esnektir. Bu noktada, iyi bir planlama yapmanız gerekir. Başkent Male’den bir atole gidip burada bir iki gün konakladıktan sonra başka bir atole giderek ulaşım masraflarınızı çok ucuza getirebilirsiniz. Aynı zamanda, yukarıda bahsettiğimiz site üzerinden hız tekneleri için rezervasyon yapabilirsiniz. Maldivler’de ulaşım noktasında şunu unutmamanız gerekir. Merkezden uzak olmak her zaman daha iyi bir tatil yapmanızı sağlayacaktır. Daha doğal ve tropik bir yaşam adına bu hususa çok dikkat etmelisiniz.

Maldivler’e geldiyseniz buranın lüks yaşantısına biraz ayak uydurmanız gerekebilir. Bu noktada, bütçeniz el verdiği sürece sürat botu ve halk feribotunun dışında deniz uçağına da binebilirsiniz. Ancak, bu deneyim için daha önce söylediğimiz gibi en az 500 doları gözden çıkarmanız gerekecektir. Tatil yapmak ve eğlenmek gibi bir amaca sahipseniz bu miktar sizi çok fazla üzmemeli!

Maldivler’de deniz uçağı seferi yapan toplam üç firma bulunmaktadır. Bunlardan birisi Trans Maldivan Airlines olarak bilinmektedir. Birçok tarifeli sefere sahip olan firma; aynı zamanda rezervasyonlu yolcuların dışında boş kalan koltukları; gidiş dönüş 100 dolar fiyatıyla satmaktadır. Seferdeki uygunluk durumlarına göre bu fırsattan faydalanabilirsiniz. Deniz uçaklarına en çok 15 kişi binmektedir. Bu ulaşım araçlarına bindiğiniz takdirde hepsi birer mavi boncuk gibi gözüken adaların üzerinde süzülme fırsatını yakalayabilirsiniz. Suya iniş ve kalkış deneyimini pilotlarla beraber yaşamak; çok farklı ve eğlenceli bir deneyim olacaktır. Pilot ve yolcu kabinlerinin aynı ortamda olması ise farklı bir husus olarak dikkat çekmektedir. Bir başka deyişle, uçak yolculuğundan ziyade bir otobüs yolculuğu kadar samimi ve keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Deniz uçağı; bilhassa harika bir Maldivler gezisi yaşamak isteyenlerin mutlaka yaşaması gereken bir seçenektir.

Maldivler Gezilecek Yerler

Maldivler gezi rehberi yazımızın en çok merak ettiğiniz kısmı ile karşınızdayız! Başkenti Male olan bu ada ülkesinde gezilecek yerler denildiği zaman herkesin aklına adalar, deniz, kum, tatil ve güneş gelmektedir. Peki, gerçekten öyle mi? Hep birlikte bir göz atalım!

Male Gezi Rehberi

Maldivler Cumhuriyeti’nin başkenti olan Male; 100 bin kişilik nüfusuyla oldukça küçük bir adadır. 1968 yılında bağımsızlığını ilan etmekle beraber 1970’li yıllarda önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. Önemli bir dalış merkezi olmasının yanı sıra balayı turları için de en çok tercih edilen ada olmaktadır. Male ekonomisi; balıkçılık ve turizme dayalıdır. Aynı zamanda, balık ihracatı yapılmaktadır. Buna ek olarak, Hindistan cevizi, darı, muz ve yer elması; Male’nin ekonomisinde önemli yer tutmaktadır. Male adası; aynı zamanda Maldivler’in liderlerinin yaşadığı bir ada olmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Farklı ülkelerle yapılan ithalat ve ihracat işlemlerinin neredeyse tamamı bu adadan gerçekleştirilmektedir. Hindistan, Japonya, Singapur ve Sri Lanka ile sıklıkla ticaret yapılmaktadır.

Male’de yerleşim çok eski dönemlere dayanmaktadır. Her ne kadar ülkenin turizm cazibesi olsa da halkı ve yönetimi İslam anlayışına son derece bağlıdır. Ancak, adaya gelen turistler bu durumdan hiçbir şekilde etkilenmez. Male’de yerli halk için İslam kuralları ön planda iken turistler için ise böyle bir durum söz konusu değildir. Örneğin, yerli halkın alkol tüketimi yasak iken turistler istedikleri takdirde otel restoranlarında içki içebilirler.

Male’yi görmenizle beraber adanın ne kadar gelişmiş olduğuna şaşıracaksınız. Diğer adalara kıyasla gökdelenlerin ve modern yapıların sayısı bir hayli fazladır. Bilhassa Male’nin sahil şeridi olarak bilinen Marine Drive; adaya gelen turistlerin en çok vakit geçirdiği yerlerin başında gelmektedir. Adanın gündüz saatleri haricinde harika bir aydınlatma ile ışıklandırılması sayesinde akşam ve gece saatlerinde ortaya harika görüntüler çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, şehrin trafiğinde vakit geçirmek istemeyenler için özel bisiklet alanları oluşturulmuştur.

Male’de konaklama imkanları son derece gelişmiştir. Otellerde hijyen koşullarına uyulmaktadır. Odaların temizliği günde üç kere yapılmaktadır. Male halkı; fakir olmasına rağmen son derece güler yüzlü ve yardımseverdir. Nezaket ve hoşgörü anlamında dünyanın başka hiçbir yerinde bulamayacağınız bir adadır. Sonuç olarak, yaşadığı şehrin kalabalığından ve huzursuzluğundan kurtulmak isteyenler ve deniz, kum, güneşin tadını sonuna kadar çıkartmak isteyenler için Male en doğru adres olacaktır.

maldivler baskenti male 1024x640 1
Male

Maafushi Adası Gezi Rehberi

Maafushi; Maldivler’in yerleşime açık 200 adasının içerisinde bulunmaktadır. Turizm açısından 2010’lu yılların başından bu yana ciddi bir hareketlenme söz konusudur. Diğer adalardan daha büyük olması; Maafushi adasının farkını ortaya koymaktadır. 2004 yılındaki tsunami felaketinin ardından çok ciddi bir yıkıma uğrayan Maafushi; yerel halkın desteği ile kısa süre içerisinde şimdiki ihtişamlı haline kavuşmuştur. Bunun yanı sıra, adanın havaalanına yakın olması çok ciddi bir avantajdır. Yıllar içerisinde yapılan yatırımların bir neticesi olarak Maafushi; en fazla konukevine sahip bir adadır.

Maafushi’de yapılacak birçok aktivite bulunmaktadır. Yerel halkın kültürü ile turizm seçeneklerinin bir araya gelmesinin bir neticesi olarak adada doğa sporları başta olmak üzere yapılacak sayısız aktivite bulunmaktadır. Bu adada, her şeyden önce, dalış aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz. Adada bulunan üç farklı dalış merkezi ile su altı görüş mesafesi son derece elverişli bir konuma taşınmıştır. Dalış deneyiminiz sırasında yunus, köpek balığı ve daha birçok canlı türüne rastlayabilirsiniz. Dalışa ek olarak şnorkel turlarına katılabilirsiniz. Öğlenleri düzenlenen bu turların yanı sıra istediğiniz takdirde kıyıdan yüzmeyi de tercih edebilirsiniz. Dalış turlarına katıldığınız takdirde köpekbalıkları ile yan yana yüzme şansına erişebilirsiniz. Maafushi adasının her kısmında su sporu yapmanız mümkündür. Jet ski, rüzgar sörfü, kitesurf ve muz tekneleri; en çok tercih edilen su sporları arasında bulunmaktadır. Buna ek olarak, Maafushi adasının hemen yakınında bulunan adalara da gün içerisinde turlar düzenlenmektedir. Feribot turlarına katılarak çevredeki diğer adaları da gezme şansına erişebilirsiniz. Buna ek olarak, adada bulunan ve yerel ürünlerin satıldığı dükkanları gezerek alışveriş yapabilirsiniz.

e5a3a5025ba3ffb3d609d99613dab6c7
Maafushi

Kaofu Atoll Gezi Rehberi

Kaofu Atoll; Maldivler’de bulunan bir idari bölüm olmakla beraber başkent Male’nin kuzeyinde bulunmaktadır. Issız adalar takımı olmasından dolayı dikkat çeken bir bölgedir. Buradaki bazı adalarda herhangi bir yerleşim yoktur. Bazı adalarda ise yerleşimler daha yeni gerçekleşmektedir. Örneğin, Baros Adası; Sultan 1.Hassan Nureddin zamanında bu yana terk edilmiş olmakla beraber Baros Adası Resort’a bünyesinde yer vermesinden dolayı ayrı bir önem taşımaktadır. Bodu Hinthi; tıpkı Baros Adası gibi beş yıldızlı Coco Palm Resort’a ev sahipliği yapmasıyla tanınmaktadır. Farukolhufushi; 2004 yılının sonuna kadar Club Med’e ev sahipliği yapmıştır. Ancak, yaşanan tsunami felaketinden dolayı bu mekan kapanırken yerine Club Faru adında farklı bir mekan açılmıştır. Lankanfinolhu; turistlerin ilgisini çeken yerler arasında bulunmaktadır. Çünkü, bünyesinde Paradise Island Resort yer almaktadır. Vihamanafushi; Maldivler Cumhuriyeti’nde turizme ayrılmış ilk ada olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Dört veya beş yıldızlı oldukça kaliteli hosteller bu adada hizmet vermektedir.

vihamanafushi
Kaofu Atoll

Baa Atoll Gezi Rehberi

Maldivler bünyesinde bulunan 26 atolden biridir. Aynı zamanda, turistler için birçok konaklama seçeneğine sahiptir. Soneva Fushi başta olmak üzere Dusit Thani Maldives, The Nautilus Maldives gibi seçenekler; lüks olmalarıyla ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, Fushi Stay, Seaside Finolhu, Manta Retreat at Daravandhoo gibi oteller; şehir merkezine yakın olmalarından dolayı tercih edilirler.

ytr 4814
Baa Atoll

Maldivler’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

 • Bathala Adası: Balayı veya farklı bir sebepten dolayı Maldivler’e geldiyseniz ve vaktinizi cennet kadar güzel olan bir yerde geçirmek istiyorsanız tercihiniz Bathala Adası olmalı! Bu ada; Ari Atoll’un kuzeyinde bulunmaktadır. Yumuşacık ve incecik kumlara sahip plajları ile son derece ilgi çekici bir mekandır. Bunun yanı sıra, el değmemiş doğasıyla gören herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. Bu adaya başkent Male üzerinden gelebilirsiniz. Daha önce de söylediğimiz gibi deniz uçağı veya sürat tekneleri sayesinde rahat ve keyifli bir yolculuk geçireceksiniz.
 • Victory Batık Gemisi: Maldivler’de yapacağınız en kaliteli aktivitenin dalış olduğunu defalarca kez dile getirmiştik. Bu noktada, dalış meraklısı turistlerin ülkedeki favori merkezlerinin başında Victory Batık Gemisi gelmektedir. 1981 yılında batan bu geminin Hint Okyanusu’nun 115 ft derinliğinde yer aldığını dile getirmeliyiz. Bu özelliğinden dolayı dalışınız sırasında birçok canlıyla beraber yüzme şansını elde edersiniz.
 • Hukuru Miskiiy Camisi: Ülkenin yüzde 97’lik kısmının Müslüman olduğu Maldivler’de İslam dinine dair önemli yapılara rastlayabilirsiniz. Deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını çıkardıktan sonra yerleşim bölgesindeki en önemli yapıların başında gelen Hukuru Miskiiy Camisi’ni ziyaret edebilirsiniz. 1656 yılında İbrahim İskender tarafından yaptırılan bu cami; görülesi nitelikler taşımaktadır.
 • İslamik Merkez Camisi: Bu caminin diğer adı Masjidul Sultan Mohammed Camii olarak bilinmektedir. İnançlı vatandaşların ibadetlerini yapmaları noktasında 1984 yılından bu yana hizmet sunmaktadır. Beş bin kişinin ibadet etmesine imkan sunan bu camii; aynı zamanda İslami eserlerin sergilendiği bir müzenin yanı sıra konferans salonuna ve müzeye de ev sahipliği yapmaktadır.
 • The Artificial Beach: Başkent Male’de yer alan The Artificial Beach; taraflı tarafsız herkesin hayran kaldığı nitelikler taşımaktadır. Male’den başka adalara gidemeyen kişiler için önemli bir seçenek olmaktadır. Bilhassa Maldivler’e geldikten sonra kendisini yerel halktan soyutlamak istemeyenler için doğru bir tercih olacaktır. Ancak, diğer plajlara kıyasla biraz daha kalabalık olmasıyla dikkat çekmektedir. Buraya geldiğiniz takdirde Maldivler’in eşsiz güzelliğine en yakından tanık olma şansına erişeceksiniz.
 • Maldives National Museum: Tatil dışında farklı bir şeyler öğrenmek istiyorsanız görmeniz gereken yerlerin başında Maldives National Museum gelmektedir. Bu müze; bilhassa ülkenin ilk müzesi olmasından dolayı ayrı bir önem taşımaktadır. 1952 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Bu müze ile ülke tarihinin korunması hedeflenmektedir. Yüzyıllar boyunca sömürge olarak yaşayan Maldivler’e ait değerlerin korunmasına önem verilmektedir. Maldives National Museum; başkent Male şehrindeki ünlü Sultan Parkı’nda bulunmaktadır.

Maldivler’de görmeniz gereken yerler ve yapmanızın tavsiye edildiği aktiviteler bu şekildedir. Bunun yanı sıra, Hint Okyanusu’nun masmavi rengine ve bembeyaz kumlarına sahip olan bu adalar ülkesinde istediğiniz takdirde hiçbir şey yapmamanın keyfini yaşayabilirsiniz. Okyanus manzarasının yanı sıra palmiye ağaçları ve görüp görebileceğiniz en berrak denizi ile tüm gününüzü güneşlenerek, denize girerek ve kitap okuyarak da geçirebilirsiniz. Buna ek olarak, imkanınızın varsa olta balıkçılığı da yapabilirsiniz. Maldivler’deki otellerde bu aktivite için özel olarak ayrılmış iskeleye benzer bölümler bulunmaktadır.

Maldivler’de tekne turlarına katılarak aynı zamanda balıkçılık da yapabilirsiniz. Balık tuttuktan sonra ızgarada afiyetle pişirip yiyebilirsiniz. Daha önce de söylediğimiz gibi ilginiz varsa tüplü dalış ve küçük şnorkel gezintileri yapmayı ihmal etmemelisiniz. Maldivler’in neredeyse tüm otellerinde PADI sertifikalı dalış merkezleri bulunmaktadır. Dalış merkezlerinden cam tabanlı özel dalış tekneleriyle beraber yapılan dalış turlarına katılabilirsiniz. Dalış ile alakalı pek bilginiz ve tecrübeniz yoksa dahi gerekli eğitimleri alarak bu aktiviteyi yapma şansına erişebilirsiniz. İstediğiniz takdirde tüplü dalış yapmayabilirsiniz. Yalnızca şnorkel kullanarak denizin altındaki eşsiz güzellikteki hayata yakından tanıklık edebilirsiniz. Bilhassa deniz kaplumbağalarının görüntüsüne kesinlikle hayran kalacaksınız.

Maldivler Gece Hayatı

Maldivler; daha çok baş başa güzel vakit geçirmek, sessizlik ve dinginlik içerisinde tatillerini ve balayını yapmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Bu noktada, Avrupa ülkeleri veya Tayland gibi Asya ülkeleri kadar renkli bir gece hayatının olmadığını söyleyebiliriz. Ancak, yine de değerlendirmesini bilenler için güzel fırsatlar bulunmaktadır. Maldivler gece hayatı hakkında bilgi edinmek için doğru yerdesiniz.

Her şeyden önce, ülkenin neredeyse tamamının Müslüman olmasından mütevellit gece kulübü ve benzeri bir işletmenin varlığına rastlamanız zordur. Fakat, yine de kalmış olduğunuz otelin bünyesinde düzenlenen partilere veya eğlencelere katılabilirsiniz. Ancak, bu etkinliklerin de sabaha kadar süren ve çok çılgın olan eğlenceler olmadığını söylemeliyiz. Maldivler’de kafeler ve restoranlar genellikle gece 1’den sonra kapanmaktadır. Bunun yanı sıra, daha önce de belirttiğimiz gibi ülkede içki satışı yapılmamaktadır. Ancak, yine de kaldığınız otelin bünyesinde içki varsa burada dilediğiniz türden içecekleri içebilirsiniz. Ayrıca, bar ve içkili restoranlar, yalnızca oteller bünyesinde bulunmaktadır. Otellerde minik adaların üzerine kurulmuş, son derece sevimli bungalov tarzı evlerin birleşmesinden meydana gelen tatil köylerinde içki içme şansınız bulunmaktadır.

Maldiv adaları; eğlence dolu dakikalar geçirmek yerine daha dingin ve kendiyle baş başa kalmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Balayını yaşamak isteyenlerin sayısının fazla olmasından dolayı çılgın parti ve eğlence anlayışını Maldivler’de bulamazsınız. Maldivler coğrafyası; daha çok romantik bir tatil yapmak isteyenlerin tercihi olmaktadır. Evlilik yıldönümleri başta olmak üzere özel günlerin vazgeçilmez adresi olan Maldivler’de kalabalık bir hayattan sıyrılmak isteyenlerin tercihi adalar olmaktadır. Bunun yanı sıra, farklı bir aktivite olarak, zaman zaman kumsallar üzerine masalar kurulmaktadır. Aynı zamanda, açık alanda ateş yakılmaktadır. Bu sayede, istediğiniz içecek ile beraber keyifli ve kaliteli bir sohbet ortamı yakalayabilirsiniz. Ancak, tüm bu aktiviteleri, yalnızca oteller için ayrılmış alanlarda yapabilirsiniz.

Maldivler’de her ne kadar gece hayatı olmasa da akşamları birçok farklı aktivite gerçekleştirilmektedir. Bu noktada, Maldivler’e gelmeden önce bu detayı bilmeli ve bilhassa yerel halkın bazı konulardaki hassasiyetine saygı göstermelisiniz. Maldivler için tatil planlaması yaparken daha çok şezlonglarda uzanmak, okyanus üzerinde tekne gezisi yapmak, güneşlenmek, hamaklar üzerinde uyumak gibi aktiviteleri ön plana çıkarmalısınız. Bunun yanı sıra, güneşin doğuşunu izlemek adına uygun bir oteli tercih etmelisiniz. Aynı zamanda, Maldivler’de güneşin batışını izlemek de harika bir aktivite olarak kendisini göstermektedir. Tüm bunların yanı sıra, okyanus bile başlı başına sizi mutlu edecektir. Birçok doğa sporunu bu coğrafyada deneyebilirsiniz. Her şeyden önce, rüzgar sörfü sayesinde harika vakit geçireceksiniz. Ayrıca, daha önce söylediğimiz gibi tüplü veya özel dalışlar ile keyifli zaman geçirebilirsiniz. Şnorkelli yüzüşler de yine birçok doğa canlısını görme ve onlarla beraber yüzmenin tadını çıkarma noktasında harika bir deneyim olacaktır.

Maldivler’in ne kadar kaliteli bir tatil merkezi olduğu tüm dünya tarafından bilinmektedir. Ancak, yine de bu eşsiz coğrafyanın keşfedilmemiş birçok özelliği bulunmaktadır. Başkent Male’de gece hayatı adına bir etkinlik göremeyeceksiniz. Fakat, yine de bazı plaj ve barbekü partilerine katılabilirsiniz. Bu sayede, daha canlı ve enerjik zaman geçirebilirsiniz. Maldivler’in balayı ve tatil merkezi olmasına rağmen gece hayatı konusunda bu kadar eksik olması; aslında Maldivler yerel halkının yapısıyla yakından alakalıdır. Sakin bir şekilde tatil yapmak adına çılgın bir gece hayatının detayları bu ülkeye sokulmamıştır. Bazı turistler için bu durum yadırganabilir. Fakat, yine de Maldivler’in bu özelliğini bilen birisi için can sıkıcı bir husus değildir.

Maldivler’de gece hayatı olmamasından mütevellit bir içki kültürü de yoktur. Pub ve disco içeceklerinin sayısı yok denecek kadar azdır. Bunun yanı sıra, Avrupa ülkelerinde bulacağınız türden kokteyl çeşitlerini bulmanız mümkün değildir. Aynı zamanda, barmen ve DJ’ler yalnızca otellerin içerisinde iş yapmaktadır. Bunun dışında, Türkiye’de olduğu gibi etkinliklerde ve partilerde özel olarak görev yapan barmen ya da DJ’lere rastlanmaz. Ülkenin çoğunluğu balıkçılık ile ilgilendiği ve tarım alanları yetersiz olduğu için yerel halkın düzenlerinin bozulmaması adına ülkelerinde gece hayatı istemediğini söylemek gerekir. Halkın dine bağlı olmasının yanı sıra kültürel sebepler de gece hayatının oluşmasının önüne geçmektedir. Harika adalara ve manzaraya sahip olan bu ülkeye geldiğiniz takdirde halkın bu hassasiyetine saygı göstermelisiniz.

Maldivler Festivalleri

Maldivler; gece hayatı ve eğlence konusunda çok aktif bir ülke olmasa da festivaller söz konusu olduğunda zaman zaman renkli görüntülere sahne olmaktadır. Maldivler’de festival hazırlıkları son derece canlı geçmektedir. Aile içerisinde iş bölümü yapılmaktadır. Yiyeceklerin, dekorasyonun ve eğlence programının hazırlanması noktasında aile içerisinde görev dağılımları söz konusu olmaktadır. Ülke içerisinde birçok kutlama gerçekleştirilmektedir. Hem geleneksel hem de modern eğlence anlayışına yer verilmektedir. Halk oyunları; ahşap enstrümanlar ile sergilenmektedir. Bunun yanı sıra, modern caz veya pop müziğe dair öğelere yer verilmektedir.

Maldivler’de birçok dini bayram bulunmaktadır. Buna ek olarak, geleneksel kutlamaların sayısı da bir hayli fazladır. Tüm bu etkinliklerde şenlikli ortamlar oluşmaktadır. Maldivler’de neredeyse her tatilde yeşil ve kırmızı bayraklar sokaklara taşmaktadır. Ana caddeler üzerinde bulunan evlerde bayraklar sergilenmektedir. Ayrıca, festival gösterilerinde genellikle iki farklı etap yer almaktadır. İlk olarak, gruplar halinde yürüyüş yapılmaktadır. İkinci aşamada ise şık giyimli çocukların kalabalık bir izleyici kitlesinin önünde gösteri yapmasına rastlanmaktadır.

Maldivler’de tıpkı Türkiye’de olduğu dini ve milli bayramlar büyük bir coşkuyla ve saygıyla kutlanmaktadır. Bunun yanı sıra, farklı özel günler de kutlanmaktadır. Bunlardan birisi, BM’nin Gıda ve Tarım Örgütü tarafından düzenlenen Dünya Gıda Günü olarak bilinmektedir. Bu etkinlik; aslında resmi bir devlet resepsiyonu olarak dikkat çekmektedir. Bu etkinliğe aynı zamanda bir gıda fuarı da eşlik etmektedir. Bu süreçte, yerel gıda ürünleri tanıtılmaktadır. Bunun yanı sıra, halkın tamamına yakını balıkçılık ile ilgilendiğinden dolayı ülkede Balıkçılar Günü büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. Ulusal geçim kaynağı olan balıkçılığın önemini anlatmak adına her yıl 10 Aralık’ta bu etkinlik düzenlenmektedir.

Maldivler’de sınırlı sayıda aktivitenin olduğunu söylemiştik. Festivaller dışında yapılabilecek sanatsal aktivite sayısı azdır. Yalnızca adalarda bulunan tatil köylerinde sinema gösterimleri yapılmaktadır. Konser, tiyatro ve diğer sanatsal etkinlikleri ülkede bulmak bir hayli zordur. Ancak, yine de Maldivler’e geldiyseniz bu durumun tadını çıkarmayı bilmelisiniz. Çünkü, bu ülkenin ortamı sayesinde düzensiz hayatınızı daha düzenli hale getirebilirsiniz. Sanatsal faaliyetler dışında spor aktiviteleri bilhassa takım sporları çok az yapılmaktadır. Futbol; ülkede çok fazla sevilen bir spordur. Ancak, ülkenin milli futbol takımı olsa dahi bu takımın herhangi bir başarısı yoktur. Daha çok su sporlarıyla ilgilenen kişileri bulmak mümkündür.

Maldivler’in neden bu kadar durgun bir ülke olduğunu anlamakta zorlanabilirsiniz. Her şeyden önce, kara parçalarından uzak bir coğrafyada oluşu; Maldivler’in ülkenin etkinlik bakımından gelişmesinin önüne geçmiştir. Bunun yanı sıra, halkın maddi açıdan çok üst seviyelerde olmamasının da bu gelişememe durumunda önemli bir katkısı bulunmaktadır.

maldivler festivalleri
Maldivler Festivalleri

Maldivler gezi rehberi yazımızın sonuna gelirken umarım vermiş olduğumuz bilgiler sayesinde harika bir Maldivler seyahati gerçekleştirirsiniz!

Yorum Yap

Yorum Yap