1. Ana Sayfa
 2. Yurtdışı rehberi
 3. Makedonya Gezi Rehberi 2021

Makedonya Gezi Rehberi 2021


İçerikler

Makedonya gezi rehberi : Makedonya Cumhuriyeti resmi adı ile Güneydoğu Avrupa’da yer alan bir Balkan ülkesidir. Ülke, 1991 yılında Sosyalist Federal Yugoslavya Cumhuriyeti’nden ayrılarak bağımsızlığını kazandı. Makedonya’nın kuzeyinde Sırbistan ve Kosova, batısında Arnavutluk, güneyinde Yunanistan ve son olarak doğusunda Bulgaristan ile sınır komşusudur. 1993 yılında Birleşmiş Milletler’e üye olan ülke, Yunanistan ile isim krizi yaşadı. Bu kriz nedeniyle Makedonya; Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve NATO tarafından Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti olarak tanınmaktadır. Yüzölçümü 25.713 kilometre karelik olan ülkede 2 milyon kişi yaşıyor. Yugoslavya’dan ayrıldıktan sonra ekonomik açıdan zor zamanlar geçiren ülke ekonomisi ağırlıklı olarak tarıma dayanıyor. Ancak son yıllarda ülke genelinde sanayi gelişmeye başlamıştır. Stratejik konumu sayesinde Makedonya tarih boyunca farklı medeniyetler için geçiş noktası olmuştur. Akdeniz’e yakınlığı sayesinde burada kurulan medeniyetlerden de etkilenmiştir. Hem İsa’dan önce hem de sonra uzun süre Roma İmparatorluğu’nun egemenliğinde kaldı. Daha sonraki dönemlerde Bizans İmparatorluğu’nun bir parçası olan ülkede Roma ve Bizans eserlerine sıkça rastlanır.Bizans’tan sonra yaklaşık 542 yıl Osmanlı İmparatorluğu bölgeye hâkim oldu. Uzun Osmanlı hâkimiyeti; Sanattan sosyal hayata, mutfaktan kozmopolit hayata ülkenin her alanında izlerini bırakmıştır.

Ülkenin başkenti ve en kalabalık şehri olan Üsküp‘te 500 binden fazla insan yaşıyor. Bitola, Kumanovo, Tetovo, Prilep, Gostivar ve Ohrid diğer önemli şehirlerdir.

makedonya nerededir
Makedonya Bayrağı

Makedonya’da Konuşulan Diller

Güney Slav dil ailesine ait olan Makedonca, ülkenin resmi dilidir. Özellikle Bulgarcayla olan benzerliği dikkat çekicidir. Ülkede Makedonca dışındaki azınlık dillerinin% 20 kadarı konuşuluyor. Arnavutça, Türkçe, Romanca, Sırpça ve Boşnakça bunların başlıcalarıdır.

Makedonya’da Din ve İnanç

Makedonya Cumhuriyeti’nde yaşayan halkın çoğunluğu Ortodoks Hıristiyanlardır. Halkın yüzde 64,7’sini oluşturan Ortodokslar, Makedon Ortodoks Kilisesi’ne bağlı. Diğer Hristiyan gruplar yüzde 0,37’dir. Yüzde 33,3’ü Müslüman. Müslüman nüfus ağırlıklı olarak Arnavutlar, Türkler ve Romanlardır. Ülke genelinde 1842 kilise ve 580 cami var.

Makedonya’nın Kısa Tarihi

Makedonya’nın Antik Çağlara kadar uzanan bir tarihi vardır. Ülke topraklarının egemenliği İran’dan Büyük İskender’e, Büyük İskender’den Roma İmparatorluğu’na ve son olarak da Osmanlı İmparatorluğu’na geçti. 600 yıl Osmanlı egemenliğinde kalan bölge Rumeli topraklarının önemli bir parçasıydı. 20. yüzyılda Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti’nin ülkelerinden biri olan Makedonya, bağımsızlığını ancak 1991 yılında ilan edebilmiştir. Ülke, geçmişin zengin kültürel, etnik ve sosyal yapısının izlerini hala taşımaktadır.

Makedonya’ya Ne Zaman Gidilir?

Makedonya’yı ziyaret etmek için en iyi zaman, sıcaklıkların artmaya başladığı yaz aylarıdır. Yaz ayları sıcak ve kuraktır. Bu mevsimde ortalama sıcaklık 23 derece olup, en sıcak ay olan temmuzda sıcaklıklar 30 dereceye ulaşabilir. Haziran ve Ağustos akşamı hırka giymeniz gerekebilir. Ülkede kışlar karlı ve uzundur.Haziran ayından Ekim ortasına kadar sıcaklıklar seyahat için uygun hale gelir.

Makedonya’nın doğal güzelliklerini ve tarihi yerlerini görmek için seçilmesi en uygun mevsim yaz ve bilhassa sonbahardır. Çünkü mevsimlerle karşılaştırıldığında yaz ve sonbahar mevsimleri daha az yağış almaktadır.

Makedonya’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul ve Antalya’dan direkt uçuşlarla Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gidebilirsiniz.Ayrıca farklı otobüs firmaları İstanbul’dan ülkenin birçok şehrine seyahat imkânı sunmaktadır. Makedonya’ya ulaştıktan sonra rahatlıkla gezmek için araba kiralamak mümkün.

Makedonya’da İklim ve Hava Durumu

Makedonya’da ülkenin farklı bölgelerinde farklı iklimler görülür. Ege Denizi ile Adriyatik Denizi arasında yer almasına rağmen dağ sıralarıyla çevrili olduğu için ülkede deniz etkisi pek hissedilmiyor. Bölgede Akdeniz iklimihâkimdir. Demir Kapı ve Gevgeli, sıcaklığın en yüksek olduğu bölgelerdir. Bu bölgelerde özellikle Temmuz-Ağustos aylarında termometreler 40 dereceyi görür. Ülkenin dağlık bölgelerinde karasal iklimhâkimdir. Bu bölgelerde gece ile gündüz arasında birçok sıcaklık farkı vardır. Yaz aylarında gündüz sıcaklık 30 derece civarında iken geceleri 20 derecenin altına inebilmektedir. Makedonya’nın güneybatısındaki Baba Dağları ile kuzeybatıdaki Şar Dağları da oldukça soğuk bölgelerdir. Ayrıca Balkanlar’daki soğuk hava dalgalarının etkileri Makedonya’da da görülüyor.Bu soğuk dalgalar özellikle kış aylarında hava sıcaklığını daha da düşürüyor. Rusya’dan gelen soğuk dalgalar da hava sıcaklığını sıfırın altına düşürebilir.

Makedonya Ekonomisi

Makedonya Cumhuriyeti, Yugoslavya’nın dağılmasının ardından büyük bir ekonomik çöküşle karşı karşıya kaldı. Ülke, eski Yugoslav devletleri arasında ekonomik olarak en az gelişmiş ülke olarak biliniyor.1991 yılında bağımsızlığını kazanmasına rağmen altyapı eksikliği ve Yunan ambargosu nedeniyle dengeli bir ekonomik düzen kuramadı. 2000’li yıllara gelindiğinde, ülkede işsizlik, yoksulluk oranları ve dış göç hala yüksek seviyelerdedir.

Makedonya Kültürü

Makedonya, etnik ve dini çeşitliliği olan çok kültürlü bir Balkan ülkesidir. Ülkede farklı imparatorlukların hüküm sürdüğü yıllarda Müslümanlar ve Hıristiyanlar, Makedonlar, Arnavutlar ve Türkler bir arada yaşadılar. Ancak Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşü ve Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti ile etnik ve dinsel çeşitlilik sorunlara neden oldu. 2011 ve 2012 yıllarında Arnavut-Müslüman azınlık grupları ile Makedon güvenlik güçleri arasındaki gerilim çatışmaya dönüştü. Etnik yapı, siyaset ve ekonomiden bahsederken Makedonya’ya gidecek olanların duyarlı olmasında fayda var. Ülkenin belirli bölgelerinde etnik farklılıklar ortaya çıkıyor.

Varda Nehri ülkeyi tam ortadan ikiye ayırmaktadır ve bir tarafında ekseriyetle Arnavutlar, diğer tarafta Türkler ve Hıristiyanlar bulunur. Ayrıca Makedonya küçük ve dağlık bir ülkedir. Bu küçük ülkede, farklı bölgelerde farklı geleneksel kıyafetler giyilir. Bu geleneksel kıyafetler artık günlük hayatta giyilmiyor, bu kıyafetleri yerel festivallerde ve önemli günlerde görmek mümkün.

Makedonya Gezilecek Yerler

 • Bitola
 • Manastır
 • Struga
 • Tetovo
 • Kalkandelen
 • Üsküp

Bitola

Makedonya’nın en büyük ikinci şehri olan Bitola, yüzyılı aşkın süredir diplomasi merkezi olarak görülen tarihi bir şehirdir. Konsoloslar Şehri lakaplı kentin nüfusu yaklaşık 100 bin, çünkü çoğu ülkenin yabancı temsilcileri burada bulunuyor. Makedonya’nın güneybatısında bulunan Bitola, Yunanistan sınırına yakın, Baba Dağı’nın eteğinde yer almaktadır. Dragor Nehri’nin içinden aktığı şehrin adı yüzyıllardır Manastır olarak anılmıştır. Ancak Osmanlı egemenliğinin sona ermesinden sonra Bitola adı kullanıldı. Türkçede adı Manastır olarak geçmektedir.

Bitola Gezilecek Yerler

Makedonya’nın en büyük ikinci şehri olan Bitola, binlerce yıllık geçmişe sahip köklü bir şehirdir Burada antik çağlardan Orta Çağ’a, Bizans döneminden Osmanlı’ya birçok tarihi eseri görebilirsiniz. Muhteşem manzaralara sahip doğal alanları ziyaret etmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Bitola’nın şehir merkezinde ve çevresinde sizi tarihte uzun bir yolculuğa çıkaracak onlarca görülecek yer bulunuyor. Rumeli Valisi Kadı Haydar tarafından yaptırılan 500 yıllık Haydar Kadı Camii, 2.500 yıllık antik Yunan kenti Heraklea’nın kalıntıları, Atatürk’ün lise eğitimi aldığı Manastır Askeri Lisesi’nin güncel versiyonu,şehrin en büyük yaya caddesi olan Müze, Şirok Caddesi, 30 metre uzunluğundaki ilginç bir tarihi olan Manastır Saat Kulesi, Osmanlı döneminden kalma eski bir kapalı çarşı olan Bezisten, Osmanlı döneminden İshak Çelebi Camii Şehirdeki miraslar, olağanüstü iç dekorasyonuyla Ortodoks ibadethanesi, Semetrius Kilisesi, bölgenin en çeşitli flora ve faunasına ev sahipliği yapan Pelister Milli Parkı ve kültürel öğelerin eski arabasıyla sergilendiği Oto ve Etno Müzesi koleksiyonlar, gezilmesi gereken başlıca yerlerdir.

Bitola’da Nerede Kalınır?

Küçük bir şehir olan Bitola’nın mutlaka içinde kalmanız gereken özel bir bölge olduğunu söyleyemeyiz. Şehrin herhangi bir yerinde kalarak tüm turistik bölgelere yakın olabilirsiniz. Bitola’da otel, pansiyon, apartman ve villa gibi çeşitli konaklama seçenekleri mevcut. Şehir merkezinden uzaklaştıkça otel ücretleri genellikle düşse de kaliteli hizmet veren birçok otelde yüksek ücretlerle karşılaşabilirsiniz. Şehir merkezinde kalarak ulaşım maliyetlerinizi azaltabilir, çoğu turistik noktaya yürüme mesafesinde olabilirsiniz. Şehrin kalbinde yer alan ve birçok kafe, bar ve restorana ev sahipliği yapan ana yaya caddesi Şirok Sokak’ta veya çevresinde konaklamak için en iyi seçenek. Bu bölgede kalmayı tercih ederseniz Saat Kulesi, şehir parkı, Manolya Meydanı, Bezisten ve Heraklea Antik Kenti gibi birçok turistik yere yürüme mesafesinde olacaksınız.

Bitola Şehir Ulaşımı

Manastır, büyük Avrupa şehirleri gibi gelişmiş bir toplu taşıma sistemine sahip değildir. Şehirde en yaygın ulaşım araçları otobüsler, taksiler ve bisikletlerdir. Şehir merkezi küçük olan Manastır’da çok fazla otobüs hattı yok. En kullanışlı otobüs hattı 1 numaralı hattır. Bu hat güzergahı üzerinde tren istasyonu ve hastane gibi önemli noktalar bulunmaktadır.Bitola’daki tren istasyonu ile Üsküp’e rahatlıkla gidebilirsiniz. Diğer otobüs hatları ile Brusnicka, Bukovski, Dovledzik, Dihovo ve Nizhe Pole gibi çeşitli banliyö ve köylere ulaşabilirsiniz. Otobüsler şehirdeki en ucuz ulaşım aracıdır. Otobüslere bindiğinizde 1 eurodan daha az ödersiniz.

Manastır

Manastır, Makedonya’nın güneybatı kesiminde yer almaktadır. Baba Dağı’nın eteklerinde bulunan şehir, Yunanistan ile sınır komşusudur. Bitola’da (Manastır) birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Bunların en iyileri Grand Central Hotel, City-Park Apartment Elena, White & Wood. Şehir merkezine yakın kalmayı tercih ederseniz Villa Babin Zab, Villa Serz, Villa ORKA Pelister – Orman Bölgesi gibi otelleri tercih edebilir veya daha ekonomik alternatifler istiyorsanız Petrograd Apart. Orion kompleksi Daire 3’ü deneyebilirsiniz.

Manastıra Ne Zaman Gidilir?

Manastırda nispeten kuru bir Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Dört mevsim ayrı bir şekilde yaşanır. Yazlar ılık ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Manastır Adriyatik ve Ege denizlerine yakın olmasına rağmen yüksek dağlık ortamından dolayı Akdeniz ikliminin tüm özelliklerini taşımamaktadır. Dinamik ve istikrarsız bir iklimin görüldüğü şehirde dağ rüzgârları yaygındır. Manastırda ortalama sıcaklıklar kışın 0 ile 3 derece arasında değişmektedir. Sert kışların yaşandığı şehirde yoğun kar yağışı görülür. Manastırı ziyaret etmek için en uygun zaman yaz. Yazın ortalama sıcaklık 20 derecedir. Bu dönemde minimum yağış gözlemlenir. Tatlı dağ esintilerinin görüldüğü yaz aylarında gezerek birçok turistik noktaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Turizmde doruk dönemlerin yaşandığı bu sezon Pelister Milli Parkı gibi doğa alanlarına gitmek için ideal mevsimdir.

Manastıra Nasıl Gidilir?

Manastırı Türkiye’den karayolu ve hava yolunu kullanabilirsiniz. Şehre otobüsle gitmek isterseniz İstanbul’dan kalkan otobüslerle Üsküp’e gitmeniz gerekiyor. İstanbul’dan Üsküp’e yaklaşık 11 saat sürüyor. Yaklaşık 2,5 saatlik otobüs yolculuğunun ardından Üsküp’ten Bitola’ya ulaşabilirsiniz. Diğer bir ulaşım alternatifi ise uçakla Üsküp’e oradan da otobüsle Bitola’ya gitmek. Bitola (Manastır) şehrine ulaştıktan sonra rahatlıkla gezmek için araba kiralayabilirsiniz.

Manastır Mutfağı

Balkan mutfağının bir dalı olan Makedon mutfağı, Akdeniz ve Orta Doğu etkilerini yansıtan zengin bir mutfaktır. Ülkenin nispeten ılık iklimi, çeşitli sebzeler, otlar ve meyveler için mükemmel yetiştirme koşulları sağlar. Süt ürünleri, şaraplar ve yerli alkollü içeceklerin çeşitliliği de Makedon mutfağının çarpıcı özellikleridir. Güveçte pişmiş fasulye, Makedon mutfağının ulusal yemeği olarak kabul edilir. Yüksek alkollü likör çeşidi olan Mastica, ülke mutfağının en bilinen içeceğidir. Uzun yıllar Türk hâkimiyetinde yaşayan Manastır halkının yemekleri de bu doğrultuda şekillendi. Herhangi bir restorana gittiğinizde yiyeceğiniz yemeklere yabancı kalmayacaksınız.

Manastır Gece Hayatı

Manastır, Makedonya’nın en büyük şehirlerinden biri olmasına rağmen küçük bir nüfusa sahiptir. Şehirdeki gece hayatı, diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça mütevazı. Ancak yine de beklentisi yüksek olmayanlar için doyurucu bir gece ve eğlence hayatı sunuyor. 100 bin kişilik bu küçük şehirde gece hayatı denilince akla Şirok Caddesi geliyor. İstanbul’da İstiklal Caddesi’ni andıran Şirok Caddesi üzerinde birbiri ardına sıralanmış onlarca bar, restoran, kafe ve alışveriş noktası var. Şehrin ana yaya caddesi Shirok’taki pek çok mekân, hafta sonları Avrupa pop ve tekno müziğinin merkezleri haline geliyor. Özellikle yaz geceleri canlı bir görünüme sahip olan Şirok’ta eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.

Manastır Festivalleri

Balkanların en eski şehirlerinden biri olan Manastır’da her yıl farklı ilgi alanlarına hitap eden çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Festival dönemlerinde şehrin kalabalık olacağını hatırlatalım, bu dönemlerde Manastırı ziyaret etmek isteyenler varsa önceden otel rezervasyonlarını yaptırmalarını tavsiye ederiz.

Lokum Fest: Her Temmuz ayında eski çarşıda düzenlenen Lokum Fest bir müzik ve gelenek festivalidir.

Manastır’da Alışveriş

Bitola’da tatilinizi ölümsüz kılacak birbirinden güzel ürünleri satın alabileceğiniz pek çok alışveriş noktası bulunuyor. Manastırda alışveriş denince ilk akla gelen Şirok Caddesi oluyor. Manastır’ın ana meydanı olan Manolya Meydanı’ndan başlayan sokağa girdiğinizde eski Makedon ve Osmanlı tarzı evlerle karşılaşacaksınız. Bu pitoresk caddedeki kafelerden herhangi birinde oturup bir kahve içtikten sonra alışveriş maceranıza başlayabilirsiniz. Şehir merkezindeki bu caddede her türlü kıyafet, kitap, şarap, antika, mücevher ve ev dekorasyon eşyalarını bulabilirsiniz. Giyim ve takı için Terra Nova, Bozinovski ve Happening mağazalarına gidebilirsiniz. Ev aksesuarları için Shirok’taki Jumbo iyi bir seçenek olabilir. Bu şehre geldiğinizde satın almak isteyeceğiniz birçok ürün bulacaksınız. Makedonya’nın milli içeceği olan sakız, turistler için en popüler ürünlerden biridir. Bu alkollü likörün yanı sıra yerel şarapları ile ünlü şehirde en lezzetli kırmızı ve beyaz şarapları bulabilirsiniz. Bir diğer popüler alışveriş noktası ise Osmanlı döneminde kapalı çarşı olarak inşa edilen ve halen aynı işlevi gören tarihi Bezisten. Burada 80’den fazla mağaza bulabilirsiniz. Tekstilden gıdaya, çeşitli Manastır ürünlerini alıp sevdiklerinize hediye olarak götürebilirsiniz.

Manastır Saat Farkı

Türkiye ile manastır arasındaki 1 saatlik saat dilimi farkına sahiptir. Türkiye manastırında saat 11.00 ve 12.00işaretlidir. Manastır Para Birimi Makedonya’da para birimi olarak Makedon dinarı kullanılmaktadır. 1 Türk Lirası yaklaşık 10 Makedon dinarına karşılık gelmektedir.

üsküp tatil yerleri
Bİtola

Kumanovo

Makedonya’nın şehirlerinden biridir. Üsküp ve Monastir ile birlikte ülkenin en büyük üç şehri arasında sayılan Kumanovo, Sırbistan sınırına da çok yakın. Kumanova isminin Türklerle bir ilgisi var. Bu ismin nereden geldiğini sorarsanız, 11. ve 12. yüzyıllarda bu bölgede yaşamış bir Türk aşireti olan Kumanlardan geldiğini söyleyebiliriz. Kosova’ya da yakın olan Kumanovo, Bulgaristan sınır yolu üzerindeki ilk Makedon şehri olarak da biliniyor. Yılın büyük bir bölümünde ziyaret edebileceğiniz sıcak havasıyla Kumanovo’nun cazip gezi duraklarından biri olmasının sebeplerinden biri de Üsküp’teki havalimanına yakınlığı.

Şehir birçok kiremit çatılı 600 ev ile süslüdür. Şehir merkezindeki cami çok güzel. Tekkeler var, Burada medreseler, hamamlar, çok sayıda dükkan ve değirmen var. İklimi hoş ve keyifli. Ayrıca çeşitli bağlar ve bahçeler de var. Kumanovo, ziyaret edebileceğiniz en güzel Makedon şehirleri arasında yer alıyor. Tarih boyunca Osmanlı, Sırp, Hırvat ve Sloven krallıklarının hâkimiyetine giren şehir, Makedonya’nın bağımsızlığından sonra bugünkü idari konumuna ulaştı. Bölgede çoğu Makedon olmak üzere Arnavutlar, Sırplar, Romanlar ve Türkler yaşıyor.

Kumanova Gezilecek Yerler

Makedonya’nın en büyük üç ülkesinden biri olarak bilinen Kumanovo’da gezilecek birçok yer var. Aşağıda gezilecek yerlerden bazıları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Josip Broz Tito Anıtı: Marksist-Leninist görüşe sahip ve Yugoslavya tarihinde önemli politikacılardan biri olarak tanınan Josip Broz Tito’nun anısına dikilen bu anıt, Yugoslavya federasyonu başkanıdır. Yugoslavya’yı bir arada tutan lider olarak bilinen Josip Broz Tito 1980 yılında vefat ettiğinde ülke de dağıldı. Farklı etnik kültürlere saygı duyan değerli bir politikacı olan Tito’nun anısına dikilen bu büyük anıt görülmeye değer. Aynı zamanda coğrafya tarihi hakkında size bilgi verecek olan bu anıtın önünde fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

Kokino Alanı: Sırbistan sınırına yakın bir yerde bulunan Kokino arkeolojik sit alanı, 2001 yılında keşfedilen bir yer olarak dikkat çekiyor. Hikayesi 4.000 yıl öncesine dayanan Kokino’nun Ay ve Güneşinin hareketlerini incelemek için oluşturulmuş bir gözlem alanı olarak biliniyor. bugünden itibaren. 24 saat açık olan Kokino’ya giderseniz ortamı iyice incelemeli ve kayıt almalısınız. Ayrıca Chetiri Bandere Anıtı, St. Nicholas Kilisesi ve St. Georgios Kilisesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Kumanovo Etkinlikleri Renkli bir sosyal yaşamı olan Kumanova, yıl boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Dört mevsim güzel olan kentte turist nüfusunu artıran etkenler arasında 4.000 yıllık antik kent ve Folklor Festivali yer alıyor. Ayrıca Komedi Günleri Festivali de ziyaretçilerine eğlenceli zamanlar vaat ediyor. Kültürel açıdan oldukça zengin olan Kumanova’da bir de caz festivaline rastlayabilirsiniz.

Kumanovo’da Ne Yenir?

Leziz yemekleriyle gidenleri kendine hayran bırakan ve ilk fırsatta tekrar gitme özlemini uyandıran Kumanova’da Makedon mutfağını bulabilirsiniz. Aradığınızı bulabileceğiniz şehrin büyüklüğü nedeniyle et yemekleri mutlaka tadılması gereken lezzetlerden biri. Osmanlı’nın da hüküm sürdüğü şehirde lezzetler Türklerin damak tadına çok uygun. Yeşilliklerin bol olduğu şehirde meyve ve sebzenin organik halini bulduğunuzda yemeklerinize doyamayabilirsiniz. Et ve sebze çorbalarını denemekte de fayda var. Ülke yeşillikler ülkesi olunca sofraların vazgeçilmezi arasına salatalar da ekleniyor. Erik rakısı yöresel bir alkol olarak sofranıza gelirse, beraberindeki zengin mezeleri de kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Kumanovo Ulaşım

Özel aracınızla Kumanovo’ya gitmek isterseniz Kosova ve Sırbistan’a çok yakın olduğunu hatırlatmakta fayda var. II.Dünya Savaşı’ndan sonra hızla gelişen ve bugünkü halini alan Kumanova’nın Yunanistan sınırındaki Gevgelija’dan başlayan uluslararası M1 otoyolunun kesişim noktalarından biri olduğunu söyleyelim. Bu yolu takip ederseniz Sırbistan’a kadar gidebilirsiniz. Dilerseniz Sırbistan ve Üsküp’ten şehre tren hattı ile ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Makedonya’ya uçak seferleri ile gidebilirsiniz.

Kumanovo’da Nerede Kalınır?

Kumanovo, Osmanlı İmparatorluğu öncesinde Rumeli’de yaşayan bir Türk boy olarak Moğol istilasından kaçan Kıpçak Türklerinin (Kumanlar) kurdukları şehir olarak biliniyor. Üsküp’ün kuzeydoğusundaki vadinin merkezinde yer alan şehir, ülkenin gelişmiş ve büyük şehirleri. Şehirde bulunan kozmopolit nüfus Arnavut, Romen, Sırp ve Türk azınlıklardan oluşmaktadır. Şehrin Türkleştirilmesinden sonra şehrin İslam’a dönüşmesi, 16. yüzyılın başlarında inşa edilen kubbeli ve büyük cami sayesinde gerçekleşmektedir ve bu cami, Tatar Sinan Bey Camii, Makedonya’daki Osmanlı mimarisinin en değerli örneği olarak kabul edilmektedir. Bölge. Ülkenin kuzeyindeki şehir, Kara Dağlar bölgesinin eteğindeki Kumanova Ovası’nda yer almaktadır. Çok stratejik bir coğrafi konuma sahip olan şehir, bir geçiş noktası haline geliyor. Bu avantajını demiryolu ile pekiştiren şehir cazip bir lokasyonda. Üsküp’e yakınlığı ile kolay ulaşım imkânlarına sahip olan şehir, tarihi ve manevi değerleri ile pek çok turistin ilgisini çeken bir destinasyondur. 30 kilometre uzaklıkta bulunan 4.000 yıllık antik kent gibi çeşitli etkinlikler ve Uluslararası Folklor Festivali gibi çeşitli etkinlikler, turizme olan talep artmaya devam ediyor.

makedonyaya nasıl gidilir
Kumanovo

Ohri

Ohri, Makedonya’nın güneybatısında, Ohri Gölü‘nün kuzey kesiminde ve Arnavutluk sınırına yakın bir konumdadır. Ohri şehrinde birçok konaklama seçeneği var. Bunların en iyileri Makach Apartmanları, Queens Central Apartmanları, Ağaç apartman daireleri. Şehir merkezine yakın kalmayı tercih ederseniz RUSESKI Guest House, Vila SiVa, Villa Kliment gibi otelleri tercih edebilir veya daha ekonomik alternatifler istiyorsanız IVANOVI ODALARI, Bulevar Apartmanı, Studia Daniel Pestani, Toshe tesislerini deneyebilirsiniz.

Ohrid Gezilecek Yerler

 • Ohrid Antik Tiyatrosu
 • Sveti Jovan Kaneo Kilisesi
 • Samuel Kalesi
 • Ohri Gölü

Ohri’de Nerede Kalınır?

Ohri, Balkanlar’da yaz turizmi için en çok tercih edilen yerlerden biridir. Çevre Balkan ülkeleri, Avrupa ve Asya’nın birçok bölgesinden çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Şehir oldukça küçük olsa da hem merkezde hem de yakın şehirlerde ziyaretçilerini ağırlayacak farklı özelliklere sahip pek çok otel bulmak mümkün. Genel olarak güzel otellerde uygun fiyatlarla konaklayabileceğiniz Ohri’de otel bulmak hiç de zor değil. Ancak kriterleriniz dikkate alındığında durum biraz zorlaşabilir. Seyahatinizden iki veya üç ay önce otel rezervasyonu yaparsanız, daha uygun fiyatlı odalar bulabilirsiniz.

Makedonya’nın 8. büyük şehridir. Konum olarak Arnavutluk’a çok yakın bir konumdadır. Günümüzde turistik bir şehir olarak anılan Ohri, çok iyi korunmuş yerleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor. Bunlardan bazıları Eski Şehir, kaleleri, manastırları, camileri ve Ohri Gölü’dür. Ohrid, hem şehir içinde hem de dışında rahatlıkla konaklayabileceğiniz, her bütçeye ve zevke uygun konaklama imkânı sunan bir yer. Ohri’de güzel bir gece geçirmek için birçok alternatif var. Bunların arasında göl manzaralı, şehir manzaralı, lüks ve uygun fiyatlı alternatifler gibi birçok seçenek bulunuyor. Ani bir kararla gelseniz bile, bu küçük masalsı şehirde veya yakın şehirlerde her zaman kalacak bir yer bulabilirsiniz. Tabii ki buranın hem çevre ülkelerden hem de dünyanın çeşitli yerlerinden çok popüler olduğunu düşünürsek, istek ve ihtiyaçlarınıza en uygun oteli bulabilmeniz için rezervasyonlarınızı son anda bırakmamanızı tavsiye ederiz.

Ohri’ye Nasıl Gidilir?

Ulaşım seçenekleri içinde daha çok kara yolu tercih edilmektedir. Ohri’deki havalimanına Türkiye’den uçuşlar çok sık bulunmasa da Tiran’a veya Üsküp’ten Ohri’ye uçmakla birlikte oradan transferle ulaşılabilir. Ayrıca İstanbul’dan Ohri’ye karayolu ile yaklaşık 10 saatte ulaşabilirsiniz. (880 km) Ohri şehrine ulaştıktan sonra rahatlıkla gezmek için araç kiralayabilirsiniz. Tek tıkla tüm ünlü firmalardan

Ohri mutfağı Türk mutfağına benzer bir yapıya sahiptir. Makalo denilen yoğurt ve sarımsaklı mezeleri ziyaretçilerin gözdesi. Et yemeklerinin lezzetli olduğu şehirde, birçok Balkan ülkesinde olduğu gibi köftenin önemli bir yeri vardır. Ayrıca kahvaltıda yedikleri burek ve simit denen lezzetli bir hamur işi var.

Ohri Gece Hayatı

Ohrid, Makedonya’nın doğal güzellikleri ve tatil yerlerinden biridir. Bu nedenle gece hayatı oldukça renkli ve ziyaretçiler Ohri Gölü’ne karşı diledikleri gibi bir mekan bulabilir ve doğal manzaranın tadını çıkararak keyifli bir akşam geçirebilirler. Doğal ortamla baş başa kalmak isteyen ziyaretçiler için Ohri Gölü çevresindeki kafeler değerlendirilebilir. Ayrıca ziyaretçiler eğlenmek için gece klüplerine de gidebilir.

ohrid aziz yuhanna kilisesi
Ohri

Prilep

Makedonya’nın güneyinde bulunan orta ölçekli bir Balkan şehridir. Türkülerden bildiğimiz Manastıra yakınlığıyla tanınan Pirlepe’nin 1382 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na da bağlı olduğu biliniyor. Şehrin ortasında bir saat kulesi ve bir cami var. Bu nedenle bir Anadolu kenti ile kıyaslamak yanlış olmaz. Kültürel etkileşim içinde olduğumuz bu Makedonya kentinde birçok park ve ağaçlık alan bulunuyor. Bugün, geçmişte çok sayıda Türk nüfusun yaşadığı Prilep‘te Makedonların çoğunluğuna rastlıyoruz. Romanlar ve Türkler hala burada. 1991 yılında Makedonya Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla bu idari sisteme dahil olan Pirlepe, aynı zamanda ülkenin en gelişmiş tütün üretim merkezi olarak biliniyor. Ayrıca mermer, metal, gıda, elektrik ve tekstil endüstrileri oldukça gelişmiştir.

Prilep Gezilecek Yerler

Treskavec Manastırı: Prilep’i ziyaret ederseniz, ilk seyahat duraklarınızın başında olması gereken yer Treskavec Manastırı’dır. Pirlepe merkezinin yaklaşık 6 kilometre kuzeyinde yer alan Treskaway bölge olarak biliniyor. Bölgedeki en yüksek tepe deniz seviyesinden 1.300 metre yükseklikte olduğu için tüm şehir buradan harika görünüyor.Ateş anlamına gelen Treskaveç, tarihi kalıntılara da ev sahipliği yapıyor. Antik çağlardan beri ibadet yeri olan zirve, bugün bölgedeki en büyük kutsal dua ve keşiş mekanıdır. Hellenistik ve Roma dönemlerine ait birçok mezarı görebileceğiniz Treskaveç’te Hristiyan Kilisesi inşa edildiği için mermer sütunlar ve süslemeler görebileceğiniz şeyler arasında. Prilep’ten Manastır’a yürümek isterseniz yaklaşık 2 saat yürümeniz gerekiyor.Fiziksel olarak kendinizi iyi hissetmiyorsanız kara araçları ile ulaşabilirsiniz.

Marko Towers: Tarih boyunca Balkanlar’ın en güçlü ve fethedilen 5 kalesi arasında yer alan bu yapılar sayesinde Prilep, Balkanlar’da anılmıştır. 1953 yılında kültür anıtları ilan edilen bu eserler, günümüzde şehrin simgelerinden biri olarak biliniyor. Aşağıda Aziz Arhangel Mihail Manastırı yer almaktadır. Ayrıca tarihi yerler ve müzelere meraklıysanız Aziz Nikolaos ve Uçastakot mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır. Prilep’e gittiğinizde tarihi saat kulesinin önünde fotoğraf çekmeyi unutmamanızı tavsiye ederiz.

Pirlepe’de Ne Yenir?

Prilep’te kendine özgü mutfağıyla gidenlerin damak tadına hitap eden Makedon yemekleri bulmak mümkün. Hamur işleri ile gönülleri fetheden Makedonya’nın bu lezzetini Prilep’te de bulabilirsiniz.Ayrıca sütlü kapak, soslu krema sos, siyah erikli güveç, pirinç tatlısı ve Makedon usulü salatayı tatmanızı öneririz.

Prilep’de 6 asır zamana meydan okuyarak ayakta kalmayı başaran çarşı, bir tüm dileklerini alabileceğin bir yer. Dilerseniz sevdiklerinize bayram hediyesi olarak veya gezinizin anısı olarak çarşıdan alışveriş yapabilirsiniz. Prilep, dünyanın en iyi mermer madenlerine sahip yerlerinden biridir. Tam kapasitesi ile buraya geldiğinizde kaliteli mermer süsleri ve tekstil ürünlerini çok uygun fiyata alabilirsiniz. Pirlepe’nin tütün ürünlerinin özellikle ünlü olduğunu da belirtmekte fayda var. Buraya geldiğinizde dünyaca ünlü Prilep tütünlerinden birini almanızı tavsiye ederiz.

Pirlepe Konaklama

Pek çok kilise ve manastırı gezebileceğiniz Pirlepe’de çeşitli konaklama alternatifleriniz var. Game Of Thrones serisinin bazı bölümlerine de ev sahipliği yapan bu yeşil şehirde birçok pansiyon ve otel seçeneğiniz var. Şehir merkezindeki otellerde 150 ile 300 TL arasında değişen fiyatlarla konaklayabilirsiniz.Makedonya’nın önemli şehirlerinden Bitola’ya yakınlığıyla bilinen Pirlepe’de gece hayatı da renkli. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Prilep’te akşamları dışarı çıkıp bir caz bar ya da pub’da oturabilirsiniz.Güzel şehrin sokaklarında gezseniz bile güzel bir gece geçireceğinizi garanti edebiliriz.

Prilep’e Nasıl Gidilir?

Prilep’e gitmek için farklı alternatifleriniz var. Özel aracınızla seyahat etmek isterseniz bu yolculuğun yaklaşık 8-9 saat süreceğini söyleyebiliriz. Üsküp’ten geçmek isterseniz yaklaşık 2,5 saat süren bir araba yolculuğuna çıkabilirsiniz. Ayrıca uçakla Makedonya’ya ulaştıktan sonra otobüs veya trenle Prilep’e gidebilirsiniz.

Pirlepe’de Nerede Kalınır?

Makedonya’nın güneyinde yer alan Prilep, Styberra antik kentinin kalıntıları üzerine kurulmuş ve Roma İmparatorluğu döneminde gelişmesine rağmen 268 yılında neredeyse tamamen yıkıldığı bilinmektedir. Daha sonra Orta Çağ’da yerleşim dağın tepesindeki kale çevresinde başlamış ve Pirlepe’nin temelleri bu şekilde atılmıştır. Tarih boyunca antik ticaret yollarının kavşak noktalarına olan bağlantıları sayesinde birçok milletin ilgisini çekmiştir. Günümüzde Bağımsız Makedonya Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan şehir, ülkenin gelişmiş sanayi merkezleri arasında yer almaktadır. Uzun süredir Türk devletlerinin hâkimiyetinde olan şehirde çok belirgin bir Türk etkisi ve Türk nüfusu olduğunu söyleyebiliriz. Deniz seviyesinden 600 metre yükseklikte olan kent, ayrıca 700 metre yüksekliğe kadar tepelik alanlara da sahip. Bitola’ya 40 kilometre uzaklıktaki şehrin ana meydanında yer alan Büyük İskender Heykeli ve Saat Kulesi, kentin turistik mekanları arasında.

Seyahatinizden iki veya üç ay önce otel rezervasyonu yaparsanız, çok daha uygun fiyatlı yerler bulabilirsiniz.

1 179009 02
Prilep

Struga

Struga, Makedonya’nın turistik yerlerinden biridir. Ohri Gölü kıyısında yer alan şehrin nüfusu yaklaşık 15.000’dir. Ohri Gölü‘ne bağlanan Kara Drin Nehri, şehri ikiye ayırıyor.Şehir, sakin atmosferi, güzel doğası, plajları ve mağara kiliseleri ile dolu dolu bir tatil deneyimi sunuyor. Yakındaki bir başka turistik şehir olan Ohrid’in gölgesinde kalsa da Struga, doğal manzarasıyla dikkat çekiyor. Struga, birçok eski gezginin seyahat notlarında belirttiği gibi, büyük bir pazara ve canlı bir iş ortamına sahip zengin bir şehirdir. Struga’nın tarihi, 6.-7. Yüzyıla kadar uzandığı söyleniyor. Bu dönemde bölgede Berezit adında bir kabilenin yaşadığı biliniyor. 9. yüzyılda Roma İmparatorluğu hakimiyetinde bölgede özerk yönetimler kuruldu. 893-927 yılları arasında Bulgar egemenliğinde kalan şehir, 1390’larda Osmanlı İmparatorluğu’na katıldı.

1912 yılına kadar Osmanlı hakimiyetinde gelişen bölge daha sonra Yugoslavya Krallığı’na bağlanmıştır.1943’te krallık ortadan kayboldu ve onun yerini Sosyalist Federal Yugoslavya Cumhuriyeti aldı. 1991’de Makedonya’nın Yugoslavya’dan bağımsızlığını kazanmasıyla Struga, Makedonya Cumhuriyeti’ne dahil oldu. Struga, doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel açıdan da hareketli bir yaşama sahiptir. Şair Konstantin ve Dimitar Miladinov’un doğum yeri olan şehirde, her yıl Ağustos ayında Şiir Köprüsü‘nde Struga Şiir Akşamları adlı bir etkinlik düzenleniyor. Struga, daha kalabalık olan Ohri’den biraz daha sakin ve huzurlu bir şehir. Eski Struga çarşıları, yüzyıllardır ayakta duran camileri ve kiliseleriyle Makedonya’nın önemli bir kültür kentidir.

Struga nerede?

Struga, Balkanlar’da Makedonya Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer almaktadır. Ohri Gölü’nün batı yakasında, Ohri Gölü’nden doğan Kara Drin Nehri’nin etrafındaki düz arazi üzerinde kurulmuştur. Ülkenin başkenti Üsküp’e uzaklığı yaklaşık 187 kilometre, Ohri’ye ise 15 kilometre.

Struga’ya Nasıl Gidilir?

Üsküp’ten Struga’ya ve Makedonya’nın diğer şehirlerine direkt otobüs seferleri vardır. Struga yakınlarındaki Ohri’den de şehre otobüsle ulaşmak mümkün. Ohri’den bir başka seçenek de taksi. Struga’nın ayrıca Avusturya, Almanya, İsviçre, İtalya ve Slovenya arasında otobüs seferlerini düzenleyen bir acentesi bulunmaktadır.

Struga Bölgesinde Yapılabilecek Şeyler

Struga, doğal alanları ile birçok doğa aktivitesi sunmaktadır. Dağcılık ve ekolojik topluluk olan Zakamen, Ohri ve Struga çevresindeki dağcılıkta en popüler ve aktif gruptur. Dağcılığın korunması ve geliştirilmesi, doğal güzelliğin ve zenginliğin korunması ve ekolojinin teşviki amacı olan Zakamen, yavaş yavaş zorlu ve oldukça ödüllendirici bir deneyim olan dağcılığa doğru gelişiyor. Tüm amatör ve profesyonel katılımcılara açık olan bu aktivite bir ömür boyu unutulmayacak bir deneyimdir.Doğanın muhteşem yönlerini keşfetme ve toplu çalışma imkanı sunan dağcılık Struga’da popüler bir aktivitedir. Ohri Gölü kıyısında bulunan Struga bu fırsatı dalış yaparak kullanıyor. Gölün berrak sularında deneyimli dalış ekibi ile sualtını keşfetmek mümkündür. Struga ve Ohrid’i kuş bakışı izlemek için gökyüzünde paraşütle atlama imkânıvar. Bölgeyi tanıma fırsatı sunan bu deneyim, unutulmaz anlar yaşatıyor.

Struga’da Görülecek Yerler

Şehir merkezine yakın kalmak istiyorsanız Apartments Agape Struga, Apartments Agape, Villa Elen Kamen gibi otelleri tercih edebilir veya daha ekonomik alternatifler istiyorsanız STUDIO, CENTAR, STRUGA, NRMACEDONIA, Markos, B&S’yi deneyebilirsiniz.

Struga’nın merkezinde, 1835 yılında 16. yüzyıldan kalma bir bina üzerine inşa edilen St. George Kilisesi, 19. yüzyıldan kalma freskler içermektedir. Geçen yüzyılın ortalarında araştırmacıların ilgisini çeken Struga’nın kültürel mirası arasında Aziz George Kilisesi’nin ikonaları da önemli bir yer edinmiştir. 1990 yılında kilisenin çatısının yenilenmesi sırasında, 16. ve 19. yüzyıllardan elliden fazla ikon keşfedildi. Bu keşif, kültür ve bilim camiasında büyük bir sürpriz olarak karşılandı. Simgeler, korundukları ve görüntülendikleri bir galeride görülebilir.

Başmelek Mikail Mağara Kilisesi, Radozda Köyü kayalıklarına doğal mağaralarda inşa edilmiştir. Kilise, içindeki fresklerle bugünkü görüntüsüne kavuşmaktadır. Tüm Hıristiyan tarihinin en eski fresk örnekleri arasında yer alan bu boyalar, uluslararası ilgi görmüştür. Bu fresklerden biri olan “Hona Astonishment” kompozisyonu oldukça ilerici ve yenilikçi olarak tanımlanıyor. Etnoloji, arkeoloji ve doğa bilimleri olmak üzere üç bölümü bulunan Dr. Nikola Nezlobinski Müzesi zengin bir koleksiyona sahiptir. Bu müze aracılığıyla bölgenin kültürü, tarihi ve doğal hayatı hakkında detaylı ve aydınlatıcı bilgilere ulaşmak mümkün.

1200px aerial view of struga lake ohrid black drin 7
Struga

Tetovo

Makedonya’nın kuzeybatı kesiminde yer alan bir şehirdir. Şar Dağı eteklerinde kurulan bu şehir, Pena Nehri tarafından ikiye ayrılıyor. Yüzölçümü 1080 kilometre kare olan bu şehir, deniz seviyesinden 468 metre yüksekliktedir. Toplam nüfusu 52915’tir. Tetovo, kelimenin tam anlamıyla “delici kalkan” anlamına gelir. Kalkandelen şehri çok eski bir tarihi kökene sahip bir şehirdir. Bu şehir, milattan önce 170’lerde Roma yönetimine dâhil edildi. Buradaki çeşitli kabilelerin saldırısı neticesinde şehir, kale gibi unsurlarla güçlendirildi.

Tetovo Mutfağı

Kalkandelen, Balkanlar’da bir yemek cennetidir. Balkan yarımadasında popüler bir lezzet olan Tetovo’nun böreği, peynirli ve kıymalı bir hamur işidir. Bu börek, peynirli turtaya benzeyen ancak daha yağlı ve daha güçlü bir tada sahip bir turta türüdür. Bazı restoranlar elma, ıspanak veya pizza şeklinde farklı hamur işleri de servis eder.

Tetovo Festivalleri

Vera Kulturore “Kültürel Yaz” – Yaz sezonunda düzenlenen Kalkandere’deki (Kalkandere) en büyük olaydır.Kültürel Yaz, Kalkandere Tiyatrosu’nda drama oyunları, üç gece müzik konserleri ve “şemsiye sokak” aktiviteleri, oyunlar gibi birçok aktiviteyi içerir. Yarışlar, çeşitli konserler ve yaklaşık 1 ay sürer.

Tetovo’da Alışveriş

Kalkandelen’de bulunan Pallma Mall, Bulevar Ilirija’da yer almaktadır. Bu alışveriş merkezi, Makedonya Cumhuriyeti’nin dünya standartlarına göre yapılmış büyük bir alışveriş merkezidir ve 32 bin metrekarelik bir alana yayılmıştır. Alışveriş, yemek ve eğlencenin tadını çıkarabileceğiniz bir yer olan Pallma Mall’da ayrıca çocuk köşesi ve çocukların eğlenebileceği 7D Sineması bulunuyor. Ayrıca uluslararası markalar dahil 30’dan fazla farklı mağaza içermektedir. Kalkandelen’deki diğer alışveriş merkezi ReMall, dünya çapında bilinen birçok markayı sunuyor. Çocuklar için eğlenceli bir oyun alanı da bulunmaktadır.Tetovo’da Saranda Market ve Old Market gibi ünlü çarşı ve pazarlarda kurutulmuş sebzelerden, ünlü markaların sahte poşetlerine ve bardaklarına kadar her şeyi bulmak mümkün.

c719b51771eb64ec94ba40c132d873a146b5 1
Tetovo

Kalkandelen

Kalkandelen Gezilecek Yerler

Keyifli vakit geçirebileceğiniz Kalkandelen gezisi size hem kültürel hem de kayak tatili vadediyor. Tarihi dokunun yanı sıra doğal güzellikler içinde olmak isteyen ziyaretçilere önerimiz 3-4 gün Kalkandelen’de kalmaktır. Bu süre zarfında şehri rahatlıkla gezip Popova Shapka’ya gidebilirsiniz. Tetovo’nun en önemli ve ilgi çekici yerleri Osmanlı mirasından kalma olanlardır. Bu eşsiz güzellikler arasında; Eşsiz bir cami, bir Bektaşi Manastırı, bir kale ve bir Türk hamamı sıralanmıştır.

Kalkandelen Nerede?

Kalkandelen (Kalkandelen) Makedonya’nın kuzey batısında yer almaktadır. Şar Dağları’nın eteklerine kurulan şehir, Pena Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Kalkandelen’de (Kalkandelen) birçok konaklama seçeneği var. Bunların en iyileri Kitka Hostel – Vratnica, Tetovo Apartment Superb Location, Mercure Tetovo. Şehir merkezine yakın kalmak isterseniz Hotel Arena Teteks, Hotel Emka, Mountain Hostel Hana gibi otelleri tercih edebilir veya daha ekonomik alternatifler istiyorsanız Mountain Hostel Hana, Tetovo Apartment Superb Location tesislerini deneyebilirsiniz.

Kalkandelen’e Ne Zaman Gidilir?

Kalkandelen (Tetovo) yarı karasal bir iklime sahiptir. Bu iklim yapısında yaz ayları nispeten nemli ve sıcak geçer; kış ayları soğuk ve karlı. İlkbahar ve sonbaharda sık sık yağmur yağar. Bu nedenle Mayıs ve Haziran aylarında ziyaret edilmesi uygundur.

Kalkandelen’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den gitmek isteyen Kalkandelen ziyaretçileri şehre Üsküp üzerinden hava ve karayolu ile ulaşabilirler. Üsküp-Gostivar karayolunu takip ederek Kalkandere’ye ulaşabilir veya Makedonya şehirleri arasındaki son derece kullanışlı otobüs ağını kullanabilirsiniz.Kalkandelen otobüsleri Üsküp’ten her yarım saatte bir hareket ediyor ve yolculuk 50 dakika sürüyor. Bunun dışında diğer Makedon şehirlerinden trenle Kalkandere’ye ulaşmak da mümkün. Kalkandelen (Kalkandelen) şehrine ulaştıktan sonra kolaylıkla gezmek için araç kiralamanız mümkündür.

Kalkandelen’de Nerede Kalınır?

Kalkandelen (Kalkandelen) şehrinde hem çok merkezi bir konumda hem de merkez dahil 10 kilometrelik alanda birçok otel seçeneği var. Yakındaki Shar Dağı’ndaki popüler kayak merkezi Popova Shapka’ya olan ilginin bir sonucu olarak otel seçenekleri yıllar içinde artmıştır.

Kalkandelen (Kalkandelen) şehrindeki tüm turistik yerler birbirine yakındır. Bu nedenle yürüyerek gezilebilecek bir konumdadırlar. Ancak Kalkandelen Kalesi, şehrin üst kısmındaki kiliselerden neredeyse bir saat uzaklıkta. Şehir içi ulaşım için kullanabileceğiniz taksiler, Ilindenska ve Maršal Tito gibi büyük bulvarlarda bulunuyor.

Kalkandelen’de Gece Hayatı

Şehirde geç saatlere kadar eğlenmek için kahve, bira ve likör seçenekleri sunan birçok kafe vardır. Tetovo şehir merkezindeki bazı özel barlar, daha sınırlı bir içecek yelpazesi sunmaktadır. Yerel şaraplar özellikle bölgede iyi kalitede. Fiyat ne kadar yüksekse kalite o kadar yüksek olur. Uluslararası içecek markalarının çoğu merkezdeki barlarda servis edilmektedir.Tetovo gece hayatında yerel bir içecek arıyorsanız, çeşitli meyvelerden (genellikle erik veya üzüm) yapılan güçlü bir konyak olan Rakija favoridir.

Tetovo’daki en önemli yerler arasında Energy Club, Lounge Bar Tantra, Apt.82, Cavalli, Babylon Club, Panda Express, Victorian Pub ve Maroon Bar yer alıyor.

kalkandelen tetovo
Kalkandelen

Üsküp

Makedonya’nın kuzeyinde, Kosova sınırına yakın bir yerde bulunan başkent Üsküp, Vardar Vadisi’nde, Vardar Nehri yatağına kurulmuş. Balkanların ortası olarak değerlendirilen bir konuma sahiptir. Şehrin kuzeyi Şar Dağları ile çevrilidir. Üsküp’te birçok konaklama seçeneği var. Şehir merkezine yakın kalmayı tercih ederseniz Apartments Dajana, Canyon Matka doğa evi, Apartman Dina gibi otelleri tercih edebilir veya daha ekonomik alternatifler istiyorsanız özel otoparklı VINI stüdyo, Misko’s Guest House, CENTRAL’i deneyebilirsiniz.

Makedonya’nın başkenti olan Üsküp eskiden bir Osmanlı şehri idi. Vardar Nehri’nin iki yakasında yükselen şehirde bir yanda Arnavutlar ve Müslümanlar diğer yanda Ortodoks Hıristiyanlar yaşıyor. Kentte modern ve geleneksel mimari birlikte şekilleniyor. Sovyetler Birliği’ne girdikten sonra şehrin yansımaları özellikle mimaride görülebiliyor. St.Ohrid Kliment Katedrali, Bedesten, Mustafa Paşa Camii, St.Dimitrija Solunski Katedrali, Bey Kulesi, Makedonya Meydanı, Makedonya Mücadele Müzesi, Rahibe Teresa Evi, Taş köprü, Üsküp Kalesi, Üsküp Şehir Müzesi.

Üsküp’e Ne Zaman Gidilir?

Nemli subtropikal iklime sahip olan Üsküp’te yaz mevsimi sıcak ve nemli, kış mevsimi soğuk ve nemlidir. Kış aylarında kar yağışı görülebilir. Yazın ortalama sıcaklık 31 derecedir. Bu sıcaklık bazen 40 derecenin üzerine çıkabilir.Daha fazla bilgi Kuzey Makedonya’nın başkenti ve en büyük yüzölçümüne sahip şehir olan Skopje Hotels Üsküp, Neolitik döneme ait kalıntılar ve günümüze ulaşan tarihi yapıları ile stratejik bir konumda bulunan tarihi ve siyasi noktalardan biridir. Osmanlı döneminde Üsküp olarak anılan kent, 1945 yılında resmi olarak Üsküp olarak adlandırılmıştır. Kosova’ya çok yakın bir bölgede sınırlı olan bu kampüs, aslında Balkan ülkesi Makedonya’nın tam ortasında bulunan başkentidir. Balkanlar. 2010 yılı itibari ile şehir genelinde hızlı restorasyon çalışmaları başladı, Makedonya meydanı yeni heykellerle donatıldı ve Vardar Nehri üzerinden ulaşımı kolaylaştırmak için yeni köprüler inşa edildi.

Üsküp’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Üsküp’e giden havayolu ve karayolu tercih edilebilir. Şehrin 24 kilometre dışında bulunan Büyük İskender Havalimanı’na İstanbul’dan direkt uçuşlar var. Ayrıca Barselona, Hamburg, Milano, Frankfurt, Londra veya Paris gibi noktalardan da uçabilirsiniz. Üsküp şehrine ulaştıktan sonra kolaylıkla dolaşmak için araç kiralayabilirsiniz.

uskup sehir
Üsküp

Makedonya gezi rehberine dair bilinmesi gerekenleri bu şekilde sizlere aktardık. Makedonya’ya daha önce hiç uğramamış bireylerin daha hazırlıklı olması ve nitelikli bir gezi deneyimini duyumsaması adına tüm önemli destinasyon noktaları ve Makedonya’da işinize yarayacak bilgileri sizlerin istifadesine sunduk. Bu rehber doğrultusunda harika bir gezi tecrübesi yaşayacağınızı temenni ediyor ve iyi tatilleri diliyoruz. Bir sonraki gezi turunuzda görüşmek üzere!

Yorum Yap

Yorum Yap