1. Ana Sayfa
 2. Yurtdışı rehberi
 3. Küba Gezi Rehberi 2021

Küba Gezi Rehberi 2021


Küba gezi rehberi : Puro ve rom diyarı, Fidel ve Che, dans ve deniz, Küba ambargonun gevşemesiyle turist rotaları arasında giderek daha popüler hale gelmeye başladı. Eskiden Batı Hint Adaları olarak bilinen ve korsanlarıyla ünlü Karayip Adaları‘nın en büyüğü olan Küba, tarihte her zaman önemli bir yer tutmuştur. Bunun başlıca sebeplerinden biri, ChristopherColumbus‘un çevreyi keşfetmek için buraya ayak basıp karargâhını kurduğu ilk yer olduğu ihtimalidir. Elbette bu durum adada yaşayan yöre halkı için bir felaket oldu. Savaşın ne olduğunu bilmeyen, Kolomb’u cana yakın karşılayan ve hediyeler sunan bu insanlar artık tamamen yok olmuş ve Küba halkı İspanyol göçmenlerin torunları ve Afrika’ya zorladıkları kölelerden oluşmaktadır. Daha sonra korsanlar arasında romuyla ünlenen Küba, Havana purosunun meşhur olmasının ardından tüm dünyada tanındı. Hala batıda puro kelimesi anlamına gelen “küba” kelimesi kullanılıyor. Komünist devrimden önce Amerikan zenginlerinin gözde mekânı olan Küba gece kulüpleri, dansları ve müzikleriyle de oldukça ünlüydü. Örneğin ünlü şarkıcı Pitbull, devrimden sonra Amerika’ya göç eden Kübalı bir ailenin çocuğu ve Küba müziğinin özgünlüğü şarkıcının müziğinde açık bir şekilde görülebiliyor. Ayrıca Küba, Florida’ya sadece bir saat uzaklıkta. Devrimden sonra Küba, bu hareketin etkisiyle tüm dünyada sol görüşe sempati duyanlar arasında hayranlık uyandırdı.Che tişörtleri hala her yerde satılıyor. Ayrıca son zamanlarda tıp alanında çok ilerlediler. Bu yazıda, Küba ile ilgili her şeyi bulabilirsiniz.

küba nerededir
Küba Bayrağı

Küba’ya Vize İşlemleri

Bordo pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının maalesef Küba‘ya gitmeden önce vize almaları gerekiyor. Yeşil pasaporta sahip olanlar vizeye ihtiyaç duymadan doğrudan gidebilirler. Küba vizesi standart olarak altı ay süreyle verilir, ancak bu süre zarfında yalnızca bir kez girip çıkma ve otuz gün kalma hakkına sahipsiniz. Vize başvurunuzu http://www.kubakonsoloslugu.com/ üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Küba Büyükelçiliğine şahsen başvurmak da mümkündür. Şahsen yaptığınız başvuruda size bir turist kartı veriyorlar, girişte ve çıkışta damgalıyorlar, bu yüzden kartı, daha sonrası için tekrar kullanamazsınız. İleride Amerika‘ya girişte sorun yaşamamanız için özellikle pasaportunuza damga vurmuyorlar. Başvurunuz birkaç gün sürer ve vize tarafınıza kargo ile gönderilir. Seyahate çıkmadan on gün önce vize başvurusu yapmanız yeterli olacaktır. Küba, turizmin ekonomilerine büyük katkı sağladığı için fazla sıkıntı çıkarmıyor. Şahsen gitmeden online başvuru ile vize almak da çok kolay. Vize için gerekli belgeler de diğer ülkelere nazaran daha azdır, örneğin banka ekstreleri, maaş bordrosu veya öğrenci belgesi, otel rezervasyonu gerekli değildir. Öncelikle online başvuru formunu dolduruyorsunuz. Ardından, 150 Türk Lirası başvuru ücretini ödeyip ve yalnızca aşağıdaki belgeleri eklemelisiniz:

 • Renkli Pasaport Kopyası Kimlik Kartı Fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Gidiş dönüş rezervasyonu ve dönüş uçak bileti

Küba’ya Ne Zaman Gidilir?

Küba’da kış diye bir şey yok. Kar, yalnızca filmlerde ve fotoğraflarda olan bir şeydir. Kaban yok, ceket yok; genellikle Küba halkıt-shirt, şort ve sandalet giyiyor ki bu insanlar için ideal bir kıyafet. Tropik iklime sahip Küba‘da ortalama sıcaklık yıl boyunca 20 derecenin altına düşmüyor ve 30dereceyi geçmiyor. Muhtemelen gün içindeki yüksek sıcaklık nedeniyle, su yağmur olarak geri buharlaşırken, her akşam yağmur yağıyor ancak damlalar sizi hiç rahatsız etmez tam tersinehava sıcak ve hoştur. Çok hassas olanlar yanlarında şemsiye ve yağmurluk getirebilirler ancak bu gerekli değildir. Daha fazla güneş koruması için de şemsiyeyi kullanabilirsiniz. Küba’nın en büyük sorunu kasırgalar. Bu yüzden neredeyse hiçbir evin penceresinde cam yoktur, sadece ahşap kepenkler vardır. İlk gördüğünüzde, bunun yoksulluktan kaynaklandığını düşünürsünüz, ama aslında nedeni güvenliktir, çünkü kasırga sırasında cam kırılması ciddi bir yaralanma riski oluşturur. Küba’ya uçuş zamanınızı kasırga mevsimine göre ayarlanmanız gerekmektedir. Örneğin ağustos ayında Küba’ya giderseniz bir kasırgaya yakalanma ihtimaliniz çok yüksektir, bu durum sizin için hiç hoş olmaz. Küba’da kasırga mevsimi temmuz ayının sonlarına doğru başlar ve ekim ayında sona erer, en güvenli zaman kasım ve nisan ayları arasındadır. Örneğin sömestr tatilinde yani ocak sonu ve şubat başlarında Küba’yı ziyaret edip, sıcak hava alıp, denize girmek güzel bir fikir gibi görünüyor.

Küba’da Güvenlik

Küba’da güvenlik, geceleri sokakların yetersiz aydınlatılması nedeniyle kulağa biraz korkutucu gelebilir. Ancak Küba, günün herhangi bir saatinde hem kalmak hem de ziyaret etmek için çok güvenli bir bölge. Gece hayatının her noktasında polis, olası bir kaosa veya kargaşaya karşı önlem olarak bekliyor.

Şehirler küçük ve düzenli olduğu için kaybolmanın bir yolu yoktur, ancak kafanız karışırsa, kalacağınız kişiye sorun sizi kaldığınız bölgeye yönlendirecektir. Bu nedenle tüm endişelerinizi bırakın ve olabildiğince şehrin sokaklarını keşfedin.

Hırsızlık ya da gasp diye bir şey nadir de olsa elbette yine dikkatli olun ve cep telefonunuzu, kameranızı, cüzdanınızı yanınıza almayın. Sonuçta, tüm ülkelerden insanların bulunduğu bir ortamda olduğunuzu unutmayın.

İnternet kartı alımından döviz bozdurmaya kadar pasaportunuz sorgulandığı için pasaportu yanınızdan bırakmayın.

Yediğiniz yemek ve içtiğiniz içecekler karşılığında size rehberlik etmek isteyen Kübalılarla tanışabilirsiniz. Bir diğer rahatsız edici konu ise ülkemizde yabancı turistlere yapılan yürüyen banknot uygulamasıdır. Bir şekilde sürekli para bastığınızı düşünüyorlar. Eğlence mekanlarında çalışan ya da komisyon alan kişiler, her zaman tek bir yerde parti ya da festival olduğunu söyleyerek sizi o mekana gitmeye ikna edecekler.

Küba’da Konaklama

Kuba’da konaklama belki de en ucuz şeydir. Ülkede konaklama iki farklı yöntemle yapılmaktadır. Kübalılar tarafından evlerinin bir kısmını veya tamamını kiralayan otelleri seçebilir veya casa denilen evlerde konaklayabilirsiniz.

Airbnb mantığından tek farkı, kiraladıkları turistin pasaport bilgilerini devlete bildirmesidir. Bu tür evlerin kapılarında mavi zemin üzerine beyaz ters çevrilmiş çapa bulunur. Her iki durumda da (otel veya casa) Küba’da konaklama için şehrin turizm merkezlerini tercih etmeniz gerektmektedir.

1. Küba ambargo altındaki bir ülke olduğu için insanlar kendi yiyeceklerini üretiyorlar. Küba’daki her evi köy evi olarak düşünebilirsiniz. Böcekler, köy evlerinin olmazsa olmazıdır. Çarşaf havlu vb. İhtiyaçlarınız casa sahibi tarafından karşılanmaktadır. İsterseniz bu ihtiyaçları her gün değiştiren casalar bile var.

2. Ev sahibiniz İngilizce konuşuyorsa sizin için büyük avantaj. Küba halkı çok konuşkan ve eğer İspanyolca öğrenmek veya İspanyolcanızı geliştirmek istiyorsanız, casas’ta ikamet etmek sizin için mükemmel bir fırsattır.

3. Bazı Casas’larda tuvalet malzemeleri (sabun, şampuan, tuvalet kağıdı) bulunur ve bazı casa’larda mevcut değildir. Bunu önceden konuşmalısınız.

4. Her odada perde vardır ancak perdenin arkasında pencere değil duvar vardır. Klostrofobiniz varsa, bundan bahsedin. Bu odalarda havalandırma, klima veya havalandırma cihazları ile yapılır.

5. Klimasız uyumak mümkün değildir. Odanızda soğutma için bir cihaz bulunmalıdır.

Şehirlerarası Ulaşım ve Havaalanı Transferi

Ev sahibiniz tarafından ayarlanan bir taksi veya havalimanında bir taksi sizi havalimanından konaklamanıza götürebilir. Ev sahibinizin taksiyi ayarlamasını istiyorsanız, önceden haber vermelisiniz.

Küba’da birkaç şehri ziyaret edecekseniz şehirlerarası ulaşım için 3 farklı alternatifiniz var. Türkiye’de daha çok şehir arasında viazul arasında transfer sağlarken (Çin hükümeti tarafından Küba’ya gönderilen otobüsler oldukça rahattır) biletlerinizi internet üzerinden firmadan temin edebilirsiniz. Konaklamanın aksine, şehirlerarası ulaşım pahalı ve biraz karmaşıktır. Viazul ile seyahat edecekseniz, birkaç gün önceden otobüs biletinizi ayırdığınızdan emin olun, otobüs işletmesine yakın bir casa seçmek ekonomik olabilir. Ancak casanız çok uzaktaysa, bir gün önceden bir taksi ayarlayabilirsiniz. 1 saat önce Viazul terminaline gitmeniz ve check-in yapmanız gerekiyor.

Otobüs kaçırma lüksüne gerçekten sahip değilsin. Şehirlerarası transfer yapmanın diğer yolu ise otel organizasyonlarından bir veya iki dolar daha fazla, ancak biletinizi bir gün önce almanız gerekiyor. Grup olarak gittiyseniz veya klasik arabalarla seyahat etmek istiyorsanız kolayca taksi bulabilirsiniz. Taksiler kesinlikle rahat değil ama 1-2 saat sürecek bir deneyime sahip olabilirsiniz. Taksiyi bir gün önceden ayarlamalısın. Genellikle erken saatlerde yola çıkılır. Tek başına taksiyle seyahat etmek son derece pahalı, bir grubun parçası olabilirsiniz diye düşünüyorum. Bu şekilde taksilere colectivo taksiler denir.

Küba’ya Giderken Yanınıza Alınabileceğiniz Eşyalar

İklim nedeniyle, Küba’ya ne zaman giderseniz gidin valizinizi hazırlarken yazlık giysilerinizi giyin. Kolay üşütenlerden iseniz belki ince bir gömlek ve pantolon giyilebilir ama gerekli değildir. Açık ayakkabılar en iyisidir ancak ince ve nefes alabilen kapalı ayakkabılar da tercih edilebilir. Güneş kremi, güneş gözlüğü ve şapka getirmeyi ihmal etmeyin. Elbette, yanınızda daima mayo bulundurun, Küba bir adadır ve okyanusa dalmak için canınızı ne zaman isteyeceğinizi asla bilemezsiniz. Küba, ikili para birimi uygulamasıyla ilginç bir ülke. Küba vatandaşları ayrı bir para birimi kullanır, turistler ayrı bir para birimi kullanır. Her ikisinin de resmi isimleri pesodur, ancak ikincisi CUC olarak adlandırılır ve “kuk” olarak okunur. Türleri farklıdır. Sadece ikincisini satın alıp kullanabilirsiniz, muhtemelen ilkini görmeyeceksiniz bile. Her zaman bir ABD dolarına eşit endeksli olan CUC’nin değeri Küba’da 25 pesoya sabitlendi, yani yerliler için her şey oldukça ucuz, turist fiyatını ödüyorsunuz ama yine de her şey uygun. CUC satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ABD Doları ödeyerek satın almak istiyorsanız% 10 ek ücret ödemeniz gerektiğidir, yani 11 Dolara 10 Dolara eşdeğer 10 CUC alıyorsunuz. Ülkemizden giderken Euro almak en iyisidir. CUC’yi EUR cinsinden CADECA adlı ofislerden alabilirsiniz. Alış ve satış arasındaki farktan dolayı para kaybetmemek için daha az alıp harcamanız sizin için daha iyi olabilir. Alışveriş sırasında cebinizden çıkan miktarı buna göre hesaplayabilir ya da aynı rakamı Amerikan Doları olarak düşünebilirsiniz. Para birimi gibi birden fazla elektrik sistemine sahip bir ülkede bazı prizler bizimkiyle aynı, bazıları farklı, hatta prizlerin bir kısmı 110 Volt ve diğerleri 220 Volt. Bu nedenle herhangi bir sorun yaşamamak için voltaj korumalı bir adaptör almanız istemediğiniz bir durumla karşılaşmanızı engelleyecektir. Özellikle sık seyahat edenler için, sakladığınız sürece her türlü ipucu içeren üniversal adaptörler almanızı tavsiye ederim. valiziniz, her ülkede rahatsınız.

Türkiye’den Küba’ya Nasıl Gidilir?

Küba’nın uluslararası havalimanı olan Havana JoseMarti Havalimanı’na genellikle İstanbul’dan kalkan uçuşlar ile ulaşılır. En uygun uçak biletini bulmak için internet üzerinden uçuşları inceleyebilirsiniz. Aktarmalar çoğunlukla Fransa’da yapılıyor. Havaalanının adı Küba’nın en ünlü şairinden geliyor. Havana’ya havalimanından ulaşmak için ya taksi kullanacaksınız ya da otobüse bineceksiniz. Küba’da taksiler devlet tarafından işletildiği için, havalimanından Havana’ya gidişiniz 25 CUC’ye mal oluyor, bu da ucuz değil, yaklaşık 20 Euro. Otobüs sadece 50 sent ama valizinize dikkat etmelisiniz, turistler geçmişte bu konuyla alakalı bazı sorunlar yaşamış. Havana’da dolaşırken ya otobüse binecek, taksiye binecek ya da yürüyeceksiniz. Üçüncü seçenek olan yürümek, tabii ki gideceğiniz yere yakınsa en iyi seçenek ama kaybolma riskine karşı dikkatli olun. Öte yandan otobüsler oldukça eski ve çok sıkışık, rahat seyahat etmeniz mümkün değil. İspanyolca bilmiyorsanız, yerel halk ile anlaşmak gerçekten kolay değildir. Para biriktirebilenler için kesinlikle en iyi seçenek araba. 1950’lerden kalma muhteşem arabaların Küba’da hala kullanımda olduğunu biliyorsunuz. Her halükarda, Küba’yı betimleyen her fotoğraf ve filmde kesinlikle yer alıyorlar. Bu arabalar Ferhan Şensoy’un burada çektiği Şans Kapıyı Kırma filminde de rol aldılar. Daha ucuz olan arabaların bir kısmı eski arabalar değil, daha yeni, daha küçük ve daha hafif arabalar olduğu için antika sürmenin keyfini çıkaramazsınız, ancak seyahat ederken bolca göreceksiniz. Küba‘nın diğer şehirlerine ulaşım da Havana üzerinden sağlanıyor. Bunun için en pratik yöntem günübirlik tur yapmaktır. Ada ülkesi olduğu için her yere otobüsle gidip Havana‘ya dönmek mümkün. Bunun dışında turizm tam oturmadığından tek başınıza ulaşımı sağlamakta zorlanabilirsiniz. Tabii ki İspanyolca konuşabiliyorsanız işiniz daha kolay olacak.

Küba’da Nereye Gidilir?

Konaklama için Hotel Habana Libre, Küba’da Havana’da kalmak için ideal. Böylece hem bu güzel şehri dolu dolu ziyaret edebilir hem de diğer şehirlere günübirlik turlar yapabilirsiniz. Devrimden önce Hilton olan bu otel, bir süre devrim ordusu tarafından karargâh olarak kullanılmış. Şimdi bir otel olarak işletiliyor ve konumu gayet iyi, çünkü beş dakika içinde Malecon‘a yürüyebiliyorsunuz ve ulaşım çok rahat. Açık büfe kahvaltı oda fiyatına dâhil olduğu için güne tok karnına başlayabilirsiniz. Ayrıca otel içinde yer alan restoran, Küba‘da midenizi doyurabileceğiniz en iyi adreslerden biri.

Okyanusa doğru uzanan ince bir burun olan Varadero‘da ayrıca tatil köyleri, ince kumdan yapılmış geniş kumsalları bulunuyor, şezlongunuza oturup dalgaların arasında zıplayan yunusları izleyebilirsiniz. Aslında denizden pek bir farkı yok ama okyanusta yüzmek kulağa hoş geliyor tabi ki. Tatilinizin yarısını Havana‘da, yarısını Varadero‘da bir tatil köyünde geçirebilirsiniz. Tatil köyüne gitmek için tek şansınız taksi kullanmak olacaktır. Tatil köyünden günübirlik turlara katılmak ve Santiago başta olmak üzere Küba‘nın geri kalanını ziyaret etmek de mümkün.

Küba’nın Kısa Tarihi

Küba’nın kolonizasyon sürecini başlatan Christopher Columbus, burasının insan gözünün gördüğü en güzel yer olduğunu söylemektedir. Küba o zamandan beri her zaman bir çekim merkezi olmuştur. Yaklaşık dört yüz yıl adayı kontrolleri altında tutan İspanyollar, Küba’yı “Yeni Dünya’nın anahtarı” olarak gördüler. Diğer kolonilerinin çoğunu kolayca terk etmelerine rağmen, Küba’yı ellerinde tutmak için her yolu denediler. 1895 yılında başlayan Kurtuluş Savaşı sırasında adada Küba nüfusunun altıda biri vardı. Savaş, Kübalıların zaferi ile sonuçlanmadı, çünkü adayı kendi hakkı olarak gören ABD devreye girip Küba’yı işgal etti. Daha sonra kontrolündeki hükümetler aracılığıyla bu kıymetli ganimeti istediği gibi şekillendirmek için yola çıktı. 1959 yılına kadar, Fidel Castro ve arkadaşları şaşırtıcı bir şekilde iktidara geldiğinde. Daha sonra, ABD’nin adayı yeniden ele geçirme konusundaki ısrarı, dünyayı 1962’de nükleer savaşın eşiğine getirdi. Küba, 1970’lerin başında Sovyetler Birliği’nin çizgisini kabul ettikten sonra bile, “Doğu Bloku” ülkelerinden her zaman ayrıcalıklı bir konuma sahip oldu.

Küba Turizm Özellikleri

Küba günümüzde yoğun bir turizm ülkesidir. Özellikle rumba, salsa, yeni trova gibi türlerde dünyanın en iyi puro, rom, devrim, aşk, müzik ve dans ülkesi olarak yılda milyonlarca turisti ağırlamakta. Varadero, Ancón, Santa María, Pilar, Santa Lucía, Guardalavaca ve Maguana gibi çarpıcı plajlara sahip olması ve Karayipler’in en iyi dalış noktaları olması da ilgi çeken başlıca nedenler arasında. Ayrıca akciğer kanseri, diyabet, vitiligo, sedef hastalığı gibi hastalıklara karşı özgün ve etkili tedaviler geliştirmiş olması Küba’yı bir sağlık turizmi merkezi yapmaktadır.

Küba aslında 1600 irili ufaklı adadan oluşan bir takımadadır. Yaklaşık 110.000 km2’lik bir alanı ve 1250 kilometrelik bir uzunluğu ile Karayipler’deki en büyük ülkedir. Kuzeyde ABD ve Bahamalar, batıda Meksika, güneyde Jamaika ve doğuda Haiti var.

8000’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapan Küba, bitki örtüsü esasen yerli olan dünyadaki birkaç ülkeden biridir. Bir palmiye çeşidi olan Roystonea regia ve adaya İspanyollar tarafından ekilen şeker kamışı, Küba’da yetişen bitkilerin en tipik örnekleridir. Floranın aksine Küba’daki hayvan türlerinin önemli bir kısmı dışarıdan geldi. Küba’nın ulusal kuşu, Küba kemirgeninin Tocororo adlı gagasıdır. Özgürlüğün sembolü olarak görülüyor çünkü kafese kapatıldığında ölüyor. Küba’da vahşi kara hayvanları ve zehirli yılanlar yok.

Küba’nın nüfusu 11.240.000’dir. Kadın erkek oranının neredeyse eşit olduğu ülkede toplumun% 65’i beyaz,% 22’si melez,% 12’si siyah ve% 1’i Asya kökenlidir. Küba’da ortalama yaşam süresi 76 yılı aşıyor. Nüfusun% 75,6’sının şehirlerde yaşadığı Küba’da 15 eyalet ve biri özel statüye sahip olan Isla de la Juventud (Isle of Youth) olmak üzere 168 şehir bulunuyor. Bu eyaletler batıdan doğuya, Pinar del Río, Artemisa, Havana, Mayabeque, Matanzas, Cienfuegos, Villa Clara, Sancti Spíritus, Ciego de Ávila, Camagüey, Las Tunas, Granma, Holguín, Santiago de Cuba ve Guantánamo’dur.

Küba’da Gezilecek Yerler

 • Havana
 • Vinales ve Pinar Del Rio
 • Santiago
 • Artemisa
 • Mayabeque
 • Matanzas
 • Isla de la Juventud
 • Cienfuegos
 • Sancti spíritus
 • Camagüey
 • Ciego de Ávila

Havana

Küba’nın sadece resmi başkenti değil, adadaki yaşamın da merkezi. Görülecek pek çok yer de burada bulunuyor. Elbette Havana başlı başına bir anıt olarak adlandırılabilir, Fidel ve Che resimlerinin her yerde olduğu, insanların yetmiş yıllık arabalarla seyahat ettiği, Atatürk ve Don Kişot heykellerinin sokakları ve parkları süslediği başlı başına ilginç bir şehir. Dolayısıyla yapılacak en iyi şey sokaklarda dolaşmak ve bu farklı yaşam tarzını gözlemlemek. Heykelinin bulunduğu John Lennon‘a adanmış bir park da var. Havana‘nın tarihi dokusu en yoğun olarak La HabanaVieja yani eski şehir merkezi olan Eski Havana‘da görülmektedir. Şehrin ana meydanı olan Plaza de la Revolucion ya da Devrim Meydanı, şehrin ana caddesi olan Prado‘da yer alıyor ve turist gruplarıyla dolu. Havaalanına adını veren JoseMarti’nin dev bir heykeli de var.

Devrim Meydanı‘nın iki yanında görülecek iki yer var: CapitolioNacional ve Museu de la Revolucion (Devrim Müzesi). Bunlardan ilkinin en çarpıcı özelliği ABD parlamento binasına çok benziyor olmasıdır. Çatışan iki ülke arasındaki bu mimari benzerlik tuhaf bir ironi sunuyor. Bina, 1910 yılında, ada Amerikan mandası altında yönetilirken inşa edildi ve oldukça muhteşem gözükmektedir. Onunla tam bir tezat oluşturan Devrim Müzesi‘nde Küba tarihi, Kolomb‘un “keşfi”, İspanyol kolonisi, Amerikan mandası ve devrim süreci şeklinde fotoğraflar, tarihi objeler ve video sunumlarıyla anlatılıyor. Her gün 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilen müzenin giriş ücreti 5 CUC. Okyanus kenarında bulunan Malecon, dalgalarını izleyen çiftlerle doludur. Her yaştan Kübalı âşıklarburada el ele tutuşup manzaranın ve aşklarının tadını çıkarıyor. Havana’da yüzebileceğiniz bir halk plajı da var.Malecon‘da deniz kenarında bulunan Castillo de la Real Fuerza (Kraliyet Donanması Kalesi) adlı kale, şimdi bir deniz müzesi olarak hizmet veriyor. Hem İspanyol donanması hem de korsan gemileri için önemli limanlara ev sahipliği yapan Küba, savaş gemileri ile iç içe. Müzede birçok sergide gemiler hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. 09:00 – 18:30 arası açık. Devrime rağmen kalenin adını değiştirmemiş olmaları, hem tarihe saygılarını hem de eski acıları unutmama kararlılıklarını göstermektedir. Kaleden içeriye doğru yürüdüğünüzde sadece birkaç dakika içinde ulaşacağınız Catedral de San Cristobal, biraz küçük ve harap bir yapı. Santiago ve Camagüey’deki katedraller buradan çok daha iyi korunmuş durumda. En azından farklı mimari onu ziyaret etmeye değer kılıyor. Her iki taraftan dev kulelerin yükseldiği genel katedral yapısının aksine düz bir ön yüze sahip ve kuleler iki köşede ayrı ayrı duruyor. Gece yarısına kadar ziyaret edilebilir. 1748 yılında inşa edilmiştir. Katedralin karşısında bulunan Plaza de Armas (diğer adıyla Plaza de Catedral), tarihi binalarla çevrili zarif bir meydandır. Dört asırlık bir geçmişi vardır. Küçük kafeler artık masa kurdu. Meksika’dan Coca Cola ve Heineken birası bile getiriyorlar. Elbette burada üretilen ve şeker kamışı suyuyla yapılan kolalar daha keyifli bir deneyim sunuyor. Ayrıca üzerine şeker kamışı eklenmiş bir korsan resmi olan farklı bir tür bira var. Otantik bir deneyim için yerel markaları tercih etmenizi tavsiye ederim. Bunun dışında Havana’dan birçok günübirlik turlara katılmanız mümkün. Broşürleri kaldığınız otelden temin edebilirsiniz. Bu turlara neredeyse istisnasız bir puro fabrikası ve bir rom fabrikası dâhildir. Bunun dışında otobüs yolculuğu sırasında Küba’nın korunmuş doğasını izleme şansınız da var.

küba purosu
Havana

Vinales ve Pinar Del Rio

Vinales ve Pinar del Rio, Havana‘ya çok yakın olan bu iki şehir günübirlik otobüs turlarının en popüler rotasını oluşturuyor. Pinar del Rio, puro üretimi ile ünlü bir bölgedir. Öncelikle burada bir puro fabrikasını ziyaret ediyorsunuz. Tütün yapraklarını gösterir ve nasıl hazırlandıklarını size açıklarlar. Çıkışta satın almak da mümkündür. Daha sonra bir tütün tarlasını da ziyaret ediyorsunuz. İşin garibi Küba‘da her yerde sigara içilmez işaretler asılı çünkü neredeyse herkes puro içiyor. Havana’nın sokaklarında dudakları arasında yürürken, sadece görkemli bir puro Türkiye’de iç işadamlarını sıkıştırabilir, elinizde sokak dansı eşliğinde taze bir hindistancevizi romu kokteyli içinde, zaten köhne insanlarla sık sık karşılaşacaksınız. İnsanlar genellikle neşelidir, en ufak bir müzik eşliğinde dans eder, puro ve romun tadını çıkarırlar. Küba’da sağlık hizmetlerini iyileştirmek için bu kadar uğraşmış olmaları boşuna değil. Gördüğünüz gibi, hükümet turistlere puro satmaya ve Kübalılara puro satmamaya çalışıyor çünkü purolar sağlığa zararlı ama Küba ekonomisine faydalıdır. Puro fabrikasından çıktıktan sonra rom fabrikasına uğrayacaksınız. Burada rom tarihini anlatıyorlar, sonra farklı tatlarda ve yaşlanma derecelerinde rom tadabilir ve satın alabilirsiniz. Sonra Vinales yoluna çıkacaksınız. Arada muhteşem bir vadide durup etrafı seyredip, bir yandan da taze hindistan cevizinden yapılan PinaColada kokteyllerini içmek bu turlarda yapabileeğiniz küçük ama keyifli bir etkinlik.

Vinales’e vardığımızda biraz hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Fidel Castro‘nun en sevdiği yer olarak bilinen Vinales‘in doğası muhteşem olsa da turistler için hazırladıkları “eğlence” bana çok yapay geldi. Bunlardan ilki, Prehistorik duvar resmi olan Mural de la Prehistoria‘dır. Onun adına aldanmayın, bunun tarihle hiçbir ilgisi yok. Fidel Castro çıplak bir şekilde dağ yamacına baktı ve onu boyayarak dinozorlar ve mağara adamları çizmesini istedi. Vinales’deki duvar resmini yaptıktan sonra Hint Mağarası Cuevas del Indio‘ya gittik. Bu mağaranın içinden akan dere üzerinde bir tekne ile seyahat ediyorsunuz. Ücret 5 CUC.Size girişlerinde doğal olarak oluşan sarkıtları göstereceklerini, bazılarının balığa, bazılarının şampanya şişelerine veya başka bir şeye benzetildiğini söylüyorlar. Mağara çıkışında taze şeker kamışını gözünüzün önüne sıkıp soda veya rom ile karıştırarak servis ediyorlar. Vinales&Pinar del Rio turundansonra otele dönüyorsunuz. Dağcılık ile daha ciddi ilgilenenler, Vinales bölgesinde bulunan Büyük Saint Tomas MağarasıGranCaverna de Santo Tomas turlarına katılabilir. Vinales bölgesindeki yeşil tepelerde yürüyüş yapmak da turistler arasında oldukça popüler bir aktivitedir.

kübada yaşamak
Vinales ve Pinar Del Rio

Santiago

Adanın en güneyinde yer alan Santiago de Cuba, ülkenin en büyük ikinci şehridir. Üstelik devrim burada başladığından beri tarihinden ayrı bir öneme sahiptir. Fidel Castro ve arkadaşları önce buraya indiler, karakola baskın yaptılar ve kendi yönetimlerini ilan ettiler. Daha sonra, daha fazla savaşçı topladılar ve yavaşça kuzeye ilerlediler, sonunda Havana‘yı alıp Küba‘ya hükmettiler.Santiago, 1515 yılında İspanyol sömürgeciler tarafından kurulan iki büyük kareye sahip: Plaza de la Revolucion ve devrimi simgeleyen devasa bir heykelin bulunduğu ParqueCespedes. Her ikisi de kolonyal dönemi anımsatan tarihi binalarla çevrilidir. Tarihi dokusunu çok iyi korumuş olan şehirde çok sayıda müze bulunuyor. Bunların en büyüğü olan Küba Tarih Müzesi, katedralin yanında, ParqueCespedes‘in karşısında yer almaktadır. Giriş ücreti 2 CUC. Cuma günleri sadece 14:00 – 17:00 arasında açıktır, pazar günleri 09:00 – 13:00 ve 14:00 – 17 saatleri arasında açıktır.NuestraSeñora de la Asunción Katedrali ise krem renkli duvarlara sahip bir katedraldir ve İspanyol kolonyal tarzına sahip olmasına rağmen sadece yüz yaşında. Devrimden sonra din zayıflamış olsa da katedral hala korunuyor ve çok az ilgi görüyor. Santiago’da bir Roma Müzesi de bulunmaktadır. 2 CUC karşılığında ziyaret edebileceğiniz müzede, rom tarihi ve hazırlanması hakkında detaylı bilgi veriyorlar.

Santiago‘da kalacaksanız eğlenmek için burayı tercih edebilirsiniz. Varadero plajı, Küba’nın en lüks plajına ev sahipliği yapıyor ve genellikle otellerle kaplı. İnce beyaz kumlu geniş bir plaja sahiptir. Otelde sıkılırsanız dışarı çıkıp Josone Park‘ı ziyaret edebilirsiniz. Parkı kuran Jose ve Onelia çiftinin isimlerinin birleşiminden oluşuyor. Bunun dışında Varadero‘da yapabileceğiniz bir diğer gezi de Bellamar Mağaraları turu. İki asırdır turistlerin ziyaret ettiği geniş bir mağaradır. Otelde çok sıkılıyorsanız ve gidecek başka bir yer bulamıyorsanız, bu turlara katılabilirsiniz. 85 CUC ödemeye gücünüz yetiyorsa SeafariCayo Blanco’ya katılabilir ve deniz safarisine çıkabilirsiniz. Sizi katamaranla şnorkelle yüzdüğünüz ve balıkları izlediğiniz bir mercan kayalığına götürüyorlar. Ardından Delfinariogösterisine geçebilir ve yunuslarla yüzebilirsiniz. Trinidad de Cuba ve Santa Clara, Havana ve Santiago arasındadır. Görülmesi gereken en güzel yer Topes de Collantes adlı şelaledir. Genellikle turlara şelalenin adı da verilmektedir. Aşağıda kısaca bahsedeceğim diğer şehirlerden hangisine bağlı olarak birkaç farklı tur türü vardır. Hangisine isterseniz (veya hangisine rastlarsanız) katılabilirsiniz, aralarında büyük farklar yok, genellikle Küba kırsalını görüyorsunuz ve ada kültürünün bu tarafını gözlemliyorsunuz. Che Guevera Heykeli, SantaClara Devrim Meydanı, özellikle devrim için çok önemli bir adres. Burada Che Guevara ve silah arkadaşları bir trene baskın düzenledi. Aynı yerde hala bir anıt var: Monumento a la Toma del Tren Blindado. Ayrıca Che Guevara Anıtı ve devrimde hayatını kaybedenlere adanmış bir türbe var.

kübada sağlık hizmetler
Santiago

Artemisa

Artemisa, 2010 yılında Havana’nın eyalet kesiminin ikiye bölünmesiyle devlet statüsü kazandı. Başlıca turistik alanları Las Terrazas ve Soroa’dır. Ülkenin ilk ekolojik köyü olan Las Terrazas ve “Küba’nın gökkuşağı” olarak bilinen Soroa, adanın en eski kahve tarlalarının artık üretimde olmadığı bölgelere kuruldu. Bu iki bölge pratik olarak Havana’ya en yakın doğa turizmi alternatifleridir.

Cafetal Buenavista: Küba’nın en eski ve aynı zamanda Amerika kıtasındaki ilk büyük kahve plantasyonu. Bugünün Las Terrazas bölgesinde, Haiti Devrimi’nden kaçan Fransız göçmenler tarafından kurulmuştur.

 • En İyi Oteller: Moka (Las Terrazas), Soroa (Soroa)
 • En iyi restoranlar: Casa del Campesino (Las Terrazas), El Romero (Las Terrazas)
 • En iyi eğlence mekanları: Tío Cabrera (San Antonio de los Baños), Casa de la Música
parque artemisa
Artemisa

Mayabeque

Mayabeque, Artemisa ile aynı tarihte ve aynı devlet haline geldi. Burası Küba’nın – Havana’dan sonraki en küçük eyaleti ve en az ilgi çeken turistik yer. Dünyaca ünlü Küba romu Havana Club’ın fabrikası Santa Cruz del Norte şehrinde bulunuyor.

 • En iyi oteller: Memories Jibacoa (Playa Arroyo Bermejo), Trópico (Playa Jibacoa)
 • En iyi restoranlar: El Criollo (Jaruco), Plaza 1714 (Bejucal)
 • En iyi eğlence mekanları: El Noy (Bejucal), Las Piedras (Melena del Sur)
mayabeque cuba
Mayabeque

Matanzas

Matanzas, Küba kültüründe çok önemli bir yere sahip olan danzón ve rumba gibi müzik ve danslarla, Katoliklikten sonra ülkede en yaygın din olan Afrika kökenli Santería’nın kökeni. Matanzas’ın en önemli turizm bölgesi şüphesiz Havana’dan sonra adanın en çok turist çeken yeri olan Varadero’dur. 22 km uzunluğunda bir plaja sahip olan Varadero, Karayipler’in en büyük tatil bölgesi olmasının yanı sıra Küba’nın en popüler plajıdır. Matanzas’ın güney kesiminde Zapata Bataklığı var. 1961’de ABD destekli rejim karşıtı Kübalıların saldırıya uğradığı Domuzlar Körfezi (Bahía de Cochinos) burada bulunuyor ve adanın en önemli dalış merkezlerinden biri. Ayrıca bu bölgede, İspanyol işgalinden önce adada yaşayan en gelişmiş aborjin kabilesi olan Taíno’nun yaşam tarzını yansıtmak için inşa edilmiş turistik Guamá köyü bulunmaktadır.

 • En iyi oteller: Princesa del Mar (Varadero), Iberostar Varadero (Varadero), Royalton Hicacos (Varadero), Meliá Las Américas (Varadero), Vista Azul (Varadero)
 • En iyi restoranlar: Varadero 60 (Varadero), El Chiquirrín, Mallorca, Litoral Matancero
 • En iyi eğlence mekanları: Casa de la Música (Varadero), Cueva del Pirata (Varadero), La Rumba (Varadero), Havana Club (Varadero), Galaxia
cuba matanzas matanzas from ermita de monserrate church
Matanzas

Isla de la Juventud

Küba’nın özel statüye sahip tek şehri olan Isla de la Juventud, Küba takımadalarının en büyük ikinci adasıdır. Doğudaki adalardan biri olan Cayo Largo del Sur, birçok kişi tarafından Küba’nın en iyi plaj alanı olarak kabul ediliyor.

 • En iyi oteller: Sol Cayo Largo (Cayo Largo del Sur), Iberostar Playa Blanca (Cayo Largo del Sur), Sol Pelícano (Cayo Largo del Sur)
 • En iyi restoranlar: Ranchón Playa Sirena (Cayo Largo del Sur), El Cochinito
 • En iyi eğlence mekanları: La Rumba, El Pinero, El Patio
1 pueft37shetgxd qhzzsa
Isla de la Juventud

Cienfuegos

Diğer Küba şehirlerinden farklı olarak, aynı adı taşıyan vilayetin başkenti olan Cienfuegos, o zamanlar İspanya kralı altında bir Fransız tarafından kurulmuştur. Şehrin neoklasik tarzı, mimarideki bu Fransız etkisini yansıtıyor. Unesco’nun dünya kültür mirası listesinde yer alan dört Küba şehir merkezinden birine sahip olan Cienfuegos, Kübalılar tarafından “Güney’in incisi” olarak anılıyor. Şehir ayrıca ülkenin ana dalgakıranlarından birine (malecón) sahiptir. Cienfuegos, Küba’nın en güzel ve en temiz şehirlerinden biridir.

 • En İyi Oteller: Jagua, La Unión
 • En iyi restoranlar: El Ocaso, Aché, Pelícano, Te Quedarás
 • En iyi eğlence mekanları: Benny Moré, Club Cienfuegos, Tropisur, Casa del Danzón
kubanin guney incisi cienfuegos gezilecek yerler 1575550585 08
Cienfuegos

Sancti spíritus

Sancti Spíritus‘un güneybatısı, Küba’da kurulan üçüncü şehir olan Trinidad, Şeker Değirmenleri Vadisi (Valle de los Ingenios) ve adanın güney kıyısındaki en güzel plaj Ancón’dur. Amerika’nın en iyi korunmuş kolonyal şehirlerinden biri olan Trinidad’ın tarihi merkezi, bir zamanlar adadaki şeker üretimi ve köle ticaretinde temel bir konuma sahip olan Şeker Fabrikaları Vadisi ile birlikte Unesco’nun dünya kültür mirası listesinde yer alıyor. Bir “açık hava müzesi” olan Trinidad, Küba’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Sancti Spíritus’un kuzey kesiminde Küba Devrimi’nin en önemli komutanlarından Camilo Cienfuegos’un müzesi var.

 • En iyi oteller: Iberostar Grand Hotel (Trinidad), Brisas Trinidad del Mar (Trinidad)
 • En iyi restoranlar: Vista Gourmet (Trinidad), Plaza Mayor (Trinidad), Papos Boulevard, Éxtasis (Trinidad)
 • En iyi eğlence mekanları: Casa de la Música (Trinidad), Disco Ayala (Trinidad), Palenque de los Congos Reales (Trinidad), Casa de la Trova
centro historico sancti spiritus
Sancti spíritus

Ciego de Ávila

Ciego de Ávila‘nın kuzeyindeki adalarda, Küba ve Karayipler’in en iyi plajlarından biri olan Pilar. Bugün Varadero’dan sonra ülkenin en çok turist çeken sahil bölgesi olan bu adalar, ünlü yazar Ernest Hemingway tarafından dünyaya tanıtıldı. Ciego de Ávila ayrıca ülkenin en büyük doğal gölüne (Süt Gölü [Laguna de la Leche]) ve Taíno kültürüyle ilgili Karayipler’deki en büyük arkeolojik sit alanına (Los Buchillones) ev sahipliği yapmaktadır.

 • En İyi Oteller: Iberostar Playa Pilar (Cayo Guillermo), Meliá Cayo Coco (Cayo Coco), Pullman Cayo Coco (Cayo Coco)
 • En iyi restoranlar: Don Ávila, La Casa Cubaquoise, Blanco y Negro
 • En iyi eğlence mekanları: El Batanga, La Cueva del Jabalí (Cayo Coco), La Cueva (Laguna de la Leche), Patio el Gallo (Morón)
ciego de avila
Ciego de Ávila

Camagüey

Küba’nın en büyük ili olan Camagüey‘in başkenti, ülkenin en güzel şehirlerinden biridir. UNESCO’nun dünya kültür mirası listesinde yer alan tarihi kent merkezi, korsan saldırılarından korunma kaygısıyla oldukça karmaşık bir tarzda inşa edilmiştir. Camagüey, -do we olan- Türkiye’de Küba yemek kültürünün ana mekânları dışında etin damak tadına uygun en iyi şekilde korunuyor. Eyaletin kuzeyinde yer alan 20 km uzunluğundaki turistik Santa Lucía Plajı, aynı zamanda dünyanın ikinci büyük mercan kayalığı alanıdır.

camaguey rooftops 3
üba gezi re Camagüey

Küba gezi rehberine dair bilinmesi gerekenleri bu şekilde sizlere aktardık. Küba’ya daha önce hiç uğramamış bireylerin daha hazırlıklı olması ve nitelikli bir gezi deneyimini duyumsaması adına tüm önemli destinasyon noktaları ve Küba’da işinize yarayacak bilgileri sizlerin istifadesine sunduk. Bu rehber doğrultusunda harika bir gezi tecrübesi yaşayacağınızı temenni ediyor ve iyi tatilleri diliyoruz. Bir sonraki gezi turunuzda görüşmek üzere!

Yorum Yap

Yorum Yap