1. Ana Sayfa
  2. Yurtdışı rehberi
  3. İsviçre Gezi Rehberi 2021

İsviçre Gezi Rehberi 2021


İsviçre gezi rehberi : Dünya’nın en pahalı ülkelerinden bir tanesi olan İsviçre yani İsviçre Konfederasyonu federal otoritenin hâkim olduğu, doğal güzellikleri ile ziyaretçileri büyüleyen, lüks mağazaları ile her gün biraz daha fazla turist çeken bir ülkedir. Ülke Alpler, Jura dağları ve İsviçre platosu arasında bulunur. İsviçre’nin komşuları kuzey sınırında Almanya, güneyinde İtalya, batısında Fransa ve doğusunda Avustralya ile Lihtenştayn ülkeleridir. Ülkenin yüzölçümü yaklaşık 41285 kilometredir. İsviçre nüfusu yaklaşık 8 buçuk milyon civarındadır.

Nüfusun büyük çoğunluğu büyük şehirlerde ve merkezi yerlerde bulunur. Ülkenin en yoğun şehirleri ve ekonomik merkezi Zürih ve Cenevre şehirleridir. İsviçre’de, 1815 yılından itibaren uluslararası bir savaş durumu olmamıştır. Ülke dış politikasında genellikle barışçı bir yol izlemektedir. Uluslararası ilişkilerde genellikle barış kurma girişimlerimde bulunur. İsviçre, 26 kantondan oluşur. Ülke, 2002 yılından sonra birleşmiş milletleri katılmış ve birçok uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır. Avrupa Birliğine üye değildir, fakat schengen bölgesi içerisinde yer alır.

isviçre nerededir
İsviçre Bayrağı

Avrupa Birliği

İsviçre Kızılhaç’ın doğduğu ülke olarak da bilinir. Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nin kurucusu olan İsviçre birçok uluslararası organizasyonda aktif olarak bulunur. Dünya ülkeleri arasında yerli ürün bakımında en zengin ülkeler arasında yer alır. Ülkenin yaşam kalitesi oldukça yüksektir. Özellikle Zürih ve Cenevre dünyadaki yaşam kalitesi üst sıralardaki bölgeler arasında yer alır. Ülkede yetişkin bir birey yüksek düzeyde malvarlığına sahiptir. Ekonomik yönden gelişmiş olan İsviçre dünya ekonomisi sıralamasında 36. sıradadır. Satın alma gücü en yüksek ülkelerden olan İsviçre ekonomik açıdan refah içerisindedir.

Ülke, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romence olmak üzere dil ve kültür açısından 4 bölgeye ayrılmıştır. Ülkenin büyük bir çoğunluğu Almanca konuşur. Ülkede var olan dil ayrılığı yerel dillerde farklı adlarla söylenmesine sebep olmuştur. Ülkenin madeni paraların da ve pullarında da Latince kullanılır. İsviçre Konfederasyonu geleneksel kurulma tarihi 1 Ağustos 1921 olarak kabul edilmiştir.

İsviçre federal otoriteleri merkezi olan Bern ile beraber toplam 26 kantodan oluşur. Ülkenin önemli şehirleri Zürih Basel Cenevre ve Lozan’dır. İsviçre devlet olarak 1848 yıllarında kurulmuş ve o günden bugüne kadar varlığını sürdüren bir ülkedir. Ülkenin kuruluşu ise 19. Yüzyılın sonlarında gerçekleşmiştir.

Birleşmiş Milletler

Orta ve Batı Avrupa arasında yer alan İsviçre yüzölçümü bakımından Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ülkeler arasında 135. ülkedir. Genel olarak engebeli bir araziye sahip olan ülkede çok fazla dağlık alanı bulunur. Ülkenin orta ve Güney kısmında sıradağlar şeklinde bulunan Alpler ülke topraklarının %65’lik kısmını kaplamıştır. İsviçre de Alplerin çok yüksek doruklarında havza halinde bulunan buzul vadiler yer alır. Yüksek dağlardan oluşan ülkenin ekosistemi de çok farklıdır. Yüksek dağlara ayrılan vadilerin her birinde farklı ekolojiler görülür.

thumb2 flag of united nations 4k stone background grunge flag international organizations
Birleşmiş Mİlletler

Bitki Örtüsü

Ülkenin zengin bir bitki örtüsü bulunur. İsviçre’nin genel iklimi ılıman iklimdir. Yaz aylarında yağışlar görüldüğünde genel itibariyle sıcaklıkla ve nemlilik ile geçer. Kış aylarında yüksek noktalarda soğukluk görülür. Ülkede bazı dönemlerde hiç güneş görülmeyebilir. Ülkenin ortasından geçen büyük bir kısmını kaplayan Alplerin güney kısmında yağmur yağdığı dönemlerde, Kuzey kısmında sıcak rüzgârlar görülebilir. Alpler ’in iç kısımlarında ise kuru bir hava mevcuttur. Ülkede yıl boyunca yağmur görülür. Ancak yaz aylarında bu yağmurlar daha az sıklıkla görülür.

Ülkenin %23’ lük kısmını ormanlar oluşturur. Ormanlarda kozalaklı ağaçlar, meşe, kayın, kestane, ceviz gibi ağaçlar bulunur. Geniş ormanları bulunan ülkenin yüksek yamaçlarında dağ keçisi, tavşan, av kuşları da yaşar. Ülke yeraltı kaynakları bakımından zengin bir ülke değildir. Ülkede tuz yatakları bulunur.

İsviçre tam anlamıyla bir hukuk devletidir. Mahkemeler hükümetten ve parlamentodan bağımsız olarak işlevini yerine getirir. Avrupa ülkesine üye olmayan İsviçre’de Avrupa Birliği hukukunun etkisi yoktur. Ülke kendi hukuk sistemini kendi korumaktadır. İsviçre anayasası federal yüksek mahkeme tarafından denetlenir.

Turist Tercihi

Ülkemizden her yıl birçok kişi turistik nedenlerle İsviçre’ye seyahat etmektedir. Turistik nedenlerle seyahat için gidenler genellikle kayak için gider. Ülkeyi turistik nedenlerle seyahat edecek kişilerin yağışların az olduğu Eylül ve Ekim aylarında tercih etmeleri daha doğru olacaktır. Türkiye’den İsviçre’ye seyahat edecek kişiler için İstanbul ve Ankara’dan direkt veya aktarmalı olarak uçuşlar bulunur. Türkiye Cumhuriyeti hava Yolları’na ait birçok havayolu firması İsviçre’ye belirli tarihlerde uçuşlar düzenler. İsviçre gezilmesi ve görülmesi gereken ülkeler arasında yer alır. Farklı kültürü, iklimi ve mimari yapıları ile turistlerin ilgisini çeken bir ülkedir.

İsviçre, kültürel olarak komşularından etkilenmiş fakat kendine özgü de bir kültür de  oluşturmuştur. Ülkenin kendine has kültürü bulunur. Ülkede yaklaşık dört dil kullanıldığından farklı kültürlerin aynı anda yaşanmasını sağlamıştır. Fransa’ya yakın kısmında Fransızca, Almanya yakın kısmında ise Almanca konuşulduğunda farklı kültürler yaşanır. İsviçre’de vergi oranlarına düşük olması birçok yabancı kişinin İsviçre’de yaşamasını sağlamıştır. Aynı şekilde İsviçreliler ise kısıtlı olanaklardan dolayı başka ülkelere yerleşmiştir. Yaşam kalitesi ve alım gücü açısından dünya ülkeleri arasında üst sıralarda bulunan İsviçre, aynı zamanda oldukça pahalı bir ülkedir.

İklimi

İsviçre, iklim olarak yer yer farklılık gösterir. Genel itibariyle soğuk havanın hakimi olduğu ülkede yaz ayları yağmurlu ve nemli geçer. Yağmurların yağması ile birlikte yaz aylarında yüksek oranda nem görülür. Kış aylarına bakıldığında ise hava daha kuru geçer. Bazı kış günlerinde güneş yüzünü hiç göstermez. Ülkenin yüksek bölgelerinde yağışlı hava koşulları çok fazla görülür. Sonbahar ayları genel olarak kurak geçer. Ülkede Alp dağlarından dolayı ikliminde mevsimsel farklılıklar yaşanır. Ülkenin hassas ve değişken bir iklimi bulunur.

İsviçre dünya ülkeleri arasında en zengin ülkelerden birisidir. Ülkenin yaşam kalitesi çok yüksektir. Satın alma gücü en yüksek ülkeler arasında yer alır. İsviçre’de kişi başına düşen milli gelir çok yüksektir. Yaşam kalitesi ve refah içinde yaşayan İsviçre’de yaşam tarzının tersine yaşam oldukça pahalıdır. Türkiye’den İsviçre’ye gidecek kişilerin bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekir. İsviçre seyahatlerinizde alışveriş yapmak için pek çok mağaza ve alışveriş merkezi bulunur. Türkiye’ye getirmek için pek çok hediyelik eşya seçeneği bulunur.

İsviçre halkı yabancılara karşı daima güler yüzlü ve sıcakkanlıdır. İnsanlar birbirine daha karşı daima nezaketle ve saygılıdır. İsviçre seyahatlerinde hem farklı bir kültüre şahitlik ederken hem de ülkenin lezzetli yemeklerinden tadabilirsiniz. Ülkenin yemek kültürü oldukça gelişmiş ve çok lezzetli yemekleri bulunur. Yemek için ülkede çok fazla restoran, kafe tarzı yerler bulunur. Damak tadınıza hitap edecek farklı lezzetleri bulmanız mümkündür. Et, tavuk, balık, sebze yemekleri ile geniş bir mutfağa sahiptir. İsviçre deyince akla çikolata ve peynir gelir. Çikolatası ile meşhur İsviçre’de çikolatanın üretiminde kullanılan tüm malzemeler özel ve kalitelidir. Büyükbaş hayvancılığı yapılan ülke de birbirinden lezzetli yüzlerce peynir çeşidi bulunur.

İsviçre Nerededir?

İsviçre, birbirinden harika doğa güzelliklerine sahip gezilmesi gereken muhteşem bir ülkedir. Ekonomik olarak refah içerisindeki ülke ekonomik açıdan oldukça güçlü ve kuvvetlidir. Ülkemizden her yıl birçok kişi çeşitli nedenlerden dolayı İsviçre’ye seyahat etmektedir. İsviçre yani İsviçre Konfederasyonu Avrupa Kıtası’nda yer alır. Ülkenin denize kıyısı yoktur. İsviçre Alpler İsviçre platosu ve Jura dağları arasında yer alır. İsviçre’nin çok eski geçmişe dayalı bir tarihi bulunur.

En eski yerleşim yerlerinden birisi olan İsviçre Roma döneminde yaşayan en önemli kabilelerden biri olan Helvetler kökeninden oluşur. İsviçre federasyonu ise 1848 yılından beri varlığını sürdüren bir ülkedir. Ülkenin geçmiş tarihine bakıldığında en eski tarım yerleşiminin milattan önce 5300 yıllarda olduğu ortaya çıkmıştır. İsviçre’nin kökenini oluşturan Helvetler uzun yıllar Roma’ya bağlı bir eyalet olarak varlığını sürdürmüştür. İsviçre, tarihi boyunca sürekli barışçıl bir politika izlemiştir. Birinci ve İkinci Dünya savaşlarında katılmayan İsviçre günümüzde birçok kurum ve kuruluşa ev sahipliği yapmaktadır.

İsviçre Avrupa birliğine üye olmayan ancak schengen vizesi kapsamında yer alan bir ülkedir. Ülkemizde İsviçre’ye gitmek isteyen kişilerin schengen vizesi almaları gerekir. Türkiye ile İsviçre arasındaki ulusal ve ticari ilişkilerin devamlılığı için vize başvurusunda bulunan kişiler ülkenin talep ettiği prosedürleri ve kuralları yerine getirdikten sonra İsviçre’ye seyahat edebilirler. Avrupa Kıtası’nda yer alan İsviçre 41285 kilometrelik bir yüzölçümüne sahiptir. Ülkenin batısında Fransa, güneyinde İtalya, kuzeyinde Almanya ve doğusunda Avustralya ve Lihtenştayn yer alır.

img 7878 1024x576 1
İsviçre

Alp’lere Ulaşım

Ülkenin topraklarının büyük bir kısmı Alplerden oluşmuştur. İsviçre’ye gitmek isteyen kişiler için Türkiye’den İsviçre’ye belirli aralıklarda havayolu uçuşları gerçekleştirilir. Türkiye ile İsviçre arası hava yolu seyahatleri ortalama 3 saat sürür. Türkiye’den İsviçre’nin Zürih, Cenevre ve Basel şehirlerine uçuşlar düzenlenir. Farklı Avrupa ülkelerinde İsviçre’ye trenle, otobüsle veya uçakla seyahat etmek mümkündür. Ülkemizden İsviçre’ye gidecek kişiler için aktarmalı veya direkt olarak uçuşlar düzenlenir.

Doğal güzellikleri ile öne çıkan İsviçre birçok ülkenin kültürü ile harmanlanmış oldukça güzel bir ülkedir. Ülkede, 4 farklı dilin konuşulması 4 farklı kültürün yaşanmasını sağlamıştır. İsviçre yaşam kalitesi olarak yüksek standartlara sahip ancak fiyat olarak pahalı bir ülkedir. Ülkemizden İsviçre’ye seyahat edecek kişilerin konaklamaları için ülkede pek çok otel ve konaklama yeri bulunur. Ülkenin her yerinde lüks ve konforlu oteller mevcuttur. Bunun yansıra kişilerin bütçelerine uygun şekilde de konaklama yerleri bulunur.

İsviçre’de Konuşulan Diller

Dünya üzerinde her ülkenin kullandığı farklı farklı diller bulunur. İsviçre barışın ve yaşam kalitesini üst düzeyde olduğu bir ülkedir. İsviçre’de diğer ülkelerde olduğu gibi yalnızca bir resmi dil bulunmaz. Ülkede Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romence olmak üzere 4 resmi dili konuşulur. Bu dillerin her biri farklı bölgelerde konuşulur. Ülkenin Fransa’ya yakın olan kısmında Fransızca, Almanya’ya yakın kısmında Almanca dili konuşulur.

Almanca, ülkenin kuzey doğu ve orta bölgelerinde konuşulur. İsviçre Almancası ülke nüfusunun yüzde 63’ü tarafından konuşulur. Ancak bir dilin birbirinden farklı çok fazla lehçesi olması ülkeye gidenler için zorlayıcı olabilir. İsviçre Almancasını kullanan konuşmacılar Dialekt, Mundart veya Dütsch diye adlandırılırlar. Standart bir Almanca konuşan kişiler farklı lehçelerde konuşan Vitra halkı ile konuşması bazen zorlayıcı olabilir. Ancak yazışmalarda kitaplarda ve gazetelerde resmi ve standart Almanca kullanılır. Bu da Almanca bilen kişilerin İsviçre seyahatlerinde işlerine kolaylaştıracaktır. İsviçre Almancası çok fazla Fransızca ifade ile birleşmiştir. Bu nedenle İsviçre’de Almanca ile ilgili çeşitli lehçeler bulunur.

Ülkede konuşulan diğer bir diğeri ise İsviçre Fransızcasıdır. İsviçre Fransızcası genellikle ülkenin Batı kısmında konuşulur. Cenevre Vaud, Jura ve Neuchatel bölgelerinde konuşulan dildir. İsviçre Fransızcasının en güzel avantajı Fransa’da konuşulan Fransızca ile arasında pek fazla farkın bulunmamasıdır. Çok az farklılık görülse de hemen hemen birbiri ile aynıdır. Standart bir Fransızca bilen kişiler İsviçre seyahatlerinde Fransızca konuşan kişilerle iletişim de zorluk yaşamazlar. İsviçre’ye giden kişilerin Fransızca bilmesi ülkenin Lozan ve Cenevre gibi popüler illerinde Fransızca konuşulması açısından oldukça avantajlıdır.

İsviçre’de konuşulan diğer bir resmi dil İtalyancadır. İsviçre İtalyancası, ülkenin Güney kesiminde konuşulan bir dildir. İsviçre İtalyancası, Almanca ve Fransızca dan etkilenmiş bir dildir. Standart bir İtalyanca bilen kişiler, İsviçre İtalyancası konuşması ve anlaması pek mümkün değildir.

İsviçre’de konuşulan diğer bir dilde Romence’dir. Ülkede, 37000 kişi Romence dilini konuşur. İsviçre’de en az konuşulan dil olmasına rağmen tarihi olarak daha eski bir dildir. Romence bir roman dilidir. İsviçre dışında Romence pek fazla kullanılan bir dil değildir. İsviçre’de 4 resmi dil bulunmasına rağmen birçok kişi İngilizceyi de bilir. İsviçre’de İngilizce bilen kişi sayısı oldukça yüksektir. İsviçreli seyahatlerinizde İngilizce bilmeniz ülkede zorluk yaşamadan seyahat etmenizi sağlayacaktır.

İsviçre’de Dinî İnanç

İsviçre dünyanın ve Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden birisidir. Özgürlükler ülkesi İsviçre’de insanların dini inançlarını serbestçe yaşamaları mümkündür. Her zaman barışçı bir politika izleyen İsviçre din bakımından da halkına dinlerini özgürce yaşama hakkı sağlar. İsviçre’de yaşayan halkın büyük bir kısmı dini inançlarını yaşayan kişilerden oluşur. Ülke son derece dini değerlerine sahip ve saygılı bir nüfusu vardır. İsviçre Katolik ve Protestan bölgelere ayrılmıştır.

Ülkede Hıristiyanlık, daha baskın ve devleti gelişimi üzerinde daha fazla etkiye sahiptir. Ülkede din ve devlet işleri birbirinden ayrı tutulmuş, laik bir ülkedir. Devlet ve din işleri birbirinden tamamen ayrılmıştır. Ülkede herkesin dinini özgürce yaşamasına olanak sağlanır. Aynı şekilde devlet de herhangi bir dinin savunuculuğunu veya propagandasını yapmakla yükümlü değildir. Ülkenin büyük bir kısmı kendisini inanan ve görüşlerini yaşayan olarak görür.

Paskalya Noel Virgin’in vasiyeti gibi bayramlar büyük bir coşkuyla kutlanır. Ülkede Katolik ve Protestan sayısı birbirine çok yakındır. Bern, Cenevre bölgelerinde halkın büyük bir çoğunluğu genellikle Protestanlığa bağlıdır. Ticino’nun bölgesinde ise Katolik inancı daha yaygındır. Özgürlüklerin ülkesi İsviçre’de bu iki dine mensup kişiler artık barış içerisinde yaşarlar. Ülkede bu iki inanca ait uyuşmazlıklar ve kavgalar yaşanmaz. Geçmiş tarihlerde yaşanan bu iki inancın çatışmaları günümüzde kalmamıştır. İsviçre’de insanları dini değerlere karşı daima hoşgörülü yaklaşırlar. Bunun yanı sıra ülkede Müslüman, Hindu ve Budist Yahudi dinini yaşayan kişilerde bulunur.

İsviçre’de Hristiyanlık eski Roma dönemine kadar uzanır. Geçmiş tarihlerde 16. Yüzyılda İsviçre Katoliklik ve yorumcular olarak ayrılmıştır. Hıristiyan kiliselerine bağlılık ülkede 20. yüzyılın sonlarına doğru görülmüştür. İsviçre’de yaşayan Müslüman Türkler de bulunur. Farklı dillerin ve dinlerin buluştuğu İsviçre kültürü ile ve yaşam tarzı ile örnek bir ülkedir.

İsviçre Tarihî

Demokrasinin ve barışın ülkesi İsviçre devlet olarak 1848 yılından beri varlığını sürdürür. İsviçre Federal Anayasası kabul edildikten sonra ülke varlığını kanıtlamıştır. Bugünkü devletinin temelini oluşturan yapı 13. yüz yılın sonlarına doğru oluşmuştur. İsviçre tarihi olarak çok geçmiş bir tarihe sahiptir. Ülkenin geçmişi milattan önce 5300 yıllarına kadar dayanır. Yapılan çalışmalarda ve kazılarda ülkenin tarihinin çok eski yıllara dayandığı ortaya çıkmıştır. İsviçre bölgesine en önemli kabilelerden birisi olan Helvetler, yerleşmiştir. Helvetler, İsviçre’de uzun yıllar eyalet olarak yaşamıştır.

Roma İmparatorluğu tarafından yenilgiye uğratılıp tümüyle fethedilen Helvetler, Roma’nın bir parçası olarak uzun yıllar yaşamını sürdürmüşlerdir. 4. Yüzyıldan itibaren İsviçre bölgesinin bir kısmı Burganya Krallığına aitti. Ancak daha sonra 5. yüzyılda Almanlar İsviçre’nin önce İsviçre platosuna daha sonra da Akga dillerine doğru yerleşmiştir. Bugünkü İsviçre toprakları Burgan krallıklarına aitti. İsviçre 6, 7 ve 8. yüzyıllarda Frank İmparatorluğu egemenliği altında kalmıştır. İsviçre geçmiş zamanlarda birçok medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. İsviçre toprakları, geçmişten günümüze kadar birçok devletin hâkimiyeti altında kalmıştır.

İsviçre tarihi için önemli olaylardan birisi, 1798 yılında yaşanan Fransız devrimidir. Fransız devrimi kuvvetleri ülkeyi işgal ederek ülkeyi hâkimiyeti altına almıştır. Fransız kuvvetleri tarafından zorla Helvetia Cumhuriyeti olarak halka kabul ettirilmeye çalışıldı. Ülkenin özgürlükleri dini inançları yıkılmaya çalışıldı. İsviçre yapılan bu baskılar ile Fransa’nın hâkimiyeti altındaki bir ülkeye dönüştü. Bu durumu kabul etmeyen halk sürekli ayaklanmalar çıkardı. Ancak yapılan bu ayaklanmalar da bir türlü başarıya ulaşılamadı. Ülkede sık sık kanlı biten ayaklanmalar görüldü. Daha sonra İsviçre toprakları, Avustralya ve Rusya gibi başka devletler tarafından da işgal edildi.

Ülkede 1848 yılında Katolik ve Protestan pantolonları arasında bir savaş çıkmıştır. Ülkede çıkan bu iç savaş yaklaşık bir aydan az sürdü. Ülkede onlarca kişi hayatını kaybettiği bu olaydan bu savaş ülkede yaşanan son silahlı çatışma olarak tarihe geçti. O günden günümüze kadar ülkede küçük ayaklanmalar dışında silahlı çatışmalar yaşanmadı. 1849 yılında İsviçre Federal Yasayı kabul etti.

İsviçre’ye Ne Zaman Gidilir?

Avrupa Kıtası’nda yer alan İsviçre ülkesine her yıl binlerce kişi kayak sporu yapmak için gitmektedir İsviçre’de Alper’de, kayak sezonu döneminde farklı ülkelerden birçok kişi kayak etkinliği faaliyetlerine katılarak eğlenirler. Özellikle ülkeye kayak yapmak için ocak ve şubat aylarında tercih edilmesi en uygun dönemlerdir. Bunun dışında kültürel faaliyetler için yapılacak seyahatlerde ise yağışların minimum seviyede olduğu özellikle sonbahar aylarında gidilmesi uygundur.

Eylül ve Ekim aylarında İsviçre yapılacak kültürel bir seyahat için en ideal dönem olarak tavsiye edilir. Sosyal, kültürel etkinlikler bakımında neredeyse her hafta sonu birçok faaliyetin yapıldığı İsviçre ülkesinde etkinliğin türüne göre farklı eğlencelere katılmak mümkündür. Hemen hemen her hafta sonu kutlama, parti, festival, fuar gibi etkinlikler yapılır. İsviçre halkı eğlenmeyi ve tatil yapmayı çok sever. Yapılan kutlamalar ve etkinlikler bazen belli bir bölgeyi kapsayabildiği gibi etkinliğin türüne göre kapsamlı etkinliklerde düzenlenir.

Bu yüzden etkinliğin türüne ve tarihine bakarak hangi bölgede hangi tür etkinliklerin yapıldığı göz önünde bulundurularak eğlencelere katılmak mümkündür. 2 Ocak’ta Harder Potschete maskeli yürüyüşü yapılmakta, Ocak ayının son haftalarında uluslararası Balon Festivali düzenlenir ve kızak yarışları ise Ocak ve Mart ayları arasında Alper’de düzenlenir. Bahsedilen bu etkinlikler ve aktiviteler sadece bir kaç etkilerdendir.

Schengen ülkesi olan İsviçre’de yaşayan halk yaşam kalitesi ve hayat standartları yüksek olduğundan özellikle eğlence sektöründeki etkinliklerde çok fazladır. Seküler bir yapıya sahip olan halk festivaller, fuarlar yarışlar olmak üzere birçok etkinliğe katılmakta ve bu etkinliklere farklı ülkelerden gelen turistler de eşlik etmektedir. İsviçre’ye seyahat planlayanlar, tercih ettikleri aktiviteye göre seyahat planları yapmaları ve etkinliklerin düzenlendiği dönemlere göre seyahat yapmaları uygun olacaktır. Kış tatili ve kayak etkinlikleri için ocak ve şubat ayları tercih edilmeli gezi düzenlenmek isteniyorsa en uygun aylar ise Eylül ve ekim aylarıdır.

İsviçre’ye Nasıl Gidilir?

Batı Avrupa ülkesi olan ve 41285 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip İsviçre ülkesinde yaşam standartları ve hayat kalitesi bakımından gelişmiş ülke olarak dünya ülkeleri içerisinde yerini almıştır İsviçre kendine özgün kültürü gelenekleri ve görenekleri tarihsel bir süreç içerisinde irdelendiğinde kökleri çok eski bir döneme kadar uzanır. Ülkede yaşayan halk kendine özgü kültürü ile ve hayat standartları ile hayatlarına devam ederler. Özellikle ülkenin konum bakımından Alpler’in eteklerinde yer alması sebebiyle doğal güzellik bakımından zengin ve ilgi çekici yerleri ile her yıl binlerce insanı ev sahipliği yapan ülke konumundadır.

İsviçre’yi kayak sporları, festivaller, fuarları ve diğer aktiviteler ile birlikte bunların dışında da tatil yapmak için de birçok kişi ziyaret etmektedir. Avrupa yapılacak seyahatlerde etkinlik ve güzellik bakımından tercih edilecek ülkeler arasında İsviçre ülkesi ön sıralarda yer alır. Denize kıyısı olmayan İsviçre ülkesinin batısında Fransa, doğusunda Lihtenştayn ve Avusturya, güneyinde İtalya ve kuzeyinde ise Almanya Devletleri bulunur. Turistlerin en çok tercih ettiği batı Avrupa ülkelerinde olan İsviçre’ye gidebilmek için ülkemizden en kısa ulaşım imkânı sağlayan hava yolları ulaşımı ile gitmek mümkündür. Türkiye’den İsviçre’de bundan Zürih Kloten Havalimanı, Basel Mulhouse Havalimanı ve Cenevre Havalimanlarına uçuşlar gerçekleştirilir.

Farklı illerden direkt veya aktarmalı uçuşlar yapılmaktadır. İstanbul ve İzmir illerinden İsviçre direkt uçuşlar yapılmakta ve bu uçuşlar yaklaşık 3 saat sürmektedir. Diğer illerden ise aktarmalı olarak İsviçre’ye gidebilmek mümkündür. Uçuşların tarihi ve günü endeksli saat planlamaları havayolu şirketine göre değişir. Yapılacak seyahatlerde hem uygun bilet bulmak hem de en kısa sürede İsviçre ulaşabilmek için havayolu şirketleri arasında gerekli araştırmalar yapılması uygun olacaktır. Daha önceden planlanan seyahatlerde birkaç ay öncesinden bilet almak uçak biletinin daha ucuza mal edilmesini sağlayacaktır.

Dünya ülkeleri arasında görülmesi gereken yerlerden birisi de İsviçre’dir. Ülke hem doğal güzellikleriyle hem tarihi yapısıyla insanı büyüleyen bir yapıya sahiptir. Ayrıca, İsviçre insanların özgürce yaşayan ve barışın hâkim olduğu bir ülkedir. İsviçre en son yaşadığı iç savaştan bu yana yıllardır barış ve huzur içerisinde yaşar. Ülke Avrupa birliğine üye değildir. Avrupa ülkelerinin yer aldığı schengen bölgeleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra İsviçre dünya çapında birçok kurum ve kuruluşa ev sahipliğini yapar. İsviçre tüm ülkelerle barışçıl bir politika izler.

Türkiye’de İsviçre arasında da ülke ilişkileri açısından herhangi bir sıkıntı bulunmaz. Ülkemizden her yıl birçok kişi turistik, ticari gibi nedenlerden dolayı İsviçre’ye seyahat etmektedir. İsviçre’ye ülkemizin Ankara ve İstanbul ilinden uçak seferleri düzenlenir. Türkiye Cumhuriyeti havayolları firmaları İsviçre’ye düzenli olarak uçuşlar düzenler. İsviçre ile Türkiye arası hava yolu ile yaklaşık 3 saat sürer. Ayrıca İsviçre’ye diğer schengen ülkelerinden otobüs, tren gibi araçlarla da seyahat etmek mümkündür. Hava yoluyla İsviçre’ye aktarmalı veya direkt uçuşlar bulunur. Kişilerin isteği ve şartlarına uygun şekilde İsviçre’ye gitmek oldukça kolaydır.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat etmesi oldukça kolaydır. İnsanların hayatını kolaylaştıracak birçok pratik ve kullanışlı çözümler bulunur. İsviçre’ye gitmek için havayolunu tercih edecek kişilerin internet üzerinden veya direkt havayolu şirketi ile iletişime geçerek uçak bileti almaları mümkündür.

Türkiye’den, İsviçre’nin yalnızca üç merkezi şehrine uçuşlar düzenlenir. İsviçre hem tatil için hem yatırım için elverişli bir ülkedir. Yatırım ve iş gibi nedenlerden dolayı seyahat edenler yaz ve kış ayları fark etmeksizin yılın her ayında İsviçre’ye seyahatler düzenler. Ülkeye gezmek için gidenler ise genellikle Ekim aylarından sonra kayak yapmak için tercih ederler.

İsviçre’de gezilecek çok fazla tarihi ve turistik yer bulunur. Ülkenin insanları yabancı kişilere karşı her zaman güler yüzlü ve sıcakkanlıdır. İsviçre schengen bölgeleri kapsamında yer aldığından diğer schengen ülkelerinden İsviçre’ye turist olarak geçiş yapılabilir. Aynı şekilde İsviçre’ye giden kişiler İsviçre üzerinden diğer schengen ülkelerine geçiş yapması mümkündür. Güzelliklerin ve nezaketin ülkesi için İsviçre seyahatleri için hava, kara ve tren yolu tercih edilebilir. İsviçre denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Bu nedenle ülkeye deniz yoluyla gitmek mümkün değildir.

isvicre nerededir
İsviçre – Türkiye

İsviçre’de İklim ve Hava Durumu

İsviçre, muhteşem doğal güzelliklerin ve manzaraların ülkesidir. Ülke genel olarak soğuk bir iklim yaşar. İsviçre’nin orta bölgesinde bulunan Alp dağlarının bazı bölgelerinde yaz aylarında bile soğukluk devam eder. Genel anlamı ile dağlık bölgelerden oluşan ülkenin bu bölgelerinde soğuk hava sürekli etkisini gösterir. Dağlık bölgelerinde genellikle soğuk hava etkisinin gösterirken ve ova bölgelerinde ise sıcak hava görülür. İsviçre’de çok fazla yağış görülür. Sıcaklık 25 dereceye kadar yükselir. Ancak gündüz görülen bu sıcaklık geceleri tekrar 10 dereceye kadar düşer. Ülkenin değişken ve hassas bir iklimi vardır. Sürekli yağış alan ülkenin en fazla yağış alan bölgesi güney bölgesidir.

İsviçre’de yaylalara doğru çıkıldıkça soğukluk çok daha artış gösterir, yüksek bölgeleri sürekli karlı ve soğuktur. Dağlık bölgelerin üst noktalarında kar neredeyse hiç kalkmaz. Dağlık bölgelerinde görülen sürekli soğuk hava ova bölgelerinde daha az şiddetlidir. Bern ve Zürih bölgelerinde kar yağışı çok fazla sürmez. Bunun yanı sıra İsviçre’nin önemli şehirlerinden olan Cenevre ve Lozan’da kar yağışı daha az görülür. 4 bölgeden oluşmuş İsviçre’de İtalya sınırında çok fazla kar ve buz ile karşılaşılmaz. İsviçre’de bahar aylarının başlangıcı olan Mart ve Nisan ayları da soğuk geçer.

Nisan ayının sonlarına doğru yavaş yavaş sıcak etkisini göstermeye başlar. Nisan ayının gelmesi ile birlikte bitki örtüsü şekillenmeye başlar. Nisan ayından sonra ülkede çiçekleri ve yeşillikleri görmeniz mümkündür. Aylarının sonlarına doğru ülkede görülen sıcaklık yüksek noktalarında bulunan karın erimesi için yeterli değildir. Yağışlar nisan ayında da devam eder. Mayıs aylarında sıcaklık yavaş yavaş etkisini göstermeye başlar.

İsviçre genel olarak soğuk havanın hâkim olduğu bir ülkedir. Yaz aylarında gündüzleri daha sıcak geçerken geceye doğru hava soğumaya başlar. Sürekli yağmur yağdığından, ülkede çok fazla nem vardır. Gündüz termometreler 20 ile 25 dereceyi gösterirken geceleri 9 ile 10 dereceye kadar düşer. Ülkede yaz aylarında görülen en yüksek sıcaklık 32 derece olarak ölçülür. Ancak bu sıcaklık daha çok ovalarda görülür. Yaylalarda en fazla sıcaklık 10 derece olarak ölçülür. İsviçre’de sonbahar aylarında düşen yağış miktarı, yaz aylarına göre daha düşüktür.

Sonbahar aylarında daha kuru bir hava görülür. Ancak ülkenin büyük bir kısmını oluşturan Alper’de, kar yağışı Ekim aylarının sonlarına doğru başlar. Alp dağlarının yüksek noktaları sürekli olarak karlar ile kaplıdır. Alp dağlarını bazı bölgelerinde buz havzaları bulunur. Ülkede kış aylarında don olayları çok fazla görülür. Kasım aylarında başlayan soğuklar nisan ayına kadar devam eder.

İsviçre soğuk havasına rağmen muhteşem bir doğası vardır. Genel olarak dağlık bölgelerden oluşan ülkenin doğası insanı cezbedecek güzelliktedir. İsviçre, bu muhteşem doğası birçok kişiyi kendisine hayran kaldığı bir ülkedir. Özellikle kayak severlerin en çok tercih ettiği ülkeler arasındadır. Kişilerin kayak yapacakları çok fazla bölgeye bulunur. Ülke özellikle yılbaşı ve Noel de çok fazla turisti ağırlar. Ülkemizde de çok fazla kişi kış tatillerinde İsviçre’yi tercih eder.

Yaz tatillerinde İsviçre’ye gitmek isteyen kişilerin Temmuz ve Haziran aylarının son günlerini beklemeleri daha doğru olacaktır. Yaz tatilleri için İsviçre’ye tercih eden kişiler için yatçılık, golf, rüzgâr sörfü gibi pek çok spor aktivitesi bulunur. İsviçre tatilleri için daha önceden otel ve uçak rezervasyonları yapılması gerekir. İsviçre’de doğal ve mimari anıtları ziyaret edebilir, yamaç paraşütü, dağ yürüyüşü gibi spor turlarına katılabilirsiniz. Farklı ve eğlenceli tatiller için İsviçre’ye tercih edebilirsiniz. İsviçre Türkiye ile kıyaslandığında daha soğuk bir havanın hâkim olduğu bir ülkedir.

İsviçre Mutfağı

İsviçre mutfağı oldukça geniş ve lezzetlidir. Ülkenin birçok ülke ile sınır olması diğer ülkelerle arasında kültür alışverişi oluşmasını sağlamıştır. Ayrıca ülke genel olarak çok uluslu bir yapıya sahip olduğunda hem kültürel açıdan hem de mutfak açısından oldukça zengindir. İsviçre denilince akla hemen peynir ve çikolata gelir. Ülkedeki çikolata üretimi dünya ülkeleri arasında ilk sıradadır.

Üretimini gerçekleştirdiği çikolatalar, hem kaliteli hem de çok lezzetlidir. Çikolata üretiminde büyük bir hassasiyet gösterilir. İsviçre’nin bitki örtüsü birçok ürünü yetiştirilmesini olanak sağlar. Ülkede büyükbaş hayvan üretimi çok fazladır. Ülkenin muhteşem doğa örtüsü büyükbaş hayvan üreticiliğine olanak sağlar. Büyükbaş hayvanlardan üretilen et ve sütün lezzeti benzersizdir. İsviçre denince akla gelen ikinci bir besin ürünü ise peynirdir.

İsviçre’de yüzlerce çeşit peynir türü imalatı yapılır. Peynir çeşitliliğini ve bolluğu yemek kültürüne de etki etmiştir. Birçok yemekte kullanılan peynirin yaklaşık 450 çeşidi bulunur. Ülkede tüm yemeklerde ve sunumlarda peynir görülmesi kaçınılmaz bir durumdur. İsviçre seyahatlerinizde et, balık, tavuk, sebze yemeklerinden oluşan geniş bir menü ile karşılaşırsınız. Büyükbaş hayvan üretiminin çok fazla olması nedeniyle et yemekleri çok fazladır. Et ve peynir ürünleri birleştirilerek çok farklı lezzetler oluşturulur. İsviçre’ye seyahat eden kişilerin tatması gereken lezzetler arasında fondü ilk sıralarda yer alır.  Çatalın ucuna takılan ekmek parçalarını eritilmiş peynire batırılması ile oluşan muhteşem bir lezzettir. İsviçre seyahatlerinde patatesin her türlüyle karşılaşmak mümkündür.

Rösti yemeklerden önce ikram edilen patatesin fırınlanarak veya kızartılarak pişirildiği bir yemektir. İsviçre’de yemeklerin yanında farklı tatlarda ve lezzetlerde soslar da ikram edilir. Ülkede çok fazla dana ve tavuk etinden imal edilen garnitürler de yemek ile birlikte servis edilir. İsviçre’de sağlıklı beslenmeye dair de çok fazla yemek bulunur. Sağlıklı beslenme ile ilgili pek çok restoran ve mekan bulunabilir. Ülke genelinde son yıllarda sağlıklı beslenme ile ilgili çalışmalar yapılarak, özel menüler oluşturulur.

İsviçre konumundan dolayı Batı Avrupa kültürü ile iç içe geçmiş bir mutfağa sahiptir. İsviçre genel itibarıyla Avrupa mutfakları ile çok fazla benzerlik gösterir. Ancak İsviçre’de süt ürünleri çeşitleri daha fazladır. Süt ürünlerinden üretilmiş peynirleri dünya mutfağında çok önemli bir yere sahiptir. İsviçre süt ve süt ürünlerinin kullanımıyla adından söz ettirir. 450’den fazla peynir çeşidi içerisinde en meşhur olanı gravyer ve emmental peynirleridir. İsviçre seyahatlerinizde peyniri her türlüsü ile karşılaşmanız kaçınılmazdır.  İsviçreli seyahatlerinizde yemek yiyebileceğiniz pek çok kafe, restoran tarzı mekânlar bulunur. Geniş bir mutfağa sahip İsviçre seyahatlerinde farklı lezzetlerde pek çok yemeği tadabilirsiniz.

İsviçre’de Gezilecek Yerler

Yurt dışı gezileri için tercih edilecek en güzel ülkelerden birisi de İsviçre’dir. Ülke doğal güzellikleri, tarihi yapısı ve mimari yapısı ile insanı büyüleyen yapılara sahiptir. İsviçre Almanya, Fransa ve İtalya gibi Schengen Bölgesi’nde yer alan ülkelerle sınır komşusudur. Yurtdışı seyahatlerinizde İsviçre’de diğer ülkeleri de seyahat edebilirsiniz. İsviçre’de İtalyanca, Fransızca Romanca ve Almanca olmak üzere 4 dil kullanılır.

Farklı kültürlerle harmanlanmış İsviçre hem kültürel açıdan hem de doğal güzellikleri ile muhteşem bir seyahat için en gözde yerlerdendir. İsviçre gecelerinizde ülkenin başkenti Bern’i tercih edecek kişiler için çok fazla tarihi ve turistik yapı bulunur. Bern halkının büyük bir kısmı Almanca konuşur. Şehir yeşillikleri ile tarihi yapılarıyla ve birbirinden güzel mekânlarıyla görülmesi gereken yerler arasındadır. İsviçre’de bulunan Alp dağlarını muhteşem manzarası için the Matterhon’u tercih edebilirsiniz.

İsviçre’nin Luzern şehrinde bulunan Şapel Köprüsü İsviçre’de görülmesi gereken yerlerdendir. Bu köprü Reuss nehri üzerinde bulunan ahşap ve muhteşem bir tasarıma sahiptir. İsviçre’ye giden kişilerin ziyaret etmesi gereken yerler arasında Zürih şehri de yer alır. İçin oldukça önemli olan Zürih tarihi yapılarıyla da göz alıcıdır. Zürih’te bulunan göl ve etrafındaki evleri ile muhteşem bir manzaraya sahiptir. İsviçre’de gezmek için müzeler, kiliseler restoranlar gibi pek çok yapı bulunur. İsviçre halkı turistlere karşı nezaketli ve hoşgörülüdür. Sanatsever kişiler için de ülkede pek çok gezilecek kütüphane ve mimari yapılar bulunur.

Eski Şehir

Eski şehir İsviçre’nin en önemli şehirlerinden başkenti olan Bern şehrinde bulunur. 12. ile 15. yüzyıllar arasında inşa edilmiş tarihi bir mekândır. Üç tarafı Aare nehri ile çevrili muhteşem yeşillikleri ile turistleri kendisine çeker. Yıllardır muhteşem güzelliğini korumayı başarmış içerisinde tarihi çeşme kilise ve saatler bulunan harika bir yapılır.

Saat Kulesi

Saat kulesi İsviçre’nin Bern şehrinde gezilmesi gereken en eski yapılardan birisidir. Kule üzerindeki astronomik saat bulunur. Şehrin ilk yerleşim yeri olan 1150 ile 1256 yılına kadar kapı kalesi olarak kullanılmıştır. Çok uzun yıllar önce inşa edilmesine rağmen halen muhteşem güzelliğini korumaktadır. Kule üzerindeki ahşap süslemeler turistlerin ilgisini çeker. Saat kulesi her saat başı çalar ve içerisindeki horoz dışarı çıkar. İsviçre seyahatlerinde görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bern Tarih Müzesi

1894 yılında faaliyete açılmış Bern tarih müzesi ülkenin en büyük müzelerinden birisidir. Müze 15. ve 16. Yüzyıl şatolarından ilham alınarak tasarlanmıştır. Müze içerisinde 500′ den fazla eşya sergilenir. Müze içerisinde Asya, Amerika, Okyanusya ve Antik Mısır dönemine ait eserler de bulunur. İsviçre için tarihi ve mimari bakımdan oldukça önemli bu müze her yıl birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilir. İsviçre seyahatlerinizde Bern Tarih Müzesi’ni gezerek tarih öncesine ait muhteşem bir kültür yolculuğuna şahitlik edebilirsiniz.

ST Pıerre Katedrali

İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan ST Pıerre Katedrali 1160 ile 1252 yılları arasında inşa edilmiştir. Bu mimari yapı süslemeleriyle, parlak mumu andıran avizeler tapınaklar ve tarihi kalıntıları ile göz doldurucu bir güzelliğe sahiptir.  Birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen bu yapı ziyaretçilerine görsel bir şölen sunar.

Rousseau Adası

İsviçre’nin Cenevre şehrinde yer alan Rousseau Adası görülmesi gereken yerler arasındadır. Adaya gidebilmek için 300 metrelik bir yürüyüş yapılması gerekir. Ada içerisinde bulunan gözetleme kulesi de ayrı bir tarihi ve mimari yapıya sahiptir.

Reform Müzesi

İsviçre’nin Cenevre şehrinde yer ala Reform Müzesi içerisinde kitap, el yazması, kişisel obje, heykel, mezar taşı gibi pek çok tarihi eser sergilenir. 16. Yüzyıl dönemlerini kadar dayanan Reform Müzesi reform hareketlerinin başlangıcını temel alarak oluşturulmuştur. İsviçre seyahatlerinizde görmeniz gereken tarihi bir yapıdır.

Lugana Gölü

İsviçre tarihi ve mimari yapılarının yanı sıra doğa güzellikleri ile de öne çıkan bir ülkedir. Lugana gölü su ile yeşilin birleştiği muhteşem bir güzelliktir. Gölün etrafındaki restoranlar, turistik mekanlar seyahatlerinizde güzel bir gün için en iyi tercihler arasında olacaktır.

Jet d’Eau

Rhode Nehri ile Cenova gülünün birleştiği yere kurulmuş iki pompa yardımıyla suyun gökyüzüne çıkmasını sağlayan görsel bir şölendir. Saniyede 500 litre su 140 metre yüksekliğe çıkarabilir. Gökyüzüne çıkan suyu şehri tüm bölgelerinde seyredebilirsiniz.

bern tarih muzesi
Bern Tarih Müzesi

İsviçre’de Gece Hayatı

İsviçre mimari yapısı doğal güzellikleri ile oldukça etkileyici bir ülkedir. Ülkede gündüzleri gezmek için yüzlerce kale, kilise, müze bulunur. Ayrıca birçok ünlü markanın mağazalarını İsviçre’de görmek mümkündür. İsviçre’de çok fazla mağaza ve alışveriş merkezi bulunur. Geçmişten günümüze kadar geniş bir kültüre sahip İsviçre turistik açıdan görülmesi gereken yerler arasındadır. Restoranları, kafeleri farklı lezzetleri ile turistlere yönelik hizmeti ile göz doldurur.

İsviçre’nin en önemli şehirleri arasında Zürih gelir. Ülke ekonomisi açısından olduğu kadar turistik açıdan da çok önemli bir şehridir. Türkiye’den direkt olarak uçuş yapılan şehirlerarasında Zürih bulunur. Modern ve teknolojik açıdan oldukça ilerlemiş bir ülkedir. Ülkenin dış politikada sergilediği barışçıl politikası ülkenin halkına da yansımıştır.

Ülke halkı yabancılara ve birbirine karşı oldukça saygılı ve hoşgörülüdür. İsviçre sokaklarında genel anlamıyla bir sakinlik ve huzur vardır. Gündüzleri sakin ve huzurlu ülkenin gece eğlenmek isteyen kişiler için de pek çok eğlence merkezi bulunur. Kişilerin gece eğlenmesi için çok sayıda eğlence mekânı bulunur. Sanat ve kültürel açıdan gelişmiş olan İsviçre’de sürekli konserler de düzenlenir. Gündüzleri sessizliğini koruyan ülkede gecenin başlaması ile birlikte eğlence mekânları dolmaya başlar.

İsviçre’de arkadaşlarınızla sohbet edip eğlenmenize olanak sağlayacak çok fazla sayıda mekân bulunur. Kişilerin isteği doğrultusunda müzikli daha sesli ortamlar bulunurken, sessiz ve sakin mekânlarda mevcuttur. İsviçre’de gece hayatı sabah saatlerine kadar devam eder.

İsviçre Festivalleri

Modern ve çağdaş İsviçre’de her yıl çok sayıda festival düzenlenir. İsviçre’de kişilerin dinlenmesi ve eğlenmesi için çok sayıda tatil seçeneği bulunur. Ülke için önemli olan günlerde kutlama yapılır. İsviçre’nin en önemli şehirlerinden birisi olan Zürih’te çok fazla festival ve konser düzenlenir. Zürih’te sürekli olarak şarap fuarı veya festivalleri düzenlenir.

Bu festivaller genellikle mayıs ayı başlarında yapılır. Ülkenin en önemli festivallerinden caz festivali her yıl Cenevre Gölü’nde yapılır. Dünyanın birçok noktasında en iyi müzisyenler caz festivali için ülkeye gelir. Caz Festivali’nin düzenlendiği dönemlerde tüm şehir festivalin etkisi altındadır. Parklarda, restoranlarda her yerde müziğin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra klasik müzik sevenler için ise Verbier’ de düzenlenen festivaller düzenlenir. Bu festivalde de dünyanın en iyi müzik grupları müzik performanslarıyla katılımcıları hayran bırakırlar.

Eğlenmeyi ve sanatı çok seven İsviçre’de çok sayıda karnavalda düzenlenir. Yapılan karnavallar tüm şehri etkisi altına alır. Bütün halkın eşlik ettiği festivaller sonrası muhteşem bir karnaval başlar. Karnavalda şehrin her yerinde davul çalınır. Karnaval sonrasında çocuklar içinde düzenlenen festivaller vardır. İsviçre spor, sanat müzik gibi aktiviteleri önem ve özen gösteren bir ülkedir.. ülkede kişilerin sanatlarını icra etmesi için her türlü olanak sağlanır. İsviçre halkı sanata karşı çok saygılı ve ilgilidir. İsviçre tatillerin izin festivallerin düzenlendiği günlerde tercih ederseniz eğlence müziği doyasıya yaşayabilirsiniz.

basal fasnacht 05
İsviçre Festivalleri

İsviçre’de Eğitim

İsviçre’de Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Almanca olmak üzere 4 dil kullanılır. Ülke dört bölgeye ayrıldığında eğitim sistemi okuldan okula farklılık gösterir. İsviçre’nin farklı bir eğitim sistemi bulunur. Ülkede ilkokul 4 ile 6 yıl arasında değişir. İsviçre’de öğrencilerin eğitim alacağı çeşitlilik ve seçenek fazladır. İsviçre’de ilkokullarda genelde teorik dersler ve dil anlamında dersler verilir. Lise eğitiminde ise kademeli bir eğitim sistemi görülür. Üniversite sınavını her lise kendi okulunda gerçekleştirir. Liselerde öğrenciler teknik ve uygulamalı derslere katılır.

Öğrenciler lise döneminde seçecekleri meslek bölümü daha önceden belirlenmiştir. İsviçre genel anlamıyla eğitime önem veren bir toplumdur. Eğitimini tamamlayan öğrenciler 3 ile 5 yıl arasında değişen üniversite eğitimi görür. İsviçre’de okullarda uygulamalı dersleri çok fazla önem verirler. Öğrencilerin meslek gruplarına göre 3 ila 4 yıl mesleki eğitim almaları gerekir. Öğrencilerin her konuda bilgi sahibi ve deneyimli olması eğitim sisteminde bu noktalara çok dikkat edilir.

İsviçre ekonomik açıdan refah içindedir. Ülkede insanların yasam kalitesi çok yüksektir. İsviçre’de her çocuk ücretsiz bir yıl anaokuluna gitme hakkı bulunur. Bazı bölgelerde anaokulu 2 yıl da olabilir. Ülkede anaokulu mecburi değildir. Ancak çocukların okula uyum sağlaması için tüm çocuklar anaokuluna gönderilir. İsviçre’de okullarda hoşgörü ve kültür anlayışlarına büyük önem verilir. Çocukların sosyal hayatında hoşgörülü sorumluluk sahibi olması sağlanır. İsviçre’de 9 yıllık zorunlu eğitim vardır. İlkokul ve ortaokulları eğitim süreleri bölgelere göre farklılık gösterir.

İsviçre’de Yaşam

İsviçre Avrupa Kıtası’nda yer alan ancak Avrupa birliğine üye olmayan ülkeler arasında yer alır. İsviçre yaşam standartları yüksek ve ekonomik açıdan dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alır. Ülke 4 ulusal dile sahip nadir ülkelerden biridir. İsviçre bayrağı diğer ülkeler gibi dikdörtgen değil karedir. İsviçre Avrupa Birliği’ne üye olmamasına rağmen Avrupa Birliği’nin üyelik kurallarını birçoğunu benimsemiştir. İsviçre’ye seyahat eden birçok kişi ülkeye hayran kalıp geri kalan yaşamanın İsviçre’de geçirmeyi tercih eder. Ülkenin yaşam kalitesi yüksek ve halkı hoşgörülü ve saygılıdır.

En zengin ülkeleri arasında yer alan İsviçre’de kişilere yüksek maaş verilir. Ülke de yaşayan kişileri birçok kıstas sunulur. Öğrencilerin iyi bir eğitim alabilmesi için her türlü imkân vardır. İsviçre yaşanabilir bir hale getiren en önemli unsur ise suç oranı çok düşüktür. Ülke halkı mutlu ve huzurlu bir yaşam sürer. İsviçre’de insan hakları ve hayvan haklarına çok önem verilir.

Ülke sağlık alanında da oldukça gelişmiştir. İnsan yaşamına ve kalitesini özen gösteren ülkede çok fazla hastane bulunur. Hastanelerde görev yapan çok fazla doktor hemşirem ve sağlık çalışanı bulunur. İsviçre’de halkın ücretsiz bir şekilde sağlık hizmeti alır. Dünya ülkeleri arasında en gelişmiş ülkeler arasında yer alan İsviçre teknolojik anlamda da büyük gelişimler göstermiştir. İnsanların refah ve mutluluk içinde yaşaması için yaşam kalitesini arttıran tüm hizmetler devlet tarafından sağlanır.

Yorum Yap

Yorum Yap