1. Ana Sayfa
 2. Yurtdışı rehberi
 3. İran Gezi Rehberi 2021

İran Gezi Rehberi 2021


İçerikler

İran gezi rehberi : Güneybatı Asya’da bulunan İran, güneyde Basra Körfezive Umman Körfezi, kuzeyde Hazar Denizi ile çevrilidir. Türkiye, Azerbaycan,Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınırı vardır.

iran nerededir
İran Bayrağı

İran’da Konuşulan Diller

İran’da yaygın olarak konuşulan dil Farsçadır. İran ülkesinde toplam 15 farklı dil konuşulmaktadır. Aynı zamanda resmi dil olarak da kabul edilen Farsçanın yanı sıra ülkede Arapça, Türkçe, İran Azerice ve Ermenice konuşulmaktadır.Bunlardan Farsça resmi dil olarak kabul edilmektedir.

İran’da Din ve İnanç

İran, Müslüman bir ülkedir. Nüfusun çoğunluğunun Şii Müslümanlar olduğu ülkede en yaygın ikinci İslam mezhebi Sünniliktir.

İran’ın Kısa Tarihi                                                                                                   

İran’da bilinen en eski imparatorluk M.Ö. Elamitesidir. 1100-600’de kurdukları imparatorluktur. Medler, Elamitlerin yerini almaya geldi ve Pers devletlerini yok etti. Yunanlılar BC. 330’da tüm İran topraklarını ele geçirdiler. Bundan sonra İran topraklarında Partların ve Sasanilerin egemenliği devam etti. İslam orduları İran’ı ele geçirince Sasaniler çöktü. Bir akarsu ile İran’a giren İslam orduları Azerbaycan, Taberistan, Cürcan, Rey, Kumis, Karvin, Zanjan, Hamadan, İsfahan ve Horasan‘ı fethetti. Bunun ardından Şah İsmail, İran’da Safevi Hanedanı‘nı kurdu. Sonra Afşar ve ardından Kaçar Hanedanı İran’a egemen oldu. Uzun süre Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya arasında İranhâkimiyeti üzerine savaşlar yaşandı, ancak uzun süre İran’a hiçbir yabancı güç hâkim olamadı. 1925-1979 arası dönem, Pehlevi hanedanının İran tahtında olduğu dönemdir. 1963 yılında “Beyaz Devrim” adı altında İran Şahı, ülkede büyük çaplı ekonomik ve sosyal reformlar yaptı. Artan petrol gelirleri ve özellikle ülkenin savunması için yapılan büyük harcamalar, İran’ı Ortadoğu’da özellikle askeri anlamda söz sahibi kıldı. Bu sırada Fransa’da sürgünde bulunan İranlı Şii lider Humeyni, ülkedeki Şii inancının hâkimiyetinden yararlanarak, etkilerinden korkan Batılı güçlerin örtülü desteğiyle Şiileri ülkede topladı. Humeyni, birçok iç ve dış mücadelenin sonucu olarak İran’a egemen oldu. Şah ailesi, İran’ı terk etti ve ülke molla rejimi tarafından yönetilmeye başlandı.

İran’a Ne Zaman Gidilir?

Dağlık bölgelerde yazlar serindir, bu nedenle yaz ayları bu bölgeleri ziyaret etmek için elverişlidir. Hazar sahili ve dağlık olmayan bölgelerde yaz sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle nisan-mayıs veya eylül-ekim ayları tercih edilmelidir.

İran’a Nasıl Gidilir?

Haftanın hemen her günü İstanbul ve Ankara’dan İran’a direkt ve aktarmalı uçuşlar vardır. Bu uçuşlar; Asfah, İsfahan, Tebriz, Tahran, Meşed, Şiraz ve Kermanshah‘a yapılmaktadır. İran şehrine ulaştıktan sonra rahatlıkla gezmek için araba kiralamak mümkün. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak tek tıkla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

iran nerededir
İran – Türkiye

İran’da İklim ve Hava Durumu

İran’ın çoğu kurak veya yarı kurak bir karasal iklime sahiptir. Hazar Denizi kıyısındaki iklim yarı tropikaldir. Ülkenin kuzey sınır bölgesinde, kış aylarında sıcaklıklar neredeyse donma noktasının altına düşer ve iklim yıl boyunca nemli kalır. Yaz sıcaklıkları nadiren 29 dereceyi aşar.

İran Saat Farkı İsfahan

(GMT +3.30) ve Türkiye (GMT + 2) 1.5 saatlik zaman farkı içermektedir.

İran Para Birimi

İran ülkesi sınırları içerisinde yer alan İsfahan şehrinin para birimi Riyal’dir. Uzun yıllardır uluslararası ekonomik yaptırımlara maruz kalan İran’ın para birimi oldukça zayıftır.

İran Ekonomisi

İran ekonomisi, planlı ekonomi, devlet yönetimi, köy tarımı ve petrol ve diğer büyük sektörlerdeki küçük ölçekli özel işletme ve hizmet yatırımlarının bir karışımıdır. Ekonomik altyapısı, son 20 yılda istikrarlı bir oranda gelişmiş, ancak enflasyon ve işsizlikten etkilenmiştir. Mevcut hükümet, İran’ın petrole dayalı ekonomisini çeşitlendirmeye çalışıyor. Bunu otomotiv, imalat, uzay endüstrileri, tüketici elektroniği, petrokimya ve nükleer teknoloji gibi alanlarda devlet yatırımları yaparak gerçekleştiriyor. İran ayrıca biyoteknoloji, nanoteknoloji ve ilaç endüstrilerinde açılımlar yapıyor.

İran Kültürü

İslam Cumhuriyeti olan İran‘da giyim konusunda bazı kısıtlamalar var. İranlılar yerel kıyafetler giymek zorunda olmasalar da, bazı insanlar yerel kıyafetler giymeyi tercih edebilir. Bu giyim tarzları İran’ın çok sıcak ve nemli ya da çok soğuk olan iklimine göre değişiklik gösteriyor. Kadınlar ise şeriata uygun giyinmeli; tülbent, atkı veya şal takılmalıdır.

İran Mutfağı

İran, Arap ve Türk mutfağı ülkede bir arada yaşıyor. Fast food gibi Batı mutfakları da oldukça popüler. İran mutfağı, Arap ve Türk mutfağı ile binlerce yıllık etkileşimle günümüze gelen çok zengin ve farklı bir mutfaktır. Mutfağın ana malzemeleri kuzu eti, yöresel baharatlar, pirinç ve bulgurdur. İran mutfağı biraz ağır yemeklerden oluşuyor. Mutfağın temel bileşenleri kebaplar, lahmacunlar, et yemekleri ve hamurlu tatlılardır ve Türk mutfağına çok benzerler.

İran Şenlikleri

İran’da dini ve milli bayramlar çoğunlukla bayram olarak kutlanır. Kurban ve Ramazan bayramları bunlardan dini olanlarıdır. Buna ziyafetler de dâhildir. İran’da en önemli gün Nevruzdur, kutlamaları günlerce sürmektedir. Sizdah Bedar, Nevruz’un son günü (13. gün) Sevinç ve Dayanışma Bayramı olarak kutlanıyor. Mehregan Festivali, Şükran Günü‘ne benzeyen bir festivaldir. Kış ortasında kutlanan JashneSade festivalinde karanlığın ve soğuğun güçlerini yenmek için ateşler yakılır. 21 Aralık gecesi kutlanan ShabeChelle festivali, en uzun gecenin sonunu kötülüğe karşı iyiliğin sembolü olarak yorumlar ve kutlar. İran takviminde geçen Çarşamba günü kutlanan Ateş FestivaliChaharshanbeSuri, baharın gelişini kutlama içeriklidir.

İran’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Geleneksel el sanatlarının oldukça geliştiği İran’dan getirilebilecek başlıca hediye elbette meşhur İran halısıdır. Altın, bakır ve gümüş işçiliği, ipek kumaş dokumacılığı ve porselen ve seramik sanatları da oldukça gelişmiştir.

İran İçin Korona Virüsü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsü kısa sürede tüm dünyayı etkiledi. Bölgesel olarak başlayan bu salgın zamanla sınırları aştı ve farklı coğrafyalara ulaştı. Dünyada korona virüsü salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri İran… Virüsün başlangıç noktası olan İtalya, İspanya ve Çin’den sonra en çok kayıp veren ülke İran’dır. İran’da virüs ilk olarak 19 Şubat’ta Kum kentinde görüldü, ardından tüm illere yayıldı. Ülkede ilk ve ortaokul ve üniversitelerde tatil ilan edildi. Nevruz Bayramı‘ndan sonra spor ve sanatsal faaliyetlerin durdurulmasına karar verildi. İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani‘den yapılan son açıklama ile korona virüs salgınına karşı ülke genelinde uygulanan kısıtlamaların uzatıldığını belirten Ruhani, hastaneye kaldırılan kişi sayısında ve ölümlerde azalma yaşandığını belirtti. Bakkal, market, eczane gibi ihtiyaç odaklı yerler bu kapsamın dışında tutuldu. İran’daki salgına karşı alınan bir diğer önlem ise cezaevlerinden salıverilenler.

İran Gezilecek Yerler

Hamedan

 • İsfahan
 • Kaşan
 • Meşhed 
 • Qum
 • Persepolis
 • Pasargad
 • Nişabur
 • Şiraz
 • Tahran
 • Tebriz
 • Yezd

Hamedan

Sadece İran’ın değil dünyanın da en eski şehirlerinden biri olan Hamedan Ecbatana, Old Persian adıyla ülkenin kuzeybatısında yer alıyor. En eski İran şehirlerinden biri olmasının yanı sıra, Hamedan‘ın en büyük antik şehirlerden biri olduğuna inanılıyor. Antik Yunan tarihçisi Herodot, M.Ö. 1100 yılında Asurlular tarafından işgal edilmesi muhtemel kentle ilgili yazısında, buranın 700’lü yılların başında Medes’in başkenti olduğundan bahsetmektedir. Hamedan, İran’ın orta batı kesiminde 3.574 metrelik Alvand Dağı‘nın eteğinde yeşil bir dağlık alana sahiptir. Şehir, deniz seviyesinden 1.850 metre yüksekte ve İran’ın başkenti Tahran‘ın yaklaşık 360 kilometre güneybatısında yer alıyor. Pek çok tarihi değer ve kalıntıya ev sahipliği yapan kentin ana sembolleri Gence Yazıtı, İbn-i Sina Anıtı ve Baba Taher Anıtı‘dır.İran Kültür Mirası Teşkilatı, kentteki 207 tarihi ve kültürel öneme sahip alanı listelemektedir. Nüfusun çoğunluğunun Farsça konuştuğu Hamedan’da hatırı sayılır bir Azeri dili de bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Hamedan’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Tahran’dan direkt uçuşun olmadığı Hamedan‘a giderken şehre aktarmalı seferlerle gelmenin en çok tercih edilen yolu. Diğer bir seçenek ise Tahran’a geldikten sonra buradan Hamedan’a düzenli seferler yapan otobüsleri kullanmaktır.

Hamedan’dan Alınabilecek Hediyelik Eşyalar

Hamedan birçok şairin ve kültürel ünlünün evidir.Hamedan aynı zamanda deri, seramik ve halı gibi el sanatlarının oldukça geliştiği bir şehir olmasıyla da ünlüdür, bu nedenle buradan dönüş yolunda hem hediyelik hem de hediyelik olarak satın alabileceğiniz birbirinden farklı birbirinden güzel zanaat ürünleri sizi bekliyor.

Hamedan’da Gezilecek Görülecek Gereken Yerler:

Hamedan Ali Sadr Mağaraları: Hamedan’ın 70 kilometre kuzeyinde bulunan bu büyük nehir mağara sistemi özellikle İranlı turistler tarafından beğeniliyor. Baştan söyleyelim bu topraklanmış mağaraları tekneler ve küçük teknelerle gezmek ve yabancı turistlerin giriş için yerli turistlere göre daha fazla para ödediği yer altı adalarında yürümek çok özel bir deneyim. Ali Sadr Mağaralarını ziyaret etmek kültürel olduğu kadar doğal bir deneyim olarak kabul edilir. Turun 45-90 dakika sürdüğü mağaralar özellikle hafta sonları oldukça kalabalık olduğu için fırsatınız varsa hafta içi gezintiye çıkmanızı tavsiye ederiz.

Hegmataneh Zirvesi: Bu alçak ve açık tepenin zirvesine ulaştığınızda sizi sarıp sarmalayan uzak dağların manzarası özellikle öğleden sonra büyüleyici ama özellikle buranın manzarası arkeologları heyecanlandıracak türden. Eski bir Medyan ve Ahameniş kenti olan bölge, 1990’lı yıllarda son yüzyılda arkeolojik kazıların merkezlerinden biriydi. Barınak ve çentikli hendeklerle ahşap iskelelerde yürüyebileceğiniz bu tarihi kokan tepe, Hamedan Üniversitesi‘nin bir parçasıdır ve devam eden birçok araştırmanın en önemli noktalarından biridir.

Ganjnameh: Kelimenin tam anlamıyla “Hazine Kitabı” olan Ganjnameh, bir zamanlar Medyan hazinesinin sırlarına çivi yazılı kaya oymalarıyla şifreli ipuçları olarak düşünülüyordu, dolayısıyla adını da buradan aldı. Günümüzde yazıtların hemen yanında veya yakındaki şelalenin önünde fotoğraf çekmek isteyen insanlarla dolu turistik ve tarihi bir yer. Hamedan’ın merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan bölge, görkemli Alvand Kuh‘a doğru yürüyüşe açılan kapıdır. Düzgün bir şekilde tercüme edilmiş metinler, buradaki yazıtların aslında Ahameniş hükümdarı Xerxes’ten (MÖ 486-466) Zerdüşt tanrısı Ahura Mazda‘ya mektuplar olduğunu gösteriyor.

Alviyan Kubbesi: 12. yüzyıldan kalma bu yeşil kubbe, şair Khaqani‘nin eseri referans alınarak ölümsüzleştirilmiştir ve o zamandan beri defalarca hasar gören tuğla kule, Moğol İlhanlıları döneminde eklenen sümük dolgulu çiçek sıvaları ile ünlüdür. Bu süsleme, Crypta (içten aşağı), adak ve düz mavi süslemeli Alavian ailesi mezar bölümlerinden oluşan nefes kesici bir anıt yapı olan Oxiana yolu üzerindedir.

İbni Sina Türbesi: Hamedan’ın ikonik figürlerinden biri olan İbni Sina Mozolesi, ünlü bilgin İbni Sina‘nın ismine ve başarılarına bir saygı duruşu niteliğindedir. Şehir meydanının ortasında yer alan bu yapı, cennete işaret eden bir alegori ile inşa edilmiştir. Gonbad-e Kavus’taki 1000 yıllık Kâbus kulesinden esinlenen türbede, İbn Sina‘nın özel eşyalarının sergilendiği tek odalı bir müze, bir mezar taşı, küçük bir kütüphane ve şifalı bitkilerin sergilenmesine izin veren bir oda bulunuyor.

Aziz Stephen Gregoryen Kilisesi: 1600’lü yıllarda inşa edilen bu kilise, Ermeni Aziz Stephen ve Gregory’ye adanmış, ince taş işçiliği ve Ermeni kültürünü içeren motifleri ile dikkat çekmektedir. Hamedan’ın geçmişten getirdiği çok kültürlü yapısını ve farklı kültürlerin nasıl kaynaştığını deneyimlemek istiyorsanız bu kilise hâlâ ibadete açık.

hamedan 13971219000404636878130198589248 82460 photot
Hamedan

İsfahan

İsfahan, aynı adı taşıyan vilayetin merkez şehridir. Şehir merkezi dışındaki Khomeynishahr, Shahinshahr, Khvorasgan, Dorcheh Piaz, Falavarjan, Kelishad Va Sudarjan, Abrisham, Kushk ve Kharizsang şehirleri İsfahan metropol alanı içindedir. Büyük İsfahan, İran’ın en kalabalık üçüncü bölgesidir. İsfahan vilayetini oluşturan diğer şehirler Borkhar, Najafabad, Khomeynishahr, Shahinshahr, Mobarakeh, Falavarjan, Tirana veya Karvan ve Lenjan’dır. Bir zamanlar dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan İsfahan, altın çağını 1050-1722 yılları arasında yaşamıştır. 16. ve 17. yüzyıllarda Safevi Hanedanlığı döneminde başkent olmuştur. O dönemde kazanılan kültürel miras hala korunmaktadır. Şehir, Fars-İslam mimarisi açısından oldukça zengindir, görkemli bulvarları, köprüleri, sarayları, camileri ile tam bir mimari harikası olan İsfahan için “Esfahān nesf-e-jah astn ast” (İsfahan dünyanın yarısıdır) olarak adlandırılır. İsfahan’ın merkezindeki Naghsh-e Jahan Meydanı, dünyanın en büyük meydanlarından biridir ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Şehirde sayısız tarihi eser var. Şehir merkezi aynı zamanda dünyanın 5. büyük alışveriş merkezine de ev sahipliği yapıyor.

İsfahan’da Gezilecek Görülecek Yerler

Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan İsfahan, altın çağını 1050-1722 yılları arasında yaşamıştır. Bu dönemde kazanılan kültürel miras halen korunmaktadır. Fars-İslam mimarisi açısından oldukça zengin olan şehir, muhteşem bulvarları, köprüleri, sarayları, camileri ve minareleriyle tam bir mimari harikasıdır. İsfahan’da görülmesi gereken diğer yerler:

 • Atashgah Zerdüşt Tapınağı,
 • Buqe’h-ye Ibn-Sina,
 • Nizam al-Mulk
 • Melikşah mezarları,
 • Jolfa (Ermeni Mahallesi),
 • Şeyh Bahai Hamamı,
 • Güvercin Kuleleri,
 • Ali Gholi Ağa hamamı
 • Şah Meydanı
 • Camiler Saraylar Köprüler
 • Çiçek bahçesi
 • İsfahan Şehir Merkezi

İsfahan nerede?

Tahran’ın 340 km güneyinde bulunan İsfahan, İran’ı hem kuzey-güney hem de doğu-batı ekseninde kesen yolların kesişme noktasında bulunuyor.

İsfahan’a Ne Zaman Gidilir?

Kuzeyden esen rüzgârlara açık coğrafi yapısı ve 1590 metre yüksekliğe sahip olması nedeniyle şehir kışın karasal iklimin etkisi altındadır. Yaz aylarında yüksek sıcaklıklar görülebilmekle birlikte, nem oranının düşük olması ve gündüz ve gece sıcaklık farklarının küçük olması nedeniyle yaz ve ilkbaharda hava koşulları elverişlidir. Kış aylarında gece sıcaklıkları önemli ölçüde düşer. Ortalama sıcaklıkların 21-30 derece arasında değiştiği mayıs-eylül dönemi İsfahan’ı görmek için en uygun zamandır.

İsfahan’a Nasıl Gidilir?

İsfahan’da bulunan İsfahan Uluslararası Havalimanı‘na hem iç hem de dış ülkelerden uçmak mümkündür. İstanbul’dan şehre haftanın 4 günü uçuş var. İsfahan şehrine ulaştıktan sonra rahatlıkla gezmek için araba kiralamanız mümkün

İsfahan’da Nerede Kalınır?

İsfahan’da her gelir grubuna uygun otel seçenekleri bulunmaktadır. Ancak yoğun talep nedeniyle mart ve ağustos ayları arasında kalacak uygun bir 3 yıldızlı otel bulmakta zorlanabilirsiniz. Şehrin yatak kapasitesi 2000 adet ile yetersizdir. Otellerde sezon dışı yüzde 20 indirim seçeneği mümkün.

İsfahan’da Ulaşım

İsfahan şehrine metro ve otobüs ile ulaşmak mümkündür. Otobüsle ulaşım ana ulaşım seçeneğidir. Doğrudan sürücüye parayla veya bazı otobüs duraklarında satılan çok geçişli temassız seyahat kartlarıyla ödeme yapabilirsiniz. İran’da toplu taşıma araçlarında kadın ve erkek ayrı bölümlerde oturmak zorunda. Erkekler önde, kadınlar arkada seyahat ediyor. Şehirde metro inşaatı devam etmekte ve sürekli geliştirilmekte olan yeraltı ağının inşası, şehrin sayısız kültürel mirasına zarar vermekten kaçınarak yavaş ilerlemektedir. İsfahan, diğer şehirlere tren ve şehirlerarası otobüslerle bağlanmaktadır. Tahran ve Şiraz şehirlerine hem tren hem de karayolu ile giden otobüsler ile ulaşılabilir. İsfahan şehir merkezi, İsfahan vilayetini oluşturan diğer şehirlere karayolu ile bağlıdır.

İsfahan Mutfağı

İsfahan’ın en meşhur yemeğiberyouni“dir. Koyun eti ve ciğerlerin tarçınla pişirilmesiyle yapılan bu yemek, “taftoon” adı verilen özel bir ekmekle yeniyor. Ördek, tavuk, kuzu veya dana etinden yapılan, nar ekşisi ve öğütülmüş cevizle pişirilen “fesenjān” ise pilavla servis edilen bir diğer milli yemek. Gaz adı verilen yemek ise gül suyu, yer fıstığı, safran ve bademle pişirilmiş bir yeme bitkisinin filizlerinden oluşan bir başka yöresel yemektir. Khoresh-e direği ise şehre özgüdür ve Farsçada yoğurt yahnisi anlamına gelir. Genellikle ana yemeklerle birlikte garnitür olarak servis edilen tatlı, puding benzeri bir yemektir. Yoğurt, kuzu veya dana eti, safran, şeker ve portakal kabuğundan yapılır.

Khan Gostar Restaurant: Ermeni Mahallesi’nde bulunan bu restoranda vejetaryenler için pek çok seçenek bulunaktadır ve restoran, İsfahan’ın en popüler restoranlardan biri.

Bastani Traditional Restaurant: Naghsh-e Jahan meydanında bulunan ve İsfahan’ın en atmosferik restoranı olan Bastani, sunduğu yöresel lezzetlerin yanı sıra muhteşem iç dekorasyonu ile de dikkat çekiyor.

 • İpucu:İsfahan restoranlarında vermezseniz veya hesaba eklenmezse bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklar.

İsfahan Gece Hayatı

İran’da alkol satışının ve tüketiminin yasak olduğundan bar veya kulüp yok. Gece hayatı yok.

İsfahan Festivalleri

 • İsfahan Uluslararası Kent Teknolojileri Festivali
 • İsfahan Uluslararası Çocuk ve Genç Filmleri Festivali
 • Renk Festivali (Nisan)

İsfahan’da Alışveriş

Tüm İran’da olduğu gibi İsfahan’da da halılar, kilimler ve minyatürler çok özeldir. Harika minyatürler satın alabilirsiniz. Khatam kari adı verilen yöresel el sanatları, renkli tahta çubukların birbirine bağlanmasıyla üretilir ve bu zanaatla yapılan fotoğraf çerçeveleri, hediye kutuları, tavla ve satranç tahtaları yöresel hatıra seçenekleridir.

60d2e3b017aca91728073089
İsfahan

Kaşan

İran’ın İsfahan eyaletinde bulunan Kashan, ülkenin en ilginç yerlerinden biridir. Şehrin yakınlarındaki Sialk Tepe‘de yapılan arkeolojik keşifler, bu bölgenin tarih öncesi çağların başlıca medeniyet merkezlerinden biri olduğunu ortaya koyuyor. Tarihi kentin kuruluşu Elam uygarlığı dönemine dayanmaktadır. Sialk Tepe‘deki yerleşimin MÖ 5500 yılına kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Kashan, mimari yapıları, mistik atmosferi ve UNESCO tarafından koruma altına alınan bahçeleriyle İsfahan ve Şiraz’ın yanı sıra İran’da en çok turisti ağırlayan şehirlerarasında yer alıyor. Yaklaşık 350 bin kişiyi ağırlayan Kaşan kenti, adını eski metinlerde adı geçen Mezopotamya halklarından biri olan Kasu aşiretinden almıştır. 1051-1220 yılları arasında Selçuklu hâkimiyetine girdiği dönemlerde çanak çömlek, çanak çömlek, çini ve tekstilde adından söz ettiren Kaşan, ipek ve yün halılarıyla da ünlüdür.

Kaşan Nerede?

İran’ın İsfahan vilayetindeki şehirlerden biri olan Kaşan, merkezi bir konuma sahip. Kaşan-İsfahan arası 210 kilometredir. Kaşan ile Tahran arası 257 kilometredir. Deniz seviyesinden 950 metre yükseklikte bulunan şehir, Kevir Çölü‘nün yakınında.

Kaşan’a Nasıl Gidilir?

Kashan, başkent Tahran’dan 2,5 saat uzaklıkta. Tahran’dan Kaşan’a her saat otobüs var. Kaşan’a bir diğer ulaşım alternatifi ise tren. Bender Abbas ve Yezd’dan Kashan’a haftanın her günü tren seferleri var. Yolculuk süresi yaklaşık dört saattir. Kaşan’a en yakın havaalanı İsfahan’daki İsfahan Uluslararası Havaalanı‘dır. İstanbul’dan 3 saatlik uçuşun ardından İsfahan’a ulaştıktan sonra araç kiralayıp 1,5 saatte Kaşan’a gidebilirsiniz.

Kaşan’a Ne Zaman Gidilir?

Kaşan’ı ziyaret etmek için ideal zaman bahar aylarıdır. İlkbaharda rengarenk çiçeklerin etrafını süslediği Kaşan ayrı bir güzelliğe sahip. 21 Mart’ta başlayan ve 13 gün kutlanan Nevruz, İran’da hem bahar şenliği hem de yeni yılın başlangıcı olarak kabul ediliyor. İlkbaharın başlangıcı, Nevruz döneminde her yıl şehirde farklı etkinlikler ve törenler düzenlenerek kutlanır. Haziran ve ağustos ayları arasında aşırı sıcaklıkların hüküm sürdüğü Kaşan şehrinde sıcaklık 50 dereceye ulaşıyor. Şehri ziyaret etmek isteyenler için sonbahar ayları da uygundur.

Kashan Gezilip Görülecek Yerler

Kashan merkezi küçük olduğu için yürüyerek kolayca ziyaret edebilirsiniz. Taksi,Tahran ve İsfahan şehirlerine göre oldukça pahalı olduğu için bütçenize uygun bir yolculuk yapmayı düşünüyorsanız yerel otobüsleri tercih edebilirsiniz. Kaşan gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ettiğimiz ilk tarihi yapılar:

Bozorg Ağa Camii ve medresesi: 18. Yüzyıl sonra Haj Sa’ban Ali tarafından yaptırılan dini kompleks, büyüleyici bir görünüme sahiptir. Çini işlemeli duvarları ile dini yapıyı ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Kentin tarihi bölgesinde yer alan taş yalıların her biri görülmeye değer.

Tabatabei: 18. ve 19. yüzyıllarda Kaşan’da yaşayan varlıklı tüccarlar tarafından yaptırılan konaklardan ilkidir. Pers mimarisinin en özel örneklerinden biri olan konağın zarif vitray ve ayna detayları etkileyicidir.

Boroujerdi Konağı: 100 yıl önce Kaşan’a göç eden tüccar ailesine ait olan Boroujerdi Konağı‘nı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Sultan Amir Ahmed Hamamı: 16. yüzyılda inşa edilen Sultan Amir Ahmed Hamamı, iç mimarisi ve çatısındaki manzarasıyla görülmeye değer bir diğer yerdir.

Fin Bahçesi: UNESCO Dünya Kültür Mirası’na girmeyi başaran Fin Bahçesi, özellikle bahar aylarında renkli bir görünüm kazanıyor. Kaşan’ın merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Fin Bahçesi, sadece Orta Doğu’nun değil dünyanın en güzel tarihi bahçelerinden biridir.

Sialk Tepesi: Arkeoloji ve tarihle ilgilenenlerin kaçırmaması gereken, İran’ın geçmişine ışık tutuyor. Ülkenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Sialk Tepe, antik kentin M.Ö. 3000 yılına ait kalıntılarıdır. Halen kazı çalışmalarının devam ettiği antik kentin bazı bölümleri ziyarete açık. Sialk Tepe, Kaşan‘a yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır.

Kaşan Çarşısı:Kaşan‘ın mistik atmosferini yaşayabileceğiniz ve halkla vakit geçirebileceğiniz şehrin tarihi çarşısıdır. Hem alışveriş yapabileceğiniz hem de geleneksel yemeklerin tadına bakabileceğiniz, muhteşem şehir manzarasını fotoğraflayabileceğiniz çarşının çatısına çıkmayı unutmayın.

kasan gezi rehberi bozorg cami
Kaşan

Meşhed  

Meşhed ile ilgili neredeyse her şey, “Şehidin cenazesi” anlamına gelen ad bile, kutsal bir şehir rolü ile ilgilidir. İran’ın Horasan eyaletinin başkenti Meşhed, Şii kültürünün kalbine yapılan yolculuğun en önemli parçası. Meşhed, tarihte Türkmenistan’a giden ticaret karavanları için bir köy çukuru olan Sanabad olma görevini üstlenmiştir. Ancak dokuzuncu yüzyılda Hz. Muhammed’in yasasında kuzeni ve oğlu olan İmam Ali’nin en büyük oğlu İmam Ali Bin Moosa El Rıza, dönemin halifesi tarafından zehirlendi. İmam Rıza’nın Meşhed‘e gömülmesinin ardından adına yaptırdığı tapınak ile şehir, Suudi Arabistan’da Kutsal Kabe ve Irak’ta Kerbela’dan sonra Şii Müslümanların en kutsal bölgelerinden biri haline geldi. Önümüzdeki bin yıl boyunca, tapınak kompleksi bugünün yönetici ordusuna bağlı olarak birkaç kez düzleştirildi ve yeniden inşa edildi. Bugün, bu kutsal bina sadece şehrin değil, tüm İran’ın en önemli yeri. İran’ın herhangi bir şehrinde olduğu gibi, kadınlar için kıyafet kuralları çok katıdır. Ancak vücudu tamamen örten çarşaf giyme zorunluluğu yoktur. Kadınlar için trençkot ve pantolon ile sade bir tesettür giymek yeterlidir. Erkeklerin şort giymesine ve dizlerini göstermesine izin verilmez. Bu kurallar İran’daki tüm şehirler ve köyler için aynıdır ve ulusal kanundur. Kutsal binaların içinde fotoğraf çekilmesine izin verilmez. Ancak bazı mekânlarda cep telefonuyla fotoğraf çekilmesine izin verilmektedir. Bölgedeki kutsal mekânlara girerken erkekler ve kadınlar için ayrı giriş kapıları bulunmaktadır.

Meşhede Nasıl Gidilir?

Meşhed’den Türkiye’ye direkt uçuşlar mevcuttur. Tahran’a 900 kilometre uzaklıkta bulunan Meşhed’e buradan otobüslerle gitmek bir alternatif ya da Tahran üzerinden aktarmalı seferlerle Meşhed’e ulaşmak mümkün. Ayrıca Meşhed ile Tahran arasında üç farklı tren hattı hizmet veriyor. Şehre trenle ulaşım 10 ile 13 saat arasında sürüyor. Ancak şehrin Türkmenistan’ın Aşkabat şehrine 200 kilometre uzaklıkta olduğu düşünüldüğünde şehre Türkmenistan üzerinden ulaşmak da kısa bir yol hatta bir başka alternatif.

Meşhed Ne Zaman Ziyaret Edilmelidir?

Kuzeydoğu İran’ın geri kalanına benzer bir bozkır iklimine sahiptir. Şehrin en soğuk mevsimi kış mevsimi olup, gündüz sıcaklıkları ocak ayında 1-2 dereceye kadar düşmektedir. Meşhed’de şimdiye kadar ölçülen en soğuk hava -28 derecedir. Özellikle hava kararınca gün içindeki yüksek sıcaklıklar aniden negatife düşebilir. Bu nedenle şehri ziyaretiniz sırasında dikkatli olmanızda fayda var. Öte yandan yaz sezonu oldukça sıcak geçebilir. En yüksek sıcaklıklar temmuz ayında görülür ve ortalama sıcaklık 27 derece civarındadır. Kaydedilen en yüksek sıcaklık, sıcaklığın öğleden sonraları en yüksek olduğu yaz aylarında 43 derecedir. Yaz aylarında şehre gelenler, yüksek ve bunaltıcı hava sıcaklıklarına karşı uyarılır. Gün içinde şehir içinde dolaşırken bol su tüketmeniz önerilir.

Meşhed’de Gezilip Görülecek Yerler:

İmam Rıza Türbesi: Bu yapı, halk arasında Haram-e Razavi veya Haram olarak bilinen geniş bir alana yayılmıştır. İslam mimarisinin harikalarından biri olan bina, günün farklı saatlerinde ziyaret ederek gün içinde farklı ruh hallerini deneyimlemek için birden fazla ziyaret etmeye değer büyülü bir kompleks. Özellikle akşam namazlarında oldukça kalabalık olan yapının gece aydınlatması bir tür masalları andırıyor. Hem erkekler hem de kadınlar için içeri girerken sıkı kıyafet kuralları vardır ve bunlara sadık kalmayanların içeri girmesine izin verilmez. Ayrıca kamera ve kayıt cihazı gibi eşyaların girilmesine izin verilmeyen yere girerken yanınızdan ayrılmalısınız.

Kutsal Türbe: Meşhed ziyaretiniz sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken bu türbe, Haram’ın ikonik altın kubbesinin altında bulunan ve İmam Rıza’nın türbesini örten altın kafesten yapılmış bir mekândır. Genelde gayrimüslimlerin girmesine izin verilmeyen bu iç tapınak, İmam Rıza’nın şehir tarihindeki önemi ve yapının muhteşem mimarisi nedeniyle oldukça değerlidir.

İmam Humeyni Türbesi: Aynalı çinileri ve avlusuna yayılan koni biçimli ağaçlarıyla bu etkileyici kutsal mekân, zemini kaplayan devasa halıların güzelliği ile de ünlü. Günümüzde namaz kılan ve adak verenlerin sıklıkla ziyaret ettiği türbe, şehrin en önemli tarihi ve kutsal merkezlerinden biridir.

Merkez Müze: Bu eklektik müze, kent tarihine ışık tutan pek çok eserin yanı sıra din adamlarının zaferleri ile kazanılan madalyalara da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca müze içinde yer alan Görsel Sanatlar Galerisi de burası için doğru adres. Sadece şehrin tarihi ve kültürel gelişimine değil, aynı zamanda estetik anlayışına da tanık olmak isteyenler bu galeriyi mutlaka ziyaret etmelidir.

aerial view of koohsangi street mashhad iran
Meşhed

Qum

Başkent Tahran’ın 156 kilometre güneybatısında bulunan şehir, Kum Nehri kıyısında ve denizden 930 metre yükseklikte kurulmuştur. Yaklaşık nüfusu 1 milyon kişidir. Kum, dünyada İran İslam Devrimi’nin temellerinin atıldığı ve başladığı şehir olarak biliniyor. Aynı zamanda Humeyni‘nin doğduğu şehirdir. Meşhed ile birlikte İran’ın en muhafazakâr şehirleri arasında yerini alıyor. Qum, klasik din eğitimi veren medreseleriyle ünlüdür. Bu medreselerde yaklaşık 30.000 mollalar eğitim görüyor. Bu nedenle şehre Molla şehri veya Ayetullahlar şehri de denmektedir. İslam devrimini kuran ve koruyan Humeyni, Hamaney, Rafsancani ve Hatemi gibi kişiler bu şehirde yetişmiştir. Tıp fakültesi, hukuk fakültesi ve fen fakültesi de merkezi Tahran’da bulunan Azad Üniversitesi‘ne bağlı Qum şehrinde bulunmaktadır. Şiilerin kutsal saydığı şehirde görülmesi gereken en önemli yerler Hz. Masume Türbesi ve Cemkeran Camii. Klasik İran turları Qum kentini kapsamıyor.

image asset
Qum

Persepolis

6. yüzyılın sonlarına kadar uzanan Persepolis, Pers Krallığı‘nın başkentiydi. Persepolis, yükselen krallar tarafından inşa edilen çok sayıda anıtsal yapıya ev sahipliği yapan İran’ın önde gelen turistik mekânlarından biridir. 1979 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan antik kentteki en eski kalıntıların tarihi M.Ö. 515 yılına dayanır. İranlılar, Ahameniş‘in tören başkenti ve Achaemen sanatının ortaya çıktığı bu şehre, Pers mitolojisinde bir karakter olan Cemşid’e ithafen Takht-e Jamshid (Cemşid’in Tahtı) adını verir. Şehirde, Büyük İskender tarafından ateşe verilmiş olmasına rağmen, değerli kalıntılar hala etkileyici bir şekilde hayatta kalmaktadır.

excursion persepolis grid
Persepolis

Pasargad

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pasargad veya Pasargardae, Achaemenid hanedanının ilk başkentiydi. Persepolis’e 78 km, Şiraz’a 130 km uzaklıktadır. Persepolis ile birlikte İran kültür turlarının en önemli durağıdır. Bu şehir, MÖ 550’de Keyhüsrev‘in Medyan hükümdarı Astyages‘e karşı kazandığı zaferden sonra savaş alanına yakın olduğu için imparatorluğun başkenti ilan edildi. Şehrin adının Perslerin en büyük kabilesini oluşturan Pasargads’tan geldiği tahmin edilmektedir. Burası MÖ 522’de Dareios’un tahta çıkmasına kadar başkentti. Sonra başkent Persepolis’e taşındı. Pasargad’ın kalesi, alçak bir konik tepe üzerine inşa edilmiştir ve taşlarla kaplı çok geniş bir platform üzerinde yer almaktadır. Kalenin güneyinde kraliyet binalarının bulunduğu büyük bir park var. Parkın girişinin üzerinde duvarlarla çevrili kraliyet arması var. Asur saraylarının kapılarında da bulunan dört kanatlı koruyucu ruh tasviri burada dört kanatlı ve taçlı bir figür olarak karşımıza çıkıyor. Antik kentteki en etkileyici yapılardan biri Cyrus’un Mezarı‘dır. Büyük beyaz kireçtaşı bloklardan yapılmış mezar, altı basamaklı bir taban ve dikdörtgen planlı, beşik çatılı bir mezar odasından oluşmaktadır. Kentin en güney noktasında kayalara oyulmuş kanal şeklindeki patika, bir zamanlar Pasargad’ı Persepolis’e bağlayan yolun kalıntılarını görmek mümkündür.

persepolice
Pasargad

Nişabur

Ömer Hayyam’ın doğduğu şehir olan Nisabur‘da gezilecek yerler köklü bir geçmişe sahiptir. Bu nedenle şehirde birçok tarihi yapı görülebilir. Attar’ın Mezarı,Ömer Hayyam’ın Mezarı ve daha fazlası…

Nişabur Nerede?

Nişabur, kuzeydoğu İran’daki Horasan eyaletinde yer almaktadır. Binalud Dağlarının eteğindeki verimli bir ovada kurulmuştur.

Nishapur’a Ne Zaman Gidilir?

Genel olarak İran’ın aksine, Nişabur‘da Akdeniz iklimi hâkimdir. İlkbahar ve kışın yağmur yağar. Bazı aylarda şehre yarı çöl iklimi de hâkimdir.

Nishapur’a Nasıl Gidilir?

Nisabur’da havaalanı bulunmamaktadır. Tahran ve Meşhed’den tren ve minibüslerle ulaşım sağlanabiliyor. Nişabur şehrine ulaştıktan sonra rahatlıkla gezmek için araba kiralayabilirsiniz.

Nishapur’da Nerede Kalınır?

Nisabur’da çok fazla otel seçeneği yok, bazen insanlar evlerinde kalmak isteyen misafirleri ağırlıyor.

Nişabur Mutfağı

Yerel bir bitkinin filizlerinin gül suyu, yer fıstığı, safran ve badem ile birlikte pişirilmesinden oluşan bir diğer yöresel yemekleri vardır. “Khoresh-e direği” ise şehre özgü bir yemektir ve Farsçada yoğurt yahnisi anlamına gelir. Genellikle ana yemeklerle birlikte garnitür olarak servis edilen tatlı, puding benzeri bir yemektir. Yoğurt, kuzu veya dana eti, safran, şeker ve portakal kabuğundan yapılır.Pulaki adlı tatlı meşhurdur.

Nişabur Gece Hayatı

İran’da alkol satışının ve tüketiminin yasak olduğu bar veya kulüp yoktur. Akşamları çay bahçelerinde veya kafelerde vakit geçirilir.

Nishapur’da Alışveriş

Tüm İran’da olduğu gibi Nishapur’da da halı, kilim ve minyatürler çok özeldir. Harika minyatürler satın alabilirsiniz. “Khatam kari” adı verilen yerel el sanatları, renkli tahta çubukların birbirine bağlanmasıyla üretilir ve bu zanaatla yapılan fotoğraf çerçeveleri, hediye kutuları, tavla ve satranç tahtaları yöresel hatıra seçenekleridir.

horasanin nisabur sehrinde unlu ilim ve bilim insanlarina ait 4 turbe 1586422312 799
Nişabur

Şiraz

Şiraz’ı ikiye bölen Zend Bulvarı‘nın iki yakasında şehrin önemli tarihi eserleri yer alıyor. Ayrıca otel, restoran ve alışveriş merkezleri de bu cadde üzerinde. Kerim Han Kalesi,Hâfıziye Shah-e,Şah Çerağ Türbesi,Vekâlet PazarıŞiraz’da görülmesi gereken yerlerdendir.

Şiraz Nerede?

Güney İran’da bulunan Şiraz, Fars şehrinin kuzey batısında yer almaktadır. Rakımı 1500 metredir. Zagros Dağları‘nın eteğinde yer almaktadır. Tahran’a 919 km uzaklıktadır.

Şiraz’a Ne Zaman Gidilir?

Kışların sert ve soğuk, yazların sıcak geçtiği Şiraz’da kurak bir iklim hâkimdir. Sıcaklıklar kışın 0-5 derece, yazın 30-35 derece arasında hissedilebilir. Şehir ocak ve şubat aylarında yağış almaktadır.

Şiraz’a Nasıl Gidilir?

Şiraz’dan Türkiye’ye direkt uçmak mümkündür. Bu yaklaşık 3,5 saat sürer. Havalimanından şehir merkezine servis kalkıyor. Şiraz şehrine ulaştıktan sonra rahatlıkla gezip görebileceğiniz bir araba kiralamak mümkün.

Şiraz’da Nerede Kalınır?

İran’ın önemli kültür ve turizm merkezi olan Şiraz’da çok sayıda otel bulunuyor. Bunların çoğu Karim Khan-e Zand Bulvarı‘na bağlanan sokaklarda bulunuyor. Yüksek sezon dışında fiyatlar pek düşmese de küçük indirimler var. Her halükarda konaklamanın çok elverişli olduğu bir şehirdir.

Şiraz Şehir içi Ulaşım

Yerel halk toplu taşımayı etkin bir şekilde kullansa da, Farsça bilmeyen ziyaretçiler için en uygun yöntem muhtemelen taksidir. Taksiye biner binmez gideceğin yerin fiyatı konusunda şoförle anlaşman gerekecek. Taksilerin çoğunda taksi kelimesi yok. Elinizi kaldırdığınızda önünüzde duracaklar.

darvaze ghoran11
Şiraz

Tahran

Uzun bir geçmişe sahip olan İran’ın başkenti Tahran, küçük bir şehir olarak yüzyıllar önce kurulmuştu. Zamanla gelişen ve büyüyen şehir, İran’ın en önemli şehri haline geldi. Bugün İran’ın en büyük ve en önemli şehri olan Tahran, ülkenin başkentidir. Şu anda İran İslam Cumhuriyeti‘nin ekonomik, kültürel ve endüstriyel merkezi konumunda olan şehir, aynı zamanda ülkenin kalabalık kampüslerinden biridir. Yüzyıllar önce küçük bir şehir olan Tahran’ın bu kadar kısa sürede büyümesinde ve gelişmesinde ülkenin petrol kaynakları önemli bir paya sahip. İran’da petrol kuyularının keşfedilmesi ile ülke ekonomisi hızla büyümüş ve Tahran ülkenin en zengin şehirlerinden biri haline gelmiştir. Tarih boyunca önemli bir bilim, kültür ve ticaret kenti olan Tahran’ın kampüs olarak seçilmesi, Rey şehrinin tarihi ile ilgilidir. Rey şehrinin Büyük Selçuklu Devleti’nin başkenti olduğu dönemde büyük bir köydü Tahran. Kentin tarihini değiştiren ve zamanla önem kazanmasına neden olan olay 13. yüzyılda yaşandı. Rey şehri 1220 yılında Moğollar tarafından saldırıya uğradı. Bu saldırı sırasında ağır hasar gören Rey şehri sonunda Moğollar tarafından işgal edildi. Bu işgal ve yıkım sonucunda şehir yaşanmaz hale geldi ve Rey halkının çoğu göç etmek zorunda kaldı. Neredeyse harabe halindeki Rey kentinden göç edenler, en yakın yerleşim yeri olan Tahran’ı seçtiler ve buraya yerleşmeye başladılar. Aldığı göç sayesinde kısa sürede hızlı bir nüfus artışı yaşayan Tahran, köy olmaktan çıkıp şehir oldu. Rey halkının Tahran’a göç etmesiyle kentin büyüme ve gelişme süreci başladı. Rey kentine ait kalıntılar bugün Tahran’ın güney kesiminde bulunuyor.

Tahran’da Gezilecek Görülecek Yerler

Tahran, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan şehirlerden biridir. İlginç doğası ve göz kamaştıran tarihi eserleri ile dünyanın en popüler şehirlerinden biridir. İran ve Fas kültürünün özelliklerini içinde barındıran ve adeta Bin bir Gece gibi olan atmosferiyle dünyanın çeşitli yerlerinden ziyaretçileri büyülüyor. Tahran, güzel tarihi ve kültürel değerleri ile gezilecek birçok yer sunmaktadır. Bu yerler:

Azadi Kulesi: Şehrin köklü tarihinin anısına inşa edilen anıttır.

Ulusal Hazine:Tahran’ın yeni simgesidir.

Mücevher Müzesi: Tahran’ın zenginliklerini sergileyen muhteşem bir müzedir.

Ulusal Arkeoloji Müzesi: İran’ın en büyük arkeoloji müzesi ve görülmeye değer bir koleksiyona sahip.

Gülistan Sarayı: Tahran’da uzun yıllardır şahların egemenliğinde olan ve mutlaka görülmesi gereken göz kamaştırıcı saraylardan biridir.

İran Ulusal Botanik Bahçesi: Şehirdeki bitki çeşitliliği ile ilgili çalışmaların yapıldığı ve ziyaretçilere yemyeşil bir alanda dinlenme ve doğaya dönme fırsatı sunan bir yerdir.

Niavaran Sarayı: Tahran’daki bir diğer tarihi yapıdır ve etkileyici bir mimariye sahiptir.

Milad Kulesi: Sıra dışı tasarımıyla, kuleden Tahran‘ın eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

Sadabad Sarayı, çeşitli yapılardan oluşan ve hem tarihi hem de sanatsal koleksiyonların bulunduğu bir müze olan bir saray.

Tahran Nerede?

İran’ın en büyük şehri ve başkenti olan Tahran, ülkenin orta kuzey bölgesinde yer almaktadır. Elbruz Dağları‘nın güney yamaçlarında kurulan şehir, Hazar Denizi‘ne yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta.

Tahran’a Ne Zaman Gidilir?

Karasal iklimin hâkim olduğu Tahran’a kışın gitmek pek uygun değil. Mayıs ve eylül ayları Tahran seyahatiniz için en iyi zamanlardır.

Tahran’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Tahran’a gidecek havayolu veya demiryolunu seçebilirsiniz. Tahran şehrine ulaştıktan sonra rahatlıkla gezmek için araba kiralamak mümkün.

Tahran’da Nerede Kalınır?

Tahran, ziyaretçilerine konaklama için çeşitli yerler sunar. Şehir, beş yıldızlı lüks otellerden butik otellere ve pansiyonlara kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Çok sayıda beş yıldızlı otel bulunmamakla birlikte, talep için yeterince lüks otel bulunmaktadır. Seyahat planları yaparken, en büyük bütçe genellikle konaklama için ayrılır. Kalacak yer seçimi de seyahatinizin verimliliğini etkiler. Bu nedenle seyahat tarihleriniz belli ise konaklama için önceden rezervasyon yaptırmanız avantajlıdır. Bu durum Tahran için de geçerli. Tahran’da konaklama fiyatları oldukça yüksek ve çoğu otel çabuk doluyor. Tahran’a vardığınızda kalacak bir yer bulabileceğinizi söylerseniz zorluklar yaşayabilirsiniz. Bütçenize ve zevkinize uygun konaklama yerlerinde yer kalmayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu durumun bir diğer faydası da erken rezervasyon kampanyaları ile kazanacağınız indirimler olacaktır.

Tahran’da Ulaşım

Tahran, şehir içi ulaşımda çeşitli alternatiflerin bulunduğu bir şehirdir. Toplu taşıma ile şehri kolaylıkla gezebilirsiniz. Ancak toplu taşıma araçlarını kullanırken bazı kurallara dikkat etmeniz gerekiyor. Toplu ulaşımda kadın ve erkek için ayrı bölümler bulunmaktadır. Otobüs ve metro kullanırken buna dikkat etmelisiniz. Otobüsleri kullanarak şehri rahatlıkla gezebilirsiniz. Tahran’daki otobüslerin şehrin her yerine giden güzergâhları var. Otobüs biletlerini otobüs duraklarında bulunan gişelerden satın alabilirsiniz. Şehirdeki tüm otobüslerin bileti yok. Bazılarında, indiğinizde bir ücret ödemeniz gerekir. Metro ile ulaşım Tahran‘ın en büyük kolaylıklarından biridir. Hız ve sefer sıklığı nedeniyle Tahran halkının tercih ettiği metro, şehrin çeşitli yerlerine ulaşıyor. Metro biletlerinizi istasyonlardaki gişelerden satın alabilirsiniz. Ayrıca 2 ve 10 kullanımlık bilet satın alabilirsiniz.

Tahran Mutfağı

İran ve Fas mutfağının en güzel örneklerini Tahran’da bulmak mümkündür. Şehirde geleneksel yemekler sunan çok sayıda restoran var. Ayrıca uluslararası yemekler sunan restoranlar da bulabilirsiniz. Pirinç ve turşu, Tahran mutfağında en çok kullanılan tatlardır. Yemeklerin çoğu kuzu etinden yapılır.

Tahran’da Gece Hayatı

Tahran gece hayatı, İran yasaları nedeniyle gizlice yaşanıyor. Şehirde gizli ev partileri yapılıyor. Bu ev partileri yabancılara kapalıdır. Ancak davet edildiyseniz veya ev sahibini tanıyorsanız, katılabilirsiniz. Şehirde kadın ve erkeklere yönelik alkol, karma eğlence ve dans mekânları yasaklanmış olsa da bu yasağın çok fazla uygulandığı söylenemez. Gece hayatı ile ilgili yasaklar kaldırılmış olsa da bu açıkça yapılmamaktadır. Şehrin gece hayatı, düzenlenen ev partileri ve bazı mekânlarda düzenlenen gizli etkinliklerle Tahran halkı tarafından canlı tutulmaktadır. Ancak bu durumun riskler içermediğini söylemek doğru olmaz. Tüm bu gizli ve örtülü eğlenceye kapılırsanız hapsedileceğinizi hatırlatalım. Gizli ev partilerinin sadece davetlilere açık olmasının nedeni budur. Mahremiyet ve güvenliği sağlamak için yabancılar partilere alınmamaktadır. Tahran’da alkol kullanımı yasak, ihtilal öncesi dönemde şaraplarıyla meşhur olan İran‘da bu yasağa Tahran halkının uyması çok zor oldu. Çoğu insan kendi alkolünü üretir. Ev yapımı alkol de evde tüketilmektedir. Ayrıca bazı işletmeler el altında alkol satmaktadır. Bu satışlar da hukuka aykırı olduğu için gizliliğe büyük önem vermektedir.

Tahran Festivalleri

Tahran’da yıl boyunca çeşitli etkinlikler ve festivaller düzenlenmektedir. Tahran seyahatinizi planlamadan önce etkinlik takvimine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Uluslararası Fajr Film Festivali: Her yıl şubat ayında düzenlenen festival, dünyanın çeşitli yerlerinden filmleri gösteriyor ve başarılı sinemacılarla sohbet ediyor.

Tahran’da Alışveriş

Tahran, alışveriş kültürünün çok renkli olduğu şehirlerden biridir. Şehirde alışveriş merkezi ve büyük mağaza sayısı çok fazla değil, yerini açık ve kapalı çarşılar, yerel marketler ve marketler aldı. İpek Yolu üzerinde bulunan şehir, tarihi boyunca tüccarları ağırlamıştır.

tahran sehir
Tahran

Tebriz

Tebriz, Gürcü krallığının eline geçmiş ve daha sonra Moğol istilası sırasında tekrar el değiştirmiş ve İlhanlıların başkenti olmuştur. Bu dönemde merkezi konumunu korudu ve sırasıyla Karakoyunlu ve Akkoyunlu devletlerinin başkenti oldu. 1501’de Şah İsmail şehri ele geçirdi ve Safevi Devletinin başkenti yaptı. Daha sonra Çaldıran Savaşı‘nda Yavuz Sultan Selim, Osmanlı İmparatorluğu’na dâhil oldu. Bu dönemde Osmanlı ve Safevi tarafınca el değiştirir, ancak tabir uygunsa değerinden bir şey kaybetmez. Daha sonra Kaçar Hanlığı tarafından krallık şehri olarak kabul edilir. 1780’de meydana gelen büyük bir deprem sonucunda 200.000 kişi hayatını kaybetmiş ve şehirden önce yaşanan kıtlıkla hayalet şehre geri dönmüştür. Kaçar Hanedanlığı döneminde yeniden toparlansa da şehrin eski ihtişamı ancak İran toprakları kaldı. 19. yüzyılda Rusya bölgeyi rahatsız etti. 1. Dünya Savaşı sırasında tekrar işgal edilen şehir, modern İran sınırları içinde yerini aldı. Kent her zaman reform hareketlerinin ve devrimlerin başlangıç noktası olmuştur. 2002 yılı itibari ile yeni bir yapım sürecine giren Tebriz‘de antik bir mezarlık bulunmakta ve 3800 yıl öncesine dayandığı belirtilmektedir. Son olarak Büyük Tebriz Çarşısı 2010 yılında Dünya Mirasları listesine girdi.

Tebriz’de Gezilip Görülecek Yerler

Tebriz’de görülmesi gereken yerler:

 • Ark-e-Alishah,
 • Anayasa Binası,
 • Babak Kalesi,
 • İmamzadeh Hamzah Camii,
 • Demir Yaş Müzesi,
 • Ghari Köprüsü,
 • Saat Kulesi,
 • Arg-e Ali-Şah,
 • Golestan Parkı.
 • Sultanahmet Camii (Göy Mescid)
 • Azerbaycan Müzesi
 • Behnam Evi
 • El Gölü

Tebriz nerede?

Azerbaycan Cumhuriyeti bölgesel olarak Kuzey Azerbaycan olarak anılırken, İran topraklarındaki Azeri bölgesi Güney Azerbaycan olarak adlandırılır. Güney Azerbaycan, Doğu ve Batı Azerbaycan olmak üzere iki ayrı İran eyaletidir. Tabriz, Doğu Azerbaycan’ın başkentidir. KuruÇay Vadisi, Eynali ile Sehend Dağları arasındaki bölgede kurulmuştur.

Tebriz’e Ne zaman Gidilir?

Tebriz’de yarı kurak karasal iklim hâkimdir. Ocak ayında ortalama soğuk -6 derece iken, temmuz ayında 33 derece ile sıcak ve sıkıcı bir hava kendini hissettiriyor. Tebriz, ilkbaharda en ideal ve konforlu hava şartlarını yaşar. Yaz mevsimini kurak ve yüksek sıcağa sahip geçiren şehir, kışın şiddetli kar yağışlı ve keskin bir soğukla şehrehâkim olabilir. Tebriz’i ziyaret etmek için ideal zaman, sıcağın boğulmadığı bahar ayları olacaktır.

Tebriz’e Nasıl Gidilir?

Tebriz güzergahı Türkiye’den gidecek yolcular için çok kolay. Van-Tebriz arasında ulaşımı sağlayan tren yolu oldukça kullanışlı ve hava yolculuğu ile birlikte düşünülebilir. Önce Van’a direkt uçuş ve ardından Tebriz’e tren yolculuğu hem eğlenceli hem de uygun fiyatlı bulunabilir. Ayrıca havayollarının şehre direkt uçuşları vardır. AyrıcaTürkiye’den Tebriz’e otobüs yolculuğu da mümkündür. Tebriz şehrine ulaştıktan sonra rahatlıkla gezmek için araç kiralayabilirsiniz.

Tebriz’de Nerede Kalınır?

Tebriz’de otel ve misafirhane (mosaferkhaneh) olarak hizmet veren yerlerde kalmak mümkündür. Bunun dışında ücretsiz kamp alanları bulmak da mümkün. Riyal fiyatlarını Türk Lirası veya Dolar ile karşılaştırabilirsiniz, böylece turistler için fiyatlar daha pahalı olmaz. Genel olarak, Firdevsi ve Amincads konukevlerinin bulunduğu ana alanlardır. GhodsHotel ve DaryaHotel, daha uygun fiyatlar için Darya Guest House ve Pars Guest House seçenekleriniz arasında olabilir.

Tebriz Şehir İçi Ulaşım

Tebriz’de bütün gün arabasını kiralayabilecek taksiciler bulabilirsiniz. Yolculuğunuzu daha keyifli hale getirmek için paylaşımlı taksileri denemenizi öneririz. Böylelikle yerel halkla diyalog kurabilirsiniz. Şehirde metro ve otobüs kullanımı olsa bile en çok tercih edilen ulaşım şekli taksiler.

Tebriz Mutfağı

Tebriz’de birçok çeşit kebap var. Ayrıca geleneksel pilav ve Abgousht adı verilen etli güveç kentin lezzetleri arasında yer alır.KuftehTabrizi yani Tebriz köftesi oldukça sevilen ve lezzetli bir yemek. Kesinlikle chelow kebabın tadına bakabilir ve ardından meşhur Qalyan‘ı içebilirsiniz.

Tebriz Gece Hayatı

Tebriz’de gizli ev partileri dışında gece hayatı yoktur. Özellikle devrimden sonra İran’ın hiçbir şehrinde barlara ve gece kulüplerine izin verilmiyor ancak şehrin ev partileri oldukça meşhur.

Tebriz’de Festivaller

Yalda Festivali – Yemek Festivali: Yılın en uzun ve en karanlık gecesi anlamına gelen Shab-eChelleh de bir başka isim. 21 Aralık günü düzenlenen günde arkadaşlar ve aileler toplanıyor, şiirler okuyor ve geleneksel yemekler yiyor. Karpuz, nar ve meyve gibi bereket sembolü olan besinler bu gün tüketilmektedir.

Sizdah Bedar – Eğlence ve Beraberlik Festivali de meşhur festivallerden biridir.

Tebriz’de Alışveriş

Eğer masraf konusunda çekinceniz yoksa tercihiniz Tebriz halılarından yana olmalıdır. Dünyanın en iyilerinden biri olan Tebriz halıları ve kilimleri şehrin onurudur. Tebriz cevizleri eve götürmek için uygun bir cevizdir. Tebriz’de mücevher ve mücevherler diğer meşhur alanlardan biridir.AmirBazar‘dan kendinize veya sevdiklerinize altın takılar satın alabilirsiniz. Tebriz’in,Bazaar-é Tabrizdenilen büyük çarşısını mutlaka ziyaret etmelisiniz, bu büyük çarşıda yöresel ürünlerin en iyilerini bulabilirsiniz.

el goli tabriz 6 ofefi9 5495
Tebriz

Yezd

Yezd, İran’ın Yezd eyaletinin başkentidir. Kentteki önemli tarihi kalıntıların bulunduğu bölüm 2017 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenmiştir. “Avcılar Şehri” olarak da bilinen Yezd, çölün ortasında kurulmuş ve eşsiz yapısı ile coğrafyasına uyarlanmış bir yerleşim yeridir. Mimari yapılar, çöl kumu ile uyumlu bir tonda inşa edilir. Şehrin siluetini serinlemek için yapılmış yüksek bacalar sarar. Şehir, Zerdüşt ateş tapınakları, İran el sanatları, el örgüsü kumaşları, ipek dokumacılığı, İran pamuk şekerleri ve tatlıları ile tanınır. Şehrin 5.000 yıllık bir geçmişi vardır. İran, dünyanın en eski tek tanrılı dini olan Zerdüştlüğün doğduğu coğrafyadır. Yezd, aynı zamanda ülkenin Zerdüşt merkezidir. Şehir, çölün ortasında ulaşılması zor bir konumda yer aldığından, tarih boyunca savaşın tahribatından muaf olmuştur. Örneğin Moğol istilası sırasında İranlıların kaçtığı bir yer olma görevini üstlendi. 1272’de İtalyan gezgin Marco Polo şehri gezdi ve birbirinden güzel ipek kumaşlardan bahsetti. Şehre Sasaniler döneminde Kral I. Yezdgerd‘in anısına Yezdan Gerd adı verildi. 642’deki Arap işgali ile Yezd, tarihi İpek Yolu’nun vazgeçilmez ve önemli noktası oldu. Şehir, aynı büyüklükteki toprak yapıların oluşturduğu labirent benzeri yapısıyla farklı bir atmosfere sahiptir. Bu tür yapılarla Yezd halkı, çölün ve doğanın zorlu koşullarına uyum sağladı. Yezd halkı, doğanın olağanüstü koşullarıyla sabırla başa çıkma ve Zerdüşt toplumu ile uyum içinde yaşama yeteneklerinden dolayı takdir edilmektedir. Yezd’in arka sokaklarında kaybolmak, şehri yakından tanımak için tercih edilebilecek bir deneyimdir. Yezd, tarihi mekanları ve gerçeküstü mimarisi ile hayal edilebilecek ilginç bir İran şehridir.

Yezd Nerede?

Yezd, İran İslam Cumhuriyeti‘nin Güneybatı Asya ülkesinin ortasındaki Yezd ilinde yer almaktadır. İsfahan‘ın 270 kilometre güneydoğusunda ve Tahran’ın 689 kilometre doğusunda yer almaktadır.

Yezd’e Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinde bir otobüs terminali bulunmaktadır. Otobüsle Yezd-Şiraz arası yolculuk 7 saat, Tahran 9-10, Esfahan 5, Kerman 6 ve Bam 9 saat sürüyor. Shahid Sadooghi Havalimanı şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Ülkenin güney-kuzey hattındaki önemli ulaşım noktalarından biri olan havalimanının uluslararası statüsü bulunmamaktadır. Yezd’den başkent Tahran‘a 70 dakika süren günlük uçuşlar ve haftada iki kez Meşhed’e uçuşlar var. Yezd’in güneyinde Rah Ahan Meydanı‘nda da bir tren istasyonu var. Buradan Tahran’a günübirlik geziler düzenleniyor ve yaklaşık 8 saat sürüyor. Gece trenleri Kashan ve Çan üzerinden Tahran’a gitmekte, ayrıca Bandar-e Abbas‘a 9-10 saat süren günlük seferler bulunmaktadır.

Yezd’de Gezilip Görülecek Yerler

Sessizlik Kulesi (Dakhme): Vahşi hayvanların yemesi için cesetlerin terk edildiği bir kuledir. Zerdüşt inanışına göre toprağın temiz kalması için gömülmek veya yakılmak yerine vahşi hayvanların yemesi için ölülerin terk edilmesi gerekir. Zerdüştler bu amaçla şehirlerin dışında kuleler inşa ettiler. Ölen kişinin başında bir rahip bekledi ve gelen yırtıcıların ilk önce hangi gözü yiyeceğine baktılar. Önce sağ göz yenirse iyi, sol göz de o kişinin ruhunun eziyetinin işareti olarak kabul edilir. Ancak bu uygulama 1960’larda yasaklandığından beri, Zerdüştler şimdi ölülerini mezarlara gömüyorlar. Dakhme, şehrin 2 kilometre dışında yer almaktadır. Buraya taksiyle ulaşabilirsiniz. Tepeye yürüyerek 15 dakika çıkabilirsiniz. Zirve, Yezd’in güzel manzarasına sahiptir. Yangın içindeki en önemli Zerdüşt ateş tapınaklarından biridir. Tapınaktaki küçük müzede 470 yılından beri aralıksız yanan kutsal bir ateş var. Nöbetçi rahipler ateşi 24 saat badem veya kayısı odunuyla besliyorlar. Müzede dikkat çeken bir diğer unsur ise Zerdüşt’ün büyük boyutlu portresinin resmidir. Duvarlarda Zerdüştlerin kutsal kitabı Avesta‘dan ayetler ve İngilizce açıklamalar var. Tapınağın girişinde kuş-adam sembolü görülmektedir. Kuş-adamın bir elinde “sadakat” anlamına gelen bir yüzüğü vardır. Öte yandan “saygı” anlamına gelir. Üç kat tüylü kanatlar, düşüncede, sözlerde ve davranışta saf olmayı öneren Zerdüşt inancını temsil eder. Yezd’da 12 tarihi çarşı var. Bunlar arasında en önemlileri:

 • Han Çarşısı,
 • Kuyumcular Çarşısı
 • Pencah Ali Çarşısı’dır.

Bu pazarlarda şehrin önemli ürünleri olan ipek kumaşlar, Yezd şallar gibi yöresel ürünler bulunmaktadır. Ayrıca şehrin meşhur tatlılarını da burada tadabilirsiniz.

yezd yazd iran gezi
Yezd

İran gezi rehberine dair bilinmesi gerekenleri bu şekilde sizlere aktardık. İran’a daha önce hiç uğramamış bireylerin daha hazırlıklı olması ve nitelikli bir gezi deneyimini duyumsaması adına tüm önemli destinasyon noktaları ve İran’da işinize yarayacak bilgileri sizlerin istifadesine sunduk. Bu rehber doğrultusunda harika bir gezi tecrübesi yaşayacağınızı temenni ediyor ve iyi tatilleri diliyoruz. Bir sonraki gezi turunuzda görüşmek üzere!

Yorum Yap

Yorum Yap