1. Ana Sayfa
 2. Yurtdışı rehberi
 3. Hollanda Gezi Rehberi 2021

Hollanda Gezi Rehberi 2021


Hollanda gezi rehberi : İngilizce’de Netherlands anlamına gelen alçak ülke olarak bilinen Hollanda; aynı zamanda Belçika ve Lüksemburg ile beraber Benelüks ülkelerinin birisidir. Hiç şüphesiz, Avrupa’da bir ülke görmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında Hollanda bulunmaktadır. Meşruti monarşi ile yönetilen Hollanda; aynı zamanda beyaz yakalı nüfusun yoğun olduğu bir ülkedir. Ülkenin doğal güzellikleri ise taraflı tarafsız herkesi büyüleyecek seviyededir. Birçok insanın cennetten bir köşe olarak tanımladığı Hollanda; bisikletli ulaşımı, yel değirmenleri, peynirleri, laleleri, inekleri ve dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan sosyal haklarıyla bilinmektedir. Herkesin bildiği gibi Hollanda’da eşcinsel evlilik yasaldır.

Hollanda; çevreci bir ülke olmasıyla da beğeni toplamaktadır. Yirmi adet ulusal parkın yanı sıra sayısız doğal koruma alanı bulunmaktadır. Göller ve ormanlık alanların fazla olması sayesinde insanların hoşça vakit geçireceği ortamlar yaratılmaktadır. Bunun yanı sıra, Hollanda’nın biyoçeşitlilik açısından özel olduğunu ifade etmek gerekir. Bilhassa Wadden Denizi kıyıları; UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

hollandaya nasıl gidilir ?
Hollanda

Hollanda Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

 • Başkenti Amsterdam olmakla beraber asıl yönetim merkezi Lahey’dir. Uluslararası Adalet Divanı ve Ceza Mahkemesi Lahey’de bulunmaktadır. Hem Avrupa hem de dünya için oldukça önemli bir merkezdir.
 • Güneyinde Belçika doğusunda ise Almanya bulunmaktadır. Bu sayede, Hollanda’ya gelen turistler, bu iki ülkeyi de rahatlıkla ziyaret edebilirler.
 • Ülkenin birinci dili Flemenkçe olmakla beraber İngilizce de yoğun bir şekilde konuşulmaktadır. Bu bağlamda, İngilizce bilenlerin iletişim konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacağı bir ülkedir.
 • Hollanda’da farklı dinlere mensup insanlar yaşamaktadır. Ancak, insanların inançlarına duyulan özgürlük en üst seviyededir.
 • Hollanda’da güzel vakit geçirmek istiyorsanız doğru zamanda gitmelisiniz. Bu noktada, ılık günlerin yani sıcaklığın yirmi derecenin üzerinde olduğu Nisan ve Ekim ayları arası dönemin ziyaret için en ideal zaman olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, ülkede Şubat, Mart ve Kasım aylarında dahi sıcak günlerin olduğunu ifade etmek gerekir. Mayıs ila Eylül arası dönem ise sıcaklığın 25 derecenin üzerinde olmasından dolayı ülkedeki en sıcak günlerdir. Tropik nem seviyelerine Haziran ila Ağustos ayları arasında ulaşılmaktadır. Sonuç olarak, Hollanda’ya gitmek isteyenlerin ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmesi tavsiye edilmektedir.
 • Hollanda’ya İstanbul’dan ve Ankara’dan direkt ve aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Amsterdam, Rotterdam ve Maastricht şehirlerine yapılan uçuşlar ile Hollanda’ya varılmaktadır.
 • Hollanda’yı detaylı olarak gezmek isteyenler mutlaka araç kiralamalıdırlar. İnternet üzerinden ülkedeki ünlü araç kiralama firmalarına ulaşmak mümkündür.

Hollanda Kültürü

Hollandalılar; son derece açık görüşlü ve saygılı bir topluluktur. Ülkede yüksek sesle konuşmak dahi saygısızlık olarak nitelendirilmektedir. Bilhassa restoranlarda garsonlara yüksek sesle bağırmak ve onları sebepsiz yere çağırmak asla hoş karşılanmaz. Ülkenin her bir yanında sayısız özgürlük bulunmaktadır. Kibar ve canayakın insanlar; başka ülkelerde olduğu gibi turistleri kazıklamak veya onlara kötü davranmak gibi amaçlar taşımazlar. Burada yaşayan insanlar nezaket kurallarına son derece önem vermektedir. Tanıştıkları insanlara isimleriyle hitap ederek ne kadar samimi olduklarını gösterirler. Hollandalılar; birçok ülkenin aksine gösterişten hoşlanmayan insanlardır. Göz kontağı ile iletişim kurmak ve birbirini anlamak bu ülkede son derece önemlidir.

Tüm bunlara ek olarak, ülkede Amsterdam dışında kredi kartı kullanılmaz. İnsanlar alışverişlerini nakit ödeyerek yapmayı severler. Bu yüzden, Hollanda’ya gelmeyi düşünüyorsanız yanınızda mutlaka nakit bulundurmalısınız.

Hollanda Mutfağı

Hollanda; diğer birçok yönden güzel bir ülke olsa da ülkenin mutfağı çok zengin değildir. İklimin soğuk olmasından dolayı çok fazla yemek alternatifi bulunmaz. Et, lahana ve patates yemekleri tercih edilmektedir. Ülkedeki akşam yemeklerinde genel olarak bir parça et, tavuk veya balık ile beraber lahana çeşidi ve farklı bir şekilde pişirilmiş patates verilmektedir. Bunun yanı sıra, Amsterdam’da dünyanın birçok yerinden gelen göçmenlerin bulunmasından dolayı ciddi bir yemek alternatifi sayısı bulunmaktadır.

Hollanda peynirleri; bu ülkedeki mutlaka tadılması gereken lezzetlerin başında gelmektedir. Ülkede yüzlerce farklı peynir çeşidi bulunmaktadır. Ancak, bu peynirler arasında en popüler olanları Gouda olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra, keçi etinden yapılan veya farklı baharatlar ile tatlandırılan peynir çeşitleri bulunmaktadır. Ülkenin kendine has yemeklerinin yanı sıra bilhassa Amsterdam’da Türk yemekleri yapan birçok restoran bulabilirsiniz.

Hollanda’da Nereleri Gezip Görmek Gerekir?

Hollanda hakkında işinize yarayacak bilgiler verdikten sonra ülkede nereleri gezip görmeniz konusunda size yardımcı olmalıyız. Bu noktada, her bir şehri tek tek ele alacağız. Hadi başlayalım!

Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam; 180’i aşkın ülkeden gelen insanların buluştuğu bir yerdir. Bu yüzden, oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Çok fazla insanın bu şehirde yaşaması ve burayı ziyarete gelenlerin sayıca çok olmasından ötürü Amsterdam; yılın her döneminde canlı ve renkli bir görüntü çizmektedir. Bunun yanı sıra, buradaki yaşam masrafları Avrupa’nın diğer ülkelerine kıyasla son derece uygundur. Tarihi kent merkezinin yanı sıra iş ve yaşam dengesinin sağlıklı oluşu, rekabet avantajı, kültürel çeşitlilik gibi sebeplerden dolayı Amsterdam’a taraflı tarafsız herkes hayran kalmaktadır. Bu noktada, Amsterdam’a gelmeyi düşünüyorsanız en az iki üç ay öncesinden rezervasyon yaptırmalısınız. Aksi takdirde, konaklayacak yer bulma konusunda ciddi bir sıkıntı çekebilirsiniz.

 • Dam Meydanı: Yerli halkla buluşulabilecek bir yerdir. Amsterdam Kraliyet Sarayı başta olmak üzere Nieuwe Kerk, Madame Tussauds Müzesi gibi şehrin en önemli yapıları bu meydanda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, İkinci Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybedenleri anmak adına dikilmiş bir anıt yine bu meydanda yer almaktadır.
 • Rembrandt Evi Müzesi: Ünlü Hollandalı ressam Rembrandt’ın 1639-1660 yılları arasında sahip olduğu evi müze haline getirilmiştir. Bu ev aynı zamanda oldukça prestijli ve şık bir kongre merkezi olarak hizmet vermektedir. Ünlü ressamın hayatına dair bilinmeyen noktalar ve sanatı hakkında fikir edinmek isteyenlerin görmesi gereken bir yerdir.
 • Anne Frank Evi: İkinci Dünya Savaşı’nın simgeleşmiş isimleri arasında bulunan Anne Frank’ın evi Amsterdam’a gelen birçok kişinin uğrak noktası olmaktadır. Bu ev; günümüzde müzeye dönüştürülmüştür. Evde o dönemi yansıtan oldukça titiz bir sergi sergilenmektedir.
 • Vondelpark: Amsterdam’ın en büyük şehir parkı olmakla beraber aynı zamanda Hollanda’nın en popüler parkıdır. Her yıl neredeyse on milyon ziyaretçi ağırlamaktadır. Bu parkta yürümek, koşmak, çimlerde uzanmak, insanlarla kaynaşmak ve daha birçok farklı aktivite yapmak söz konusudur. Bunun yanı sıra, açık hava tiyatrosu ve konserler sayesinde buraya gelenler çok güzel vakit geçirirler.
 • Heineken Experience: Amsterdam’ın otantik ve cazibe merkezleri arasında bulunmaktadır. Heineken Müzesi’nde bira yapımına dair birçok faydalı bilgi sunulmaktadır.
 • Van Gogh Müzesi: Hiç şüphesiz dünyanın en popüler müzeleri arasında bulunmaktadır. Müze koleksiyonu içerisinde Van Gogh’un dünyanın en büyük resim ve çizimleri bulunmaktadır. Bu müzeyi yalnızca 2015 yılı içerisinde iki milyona yakın kişi ziyaret etmiştir. Van Gogh’un yaşamı, portreleri ve peyzajları hakkında bilgi almak ve bir şeyler öğrenmek isteyenler için son derece faydalı bir kaynak olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak, Amsterdam Kraliyet Sarayı, Amsterdam Kanalları, Amsterdam Çiçek Pazarı, Amsterdam Peynir Müzesi, Madame Tussauds Amsterdam gibi yerlerin de muhakkak görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

keizersgrachtreguliersgrachtamsterdam
Amsterdam – Hollanda

Groningen Gezi Rehberi

Groningen; Hollanda’nın kuzeyinde bulunan Kuzey Denizi kıyısında yer alan sanayisi gelişmiş, öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu, ılıman iklime sahip olan bir şehirdir. Doğalgaz yataklarının olmasından dolayı sanayisi gelişmiştir. Bu yüzden, birçok insanın çalışmak adına geldiği bir kenttir. Bunun yanı sıra, bin yılı aşkın tarihi, doğası ve kültürü dolayısıyla mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer olarak dikkat çekmektedir. Nehirleri, parkları ve kanalları sayesinde insanlara birçok şey vaat etmektedir. Ayrıca, herkesin hayran kalacağı tarihi mimari yapıları bulunmaktadır.

 • Martinikerk and the Martini Tower: Martin Kilisesi; 13.yy’da inşa edilmiştir. Bu kuleden hem Groningen’in hem de Hollanda’nın manzarasını izlemek mümkündür.
 • The Groninger Museum: Hollanda’nın en gelişmiş teknolojik sanat galerileri arasında bulunmaktadır. Müzede hem yerel hem de uluslararası sanatçıların modern ve çağdaş sanat sergi koleksiyonları vardır. Groningen tarihi ve kültürü hakkında bilgi veren arkeolojik buluntuların yanı sıra portreler, bölgesel el sanatları ve uygulamalı sanatlar yer almaktadır. Bunun yanı sıra, Çin ve Japon porselenleri ile resimlerinden örnekler burada sergilenmektedir. Groningen Müzesi; bu özelliklerinden dolayı bu şehre gelen her turistin ziyaret etmesi gereken bir numaralı adrestir.
 • Festival Parks Noorderplantsoen: Groningen; bir sanayi şehri olduğu kadar doğası ve açık alanlarıyla da bilhassa turizm açısından birçok şey vaat etmektedir. Bu noktada, Noorderplantsoen; mutlaka görülmesi gereken uzun ve dar bir parktır. Bu parkta her yıl Ağustos ayında festival düzenlenmektedir. Festival sırasında parka birçok ziyaretçi gelmektedir. Doğa, tarih ve kültürün birleşimi olan bu parkta hoş vakit geçirmek mümkündür.
 • Groningen University and Museum: 1614 yılında kurulan Groningen Üniversitesi; bu şehre gelen herkesin görmesi gereken oldukça kapsamlı ve keşfetmeye değer bir eğitim kurumudur. Üniversite ve müzenin ana binası oldukça etkileyici bir görüntüye sahiptir. Cephesinde bulunan alegorik figürleri ile dikkat çekmektedir. Neo-Rönesans mimari tarzıyla taraflı tarafsız herkesin beğenisini toplamaktadır. Üniversitenin müzesi ise diğer Avrupa ülkelerinde olmayan bilim müzesi oluşuyla dikkat çekmektedir. İçerisinde Mısır mumyaları, dünyanın ilk elektromanyetik otomobili gibi parçalar yer almaktadır.
 • Groningen Old Town: Groningen’in eski şehir merkezi; bisiklet yolları ve birbirinden etkileyici kareleriyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Old Town’da birçok önemli yapı bulunmaktadır. Town Hall, Grote Markt ve muhteşem yapısıyla Rönesans Altın Ofisi; buraya gelen turistlerin muhakkak görmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra, 1635 yılında neo-Rönesans tarzıyla inşa edilmiş Hükümet Konağı da Groningen eski şehir merkezinin görülmesi gereken yerleri arasında bulunmaktadır. Son olarak, bu şehir merkezinin sokaklarında dolaşmak ve alışveriş yapmak dahi eğlenceli bir aktivite olarak dikkat çekecektir.
 • Lauwersmeer National Park: Groningen’e geldiyseniz kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında Lauwersmeer Ulusal Parkı da bulunmaktadır. Ülkenin en popüler ve doğal eğlence alanlarının başında gelmektedir. Burası, kendine has bir flora ve fauna çeşitliliğine sahiptir. Zaman içerisinde rekreasyon alanı, pirotesk köyleri, bisiklet parkurları, doğal alanları sayesinde cezbedici bir eğlence alanı haline gelmiştir.
groningen
Gröningen – Hollanda

Rotterdam Gezi Rehberi

Rotterdam; Hollanda’nın güneyinde ve Kuzey Denizi’nin kıyısında bulunmaktadır. Hollanda’nın en önemli lojistik ve ekonomik merkezi olmasıyla dikkat çekmektedir. İkinci Dünya Savaşı sırasında yok olan bu şehir; 1970 yılına dek ciddi bir şekilde yeniden inşa edilmiştir. Avrupa’nın en büyük limanına sahiptir. Aynı zamanda, Amsterdam’ın ardından Hollanda’nın ikinci büyük şehri ve ticaret merkezi olarak bilinmektedir.

 • Erasmus Köprüsü: Bu köprüde geçmişten bugüne kadar sayısız film çekiminin yanı sıra etkinlikler ve konserlere ev sahipliği yapılmıştır. Bilhassa gece ışıklandırmalarında bu köprünün altında yürüyerek geçmek ve şehrin eşsiz manzarasını izlemek harika bir aktivite olarak dikkat çekmektedir.
 • Kübik Evler: Rotterdam’ın İkinci Dünya Savaşı’nın ardından tekrar inşa edilmesinden dolayı şehir içerisinde farklı mimarilere sahip evlerle karşılaşmak mümkündür. Kübik Evler; söz konusu mimarinin en önemli örnekleri arasında bulunmaktadır. Bu evler üç kattan meydana gelmektedir. Söz konusu evlerden birisi yalnızca müze olarak kullanılmaktadır.
 • Boijmans Van Beuningen Müzesi: Rotterdam’ın muhakkak görülmesi gereken sanat müzeleri arasında bulunmaktadır. Ortaçağ döneminden modern dönem sanat eserlerine kadar birçok eser burada sergilenmektedir. Ayrıca, koleksiyonlarda ve sergilerde sürekli olarak değişime gidilmektedir. Bilhassa çizim ve resimlerin olduğu bölüm hiç şüphesiz dünyanın en iyileri arasında bulunmaktadır.
 • Euromast Gözlem Kulesi: Rotterdam’ın en önemli turistik noktaları arasında bulunmaktadır. Konumu ve yüksekliğinden dolayı eşsiz bir manzara vaat etmektedir. Yüksek hızlı asansörler sayesinde kulenin terasına en kısa sürede çıkılmaktadır. Bunun yanı sıra, bu kulede insanların manzara eşliğinde yemek yiyebileceği ve bir şeyler içebileceği restoranlar yer almaktadır.
 • St. Laurenskerk Kilisesi: Rotterdam’da Orta Çağ zamanından kalma tek yapı olmasından dolayı önem taşımaktadır. Buna ek olarak, şehrin en eski yapısıdır. Klasik Ortaçağ mimarisinin unsurlarının yanı sıra şehrin sahip olduğu modern mimariye de uyum sağlamıştır. Kilisede birçok farklı konser, sergi, konferans ve dini aktiviteler yapılmaktadır. Ayrıca, isteyenler, kulenin en tepesine çıkarak Rotterdam’ın eşsiz manzarasını en güzel yerden seyredebilirler. Pazar ve Pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edilebilir.
hotelsdotcom 276462 b20eb483 w 756916
Rotterdam – Hollanda

Eindhoven Gezi Rehberi

Hollanda’nın güneyinde bulunan Eindhoven; muhakkak ziyaret edilmesi gereken bir şehirdir. Ülkenin en büyük beşinci şehri olmasıyla bilinmektedir. Türk vatandaşları için vize uygulaması bulunmaktadır. Eindhoven; oldukça düzenli bir şehirdir. Trafik sorununun olmamasının yanı sıra bisiklet kiralayarak şehirde istediğiniz gibi dolaşmanız mümkündür. Amsterdam’a kıyasla daha ılıman bir iklimi vardır. Bu noktada, Eindhoven’a gitmek isteyenlerin tercihi yaz ayları olmalıdır.

 • Evoluon Binası: Eindhoven’ın en bilindik yapılarının başında gelmektedir. Sanayi Devrimi’nin bir simgesi olmasından dolayı önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra, fütüristik mimarinin en önemli örnekleri arasında bulunmaktadır. 1996 yılından bugüne kadar kongre merkezi olarak kullanılmaktadır. Ancak, ziyarete kapalı olduğunu hatırlatmak gerekir.
 • Philips Stadyumu: PSV Eindhoven’in stadı olarak bilinmektedir. Ülkede önemli bir yere sahiptir. Tasarımı ve atmosferi bakımından buraya deplasmana gelen diğer takımları da çok etkilemektedir. Ayrıca, PSV’nin kupalarla dolu müzesini ziyaret etmek adına buraya gelinmesi tavsiye edilmektedir.
 • Van Abbemuseum: Van Abbe Müzesi; Eindhoven’a gelenlerin muhakkak uğraması gereken yerler arasındadır. Dünyanın en ünlü modern sanat müzelerinin başında gelmektedir. Mimari yapısıyla gelen tüm ziyaretçileri büyülemektedir. 2 bin 700 eserin sergilendiği bu müzede dünyaca ünlü sanatçıların eserleri de yer almaktadır.
 • Philips Müzesi: Eindhoven denildiği zaman akla Philips gelmektedir. Şehrin geçmişinden bu yana çok ciddi bir şekilde gelişmesine ön ayak olan Philips markasının müzesinin de gezilmesi tavsiye edilmektedir. Bu bağlamda, Philips; bu kentteki ilk fabrikasını müze haline getirmiştir. Dünyayı bağlayan 5 şey isimli bölüm çok fazla dikkat çekmektedir.
 • DAF Müzesi: Eindhoven’dan dünyaya açılan bir marka olmasından dolayı beğeni toplamaktadır. Kamyon ve tır gibi ağır taşıtlarla bilinen bu markanın geçmişten bugüne kadar gelen gelişim sürecine tanıklık etmek isteyenlerin DAF Müzesi’ni ziyaret etmesi şarttır.
 • MU Art Space: Eindhoven’in en önemli sanat galerilerinin başında gelmektedir. Hem sanat hem de medyaya dair galeriler burada bulunmaktadır. Sanatçı ve tasarımcıların eserlerinin uluslararası arenalarda tanıtılması noktasında önemli bir yere sahiptir.
 • St. Catherina Kilisesi: Eindhoven kentinin en önemli simgeleri arasında bulunmaktadır. Azize Catherine’ye ithaf edilerek yapılmıştır. Bilhassa mimarisiyle göz doldurmaktadır.
 • De Admirant: Eindhoven kentinin en yüksek binası oluşuyla dikkat çekmektedir. Modern mimarinin en değerli örnekleri arasında bulunmaktadır. Eklenen yepyeni binaların yanı sıra burada çok sayıda mağaza, kafe ve restoran yer almaktadır.
 • Genneper Parkı: Düz bir coğrafya üzerine kurulu Eindhoven şehrinde yeşil alanların fazla olduğunu söylemeliyiz. Bu alanlar arasında en çok dikkat çekenlerin başında Genneper Parkı geliyor. Burada birçok bitki türünün yanı sıra ufak kanallar ve tarihi özellikler taşıyan ahşap evler bulunmaktadır.
 • Flying Pins: Eindhoven’in en ilginç sembollerinden birisi oluşuyla dikkat çekmektedir. Bu eserin maliyetini Eindhoven’li iş adamları karşılamıştır. Ayrıca, heykelin karşısında bulunan Kennedyplein isimli bina ilginç mimarisiyle dikkat çekmektedir.
image eindhoven 2
Eindhoven

Volendam Gezi Rehberi

Hollanda’nın muhakkak görülmesi gereken yerleri arasında bulunmaktadır. Bilhassa turistlerin en popüler gezi merkezleri arasında yer almaktadır. Eski balıkçı kayıklarının yanı sıra yerel halkın üzerinde görebileceğiniz geleneksel kostümleri ile de dikkat çekmektedir.

 • Volendam Müzesi: Küçük bir yer olan Volendam’da muhakkak görülmesi gereken yerlerin başında bu müze gelmektedir. Yerel tarih ve kültürün en önemli izlerini bulabileceğiniz bu müzede aynı zamanda geleneksel kostümler, liman manzaralarına dair baskı ve yağlı boya eserler, eski bir gemiden çıkarılmış kamaralar bu müzede sergilenmektedir.
 • Stolphoevekerk Kilisesi: Kasabadaki en eski kilise olmasının yanı sıra ziyarete açık bir yer değildir. Yalnızca dini sergi için kullanılmaktadır.
 • St Vincentius Kilisesi: Yalnızca hafta sonları için ziyarete açıktır. İç dekorasyonunun bir hayli minimalist olduğunu ifade etmek gerekir.
69082 fullimage publicdomainpictures volendam
Volendam – Hollanda

Nijmegen Gezi Rehberi

Alman sınırı yakınlarında bulunmaktadır. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yenilenmiş bir şehirdir. Bu yüzden, turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

 • Valkhof Müzesi: Arkeoloji ve sanat müzesidir. 1999 yılından bugüne dek varlığını devam ettirmektedir. Müzenin geniş koleksiyonunun içerisinde yerel Roma dönemine ait arkeolojik buluntulara ve modern sanata yer verilmektedir. Müzenin sergileme alanına çıkılmasının ardından insanların karşısına havadar ve bol ışıklı bir alan çıkmaktadır.
 • Museumpark Heilig Land Stichting Orientalis: 1911 ile 1940 yılları arasında birçok mekan tasarımı yapılmıştır. Suriye ve Ürdün mimarisinden izler taşıyan bu binalar arasında yürürken üç tek Tanrılı dine dair birçok şey öğrenmek mümkün olmaktadır. Hollanda’nın atmosferinde muhteşem göl kıyısındaki bu müze parkta harika bir deneyim yaşanmış olacaktır.
 • St Peter Canisius Kilisesi: Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı bir kilisedir. Şehir merkezinde Molenstraat isimli caddede bulunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra Bisiklet Müzesi başta olmak üzere Büyük Pazar ve Marienburg Şapeli de Nijmegen’in kesinlikle görülmesi gereken yerleri arasında bulunmaktadır.

Sonuç olarak, yukarıda bahsettiğimiz gibi Hollanda’nın gezip görülmeye değer birçok şehri bulunmaktadır. Hollanda; Avrupa’nın birçok şehri gibi oldukça güçlü bir ekonomiye sahiptir. Gemicilik, balıkçılık, ticaret ve bankacılık olmak üzere farklı sektörlerde Avrupa’nın en güçlü ekonomisi olma yolunda ilerlemektedir. Ülkedeki işsizlik oranı; Avrupa’daki en düşük oran olarak dikkat çekmektedir. Tüm bu özellikleri dikkate alındığında yurtdışında kaliteli ve yaşam standartları bir hayli yüksek olan bir ülke gezmek isteyenleri tercihi Hollanda olmalıdır.

146
Nijmegen – Hollanda

Hollanda’da Ulaşım

Hollanda; ülkemizdeki birçok insanın en çok görmek istediği yerler arasında bulunmaktadır. Fakat, ekonomik sebeplerden dolayı Hollanda tatil planlarını ertelemek zorunda kalanların sayısı pek az değildir. Aslında iyi bir plan yapıldığı takdirde çok uygun şartlarla Hollanda’ya gitmek ve burada vakit geçirmek mümkündür. Bu noktada, Hollanda’daki ulaşım şartlarını merak ediyorsanız bu yazıyı okumaya devam etmelisiniz.

Havaalanından İtibaren Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Daha önce söylediğimiz gibi İstanbul ve Ankara’dan aktarmalı veya direkt olarak Hollanda’ya uçuşlar bulunmaktadır. Bu noktada, ucuz bilet bulma yolları sayesinde Türkiye – Hollanda arası uçuşlarınızı çok uygun hale getirebilirsiniz. Erken rezervasyon, havayolu şirketlerinin düzenlemiş olduğu kampanyalar ve indirimler olmak üzere çeşitli seçenekler sayesinde ucuza bilet bulmak mümkündür. Hollanda’ya geldiğinizi varsayalım! Havaalanından itibaren ulaşımınızı nasıl sağlayacağınız da ayrı bir önem taşımaktadır.

Türkiye – Hollanda uçağından inmenizin ardından şehir merkezine gitmek için bilete ihtiyacınız olacaktır. Bu noktada, Train Tickets & Services isimli bir alanda uzun bir kuyrukla karşılaşmanız mümkündür. İstediğiniz takdirde makineden bilet alabilirsiniz. Hollanda’da tek bir gün geçirmek isteyenlerin veya yalnızca Amsterdam’ı gezmeyi düşünenlerin bu yönteme başvurmasını tavsiye edebiliriz. Bilhassa Amsterdam’da insanların bisiklet kullanmasına veya her yeri yürüyerek gezmesine rastlanmaktadır. Fakat, Hollanda’nın iç kesimlerinde bulunan köyleri keşfetmek gibi bir hedefiniz varsa bunun için iki veya üç gün ayırmayı planlıyorsanız kesinlikle alternatif ulaşım imkanlarını denemelisiniz.

Güzel bir Hollanda turu yapmak isteyen ancak bütçesi kısıtlı olan vatandaşlar için en uygun seçenek Train Tickets & Services bölümünden Amsterdam & Region Travel Ticket olmaktadır. Bu biletler en az bir, en çok üç gün olarak satılmaktadır. Söz konusu bilet sayesinde geçerli olduğu hatlardaki tüm otobüs, tramvay, metro ve trenlerde avantajlı bir şekilde yolculuk edebilirsiniz. Sonuç olarak, belki de çok geniş bir rotayı çok uygun bir ücretle gezme şansını yakalamış olursunuz. Region Travel Ticket ile nereleri gezebileceğiniz hakkında daha çok bilgi almaya ne dersiniz?

 • Schippol Havaalanı’ndan Amsterdam merkeze ulaşımınız için kullanabilirsiniz.
 • Aynı zamanda, Amsterdam merkezde gezerken tüm metro, otobüs ve tramvay hatlarında bu bileti kullanabilirsiniz.
 • Beverwijk, Purmerend, Zaandam, Edam, Volendam ve daha birçok kasabayı gezebilirsiniz. Aynı zamanda, Amsterdam Beach olarak bilinen sahil bölgesinde kullanabileceğiniz bir bilettir.
 • New Land olarak bilinen Yeni Şehir Bölgesi’ndeki Almere ve Leystad şehirlerini rahatlıkla gezebilirsiniz. İstediğiniz takdirde Pampus Adası’nı da görebilirsiniz.
 • Kale ve bahçelerinin güzelliğiyle ünlü Naarden, Muiden, Blaricum, Bussum gibi kasabalara gitmek için kullanılabilir.
 • Amsterdam’ın batısında bulunan ve tarihi yapılarının yanı sıra kıvrımlı kanalları ve birbirinden güzel sokaklarıyla dikkat çeken Hollanda’nın belki de en meşhur kasabası Haarlem’i gezebilirsiniz.
 • Nisan ve Mayıs aylarında Amsterdam’a geldiyseniz lale bahçelerini görmek için Lisse hattı boyunca giden trenlerden birine bu bilet ile binebilirsiniz.
 • Hollanda ziyaretiniz sırasında Keukenhof Gardens açık ise bu bilet ile oraya gidebilirsiniz. 2019 yılında 21 Mart ile 19 Mayıs tarihleri arasında açık olan Keukenhof Gardens; bundan sonra da benzer zamanlarda açık olacaktır. Bu yüzden, seyahat planı yaparken bu detayı dikkate almalısınız.
 • Region Travel Ticket sayesinde yalnızca bahçe giriş biletini satın alabilirsiniz. Yol ücreti ödemenize gerek kalmayacaktır. Sadece 858 numaralı otobüs bileti sırasına girerek ve aynı zamanda biletinizi göstererek Keukenhof Gardens’a girebilirsiniz. Ancak, bu biletin Keukenhof Gardens rotası yalnızca yılın sekiz haftası boyunca açık olan ziyaret döneminde geçerlidir. Bu avantajı bilmediğiniz takdirde 40 euro ve üzeri olan turları satın alarak ekstra para ödemiş olursunuz.

Bunun yanı sıra, Hollanda, ulaşım konusunda birçok Avrupa ülkesine kıyasla çok iyi imkanlar sunmaktadır. Gelişmiş altyapısı ve kaldırım yolları sayesinde ülkede trafik sorunu yok denecek kadar azdır. Bu yüzden, bir turist olarak çok düşük bir bütçeyle istediğiniz yere kısa sürede varabilirsiniz. Hollanda’nın her şehrinde bisiklet yolları vardır. Yöre sakinlerinin yanı sıra turistler de istedikleri takdirde bisiklet kiralayabilirler. Ülkede park etme konusunda ise bazı sorunlar bulunmaktadır. Sokakların biraz dar olmasından mütevellit insanlar park alanı bulurken sıkıntı yaşayabilirler. Ancak, daha önce söylediğimiz gibi şehirde bisiklet için özel otoparklar bulunmaktadır.

Hollanda’da Kaç Farklı Havaalanı Vardır?             

Hollanda’da yalnızca altı havaalanı bulunmaktadır. Ülkenin en merkezi havaalanı Schiphol olarak bilinmektedir. Burası, aynı zamanda dünyanın en büyük on havaalanı arasında yer almaktadır. Turistler için her şartın bulunduğu bir yerdir. Buradan şehir merkezine trenle ortalama 15 dakikada varılmaktadır. Hollanda’nın ikinci en büyük havaalanı ise Eindhoven havaalanıdır. Bu havaalanından trenle Amsterdam’a gidilebilir. Aynı zamanda, şehir merkezine düzenli olarak giden otobüsler bulunmaktadır.

Hollanda’nın en büyük üçüncü havaalanı olarak bilinen Rotterdam the Hague; yılda ortalama bir milyon yolcu ağırlamaktadır. Ülkenin merkezi sayılabilecek noktasında bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, şehirlerarası seyahatler için yılın her döneminde düzenli olarak çalışan trenler vardır. Hızlı, geleneksel ve ekspres olmak üzere ülkede üç farklı tren türü bulunmaktadır.

Hollanda Yeme İçme Rehberi

Hollanda; Amsterdam başta olmak üzere hareketli kent hayatının ve dinamik bir yapının olduğu bir ülkedir. Bu yüzden, Hollanda yemek kültürü, kendine özgü bir yapı oluşturmuştur. Hollanda’ya yerleşen göçmen sayısının fazla olmasından dolayı birçok ülkenin yemek kültürü kendisini göstermektedir. Hollanda’nın her bir şehrinde gidebileceğiniz çok sayıda kafe, restoran ve bar bulunmaktadır. Hollanda’nın birçok yerinde sigara içmeye izin verilmemesi farklı bir detay olarak dikkat çekiyor.

Hollanda halkının öğle yemeğini ana öğün olarak görmemesinden dolayı birçok şehirde öğle yemeği için uygun restoran bulmak kolay değil! Bu yüzden, bilhassa 12.00 ile 14.00 saatleri arasında Türk, Orta Doğu ve Endonezya mutfağı ağırlıklı olan restoranların tercih edilmesi tavsiye ediliyor. Akşam yemeği ise Hollanda halkı için farklı bir zevk! Bu yüzden, 18.00 ile 22.00 saatleri arasında çok fazla akşam yemeği siparişi alınıyor. Birçok kentte, 23.00’e kadar akşam yemeği servisi yapılmaya devam ediliyor. Fakat, Amsterdam’daki birçok restoranın bilhassa Pazartesi günleri kapalı olduğunu söylemek gerekir. Hollanda’nın birçok şehrinde Endonezya, İtalya, İngiltere, Japonya ve Yunanistan mutfaklarına ait restoranlar bulmak mümkündür. Birinci sınıf mekanlarda bir şeyler yiyip içmek isteyenlerin gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırması gerekiyor.

Hollanda’da Ne Yenir?

Hollanda yemek kültürü; hazırlanması son derece basit ve sunumu kolay olan yiyeceklerden meydana geliyor. Bu yüzden, neredeyse her sokak başında atıştırmalık satan bir dükkan bulmak mümkündür. Hollanda mutfağında ana yemeklerde genel olarak patates ve ringa balığı kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, sosis çeşitleri ile ana yemeklerin zenginleştirildiğini söylemek gerekir. Amsterdam; Hollanda yemek kültürünü en iyi yansıtan şehirlerden birisidir. Burada birçok atıştırmalık bulunmaktadır. İçi yumuşacık, dışı ise çıtır çıtır olan kroket veya bitterballen ile çok aç olanlar açlıklarını en kısa sürede bastırabilirler. Aynı zamanda, Amsterdam sokaklarında gezerken üzerinde Hollanda peynirli sos bulunan bir külah patat yemek çok doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca, gece geç saatlerde karnı acıkanların tercihi ise falafel olabilir.

Amsterdam başta olmak üzere bütün Hollanda şehirlerinde dünya mutfaklarına ait birçok farklı lezzet bulabilirsiniz. Bilhassa Endonezya mutfağına özgü olarak sunulan Pilav Masası (Rijkstafel) bu ülkeye gelenlerin mutlaka denemesi gereken bir lezzettir. Aynı zamanda, zengin içerikli Hotspot, Stamppot ve Erwtensoep; Hollanda halkının en sevdiği yemekler arasında bulunmaktadır. Amsterdam’a özgü bir lezzet olan Broodsje Haring ve Keibbeling; yine denenmesi gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Hollanda’ya gelip bu güzel yemeklerin tadına baktıktan sonra güzel bir tatlı yemek sizin de hakkınız! Bu noktada, ülkenin en çok tüketilen tatlıları arasında elmalı tart (Appelgebak) ile tatlı krep (Poffertjes) bulunmaktadır.

Hollanda’ya geldiyseniz helal yiyecekler konusunda da önünüzde birçok alternatif bulunuyor. Kebapları ve pideleri ile meşhur olan ocakbaşı restoranlarının yanı sıra ızgara çeşitleri sunan farklı restoranlar da yer almaktadır. İstediğiniz takdirde vejetaryen sandviçler dahi bulabilirsiniz. Ülkede yeme içme konusunda birçok organizasyon düzenleniyor. Bilhassa Amsterdam’da yılın birçok döneminde yemek temalı festival ve etkinlikler bulunuyor. Çikolata sevenler için Şubat ayında düzenlenen Chocoa Festival’in yanı sıra Mart ayının başında viski sevenler için düzenlenen The Spirit of Amsterdam, Mart ayında düzenlenen ve üç gün süren Amsterdam Coffee Festival, yerel yemek kültürünün tanıtıldığı ana yemek anlamına gelen Het Hoofdgerecht gibi birçok etkinlik bu güzel şehirde sizleri bekliyor.

hollanda mutfagi sosis
Hollanda Mutfağı

Hollanda’da Ne Kadar Para Harcanır?

Hollanda’ya gitmek isteyenlerin aklında bu ülkede bir turist olarak ne kadar para harcarım sorusu bulunmaktadır. Herkesin bildiği gibi Euro ve Amerikan doları kuru gün geçtikçe artıyor. Bu noktada, yurt dışı tatili yapmak isteyenlerin ekonomik açıdan daha dikkatli olması şart! Avrupa ülkelerinden birisi Hollanda’da harcamaların fazla olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ancak, yine de hesaplı bir seyahat yapabilirsiniz. Hollanda’da ulaşım başlığında belirttiğimiz gibi yalnızca tek bir biletle şehirdeki metro, otobüs gibi ulaşım araçlarından faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bisiklet kiralayarak bütün şehri gezebilirsiniz. Bisiklet ile ulaşım; Hollanda’da hem yerel halk hem de turistler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Sonuç olarak, ulaşım konusunda Hollanda bütçenizi çok fazla zorlamayacaktır. Hadi gelin diğer kriterlerden bahsedelim!

Amsterdam Harcama Miktarları

Amsterdam; çok güzel bir şehir olmasına rağmen gerçekten pahalıdır. Pahalı bir şehirde Euro’nun karşısında değer kaybeden bir para birimine sahip olarak gezmek gerçekten büyük bir marifet istiyor! Amsterdam için uçak biletleri de bir hayli pahalıdır. Ancak, tatil planını önceden yapan ve biletlerini erken rezervasyon sayesinde alanlar bu konuda şanslı olacaklardır. Hollanda’da ulaşım başlığında belirttiğimiz gibi havaalanından şehir merkezine gelirken mutlaka tren kullanmalısınız. Trene binmek için kişi başı çok uygun bir fiyat ödüyorsunuz. Ulaşım dışında otel konusu da çok önemli! Otel tercihi yaparken otelin şehir merkezinde olmasına çok dikkat etmelisiniz. Bu sayede, şehir içerisinde bir yerlere giderken ekstra ulaşım masrafı yapmamış olursunuz. Fakat, yine de toplu taşıma kullanmayı planlıyorsanız tek yön bilet alabileceğiniz gibi günlük veya haftalık bilet alarak daha ucuza getirebilirsiniz. Tek yön bilet bir saat geçerlidir. Bunun yanı sıra, Amsterdam; dümdüz bir şehirdir. Bu yüzden, tüm şehri bisiklet ile gezebilirsiniz. Bisiklet kiralamak için beş euro’dan başlayarak on euro’ya kadar alternatifler içerisinden tercih yapabilirsiniz.

Amsterdam konaklama maliyetleri ise otelin özelliklerine göre değişiyor. Çift kişilik odanın gecelik fiyatları ise 120 euro’dan başlayarak daha yüksek rakamlara kadar ulaşabiliyor. Daha önce de söylediğimiz gibi şehir merkezine yakın bir otel tercih ederseniz belki bir miktar daha fazla otel ücreti ödemiş olursunuz. Ancak, ulaşım maliyetleri açısından ciddi bir avantaj elde edersiniz. Aynı zamanda, ortak tuvaleti olmayan ve çok temiz olan bir otel bulmanız şarttır. Herkesin bildiği gibi otel bulmak için internette birçok site yer alıyor. Bu sitelerdeki otellerin puanlarına ve müşteri yorumlarına bakarak tercih yapabilirsiniz. Aynı zamanda, oteli arayıp otelden rezervasyon yaptırmayı tercih ettiğiniz takdirde belki de daha uygun fiyatlarla otel odası kiralayabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak, daha iyi şartlarda kalmak istiyorsanız ev kiralayabilirsiniz. Ayrıca, hostel kiralama fırsatınız da bulunmaktadır. Fakat, hangi konaklama yöntemini tercih ederseniz edin, muhakkak önceden rezervasyon yaptırmalısınız.

Amsterdam’da gezilecek yerler için de belirli bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu noktada, I Amsterdam City Card aldığınız takdirde müze vb yerleri çok uygun şartlarla gezebilirsiniz. Buna ek olarak, bu kartı aldığınız takdirde havaalanı hariç toplu taşımaları dahi ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, kanal turu yapma hakkınız da bulunmaktadır. Bu kartın fiyatları da satın alacağınız saate göre değişmektedir. Giriş kartı almak yerine gitmek istediğiniz yere uygun giriş ücreti ödemeyi düşünüyorsanız bütçenizi biraz zorlamanız gerekecektir.

 • Amsterdam Kanal Turu
 • Oude Kerk
 • Heineken Experience
 • Madame Tussauds Amsterdam
 • Rijksmuseum
 • Van Gogh
 • Anna Frank

gibi müze vb alanları gezmek isteyenler her biri için ayrı ayrı ücret ödeyeceklerdir. Güncel ücretler hakkında bilgi almak için internet üzerinden arama yapmalısınız.

Amsterdam’da konaklama ve gezme dışında yeme içme için de para harcamanız gerekecektir. Otelde kalmayı tercih ettiyseniz otelin ücretsiz kahvaltı imkanı olduğu takdirde bu imkandan faydalanabilirsiniz. Dışarıda kahvaltı yapmak istiyorsanız kişi başı minimum 10 euro’luk bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. Bu fiyatlar ile omlet, tost veya sandviç yiyebilirsiniz. Hollanda’da öğle yemeği kültürü olmadığı için bu öğünü fast food restoranlarında geçirebilirsiniz. Uygun fiyatlarla menü satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bir dilim pizza ile karnınızı doyurabilirsiniz. Aynı zamanda, kişi başı ortalama 20 euro harcayarak fena olmayan bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Amsterdam’da sosisli kültürü bir hayli yaygındır. Sosislinin yanına patates kızartması satın alarak hoş bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Hamburger, cheeseburger, hotdog, salata gibi alternatifleri deneyebilirsiniz. Akşam yemeğine gelince önünüze daha farklı alternatifler çıkacaktır. İstediğiniz takdirde yine uygun fiyatlı bir seçeneği tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, bütçenize kıyarak bir yerlerde oturup biranızı veya şarabınızı yudumlayarak akşamın tadını çıkarabileceğiniz bir restoran tercihi yapabilirsiniz.

Amsterdam gezisi sırasında yukarıda saydıklarımız haricinde farklı harcamalar da yapabilirsiniz. Su parası ödemek birçok kişinin en çok sıkıntı çektiği konuların başında gelmektedir. Ancak, Amsterdam’da çeşme suyu içilebilmektedir. Bu yüzden, suya herhangi bir para vermeyebilirsiniz. Bira, şarap ve kahve ücretleri de oldukça uygundur. Bir başka deyişle, Avrupa’nın diğer ülkelerinde bulunan şehirler ile kıyaslandığında arasında çok fazla fark yoktur. Sonuç olarak, ulaşım, konaklama, yeme içme ve diğer giderler toplamında bütçenizi çok aşmayacak şekilde Hollanda’nın en popüler şehri Amsterdam’ı gezme şansına erişebilirsiniz. İki kişi olarak iki gece üç günlük bir tatil yapmak istiyorsanız yukarıdaki unsurlar dahil olmak üzere her şey dahil en çok 1000 euroya Amsterdam tatilinizi yapabilirsiniz. Çok fazla para harcamadan yalnızca şehri gezmek istiyorum diyorsanız bu paranın yarısına da bu güzel şehirde vakit geçirebilirsiniz. Fakat, Euro’nun Türk lirası karşısındaki değeri her geçen yükseldiği için bütçenizi zorlamamanız sizin adınıza avantaj olacaktır.

Hollanda Gece Hayatı

Hollanda; dünya üzerindeki herkesin bildiği gibi tam bir özgürlükler ülkesidir. Bu ülkede farklı inançlara ve değerlere sahip insanlar hiçbir sıkıntı çekmeden yaşayabilirler. Van Gogh’un eserleri başta olmak üzere peynirleri, birbirinden güzel kanalları, laleleri derken bu ülkenin gece hayatı da gerçekten dikkat çekici detaylar taşıyor. Bu bağlamda, bu ülkeye gelen herkes kafasını dağıtma şansına erişebilir. Dans ederek kendisini kaybedebilir. Buna ek olarak, Amsterdam başta olmak üzere tüm Hollanda yasal günahlar şehri olarak bilinmektedir. Daha açık anlatmak gerekirse Amerika için Las Vegas neyse Hollanda için de Amsterdam o anlamı taşımaktadır.

Amsterdam Gece Hayatı Nasıl?

Amsterdam; Hollanda gece hayatı denildiği zaman akla ilk gelen şehir oluyor. Burada herkesin özgürce dans ettiği ortamlar bulunmaktadır. Amsterdam; elektronik müziğin dünyadaki en büyük başkentleri arasında yer almaktadır. Hollandalılar bilhassa parti yapmayı çok seviyorlar. Ayrıca, sene içerisinde otuzdan fazla elektronik müzik festivali ile de bu işi ne kadar sevdiklerini gösteriyorlar. Bu bağlamda, dünyaca ünlü DJ’lerin hepsinin Hollandalı olması pek tesadüf değildir. Tiesto başta olmak üzere Martin Garrix, Armin Van Buuren ve daha birçok dünya çapında ünlü DJ Hollanda vatandaşıdır. Sabahlara kadar süren partilerin yanı sıra Amsterdam başta olmak üzere Hollanda’nın neredeyse her şehrinde DJ performansları bulunmaktadır.

Amsterdam’da ana akım tarzındaki gece kulüplerine rastlayabilirsiniz. Spor ve şık kıyafetlerle bu ortamlarda yer alarak hayatınızın en eğlenceli dakikalarını geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, daha önce de söylediğimiz gibi Amsterdam; yasal günahların şehridir. Uyuşturucu partilerine rastlayabilirsiniz. Bu tür ortamlardan kendinizi korumak adına gideceğiniz mekan hakkında önceden araştırma yapmalısınız. Magic mushroom satılan yerlerin varlığını da es geçmemelisiniz.

Hollanda; tıpkı Almanya ve Belçika gibi dünyanın bira merkezleri arasında bulunmaktadır. Heineken markasının memleketi olmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Bu noktada, farklı biralar tatmak adına Amsterdam’ı tercih etmelisiniz. Kokteyl barlarının da çok meşhur olduğu Amsterdam’da içki fiyatları gerçekten çok ucuzdur.

Amsterdam’a gelmişken şehir festivallerine katılmadan olmaz! Şehirde yıl içerisinde sayısız festival yapılıyor. Bu yüzden, hangi tarihte Amsterdam’a gelirseniz gelin, muhakkak bir festivale katılma şansına erişirsiniz. Kanalların gökkuşağı rengine büründüğü Amsterdam Pride ve 27 Nisan tarihinde Kral Willem- Alexander’ın doğum günü şerefine King’s Day gibi çok eğlenceli festivaller yapılmaktadır. King’s Day; aynı zamanda milli bir bayram olmasından dolayı önem taşımaktadır. Tüm şehir bu önemli günde turuncuya dönmektedir. Aynı zamanda, ertesi akşama kadar şehrin her kesiminde parti yapılmaktadır.

Amsterdam; elektronik müzik sevenler için tam bir cennet! Bu noktada, yazın başından sonuna kadar elektronik müzik festivalleri yapılıyor. Yalnızca King’s Day gününde bile en az 4-5 tane festival yapılmaktadır. Amsterdam Dance Event; şehrin en önemli elektronik müzik festivalleri arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, sayısı az olsa dahi kış aylarında da festivaller yapılmaktadır. Kış aylarının en eğlenceli festivali ise Neonsplash olarak bilinmektedir. Yalnızca Amsterdam’ın değil ülkenin en önemli festivalleri ise yaz aylarına denk gelen Pink Pop ve Lowlands olmaktadır.

unnamed 2 2
Amsterdam Gece Hayatı

Amsterdam’da Hangi Gece Kulüplerine Gitmek Gerekir?

Amsterdam’ın gece hayatından bahsetmişken şehirdeki en popüler gece mekanlarına değinmeden olmaz. Gelin hepsini tek tek inceleyelim!

 • Paradiso: Geçmişte kilise binası olsa da günümüzde en popüler alternatif müzik sahnesi ve gece kulübü olarak dikkat çekmektedir. Amsterdam gece hayatı denildiği zaman akla ilk gelen mekanlardan olmaktadır. Burada hem yerel hem de uluslararası gruplar sahne almaktadır. Bunun yanı sıra, 1500 kişilik bir kapasitesi vardır. Ses sistemi ise tek kelimeyle harikadır.
 • Melkweg: Amsterdam’ın en popüler ikinci gece kulübü olarak bilinmektedir. Samanyolu anlamına gelmekle beraber en güzel partiler burada yapılmaktadır. Müzik ve eğlence mekanı olmasının yanı sıra önemli bir kültür merkezi olarak dikkat çekmektedir. Dört salonuna ek olarak sahne, sinema, sergi alanı ve restoran gibi bölümleri de bulunmaktadır.
 • Sugarfactory: Amsterdam gece hayatının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Etkin bir gece hayatının yanı sıra performans ve sanatın da merkezi olduğunu ifade etmek gerekir. Yerel yeteneklerin yanı sıra bazı komşu ülkelerden DJ’ler de buraya gelmektedir.
 • Panama Club: Kaliteli ses sisteminden dolayı elektronik müzik düşkünlerinin bir numaralı adresi olmaktadır. Birbirinden popüler ve kaliteli DJ’ler burada eşsiz House& Techno performansları sunmaktadır.
 • Canvas: Bilhassa Cuma ve Cumartesi geceleri partilerde eğlenmek isteyenlerin bir numaralı adresi olmaktadır. Her gece 23.00’ten sonra masaların kalkmasıyla beraber DJ’lerin performanslarına sıra gelmektedir.
 • AIR Amsterdam: Amsterdam’ın en meşhur elektronik müzik sahneleri arasında bulunmaktadır. Ses sisteminin kalitesinin oldukça yüksek olduğunu söylemek gerekir. Beş barlı ve 1300 kapasiteli olmasının yanı sıra daha güvenli bir şekilde eğlenmek isteyenler için kilitli dolaplar vardır.
 • Jimmy Woo: Eşsiz güzellikteki tavanı dolayısıyla dikkat çekmektedir. Bilhassa ünlülerin uğrak adresidir. Ancak, buraya girmek diğer gece kulüpleri kadar kolay değildir. Çok sıkı bir güvenlik politikası bulunmaktadır.
 • Pacific Parc: Burası elektronik müzikten ziyade rock müzik dinlemek isteyenler için son derece uygun bir mekandır. Aynı zamanda, gündüz vakitlerinde bir şeyler yemek isteyenler için uygun ortam sunulmaktadır. Cuma ve Cumartesi akşamları ise burası kelimenin tam anlamıyla DJ ve canlı müzik katkısıyla rock “n” roll ortamına dönmektedir.

Amsterdam gece kulüplerini bu şekilde size özetleyebiliriz. Bunun dışında, bilmeniz gereken farklı hususlar da bulunuyor. Bu şehirde restoranlar gece 01.00’e kadar açık olmakla beraber gece kulüpleri ise hafta içi 03.00’te hafta sonu ise 04.00’te kapanmaktadır. Daha da eğlenmek isteyenler night cafe adı verilen yerlere gidebilirler. Gece kulüplerine giriş ücretleri beş ila 20 euro arasında farklılık göstermektedir. Fakat, canlı DJ performansları söz konusu ise biraz daha fazla ücret talep edebilirler. Buna ek olarak, kapıda bilet bulmak bir hayli zordur. Biletler genel olarak önceden yapılan rezervasyonlardan dolayı kısa sürede tükenmektedir. Amsterdam gece hayatı yılın 12 ayında da devam etmektedir. Fakat, sonbahar ve kış dönemi çok soğuk olduğu için eğlenmek için en uygun zamanın Nisan ila Ekim ayları arası olduğunu ifade edebiliriz.

Amsterdam oldukça küçük bir şehir olsa da gece hayatını tam anlamıyla yaşamak isteyenler için araç kullanmak pek doğru bir tercih olmayacaktır. Bu yüzden, kendisini iyi hissedenler bisiklet tercih edebilirler. Bunun yanı sıra, Amsterdam’da çok gelişmiş  bir tramvay ağı olsa da maalesef gece yarısından sonra ulaşım adına tek seçenek gece otobüsleri olmaktadır. Bu noktada, Amsterdam Card alanlar kendilerini bir tık daha avantajlı hissedeceklerdir.

Amsterdam’da gece hayatı dışında farklı aktiviteler de yapabilirsiniz. VondelPark’ta bir önceki gecenin yorgunluğunu atabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bisikletinizle beraber Amsterdam’ın hiç bilinmeyen uzak köşelerine gidebilirsiniz. Şehrin en önemli müzesi Rijksmuseum olsa da modern sanata meraklı olanlar için Van Gogh ve Stedelijk müzelerini tavsiye edebiliriz. Ayrıca, şehrin büyük çoğunluğunun yaptığı gibi coffeeshoplarda vakit öldürebilirsiniz.

Hollanda’nın Çiçek Rotası

Hollanda gezi rehberi yazımızda Amsterdam’a ayrı bir başlıkta değinmeliyiz. Hollanda’ya turist olarak gelen herkesin ilk olarak görmek istediği yer hiç şüphesiz Amsterdam oluyor. Dünyanın başka hiçbir yerinde bulamayacağınız gece hayatı, birçok alternatife sahip konaklama ve ulaşım seçenekleri, herkesin muhakkak görmesi gereken müzeleri ve diğer tarihi yapıları, insanı kendisine hayran bırakan doğal güzellikleri derken Amsterdam’ı gezip görmek için gerçekten çok fazla sebebiniz var! Peki, bu noktada, Amsterdam tatilinizi çok daha iyi geçirmek adına neler yapmalısınız? Gelin hep birlikte bu konu hakkında bilgi verelim!

Amsterdam’ı bir kere gören birisinin bu şehre aşık olmaması mümkün değil! Dünyanın en iyi roadtripleri arasında yer alan Lale Rotası’nı yaptıktan sonra ise Amsterdam hakkındaki fikirleriniz daha da olumlu olacak! Buraya gelen herkesin ağzında Hollanda’nın en güzel zamanlarının Nisan ve Mayıs ayları olduğuna dair bir cümle dolaşıyor. Bunun sebebi ise dünyanın en büyük çiçek üreticisi olan bu ülkenin kilometrelerce uzanan çiçek tarlalarına sahip oluşu olarak dikkat çekiyor. Tüm tarlaların Nisan ve Mayıs ayında birden çiçek açması ise ortaya efsane bir görüntü çıkarıyor. Hollanda denilince akla ilk gelen çiçek olan lalelerin dışında fulya ve sümbül gibi daha birçok çiçeği de bu dönemde görmek mümkündür. Bu yüzden. Birbirinden güzel çiçeklerin içerisinde çok güzel fotoğraflar çektirerek Amsterdam tatilinizi çok daha güzel bir şekilde hatırlayabilirsiniz!

Hollanda’ya Gelecek Olan Turistlere Mükemmel Rota Önerileri

Nisan ve Mayıs aylarında Hollanda’ya geldiyseniz gerçekten çok şanslısınız! Çünkü, eşsiz bir rota izleyerek tatilinizi hayal ettiğinizden çok daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Peki nasıl?

 • Arabayla 100 kilometreyi aşan, levhalarla işaretlenmiş Lale Rotası’nı yapmak konusunda ısrarlı olmalısınız. Söz konusu rota Hollanda’nın kuzeyinde olmakla beraber Amsterdam’dan otomobille bir saat 10 dakikalık mesafede bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, trenle ise yaklaşık iki saat sürmektedir. Bu yol; daha önce söylediğimiz gibi yalnızca Nisan ve Mayıs aylarında güzel olmaktadır. Çünkü, bu dönemin ardından çiçekler kesilmektedir. Bu yolu bisikletle de gidebilirsiniz. Ancak, tahmin ettiğiniz gibi daha uzun sürecektir.
 • Amsterdam’da iseniz ve büyük bir hevesle lale görmek istiyorsanız tek yapmanız gereken Keukenhof Parkı’nın burada olmasından mütevellit en popüler bisiklet rotası olan Keukenhof’tan Haarlem’e bisiklet sürmek olacaktır. Bu yolu bisiklet ile gittiğiniz takdirde ortalama iki saat sürecektir. Bunun yanı sıra, bu yolu arabayla da gidebilirsiniz. Ancak, her halükarda Keukenhof’u görmeniz tavsiye edilmektedir.

Lale Rotası

Yukarıda bahsettiğimiz yolları takip ettiğiniz takdirde Lale Rotası’nı yapma şansına erişeceksiniz. Bu programda zannettiğinizden daha çok çiçek tarlası ile karşılacaksınız. Lale Rotası; levhalarla işaretli bir rotadır. Bu levhaları takip ettiğiniz takdirde çok daha sorunsuz bir yolculuk yapmış olursunuz. Yol boyunca en çok çiçeğin olduğu tarlalar ve en renkli tarlalar hakkında muhakkak bilgi edinmelisiniz. Bunun için Lale Danışma Merkezi’ne uğrayabilirsiniz.

Lale Rotası için Nisan ayının üçüncü haftası en ideal seçenek olacaktır. Çünkü, bu dönemde çiçekler en taze haline ulaşmaktadır. Bunun yanı sıra, aynı dönemdeki birkaç etkinliği de görme şansına erişebilirsiniz. Nisan ayının 27’si gibi Lale Rotası yapmak için ülkeye geldiyseniz aynı gün yapılan ve Hollanda’nın en büyük etkinliği olan King’s Day’e de katılabilirsiniz. Buna ek olarak, iki hafta süren Lale Festivali’ne de katılabilirsiniz. Akşamları konserler ve gündüzleri farklı etkinliklerle şenlenen bu süreci kesinlikle kaçırmamalısınız.

lale tarlalari hollanda
Hollanda

Keukenhof- Haarlem Arasını Mutlaka Bisikletle Kat Etmelisiniz!

Lale Rotası’nın yanı sıra Hollanda’yı en azından bir gün için bisikletle gezmeyi denemelisiniz. Hollanda; oldukça düz bir ülke olduğu için bisiklet kullanımına çok elverişlidir. Ancak, tüm ülkeyi bisiklet ile gezmek gibi bir amacınız yoksa bisiklet yolculuğu için en çok bir gün ayırmanız doğru bir karar olacaktır. Bisiklet yolculuğunun ardından Haarlem’de kalabilirsiniz. Burası gerçekten çok sevimli bir yer! Eşsiz bir mimariye sahip olan evleri, kanalları, asma köprüleri derken Haarlem’e kesinlikle hayran kalacaksınız. Buna ek olarak, Haarlem’in etrafının lale tarlalarıyla dolu olduğunu da söylemeliyiz.

Çiçek Rotası

Lale Rotası’nın yanı sıra farklı Çiçek Rotası turu da yapabilirsiniz. Nat Geo tarafından dünyanın en iyi roadtriplerinden birisi seçilen Çiçek Rotası’nı kesinlikle denemelisiniz. Kültürel aktivitelerin yanı sıra lale manzaraları ve daha birçok aktivitenin bulunduğu bu yolculukta kendinize çok şey katabilirsiniz. Çiçek Rotası’nı duruma göre bisikletli veya bisikletsiz olarak yapabilirsiniz. Bu tercih tamamen size kalmış!

 • Rota ilk olarak Haarlem’den başlamaktadır. Bu şehir; yukarıda da belirttiğimiz gibi çok sevimli ve mutlaka gezilesi bir yerdir. Şehri kısa süre içerisinde baştan sona gezebilirsiniz.
 • Haarlem’de olduğunuz sırada burada bulunan The Frans Hals Museum’a mutlaka uğramalısınız. Jan van Goyen’in çizmiş olduğu peyzajları kesinlikle görmelisiniz.
 • Haarlem’in ardından N208 otoyolunu takip ederek Lisse’ye gitmelisiniz. Dünyanın en güzel çiçek bahçesi olarak bilinen Keukenhof’ta yolculuğunuza küçük bir ara vermelisiniz. Keukenhof Kalesi’ni kesinlikle görmelisiniz.
 • Buradan Leiden’a gitmelisiniz. Hollanda’nın en eski üniversitesine ait olan botanik bahçesini ziyaret etmelisiniz. Ayrıca, burada bulunan De Valk Windmill isimli değirmeni de kesinlikle görmelisiniz.
 • Leiden’ın ardından Naaldwijk’e gitmelisiniz. Naaldwijk; Hollanda ekonomisinin en büyük gelir kaynağı olarak bilinen çiçek ticaretinin merkezi olarak bilinmektedir. Burada dünyanın en büyük seraları bulunmaktadır.
 • Tüm bunların yanı sıra Flower Parade’yi görmeye çalışmalısınız. Bu bir çiçek festivali olmakla beraber yirmiden fazla çiçekten yapılmış heykelin geçidi söz konusu olmaktadır.

Keukenhof Bahçesi

Keukenhof; Hollandalılar tarafından dünyadaki en güzel çiçek sergisinin yapılması amacıyla inşa ettikleri bir bahçedir. Hollandalılar; bu amaçlarında başarılı olmuşlardır. Çünkü, burası, taraflı tarafsız herkesin hayran kalacağı güzelliktedir. Peyzaj düzenlemesi mükemmel olmakla beraber içerisinde her türlü lale ve diğer çiçek çeşitleri bulunmaktadır. Buna ek olarak, içerisinde dört farklı pavilyon vardır. Bazıları laleler hakkında bilgi vermekle beraber bazılarında estetik aranjmanlar bulunmaktadır. Keukenhof; yalnızca Nisan ve Mayıs aylarında açıktır. Bu yüzden, daha önce de söylediğimiz gibi Hollanda tatil planınızı bu dönemde yapmanız çok büyük bir avantaj olacaktır.

King’s Day

Son olarak, Hollanda için ayrı bir öneme sahip olan King’s Day hakkında bilgi vermeliyiz. Bu etkinlik; yalnızca Hollanda’nın değil Avrupa’nın birçok yerinden gelen insanların da katıldığı bir etkinliktir. Bu etkinlikte Amsterdam; sokak festivalini sonuna kadar yaşamaktadır. Sayısız tekne, motor ve gemi Amsterdam kanallarında gezmektedir. Tüm şehre eşsiz bir eğlence hakim olmaktadır. Aynı zamanda, King’s Day; resmi bir tatildir. Bu yüzden,  o gün birçok yeri kapalı bulabilirsiniz. Hollanda’ya bu dönemde geldiyseniz müze vs gezmek yerine King’s Day’in tadını çıkarmaya bakmalısınız.

King’s Day; her yıl 27 Nisan tarihinde kutlanmaktadır. Ancak, 27 Nisan’ın Pazar gününe denk geldiği tarihlerde bir önceki gün (26 Nisan) kutlanmasına rastlanmaktadır. Ayrıca, bilet satın almak için önceden rezervasyon yaptırmanız şart! Bu özel günde turuncu giymek zorunlu!

Hollanda’ya dair öğrenmek istediğiniz her türlü bilgiyi sunduğumuz bu yazının işinize yarayacağını umut ediyoruz!

Yorum Yap

Yorum Yap