1. Ana Sayfa
 2. Yurtdışı rehberi
 3. Hindistan Gezi Rehberi 2021

Hindistan Gezi Rehberi 2021


İçerikler

Hindistan gezi rehberi : Hindistan; hiç şüphesiz dünyanın en ilginç ülkelerinin başında geliyor. Kültürü, inanışları, yaşayış biçimi, gelenek ve görenekleri, birçok insana cazip gelmeyen günlük yaşamı, insanların karakter özellikleri ve daha birçok konu dikkate alındığında Hindistan’ın dünyadaki diğer ülkelerden ayrılan bambaşka bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. Hindistan; birçok insan için aşırı kaotik ve distopya gibi bir memleket olmasıyla dikkat çekiyor. Hatta, burası için medeniyete çok uzak yorumu yapanlar dahi var. İnsanları şaşırtan, büyüleyen, bıktıran ve aynı zamanda hayran bırakan bir ülke burası! Bu yüzden, imkanı olanların Hindistan’ı muhakkak görmesi gerekir. Ancak, Hindistan’a giderken insanların tüm önyargılarından arınması şarttır. Çünkü, bu ülkenin insanlarının pis olduğu, sokaklara tuvaletlerini yaptığı, şehirde hava kirliliğinin inanılmaz boyutlarda olduğu, her yerde sineklerin gezdiği gibi bilgiler doğrudur. Fakat, Hindistan gibi oldukça geniş bir coğrafyaya yayılan ve nüfus bakımından dünyanın ikinci sırasında bulunan bu ülkedeki tüm insanların pis olduğunu söylemek mümkün değildir. Şehrin belirli bölgelerinde bahsedilen gerçekler eksiksiz olarak yer almaktadır. Ancak, bazı şehirler, temiz ve güvenli oluşuyla herhangi bir Avrupa ülkesinden farksızdır.

hindistana nasıl gidilir
Hindistan Bayrağı

Hindistan’a Nasıl Gidilir?

Türk vatandaşlarının Hindistan’a gitmek için vizeye ihtiyacı bulunmaktadır. Hem yeşil hem de bordo pasaportluların vize alması gerekir. Ancak, Schengen vizesi gibi çok ciddi detaylar barındıran bir vize hazırlama süreci yoktur. Evraklarında eksik olmayan her insanın yapacağı vize başvurusu kabul edilmektedir. İlk etapta, internet üzerinden Hindistan vize başvurusu yapılmaktadır. Randevu alınmasının ardından ise kısa sürede gerekli olan tüm evraklar hazırlanmalıdır. Hindistan vizesi için gerekli olan evraklardan bahsetmek gerekirse;

 • En az altı ay geçerlilik süresi bulunan bir pasaport
 • İnternetteki Hindistan vizesi başvuru formunun çıktısı
 • İki adet biyometrik fotoğraf
 • Hindistan’dan gelen davetiye formu ( zorunlu değil ama vize alınmasını kolaylaştırır)
 • İngilizce olarak hazırlanmış başvuru dilekçesi
 • Otel ve uçak rezervasyonları ( tercihe bağlı değil şarttır)
 • Nakit olarak tedarik edilmesi gereken vize bedeli

Hindistan vizesi; alınması en kolay vizeler arasında bulunmaktadır. Evraklarında herhangi bir eksiklik olmayan kişiler vize başvurusu yaptıkları gün içerisinde saat 17.00 itibariyle vizelerini alma şansına sahip olurlar.

hindistan nerede hindistan nufusu kactir 13715949 7840 amp
Hindistan

Hindistan Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

Hindistan’a gitmeyi düşünenlerin bilmesi gereken bazı detaylar bulunuyor. Hadi gelin bunlardan bahsedelim!

 • Hindistan yerlisi birinin günde 10 dolara bu ülkede birçok şey yapması mümkün! Ancak, ülkede birçok yerde turistler için farklı fiyat tarifeleri uygulanıyor. Örneğin, müze ve ören yerlerinde turistlere daha farklı bir fiyat veriliyor. Taj Mahal’e tek başına girmek için 16 doları gözden çıkarmak gerekir.
 • Hindistan’da kalacak yer konusu çok ciddi bir problem! Ülkede çok uygun fiyatlı hostel ve pansiyonlar bulunuyor. Bunun yanı sıra, sokaklarda satılan yiyeceklerin de fiyatı çok uygun! Ancak, tahmin edilebileceği gibi ciddi bir hijyen sıkıntısı bulunuyor. Bu bağlamda, Hindistan’a gelen turistlerin biraz daha fazla ücret ödeyerek daha kaliteli, bilhassa banyo ve tuvaletlerin daha hijyenik olduğu yerlerde kalmayı tercih etmesi doğru olacaktır.
 • Hindistan’da Delhi ve Mumbai ülkenin en pahalı yerleri olarak dikkat çekiyor. Buralara giden turistlerin biraz daha fazla paraya ihtiyacı olabilir. Bunun dışında, Hindistan’da günlük 50 dolara birçok şey yapmak mümkün! Hostel yatakhanesi veya pansiyon türündeki yerlerde çift kişilik bir odanın yanı sıra ucuz bir yemek ve toplu taşıma kullanılarak yapılan ulaşım ile günü tamamlayabilirsiniz. Günlük ortalama 100 dolar harcayabileceğim bir bütçem var diyorsanız ortalama bir otel odasının yanı sıra ortalama kalitede bir restoranda yemek, müze ve ören yerine giriş, taksi ile ulaşım gibi biraz daha kaliteli bir hayat sürebilirsiniz.

Hindistan’a Ne Zaman Gidilir?

Hindistan’a doğru zamanda gitmek son derece önemli! Bu yüzden, Ocak sonu ve Şubat başı dönemlerinde Hindistan’a gitmek hem iklim şartları hem de salgın ve haşerelerin daha az olması gibi sebeplerden dolayı doğru bir tercih olacaktır. Ülkenin kuzey kesiminde hava sıcaklığının bu dönemde 25 derecenin üzerinde olması sebebiyle rahat bir şekilde gezmek söz konusu oluyor. Ancak, Nisan ve Haziran aylarında ülkedeki sıcaklıklar 50 derecenin üzerine çıktığı için bu dönemde ülkeye gitmek çok yanlış bir tercih olacaktır. Temmuz ayından Ağustos ayına dek muson dönemi olduğunu da bilmeniz gerekir.

Hindistan Güvenilir Bir Ülke Mi?

Hintliler; zannedilenin aksine sevecen ve ılımlı insanlardır. Ülkelerine gelen turistlere kötü davranmazlar. Ülkenin birçok yerinde akşam saat sekizden sonra insan bulmak mümkün değildir. Bunun yanı sıra, her ülkede olduğu gibi Hindistan’da da tehlikeli şehirler vardır. Bu tür yerlerde turistlerin başına kaçırılma veya hırsızlık gibi olaylar gelebilir. Bu yüzden, genel olarak şehir merkezlerinde gezilmelidir. Issız ve olumsuz yorumlar alan yerlere gitmekten kaçınmak gerekir. Goa; ülkenin en temiz, güvenilir ve görülesi yerlerinin başında geliyor. Burada insanların bebekleriyle ve çocuklarıyla gezdiğine şahit olmak mümkündür. Bu noktada, Hindistan’a aile olarak gitmeyi düşünenlerin alternatifleri arasında mutlaka Goa bulunmalıdır.

Hindistan’da Hangi Dil Konuşuluyor?

Hindistan’a İngilizce bilen birisi olarak gittiğiniz takdirde iletişim açısından herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ülkenin her yerinde olmasa da bilhassa büyük şehirlerde neredeyse herkes İngilizce konuşuyor. Bunun yanı sıra, ülkede 780 dilin konuşulduğunu söylemek gerekir. Bu diller arasından 22 tanesi resmi dil olarak kabul edilmektedir. Gazetelerin ve televizyon programlarının yayın dilinin İngilizce olması ise çok büyük bir avantaj! Bunun yanı sıra, insanlarının canayakın olmasından dolayı vücut diliyle dahi anlaştığını söylemek gerekir.

Hindistan’da Et Yemek Yasak Mı?

Dünya üzerindeki tüm Hintlilerin vejetaryen olduğuna dair bir inanış bulunmaktadır. Bunun sebebi ise Hintlilerin inanmış oldukları Hinduizm dininden ileri gelmektedir. Bu din vejetaryen bir beslenme şeklini savunmaktadır. Ancak, ülkenin birçok yerinde tavuk ve kuzu eti yenmektedir. Bunun yanı sıra, herkesin tahmin edebildiği gibi Hinduizm’de ineğin kutsal olmasından dolayı dana eti tüketimi yaygın değildir. Fakat, Goa veya Kerala gibi Hristiyan nüfusun yoğun olduğu ve çok sayıda turistin geldiği yerlerde dana eti tüketimine rastlanmaktadır. Hindistan’a gelenler istedikleri takdirde rahatlıkla tavuk ve balık eti bulabilirler. Son olarak, Caynacılık inancına sahip olan yerlere gittiğiniz takdirde buradaki insanların hiçbir şekilde et yemediğini görebilirsiniz. Bir başka deyişle, çok geniş bir coğrafyada bulunan Hindistan’da insanların beslenme alışkanlıkları da bölgelere göre farklılık göstermektedir.

Hindistan’da beslenme kadar önemli olan bir diğer konu ise su içmektir. Bu ülkede bilhassa şebeke suyu oldukça pistir. Bu yüzden, turistlerin kesinlikle musluk suyunu içmemesi gerekir. Buna ek olarak, elektriklerin sürekli olarak gidip gelmesinden dolayı insanların dondurma ve süt ürünlerini tüketmesi asla tavsiye edilmez. Hindistan mutfağı denildiği zaman akla baharatlı yiyecekler geliyor. Ancak, hassas bir mideye sahip olanlar yanlarında mide ilacı bulundurmalıdır. Starbucks ve Mc Donalds gibi yerlerdeki içecek ve yiyeceklerin de pek tavsiye edilmediğini söylemek gerekir. Sonuç olarak, eli yüzü düzgün satıcıların olduğu ve turistlerin yoğun olarak bulunduğu yerlerden yemek alışverişi yapılması tavsiye edilmektedir.

Hindistan’da Gezilecek Yerler

Hindistan’a gitmeyi düşünenlerin işine yarayacak önemli bilgiler verdikten sonra bu ülkede mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden bahsetmeliyiz. Dünyanın en çok nüfusa sahip ikinci ülkesi olan Hindistan’da doğal olarak görülebilecek çok fazla yer var. İlk olarak, Agra’dan başlayabiliriz. Agra; ülkedeki en güzel mimari yapıları barındıran bir şehir olmasıyla dikkat çekiyor. Ancak, tek günde rahatlıkla gezilebilecek bir yer! Bilhassa Agra şehrinde bulunan Taj Mahal; Hindistan’da kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Agra’da Nereleri Gezip Görmek Gerekir?

Tac Mahal

Hindistan’ın simge yapısı olarak bilinen Tac Mahal; ülkeye gelen turistlerin görmeden asla ayrılmaması gereken bir yer olarak dikkat çekiyor. Bu yapı; aynı zamanda dünyanın yedi harikasından birisi olarak tanımlanmaktadır. Dünyanın en pahalı aşk hikayesi olmasıyla ayrı bir öneme sahiptir. Taj Mahal Babürler’in şahı Cihan’ın eşi için yaptırdığı bu türbe; adını dünya tarihine kazımış bir aşk hikayesini temsil etmektedir. Burada turistler ve yerliler iki farklı kuyruğa girmektedir. Pahalı ve normal fiyatlara sahip iki farklı kuyruk bulunmaktadır. İçerisinde video ve fotoğraf çekmek belirli yerler dışında yasak değildir. Tac Mahal’e gelmek isteyenler için en doğru zaman gün doğumu olarak bilinmektedir. Gün doğumunu kaçıranlar ise gün batımında gelerek güzel vakit geçirebilirler.

Tac Mahal; yalnızca bir türbe olmamakla beraber kompleks bir yapı ve içerisinde farklı binalardan meydana gelmektedir. En az 1-1.5 saatte gezilebilecek bir yerdir. Hint İslam mimarisinin en güzel örneklerinin başındadır. Ayrıca, Tac Mahal’i farklı kılan detayların başında ise onu çevreleyen mimarisi ve detaylı bir şekilde düşünülmüş peysajı gelmektedir. Bunun yanı sıra, dört mimarisinin de eşsiz ve daha önce hiç rastlanmayan üç boyutlu bir efekt sağladığını söylemek gerekir.

tac mahal nerededir
Tac Mahal – Hindistan

Agra Kalesi

Hindistan’da bulunan en güzel Babur mimarisi yapıların başında gelmektedir. Tac Mahal kadar popüler olmasa da kendine has bir güzelliği bulunmaktadır. Tac Mahal’i tam karşıdan görmektedir. Maymunların ve sincapların işgal ettiği bu mekanı görmekten korkmaya gerek yoktur. Agra Kalesi’ni görmek isteyenler gün doğumunda yani güneşin ilk ışıklarında burayı ziyaret etmeye gelmelidirler. Bunun yanı sıra, isteyenler hem Tac Mahal’i hem de Agra Kalesi’ni aynı günde görebilirler. Bu sayede, toplam bilet ücreti üzerinden 50 rupilik bir indirim alabilirler. Agra Kalesi’ne giriş 300 rupi olmakla beraber video çekmek için 25 rupi ödemek gerekmektedir.

agra kalesi nerededir
Agra Kalesi

Kohinoor Jewelers

Hindistan’a gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başındadır. Burası, Hindistan’ın en ünlü mücevhercisi olarak bilinmektedir. Buna ek olarak, içeride bulunan müzede oldukça değerli ve yarı değerli taşlarla işlenmiş eşsiz bir tablo koleksiyonları bulunmaktadır. Kraliyet mücevherlerini yapan ailenin bu geleneği devam ettirmesinden dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Yapmış oldukları işteki başarılarından dolayı dünyaca popüler bir aile işletmesidir. Mücevherlerin yanı sıra yedi sekiz eserden meydana gelen müzelerinin muhakkak görülmesi gerekmektedir.

Fetihpur Sikri

Agra’ya kırk km mesafede bulunan ve surlarla çevrili olan bu şehir mutlaka görülmesi gereken mekanların başında bulunmaktadır. Tarihsel açıdan büyük bir öneme sahip olan bu eski şehir; aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde günübirlik turlarla gezilip görülmesi gereken bir yer olmasıyla da dikkat çekmektedir.

İmparator Ekber’in Mezarı

Babür İmparatorları denildiği zaman akla ilk gelen isimlerden birisi olan Ekber’in mozolesi; Agra Kalesi’ne 10 kilometre mesafedeki Sikandra’da bulunmaktadır. Yalnızca 45 dakika içerisinde gelinebilecek bir yerdir. Aynı zamanda giriş ücreti 110 rupi olmakla beraber video için 25 rupi verilmektedir.

Jaipur’da Nereleri Gezip Görmek Gerekir?

Jaipur; Hindistan’a yolu düşen turistlerin muhakkak görmesi gereken bir yer olarak dikkat çekmektedir. Zafer kenti anlamına gelen Jaipur; hiç şüphesiz, ülkenin en renkli ve eğlenceli yerlerinin başında gelmektedir. Bunun yanı sıra, ülkenin pembe şehri olarak bilinmesinden dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Pembe şehir denme sebebi ise birçok mimari yapının pembe renkli tasarıma sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Pembe; Hindistan’da misafirperverliğin rengi olarak bilinmektedir. Jaipur’da gezilecek sayısız mekan bulunmaktadır.

Nahargarh Kalesi

1734 tarihinde inşa edilen bu kale; ülkedeki en popüler güneşi batırma noktası olarak biliniyor. İki kilometrelik yokuşlarla dolu bir yolun yürünmesinin ardından kaleye ulaşılabiliyor. Burada hafta sonları piknik yapıldığını da eklemek gerekir. Gün içerisinde 10.00 ile 17.00 saatleri arasında açık olan Nahargarh Kalesi’ne giriş 30 rupi olarak belirlenmiştir.

Kent Sarayı

Jaipur’un muhakkak görülmesi gereken yerlerinin başında gelmektedir. Avlulu ve bahçeli bir kompleks yapı olan bu pembe saraya hayran kalmamak elde değil! İki farklı girişi bulunan sarayda Silah Müzesi ile beraber Tekstil ve Giysiler Müzesi’nin mutlaka görülmesi gerektiğini söylemeliyiz. Bunun yanı sıra, Pitam Niwas Chowk Avlusu’nun kapıları dört farklı temasıyla mevsimleri temsil etmektedir. Kent Sarayı’na giriş 15 yaş için 200 rupi olmakla beraber normal kişiler için ise 300 rupidir. Ayrıca, fotoğraf çekmek isteyenlerin 50 rupi daha ödemesi gerekmektedir. Gün içerisinde saat 09.30 ile 17.00 saatleri açıktır.

Hawa Mahal

Şehir Sarayı’nın arka ucunda bulunan Hawa Mahal; belki de Jaipur’un en ilginç binası olarak dikkat çekmektedir. Ön yüzü surlu olan yapı Jaipur’un en işlek caddesine bakmaktadır. Jaipur’daki İran etkisinin bu yapıda kendisini gösterdiğini söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, Hawa Mahal’in tepesine çıkanlar şehirde bulunan birçok noktayı görme şansını elde ederler.

Jal Mahal

Bir baraj gölünün içerisinden yükselen bu yapının büyüleyici bir görüntüsünün olduğunu ifade etmek gerekir. Sarayın çevresinde geçmişte tekne turları yapılsa da günümüzde yasak olduğu için böyle bir faaliyet yoktur. Ancak, dışarıdan bu saraya bakmak ve bu güzelliğe şahit olmak çok büyük bir ayrıcalıktır.

Jantar Mantar

Şehir Sarayı’nın hemen yanında bulunan bu yapı; 1728 yılında inşa edilmiştir. 100 rupi giriş ücretinin yanı sıra rehberli tur için de ekstra 100 rupi ödemek gerekmektedir. Çünkü, burayı rehber olmadan gezmek pek mümkün değildir.

Albert Hall Müzesi

Bu müzenin birbirinden zengin koleksiyonuna hayran kalmamak mümkün değil! Halılar, fil dişi objeler, birbirinden değerli taşlar, kristal işler, heykeller ve yağlı boya tablolardan oluşan bu müzeye gezdiğiniz takdirde kesinlikle hayran kalacaksınız.

Amber Kalesi

Babür kültürünün etkisini görmek adına mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Galtaji

Jaipur şehir merkezine yalnızca 20 dakika mesafede bulunan bu tapınak; aynı zamanda Maymun Tapınağı olarak adlandırılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere yüzlerce maymun burada bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, sayısız Hindu hacının buraya ibadet amacıyla geldiği bilinmektedir.

Jaipur Fil Çiftlikleri

Jaipur’da fillerin turistler tarafından taksi amacıyla kullanıldığını söylemek gerekir. Dünyanın diğer ülkelerinden farklı olarak Hindistan’da filler bu amaçla kullanılıyor. Aynı zamanda, bunun için onlara ağır bir eğitim veriliyor. Birçok turistin fillerin içine düştüğü bu durumu görerek onları ulaşım amacıyla kullanmaktan kaçındığını söylemek gerekir.

Son olarak, Jaipur’da bunun dışında da görülmesi gereken çok fazla yer olduğunu söyleyebiliriz. Bilhassa, bu şehrin restoranlarını muhakkak ziyaret etmek gerekir.

jai12 16 9 1574941661
Jaipur

Yeni Delhi’de Nereleri Gezip Görmek Gerekir?

Yeni Delhi; Hindistan’ın en şık şehri olmasından dolayı dikkat çekiyor. Mumbai’ye kıyasla daha az zengin bir şehir olmasına rağmen şık ve modern olma konusunda Mumbai’den daha iyi! Bilhassa burada yaşayan bürokratlardan dolayı Delhi’nin ayrı bir öneme sahip olduğunu söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, birçok bakanın, modacının, üst düzey insanların yaşıyor olmasından dolayı ülkenin en bakımlı yerleri bu şehirde bulunmaktadır. Ayrıca, fakirlik ile tanınan Hindistan’da görebileceğiniz en tarz mekanlar, sanat galerileri ve daha birçok güzel yer Yeni Delhi’de bulunmaktadır.

Yeni Delhi’de bulunan rickshawlar sayesinde harika vakit geçirmek mümkün olabilir. Bisiklet ile çekilen bir taşıma aracı olmasından dolayı üzerinde hem keyifli vakit geçirmek hem de ülkenin trafik sorunuyla yüzleşmek söz konusu olabiliyor. Bunun yanı sıra, Yeni Delhi’de Hint modasının en güzel örneklerinin görüleceği elbiselerin bulunduğu birbirinden şık mağazalardan alışveriş yapmak mümkün olabilir. Ülkenin en zengin insanlarının bulunduğu bu şehirde gerçekten de çok lüks bir yaşam var! LV, Chanel gibi markaların olduğu alışveriş merkezlerinin yanı sıra ülkenin en şık restoranları, büyük şirketlerin ofisleri, diplomat ve üst seviye iş adamlarının yaşadığı mahalleler olmak üzere mutlaka görülmesi gereken yerler bulunuyor. Ayrıca, hipster mekanlar ve oldukça fiyakalı sanat merkezleri de burada yer alıyor. Tüm bunlara ek olarak, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Cuma Mesjid, Chandni Chowk, Kızıl Kale, National Gallery of Modern Art, Humayün Türbesi, Kutup Minare, Hauz Khas Village bulunuyor.

Kızıl Kale

Babürler zamanından kalma oldukça görkemli bir kaledir. Burada dünyaca ünlü Hintli sanatçılar tarafından gerçekleştirilen müzik ve ışık showlarının izlenmesi tavsiye edilmektedir.

Digambara Jain Tapınağı

Kırmızı Kale’nin tam karşısında bulunmaktadır. Ön tarafı tapınak olan bu mekanın arka tarafındaki bölümü ise 1956 yılından bu yana kuş hastanesi olarak hizmet vermektedir. Burada her yıl 30 binden fazla kuşun tedavisi yapılmaktadır.

Jama Cami

Hindistan’ın en büyük camii olmasıyla dikkat çekmektedir. Babürlerden kalması ve ücretsiz ziyaret edilmesi sayesinde beğeni toplamaktadır.

Hümayun Türbesi

Türbe olmasına rağmen şato görüntüsünde olmasıyla dikkat çekmektedir. Pers ve Babür özelliklerini taşımaktadır. İslam mimarisinin en nadide örnekleri arasında bulunmaktadır. 1993 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. 500 rupi giriş ücretine sahiptir.

Lotus Tapınağı

Oldukça modern bir tapınaktır. İnanç farkı gözetmeksizin herkesin ibadet edebileceği bir yerdir.

Tüm bunların yanı sıra Kutup Minar, Indira Gandhi Anıt Müzesi, Gandhi Smriti, Gandhi Anıtı, Ulusal Gandhi Müzesi ve Kütüphanesi, Yeni Delhi Ulusal Müzesi, Ulusal El Sanatları Müzesi, Ulusal Modern Sanat Galerisi, Evliya Nizamuddin Dergahı, Akshardham Tapınağı, Gurudwara Bangla Sahib, Hindistan Kapısı, Rajpath Bulvarı gibi yerler de Yeni Delhi seyahati sırasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

yeni delhi ulasim
Yeni Delhi

Goa’da Nereleri Gezip Görmek Gerekir?

Hindistan’ın en batılı eyaletlerinin başında Goa gelmektedir. Diğer Hindistan şehirlerine kıyasla oldukça özgür, modern ve sessiz sakin bir yapısı bulunmaktadır. Ayrıca, yine Hindistan’ın diğer şehirlerine göre bariz bir şekilde daha hijyenik bir yerdir. Hindistan’daki diğer eyaletlerdeki yaşam savaşının aksine buraya huzur hakimdir. Kalabalıktan sıkılan ve kendisini yalnızlığa atmak isteyenler için Goa en iyi tercih olacaktır. Burada bulunan Arambol ve Anjuna gibi parti köylerini görmek gerekir. Ancak, bu tip mekanlarda yasadışı ve tehlikeli işler yapıldığını da söylemek gerekir.

Bunun dışında Palolem’de de yapılacak çok fazla şey var! Sundowner’da günbatımı yaşamak ve parti yapmak en güzel aktiviteler arasında bulunmaktadır. Burada bulunan plajlarda yüzmek, güneşlenmek ve bembeyaz kumların tadını çıkarmak birçok kişinin tercihi olmaktadır. Farklı yerleri görmek isteyenler kanoyla komşu koylara gidebilirler. Bunun yanı sıra, istisnasız her sabah Palolem’e yunuslar sürüler halinde beslenmek için gelmektedir. Bu yüzden, bilhassa sabah saatlerinde yunusları gözlemlemek çok güzel bir aktivite olacaktır. Palolem; diğer Hindistan şehirlerine kıyasla ülkenin batıya açılan kapısı gibidir. Geleneksel Hint yemeklerinin tam aksine burada daha farklı ve bizden lezzetler bulmak mümkündür. Silent discolar; eğlenerek vakit geçirmek isteyenler için son derece doğru bir tercih olacaktır. Belirli bir saatten sonra canlı müzik yapılması yasaklandığı için ülkemizdeki bazı tatil yerlerinde olduğu gibi silent discolar sayesinde eğlence sorunu çözülmüştür. Eğlencenin dışında insanların zaman geçirmesi adına yemek kursları dahi bulunmaktadır. Kısacası; burası klasik Hindistan kültüründen sıkılanlar için vakit geçirilmesi en keyifli yerlerin başında gelmektedir.

goa beautiful beach
Goa

Mumbai’de Nereleri Gezip Görmek Gerekir?

Karşıtlıkların ülkesi olarak bilinen Mumbai’de hem dünyanın en pahalı evini hem de karton kutularda yaşayan dünyanın en fakir insanlarını bulmak mümkündür. Bunun yanı sıra, Mumbai’de Bollywood bulunmaktadır. Binlerce filmin çekildiği ve Hint sinemasını dünyaya kazandıran Bollywood’u görmek için dahi Mumbai’ye gidilebilir. Son olarak, Mumbai’nin aynı zamanda Bombay olarak bilindiğini de eklemek gerekir.

Mumbai’de dünyanın en büyük çamaşırhanesi olarak bilinen Dhobi Ghat bulunmaktadır. Ayrıca, Dharavi adı verilen Asya kıtasının en büyük gecekondusu da muhakkak görülmelidir. Mumbai şehrinin her köşesinde film çekimlerine rastlayabilirsiniz. Bu sayede, belki de Bollywood’ta görüp hayran kaldığınız dünyaca ünlü film yıldızlarına yakından tanıklık edebilirsiniz. Hadi gelin, Mumbai’nin gezilecek yerlerinden bahsedelim!

Hint Kapısı

Mumbai limanına açılan bu yapı; aynı zamanda yerel halkın buluşmak adına kullandığı bir yer olmasıyla dikkat çekiyor.

Tac Mahal Sarayı

Taj Mahal oteli; Hindistan’daki gücün ve zenginliğin sembolü olmakla beraber bugüne kadar dünyaca ünlü devlet adamlarını, film yıldızlarını, sporcuları ve daha birçok kişiyi ağırlamıştır. İslam ve Rönesans mimarisi karışımlı oldukça ihtişamlı bir yapısı bulunmaktadır. Fakat, konaklamanın oldukça pahalı olduğu bilinmektedir.

Galler Prensi Müzesi

İslam, Hindu ve İngiliz mimarisinin en güzel örnekleri arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda, Mumbai’nin en güzel ve en büyük müzesi olduğunu söylemek gerekir. Heykeller, figürler, minyatürler, silahlar ve seramikler olmak üzere mutlaka görülmesi gereken detaylar bulunmaktadır. 300 rupi giriş ücretinin olduğu bu müzeyi gezmek adına sesli rehber satın alınması tavsiye edilmektedir.

Yüksek Mahkeme

Hindistan hukuk sisteminin en önemli parçası olmasından dolayı önem taşımaktadır.

Mumbai Üniversitesi

Mumbai’deki mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelen Mumbai Üniversitesi; kütüphanesi ve toplantı salonuyla ziyaretçilerin görebileceği yerler arasında bulunmaktadır. Eşsiz bir kiliseyi andıran yapısıyla beğeni toplamaktadır.

Aziz Thomas Katedrali

İngilizlerden kalma en eski yapı olmasıyla dikkat çekmektedir. Bizans ve kolonyal mimarinin nadide örnekleri arasında bulunmaktadır.

Para Müzesi

Hindistan tarihini birebir yansıtması bakımından önemli bir müzedir. Dünyanın en küçük parasının burada sergilenmesi de Para Müzesi’ne ayrı bir önem katmaktadır.

Babulnath Tapınağı

Şehrin en eski tapınağı olmasıyla tüm beğenileri üzerine toplamaktadır. 12.yy’dan kalma olan bu tapınak; 18.yy’a kadar kullanılmamıştır. Fakat, bu tarihten sonra restore edilerek kullanıma açılmıştır.

Nehru Merkezi

Hindistan’ın bağımsızlığının kazanılması noktasında çok önemli bir figür olan Hindistan’ın ilk başbakanı Pandit Cevahirlal Nehru adına yapılan anıt ve bilim merkezi olmasıyla dikkat çekmektedir. Aynı zamanda, bilim ve kültür merkezi olarak faaliyet göstermektedir.

Udaipur’da Nereleri Gezip Görmek Gerekir?

Doğu’nun Venedik’i olarak bilinen Udaipur; aynı zamanda ülkenin göller şehri olarak anılmaktadır. Şehir Sarayı’nın varlığına ek olarak şehrin kesinlikle çok romantik bir yapısı bulunmaktadır. Nehirde yapılan tekne turları sayesinde Udaipur’a hayran kalmamak elde değil!

Şehir Sarayı

Kuleleri, kubbeleri ve balkonlarıyla beraber eşsiz güzellikte bir yerdir. İki kapılı ve kemerli bir yoldan bu saraya girmek mümkündür. Bunun yanı sıra, isteyenler sesli rehber isteyenler de kişisel rehberli tur ile bu sarayı gezebilirler.

Nehir Sarayı

Sinemaseverler burayı James Bond’un Octopussy filminden hatırlayacaklardır. Geçmişte yazlık saray olarak inşa edilse de günümüzde lüks bir otel olarak işletilmektedir. Eşsiz manzarasından dolayı otelin fiyatının da bir hayli yüksek olduğunu söylemek gerekir.

Mansoon Sarayı

Harika bir şehir manzarasına sahiptir. Geçmişte astronomi merkezi olarak tasarlanan bu saray; günümüzde av köşkü olarak kullanılmaktadır. Gün batımını seyretmek adına tercih edilebilecek bir yerdir.

Jagdish Tapınağı

Şehrin kutsal tapınağı olmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Hinduizm hakkında bir şeyler öğrenmek isteyenler ziyaret edebilirler.

chhatrapati shivaji terminus
Mumbai

Varanasi’de Nereleri Gezip Görmek Gerekir?

Hindistan’ın en etkileyici yerlerinin başında gelmektedir. Daha önce böyle bir deneyimi olmayanlar için bu şehri görmek onları değiştirecek türden bir tecrübe olabilir. Aynı zamanda, Varanasi’nin Hintliler için çok kutsal bir yer olduğundan bahsetmek gerekir. Burası; 5000 yıllık tarihiyle belirli bir geleneğin ve kültürün devam ettiği dünyanın en eski şehirlerinin başında gelmektedir.

Varanasi neden popüler diye düşünenlere burasının yıkım tanrısı Şiva’nın şehri olduğunu hatırlatmak gerekir. Kısaca anlatmak gerekirse, Hindular, burada öldükleri takdirde reenkarnasyondan kurtulup Tanrı’nın yanında olacaklarına inanıyorlar. Bir başka deyişle, Varanasi’de ölenler, dünyaya tekrar gelmeyeceklerdir. Nirvanaya ulaşacaklardır. Bu olaya mokşa adı verilmektedir. Bu sebepten dolayı, ülkenin her yerinden gücünü kaybetmiş insanlar ve yaşlılar Varanasi’ye gelmektedir. Sonuç olarak, bahsettiğimiz sebepten dolayı burada turizm yapıldığını söyleyebiliriz. Buradaki tüm konaklama yerleri yılın her döneminde doludur. Varanasi’de gerçekten Türk kültürüne çok yabancı sayılabilecek törenler düzenleniyor. Ölü yakma törenlerinin yapılmasının yanı sıra çocuklar, hamileler ve yılan sokması sebebiyle ölenler yakılmadan ayaklarına taş bağlanarak nehre atılıyorlar. Bu yüzden, bu şehri görmek isteyenlerin bir rehber ile anlaşması şart!

Varanasi’de mutlaka yapılması gerekenler arasında akşam seramonisi olarak bilinen Aarti’yi izlemek bulunuyor. Aarti; kutsal Ganj ve tanrılar adına yapılan bir ateş seramonisi olmasından dolayı dikkat çekiyor. Bu töreni izlemek adına dünyanın her yerinden insanlar buraya geliyorlar. Varanasi’de sabahları tekne turuna çıkmak mutlaka yapılması gereken bir diğer aktivite olarak dikkat çekiyor. Tekne turu sayesinde şehrin karşı yakasında bulunan büyük krematoryuma gitmek mümkün! Şehirde kremasyonun gerçekleştiği birden çok mekan bulunuyor. Kremasyon ise herkesin izlemesine imkan verecek şekilde gerçekleşiyor. Fakat, kremasyonun fotoğrafını ve videosunu çekmek ise kesinlikle yasak! Varanasi’de mutlaka görülmesi gereken ve turistler için açılmış hediyelik eşya dükkanlarının, kafelerin, tur acentalarının olduğu bir yer olan Bengali Tola Road’un baştan aşağı yürünmesi çok doğru bir aktivite olacak.

hindistan seyahati 4 varanasi 9d221c3d 2da8 498d 86ce 907a702f4b57banner min
Varanasi

Codpur’da Nereleri Gezip Görmek Gerekir?

Hindistan’da pembe şehir olduğu gibi mavi şehir olarak anılan bir şehir de bulunuyor. Bahsettiğimiz mavi şehrin adı ise Codpur olarak biliniyor. Hindistan’ın nazar boncuğu olarak popülerliğini kazanmış olan bu şehre gezip gördüğünüz onca yere kıyasla kesinlikle hayran kalacaksınız. Hindistan’ın insanın başını döndüren kalabalığına burada da rastlıyorsunuz. Ancak, Varanasi gibi bir şehir kesinlikle değil! Bilhassa binaları birbirinden canlı ve etkileyici mimarilere sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra, gören herkesin hayran kalacağı bir sarayı mevcut! Codpur; genel olarak bir günde rahatlıkla gezilebilecek bir yerdir. Ancak, detaylı olarak gezmek ve bol bol fotoğraf çekmek isteyenler için en çok iki gün ayrılması tavsiye edilmektedir.

Eski Şehir Merkezi

Codpur’da muhakkak görülmesi gereken yerlerin başında masmavi eski şehir merkezi geliyor. Bu şehrin surlar içerisinde kalan eski bölümündeki evlerin dış cepheleri ve tüm sokaklar masmavi olmasıyla dikkat çekiyor. Şehir merkezinin neden masmavi olduğu konusunda ise birçok teori bulunuyor. Bilhassa kast sisteminden dolayı geçmişte böyle bir karar alındığına dair inanışlar var.

Mihrangarh Kalesi

Codpur’un hiç şüphesiz en önemli yapısı olarak dikkat çekiyor. Gören herkesin hayran kalacağı bu kale sayesinde şehrin tüm maviliğine yakından tanık olmak mümkün! Buranın bilhassa gün batımında ziyaret edilmesi tavsiye ediliyor. Çünkü, şehrin maviliğine en iyi şekilde tanık olmak için en ideal zaman diliminin gün batımı olduğunu söylemek mümkün! Hindistan’ın en büyük kalelerinden birisi olması dolayısıyla ayrı bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, yıllar içerisinde kaleye binlerce kez ekleme yapılmasından dolayı avlular ve kale içerisinde birbirine bağlı saraylar bulmak mümkün!

Rao Jodha Desert Rock Park

Mihrangarh Kalesi’nin hemen altında bulunan ve aynı zamanda kurak alan bitki örtüsünün görülebileceği bir yer olmasıyla önem taşıyor.

Umaid Bhawan Sarayı

Şehirdeki en güzel yerlerin başında gelmektedir. Taraflı tarafsız herkesin hayran kalacağı bir saraydır. Sarayda bulunan bazı kısımların lüks bir otele ve küçük bir müzeye dönüştürüldüğünü söylemek gerekir. Ayrıca, otelin iç kısmının harika bir şekilde dekore edildiğini de eklemek gerekir. Bunun yanı sıra, klasik araba koleksiyonunun da dikkat çektiğini söyleyebiliriz.

Jodhpur Saat Kulesi

Bu şehrin belki de en kalabalık noktası olmasından dolayı beğeni toplamaktadır. Etrafında bir sürü pazarın olduğu ticaret merkezinin ortasında yer almasıyla belki de Codpur’un sembol yapılarının başında gelmektedir.

Tarihi Serdar Pazarı

Saat Kulesi’nin çok yakınında bulunan bu pazarda aklınıza gelebilecek her şeyi bulmak mümkün! Baharat çeşitlerinin yanı sıra sokak lezzetleri, deri işleri, ev dekorasyon ürünleri, elişi ürünleri, gümüş takılar ve daha birçok şey bu pazarda satılmaktadır. Ancak, burada bulunan pazarcılarla sıkı bir pazarlık yapmak gerekir. Çünkü, turistleri kazıklamak isteyenlere rastlayabilirsiniz.

Jaswant Thada

Süslü anıt mezar; şehrin muhakkak görülmesi gereken yerleri arasında bulunmaktadır. Arkasında yer alan kale ile beraber harika bir uyum yakaladıklarını söylemek gerekir. Burası; bilhassa kraliyet ailesinin kremasyon noktası olmasından dolayı ayrı bir önem taşımaktadır.

Mandore Bahçeleri

Tapınaklarla dolu olan bu bahçelerin güzelliğine hayran kalmamak elde değil! Botanik bahçesine benzemesinden dolayı birçok kişinin bu şehirde ilk görmek istediği yer olmaktadır. İçerisinde küçük tapınaklar, kaya teraslar, anıtlar ve müze bulunmaktadır.

Tunwarji Ka Jhalra

Hindistan’ın belki de en ilginç yapılarının başında gelmektedir. Bilhassa fotoğraf çekmeyi sevenler için buranın eşsiz bir mekan olduğunu söylemek gerekir. Basamaklar şeklinde aşağı inen bir kuyu olmasının haricinde geçmiş yıllarda çöp kuyusu olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Sonuç olarak, yukarıda bahsettiğimiz gibi Hindistan’da gezip görebileceğiniz çok fazla mekan bulunuyor. Doğal güzellikler, tarihi yapılar, sonradan inşa edilmiş mekanlar derken dolu dolu bir Hindistan gezisinin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak, Hindistan gezisine yalnızca gezi amacıyla bakmamak gerekir. Çünkü, Hindistan; çok farklı bir kültürü temsil etmektedir. Onların kültürünü öğrenmek ve yaşam tarzlarına bu açıdan bakmak noktasında yapacağınız Hindistan gezisi çok kıymetli olacaktır!

mandore bahceleri jodhpur
Codpur

Hindistan’da Ulaşım

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olarak bilinen Hindistan’ı gezip görme konusunda aklınızda birtakım önyargılar bulunabilir. Aslında bu konuda haklısınız! Çünkü, Hindistan, gerçekten de yaşanılması en zor şehirlerden birisidir. Nüfus yoğunluğuna bağlı olarak hava kirliliği, insanların hijyenden uzak vurdumduymaz tavırları, fakirliğe bağlı olarak sürdürülen yaşam gibi sebeplerden dolayı bu ülkeye gelen turistlerin çok büyük bir şaşkınlıkla karşılaştığını söylemek gerekir. Ancak, yine de Hindistan’ın güzel taraflarını görmeye gayret etmelisiniz. Yazımızın ilk kısmında söylediğimiz gibi Hindistan’da refah düzeyi yüksek, kaliteli ve nüfus yoğunluğunun nispeten az olduğu şehirler de bulunuyor.

Nüfusun çok olmasından mütevellit Hindistan’da ulaşım da çok ciddi bir sıkıntıdır. Bu noktada, bir turist olarak Hindistan’a geldiğiniz takdirde önünüzde yer alacak ulaşım seçenekleri hakkında bilgi almaya ne dersiniz?

Hindistan Ulaşım Rehberi

Hindistan’a Türkiye üzerinden hem hava hem de karayolu ile gidebilirsiniz. Karayolu ile gitmeniz çok uzun sürebilir. Ayrıca, birçok sıkıntı yaratabilir. Uçakla gitmeniz ise daha pratik ve kolay olacaktır. İstanbul’dan Hindistan’a uçakla ortalama sekiz saatte gidebilirsiniz. Yol durumuna ve diğer şartlara bağlı olarak bu süre biraz daha artabilir. Hindistan’a geldiyseniz ülke içerisinde seyahat etmek için önünüzde havayolu, demiryolu ve karayolu olmak üzere çeşitli seçenekler bulunuyor. Gelin hep birlikte hepsine bir göz atalım!

Hindistan Trenleri

Dünyanın hat uzunluğu kriteri bakımından en büyük dördüncü demiryolu ağına sahip olan Hindistan’da trene binmek gerçekten büyük bir çaba gerektirir. Sosyal medyada gördüğünüz Hindistan’da trene binme videolarının gerçek olduğunu söyleyebiliriz. Hindistan’da yalnızca bir yıl içerisinde dokuz milyar insan ve yük trenlerle taşınmaktadır. Bilhassa şehirlerarası yollarda en çok tercih edilen ulaşım tipinin trenler olduğunu ifade etmeliyiz. Bunun yanı sıra, Hindistan’da tren bileti almak bile zordur. İki ay öncesinden rezervasyon yapılmaya başlanmaktadır. Fakat, online ortamdan bilet almak imkansıza yakındır. Turistler, tren bileti almak adına turist acentelerine gitmektedir. Burada da tren bileti almak çok zordur. Hindistan’da tren bileti satmak karaborsaya düşmüştür. Çok fahiş fiyatlara bu biletler satılmaktadır. Hindistan’da güvenilir bir şekilde tren bileti almak istiyorsanız tourist reservation ofislerine gitmeniz gerekir.

 • Muson dönemlerinde tren seferlerinin sayısı az olmaktadır. Taşan nehirler ve yıkılan köprülerden dolayı tren seferleri aksamaktadır.
 • Daha önce söylediğimiz gibi ülkenin çok kalabalık olmasından dolayı tren kapasiteleri aşılmaktadır. Trenlerin üst yani tavan kısmında dahi yolculara rastlanmaktadır.
 • Numarasız biletle trene binmek mümkündür. Biletçiler, boş kalan yerlere genel bilet adı altında numarasız biletli yolcu alırlar.
 • Trenlerden nefret ettiyseniz bilhassa kısa mesafeler için arkadaşlarınızla beraber uygun fiyatlı olacak şekilde taksi tutabilirsiniz.
1432643256blog hindistantrenleri
Hindistan

Hindistan Uçakları

2000’li yılların başında Hindistan özel hava yollarının uçuş izni almasının ardından Hindistan’da uçak seferlerinin sayısının ciddi anlamda arttığını söyleyebiliriz. Türkiye gibi havayolu ulaşımının pahalı olduğu ülkelere kıyasla son derece uygun fiyatlarla uçak bileti almak mümkündür. Oldukça büyük bir coğrafyaya yayılan Hindistan’ın birbirinden uzak ülkelerini birbirlerine yakınlaştırmak adına kesinlikle havayolu denenmelidir. Air India Express ve Spice Jet gibi havayolu firmalarının ülkedeki en popüler firmalar olduğunu söyleyebiliriz. Uçağa binmeden önce gerekli olan tüm çıktıları yanınıza almalısınız.

Hindistan’da Rikşa

Çekçek anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Hindistan’ın yerel ulaşım aracı olmasından dolayı önem taşımaktadır. Trafik ve kalabalıktan sıkılanlar için son derece pratik, ucuz ve hızlı bir ulaşım seçeneği olmasından dolayı beğeni toplamaktadır. Rikşa şoförleri aynı zamanda bu aracın içerisini evleri gibi kullanırlar. Yaya rikşa; Hindistan’ın yalnızca birkaç küçük şehrinde olmakla beraber yakışık almayan ve ülkedeki kast sistemini tasvir eden görüntüsünden dolayı asla tercih edilmemelidir. Bisiklet rikşa; bilhassa kısa mesafelerde ve trafiğin yoğun olduğu sokaklarda tercih edilmektedir. Motorlu rikşa; triporter olarak dikkat çekmektedir. Büyük şehirlerde taksimetre ile çalışmaktadır. Motorlu mega rikşa; mega boyutta olmakla beraber şoförle beraber sekiz kişilik yolcu kapasitesine sahiptir. Fakat, ülke kalabalığından dolayı eşyalarıyla beraber 15 kişinin bindiğine dahi şahit olunmaktadır.

Hindistan’da Taksiler

Avrupa ülkelerine kıyasla taksi fiyatlarının son derece uygun olduğunu söyleyebiliriz. Hem şehir içi hem de şehirlerarası ulaşım da taksi kullanılmaktadır. Şehir içerisinde bilhassa kısa mesafelerde rikşalar tercih edilmektedir. Uzun mesafelerde ise metro doğru bir seçenek olacaktır. Ancak, iki veya daha üzeri kişiler için hem ekonomik hem de rahatlık bakımından en doğru seçenek taksi olacaktır. Delhi’de önüne gelen herkes taksicilik yapmaktadır. Fakat, taksicilerin taksimetre açmak istemediği ve pazarlık yaptığı bilinmektedir. Özellikle sizin turist olduğunuzu anlayan kişilerin sizi kazıklamak isteyeceğini tahmin etmelisiniz. Bu yüzden, fiyatı beğenmediğiniz takdirde hemen yeni bir taksiye binmeyi tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra, havalimanından şehir merkezine de taksiyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şimdi de turistler için en uygun ulaşım seçeneğinden bahsetmek istiyoruz. Hindistan’da şehirlerarası taksiler son derece popülerdir. Çok fazla tercih edilmelerinin sebebi ise uygun fiyatlı olmalarıdır. Konforlu, sağlıklı ve şehirlerin kirliliğinden arınmış bir şekilde yolculara dinlenme imkanı sunan şehirlerarası taksi seçenekleri gerçekten de en iyi hizmeti sunmaktadır. Şoförlerin gidilecek rotaya dair rehberlik yapması ciddi bir avantaj olmakla beraber bu hizmeti sunan birçok şoför İngilizce bilmektedir. Ancak, yine de şoförle pazarlık yapmayı unutmamalısınız.

Hindistan Otobüsleri

Hindistan otobüsleri için yorum yapmak gerçekten zor! Youtube’da izlediğiniz aynı anda yüzlerce kişinin otobüse bindiği videolar gerçektir. Bilhassa alt sınıf otobüslerin zorunlu kalınmadığı müddetçe kullanılmaması gerekiyor. Hindistan’da şehir içi otobüsler; İstanbul’daki metrobüslerden belki de on kat daha kalabalıktır. Ayrıca, yolcuların inip binmesini hiçbir şekilde beklemeyen şoförler bulunmaktadır. Şehirlerarası otobüsler ise markalara göre farklılık göstermektedir.

 • Ordinary Class TATA otobüsler: En düşük seviyedeki otobüsleri temsil etmektedir. Yıkık dökük, 90’lı hatta belki de 80’li yıllardan kalma otobüslerdir. Mecbur kalınmadığı müddetçe binilmemelidir.
 • Delux TATA otobüsler: Bir önceki otobüslere kıyasla daha yeni ve binilecek seviyede otobüslerdir. Kalabalık ve klimasız olduklarını söylemek gerekir.
 • Süper Delux TATA otobüsler: Süper denmesine aldırış edilmemesi gereken araçlardır. Bilhassa Türkiye’den gelen vatandaşlar için son derece normal ve yalnızca kliması bulunan otobüslerdir.
 • VOLVO otobüsler: Hindistan’da görüp görebileceğiniz en kaliteli otobüsler olarak dikkat çekmektedir. Ancak, klasik otobüs biletine kıyasla iki kat daha pahalı olduklarını söylemek gerekir. Kalitesi ve daha hızlı gitmesinden dolayı ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayacaktır.

Tüm bunların yanı sıra yalnızca turistler için tasarlanmış ve onları istedikleri yerden başka bir yere götüren otobüsler bulunmaktadır. Bu otobüs türleri de son derece lüks olmakla beraber fiyatlarının da standartların üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç olarak, Hindistan’da gerçekten çok fazla ulaşım seçeneğiniz bulunuyor. Kaliteli bir firma olduğu takdirde havayolu ulaşımını tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra, lüks otobüsler de sizi belirli bir kaliteye ve refaha ulaştıracaktır. Ancak, Hindistan’ı gezip gören birçok kişinin tavsiye ettiği ulaşım seçeneği ise taksi olmaktadır. Hem şehir içi hem de şehirlerarası ulaşımda uygun fiyatı ve konforundan dolayı taksiler tercih sebebi olmaktadır.

Hindistan’da Yeme İçme

Hindistan ile alakalı çok fazla kötü şey duyduğunuzun farkındayız. Ancak, bu ülkenin güzel tarafları da bulunuyor. Doğal güzellikleri, mimari yapısı, tarihi yerleri dışında Hindistan’ın mutfak kültürüne de hayran kalacaksınız. Gerçekten de bilhassa Türklerin damak tadına hitap eden eşsiz yemekleri bulunuyor. Buna ek olarak, Avrupa şehirlerine kıyasla yeme içme fiyatlarının son derece uygun olduğunu söylemeliyiz. Hindistan; 25 eyaletinin yanı sıra yedi bölgesi, 18 farklı dili, yedi farklı inanç şekli ile bilinen bir ülkedir. Bu yüzden, ülkenin genelinde ciddi kültürel farklılıklar bulunmaktadır. Söz konusu farklılıklar, aynı zamanda ülkenin mutfağına da yansımıştır.

Hindistan’da Ne Yenir?

Egzotik malzemelerinin yanı sıra çok ama çok acı baharatlarından dolayı bu ülkenin yemeklerine karşı önyargılı olabilirsiniz. Fakat, birçok kişinin aksine Hint yemeklerine hayran olan ve İstanbul gibi şehirlerde de Hint yemeği yapan yerleri arayanlar bulunmaktadır. Hint yemeklerinde genel olarak kimyon, kişniş, zencefil ve zerdeçal başta olmak üzere otuzdan daha fazla baharat kullanılmaktadır. Bir başka deyişle, tüm Hint yemeklerinin köri ile yapılmadığını söyleyebiliriz. Ülkede tüm et ve sebze yemekleri baharatlarla renklendirilmektedir. Bunun yanı sıra, inek yemenin yasak olduğu ülkede et yemeklerinin dışında bilhassa sebze yemekleri son derece popülerdir. Bu yüzden, vejetaryen beslenenler için Hint mutfağı inanılmaz bir seçenektir. Gelin hep birlikte yazarken dahi ağız sulandıran yöresel Hint yemeklerine yakından bakalım!

Samosa

Adını yazarken dahi heyecanlandıran bir börek çeşidi olarak dikkat çekiyor. Sokak lezzetleri arasında ilk sırada geliyor. Böreğin iç malzemesinde mercimek, kıyma, patates, tavuk, soğan, fasulye bulunmaktadır. Genel olarak yağda kızartılan böreğin çok ama çok lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

Dal

Mercimek çorbasına benzer bir tadı olmakla beraber yan yemek olarak bilinmektedir. Pirinçle beraber yendiği gibi çorba gibi içilmesine de rastlanmaktadır.

Naan

Kalın açılmış yufka ekmeğidir. Tüm yemeklerin yanında servis edilmektedir. Aynı zamanda, köri sosuna batırılarak da yenebilir. Bunun yanı sıra, Naan’a kıyasla daha ince kalınlıkta açılmış bir ekmek türü olan Roti de tercih edilmektedir.

Briyani

Çok tüketilen bir pilav türüdür. Aromalı ve ince pirinçlerle hazırlanmaktadır. Sade oluşunun yanı sıra sebzeli, tavuklu veya koyun etli gibi alternatifleri bulunmaktadır.

Paneer

Hintlilerin en popüler peyniridir. Birçok yemekte kullanılmaktadır. Bu peynir ile beraber hazırlanan ıspanak yemeği ise Palak Paneer olarak bilinmektedir.

Aloo Gobi

Vejetaryenler için harika bir lezzettir. Aloo; patates anlamına gelmekle beraber gobi de karnabahar olarak bilinmektedir. Bir başka deyişle, patatesli karnabahar yemeği olmaktadır.

Aloo Tikki

Başka bir patates yemeği olarak dikkat çekmektedir. Soğan ve farklı baharatlarla tatlandırılan patates köftelerinin yağda kızartılmasıyla yapılmaktadır.

Tandoori Chicken

Birçok baharat ve yoğurt ile marine edilen tavuğun çok yüksek sıcaklıklarda pişirilmesiyle hazırlanmaktadır.

Chicken Curry

Türkiye’de de oldukça sevilen köri soslu tavuk yemeğidir.

Masala Dosa

Masala; farklı baharatların kullanıldığı bir karışım olarak dikkat çekmektedir. Pirinç ve hamur kullanılarak yapılan Dosa’nın içerisine patates ve soğan masala konmaktadır.

Rogan Josh

Koyun etli köri yemeğidir. Pirinç ve ekmekle servis edilmektedir. Yoğun bir baharat tadı bulunmaktadır.

Pav Bhaji

Pav; tereyağlı Hint ekmeği olarak bilinmektedir. Bhaji ise kıyılmış soğan, limon ve tereyağı ile beraber servis edilmektedir.

Keema

Keçi veya koyun eti kıymasının yeşil fasulye, sarımsak, soğan ve birçok baharat ile beraber pişirildiği harika bir lezzet olarak dikkat çekmektedir.

Dahi Vada

Un veya mercimekten yapılan hamur toplarının kızartılmasının ardından üzerine yoğurt konularak servis edilmesiyle hazırlanmaktadır.

Gulab Jamun

Hindistan’ın en meşhur tatlılarından birisidir. Kızartılmış süt toplarının üzerine şekerli şurup eklenmesiyle oluşturulmaktadır. Vanilyalı dondurma ile beraber servis edilmektedir.

Ras Malai

Paneer peyniri ve safran sütü kullanılarak hazırlanan bir tatlıdır. Son derece hafif bir tatlıdır.

Kulfi

Hint dondurması olduğunu söyleyebiliriz. Tatlandırılmış sütün dondurulmasıyla yapılmaktadır. Ayrıca, birçok farklı aroması bulunmaktadır.

Jalebi Rabdi

Spiral şeklinde kızarmış hamurun sıcak şekerli şurup içerisinde bekletilmesiyle oluşturulmaktadır. Fındık ve kıvamlı sütle beraber servis edilmektedir.

Gajar Ka Halwa

Havuç, süt ve şekerle beraber hazırlanmaktadır. Dondurma ve kurutulmuş meyvelerle beraber servis edildiğini de söylemek gerekir.

Sonuç olarak, Hindistan mutfağının gerçekten de dünyanın en iyi yemeklerine sahip mutfakların başında geldiğini söyleyebiliriz. Ülkede sokak satıcılarının sayısı bir hayli fazladır. Bunun yanı sıra, uygun fiyatlı olarak restoranlarda öğle ve akşam yemeği de yiyebilirsiniz. Yeme içme fiyatları; Avrupa ülkeleriyle kıyaslanamayacak kadar ucuzdur.

hint yemekleri listesi
Hint Yemekleri

Hindistan’da Ne Kadar Para Harcanır?

Kast sisteminin yaygın olduğu Hindistan; aynı anda dünyanın hem en fakir hem de en zengin insanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Karton kutulardan yapılmış evlerde yaşayan kişilerin yanı sıra Avrupalılardan çok daha üst seviyede hayat yaşayan kişiler bulunmaktadır. Bu yüzden, bir turist olarak Hindistan’a gelmeyi düşünüyorsanız yapacağınız harcama maliyetleri daha az olacaktır.

Hindistan Pahalı Bir Ülke Mi?

Hindistan’da açlık sınırı günlük 0,5 dolardan başlamaktadır. Günde 10 dolara birçok şey yapabilirsiniz. Ancak, bir turist olarak bu ülkeye geldiğiniz takdirde yapacağınız harcamalar yerel halka kıyasla biraz daha fazla olacaktır. Bu durumun belirli sebepleri bulunmaktadır. Her şeyden önce, müze ve ören yerlerinde yerel halka ve turistlere farklı fiyat tarifesi uygulanmaktadır. Örneğin, tek başına Taj Mahal’e giriş için ortalama yirmi doları gözden çıkarmanız gerekir.

Hindistan’da ülke içerisinde ciddi bir kalite problemi bulunmaktadır. Tüm gününüzü yerel halkın yaptığı gibi sokak satıcılarından beslenerek veya en düşük ücrete sahip konaklama yerlerinde kalarak geçirdiğiniz takdirde çok fazla para ödemezsiniz. Ancak, bu durumu kimse tavsiye etmez. Düşük bütçeli, hostel ve pansiyonlar yüzünden ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bu noktada, bütçenizi biraz daha kaliteli konaklama yerleri için harcamalısınız. Daha temiz oda, banyo ve tuvaletlere sahip olan hostel veya pansiyon tercih ettiğiniz takdirde rahat eden siz olursunuz. Bilhassa Varanasi bölgesinde iyi bir otel seçimi yapmalısınız. Hindistan; hem fiziksel hem de ruhsal açıdan insanları yoran bir ülkedir. Bu yüzden, iyi dinlenebileceğiniz bir konaklama mekanı seçmelisiniz.

Hindistan’da ne kadar para harcarım diye düşünüyorsanız maliyetlerin şehirlere göre değiştiğini ifade etmeliyiz. Örneğin, Delhi ve Mumbai; Hindistan’ın gerçekten de en pahalı şehirleridir. Bir Avrupa şehri kadar olmasa da belirli standartların üzerinde olduklarını söyleyebiliriz. Ancak, Goa veya Kerela’daki maliyetlerin daha uygun olduğunu ifade etmek gerekir. Bir başka deyişle, yapmış olduğunuz Hindistan programına göre harcayacağınız para da değişecektir.

Fakat, bu noktada, size fikir sunması açısından en düşük para miktarıyla neler yapabileceğiniz hakkında bilgi verelim. Örneğin, günlük elli dolar ile hostel yatakhanesi veya pansiyon tarzı yerlerde çift kişilik bir odanın yanı sıra, ortalama bir yemek ve toplu taşıma ile ulaşım haklarına sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra, daha kaliteli bir yerde konaklamak ve yemek yemek istiyorsanız, aynı zamanda müze vb yerleri görmek gibi bir amacınız varsa bir gün için en az 100 dolar gözden çıkarmanız gerekmektedir. Ancak, yine de bu şehirde karnınızı tıka basa doyurabileceğiniz ve gözünüz arkada kalmadan uyuyabileceğiniz şartları uygun fiyatlarla elde edebilirsiniz.

Hindistan Gece Hayatı

Hindistan’a gelmeyi düşünenlerin aklında bu ülkedeki gece hayatının nasıl olduğuna dair sorular bulunmaktadır. Her şeyden önce, bir Hollanda, bir İspanya, bir ABD kadar renkli bir gece hayatı beklentiniz olmasın. Fakat, bu ülkenin kendisi eğlenceli olduğu için insanların ekstra bir gece hayatı aramasına rastlanmıyor. Gece kulüplerinden, barlardan ziyade daha samimi ve yerel bir eğlence anlayışı bulunmaktadır.

Hindistan’daki en popüler spor çoğu ülkenin aksine futbol değildir. Kriket; ülkenin en çok tercih edilen spor dalıdır. 1.7 milyar nüfuslu Hindistan’dan neden futbolcu, basketbolcu vs çıkmıyor tarzındaki eleştirileri duymuşsunuzdur. Bunun bir sebebi de Hintlilerin kriket ile ilgilenmesidir. Neredeyse her parkta, sahilde ve bahçede kriket oynayan Hint vatandaşlarına rastlayabilirsiniz. Bu noktada, bir turist olarak Hintlilerin yapmış olduğu bu sporu izlemelisiniz. Sizin için oldukça farklı bir deneyim olacaktır. Bunun yanı sıra, Bollywood; belki de Hindistan denildiği zaman akla ilk gelen şey oluyor. Film izlemek; Hintlilerin en sevdiği etkinlik olarak dikkat çekmektedir. Peki, Bollywood nedir?

Bollywood; Mumbai’deki Hindistan film prodüksiyon merkezi için kullanılan bir tanımlamadır. Dünyada en çok film çekimi Hindistan’da yapıldığı için Bollywood; en az Hollywood kadar ünlüdür dersek yanılmış olmayız. Hatta, daha net bilgiler vermek gerekirse, dünyadaki her dört filmin bir tanesi Bollywood üretimidir. Geçmişte danslarla ve yerel motiflerle ünlü olan Hint filmlerinde artık daha Avrupa tarzında hikaye ve teknikler kullanılmaktadır. Hindistan hakkında daha çok bilgi almak istiyorsanız bu ülkeye gitmeden önce My Name is Khan, Three Idiots, Ghajini, Slumdog Millionaire gibi filmleri izlemelisiniz. Hindistan’ın gece hayatını ise şehirler bazında değerlendirmemiz daha doğru olacaktır. Hadi başlayalım!

Bombay Gece Hayatı

Farklı kültürlerin iç içe olduğu Hindistan’ın belki de en kozmopolit şehri Bombay olarak bilinmektedir. Diğer şehirlerin aksine buradaki gece hayatı son derece hareketlidir. İngiliz sömürgesi olarak uzun yıllar kalan Hindistan’da Batı eğlence anlayışının izlerine bilhassa Bombay’da rastlayabilirsiniz. Bu şehirde Avrupa tarzında tasarlanmış birçok bar, pub, disko ve canlı müzik yapan yer bulunmaktadır. Film üretimi merkezi olmasından mütevellit Bombay’da alkol kullanma oranı daha yüksektir. Şehirde gece hayatının en aktif olduğu yerler Colaba, Juhu ve Churchgate olarak dikkat çekmektedir.

Bombay’da bilhassa Cuma ve Cumartesi akşamları aktif bir gece hayatı bulunmaktadır. Blue Frog Bar, Hard Rock Cafe, Exo Bar, Esco Bar, Vie Lounge & Deck Bar, Royalty Bar, PDT Mumbai Bar, Enigma Bar, Rock Bottom Bar, Amadeus Bar, Elbe Room gibi mekanların çok popüler olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunların yanı sıra, Bombay’ın egzotik cazibesinin yanı sıra dikkat çekici turistik mekanları bulunmaktadır. Şehrin gece hayatının önemli bir kısmını da oteller oluşturmaktadır. Birçok otelin disko ve barı bulunmakla beraber diğer insanlardan izole bir şekilde eğlenmek isteyen turistler için ideal bir ortam yaratılmaktadır. Bombay otelleri arasında en iyilerden birisi Novotel Premier olarak dikkat çekmektedir. Bombay gece hayatının en önemli sorunu ise ulaşım olmaktadır. Çünkü, eğlence mekanları ile konaklama yerleri arasında ciddi bir mesafe farkı vardır. Bu yüzden, bir turist olarak, kaldığınız yere en yakın olan eğlence yerini tercih etmelisiniz. Aksi takdirde, toplu taşıma araçları, gecenin ilerleyen saatlerinde çalışmadığı için sıkıntılı dakikalar yaşayabilirsiniz.

Yeni Delhi Gece Hayatı

Yeni Delhi’nin Bombay kadar hareketli bir gece hayatına sahip olmadığını söylemeliyiz. Şehirde bilhassa gece 12’den sonra insan kalmamaktadır. Bu şehirde aktif bir gece hayatı olmamakla beraber yalnızca zengin insanların bulunduğu bölgelerde eğlenceler yapılmaktadır. Bazı mekanlarda geleneksel Hint kültürüne ait kıyafetlerle beraber dans ve müzik performansları sergilenmektedir. Bu mekanlar arasında Shri Ram Centre, Habitat World Centre IHC, Kitty Su Night Club, India International Centre ve RPM Hookah Lounge yer almaktadır.

Hindistan Festivalleri Nelerdir?

Hindistan; gerçekten de alışık olmadığınız kadar farklı bir kültürü sizlere sunmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Bombay (Mumbai) dışında ülkede çok aktif bir gece hayatı yoktur. En azından Hollanda, İspanya gibi Avrupa ülkelerinde olduğu gibi elektronik müzikle kendinizden geçebileceğiniz mekanların sayısı çok az! Fakat, Hindistan tatiliniz festivallere denk geliyorsa eğlenceyi en güzel noktasından yakalamışsınız demektir. Gerçekten de festivaller bakımından bu ülke size en iyisini sunmaktadır.

Hindistan’da etnik ve dini farklılıklar çok fazla olduğu için neredeyse yılın her döneminde milli veya dini bayram söz konusudur. Ayrıca, sayısız yerel bayram bulunmaktadır. Gelin bu bayramları ve özelliklerini inceleyelim!

 • Holi: En coşkulu bayram olmakla beraber ilkbaharın gelişi kutlanmaktadır. Boyalı sular ve toz boyalarla insanlar kendilerini boyarlar.
 • Ramanavami: Hindistan’da bulunan bütün tapınaklarda Vishnu’nun reenkarnasyonu Rama’nın doğuşu kutlanmaktadır.
 • Mahavir Jayanti: Jainizmin kurucusu Mahavira’nın doğumu kutlanmaktadır.
 • Buddha Purnima: Budizm inancının yoğun olduğu Hindistan’da Buda’nın doğumu, aydınlanması ve Nirvana’ya ulaşması; farklı yılların aynı gününe denk gelmektedir. Her yıl Mayıs ayının dolunay gününde bu olay kutlanmaktadır.
 • Naga Panchami: Kutsal yılan sembolü olarak bilinen Ananta’ya birçok hediye sunulmaktadır. Yılanların muson yağmurları üzerindeki etkisi ve şeytani ruhları evden uzakta tuttuğuna olan inançtan dolayı bu gün önem taşımaktadır.
 • Pateti: Zerdüştlerin İran’dan ayrılıp Hindistan’a gelmelerinin yıldönümü kutlanmaktadır. Bu tarihten bir hafta sonra ise Zerdüşt’ün doğum günü kutlanmaktadır.
 • Janmastami: Krshna’nın doğum günü olduğu için ayrı bir öneme sahiptir. Yerel halk; oldukça mutlu bir şekilde Krshna’nın karakterini taklit etmektedir.

Tüm bunlara ek olarak, Ganesh Chaturthi, Dussehra, Gandhi Jayanti, Divali ve daha birçok yerel bayram ve özel gün kutlanmaktadır.

holi
Hindistan Festivalleri

Hindistan’da Hangi Hediyelik Eşyalar Alınmalı?

Kültürel zenginlik ve farklılıktan dolayı Hindistan’da satın alınabilecek çok fazla hediyelik eşya bulunmaktadır. Bir turist olarak Hindistan’a geldiyseniz mutlaka Ganesha heykellerini satın almayı denemelisiniz. Bu heykeller; kil veya betondan yapıldıkları için son derece ağırdır. Fakat, yine de bu heykellerden almadan Hindistan’dan dönmemelisiniz. Kurta ve Saree ise farklı bir hediyelik eşya olarak dikkat çekmektedir. Saree; bilhassa özel günlerde giyilen bir geleneksel Hint kıyafeti olmakla beraber kurtalar ise bilhassa günlük yaşamda tayt üzerine giyilen tunik olmalarından dolayı beğeni toplamaktadır. Ortalama 100 ila 700 rupi fiyata sahip olan bu kıyafetleri satın alıp ülkeye döndüğünüz takdirde çevrenizdekilere büyük bir hava atmış olursunuz.

İpek ve kaşmir ya da ipek ve pamuklu karışımı pashminaları; Hindistan’ın her şehrinde ve her köşe başında görebilirsiniz. Birinci kaliteleri çok pahalı olmakla beraber ikinci ve üçüncü kaliteleri ise son derece uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Ayrıca, Hindistan cevizi liflerinden yapılan Hindistan cevizi ipeği kumaşlarını da eşarp olarak satın alma şansınız bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, kumaş saree’lerin de çok fazla kullanılan bir kumaş alternatifi olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunlara ek olarak, Hint altın işçiliği çok popülerdir. Bu bağlamda, sevdiğiniz insanlara Hint altın işçiliğinin en nadide örneklerini hediye ederek onları sevindirebilirsiniz. Son olarak, baharatlarıyla meşhur Hindistan’dan damak tadınıza uygun baharatları beraberinizde getirebilirsiniz.

Hindistan’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Hindistan ile ilgili olarak şehirlerde mutlaka görülmesi gereken yerlerden bahsettik. Ancak, elimde daha kısa ve açıklayıcı bir liste olsun diyorsanız yazımızın bu kısmını okumalısınız. Bu sayede, görülmesi gereken yerler ve özellikleri ile ilgili daha kısa ve işinize yarayacak bir listeye sahip olmuş olursunuz. Hadi başlayalım!

 1. Bangalore: Hindistan’ın belki de en teknolojik şehridir. Hindistan sınırları içerisinde en az bir San Francisco etkisi yaratan bu şehre görür görmez hayran kalacaksınız. Bu şehrin teknoloji ortamı sürekli olarak gelişmektedir. Şehirde özellikle gençlere hitap eden Brigade Road ve UB City Alışveriş Merkezi gibi yerlerin oldukça teknolojik nitelikler taşıdığını ifade etmek gerekir. Şehirde restoran ve barların yanı sıra butik biralar da bulabilirsiniz. Aynı zamanda, Mavalli Tiffin Rooms gibi klasik lezzetler taşıyan muhteşem mekanları da deneyebilirsiniz. Ancak, Bangalore’nin aynı zamanda yoğun bir trafiği de bulunuyor. Mimarisinin yanı sıra yeşil alanlarının da dikkat çekici seviyede olduğunu ifade edebiliriz.
 2. Delhi: Yazımızın daha önceki kısımlarında Delhi’den bahsetmiş olabiliriz. Fakat, yine de mutlaka görülmesi gereken yerler kısmında Delhi’ye tekrardan yer vermeliyiz. Ülkenin yönetim ve kültür merkezi olmasından dolayı dikkat çekmektedir. Çok hareketli bir şehirdir. Aynı zamanda çok kalabalıktır. Şehirde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Imperial Hotel bulunmaktadır. Burada buz gibi ve lezzetli kokteylinizi yudumlayabilirsiniz. Aynı zamanda, Eski Delhi’nin antik pazarlarını gezebilirsiniz. Babür mimarisinin en güzel örneklerini taşıyan Kızıl Kale’yi ziyaret edebilirsiniz. Son olarak, Bahai tapınağında Hindistan yolculuğunuza çok iyi gelebilecek bir meditasyon yapabilirsiniz.
 3. Chennai: Ülkenin hem en sıcak hem de en yoğun trafiğe sahip şehirlerinin başında gelmektedir. Aynı zamanda, oldukça canlı ve renkli bir şehirdir. Rengarenk boyanmış tapınaklarının yanı sıra gören herkesin hayran kalacağı sanatsal eserlere sahiptir. Şehrin kalbi olarak bilinen George Town’ı ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda, St George Kalesi’ni ve çevresinde bulunan eski ve tarihi yapıları gözlemleyebilirsiniz. Son olarak, gören herkesin kıskanacağı kadar görkemli kuleler olan gopuramları ziyaret edebilirsiniz.
 4. Haydarabad: Antik Hindistan hayranı iseniz Haydarabad sayesinde ülkenin antik ruhunu öğrenebilirsiniz. Şehrin kalabalık ve dar caddelerinde yolda gezen inekler görebilirsiniz. Şehrin caddeleri oldukça mütevazi olmakla beraber eski zengin tarihinin izleri de halen daha bulunmaktadır. Anıtlar ve antik camilerin mimarisine hayran kalacaksınız.
 5. Jaipur: Daha önce de söylediğimiz gibi ülkenin pembe şehri olarak bilinen şehri Jaipur’da gördüğünüz her detaya hayran hayran bakacaksınız. Benzersiz ve renkli binaların ön plana çıktığı bu şehirde bilhassa Şehir Sarayı’nı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Buraya geldiyseniz suyun üzerinde yükselen Jal Mahal’in fotoğrafını çekmelisiniz. Aynı zamanda, birçok efsanenin konusu olan Govind Dev Ji’yi ziyaret etmelisiniz. Bunlara ek olarak, şehir merkezinde yer alan pazarda güzel bir alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda, ülkenin en ünlü sinemalarından birisi olan Raj Mandir sinemasının kalabalığı arasında hoş dakikalar geçirebilirsiniz.
 6. Kerala: Hindistan’ın güneyinde bulunan baş döndürücü tropikal cennetin her bir detayına hayran kalacaksınız. Kaju ağaçlarıyla başlayan parıldayan sularla devam eden uzun plaj şeritlerinin hakim olduğu ve aynı zamanda sayısız meyve çeşidinin bulunduğu bu cennet kadar güzel yere muhakkak uğramalısınız. Aynı zamanda, Kerala’da Hindistan’a hakim olan kalabalıktan ve gürültüden kesinlikle uzaklaşacaksınız. Kendinizi burada çok değerli hissedecek ve asla geri dönmek istemeyeceksiniz.
 7. Pune: Önyargıların hakim olduğu Hindistan coğrafyasında hayran olacağınız nitelikler taşıyan başka biri şehir ile karşınızdayız. Hem yemyeşil hem de kültürlü olmasından dolayı beğeni toplamaktadır. Hatta, Pune için Doğu’nun Oxford’u tanımlamaları yapılmaktadır. Üniversite ve kolejler bakımından sayısız seçeneğin olduğu Pune’de eğitim kalitesi üst seviyededir. Herkesin az çok bildiği gibi Hindistan bilhassa bilişim sektöründe çok ciddi sayılarda ara eleman yetiştirmektedir. Bu kişilerin birçoğu Pune’de eğitim almaktadır.
 8. Bombay (Mumbai): Bu yazı içerisinde Mumbai’den birçok kez bahsettik. Fakat, şehrin özelliklerini anlatmakla bitirmek mümkün değil! Beton gökdelenlerin bulunduğu ve görüp görebileceğiniz en çok kalabalığa sahip olan bu şehirde müzeler için Kala Ghoda’ya, asma bahçeleri için Malabar Tepesi’ne, güvercin kovalamak için ise tarihi Hindistan Kapısı anıtına gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra, süs eşyaları ve mücevherleri satılan pazarlara muhakkak adım atmalısınız. Son olarak, şehrin plajlarına ve tiyatro imkanlarına hayran kalacağınızı da eklemeliyiz.
 9. Kalküta: Hindistan’ın sahip olduğu gelir seviyesizliğini en iyi şekilde özetleyen bir şehirdir. Dünyanın en fakir insanlarını görebileceğiniz gibi birinci sınıf golf alanlarının, polo sahalarının ve yalnızca zenginler için tasarlanan kulüplerin de şehre hakim olduğunu söyleyebiliriz. Kalküta; her ne kadar fakir olsa da kültürel faaliyetler açısından çok değerli bir şehirdir. Nobel kazanmış insan çıkaran bu şehri mutlaka görmelisiniz.
 10. Mysore: Hindistan’ın belki de en güzel şehridir. Kırmızı kubbeleri ve rengarenk iç tasarıma sahip şehir sarayı ile dikkat çekmektedir. Gotik St Philomena Katedralinin yanı sıra Lalit Mahal Palace Oteli’ni de kesinlikle görülmesi gereken yerler arasına eklemeliyiz. Bunun yanı sıra, gezip görebileceğiniz birçok müze bulunmaktadır.
 11. Ooty: Güney Hindistan’da bulunan bu şehir; bilhassa tropikal sıcaklardan kaçmak isteyenlerin tercihi olmaktadır. Okaliptüs ağaçlarının yanı sıra çay ağacı çiftlikleriyle kaplı bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Şehrin doğal güzelliklerinin tadını doya doya çıkarmanın yanı sıra Ooty Botanik Bahçeleri’ni de keşfetmelisiniz. Aynı zamanda, çok güzel fotoğraflar çekmek için Doddabetta zirvesine tırmanmalısınız. İstediğiniz takdirde ata binerek çevredeki tüm güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.
 12. Pondicherry: 1954 yılına dek Fransız hakimiyeti altında bulunan bu şehirde ağırlıklı olarak Fransızca konuşulmaktadır. Şehrin doğu bölümünde yoğun olarak Fransız etkileri hissedilmektedir. Sanatsal bir şehir olmakla beraber belki de Fransız etkisinden ötürü bohem bir havası bulunmaktadır. Aynı zamanda, kalabalığın olmadığı ve belki de Hindistan’ın en rahat yeri olma özelliğini taşımaktadır. Tarihi bir semt olmasının dışında oldukça eski ama ilgi çekici evleri yer almaktadır. Arnavut kaldırımlı caddeler ve Fransız esintili akşam yemeklerinin içerisinde hayatın anlamını sorgulayabilirsiniz.
 13. Udaipur: Bu şehrin her bir detayına hayran kalacaksınız. Mimari özelliklerinin dışında huzur dolu göllere sahiptir. Bu sayede, romantik gezintiler için ideal bir ortam yaratmaktadır. Bunun yanı sıra, yerel halkın çok parlak bir yaşantısı bulunmaktadır. Şehirde renk festivali düzenlenmektedir. Aynalı kümbetler ve cam mozaikler ile göz kamaştıran Udaipur Şehir Sarayı’nın turistlerin ilk ziyaret ettiği yerler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, şehirde Yeşil Yeni Ay Festivali düzenlenmektedir. Ağustos ayında düzenlenen bu festival ile şehre ayrı bir hava ve canlılık katılmaktadır.
 14. Munnar: Hindistan şehirlerinin kalabalığından ve karmaşıklığından kendisini kurtarmak isteyenlerin tercihi olmaktadır. Tepelerin güzelliği dikkat çekmektedir. Yemyeşil ve huzur veren atmosferiyle Türkiye’deki Karadeniz Bölgesi’ni andırmaktadır. Doğayla iç içe olacağınız bu yerde yapabileceğiniz çok fazla aktivite bulunmaktadır. Piknik yapmak, ulusal parkları ziyaret etmek, kaya tırmanışı yapmak gibi güzel aktiviteleri deneyebilirsiniz.

Hindistan gezi rehberi yazımızla sizlere birçok konuda bilgi verdik. Hindistan geziniz için bol şans!

Yorum Yap

Yorum Yap