1. Ana Sayfa
  2. Yurtiçi rehberi
  3. Fethiye Ölüdeniz Gezi Rehberi 2021

Fethiye Ölüdeniz Gezi Rehberi 2021

featured

Fethiye Ölüdeniz Gezi Rehberi 2021 : ‘Tanrı’nın dünyaya bahşettiği cennet’ olarak insanlar arasında adlandırılan Fethiye Ölüdeniz, cennet misali insanları büyülemektedir. Çam ormanları, ılık denizi, kilometrelerce devam eden müthiş kumsalı ile bir dünya harikası olan Fethiye Ölüdeniz, Belcekız Koyu olarak da adlandırılmakta. Özellikle Babadağ’dan Ölüdeniz’e atlayış sırasında dünyanın en nefes kesen manzarası görülebilmekte. Bu müthiş koyda sayısız imkan, hizmet ve eğlence hizmeti alınabilmekle birlikte yılın her ayı denize giren birini görmek mümkün. Ayrıca Fethiye Ölü Deniz kumsalı 2006 da dünyanın en güzel kumsalı olarak seçilmiştir. Harika bir konuma da sahip olan Fethiye Ölüdeniz’in doğusunda Seydikemer, kuzeybatısında Dalaman ve güneyinde de Akdeniz’e komşudur. Sadece doğasıyla ön plana çıkmayan mutfağı da oldukça zengin olan bu bölgeye gittiğinizde mutlaka Ege mezelerini ve Deniz ürünlerini tatmalısınız. Deniz ürünleri haricinde ızgara et, kebap, pide, pizza da yiyebileceğiniz çok lezzetli restoranlar da bulunmaktadır. Bölgenin yöresel yemekleri ise arabaşı, et kapama, domates aşı, leğen böreği, döndürme, sündürme ve bulgurlu domates aşı olmak üzere çok lezzetli ve doyurucu seçenekler de bulunmaktadır.

fethiye ölüdeniz gezi rehberi

Fethiye Ölüdeniz’de Yapılabilecek Aktiviteler

Fethiye Ölüdeniz tam bir eğlence merkezidir ve festivalleriyle meşhurdur. Doğasına, havasına ve güzelliğine doyduktan sonra eğlenceye doyarak da ruhunuzu tazeleyebilirsiniz. Gemi turu, dalış, Dünya’nın en nefes kesen manzarası görülebilmekte. Bu koy denize girip yüzmek için cennet kadar güzel. Harika bir konuma da sahip olan Fethiye Ölüdeniz’in doğusunda Seydikemer, kuzeybatısında Dalaman ve güneyinde de Akdeniz’e komşudur. Tek doğal güzellikleri ile ön plana çıkmayan bunun yanında mutfak zenginliği ve güzelliği ile de öne çıkan Fethiye’ye gider iseiniz, mutlaka deniz ürünlerini ve Ege mezelerini tatmadan dönmeyin. Deniz ürünleri haricinde ızgara et, kebap, pide, pizza da yiyebileceğiniz çok lezzetli restoranlar da bulunmaktadır. Bölgenin yöresel yemekleri ise arabaşı, et kapama, domates aşı, leğen böreği, döndürme, sündürme ve bulgurlu domates aşı olmak üzere çok lezzetli ve doyurucu seçenekler de bulunmaktadır.

Fethiye Ölüdeniz tam bir eğlence merkezidir ve festivalleriyle meşhurdur. Doğasına, havasına ve güzelliğine doyduktan sonra eğlenceye doyarak da ruhunuzu tazeleyebilirsiniz. Gemi turu, dalış, paraşüt ve tırmanış aktivitelerinden ayrı olarak bir Beach Club’da arkadaşlarınızla eğlenebilir ya da festivallerde farklı deneyimler elde edebilirsiniz. Bu festivallerden en meşhurları ise Uluslarası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali ve Ölüdeniz Bisiklet Festivali’dir.
Uluslarası Ölüdeniz Hava Oyunları her yıl Ekim ayında düzenlenmektedir ve Belceğiz Plajı’nda düzenlenmektedir.45 ayrı ülkeden pilotlar katılmakta ve Türk pilotlar büyüleyici gösteriler yapmaktadırlar. Gözlerinizi şenlendirecek olan bu festivale denk gelirseniz uğramayı unutmayın.
Ölüdeniz Bisiklet Festivali ise her yıl Nisan ayında düzenlenmektedir. Bölgenin tanıtımını yapmak ve insanları bisiklet sürmeye teşvik etmek amacıyla düzenlenmektedir. İki gün boyunca pedal çeviren sporcular Fethiye Ölüdeniz’in muhteşem görüntüsüne katkıda bulunmaktadır.

babadag parasut

Fethiye Ölüdeniz’de Görülmesi Gereken Yerler

Yemyeşil ormanları, insan eli değmemiş doğası ve tertemiz havasıyla Fethiye Ölüdeniz ölmeden önce gidilmesi gereken yerler arasındadır. Bölgenin plajları dünyadaki en güzel plajlar arasındadır ve fazlaca turist çekmektedir. En güzel özelliklerinden birisi de bölgenin çam ve iyot kokmasıdır. İlk olarak gidilebilecek yerlerden birisi olan Ölüdeniz Tabiat Parkı 1978’den beri koruma altındadır. Belcekız’da günboyu keyifle yüzebileceğiniz bir diğer yerdir, gitmekten asla pişman olmazsınız.
Kelebekler Vadisi’ne giderek bir çadırda kalabilir ve doğayla bütünleşebilir, tüm stresinizi atabilirsiniz. Ayrıca Kabak Koyu, Gemile Adası, Patara Antik Kenti, Babadağ ve Hisarönü de keşfedilmeye değer yerler arasındadır.

kelebekler vadisi

Fethiye Ölüdeniz’de Konaklama ve Ulaşım

Bölgede çok sayıda tatil köyü, pansiyonlar ve sınırsız hizmetler ile müşterilerini memnun etmeyi amaçlayan oteller bulunmakta. Ekonomik bir seçenek isterseniz de çadır kampları ve bungslovlar da mevcut ve gerçekten yaşanması gereken bir deneyim. Ulaşımı kolaylaştırmak için Fethiye- Ölüdeniz hattından giden servis hizmetlerini kullanabilirsiniz. Bunun yanında Fethiye Ölüdeniz’e gitmek için kişisel araba ya da kiralanmış araba da rahatlıkla tercih edilebilir.

Fethiye Ölüdeniz’e Ne Zaman Gidilir?

Bölge kışları ılık ve yağışlıyken yazları sıcak ve kuraktır. En sıcak olan ay ise Ağustos’tur. Yılın on ayı boyunca rahatlıkla denize girilebilir ve bu durum Fethiye Ölüdeniz’i diğer yerlerden ayıran en önemli özelliklerden biridir. Tatilden öte yürüyüş ve keşif yapmak isterseniz ilkbahar ve sonbahar ayları idealdir. Deniz tatili içinse bildiğiniz üzere yaz ayları çok daha tercih edilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap