1. Ana Sayfa
  2. Kamp Alanları
  3. Fethiye Kelebekler Vadisi 2021

Fethiye Kelebekler Vadisi 2021

Fethiye Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi Kamp Alanları : Fethiye Kelebekler Vadisi’nin geçmişi MÖ 4.yüzyıla kadar uzanan, köklü bir tarihe sahiptir. Endemik bitki türleri, muhteşem doğal güzellikleri ile fazlasıyla turistlik bir bölgedir. İçerisinde 80’den fazla kelebek türü bulundurmasıyla dikkat çeker. Muğla’nın Ölüdeniz beldesinde yer alır. Bu bölgedeki ilk turistik yerleşimler ise 1900’lü yılların sonunda başlamıştır ve yine aynı dönemlerde ilk kez Fethiye Kelebekler Vadisi ihale ile satışa çıkarılmıştır. Ayrıca bu bölge, sahip olduğu endemik bitki türlerinden dolayı Dünya Mirası Koruma Vakfı tarafından korunması gereken 100 dağ arasında gösterilmiştir. Çok özel ve değerli olduğu için Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından da yasal koruma ilan edilmiştir. Bu sayede kitle turizminin olumsuz etkilerinden korunma sağlanmıştır. Fethiye Kelebekler Vadisi’nin niteliklerini arttıran diğer durumlar ise vadideki işletmelerin ekolojik turizm, ekolojik tarım, kültür, spor, sanat gibi dallara da önem vermesinden kaynaklanmaktadır. Bölgede kendiliğinden yetişen ve bölgeyi güzelleştiren bitki türleri vardır bunlardan bazıları; defne, kekik, kantaron, keçi boynuzu gibi şifalı gıdalardır. Fethiye Kelebekler Vadisi’nin diğer bir ayırt edici özelliğiyse iklimidir çünkü bulunduğu bölgenin ikliminden ayrı olarak serin ve rüzgarlıdır. Gündüz meltemleri ve gece oluşan rüzgarlar öğlen vakitlerinde ki kavurucu sıcağın yorgunluğunu almaktadır.

fethiye kelebekler vadisi
fethiye kelebekler vadisi

Fethiye Kelebekler Vadisi’nde Yapılabilecek Aktiviteler

Fethiye Kelebekler Vadisi misafirlerine çok çeşitli imkanlar sunmaktadır. Turistik bir alan olmasının en önemli sebeplerinden biri de budur. Doğal güzelliklerinin yanında işletmeler de çok kaliteli hizmetler vermektedir ve bunlar bir tatil için fazlasıyla yeterlidir. İsterseniz Fethiye’nin temiz ve masmavi sularında tekne turuna çıkabilirsiniz. Yorulduğunuzda da kendinizi tertemiz ve buz gibi sulara ya da Şelale’nin altına bırakıp çıktığınızda leziz bir yemek de yiyebilirsiniz. Tabi aktiviteler sadece bunlardan ibaret de değil, denizin diplerini tüplü dalışla ya da metrelerce yukarıdan paraşütle de keşfedebilirsiniz. Sevdiklerinizle anılarınızı saklamak isterseniz hediyelik eşyalar ve profesyonel çekimler de tercih edilebilir aktiviteler arasına girebilir, geçirdiğiniz muhteşem tatili sonsuza kadar yanınızda götürebilirsiniz.

fethiye kelebekler vadisi
fethiye kelebekler vadisi

Fethiye Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Ve Ne Zaman Gidilir?

Fethiye Kelebekler Vadisi’ne kara, deniz ve hava yolu gibi çeşitli yöntemlerle ve kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. En kolay ulaşım olan hava yolu ile ulaşabilmek için Dalaman Havalimanı’nda inilmelidir ve Fethiye’ye sadece 55km uzaklıktadır. Yurtiçi-yurtdışı uçuşlar ise sık sık yapılmaktadır, bilet fiyatları ise şehre ya da ülkeye göre değişmektedir. Kara yolunu kullanarak ölüdeniz’ e gitmek istiyorsanız önce otobüse binip otogarda indikten sonra servisle ya da minibüs ile yolunuza devam etmelisiniz. Deniz yoluyla ulaşılmak istenirse Ölüdeniz’den Fethiye Kelebekler Vadisi’ne giden tekne servisleri kullanılmalıdır. Yolculuk ise ortalama 30 dakika sürmektedir. Bu muhteşem doğa harikasını görmek içinse Nisan Ayı beklenmelidir. Havaların güzelleşmesiyle Nisan’da açılan sezon Eylül’ün sonuna kadar sürmektedir. Hatta bazen Ekim’in ilk iki haftası da ziyarete açıktır.

Kelebekler Vadisi’nde Konaklama

Bölgede çeşitli konaklama imkanları mevcuttur, bunlar tamamen kişinin isteğine göre belirlenebilir. Konforlu, özgür, ekonominize uygun, çeşitli hizmetler sunan bolca seçenek yer alır. Sevdikleriniz ile birlikte evinizin sıcaklığını hissederek tatil yapmak istiyor iseniz bir villa kiralayabilirsiniz ve özgürce mangalınızı kendi damak zevkinize göre yaptıktan sonra havuzunuzda serinleyebilirsiniz ya da birçok hizmetten yararlanarak kendinizi yormak istemiyor iseniz lüks bir otelde de konaklayabilirsiniz. Ama Fethiye Kelebekler Vadisi’nin muhteşem doğal güzelliklerine doymak gibi bir niyetiniz varsa çadır kampları ve bungalovlar vazgeçilmezdir ve bütçeye fazlasıyla uygundur. Doğa’nın huzurlu sesiyle ve tertemiz deniz havasıyla uyanmak vazgeçilmez ve bulunmaz bir fırsattır.

Yorum Yap

Yorum Yap