1. Ana Sayfa
 2. Vize
 3. Avrupa Ülkelerinde Serbest Dolaşmayı Sağlayan Vize 2021

Avrupa Ülkelerinde Serbest Dolaşmayı Sağlayan Vize 2021

Avrupa Ülkelerinde Serbest Dolaşmayı Sağlayan Vize 2021

Avrupa Ülkelerinde Serbest Dolaşmayı Sağlayan Vize

Bir kişinin kendi ülkesi dışında ki bir ülkeye giderken vize alması zorunlu durumlardır. Bazı ülkeler vize konusunda muafiyet tanırken bazı ülkelerde vize durumu oldukça sıkı bir işleyişe sahiptir. Bununla birlikte bazı ülkeler belirli antlaşmalara taraf olarak serbest dolaşım bölgeleri oluşturabilmektedirler. Avrupa ülkelerinde serbest dolaşmayı sağlayan vize türü de bu şekilde bir antlaşma neticesinde oluşturulmuştur.

Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır? Schengen vizesi adı verilen bu serbest dolaşım vizesi belirli şartlar yerine getirilerek alınmaktadır. Bu vizenin alınabilmesi için mutlaka gerekli evrakların eksiksiz olarak hazırlanması ve ilgili mercilere teslim edilmesi gerekir. Vize evraklarında eksiksiz belge vermek ve tamamen güncel bir dosya hazırlamak büyük önem arz etmektedir.

Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır? sorusu Avrupa seyahatine gidecek olan kişiler için oldukça merak edile bir konudur. Schengen vizesi 1985 yılında Lüksemburg’un Schengen bölgesinde imzalanan bir vize sözleşmesidir. Bu vize sözleşmesine taraf olan ülkeler bu vizeye sahip olan kişilerden belli şartlar karşılığında vize istemeden serbest dolaşım hakkı tanımaktadır.

Schengen vizesi, sözleşmeye taraf olan ülkelere kısa süreli olarak seyahat etmek isteyen kişiler tarafından alınmaktadır. Bu vizeye göre kişilerin 6 ay içerisinde yalnızca ilgili ülkelerde en fazla 90 gün kalabilme hakkı bulunmaktadır. Turistik, aile ve arkadaş ziyareti, transit, ticari gibi amaçlarla bu vize türüne başvuru yapılabilmektedir.

Günümüzde Schengen vizesine tabi olan 33 ülke vardır. Fakat bu ülkelerden yalnızca 25 tanesi bu vizeyi vermeye yetkilidir. Vize verme yetkisi olmayan ülkeler içerisinde Bulgaristan, Hırvatistan, Monako, Romanya, Vatikan, San Mario, Güney Kıbrıs ülkeleri bulunmaktadır. Diğer Schengen ülkelerinden ise istenildiği gibi bu vize alınabilmektedir.

Schengen Vizesi Evrakları Nelerdir?

Schengen Vizesi Evrakları Nelerdir? Schengen vizesi alabilmek için birtakım evrakları eksiksiz olarak hazırlamanız gerekiyor. Bu evraklar standart belgeler ile birlikte sizin kişisel ve mesleki durumunuza göre değişen evraklar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Schengen vize evrakları arasında şunları saymak mümkündür:

 • Schengen vize başvuru formu
 • Schengen vize dilekçesi
 • Schengen vizesi için arkası beyaz fonlu biyometrik fotoğraf
 • Pasaportun aslı ve iç yapraklarının fotokopileri
 • Kimlik belgesinin arka ve ön yüzlerinin fotokopileri
 • 30 bin Euro teminat içeren bir seyahat sağlık sigortası
 • Konaklama rezervasyon bilgileri
 • Uçak gidiş ve dönüş tarihlerini gösteren bilet bilgileri
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgesi

Bunların dışında şirket sahipleri, çalışanlar, öğrenciler, evli olanlar ve emekli olanlar da kedi durumlarına öze belgeleri hazırlamak durumundadırlar. Bununla birlikte alınacak vizenin türüne göre de sizlerden ek evraklar istenebilmektedir. Bu nedenle Schengen vize işlemleri sırasında profesyonel bir vize dosyası hazırlamanız büyük bir önem taşımaktadır. Tüm evraklarınızı hazırladıktan sonra vize alacağınız ülkenin vizeden sorumlu kurumlarına başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ancak öncesinde hem vize randevusu almanız ve vize harçlarını da eksiksiz olarak yatırmış olmanız gerekiyor.

Arabayla Avrupa Turu Vize

Arabayla Avrupa Turu Vize Arabanızla Avrupa turu yapmak istiyorsanız mutlaka yola çıkmadan önce vizenizi almanız gerekiyor. Vize işlemleri sırasında dikkat etmeniz gereken gideceğiniz ülkelerin her birinin vize uygulamasının olup olmadığını araştırmak olmalıdır. Eğer yalnızca Schengen sözleşmesine dahil olan ülkeleri gezmek istiyorsanız Schengen vizesi almanız yeterli olmaktadır. Fakat bu antlaşmaya dahil olmayan bir Avrupa ülkesine gitmeyi düşünüyorsanız o ülkenin vize şartlarını yerine getirecek şekilde evrak dosyası hazırlayarak ayrıca bir vize almanız gerekiyor.

Arabayla Avrupa turu vize almak için uluslararası alanda geçerliliği olan bir ehliyetiniz mutlaka olmalıdır. Bunun yanında aracınızın da uluslararası yollarda dayanıklı bir araç olması da seyahatiniz açısından önem vermeniz gereken konular arasındadır. Schengen vizesi ile birçok ülkede serbest bir şekilde aracınız ile gezebilme imkanı bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap